Μπορώ να βγάλω διαβατήριο από γραφείο διαβατηρίων έκτος της μόνιμης κατοικίας;

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Καλησπέρα συνφορουμιτες

Θελω να ταξιδέψω στην Αγγλία τους επόμενους μήνες για 1 εβδομάδα.
Ξέρετε αν μπορώ να βγάλω διαβατήριο από κάπου στην Αθήνα και όχι στο πατρικό;

Επίσης, από που προτείνετε να αλλάξω ευρώ σε βρετανικη λίρα;


Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gus Roger10

Νεοφερμένος

Ο Gus Roger10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Βάσει του τόπου κατοικίας, πηγαίνεις στο ανάλογο γραφείο έκδοσης διαβατηρίου, δεν μπορεις να πας σε όποιο θες.
Τσέκαρε εδώ : https://www.passport.gov.gr/grafeia-kai-orario/grafeia-diavatirion-ellada/
Γεια σου.
Πήρα τηλ κατευθείαν στην αστυνομία και μου είπαν δεν υπάρχει προβλημα αρκεί να ειδοποιήσεις το τμήμα πρώτα. Ειδικά αν είσαι φοιτητής που σπουδάζεις εκεί όλα οκ.
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Επίσης, από που προτείνετε να αλλάξω ευρώ σε βρετανικη λίρα;
Βγάλε μια κάρτα Revolut για να γλιτώσεις τις προμήθειες. Τα πρώτα 1000€ του μήνα δεν έχουν προμήθεια κατά τις μετατροπές. Επίσης την κάρτα μπορείς να την χτυπάς σε όλα τα μεταφορικά μέσα ανέπαφα, δεν χρειάζεται να βγάλεις κάρτα τύπου Oyster για να έχεις εκπτώσεις.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Επίσης, από που προτείνετε να αλλάξω ευρώ σε βρετανικη λίρα;
Βγάλε μια κάρτα Revolut για να γλιτώσεις τις προμήθειες. Τα πρώτα 1000€ του μήνα δεν έχουν προμήθεια κατά τις μετατροπές. Επίσης την κάρτα μπορείς να την χτυπάς σε όλα τα μεταφορικά μέσα ανέπαφα, δεν χρειάζεται να βγάλεις κάρτα τύπου Oyster για να έχεις εκπτώσεις.
Όπως είπε ο arcv, εγώ που έχω πάει Αγγλία το 2022 σε μικρή πόλη και σε μεγάλη πόλη στη Αγγλία παντού πληρώναμε με κάρτα revolut, ούτε μετρητά δεν βγάλαμε καν όλοι έχουν pos ακόμα και τα ταξί. Οπότε αν είναι βγάλε λίγα μετρήτα να είσαι σίγουρη σε έκτακτη ανάγκη.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Όπως είπε ο arcv, εγώ που έχω πάει Αγγλία το 2022 σε μικρή πόλη και σε μεγάλη πόλη στη Αγγλία παντού πληρώναμε με κάρτα revolut, ούτε μετρητά δεν βγάλαμε καν όλοι έχουν pos ακόμα και τα ταξί. Οπότε αν είναι βγάλε λίγα μετρήτα να είσαι σίγουρη σε έκτακτη ανάγκη.
Τέλεια ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top