Μου φάγαν την εξεταστική μου!

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι εσύ είσαι σχετικός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Παει η εξεταστικη αναβαλλεται μεχρι τις 30/9 κ μετα παλι συνελευση και παλι και παλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
ουτε κομματα ουτε τιποτα. Για προσωπικες επιλογες μιλαω. Καμια σχεση με "κομματικους αγωνες". Εγω δηλαδη σκεφτομαι πως αν τα τρωμε στη μαπα ολα οσα μας προωθουν καλα να παθουμε ετσι οπως θα καταληξουμε. Οχι να θελουμε δουλεια τιποτα να μη θελουμε. Μπορει οπως λες ολες οι αντιδρασεις να ναι χασιμο χρονου και καλυτερα να ναι να κοιταξει ο καθενας τη ζωουλα του και πως θα τη βγαλει καλα ο ιδιος. και οι αλλοι? Σιγα τωρα μη μας νοιαζουν οι αλλοι που θα τα βρουν μετα απο μας μπροστα τους.

Δηλαδή αυτοί που βάζουν λουκέτα στα πανεπιστήμια το κάνουν επειδή νοιάζονται για τις ζωές των άλλων...; :hmm:
Αν νοιάζεσαι τόσο πολύ για το καλό των μελλοντικών γενεών κοίτα να μορφωθείς, να αγαπήσεις την επιστήμη σου και να αφιερωθείς σε αυτήν. Μόνο έτσι έχεις πιθανότητες οχι με λόγια αλλά έμπρακτα να γίνεις ένας χρήσιμος άνθρωπος για την υπόλοιπη κοινωνία και οχι μόνο για την ζωούλα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
από ποτε τα πανεπιστήμια από φάρο σπουδών να γίνει φάρος κομματοποίησης και υποτιθέμενων αγώνων?

Όταν δίνατε πανελλήνιες ο σκοπός σας δεν ήταν να μπείτε στα πανεπιστήμια για να το παίξετε αγωνιστές αλλά για να σπουδάσετε το αντικείμενο που θέλετε και να προχωρήσετε μπροστά.

Τα πανεπιστήμια ούτε είναι,ούτε δεν είναι χώρος αγώνων.Αυτό,γιατί δεν υπάρχουν "χώροι αγώνων".Ο κοινωνικός αγώνας δεν είναι hobby,είναι μια αντίδραση,μια αναγκαιότητα emerging απ'τις κοινωνικές συνθήκες,όταν αυτές το απαιτούν,όπου και όποτε το απαιτούν.Δεδομένου ότι ανήκουμε σε κοινωνίες,σχεδόν κάθε πράξη στη ζωή μας αποτελεί πολιτική πράξη.Αγώνας,γίνεται εκεί που χρειάζεται:μπορεί να είναι στους δρόμους,μπορεί να είναι στους χώρους εργασίας,μπορεί να είναι στους χώρους εκπαίδευσης.Η πολιτική βρίσκεται σε κάθε πτυχή της ζωής μας,καθώς δεν είμαστε μόνοι μας.

Μην σκέφτεστε το κώλο σας για τα υποτιθέμενα αιτήματα από τη στιγμή που δεν έχουν ΟΛΟΙ 50 ευρώ για ανέκδοτο.Πληρώστε εσείς τα έξοδα και τα χρήματα που θα χαραμιστούν στον όνομα του υποτιθέμενου αγώνα.Δε μας τρέχουν όλους από παντού λεφτά.

Σταματήστε λοιπόν τις σουρεαλιστικές ιδεολογίες και τα δήθεν αγωνιστικά αισθήματα και σκεφτείτε λίγο πέρα από τον εαυτό σας. Το μόνο που καταφέρατε με τις καταλήψεις είναι απλά να εξυπηρετείτε κομματικά και παραταξιακά συμφέροντα. Δεν παλεύετε για ένα καλύτερο αύριο αλλά για ένα διαβρωμένο σήμερα.

Εν τέλει δεν είμαι εγώ αυτή που πρέπει να ζήσει και να ΔΕΙ την πραγματικότητα:)

Δηλαδή για να καταλάβω...ο φοιτητής που αγωνίζεται για κοινωνική δικαιοσύνη,ώστε όλοι να μπορούν να ζουν κάτω από ανθρώπινες συνθήκες,κοιτάει τον εαυτό του,ενώ ο φοιτητής που αρνείται να αγωνιστεί γιατί στενεύεται οικονομικά είναι...αλτρουιστής? :worry:
Σκοπός του αγώνα είναι να ωφεληθούν όλοι,σκοπός της αδιαφορίας είναι απλά να βγεις λάδι.Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω σ'αυτόν τον παραλογισμό.

