Μπαίνει Οκτώβρης και δεν έχω ξεκινήσει ακόμα διάβασμα για Πανελλήνιες

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δεν έχω ξεκινήσει ακόμη το διάβασμα για της πανελληνιεσ; είναι κακό; άμα ξεκινήσω Οκτωβρίο μήνα είναι οκ;

Επισης έχουμε έναν καθηγητή που μας βαζει να κλίνουμε ουσιαστικά ρηματα κτλπ επί 3 φορές. Δεν βγαίνει ο χρόνος τι να κάνω; να θυσιάσω ώρες ύπνου;
 

GGP

Νεοφερμένος

Η GGP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Δεν έχω ξεκινήσει ακόμη το διάβασμα για της πανελληνιεσ; είναι κακό; άμα ξεκινήσω Οκτωβρίο μήνα είναι οκ;

Επισης έχουμε έναν καθηγητή που μας βαζει να κλίνουμε ουσιαστικά ρηματα κτλπ επί 3 φορές. Δεν βγαίνει ο χρόνος τι να κάνω; να θυσιάσω ώρες ύπνου;
Ναι, να θυσιάσεις ώρες ύπνου.
Άμα το πάρεις χαλαρά από την αρχή, είναι χαμένη υπόθεση. Πανελλήνιες και ζορισμα πάνε μαζί.
Επίσης, δε διανοουμαι ότι δεν σου βγαίνει ο χρόνος. Κόψε λίγο τα σοσιαλ, τη μεσημεριανή χαλάρωση, τις εξόδους και θα σου βγει μια χαρά.
Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι περιμένετε να ακούσετε κάποιοι.
Οκτώβρη μήνα έχεις αργήσει αρκετά.
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ναι, να θυσιάσεις ώρες ύπνου.
Άμα το πάρεις χαλαρά από την αρχή, είναι χαμένη υπόθεση. Πανελλήνιες και ζορισμα πάνε μαζί.
Επίσης, δε διανοουμαι ότι δεν σου βγαίνει ο χρόνος. Κόψε λίγο τα σοσιαλ, τη μεσημεριανή χαλάρωση, τις εξόδους και θα σου βγει μια χαρά.
Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι περιμένετε να ακούσετε κάποιοι.
Οκτώβρη μήνα έχεις αργήσει αρκετά.
Καταρχάς δεν είναι ποτέ αργά, για ώρες ύπνου δεν θυσιαζω γιατί ναι μεν έχω πανελληνιεσ αλλά πρέπει να φροντίσω λίγο τον εαυτό μου της εξόδους και την χαλάρωση της έχω κόψει. Είμαι θεωρητικησ κατευθυνσησ If you haven't already figured it out!
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.
Δεν έχω ξεκινήσει ακόμη το διάβασμα για της πανελληνιεσ; είναι κακό; άμα ξεκινήσω Οκτωβρίο μήνα είναι οκ;

να θυσιάσω ώρες ύπνου;
Καταρχάς δεν είναι ποτέ αργά, για ώρες ύπνου δεν θυσιαζω γιατί ναι μεν έχω πανελληνιεσ αλλά πρέπει να φροντίσω λίγο τον εαυτό μου
Ε τι μας ρώτησες τότε ;

Εναλλακτική λύση δεν υπάρχει, ξεκίνα το διάβασμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
It's ok ίσως έχετε δίκιο απλά ρώτησα για εναλλακτική λύση; έχετε;
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
δεν βρίσκω ποιος ο λόγος να ρωτήσεις για το τι πρέπει να κάνεις, εφόσον, απ'ότι φαίνεται, έχεις ήδη διαμορφώσει την άποψή σου περί αυτού, αλλά τέλος πάντων. ξεκίνα να διαβάζεις και παρ'το σοβαρά, είναι επιλογή σου το τι θα θυσιάσεις αν θέλεις να θυσιάσεις κάτι, αλλά είναι σημαντικό να διαβάζεις (και να λύνεις) ό,τι σου δίνουν οι καθηγητές σου στα φροντιστήρια (ή στο σχολείο, σε περίπτωση που δεν κάνεις φροντιστήρια) και σε κάθε περίπτωση να διαβάζεις αρκετά ώστε να μην αφήνεις κενά.

