Μουσική

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
ααααα

Σου δείχνει ποια τάστα πρέπει να πατήσεις για να την παίξεις.

Δηλαδή: 2ο τάστο στη 2η χορδή, 2ο τάστο στη 3η χορδή και 2ο τάστο στη 4η χορδή

e---> 1η χορδή
B---> 2η χορδή
G---> 3η χορδή
D---> 4η χορδή
A---> 5η χορδή
E---> 6η χορδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Φαντάσου οτι αυτό είναι η ταστιέρα της κιθάρας. Η Ε είναι η πιο χοντρή χορδή, τα x σου λένε ποιά τάστα να πατήσεις. Απλό :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
εννοω οτι ειναι site που εχουν chordes απο τραγουδια και στην αρχη καθε στιχου εχει απο ενα Ε ή Α ή ξερω γω τι.αν πας πανω στο Α πχ.σου βγαζει κατι τετοιο:
e ---|---|---|---|---|
B ---|-x-|---|---|---|
G ---|-x-|---|---|---|
D ---|-x-|---|---|---|
A ---|---|---|---|---|
E ---|---|---|---|---|

πώς το διαβαζεις αυτο?


madikas δεν σε καταλαβα :D sorry :(

ακουμπας τις χορδές B,G,D με το δάχτυλο σου..χωρις "να πατάς την χορδή μέσα"..απλά την ακουμπάς κι ρίχνεις μια πενιά



AAAAA αν εννοείς ότι το χ παίρνει τιμή οποιουδήποτε αριθμού τοτε είναι αυτό που λεν τα παιδία..αλλά ακόμα υπάρχει αυτό το χ που λέω εγώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όντως το x χρησιμοποιείται συνήθως για mute με το αριστερό χέρι, αλλά δεν έχει και πολύ νόημα να το κάνει αυτό τώρα, ας μάθει πρώτα κανονικά να τις παίζει :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
ακουμπας τις χορδές B,G,D με το δάχτυλο σου..χωρις "να πατάς την χορδή μέσα"..απλά την ακουμπάς κι ρίχνεις μια πενιά

Όχι στην συγκεκριμένη περίπτωση τις πατάς κανονικά.

Αυτό που λες είναι σωστό αλλά ισχύει στα σόλο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
αααααα καταλαβα!!!!!!ευχαριστω πολυ!!!! :thanks: μια κιθαρα να ειχα καλα θα ητανε :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Muted συγχορδία απαγορεύεται δηλαδή; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Muted συγχορδία απαγορεύεται δηλαδή; :P
Δεν απαγορεύεται κι ντιπ :nono:


Δες το Smells Like Teen Spirit των Nirvana εκεί πέφτει πολύ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ :P(αν και τους σιχαινομαι ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
α το εχει αυτο η φιλη μου αλλα δεν μας το επιαξε :P γιατι,ωραιοι οι Nirvana!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Χα χα x-filer καλή επιτυχία.
Το Internet αν ασχολείσαι μόνη με κιθάρα είναι πολύ χρήσιμο.
Βέβαια να πάρεις και καμιά κιθάρα-δε βλάπτει στην εκμάθηση.:P
Πολύ ωραίο κομμάτι για κιθάρα είναι το "Street Spirit"-Radiohead.:inlove:
Επίσης να σε συγχαρώ για το sig σου και να σου πω ότι σε νιώθω απολύτως!:no1::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
:D Βεβαια θα παρω,αλλα μετα το καλοκαιρακι ή του χρονου,στα μεσα.θα το κοιταξω το κομματι,ευχαριστω πολυ :thanks: ωραιο επεισης ειναι το wonderwall,θα ψαξω να το βρω.κατσε πρωτα ομως να βαλουμε σε εφαρμογη τα πιο απλα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
κι εγώ ήθελα να μάθω κιθάρα, αλλά δεν πηγα πότε κ τώρα είναι λίγο αργά,επειδή δίνω πανελλήνιες του χρόνου κ δε θα εχω χρόνο! λέω μόλις τελειώσω όμως το λύκειο να κάνω μαθήματα! ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω ελεγα να ξεκινησω στη Β λυκειου,εστω και για ενα χρονο.τετοια τρελα εχω!αλλα τωρα αν δω οτι τα καταφερνω και....αυτοδιδακτη(:P) δε νομιζω να ξεκινησω.θα ηταν σαφως καλυτερο να κανω μαθηματα αλλα που χρονος??αν εχεις παντως καποιο φιλο που να ξερει,μπορεις να του ζητησεις να σου δειξει κανα δυο πραγματακια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Χμμμ...Το "Wonderwall" το χα ψάξει κ εγώ γτ μ αρέσουν πάρα πολύ οι Oasis:inlove:,αλλά θέλει στο δεύτερο τάστο ένα εξάρτημα που δε θυμάμαι πως το λένε για να κρατάει τις χορδές.Στα αγγλικά είναι capo νομίζω.:xixi:Οι κιθαρίστες του foroum ας βοηθήσουν στη μετάφραση.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ναι,κοιταξα στο internet και κατι τετοιο ελεγε.ειχε και κατι αλλους μουσικους ορους και δνε καταλαβα τιποτα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Χμμμ...Το "Wonderwall" το χα ψάξει κ εγώ γτ μ αρέσουν πάρα πολύ οι Oasis:inlove:,αλλά θέλει στο δεύτερο τάστο ένα εξάρτημα που δε θυμάμαι πως το λένε για να κρατάει τις χορδές.Στα αγγλικά είναι capo νομίζω.:xixi:Οι κιθαρίστες του foroum ας βοηθήσουν στη μετάφραση.:P

