Μουσικά Σχολεία

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Στο γυμνάσιο που πήγαινα εγώ στεγαζόταν και το αθλητικό σχολείο, αλλά λειτουργούσε κανονικά μαζί με το υπολοιπο σχολείο!
Π.χ. τα τμήματα της Α γυμνασίου ήταν 4+ 1 του αθλητικού! Το ίδιο και της Β και της Γ! Ενα τμημα του Αθλητικου σε καθε τμημα! Έτσι αυτοί τις πρώτες 2 ώρες εκαναν γυμναστικη στο γηπεδο της πολης και ερχονταν την 3η ώρα για μάθημα! Απλά σχολούσαν αργότερα! Αυτοί οι συγκεκριμένοι δεν έχαναν τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Πηγαίνω σε μουσικό σχολείο (στη λευκάδα) και έχω αρκετή εμπειρία για τη κατάσταση σε αυτά.(....)
Στα άλλα σχολεία οι καθηγητές στη κυριολεξία χαντακώνουν!Και αυτό οχι επειδή δεν είσαι καλός μαθητής αλλά επειδή δε πας στο φροντιστήριό τους!Όχι οτι δεν υπάρχουν περίεργοι καθηγητές στα μουσικά αλλά είναι η εξαίρεση όχι ο κανόνας(....)

Όσο απίστευτό και αν σας φαίνεται έχει δίκιο ο sir ImPeCaBlE! Στη Λευκάδα έχουμε αρκετά τέτοια περιστατικά δυστυχώς....
Δεν πήγαινα βέβαια στο Μουσικό, αλλά μπορώ να κρίνω από τα άλλα Λύκεια που άκουγα περιστατικά.
Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλα μέρη, αλλά στη Λευκάδα μπορώ να επιβεβαιώσω την αλήθεια των παραπάνω...
6 χρόνια στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, ένας θεός ξέρει τι έχω δει και τι έχω ακούσει από περιστατικά καθηγητών που συμπεριφέρονται κατ' αυτόν τον τρόπο....
Τέλοσπάντων... Δεν έχω σκοπό να σας περιγράψω πως λειτουργούν οι εν λόγω "καθηγητές", γιατί αυτό ξεφεύγει κατά πολύ από το όλο πνεύμα του ischool.gr .
Το θέμα είναι ότι εμείς τους ανεχόμαστε, χωρίς να κάνουμε τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι εχετε αυτη τη λανθασμενη αποψη οτι τα μουσικα σχολεια ειναι "αχρηστα".Ολοι παντως κανετε λαθος και θα ηθελα να σας πω ετσι για να ξερετε καποια πραγματα περι μουσικων σχολειων τα πλεονεκτηματα των μουσικων σχολειων:
1)τα μουσικα σχολεια βοηθουν οσους θελουν πραγματικα να σχοληθουν με τη μουσικη γιατι παρεχουν μια γενικη αλλα και πιο ειδικη μουσικη παιδεια.
2)σου δινεται η ευκαιρια οταν τελειωσεις το λυκειο να δωσεις εξετασεις και να κατωχειρώσεις καποια πτυχια οπως:βυζαντινης μουσικης,οργανου κτλ.
3)με το μουσικο σχολειο σου δινεται η δυνατοτητα να συμμετεχεις σε πολλες εκδηλώσεις,διαγωνισμους και σε αλλες δραστηριοτητες και οταν θελησεις να γινεις ενδεχομενως μουσικος,τραγουδιστης να εχεις εμπειρια.
4)επισης αμα θελεις να μαθει καποιο οργανο δεν χρειαζεται να πας σε ωδειο και ετσι γλυτωνεις και χρηματα αλλα και ωρα.
ας πω και τα μειονεκτηματα των μουσικων σχολειων:
1)υπαρχουν αρκετες ωρες οι οποιες ομως ξεπερνιουνται επειδη αυτο που κανεις δεν ειναι κουραση αλλα ευχαριστηση.

Οσο για τους καθηγητες των μουσικων σχολειων ειναι ψεματα αυτα που λενε οτι ειναι χαζοι ή κατι αλλο.Το στραβο τον καθηγητη θα τον βρεις παντου οχι μονο στο μουσικο και επισης τους κακους μαθητες κι αυτους θα τους βρεις παντου.