εννοείται πως ο Οκτώβρης δεν είναι ο ιδανικός μήνας αρχής της προετοιμασίας, ειδικά την στιγμή που όλοι έχουν ξεκινήσει από τον Ιούλιο και κάποιοι ίσως ακόμα νωρίτερα, οπότε ναι, έχεις αργήσει και ενδεχομένως αυτό να σε αφήσει πιο πίσω από τους υπόλοιπους συμμαθητές σου –και αυτό είναι αρνητικό, γιατί οι πανελλήνιες είναι ένας διαγωνισμός ανάμεσα σε σένα και χιλιάδες άλλα άτομα ανά την Ελλάδα.

η δικαιολογία "δεν υπάρχει χρόνος" πραγματικά με έχει πλέον κουράσει, υπάρχει πάντα χρόνος για διάβασμα (και για ορισμένες άλλες δραστηριότητες) αρκεί να θέτεις σωστές προτεραιότητες. η καλύτερη στιγμή να αρχίσεις διάβασμα ήταν καιρό πριν, η δεύτερη καλύτερη είναι τώρα, οπότε, ανάλογα και με τους στόχους και τις επιδιώξεις σου, συγκεντρώσου και ξεκίνα.
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Κοίτα, επειδή έχω υπάρξει στην θέση σου (μόνο εγώ ήμουν θετική κατεύθυνση) και έχω κάνει ανασκόπηση σε εκείνη την περίοδο (αιτίες, τι θα μπορούσα να κάνω κλπ.) θα σου πω την άποψη μου (αφού ζητάς γνώμες).
Πρώτα απ' όλα θα σου πω πως κατέληξε σε εμένα και θα το χρησιμοποιήσω σαν παράδειγμα προς αποφυγή.
Εγώ στην τρίτη λυκείου ξεκίνησα τα θερινά μαθήματα για πανελλήνιες, όπως όλα τα παιδιά. Είχα κακό υπόβαθρο, όχι τόσο σε γνώσεις αλλά σε θέματα τεχνικής διαβάσματος, αφού δεν είχα μάθει ποτέ στην ζωή μου να διαβάζω αποδοτικά έως τότε. Επίσης, στο λύκειο έπασχα από κατάθλιψη (δεν το λέω εγώ, μου το είπε η ψυχολόγος που πήγα πρόσφατα όταν κάναμε ανασκόπηση σε εκείνη την περίοδο). Οπότε δεν είχα δύο βασικά πράγματα: μέθοδο και ψυχολογία, με το δεύτερο να το θεωρώ σημαντικότερο αφού αν έχεις ψυχολογία την μέθοδο την βρίσκεις. Αρχικά τα πήγαινα μέτρια στα θερινά, κάτι έκανα δηλαδή, μετά από τον Σεπτέμβριο- Οκτώβρη να παράτησα τελείως. Έλεγα θα διαβάσω την επόμενη μέρα, θα ξεσκιστώ και θα τα καταφέρω. Έτσι, η μέρα έγινε βδομάδα, η βδομάδα μήνας, και ο μήνας έγινε μήνες. Κάθε φορά που ανέβαλα, ένιωθα να παραλύω ακόμα πιο πολύ, να μην μπορώ να κάτσω ούτε μια ώρα να διαβάσω και η ψυχολογική μου κατάσταση να γίνεται χειρότερη γιατί μετά από ένα σημείο ήξερα πως οι άλλοι πάνε μπροστά και εγώ χάσει το τρένο από τους πρώτους μήνες. Φεβρουάρη-Μάρτιο ζήτησα από τους γονείς μου να σταματήσουμε τα φροντιστήρια γιατί πλέον ήταν τσάμπα λεφτά και τους ζήτησα του χρόνου να ξαναδώσω ώστε να μην κάνω το ίδιο λάθος. Παρόλα αυτά, έδωσα σχεδόν λευκή κόλλα στις πανελλήνιες μόνο και μόνο επειδή με πίεζαν οι δικοί μου έστω να πάρω μια γεύση, συγκέντρωσα το αστρονομικό ποσό των 4.617 μορίων. Ήμουν αποφασισμένη να ξαναρχίσω φροντιστήρια από το καλοκαίρι, ήθελα να το ξαναπάρω από την αρχή. Έβλεπα τους παλιούς μου συμμαθητές να