Μπορώ να ασχοληθώ με τη βιολογία μέσω άλλης σχολής;

konstantina1234

Νεοφερμένος

Η konstantina1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας.
Έδωσα δεύτερη φορά πανελλήνιες με στόχο τη βιολογία και δυστυχώς πάλι δεν τα κατάφερα. Πέρυσι είχα περάσει βιοϊατρικών επιστημών και φέτος κατά πάσα πιθανότητα περνάω χημικό. Έχω απογοητευτεί αρκετά η αλήθεια είναι και τώρα ψάχνω εναλλακτικές διεξόδους. Να δώσω 3η φορά, καλώς ή κακώς, δεν έχω το κουράγιο. Τρίτη χρονιά να πληρώνεις φροντιστήρια, να έχεις πάλι το ίδιο άγχος, να διαβάζεις τα ίδια και τα ίδια, να μην <<προχωράς>> στη ζωή σου... Δεν μπορώ να το κάνω. Επίσης, να πάω στο εξωτερικό για σπουδές απορρίπτεται εξαιτίας του οικονομικού. Έτσι τώρα σκέφτομαι άλλες λύσεις. Να τελειώσω μία σχολή και μετά να κάνω μεταπτυχιακό στη βιολογία. Από την μία, οι βιοϊατρικές επιστήμες νομίζω - βλέποντας το πρόγραμμα σπουδών - είναι πιο κοντά στη βιολογία. Από την άλλη, η χημεία είναι επιστήμη βάσης και μπορείς μετά να ασχοληθείς με πολλά διαφορετικά πράγματα (δεδομένου ότι αυτό που θέλω τώρα δε ξέρω αν θα το θέλω ακόμα σε 10-15 χρόνια), ενώ παράλληλα - πάλι από το πρόγραμμα σπουδών - δε φαίνεται τελείως άσχετη π.χ. έχει βιοχημεία. Ουσιαστικά θέλω, αν τελικά δεν καταφέρω να κάνω αυτό που μου αρέσει, να μην μείνω <<ξεκρέμαστη>>. Για αυτό και τείνω προς το χημικό. Ποια είναι η δική σας άποψη; Τέλος, αν καταφέρω να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό στη βιολογία, πιστεύεται θα θεωρούμαι <<κατώτερη>> στην αγορά εργασίας; Έχω ακούσει ότι επειδή το μεταπτυχιακό είναι ανώτερος τίτλος σπουδών σε σχέση με τα προπτυχιακές σπουδές λογικά θα μετράει περισσότερο. Γνωρίζεται τι ισχύει; Αναφέρομαι και στην Ελλάδα, αλλά κυρίως στο εξωτερικό. Οποιαδήποτε γνώμη/ εμπειρία θα με βοηθούσε.
Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Κωνσταντίνα,
η Χημεία είναι η βάση της Βιολογίας. Δική μου άποψη μου να πας στη Χημεία, καθώς μπορείς να ασχοληθείς μετά με ζητήματα που άπτονται της Βιολογίας. Ένα ακόμα θετικό, είναι ευρύς κλάδος και μπορείς να το συνδυάσεις με πολλά πράγματα, πέρα από το κομμάτι που ανέφερες. Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις και 3η φορά, αφού περνάς στη Χημεία, είναι πολύ καλή επιλογή και άνετα συνδυάζεται.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γεια σας.
Έδωσα δεύτερη φορά πανελλήνιες με στόχο τη βιολογία και δυστυχώς πάλι δεν τα κατάφερα. Πέρυσι είχα περάσει βιοϊατρικών επιστημών και φέτος κατά πάσα πιθανότητα περνάω χημικό. Έχω απογοητευτεί αρκετά η αλήθεια είναι και τώρα ψάχνω εναλλακτικές διεξόδους. Να δώσω 3η φορά, καλώς ή κακώς, δεν έχω το κουράγιο. Τρίτη χρονιά να πληρώνεις φροντιστήρια, να έχεις πάλι το ίδιο άγχος, να διαβάζεις τα ίδια και τα ίδια, να μην <<προχωράς>> στη ζωή σου... Δεν μπορώ να το κάνω. Επίσης, να πάω στο εξωτερικό για σπουδές απορρίπτεται εξαιτίας του οικονομικού. Έτσι τώρα σκέφτομαι άλλες λύσεις. Να τελειώσω μία σχολή και μετά να κάνω μεταπτυχιακό στη βιολογία. Από την μία, οι βιοϊατρικές επιστήμες νομίζω - βλέποντας το πρόγραμμα σπουδών - είναι πιο κοντά στη βιολογία. Από την άλλη, η χημεία είναι επιστήμη βάσης και μπορείς μετά να ασχοληθείς με πολλά διαφορετικά πράγματα (δεδομένου ότι αυτό που θέλω τώρα δε ξέρω αν θα το θέλω ακόμα σε 10-15 χρόνια), ενώ παράλληλα - πάλι από το πρόγραμμα σπουδών - δε φαίνεται τελείως άσχετη π.