Μπορώ να συνδυάσω τη σχολή Λογοθεραπείας με Βιολογία;

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Εγώ επίσης θέλω να προσθέσω πάνω σε όλα αυτά τα ωραία που έχετε πει πιο πάνω, πως επειδή σου άρεσε η Βιολογία σαν μάθημα στο σχολείο δεν σημαίνει πως θα σου αρέσει το να σπουδάζεις και την Βιολογία σαν επιστήμη. Σου το λέω από πρώτο χέρι, καθώς σπούδασα Βιολογία για 2 χρόνια εώς ότου άφησα την σχολή.

Αν θες να σπουδάσεις βιολογία, θα χρειαστεί να λερώσεις τα χέρια σου, να κάνεις ανατομία σε ζώα και να κάθεσαι ώρες ατελείωτες σε δωμάτια με κάτασπρους τοίχους που θα σε κάνουν να νομίζεις πως είσαι στο Δαφνή. Ακόμα και η στολή μας άσπρη είναι σαν τις ζουρλομανδίες.

Αναφέρθηκε και πιο πάνω αλλά είναι από τους κλάδους που στην Ελλάδα δεν έχουν μεγάλη ζήτηση. Σχεδόν η πλειοψηφία των συμφοιτητών μου όσο σπούδαζα μου είχανε πει πως θέλανε να φύγουν εξωτερικό για σπουδές/δουλειά.

Αν τα γνωρίζεις αυτά και τρέφεις μεγάλη αγάπη για την επιστήμη και όχι για το μάθημα του λυκείου, τότε να σπουδάσεις βιολογία. Είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη που μελετάει την ζωή και το περιβάλλον γύρω μας. Καλή δύναμη.
 

carnage

Νεοφερμένος

Ο carnage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
"επειδή σου άρεσε η Βιολογία σαν μάθημα στο σχολείο δεν σημαίνει πως θα σου αρέσει το να σπουδάζεις και την Βιολογία σαν επιστήμη"

+100000
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Σε μεταπτυχιακό σίγουρα μπορείς να τα συνδυάσεις αυτά που λες αλλά πέρα από το να συνεχίσεις σε διδακτορικό δεν γνωρίζω πως αλλιώς θα το αξιοποιούσες στην αγορά εργασίας κάτι τόσο εξειδικευμένο. Γιατί όμως δεν στόχευες εξαρχής για κάποιο βιολογικό ή έστω βιοϊατρικων;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
ε δεν ειναι επιστημη η λογοθεραπεια.. ουτε η ιατρικη ειναι ....τεχνες ειναι
ουτε οι αρχιτεκτονες ειναι επιστημη ουτε οι ηλεκτρολογοι ειναι..απλα μαστορατζα ..αντε αρχιμαστορατζα.
η φυσικη ειναι, η βιολογια ειναι, η χημεια ειναι επιστημες.
Φυσικά και είναι επιστήμες όλα αυτά που ανέφερες.
Τώρα το πως επιλέγει να τα ασκεί ο καθένας είναι δικό του θέμα.
 

Guest 578716

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ επίσης θέλω να προσθέσω πάνω σε όλα αυτά τα ωραία που έχετε πει πιο πάνω, πως επειδή σου άρεσε η Βιολογία σαν μάθημα στο σχολείο δεν σημαίνει πως θα σου αρέσει το να σπουδάζεις και την Βιολογία σαν επιστήμη. Σου το λέω από πρώτο χέρι, καθώς σπούδασα Βιολογία για 2 χρόνια εώς ότου άφησα την σχολή.

Αν θες να σπουδάσεις βιολογία, θα χρειαστεί να λερώσεις τα χέρια σου, να κάνεις ανατομία σε ζώα και να κάθεσαι ώρες ατελείωτες σε δωμάτια με κάτασπρους τοίχους που θα σε κάνουν να νομίζεις πως είσαι στο Δαφνή. Ακόμα και η στολή μας άσπρη είναι σαν τις ζουρλομανδίες.