πηγαίνουν διακοπές εκείνο το καλοκαίρι, να περνάνε καλά και εγώ κάποια στιγμή ειδικά μες το καλοκαίρι διάβαζα 10ωρα. Από την στεναχώρια μου ήμουν έτοιμη πάλι να εγκαταλείψω. Τέλη Αυγούστου βγήκαν οι βάσεις (είχα κάνει ένα μηχανογραφικό λίγο στην τύχη), έτος 2016 οι βάσεις έπεσαν κατακόρυφα μπήκα σε ένα ΤΕΙ, που όσο και να γκρινιάζω για το επίπεδο του, μπορώ να αναγνωρίσω το καλό που μου έκανε σε εκείνη την περίοδο. Αφού θα τα ξαναπαρατούσα, εκείνη την στιγμή ήταν μια ευκαιρία που πιάστηκα και πήγα.
Τώρα θα το γυρίσω σε εσένα και θα σου πω ότι δεν ξέρεις αν θα γίνει θαύμα στο τέλος, όπως έγινε για εμένα. Και όπως το πας πολύ πιθανόν να καταλήξεις σαν εμένα όταν έδινα πανελλήνιες.
Τι να κάνεις για να μην καταλήξεις σαν εμένα (εκείνη την περίοδο); ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΒΑΛΕΙΣ ΑΛΛΟ, όσο αναβάλεις τόσο πιο πολύ θα απελπίζεσαι και τόσο πιο πιθανό είναι να τα παρατήσεις τελείως στο τέλος. Έχεις άπειρο χρόνο να το διορθώσεις αρκεί να το κάνεις ΤΩΡΑ. Αυτή την στιγμή φαντάσου ένα σχοινί να σου δένει τα χέρια, το οποίο ακόμα είναι χαλαρό αλλά τον Οκτώβριο θα είναι ακόμα πιο σφιχτό, τον Νοέμβριο ακόμα περισσότερο κ.ο.κ. μέχρι μετά τα Χριστούγεννα δεν θα μπορείς να το λύσεις, δεν θα μπορείς να κουνηθείς, θα ξέρεις πως έχασες.
Γιατί τα δραματοποιώ τόσο; Γιατί είναι η αλήθεια και το έχω ζήσει, οπότε το νιώθω σαν κάτι δικό μου. Οπότε αφού σταματήσεις να αναβάλεις, τι κάνεις; Άρχισε από αύριο με ένα δίωρο διάβασμα, σε μια βδομάδα κάντο τρίωρο και αναλόγως αύξανε ανά διαστήματα. Πρέπει να συνηθίσει ο εγκέφαλος σου, δεν μπορείς από το τίποτα να τρέξεις χιλιόμετρα, πρέπει να συνηθίσεις πρώτα τα 100 μέτρα. Αν πεις από αύριο διαβάζω 6ωρο και δεν κοιμάμαι θα το κάνεις μια; Θα το κάνεις δύο; Ε, θα τα παρατήσεις αμέσως.
Επίσης, έχε τα αυτιά σου ανοιχτά από καθηγητές και από συμμαθητές και φίλους, για τις τεχνικές διαβάσματος. Δοκίμαζε από εδώ και από εκεί, μέχρι να ανακαλύψεις τι σου είναι πιο αποδοτικό, που δεν θα το βρεις αμέσως θες χρόνο, ίσως και μήνες. Βέβαια, φίλτραρε τα όσο μπορείς γιατί φυσικά θα ακούσεις και βλακείες του στυλ "διαβάζω 12 ώρες την μέρα". Ναι διαβάζουν 12 ώρες την μέρα και τις μισές απλά κοιτάνε το ταβάνι (αν όντως ισχύει ότι διαβάζουν τόσες ώρες και δεν πουλάνε φίδια). Ο εγκέφαλος δεν μπορεί να αντέξει τρελές ώρες διαβάσματος. 4-6 ώρες είναι πολύ φυσιολογικές.
Τέλος, ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ (αυτή η καταραμένη λέξη), αν δεν την έχεις δεν πας πουθενά. Φρόντισε όσο μπορείς το well-being σου, βγες έξω το σκ, γυμνάσου και μείνε μακριά από τοξικά άτομα. Άσε κάτω το κινητό, καλά αυτό το ξέρεις (ελπίζω). Ο εγκέφαλος πρέπει να ξεφεύγει.

