Μπορώ να πιάσω τη βάση στη Φυσική 1 μήνα πριν τις πανελλαδικές;

mathew mat

Νεοφερμένος

Ο mathew mat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα!
(μαθητης θετικων σπουδων εδω σκοπευοντας χημικο (14,6) ή και χημικο μηχανικο (14,15) )
Αναγνωριζω πως ειναι λιγοτερο απο 1 μηνας πριν της πανελλαδικες αλλα παροτι εχω φτασει σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο στα μαθηματικα (σταθ 15) και στην χημεια (σταθ 17-) (στην εκθεση παιζεται -14-)
στην Φυσικη.... ολη την χρονια εκανα επιφανειακο διαβασμα και εχω ως μεγιστο σκοπο το 50/100 ενω δεν εχω κανει ΟΥΤΕ ΕΝΑ διαγωνισμα. Ανεξαρτητως των λογων , δεν μπορεσα να πειθαρχηθω στην νοοτροπια του διαβασματος ποσο μαλλον να καταλαβω το γιατι επρεπε να σπαταλησω τον ιδρωτα μου. Ως αποτελεσμα αργησα να μπω στην ροη της επαρκουσας ,ενος μαθητη Γ λυκειου, μελετης και δεν φτανει ο πρακτικος αλλα ειναι και ο ψυχολογικος παραγωντας που με καθιστα αποξενωμενο καθως οι συνομιληκοι δειχνουν επιδοσεις σημαντικα υψηλοτερου επιπεδου. Πρεπει να καλυψω υλη φυσικης χρονιας και νιωθω απολυτως μονος σε αυτην την προσπαθεια δεδομενου οτι οι καθηγητες δεν ειναι μεταδοτικοι.
Τι θα πρεπει να πρωτοκανω?
Πως θα πρεπει να κινηθω?
Εχετε υπαρξει σε παρομοια κατασταση ή ξερετε πως να την αντιμετωπισω?
 