Εγω θεωρω απλα οτι ειναι σχολεια ειδικων ενδιαφεροντων. Αν καποιος εχει το ενδιαφερον στη μουσικη, καλα κανει και παει. Επισης καποια καλα που εχουν τα μουσικα σχολεια επιπλεον ειναι οι υπηρεσιες οπως μεταφορα και σιτιση. Στην ιδια κατηγορια εντασσω και τα αθλητικα, εκκλησιαστικα κλπ. σχολεια.
Ας μην ξεχναμε επισης οτι τα παιδια των σχολειων ειδικων ενδιαφεροντων περνανε και μεσα απο την ψυχοφθορα διαδικασια της επιλογης ηδη απο 12 ετων. Μπαινουν πολυ πιο μικροι στον απολυτο ανταγωνισμο απ'οτι εμεις των γενικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofilia

Νεοφερμένος

Η SoFiLia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καματερό (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Δεν σκέφτηκα ποτέ να πάω σε μουσικό σχολείο.
Αν θέλω να μάθω κάποιο μουσικό όργανο υπάρχουν και οι φιλαρμονικές .






υπαρχουν και φιλαρμονικες και ωδεια...αλλα εμενα τα χρηματα π δν εχω τν οικονομικη ανεση να παω 8α μ τα δωσεις εσυ?


τα μουσικα ειναι σχολεια πολυ διαφορετικα...οι κα8ιγιτεσ το κλιμα ι κατασταση εκει μεσα...

οι κα8ιγιτεσ ολων το μα8ιματων εχουν κατανοησει προς εμας...και ειμαστε πιο δεμενοι μετα3υ μας...δν παβουν να υπαρχουν εκεινοι π χαντακουν για τον ψ ή χ λογο και εκεινει π βοη8ανε...τα μα8ηματα σαφως ειναι πολλα και σαφως το προγραμμα ειναι κουραστικο..τελειωνουμε 3.10 και φτανουμε σπιτια μας το αργοτερο 4.30..(εγω 4 και μενω και κοντα)εγω π μετα εχω φροντιστιρια και προπονηση..προλαωενω να φαω να δω τουσ δικους μ να διαβασω οτι προλαβω και στις 6 να φυγω για φροντιστιριο και προπονιση και 11 να γυρισω να κανω ενα μπανιο να φαω να διαβασω και μετα να σηκω8ω 6.30και 7 το πρωι...ποσο μαλλον εκεινοι π εχουν και ωδεια...


οποτε λοιπον λιγα εχω να πω...η αποψης ειναι δικη σας και δν προσπα8ω να σας στην αλλα3ω...δν ξερετε πολλα δν εχετε ζησει εκει μεσα...δν μπορειτε να κρινετε....περαστε εκει μεσα για κανα 3μηνω-4τραμηνω...και μετα τα λεμε...μν μασ κρινετε και μην λετε οτι αυτο π κανουμε δν ειναι τπτ...


αν δν ειστε σιγουροι(να εχετε δει και ζησει με τα ματια σας)μν λετε και μν μιλατε....πειτε απλα οτι ετσι εχω ακουσει...και μν ειστε απολυτοι...αυτα ειχα να πω...


Υ.Γκαι ας μν ξεχναμε οτι εμεισ αμα μεινουμε μας δειχνουν απο το σχολειο....και πολλα παιδια δν καταφερνουν να ανταπεξελ8ουν στο προγραμμα και καταληγουμε η 3 λυκειου να αποτελειτε απο 30 ατομα συνολικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Τελείωσα μουσικό σχολείο. Κανονικό όπως τα άλλα είναι και καλύτερο.
Λίγα άτομα, στο δικό μου τουλάχιστον,καλύτερο μάθημα,καλές σχεσεις μαθητων-καθηγητών.
Σίγουρα έχουν έρθει κ κουλοί κατα καιρούς.
Οι βαθμοί μπαίνουν όπως παντού,και επίσης έχουμε παρα πάνω μαθήματα συνεπως περισσότερη δουλειά, τελειώνοντας το αργότερο 3μιση.
Σου προσφέρει πολλά αυτό το σχολείο,είτε γνωρίζεις μουσική είτε όχι.
Θεωρώ ότι είναι το καλύτερο που θα μπορούσα να πάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_marillia1