Ελπίζω να με ακούσεις πριν είναι αργά. Καλή επιτυχία! ❤️

*Να κάνω μια ερώτηση: ποια σχολή θες; Έχεις κάτι στο μυαλό σου;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Κοίτα, επειδή έχω υπάρξει στην θέση σου (μόνο εγώ ήμουν θετική κατεύθυνση) και έχω κάνει ανασκόπηση σε εκείνη την περίοδο (αιτίες, τι θα μπορούσα να κάνω κλπ.) θα σου πω την άποψη μου (αφού ζητάς γνώμες).
Πρώτα απ' όλα θα σου πω πως κατέληξε σε εμένα και θα το χρησιμοποιήσω σαν παράδειγμα προς αποφυγή.
Εγώ στην τρίτη λυκείου ξεκίνησα τα θερινά μαθήματα για πανελλήνιες, όπως όλα τα παιδιά. Είχα κακό υπόβαθρο, όχι τόσο σε γνώσεις αλλά σε θέματα τεχνικής διαβάσματος, αφού δεν είχα μάθει ποτέ στην ζωή μου να διαβάζω αποδοτικά έως τότε. Επίσης, στο λύκειο έπασχα από κατάθλιψη (δεν το λέω εγώ, μου το είπε η ψυχολόγος που πήγα πρόσφατα όταν κάναμε ανασκόπηση σε εκείνη την περίοδο). Οπότε δεν είχα δύο βασικά πράγματα: μέθοδο και ψυχολογία, με το δεύτερο να το θεωρώ σημαντικότερο αφού αν έχεις ψυχολογία την μέθοδο την βρίσκεις. Αρχικά τα πήγαινα μέτρια στα θερινά, κάτι έκανα δηλαδή, μετά από τον Σεπτέμβριο- Οκτώβρη να παράτησα τελείως. Έλεγα θα διαβάσω την επόμενη μέρα, θα ξεσκιστώ και θα τα καταφέρω. Έτσι, η μέρα έγινε βδομάδα, η βδομάδα μήνας, και ο μήνας έγινε μήνες. Κάθε φορά που ανέβαλα, ένιωθα να παραλύω ακόμα πιο πολύ, να μην μπορώ να κάτσω ούτε μια ώρα να διαβάσω και η ψυχολογική μου κατάσταση να γίνεται χειρότερη γιατί μετά από ένα σημείο ήξερα πως οι άλλοι πάνε μπροστά και εγώ χάσει το τρένο από τους πρώτους μήνες. Φεβρουάρη-Μάρτιο ζήτησα από τους γονείς μου να σταματήσουμε τα φροντιστήρια γιατί πλέον ήταν τσάμπα λεφτά και τους ζήτησα του χρόνου να ξαναδώσω ώστε να μην κάνω το ίδιο λάθος. Παρόλα αυτά, έδωσα σχεδόν λευκή κόλλα στις πανελλήνιες μόνο και μόνο επειδή με πίεζαν οι δικοί μου έστω να πάρω μια γεύση, συγκέντρωσα το αστρονομικό ποσό των 4.617 μορίων. Ήμουν αποφασισμένη να ξαναρχίσω φροντιστήρια από το καλοκαίρι, ήθελα να το ξαναπάρω από την αρχή. Έβλεπα τους παλιούς μου συμμαθητές να πηγαίνουν διακοπές εκείνο το καλοκαίρι, να περνάνε καλά και εγώ κάποια στιγμή ειδικά μες το καλοκαίρι διάβαζα 10ωρα. Από την στεναχώρια μου ήμουν έτοιμη πάλι να εγκαταλείψω. Τέλη Αυγούστου βγήκαν οι βάσεις (είχα κάνει ένα μηχανογραφικό λίγο στην τύχη), έτος 2016 οι βάσεις έπεσαν κατακόρυφα μπήκα σε ένα ΤΕΙ, που όσο και να γκρινιάζω για το επίπεδο του, μπορώ να αναγνωρίσω το καλό που μου έκανε σε εκείνη την περίοδο. Αφού θα τα ξαναπαρατούσα, εκείνη την στιγμή ήταν μια ευκαιρία που πιάστηκα και πήγα.
Τώρα θα το γυρίσω σε εσένα και θα σου πω ότι δεν ξέρεις αν θα γίνει θαύμα στο τέλος, όπως έγινε για εμένα. Και όπως το πας πολύ πιθανόν να καταλήξεις σαν εμένα όταν έδινα πανελλήνιες.
Τι να κάνεις για να μην καταλήξεις σαν εμένα (εκείνη την περίοδο); ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΒΑΛΕΙΣ ΑΛΛΟ, όσο αναβάλεις τόσο πιο πολύ θα απελπίζεσαι και τόσο πιο πιθανό είναι να τα παρατήσεις τελείως στο τέλος. Έχεις άπειρο χρόνο να το διορθώσεις αρκεί να το κάνεις ΤΩΡΑ. Αυτή την στιγμή φαντάσου ένα σχοινί να σου δένει τα χέρια, το οποίο ακόμα είναι χαλαρό αλλά τον Οκτώβριο θα είναι ακόμα πιο σφιχτό, τον Νοέμβριο ακόμα περισσότερο κ.ο.κ. μέχρι μετά τα Χριστούγεννα δεν θα μπορείς να το λύσεις, δεν θα μπορείς να κουνηθείς, θα ξέρεις πως έχασες.
Γιατί τα δραματοποιώ τόσο; Γιατί είναι η αλήθεια και το έχω ζήσει, οπότε το νιώθω σαν κάτι δικό μου. Οπότε αφού σταματήσεις να αναβάλεις, τι κάνεις; Άρχισε από αύριο με ένα δίωρο διάβασμα, σε μια βδομάδα κάντο τρίωρο και αναλόγως αύξανε ανά διαστήματα. Πρέπει να συνηθίσει ο εγκέφαλος σου, δεν μπορείς από το τίποτα να τρέξεις χιλιόμετρα, πρέπει να συνηθίσεις πρώτα τα 100 μέτρα. Αν πεις από αύριο διαβάζω 6ωρο και δεν κοιμάμαι θα το κάνεις μια; Θα το κάνεις δύο; Ε, θα τα παρατήσεις αμέσως.
Επίσης, έχε τα αυτιά σου ανοιχτά από καθηγητές και από συμμαθητές και φίλους, για τις τεχνικές διαβάσματος. Δοκίμαζε από εδώ και από εκεί, μέχρι να ανακαλύψεις τι σου είναι πιο αποδοτικό, που δεν θα το βρεις αμέσως θες χρόνο, ίσως και μήνες. Βέβαια, φίλτραρε τα όσο μπορείς γιατί φυσικά θα ακούσεις και βλακείες του στυλ "διαβάζω 12 ώρες την μέρα". Ναι διαβάζουν 12 ώρες την μέρα και τις μισές απλά κοιτάνε το ταβάνι (αν όντως ισχύει ότι διαβάζουν τόσες ώρες και δεν πουλάνε φίδια). Ο εγκέφαλος δεν μπορεί να αντέξει τρελές ώρες διαβάσματος. 4-6 ώρες είναι πολύ φυσιολογικές.
Τέλος, ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ (αυτή η καταραμένη λέξη), αν δεν την έχεις δεν πας πουθενά. Φρόντισε όσο μπορείς το well-being σου, βγες έξω το σκ, γυμνάσου και μείνε μακριά από τοξικά άτομα. Άσε κάτω το κινητό, καλά αυτό το ξέρεις (ελπίζω). Ο εγκέφαλος πρέπει να ξεφεύγει.