χ. έχει βιοχημεία. Ουσιαστικά θέλω, αν τελικά δεν καταφέρω να κάνω αυτό που μου αρέσει, να μην μείνω <<ξεκρέμαστη>>. Για αυτό και τείνω προς το χημικό. Ποια είναι η δική σας άποψη; Τέλος, αν καταφέρω να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό στη βιολογία, πιστεύεται θα θεωρούμαι <<κατώτερη>> στην αγορά εργασίας; Έχω ακούσει ότι επειδή το μεταπτυχιακό είναι ανώτερος τίτλος σπουδών σε σχέση με τα προπτυχιακές σπουδές λογικά θα μετράει περισσότερο. Γνωρίζεται τι ισχύει; Αναφέρομαι και στην Ελλάδα, αλλά κυρίως στο εξωτερικό. Οποιαδήποτε γνώμη/ εμπειρία θα με βοηθούσε.
Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Το Μεταπτυχιακό δεν δίνει επαγγελματικά δικαιώματα συνήθως.Επίσης από στην στιγμή που θα έχεις Μεπταπτυχιακό δεν θα είσαι κατώτερη στην αγορά εργασίας φυσικά αλλά έχω την εντύπωση πως με Μεταπτυχιακό στην Βιολογία δεν θα μπορείς να είσαι Βιολόγος όπως αυτός που έχει Πτυχίο στην Βιολογία.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Γεια σας.
Έδωσα δεύτερη φορά πανελλήνιες με στόχο τη βιολογία και δυστυχώς πάλι δεν τα κατάφερα. Πέρυσι είχα περάσει βιοϊατρικών επιστημών και φέτος κατά πάσα πιθανότητα περνάω χημικό. Έχω απογοητευτεί αρκετά η αλήθεια είναι και τώρα ψάχνω εναλλακτικές διεξόδους. Να δώσω 3η φορά, καλώς ή κακώς, δεν έχω το κουράγιο. Τρίτη χρονιά να πληρώνεις φροντιστήρια, να έχεις πάλι το ίδιο άγχος, να διαβάζεις τα ίδια και τα ίδια, να μην <<προχωράς>> στη ζωή σου... Δεν μπορώ να το κάνω. Επίσης, να πάω στο εξωτερικό για σπουδές απορρίπτεται εξαιτίας του οικονομικού. Έτσι τώρα σκέφτομαι άλλες λύσεις. Να τελειώσω μία σχολή και μετά να κάνω μεταπτυχιακό στη βιολογία. Από την μία, οι βιοϊατρικές επιστήμες νομίζω - βλέποντας το πρόγραμμα σπουδών - είναι πιο κοντά στη βιολογία. Από την άλλη, η χημεία είναι επιστήμη βάσης και μπορείς μετά να ασχοληθείς με πολλά διαφορετικά πράγματα (δεδομένου ότι αυτό που θέλω τώρα δε ξέρω αν θα το θέλω ακόμα σε 10-15 χρόνια), ενώ παράλληλα - πάλι από το πρόγραμμα σπουδών - δε φαίνεται τελείως άσχετη π.χ. έχει βιοχημεία. Ουσιαστικά θέλω, αν τελικά δεν καταφέρω να κάνω αυτό που μου αρέσει, να μην μείνω <<ξεκρέμαστη>>. Για αυτό και τείνω προς το χημικό. Ποια είναι η δική σας άποψη; Τέλος, αν καταφέρω να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό στη βιολογία, πιστεύεται θα θεωρούμαι <<κατώτερη>> στην αγορά εργασίας; Έχω ακούσει ότι επειδή το μεταπτυχιακό είναι ανώτερος τίτλος σπουδών σε σχέση με τα προπτυχιακές σπουδές λογικά θα μετράει περισσότερο. Γνωρίζεται τι ισχύει; Αναφέρομαι και στην Ελλάδα, αλλά κυρίως στο εξωτερικό. Οποιαδήποτε γνώμη/ εμπειρία θα με βοηθούσε.
Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Γιατι δε δοκιμαζεις να δωσεις κατατακτηριες για Βιολογικο (αφου τελειωσεις την 1η σχολη); Θεωρω οτι θα εχεις λιγοτερο ανταγωνισμό σε σχεση με τις πανελληνιες ειδικα στην επαρχια.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Οταν λες "θες να ασχοληθείς με βιολογία" τι ακριβως εννοείς εις; Τι δουλειά φαντάζεσαι;