Νεοφερμένος

Η Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
παιδιά πάω και εγώ σε μουσικό (βόλος) και ξέρω απο πρώτο χέρι είναι ότι οι μαθητές των μουσικών σχολείων έχουν φυσικά πιό δύσκολο ωράριο από όλους τους άλλους αλλά έχουν και περισσότερες ευκαιρίες. επείς φέτος πήγαμε 7 ημέρες στην Βουδαπέστη.επείσης είμαστε μουσικό σχολείο όχι γυμνάσιο και λύκειο.!!!!και για τους καθηγητές δεν είναι σωστά αυτά που λέτε.
-----------------------------------------
αντιθέτως οι μαθητές των μουσικών είναι πολύ καλοί μαθητές με πανελλήνιες διακρίσεις στα μαθήματα γενικής παιδίας.:nono:
-----------------------------------------
Τι γνωμη εχετε για τα μουσικα σχολεια?
Πολλοι πιστευουν οτι δεν ειναι οπως τα αλλα σχολεια γιατι δεν εχει καλους καθηγητες,γιατι τα παιδια παιρνουν βαθμους χωρις να τους αξιζουν και διαφορα αλλα που μου σπανε τα νευρα γιατι εγω ειμαι μαθητρια του μουσικου σχολειου και το ξερω καλυτερα απο τους υπολοιπους που ειναι εξω απο αυτο.
Παντως ολα αυτα που λενε ειναι ψεματα γιατι 1) σε ολα τα σχολεια υπαρχει η περιπτωση να υπαρχει στραβος καθηγητης 2)τα παιδια στο μουσικο δουλευουν πιο σκληρα απο τα παιδια σε αλλα σχολεια γιατι εχουν και τις ωρες μουσικης αλλα παλι προσπαθουν πολυ σκληρα για τους βαθμους τους και υπαρχουν παιδια του 20 αλλα και παιδια του 12-13.
πες τα γιατί για το δικό μου σχολείο(μουσικό βόλου)πολλοί πιστεύουν ότι εκεί πάνε μόνο οι άριστοι μαθητές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snoopy_has_ticks

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
.
Αρνητικό είναι οτι οι ώρες είναι πολλές και κάποιες από αυτές θα μπορούσαν να γίνονται μόνο αν το επιλέξει ο μαθητής.πχ εγώ κάποιες μέρες έχω 9 ώρες μάθημα (με πολύ μικρά διαλείματα ανάμεσα) που σημαίνει οτι σχολάω 2:45 ενώ θα μπορούσα να μην κάνω πχ βυζαντινή και να τελειώνω πιο νωρίς ή να έχω έξτρα ώρα όργανο..

Αυτο ειναι αδικια...εμεις στον Αλιμο σχολαμε 3:10...4 μεχρι να φτασω σπιτι μου...

Αλλα δεν καταλαβα που ακριβως οι καθηγητες βοηθανε στους βαθμους τα παιδια.Οταν λες μελος στην Βυζαντινη και επειδη σου ξεφυγε ενα γοργο σου βαζει 13 στο τετραμηνο και παραλληλα ο γυμναστης να σε απειλει με τον βαθμο οταν δεν κανεις σωστες πασες,και με το κερασακι να βλεπεις οτι αρχες οικονομιας πηρες 11 οταν εχεις να προσεξεις χιλια-δυο.Εμενα αυτο δεν μου ακουγεται και πολυ ευκολο...