ο φτωχος φιλε μου ποτε δεν λεει οτι ειναι φτωχος. παντα μοχθει για να βγαλει το ψωμι του, δεν εχει ΚΑΝ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΣΕ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΕΣ που ειναι για γελια. μονο οι πλουσιοι που θελουν ολο και περισσοτερα το κανουν. αντε γιατι το ριξαμε στην παραπλανηση και την παραπληροφορηση εδω περα. τα παρουσιαζετε ολα ιδανικα και συναισθηματικα. πού ειναι η λογικη;;;
ξυπνηστε και μην ακουτε παιδια ο,τι λεει ο καθε ασχετος.

Α,κάτσε,ο πλούσιος θέλει περισσότερα και γι'αυτό το ρίχνει...στην ταξική πάλη (???).Και μετά λες που είναι η λογική.Αμ,αυτό λέω και 'γω,που είναι αυτή η ρημάδα η λογική,ποιος τη βίασε,τη σκότωσε και την έθαψε,και τώρα δεν τη βρίσκει κανείς εδώ μέσα.Να φανταστώ,δεν έχεις πάει ποτέ σε διαμαρτυρία,ε?Αμ βέβαια,αφού μας λέει αυτός ο φίλος του λαού ο Pretend-έρης και ο άλλος,που παλεύει για τους συνταξιούχους,ο Αυτιάς και φυσικά ο αμερόληπτος δημοσιογράφος ο Πάσχος ο Μανδραβέλης ότι όσοι πάνε στις πορείες είναι ξεπουλημένοι συνδικαλισταράδες που βγάζουν χιλιάδες ευρώ με το να κάθονται,γιατί να πάμε σε διαμαρτυρίες?Καταλήψεις εργοστασίων,σύγκρουση με τις μονάδες καταστολής,αυτοοργάνωση ελεύθερων χώρων και αυτοδιοίκηση των χώρων εργασίας,δουλειά από τους εργαζόμενους για τους εργαζόμενους,απαλλοτροίωση των μέσων παραγωγής και της υπεραξίας που καρπώνεται ο καπιταλιστής,γειτονιές στα χέρια των πολιτών και όχι των γραφειοκρατών και των ένστολων σκυλιών τους,όλα αυτά φυσικά είναι προς όφελος των πλουσίων,τι λέμε τώρα!Η προπαγάνδα και ο ατομικισμός που ο νεοφιλελευθερισμός και τα μέσα του διασπείρει απ'το '80 έχει πλέον ριζωθεί για τα καλά.Ιδιωτικοί υπάλληλοι ενάντια σε δημοσίους υπαλλήλους,χαμηλόμισθοι ενάντια σε "βολεμένους","νομοταγείς" ενάντια σε "φοροφυγάδες".Όλοι υπάλληλοι δεν είμαστε/θα γίνουμε?Από έναν κωλομισθό ζούμε,γι'αυτόν δουλεύουμε σαν τα σκυλιά,ενώ το αφεντικό καρπώνεται τα κέρδη απ'την εργασία μας.Για το αφεντικό είμαστε όλοι το ίδιο,συντελεστές παραγωγής,αναλώσιμοι σκλάβοι.Θέλει να δουλεύουμε όσο το δυνατόν περισσότερο,να μας δίνει όσο το δυνατόν λιγότερα,να καταναλώνουμε τα προϊόντα του,να μην σκεφτόμαστε.Όταν κάτι απ'αυτά δεν πάει καλά,ή όταν το αφεντικό απλά θέλει περισσότερα,πάει στους ρουφιανοϋπαλλήλους του:οι χειρότεροι απ'αυτούς είναι το κράτος.Το κράτος λοιπόν,νομοθετεί και προστατεύει τα δικαιώματα και την περιουσία του εργοδότη,αναγκάζει τους σκλάβους να δουλεύουν περισσότερο,να παίρνουν λίγοτερα,να μην έχουν δικαιώματα και αν αντιδράσει κάποιος,θα τον χτυπήσει σε δύο επίπεδα,πρώτον στο δρόμο με τους μπάτσους του και δεύτερον στο μυαλό,με τους νοητικούς του μπάτσους,τους δημοσιογράφους και τους καθηγητάδες που όποιον αντιλαμβάνεται ότι κάτι δεν πάει καλά τον βγάζουν τεμπέλη και άχρηστο,γιατί δεν θέλουν κανείς μας να σκέφτεται.Έλα σε μια διαμαρτυρία,να δεις ποιος κατεβαίνει στους δρόμους:κατεβαίνει αυτός που δεν έχει κάτι να χάσει παρά μονάχα το δεσμά του.Καιρός να το συνειδητοποιήσουμε αυτό και να ξεράσουμε από μέσα μας την αστική ηθική και τις αστικές αυταπάτες,ότι δουλεύοντας τουλάχιστον θα επιβιώσουμε.Όποιος θέλει απλά να επιβιώσει και όχι να ζήσει,και αρκείται σε αυτό,δεν είναι παρά αδύναμο σκουλήκι,του αξίζει η περιφρόνηση.Ας κάτσει να τον πατάνε.