Ελπίζω να με ακούσεις πριν είναι αργά. Καλή επιτυχία! ❤️

*Να κάνω μια ερώτηση: ποια σχολή θες; Έχεις κάτι στο μυαλό σου;
Ευχαριστώ πολύ θέλω να περάσω στο εκπα τμήμα Προσχολικής εκπαίδευσης
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ θέλω να περάσω στο εκπα τμήμα Προσχολικής εκπαίδευσης
Α εφικτός στόχος αν αρχίσεις από τώρα (14.600 είδα). Δίνετε και μαθηματικά γενικής πλέον για επιστήμες εκπαίδευσης; Στην χρόνια μου δίνανε για αυτό.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Α εφικτός στόχος αν αρχίσεις από τώρα (14.600 είδα). Δίνετε και μαθηματικά γενικής πλέον για επιστήμες εκπαίδευσης; Στην χρόνια μου δίνανε για αυτό.
όχι, πλέον τα εξεταζόμενα μαθήματα στις πανελλήνιες είναι τα τέσσερα μαθήματα της κατεύθυνσης. στην θεωρητική δηλαδή δίνουν έκθεση-λογοτεχνία, αρχαία, λατινικά και ιστορία.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,687 μηνύματα.
Τον Μάϊο ξεκίνα
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Τι να σου πει η κοπέλα ρε εσύ, από την στιγμή που ξέρεις ότι πρέπει να διαβάσεις από αύριο, μας λες να αρχίσεις από Οκτώβριο. Λες και ο Οκτώβρης είναι ο μαγικός μήνας που θα σηκωθείς από το κρεβάτι και θα αφήσεις το comfort zone σου και θα καλύψεις όλη την ύλη που έχεις αφήσει. Εσύ θα αλλάξεις την ροή των πραγμάτων, κανένας Οκτώβρης και Νοέμβρης.
Φιλικά στα λέω πάντα, επειδή και εγώ δεν ήμουν πρότυπο πειθαρχίας.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,736 μηνύματα.
Μην αφήνεις κενά, ξεκίνα να διαβάζεις χθες. Τι θα κάνεις με την Ιστορία; Αν δε διαβάζεις αυτά που έχεις για τώρα θα συσσωρεύονται μαζί με τα επόμενα και θα χαθεί η μπάλα. Μετά δεν θα προλάβεις να τα μάθεις και η προκοπή να σε πιάσει. Λατινικά το ίδιο, η ύλη είναι χαοτική και κάθε μέρα υπονομεύει τον ίδιο σου τον στόχο.
Τα 14.600 δεν είναι λίγα μόρια, απαιτούν κι αυτά διάβασμα και προσπάθεια.