koukdespoina2004

Νεοφερμένος

Η koukdespoina2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καλησπερα!
(μαθητης θετικων σπουδων εδω σκοπευοντας χημικο (14,6) ή και χημικο μηχανικο (14,15) )
Αναγνωριζω πως ειναι λιγοτερο απο 1 μηνας πριν της πανελλαδικες αλλα παροτι εχω φτασει σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο στα μαθηματικα (σταθ 15) και στην χημεια (σταθ 17-) (στην εκθεση παιζεται -14-)
στην Φυσικη.... ολη την χρονια εκανα επιφανειακο διαβασμα και εχω ως μεγιστο σκοπο το 50/100 ενω δεν εχω κανει ΟΥΤΕ ΕΝΑ διαγωνισμα. Ανεξαρτητως των λογων , δεν μπορεσα να πειθαρχηθω στην νοοτροπια του διαβασματος ποσο μαλλον να καταλαβω το γιατι επρεπε να σπαταλησω τον ιδρωτα μου. Ως αποτελεσμα αργησα να μπω στην ροη της επαρκουσας ,ενος μαθητη Γ λυκειου, μελετης και δεν φτανει ο πρακτικος αλλα ειναι και ο ψυχολογικος παραγωντας που με καθιστα αποξενωμενο καθως οι συνομιληκοι δειχνουν επιδοσεις σημαντικα υψηλοτερου επιπεδου. Πρεπει να καλυψω υλη φυσικης χρονιας και νιωθω απολυτως μονος σε αυτην την προσπαθεια δεδομενου οτι οι καθηγητες δεν ειναι μεταδοτικοι.
Τι θα πρεπει να πρωτοκανω?
Πως θα πρεπει να κινηθω?
Εχετε υπαρξει σε παρομοια κατασταση ή ξερετε πως να την αντιμετωπισω?
Ως υποψήφια πεδίου υγείας για δεύτερη χρονιά έχω να πω ότι είναι αρκετά απαιτητικά τα μαθήματα των θετικών σπουδών και χρειάζονται μελέτη σε βάθος. Ως προς τη φυσική ειδικότερα καλό είναι να μάθεις το βασικό τυπολογιο και από εκεί και έπειτα κάνε τις ασκήσεις του σχολικού γιατι πάνω σε αυτές διαμορφώνονται τα θέματα...ίσως έχεις έτσι μερικές πιθανότητες. Αλλιώς πάντα υπάρχουν και οι δεύτερες ευκαιρίες! Καλή επιτυχία !
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Μη το πολυσκεφτεσαι, οσο το σκεφτεσαι το μονο που καταφερνεις ειναι να πεφτεις ψυχολογικα. Κανε την προσπαθεια σου, ενας μηνας ειναι αρκετος χρονος κ αν πιεσεις τον εαυτο σου, θα μπορεσεις να καταφερεις πολλα. Ειναι καλυτερα να προσπαθησεις ενα μηνα και να διαβασεις οτι προλαβεις, παρα να τα παρατησεις και να μην κανεις καμμια προσπαθεια. Υπαρχει παντα και ο παραγοντας τυχη, μπορει να κατσουν θεματα που τυγχανει να ξερεις καλυτερα, οποτε μην απελπιζεσαι, δε σε οφελει πουθενα να συγκρινεσαι με τους αλλους. Κανε εσυ την προσπαθεια σου και ποτε δεν ξερεις τι μπορει να συμβει.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Καλησπερα!
(μαθητης θετικων σπουδων εδω σκοπευοντας χημικο (14,6) ή και χημικο μηχανικο (14,15) )
Αναγνωριζω πως ειναι λιγοτερο απο 1 μηνας πριν της πανελλαδικες αλλα παροτι εχω φτασει σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο στα μαθηματικα (σταθ 15) και στην χημεια (σταθ 17-) (στην εκθεση παιζεται -14-)
στην Φυσικη.... ολη την χρονια εκανα επιφανειακο διαβασμα και εχω ως μεγιστο σκοπο το 50/100 ενω δεν εχω κανει ΟΥΤΕ ΕΝΑ διαγωνισμα. Ανεξαρτητως των λογων , δεν μπορεσα να πειθαρχηθω στην νοοτροπια του διαβασματος ποσο μαλλον να καταλαβω το γιατι επρεπε να σπαταλησω τον ιδρωτα μου. Ως αποτελεσμα αργησα να μπω στην ροη της επαρκουσας ,ενος μαθητη Γ λυκειου, μελετης και δεν φτανει ο πρακτικος αλλα ειναι και ο ψυχολογικος παραγωντας που με καθιστα αποξενωμενο καθως οι συνομιληκοι δειχνουν επιδοσεις σημαντικα υψηλοτερου επιπεδου. Πρεπει να καλυψω υλη φυσικης χρονιας και νιωθω απολυτως μονος σε αυτην την προσπαθεια δεδομενου οτι οι καθηγητες δεν ειναι μεταδοτικοι.
Τι θα πρεπει να πρωτοκανω?
Πως θα πρεπει να κινηθω?
Εχετε υπαρξει σε παρομοια κατασταση ή ξερετε πως να την αντιμετωπισω?
Η ειλικρινή μου άποψη είναι οτι σε ένα μήνα δεν θα μπορέσεις να πετύχεις το αποτέλεσμα που θες εαν πέταγες ακραία χαρταετό όλη την χρονιά . Εαν διάβαζες που και που ίσως κάτι να γίνεται , αλλά εαν δεν έχεις καταλάβει Χριστό απο τα περισσότερα κεφάλαια , ακόμα και η βάση μπορεί να είναι δύσκολο να πιαστεί με μεγάλη σιγουριά . Ίσως να μην είναι η απάντηση που περίμενες αλλά κάποια πράγματα είναι πολύ δύσκολο να τα κάνουμε speed run . Εαν ήταν απλά θέμα εξάσκησης θα σου έλεγα οκει , αλλά εδώ νιώθεις τελείως χαμένος . Σε τιμά όμως το γεγονός οτι έχεις αναγνωρίσει που έσφαλες και σίγουρα στο μέλλον αυτό θα σε βοηθήσει πολύ .

Σε κάθε περίπτωση πάντως , συμφωνώ με τον Arvacon πως αξίζει να δοκιμάσεις καθώς δεν έχεις και τίποτα να χάσεις . Και ποιος ξέρει , ίσως η τύχη σου χαμογελάσει . Ακόμα και εαν όχι όμως , τουλάχιστον θα αρχίσεις να μπαίνεις στο κλίμα για του χρόνου . Σίγουρα είναι καλύτερο απο το να μείνεις αδρανής και να μπεις σε σκέψεις . Το μόνο για το οποίο "ανησυχώ" είναι οτι ενδέχεται να υποβάλλεις τον εαυτό σου σε μια τρομερή πίεση η οποία δεδομένων των συνθηκών ίσως να μην χρειάζεται ή να μην έχει νόημα .
 

anna05

Νεοφερμένος

Η anna05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Επειδή βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα θα σου πω να δεις κανένα διαγώνισμα από study4exams και αυτές τις εβδομάδες κανε ένα πρόγραμμα με στόχο να δεις ανα 2 μέρες όσο καλύτερα γίνεται ένα κεφάλαιο. Σκέψου αν μάθεις μόνο θεωρεία πολύ καλά παίρνεις ήδη 25 μονάδες και αν λύσεις από δω κ από κει β γ κ δ θεμα δεν θα μαζέψεις άλλες 25; Καλη επιτυχία εύχομαι και μακάρι να είσαι τυχερός και στα θέματα!
 
Top