Μπορείτε να μου κλίνετε το "πρέσβης"

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Πρόσεξε! Το ουσιαστικό είναι "πρέσβυς" στην αρχαία ελληνική, όχι "πρέσβης".

ΕΝΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ
ὁ πρέσβυς
τοῦ πρέσβεως
τῷ πρέσβει
τόν πρέσβυν
(ὦ) πρέσβυ

ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ
οἱ πρέσβεις
τῶν πρέσβεων
τοῖς πρέσβεσι(ν)
τούς πρέσβεις
(ὦ) πρέσβεις
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λαμπάδα θα σου ανάψω, να 'σαι καλά!😂😁
Πρέπει να μάθω έστο τα ουσιαστικά τώρα αρχίζουν τα βάσανα...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Μπορείς πάλι να στείλεις το κείμενο, καθώς έχω την εντύπωση πως πρόκειται για το "πρέσβεις"(πρεσβευτής)
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν προέρχεται απο το κείμενο (ελπίζω) μας ζήτησε απλά να αποστηθίσουμε την κλίση του "πρέσβυς" ευχαριστώ και πάλι!^^
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,823 μηνύματα.
Δεν προέρχεται απο το κείμενο (ελπίζω) μας ζήτησε απλά να αποστηθίσουμε την κλίση του "πρέσβυς" ευχαριστώ και πάλι!^^
κάνε συνδρομή στο lexigram:) εγώ αυτό έκανα και οι φιλόλογοι μου νόμιζαν ότι είμαι ο Τζάρτζανος
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κάνε συνδρομή στο lexigram:) εγώ αυτό έκανα και οι φιλόλογοι μου νόμιζαν ότι είμαι ο Τζάρτζανος
Το πληρώνεις όμως το κατιτι σου κ 'κει ( η τσιφουτα) δεν μας φτάνουν τα φέσια που μας φόρεσαν οι τράπεζες...
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Στον ενικό νομίζω είναι ο πρεσβευτής και πληθυντικός οι πρέσβεις . Παρόλα αυτα κοίταξε στη γραμματική τη σχολική το εχει σιγουραα ή στο διαδύκτιο απλα
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Στον ενικό νομίζω είναι ο πρεσβευτής και πληθυντικός οι πρέσβεις . Παρόλα αυτα κοίταξε στη γραμματική τη σχολική το εχει σιγουραα ή στο διαδύκτιο απλα
Εξαρτάται. Απλά το ουσιαστικό «πρεσβευτής» δανείζεται τον πληθυντικό αριθμό του «πρέσβυς». Υπάρχει όμως και το «πρέσβυς» που σχηματίζει ενικό και πληθυντικό ομαλά.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Πρωταρχική χρήση του "πρέσβυς" είναι ως επίθετο (μέγαλος(ηλικιακά)). Βέβαια, απ'ότι είδα χρησιμοποιείται δευτερευόντως και ως ουσιαστικό με παρόμοια χρήση με εκείνη του πρεσβευτής(απεσταλμένος/εκπρόσωπος).
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κλίνω προς την άποψη του ετερόκλιτου ουσιαστικού ο πρεσβευτής (σύμφωνα με την α΄κλίση) - οι πρέσβεις (σύμφωνα με την γ΄κλίση).
 

Guest 327419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κάνε συνδρομή στο lexigram:) εγώ αυτό έκανα και οι φιλόλογοι μου νόμιζαν ότι είμαι ο Τζάρτζανος

Πρωταρχική χρήση του "πρέσβυς" είναι ως επίθετο (μέγαλος(ηλικιακά)). Βέβαια, απ'ότι είδα χρησιμοποιείται δευτερευόντως και ως ουσιαστικό με παρόμοια χρήση με εκείνη του πρεσβευτής(απεσταλμένος/εκπρόσωπος).
Ναι και εγώ έτσι ήξερα απο προηγούμενες χρονιές ότι αναφέρεται στην ηλικία (εξού και η "πρεσβυωπία") , αλλά με διέψευσε...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top