Κάτσε να σκεφτείς ποιες είναι οι προτεραιότητές σου και να είσαι ειλικρινής απέναντι στον εαυτό σου. Αν θες όντως να περάσεις εκεί που λες, πρέπει να διαβάσεις. Αν προέχουν άλλα για εσένα, σεβαστό, αλλά λύση για να γράψεις ξαφνικά καλά χωρίς θυσίες δεν υπάρχει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,747 μηνύματα.
Δίνει ο αδερφός μου και με γυρνάει 4 χρόνια πίσω όταν έκανα εγώ το δικό μου αγώνα τότε.

Καλή επιτυχία εύχομαι σε όλα τα παιδιά με δύναμη και αντοχές. Η ζωή αρχίζει από το πανεπιστήμιο και μετά να θυμάστε, τότε αρχίζεις να γίνεσαι σωστός επαγγελματίας και να πετυχαίνεις τα όνειρα σου.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,995 μηνύματα.

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μέχρι πότε πρέπει να ολοκληρωθεί η ύλη για πανελληνιεσ 2023;
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Γενικά διαφέρει για τον καθένα, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι καλό να υπάρχουν κάποιες εβδομάδες στο τέλος για επανάληψη. Εγώ για παράδειγμα είχα τελειώσει με όλα τα μαθήματα αρχές Μαρτίου
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Μέχρι πότε πρέπει να ολοκληρωθεί η ύλη για πανελληνιεσ 2023;
δεν υπαρχει καποιο διαστημα που σου λενε "τωρα τελειωνει η υλη" , αλλα αφου οπως πιο πανω λες οτι δεν εχεις ξεκινησει καν διαβασμα , γιατι πας κατευθειαν στον τερματισμο ?
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω ξεκινήσει ακόμη το διάβασμα για της πανελληνιεσ; είναι κακό; άμα ξεκινήσω Οκτωβρίο μήνα είναι οκ;

Επισης έχουμε έναν καθηγητή που μας βαζει να κλίνουμε ουσιαστικά ρηματα κτλπ επί 3 φορές. Δεν βγαίνει ο χρόνος τι να κάνω; να θυσιάσω ώρες ύπνου;
Αν σε βολεύει να θυσιάσεις ώρες ύπνου κάντο προσωπικά δεν με βόλεψε ποτέ. Είχα κάνει συμφωνία με τον εαυτό μου ότι, ό,τι διάβασμα και αν έχω 10:30 τό βράδυ σταματάω και κάθομαι λίγο στην τηλεόραση ή χαζεύω με κάτι άλλο και κατά τις 12:30 κοιμάμαι. Έτσι έκανα σχεδόν κάθε μέρα. Σημασία δεν έχει τόσο η ποσότητα του διαβάσματος όσο η ποιότητα. Και ελεύθερο χρόνο θα έχεις και βόλτες θα πας και θα διασκεδάσεις απλά όλα χρειάζονται ένα μέτρο και μια μέθοδο. Προσπάθησε να εξασκήσεις την ικανότητα σου να αντλείς γνώση ώστε να μαθαίνεις περισσότερα πράγματα σε λιγότερο χρόνο και όλα θα βγουν το άγχος είναι κακός σύμβουλος όμως όλοι μας έχουμε το θέμα είναι όμως να μήν το συμβουλευόμαστε
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top