Αν νοιάζεσαι τόσο πολύ για το καλό των μελλοντικών γενεών κοίτα να μορφωθείς, να αγαπήσεις την επιστήμη σου και να αφιερωθείς σε αυτήν. Μόνο έτσι έχεις πιθανότητες οχι με λόγια αλλά έμπρακτα να γίνεις ένας χρήσιμος άνθρωπος για την υπόλοιπη κοινωνία και οχι μόνο για την ζωούλα σου.

Όπου υπόλοιπη κοινωνία προφανώς θα εννοείς τους εργοδότες,που θα απολαμβάνουν τη δουλειά σου ως επιστήμονας,όσο εσύ και όλοι μας θα δουλεύουμε σαν τα σκυλιά για ένα ξεροκόματο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,811 μηνύματα.
Σε μας ξαναψήφισαν κατάληψη επειδή κανονικά έδιναν αύριο Άλγεβρα και Μιγαδική Ανάλυση κάποια απ' αυτές τις μέρες. Για τους αγωνιστές και τα παρατρεχάμενα σκουλίκια τους είναι παλούκια μαθήματα, εφόσον δεν έχουν χρόνο για διάβασμα-λιώσιμο. Βλέπετε πρόκειται για μαθήματα που δεν θεωρούνται "εύκολα" του ενός μήνα διάβασμα και ούτε φοιτητοφιλή...αλλά γεμίζουν πολλά αμφιθέατρα. Βέβαια κάποιοι άλλοι φοιτητές δεν ζοριστήκαμε ιδιαίτερα. Αλλά όπως μπορεί ο καθένας...Υγεία. Τώρα πλέον χάθηκε η εξεταστική περίοδος εφόσον την Παρασκευή έληγε επίσημα υπό κανονικές συνθήκες. Ώρα να αναλάβουν κάποιοι τις ευθύνες τους, για την ζημιά που προκάλεσαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω!
Λυπόυμαι πολύ που δεν υπάρχει έστω και ΛΙΓΗ ΑΝΘΡΩΠΙΑ!
Ο καθένας κοιτάει την ζωούλα του-την πάρτι του και τίποτα άλλο!
Αφήστε τους λοιπόν να μας κάνουν ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ και να περνάνε ΟΤΙ νομοσχέδιο ΘΕΛΟΥΝ που καταπατάνε τα ΒΑΣΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ!!!(που κάποιοι ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΑΝ γι'αυτά)!!!
Και εσείς που κράζετε τους ψευτο-επαναστάτες και τους "συμφεροντολόγους", κάθεστε στο καναπέ σας??
ΜΠΟΡΕΙΤΕ να καταλάβετε ότι ΑΥΤΗ είναι ΜΟΝΟ Η ΑΡΧΗ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ποιο βασικό δικαίωμά σου καταπατεί το νομοσχέδιο;
Θα πεις και εσύ το ίδιο για την δημόσια παιδεία...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω!
Λυπόυμαι πολύ που δεν υπάρχει έστω και ΛΙΓΗ ΑΝΘΡΩΠΙΑ!
Ο καθένας κοιτάει την ζωούλα του-την πάρτι του και τίποτα άλλο!
Αφήστε τους λοιπόν να μας κάνουν ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ και να περνάνε ΟΤΙ νομοσχέδιο ΘΕΛΟΥΝ που καταπατάνε τα ΒΑΣΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ!!!(που κάποιοι ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΑΝ γι'αυτά)!!!