Απο την αλλη,το μουσικο ειναι μια υπεροχη εμπειρια.Βλεπεις στα κενα,τα παιδια να πηγαινουν να παιρνουν οργανο η να καθονται σε ενα στουντιο να παιζουν πιανο(εαν αυτο υφισταται:().Ειδικα εμεις στην δευτερα λυκειου,ειμαστε συνολο 27 παιδια(δηλαδη 2 τμηματα),ειμαστε παρα πολυ δεμενοι και το μαθημα που γινεται ειναι φοβερο.Εγω θελω να δωσω για ιατρικη.Εαν δεν περασω,εχω την επιλογη της μουσικολογιας εχοντας και ενα πτυχιο που γραφει οτι ειμαι αποφοιτη μουσικου σχολειου.Αυτο και μονο εμενα με ευχαριστει.Καθε Πεμπτη κανουμε συνολα και παιζουμε μουσικη χωρισμενοι σε ομαδες για διαφορετικα ειδη μουσικης(απο συμφωνικη ορχηστρα και τζαζ,μεχρι εντεχνα και παραδοσιακα).

Τα αρνητικα αυτων ειναι οσα και τα θετικα.Γι αυτο καθε χρονο μαζευομαστε και κανουμε πορειες γιατι δεν εχουμε καθηγητες,βιβλια,οργανα και αναγκαζομαστε να πληρωνουμε οοολα τα μουσικα μας βιβλια...(Ενα απλο βιβλιο με κλιμακες κανει 32 ευρω...ωραια ε?)

Αλλα κανουμε κουραγιο και ελπιζουμε πως τα πραγματα θα ανακαμψουν...

Keep walking...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Τα μουσικα σχολεια ειναι για οσους ενδιαφερονται να ασχοληθουν σοβαρα με τη μουσικη.Βεβαια πολλοι πηγαινουν ετσι επειδη τους την εδωσε ή επειδη πηγε ο κολλητος τους κτλ , τουλαχιστον στο γυμνασιο ετσι γινεται.Γι αυτο πολλοι στο Λυκειο το αφηνουν και πανε σε γενικο.Ξερω αρκετες τετοιες περιπτωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
παιδιά πάω και εγώ σε μουσικό (βόλος) και ξέρω απο πρώτο χέρι είναι ότι οι μαθητές των μουσικών σχολείων έχουν φυσικά πιό δύσκολο ωράριο από όλους τους άλλους αλλά έχουν και περισσότερες ευκαιρίες. επείς φέτος πήγαμε 7 ημέρες στην Βουδαπέστη.επείσης είμαστε μουσικό σχολείο όχι γυμνάσιο και λύκειο.!!!!και για τους καθηγητές δεν είναι σωστά αυτά που λέτε.
-----------------------------------------
αντιθέτως οι μαθητές των μουσικών είναι πολύ καλοί μαθητές με πανελλήνιες διακρίσεις στα μαθήματα γενικής παιδίας.:nono:

Συμφωνώ απόλυτα. Και εγώ πάω Μουσικό, στο Ν.Πέλλας και σκεφτόμαστε να έρθουμε τριήμερη Βόλο.

Λίγη βοήθεια θα ήταν ότι πρέπει...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofo

Νεοφερμένος

Ο Mitsaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Πάντα ήθελαν να πάω σε μουσικό γυμνάσιο.
Έκτη δημοτικού τελείωσα στην Ξάνθη και μας είχαν ρωτίσει τότε σε τι Γυμνάσιο θα θέλαμε να πάμε.
Αμέσως επέλεξα το Μουσικό.
Με μια μεγάλη χαρά περίμενα να αρχίσει η χρονιά μέχρι που . . . . . . . . . ήρθε μετάθεση για τον πατέρα μου για Σάμο.
Και όπως ήταν φυσικό στη Σάμο δεν έχει Μουσικό γυμνάσιο και έτσι πάει το όνειρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George SK

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Πάντα ήθελαν να πάω σε μουσικό γυμνάσιο.
Έκτη δημοτικού τελείωσα στην Ξάνθη και μας είχαν ρωτίσει τότε σε τι Γυμνάσιο θα θέλαμε να πάμε.
Αμέσως επέλεξα το Μουσικό.
Με μια μεγάλη χαρά περίμενα να αρχίσει η χρονιά μέχρι που . . . . . . . . . ήρθε μετάθεση για τον πατέρα μου για Σάμο.
Και όπως ήταν φυσικό στη Σάμο δεν έχει Μουσικό γυμνάσιο και έτσι πάει το όνειρο...

