Μου έχει μείνει η μισή οργανική - προλαβαίνω να τη βγάλω για καλό βαθμό;

evelina23

Νεοφερμένος

Η evelina23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σας… Δίνω δεύτερη φορά πανελλήνιες, πέρσι δεν έγραψα καλά χημεία, διότι δεν είχα δουλέψει καθόλου καλά τον ιοντισμό και 2 μήνες πριν τις πανελλήνιες γενικά τα είχα παρατήσει. Φέτος, δεν έχω προλάβει ακόμα να βγάλω την ύλη, μ έχει μείνει μισή οργανική. Το θέμα είναι ότι δεν προλαβαίνω να κλείσω κενα από αλλά κεφαλαία, να δω δύσκολες ασκήσεις και να κάνω πολλές ασκήσεις οργανική(μόνο τις αντιδράσεις μαθαίνω) . Τι να κάνω ρε παιδιά ; ήθελα ιδανικά ένα 16-17 χημεία και έχω απογοητευτεί 🥺αφήστε μ είναι πολλές οι απαιτήσεις και στα αλλά μαθήματα 🥺
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,292 μηνύματα.
Γεια σας… Δίνω δεύτερη φορά πανελλήνιες, πέρσι δεν έγραψα καλά χημεία, διότι δεν είχα δουλέψει καθόλου καλά τον ιοντισμό και 2 μήνες πριν τις πανελλήνιες γενικά τα είχα παρατήσει. Φέτος, δεν έχω προλάβει ακόμα να βγάλω την ύλη, μ έχει μείνει μισή οργανική. Το θέμα είναι ότι δεν προλαβαίνω να κλείσω κενα από αλλά κεφαλαία, να δω δύσκολες ασκήσεις και να κάνω πολλές ασκήσεις οργανική(μόνο τις αντιδράσεις μαθαίνω) . Τι να κάνω ρε παιδιά ; ήθελα ιδανικά ένα 16-17 χημεία και έχω απογοητευτεί 🥺αφήστε μ είναι πολλές οι απαιτήσεις και στα αλλά μαθήματα 🥺
Να μην απογοητεύεσαι και να ξεκινήσεις να δουλεύεις ότι μπορείς άμεσα. Δεν χρειάζεται να βγάλεις τα πάντα, σε εξονυχιστικό επίπεδο, αλλά καλό θα ήταν να τα έχεις δει όλα τουλάχιστον μία φορά. Βάλε ένα πρόγραμμα και ακολούθησε το αυστηρά μέχρι τις εξετάσεις. Λες ότι δίνεις δεύτερη φορά οπότε τα πρωινά σου είναι κενά στην ουσία. Να σηκώνεσαι νωρίς οπότε like 6 το πρωί που θα έχεις όρεξη και κουράγιο, και πέσε με τα μούτρα στο διάβασμα. Το ποιοτικό διάβασμα...

Ειναι δύσκολο και αγχωτικό το ξέρω, αλλά μην ανησυχείς ούτε για το τι έχεις κάνει ως τώρα ούτε τι θα έχεις κάνει στο μέλλον. Επικεντρωσου στο παρόν και στο τι έχεις να κάνεις αυτή την στιγμή. Δεν πρέπει να υπάρχει τίποτα άλλο για εσένα πέρα από αυτό. Λίγο λίγο να δουλεύεις καθημερινά, μπορείς να βγάλεις πολύ ύλη μέχρι τον Ιούνιο ;) .
 

evelina23

Νεοφερμένος

Η evelina23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Διαβάζω εξ αρχής, από Τέλη Αυγούστου εντατικά, αλλά νμζω τώρα όντως πρέπει να υπερβώ κάθε όριο…. Θα μ πεις, αν διάβαζες εντατικά γτ είσαι πίσω στην ύλη ; Γτ είχαν γίνει πολλές ακυρώσεις όχι από μεριά μ😔 Ευτυχώς δεν έχω κενά στα υπόλοιπα, τώρα βέβαια με τα διαγωνίσματα θα δω καλύτερα το επίπεδο μ… Ελπίζω να περάσω
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,292 μηνύματα.
Διαβάζω εξ αρχής, από Τέλη Αυγούστου εντατικά, αλλά νμζω τώρα όντως πρέπει να υπερβώ κάθε όριο…. Θα μ πεις, αν διάβαζες εντατικά γτ είσαι πίσω στην ύλη ; Γτ είχαν γίνει πολλές ακυρώσεις όχι από μεριά μ😔 Ευτυχώς δεν έχω κενά στα υπόλοιπα, τώρα βέβαια με τα διαγωνίσματα θα δω καλύτερα το επίπεδο μ… Ελπίζω να περάσω
Δυστυχώς ή ευτυχώς η ζωή έτσι είναι. Εαν θες κάτι παραπάνω πρέπει να κάνεις κάτι παραπάνω απο ότι θα έκανες συνήθως. Έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου αρκεί να τον οργανώσεις σωά. Εαν σε πιάσουν οι ενοχές για το τι έκανες ή δεν έκανες και αρχίσεις να σκέφτεσαι πόσα πρέπει να βγάλεις, απλά θα ξεφυσάς και ο μήνας θα περάσει στην στιγμή χωρίς να έχεις βγάλει τίποτα. Ηρεμία...ψυχραιμία και σχέδιο λοιπόν. Μέχρι να δώσεις δεν τα παρατάς με τίποτα,όσο μάταιο και εαν σου φαίνεται.

Τα διαγωνίσματα θα σε βοηθήσουν να δεις που έχεις θέματα για να αρχίσεις να δουλεύεις πάνω σε αυτά. Μην τα πάρεις και λυπηθείς εαν δεν είναι οι βαθμοί αυτοί που θες. Οι φροντιστές λένε συνήθως οτι όσα γράφεις στα διαγωνίσματα τόσο θα γράψεις περίπου. Εαν στο πουν αυτό μην επηρεαστείς, it's bullshit. Εμείς οι ίδιοι ορίζουμε την πορεία μας μέσω της επιμονής μας. Τίποτα άλλο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top