Εσύ τι κλαίγεσαι; Δεν σου έφαγαν την εξεταστική :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να πω!
Λυπόυμαι πολύ που δεν υπάρχει έστω και ΛΙΓΗ ΑΝΘΡΩΠΙΑ!
Ο καθένας κοιτάει την ζωούλα του-την πάρτι του και τίποτα άλλο!
Αφήστε τους λοιπόν να μας κάνουν ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ και να περνάνε ΟΤΙ νομοσχέδιο ΘΕΛΟΥΝ που καταπατάνε τα ΒΑΣΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ!!!(που κάποιοι ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΑΝ γι'αυτά)!!!
Και εσείς που κράζετε τους ψευτο-επαναστάτες και τους "συμφεροντολόγους", κάθεστε στο καναπέ σας??
ΜΠΟΡΕΙΤΕ να καταλάβετε ότι ΑΥΤΗ είναι ΜΟΝΟ Η ΑΡΧΗ?
Σόρρυ, αλλά νόμιμα εκλεγμένοι δεν είναι; Ποιος τους ψήφισε;
Η δημοκρατία είναι το ... δημοκρατέστερο πολίτευμα. Δίνει σε κάθε λαό την κυβέρνηση που του αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ποιο βασικό δικαίωμά σου καταπατεί το νομοσχέδιο;
Θα πεις και εσύ το ίδιο για την δημόσια παιδεία...;

Ναι,και γι'αυτο.Αλλά,όπως συμπλήρωσα αυτή είναι ΜΟΝΟ η αρχή!
Ήδη αρχίζουν να ετοιμάζονται τα "ωραία" νομοσχέδια!
Που πραγματικά να δω τι θα λέτε σε λίγα χρόνια!

Εσύ τι κλαίγεσαι; Δεν σου έφαγαν την εξεταστική :P

Εγω στη ζωή μου δεν έχω μάθει να αντιδρώ ΜΟΝΟ όταν χτυπάνε άμεσα εμένα!

Σόρρυ, αλλά νόμιμα εκλεγμένοι δεν είναι; Ποιος τους ψήφισε;
Η δημοκρατία είναι το ... δημοκρατέστερο πολίτευμα. Δίνει σε κάθε λαό την κυβέρνηση που του αξίζει.

Καλά,αυτό που έχουμε μόνο ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ δεν είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,811 μηνύματα.
Το πρόβλημα Χρήστο είναι ότι στην χώρα μας θυμόμαστε ο καθένας τα ανθρώπινα δικαιώματα, όταν τα καταπατάμε στον συνάνθρωπό μας. Μας αρέσει το λεξιπαίγνιο..;) Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα από πότε θεωρείται "πάλη" η φασιστική καταπάτηση του ανθρώπινου και του κοινωνικού δικαιώματος με μανδύα δημοκρατικό (ή μάλλον σοβιετικό; ποιος ξέρει) για την ελευθερία της μάθησης σε οποιοδήποτε μέρο με οποιονδήποτε τρόπο; Γιατί κάποιοι χώροι, όπως το Πανεπιστήμιο να θεωρούνται ιεροί; Μήπως είναι χώροι οργίων και διαφθοράς; :hmm:Γιατί δυστυχώς αυτό που βλέπω είναι ότι το Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα είτε χωρικά είτε εννοιολογικά, χρησιμοποιείται για οτιδήποτε άλλο εκτός από την ακαδημαϊκή μόρφωση στα πλαίσια του αυστηρού επιστημονικού ήθους και της συνεχούς αξιοκρατικής αξιολόγησης των μελών του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Που πραγματικά να δω τι θα λέτε σε λίγα χρόνια!
"Κι άλλο υποτιμήθηκε η δραχμή; Με 42 Ελβετικά Φράγκα να πάω για διακοπές, θα ζήσω σαν βασιλιάς!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Το πρόβλημα Χρήστο είναι ότι στην χώρα μας θυμόμαστε ο καθένας τα ανθρώπινα δικαιώματα, όταν τα καταπατάμε στον συνάνθρωπό μας. Μας αρέσει το λεξιπαίγνιο..;) Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα από πότε θεωρείται "πάλη" η φασιστική καταπάτηση του ανθρώπινου και του κοινωνικού δικαιώματος με μανδύα δημοκρατικό (ή μάλλον σοβιετικό; ποιος ξέρει) για την ελευθερία της μάθησης σε οποιοδήποτε μέρο με οποιονδήποτε τρόπο; Γιατί κάποιοι χώροι, όπως το Πανεπιστήμιο να θεωρούνται ιεροί; Μήπως είναι χώροι οργίων και διαφθοράς; :hmm:Γιατί δυστυχώς αυτό που βλέπω είναι ότι το Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα είτε χωρικά είτε εννοιολογικά, χρησιμοποιείται για οτιδήποτε άλλο εκτός από την ακαδημαϊκή μόρφωση στα πλαίσια του αυστηρού επιστημονικού ήθους και της συνεχούς αξιοκρατικής αξιολόγησης των μελών του.