Αναφέρθηκε και πιο πάνω αλλά είναι από τους κλάδους που στην Ελλάδα δεν έχουν μεγάλη ζήτηση. Σχεδόν η πλειοψηφία των συμφοιτητών μου όσο σπούδαζα μου είχανε πει πως θέλανε να φύγουν εξωτερικό για σπουδές/δουλειά.

Αν τα γνωρίζεις αυτά και τρέφεις μεγάλη αγάπη για την επιστήμη και όχι για το μάθημα του λυκείου, τότε να σπουδάσεις βιολογία. Είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη που μελετάει την ζωή και το περιβάλλον γύρω μας. Καλή δύναμη.
Aπλα θα ήθελα κάπως να εξειδικευτω στη γενετική και τις νευροαναπτυξιακες ασθενειες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε μεταπτυχιακό σίγουρα μπορείς να τα συνδυάσεις αυτά που λες αλλά πέρα από το να συνεχίσεις σε διδακτορικό δεν γνωρίζω πως αλλιώς θα το αξιοποιούσες στην αγορά εργασίας κάτι τόσο εξειδικευμένο. Γιατί όμως δεν στόχευες εξαρχής για κάποιο βιολογικό ή έστω βιοϊατρικων;
Γιατι ειχαν εβε και δε τα εφτανα ουτωσιαλλως
Γνωρίζεις οτι όντως θα γίνεται κάπως να εξειδικευτω εκει; και στη Ελλάδα;
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,047 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Aπλα θα ήθελα κάπως να εξειδικευτω στη γενετική και τις νευροαναπτυξιακες ασθενειες
Τότε βάζεις τα δυνατα σου για ιατρική. Οι ευκαιρίες σε έρευνα ακόμη και στην Ελλάδα είναι πολλές και μπορείς να γίνεις γενετιστής (είναι κανονική ειδικότητα και 5ετης νομίζω).
Ειδικά για τις νευροαναπτυξιακες ασθένειες, η νευρολογία θα σου ανοίξει πολλές πολλές πόρτες.
Μη χάσεις χρόνο μέσω βιολογικού. Στο εργαστήριο γενετικής ναι θα μπορείς να δουλέψεις αλλά "γενετιστής" βγαίνεις μόνο από ιατρική με την ειδικότητα (στην Ελλάδα πάντα).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μάθημα (να το τονισω αυτο) και θα ηθελα καπως να τη συνδυάσω με τη σχολη της λογοθεραπειας
Ναι μπορείς να την συνδιάσεις, μόνο εξωτερικό βέβαια και σε διδακτορικό επίπεδο, neuroscience πως τα διαφορα ερεθίσματα επηρεάζουν την ομιλία και την φωνητική.
Εξαιρετικά συγκεκριμένο όμως αυτό που ζητάς.
Η βιολογία σαν επιστήμη, πέρα από τεράστια διαφέρει πολύ από το λυκειακο μάθημα. Στο πανεπιστήμιο ασχολούνται πολύ με τα φυτα, τα ζωα κτλ εκτός από τον άνθρωπο, το μεταπτυχιακό είναι απαραίτητο για να ασχοληθείς πιο πολύ με αυτό που θα σου αρέσει στη σχολή περισσότερο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Nαι αναρωτιόμουν απλώς εαν γίνεται να εξειδικευτω καπως στη γενετική ειμαι τωρα σε σχολή Λογοθεραπειας ...
Πριν κανω την αλλαγή σχολής ήμουν όντως σε Γεωπονικη σχολή τροφίμων
Οπως και εχει τωρα εχω αλλάξει δε ξέρω εαν εκανα κα

Ναιι ακριβώς καπως έτσι
Με ενδιαφέρει πολυ αυτό να ασχοληθώ με τις νευροαναπτυξιακες διαταραχές και νοσήματα και που αυτα στηρίζονται γενετικά
Στη Σχόλη μου εχουμε σε πιο προχωρημένα εξάμηνα ενα μαθημα που λέγεται γενετική και νευροαναπτυξιακα νοσήματα
Καταρχάς πάμε σιγά σιγά.
Δεν γίνεται κάποιος ερευνητής απο την μια μέρα στην άλλη, ούτε είναι υπόθεση 2-3 χρόνων. Είναι μια πολύ μακρά και αρκετά κοπιαστική διαδικασία που μπορεί να πάρει ακόμα και δεκαετία εαν όχι και παραπάνω.