Η κατεύθυνση ιατρικών εργαστηρίων του τμήματος βιοϊατρικών επιστημών εξειδίκευση τηε βιολογιας είναι (ιατρικη βιολογία).
 

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Και εγώ ήθελα βιολογικό φέτος αλλά δε κατάφερα να πιάσω τα μόρια.. από τη μια σκέφτομαι και εγώ να ξαναδώσω αλλά από την άλλη όπως λες νιώθω ότι δε "προχωράει" η ζωή μ έτσι ..οπότε καλύτερα να πας σε μια σχολή που σου αρέσει τώρα και μετά δίνεις κατατακτήριες...εγώ θα πήγαινα βιοϊατρικών επιστημών αφού και οι βιολόγοι θεωρούνται βιοεπιστημονες..και επίσης το πρόγραμμα σπουδών είναι κοντά στο βιολογικό. Χημικό θα πήγαινα αν ήθελα να ασχοληθώ με τη βιοχημεία αλλά από τη στιγμή που θέλεις βιολογικό πιστεύω το βιοϊατρικών επιστημών είναι σχολή που θα σε προετοιμάσει καλύτερα
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Παιδιά να σας υπενθυμίσω εσείς που θέλετε βιολογικό, ότι στο τμήμα δεν θα κάνετε ξέρω γω μόνο βιολογία 3ης λύκειου. Να ξέρετε το μεγαλύτερο μέρος των σπουδών είναι πάνω στα φυτά, στα ζωα, στην οικολογία (και προφανώς και στην γενετική)
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Παιδιά να σας υπενθυμίσω εσείς που θέλετε βιολογικό, ότι στο τμήμα δεν θα κάνετε ξέρω γω μόνο βιολογία 3ης λύκειου. Να ξέρετε το μεγαλύτερο μέρος των σπουδών είναι πάνω στα φυτά, στα ζωα, στην οικολογία (και προφανώς και στην γενετική)

Το γνωρίζουμε εννοείται αυτό. Βέβαια, αυτά τα μαθήματα (με εξαίρεση την γενετική) είναι σχετικά απαίσια χαχαχα, εκτός αν σου αρέσει τόσο πολύ να ασχοληθείς με χλωρίδα και πανίδα. Οι περισσότεροι που πάνε Βιολογικό, πάνε για τους κλάδους έρευνας κυρίως, όπως θελω και εγώ
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Το γνωρίζουμε εννοείται αυτό. Βέβαια, αυτά τα μαθήματα (με εξαίρεση την γενετική) είναι σχετικά απαίσια χαχαχα, εκτός αν σου αρέσει τόσο πολύ να ασχοληθείς με χλωρίδα και πανίδα. Οι περισσότεροι που πάνε Βιολογικό, πάνε για τους κλάδους έρευνας κυρίως, όπως θελω και εγώ
Χαχαχαχ. Το ξέρω και από προσωπική εμπειρία (με τη βιολογία φυτών). Πάντως, χωρίς να θέλω να κάνω κανένα offense, όλοι εσείς που επιλέγετε μια σχολή για κλάδους έρευνας, κοιταξτε το καλα, γιατί συνήθως όταν φτάνουν στο τρίτο έτος που ζοριζουν τα πράγματα δεν ξέρουν τι να κάνουν μετά. Είναι πολύ περιορισμένη η έρευνα στην Ελλάδα, εκτός βέβαια αν θέλετε όλοι εξωτερικό, εκεί πάω πάσο.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Χαχαχαχ. Το ξέρω και από προσωπική εμπειρία (με τη βιολογία φυτών). Πάντως, χωρίς να θέλω να κάνω κανένα offense, όλοι εσείς που επιλέγετε μια σχολή για κλάδους έρευνας, κοιταξτε το καλα, γιατί συνήθως όταν φτάνουν στο τρίτο έτος που ζοριζουν τα πράγματα δεν ξέρουν τι να κάνουν μετά. Είναι πολύ περιορισμένη η έρευνα στην Ελλάδα, εκτός βέβαια αν θέλετε όλοι εξωτερικό, εκεί πάω πάσο.