Εγώ,προσωπικά, δεν καταπάτησα κανένα συνάνθρωπό μου!
Κοίτα Νίκο μου,ωραία!Ας ανοίξει το πανεπιστήμιο,ας περάσει το νομοσχέδιο και ΟΛΑ ΚΑΛΑ Ε?
"Ανοιχτές σχολές,κλειστά μυαλά"
Φυσικά και είναι ανθρώπινο δικαίωμα κάποιου η ελευθερία της μάθησης....αλλά τώρα η μάθηση και η έρευνα θα είναι πλέον στοχευμένες και συγκεκριμένες.Οπότε ας μην εμμένουμε μόνο στον "τόπο" αλλά στην ουσία της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΘΗΣΗΣ!

"Κι άλλο υποτιμήθηκε η δραχμή; Με 42 Ελβετικά Φράγκα να πάω για διακοπές, θα ζήσω σαν βασιλιάς!"

Καλά,ΟΚ!
Όταν θα φύγεις για Ελβετία,θα σου κουνάω το μαντήλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Όταν θα φύγεις για Ελβετία,θα σου κουνάω το μαντήλι!

Κούνα το! Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών , Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,123 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,811 μηνύματα.
Εγώ,προσωπικά, δεν καταπάτησα κανένα συνάνθρωπό μου!
Κοίτα Νίκο μου,ωραία!Ας ανοίξει το πανεπιστήμιο,ας περάσει το νομοσχέδιο και ΟΛΑ ΚΑΛΑ Ε?

Φυσικά και είναι ανθρώπινο δικαίωμα κάποιου η ελευθερία της μάθησης....αλλά τώρα η μάθηση και η έρευνα θα είναι πλέον στοχευμένες και συγκεκριμένες.Οπότε ας μην εμμένουμε μόνο στον "τόπο" αλλά στην ουσία της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΘΗΣΗΣ!

Ποια είναι η ουσία της μάθησης στην Ελλάδα; :hmm:Τόσα χρόνια, η μεταπολίτευση προσδιόρισε μια ουσία μάθησης που ουδεμία σχέση έχει με την επιστήμη ως μάθηση. Να μιλήσω για την γενικευμένη αποχή των φοιτητών από τα μαθήματα που δεν έχουν εργαστήριο; Να μιλήσω για τα κενά γυμνασίου που έχουν πολλοί φοιτητές (και των 19.000 μορίων); Να μιλήσω για την διαφθορά και το πελατειακό παρακράτος μέσα στο Πανεπιστήμιο; Να μιλήσω για τα σκάνδαλα πολλών εκατομμυρίων €; Μου φαίνεται ότι τα έχω ξαναπεί πολλές φορές και απλά επαναλαμβάνομαι χωρίς να με διαβάζει κανείς σας. Ως φοιτητής δεν θυμάμαι μια μέρα ησυχίας. Πάντα γκρίνια και πάντα ένας πόλεμος στην μάθηση με οποιοδήποτε τρόπο (κακογραμμένα συγγράμματα, κομματικά παράπονα σε καθηγητές γιατί να κόβουν τους φοιτητές,..κ.α.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Ας ανοίξει το πανεπιστήμιο,ας περάσει το νομοσχέδιο και ΟΛΑ ΚΑΛΑ Ε?"Ανοιχτές σχολές,κλειστά μυαλά"
Εγώ κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω.Γιατί η διαμαρτυρία συνεπάγεται με κλείσιμο της σχολής ;
Γιατί όσοι θέλουν να "επαναστατήσουν" δεν οργανώνουν καθημερινά συλλαλητήρια αφήνοντας αυτούς που θέλουν ανοιχτή τη σχολή και δε θέλουν να συμμετάσχουν να δώσουν μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ποια είναι η ουσία της μάθησης στην Ελλάδα; :hmm:Τόσα χρόνια, η μεταπολίτευση προσδιόρισε μια ουσία μάθησης που ουδεμία σχέση έχει με την επιστήμη ως μάθηση. Να μιλήσω για την γενικευμένη αποχή των φοιτητών από τα μαθήματα που δεν έχουν εργαστήριο; Να μιλήσω για τα κενά γυμνασίου που έχουν πολλοί φοιτητές (και των 19.000 μορίων); Να μιλήσω για την διαφθορά και το πελατειακό παρακράτος μέσα στο Πανεπιστήμιο; Να μιλήσω για τα σκάνδαλα πολλών εκατομμυρίων €; Μου φαίνεται ότι τα έχω ξαναπεί πολλές φορές και απλά επαναλαμβάνομαι χωρίς να με διαβάζει κανείς σας. Ως φοιτητής δεν θυμάμαι μια μέρα ησυχίας. Πάντα γκρίνια και πάντα ένας πόλεμος στην μάθηση με οποιοδήποτε τρόπο (κακογραμμένα συγγράμματα, κομματικά παράπονα σε καθηγητές γιατί να κόβουν τους φοιτητές,..κ.α.).