Βάλε τον στόχο σου φυσικά αλλά don't jump ahead of yourself γιατί στην παρούσα φάση χρειάζεσαι στόχο, κάτι ρεαλιστικό, το οποίο θα είναι μεν κάτι μικρό αλλά ένα βήμα προς την κατεύθυνση αυτού που θες για το μέλλον. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να ασχοληθείς με κάτι και δεν είναι όλοι το ίδιο. Άλλο το διαβάζω και μου αρέσει. Άλλο το πάω στο εργαστήριο και εφαρμόζω όσα διάβασα. Άλλο καταλαβαίνω τι έκανα σε βάθος και εντελώς άλλο το κάνω innovation. Υπάρχει ένα πάρα πολύ αργό evolution curve για να πας απο το βιβλίο στο να είσαι καλός ερευνητής. Και υπάρχουν εμπειρίες που πρέπει αναγκαστικά να αποκτήσεις κάνοντας αυτό το ταξίδι.

Επίσης δώσε τρομερή έμφαση στο γεγονός οτι μπορείς να μπλεχτείς ερευνητικά θεωρητικά με τα πάντα.
Ωστόσο το προπτυχιακό, το μεταπτυχιακό και θα έλεγα η γενικότερη ακαδημαϊκή πορεία σου, παίζει ρόλο.
Εαν θες να ασχοληθείς με τέτοια πράγματα το καλύτερο background θα ήταν τμήματα όπως της βιολογία,της χημείας, της βιοχημείας κτλπ. Είναι και τετραετή οπότε γρήγορα προχωράς σε ένα μεταπτυχιακό και αρχίζεις απο νωρίς να εστιάζεις ακριβώς σε αυτό που σε ενδιαφέρει.
 

Guest 578716

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχάς πάμε σιγά σιγά.
Δεν γίνεται κάποιος ερευνητής απο την μια μέρα στην άλλη, ούτε είναι υπόθεση 2-3 χρόνων. Είναι μια πολύ μακρά και αρκετά κοπιαστική διαδικασία που μπορεί να πάρει ακόμα και δεκαετία εαν όχι και παραπάνω.

Βάλε τον στόχο σου φυσικά αλλά don't jump ahead of yourself γιατί στην παρούσα φάση χρειάζεσαι στόχο, κάτι ρεαλιστικό, το οποίο θα είναι μεν κάτι μικρό αλλά ένα βήμα προς την κατεύθυνση αυτού που θες για το μέλλον. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να ασχοληθείς με κάτι και δεν είναι όλοι το ίδιο. Άλλο το διαβάζω και μου αρέσει. Άλλο το πάω στο εργαστήριο και εφαρμόζω όσα διάβασα. Άλλο καταλαβαίνω τι έκανα σε βάθος και εντελώς άλλο το κάνω innovation. Υπάρχει ένα πάρα πολύ αργό evolution curve για να πας απο το βιβλίο στο να είσαι καλός ερευνητής. Και υπάρχουν εμπειρίες που πρέπει αναγκαστικά να αποκτήσεις κάνοντας αυτό το ταξίδι.