Εγώ ο ίδιος ξέρω ότι για αυτό που θέλω αναγκαστικά θα ψάξω μόνο στο εξωτερικό, μιας και έρευνα ακόμα δεν υπάρχει καθόλου στην Ελλάδα. Εντωμεταξύ το γεγονός ότι υπάρχει αρκετή Βιολογία φυτών και ζώων στα τμήματα Βιολογίας με έκανε να μου αρέσει πιο πολύ το τμήμα Μοριακής Βιολογίας στην Αλεξανδρούπολη, παρόλο που σύντομα συνειδητοποίησα ότι είναι καλύτερο να είμαι σε τμήμα "γενικής" Βιολογίας
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Μπες χημεια!! Αμα η βιολογια δεν ειχε χημεία τοτε ποιο το νοημα της;; Μπορεις να ασχοληθείς περισσοτερο με την βιολογια στα μεταπτυχιακά σου.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Το πρόγραμμα σπουδών του χημικού το έχεις κοιτάξει καθόλου; Έχει ελάχιστη εώς και καμία σχέση με την βιολογία και γενικά είναι εντελώς διαφορετικός κλάδος. Οπότε αν η βιολογία είναι το πάθος σου δεν καταλαβαίνω πως το χημικό θα σε καλύψει.
Στο τμήμα των ιατρικών εργαστηρίων διδάσκεται η ιατρική βιολογία, μικροβιολογία κτλπ. Είναι άμεσα σχετικό με αυτό που θες απλώς δίχως τις ζωολογίες, εντομολογίες και τα περιβαλλοντολογικά του βιολογικού γιατί η ιατρική βιολογία σχετίζεται με τον άνθρωπο.
Στο χημικό όχι μόνο θα πήξεις στις χημείες και τα θετικά μαθήματα όπως φυσικομαθηματικά, αλλά στο ΕΚΠΑ θα κάνεις μόνο 2 βιοχημείες, 1 βιοανόργανη χημεία, 1 μικροβιολογία τροφίμων(επιλογής) και 1 μάθημα κυτταρικής βιολογίας(επιλογής). Επομένως, θα φας στην μάπα όλα αυτά τα μαθήματα για 4 μαθήματα επιλογής του προγράμματος σπουδών του τμήματος τα οποία δεν τα λες και 100% "βιολογικά" *cries in bioinorganic chemistry*.

Δες καλύτερα τα προγράμματα σπουδών των επιλογών σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Φίλος μου συμφοιτητής (Μαθηματικός) έκανε μεταπτυχιακό πάνω σε υπολογιστικά μοντέλα του εγκεφάλου και τώρα ξεκινάει το διδακτορικό του πάνω σε μοντέλα του εγκεφάλου και τη σχέση τους με τον actual ανθρώπινο εγκέφαλο, οπότε φαντάζομαι ότι σχεδόν κάθε στροφή προς τη βιολογία σε επίπεδο μεταπτυχιακών σπουδών θα είναι αρκετά πιο εύκολη από το χημικό - αφού ήταν εφικτή από το μαθηματικό. Οπότε, από το να δώσεις και τρίτη φορά, πήγαινε στο χημικό, τουλάχιστον να δεις αν σου αρέσει. Κάποια άτομα καταλήγουν να αγαπούν κλάδους που στην αρχή δεν επιθυμούσαν να σπουδάσουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top