Να προσθέσεις και την γκρίνια ότι τα πτυχία μας ήταν αόριστα, χωρίς σύνδεση με την αγορά και δεν βρίσκαμε δουλειά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Κούνα το! Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών , Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 14,123 μηνύματα.

Δεν το είδα!Στηρίχτηκα αποκλειστικά στο post του!
Δεν έχω εύκαιρο ένα μαντήλι...μόλις θα βρώ θα το κουνήσω!

Εγώ κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω.Γιατί η διαμαρτυρία συνεπάγεται με κλείσιμο της σχολής ;
Γιατί όσοι θέλουν να "επαναστατήσουν" δεν οργανώνουν καθημερινά συλλαλητήρια αφήνοντας αυτούς που θέλουν ανοιχτή τη σχολή και δε θέλουν να συμμετάσχουν να δώσουν μαθήματα;

Μια χαρά οργανώνουν καθημερινά συλλαλητήρια ΑΛΛΑ δεν είδα να κατεβαίνεις εσυ και ο καθένας!
"Πάντα κατέβαιναν και καλά οι ψευτο-επαναστάτες και οι αναρχικοί που το μόνο που κάνουν είναι να σπάνε!" (γενική άποψη)

Ποια είναι η ουσία της μάθησης στην Ελλάδα; :hmm:Τόσα χρόνια, η μεταπολίτευση προσδιόρισε μια ουσία μάθησης που ουδεμία σχέση έχει με την επιστήμη ως μάθηση. Να μιλήσω για την γενικευμένη αποχή των φοιτητών από τα μαθήματα που δεν έχουν εργαστήριο; Να μιλήσω για τα κενά γυμνασίου που έχουν πολλοί φοιτητές (και των 19.000 μορίων); Να μιλήσω για την διαφθορά και το πελατειακό παρακράτος μέσα στο Πανεπιστήμιο; Να μιλήσω για τα σκάνδαλα πολλών εκατομμυρίων €; Μου φαίνεται ότι τα έχω ξαναπεί πολλές φορές και απλά επαναλαμβάνομαι χωρίς να με διαβάζει κανείς σας. Ως φοιτητής δεν θυμάμαι μια μέρα ησυχίας. Πάντα γκρίνια και πάντα ένας πόλεμος στην μάθηση με οποιοδήποτε τρόπο (κακογραμμένα συγγράμματα, κομματικά παράπονα σε καθηγητές γιατί να κόβουν τους φοιτητές,..κ.α.).

Ε ΝΑΙ!Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες...αλλά εσυ περιόρισες "τοπικά" την "ελευθερία της μαθήσης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί η συνεργασία επιχειρήσεων και πανεπιστημίων θα λειτουργήσει εις βάρος της μάθησης και του επιπέδου σπουδών...
Στην Γερμανία η Siemens, η ΑΕG κτλπ. συνεργάζονται με τα πανεπιστήμια για πάνω από μισό αιώνα και θεωρούνται κορυφή στις θετικές και πολυτεχνικές επιστήμες...Από το 1960 είχαν στα σκαριά τις τηλεοράσεις πλάσμα και τα δίκτυα οπτικών ινών όταν εμείς ζούσαμε στην εποχή του χαλκού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,811 μηνύματα.
Μα και οι καταλήψεις όπως και οι διαδηλώσεις είναι σπορ κλειστής λέσχης! ;) Τα σκουπίδια μένουν απέξω. Στην χώρα μας αν δεν έχεις κάποια ταμπέλα (δεξιός, αριστερός,..κτλ) ή δεν ανήκεις σε κάποιο "μαντρί" προκοπή δεν έχεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top