Επίσης δώσε τρομερή έμφαση στο γεγονός οτι μπορείς να μπλεχτείς ερευνητικά θεωρητικά με τα πάντα.
Ωστόσο το προπτυχιακό, το μεταπτυχιακό και θα έλεγα η γενικότερη ακαδημαϊκή πορεία σου, παίζει ρόλο.
Εαν θες να ασχοληθείς με τέτοια πράγματα το καλύτερο background θα ήταν τμήματα όπως της βιολογία,της χημείας, της βιοχημείας κτλπ. Είναι και τετραετή οπότε γρήγορα προχωράς σε ένα μεταπτυχιακό και αρχίζεις απο νωρίς να εστιάζεις ακριβώς σε αυτό που σε ενδιαφέρει.
Tο θεμα ειναι οτι εχασα χρονιες τωρα οπως και να εχει και ειμαι τωρα σε σχολή παραιτρικη που ειναι η λογοθεραπεια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ επίσης θέλω να προσθέσω πάνω σε όλα αυτά τα ωραία που έχετε πει πιο πάνω, πως επειδή σου άρεσε η Βιολογία σαν μάθημα στο σχολείο δεν σημαίνει πως θα σου αρέσει το να σπουδάζεις και την Βιολογία σαν επιστήμη. Σου το λέω από πρώτο χέρι, καθώς σπούδασα Βιολογία για 2 χρόνια εώς ότου άφησα την σχολή.

Αν θες να σπουδάσεις βιολογία, θα χρειαστεί να λερώσεις τα χέρια σου, να κάνεις ανατομία σε ζώα και να κάθεσαι ώρες ατελείωτες σε δωμάτια με κάτασπρους τοίχους που θα σε κάνουν να νομίζεις πως είσαι στο Δαφνή. Ακόμα και η στολή μας άσπρη είναι σαν τις ζουρλομανδίες.

Αναφέρθηκε και πιο πάνω αλλά είναι από τους κλάδους που στην Ελλάδα δεν έχουν μεγάλη ζήτηση. Σχεδόν η πλειοψηφία των συμφοιτητών μου όσο σπούδαζα μου είχανε πει πως θέλανε να φύγουν εξωτερικό για σπουδές/δουλειά.

Αν τα γνωρίζεις αυτά και τρέφεις μεγάλη αγάπη για την επιστήμη και όχι για το μάθημα του λυκείου, τότε να σπουδάσεις βιολογία. Είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη που μελετάει την ζωή και το περιβάλλον γύρω μας. Καλή δύναμη.
απο απορία δε σου αρεσε η σχολή και τη άφησες μετα απο δυο χρόνια;
Στη ουσία και εγω μετα απο δυο χρόνια αφησα τη σχολή τροφίμων που ημουν
Ανατομία εχω και στη σχολή μου τωρα αλλα ισως ειναι διαφορετική εστιάζει στον άνθρωπο πιο πολυ
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
απο απορία δε σου αρεσε η σχολή και τη άφησες μετα απο δυο χρόνια;
Στη ουσία και εγω μετα απο δυο χρόνια αφησα τη σχολή τροφίμων που ημουν
Ανατομία εχω και στη σχολή μου τωρα αλλα ισως ειναι διαφορετική εστιάζει στον άνθρωπο πιο πολυ
Το Βιολογικό το άφησα επειδή κάπου στην διαδρομή κατάλαβα πως δεν είναι κάτι που άντεχα να ακολουθήσω επαγγελματικά. Τα μαθήματα δεν με γέμιζαν και έχασα το ενδιαφέρον μου με την επιστήμη της βιολογίας. Γενικότερα, άλλη εικόνα είχα από την βιολογία που έκανα στο λύκειο και άλλη τελικά είδα όταν μπήκα στην σχολή και κατάλαβα τι εστί να σπουδάζεις βιολογία.

Ανατομία μόνο σε ζώα και φυτά έχει το βιολογικό.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Γνωρίζεις οτι όντως θα γίνεται κάπως να εξειδικευτω εκει; και στη Ελλάδα;
Σίγουρα υπάρχουν μεταπτυχιακά τα οποία αφορούν γενετικές ασθένειες ωστόσο δεν γνωρίζω τι backround έχει ένας λογοθεραπευτής και πόσο θα μπορούσε να ανταπεξέλθει σε ένα βιολογικό εργαστήριο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top