Καποτάστο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.

bobby1

Νεοφερμένος

Ο bobby1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εγω ελεγα να ξεκινησω στη Β λυκειου,εστω και για ενα χρονο.τετοια τρελα εχω!αλλα τωρα αν δω οτι τα καταφερνω και....αυτοδιδακτη(:P) δε νομιζω να ξεκινησω.θα ηταν σαφως καλυτερο να κανω μαθηματα αλλα που χρονος??αν εχεις παντως καποιο φιλο που να ξερει,μπορεις να του ζητησεις να σου δειξει κανα δυο πραγματακια ;)

φίλε μου x-filer πίστεψέ με επειδη ασχολούμαι με μουσική και συγκεκριμένα παίζω ηλκτ. κιθάρα ποτέ αυτοδίδακτος δεν θα μάθεις καλά ακόμα κι αν νομίζεις πως παίζεις καλά θα έχεις στα σίγουρα λάθη. Αν ξεκινησεις δίπλα σε δάσκαλο θα ειναι σαφώς καλύτερα και θα προχωρήσεις πολύ πιο γρήγορα. Ποτέ δεν είναι αργά να μάθεις ενα όργανο αν είναι να το μάθεις σωστά. (αν ασχοληθείς με ηλεκτρ. κιθάρα ψαξε τζαζίστα δάσκαλο δεν θα το μετανιώσεις ποτε!!!!! θα μάθεις πάρα πολλα!!!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ΦιλΗ!!! :P

κοιτα,το ξερω οτι ειναι αυτονοητο πως θα εχω λαθη αλλα δεν εχω καθολου χρονο!για του χρονου δεν πεφτει λογος,θα δινω 5 πτυχια.θα ξεκινουσα φετος αλλα ειδα οτι τα παγματα ηταν ζορικα και δεν μπορεσα.τωρα λεω οταν τελειωσω τα αγγλικα,στη Β λυκειου,αλλα οχι μονο θα ειναι δυσκολο,αλλα και απο τη στιγμη που θελω να περναει η ωρα(εστω και αν θα προτιμουσα 100000000 φορες να εκανα μαθηματα),καλο το βλεπω.ποιος ξερει,μπορει να ξεκινησω οταν τελειωσω το σχολειο.αλλα προς το παρον δεν εχω καθολου χρονου,οποτε θα δω τι μπορω να κανω μονη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
φίλε μου x-filer πίστεψέ με επειδη ασχολούμαι με μουσική και συγκεκριμένα παίζω ηλκτ. κιθάρα ποτέ αυτοδίδακτος δεν θα μάθεις καλά ακόμα κι αν νομίζεις πως παίζεις καλά θα έχεις στα σίγουρα λάθη. Αν ξεκινησεις δίπλα σε δάσκαλο θα ειναι σαφώς καλύτερα και θα προχωρήσεις πολύ πιο γρήγορα. Ποτέ δεν είναι αργά να μάθεις ενα όργανο αν είναι να το μάθεις σωστά. (αν ασχοληθείς με ηλεκτρ. κιθάρα ψαξε τζαζίστα δάσκαλο δεν θα το μετανιώσεις ποτε!!!!! θα μάθεις πάρα πολλα!!!!!)

Συμφωνώ.Εγω ακριβώς αυτό έκανα. Σε τζαζιστα δάσκαλο για 6 μήνες και αφου έμαθα τα βασικά, όπως είπε και αυτός , τώρα είναι πλεον δικο μου θέμα αμα θα προχωρήσω μόνος μου. Αυτό έκανα, μεσω ταμπλατούρων,ιντερνετ, και πάνω από όλα μεράκι, πήρα εδίκευση εκεί που ήθελα, ροκ-μέταλ rythm & lead guitar..ΚΑι πάνω απο όλα κάνοντας cover..Σκέψου το σαν μαθηματικα.Με τις ασκησεις γίνεσαι καλος, που θα τις κάνεις μόνος σου, αλλα πρεπει και να ξέρεις τα βασικα θεωρηματα πριν προχωρησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top