:( Αυτό είναι κάπως...άδικο, όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lyan_14

Νεοφερμένος

Η lyan_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εμείς σύντομα θα πάμε στο καινούργιο κτήριο του σχολείου, το οποίο θα είναι ένα από τα πιο σύχρονα σχολεία της Ελλάδας, κι ας είμαστε σε μια πόλη της επαρχίας που ελάχιστοι ξέρουν πού βρίσκεται....

Έχω να πω ότι μέχρι την Β' Γυμνασίου είχαμε πολύ καλούς καθηγητές, και πάνω που πίστευα πως όλοι θα είναι έτσι, μου σκάνε μύτη φέτος οι 3 χειρότερες καθηγήτριες που έχω δει στην ζωή μου!! εντάξει, τι να κάνουμε, έτσι είναι σε όλα τα σχολεία σκέφτομαι.....

Πάντως μου αρέσει το σύστημα που γίνονται τα μαθήματα. Βέβαια εμάς ο διευθυντής (και καθηγητής μουσικών συνόλων) είναι λίγο τζαζ και θρήσκος γι'αυτό όταν πλησιάζει θρησκευτική γιορτή στα σύνολα μας δίνει κομμάτια από την λειτουργία της εκκλησίας για να ψάλλουμε και εμείς καθόμαστε και βαράμε μύγες......

Με ενοχλεί όμως που έχουμε μόνο 4 ώρες την εβδομάδα μουσικά όργανα....Εμένα που μου αρέσει το πιάνο πιο πολύ από το σαντούρι που έχω επιλέξει πρέπει να περιμένω να φτάσω στην Β' Λυκείου για να το επιλέξω και να έχω περισσότερες ώρες πιάνο;

Τέλος πάντων, δεν με πειράζει που τελειώνουμε 3 και τέταρτο......το χαίρομαι διότι χάνουμε και ώρες γενικών (και απαίσιων) μαθημάτων....:jumpy::jumpy:

Πάντως τα παιδιά έχουν δίκιο.......υπάρχουνε κακοί και καλοί μαθητές.... Αυτό δεν εξαρτάται από τίποτα

Κάτι άλλο είναι πως είμαστε υπερβολικά λίγα άτομα. Φανταστείτε γυμνάσιο-λύκειο είμαστε γύρω στα 150 παιδιά. Μόνο οι 3 τάξεις του γυμνασίου αποτελούνται από 2 τμήματα η κάθε μία. Οι τάξεις του λυκείου δεν έχουν τμήματα (σκεφτείτε ότι πέρυσι τα παιδιά της Γ' Λυκείου ήταν μόνο 8). Ίσως αυτό είναι καλό, γιατί φέτος θα πάμε όλο το σχολείο 3ημερη εκδρομή στο Ναύπλιο.....:no1: :no1: :xixi: :xixi: :iagree: :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Όταν ακούω αυτό το πράγμα βγάζω καπνούς από τα αυτιά!Μου τη δίνει στα νεύρα αυτός ο ρατσισμός! Το λένε γιατί δεν έχουν μπει στο πρόγραμμα του Μουσικού να δουν πώς είναι!Γυρνάς στο σπίτι σου στις 3 μιση και εκτός από τα να πας φροντηστήριο,να διαβάσεις για το σχολείο τα γενικά μαθήματα,εχεις να διαβάσεις και τα μαθήματα της μουσικής που είναι τόόόόσα και έχουν κατεβατά θεωρίας!Από πού ν' αρχίσω!
1)Διάβασμα για την Αρμονία
2)Διάβασμα για την Ιστορία Μουσικής
3)Διάβασμα για την Βυζαντινή Μουσική
4)Διάβασμα για το όργανο επιλογής
5)Διάβασμα για το υποχρεωτικό όργανο
Α!Και επιπλέον , διάβασμα για τα κομμάτια που παίζεις/τραγουδάς στα Σύνολα (χορωδία)
Και μετά λένε ότι εκεί πάνε οι 'άχρηστοι'! Όποιος είναι 'άχρηστος' εκ φύσεως όπου και να ναι θα συνεχίσει να είναι άχρηστος!Είτε Γενικό πάει είτε Μουσικό!
Είναι τόσο γελοίο να το λένε αυτό το πράγμα!Και προσβλητικό! :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*eirhnh*

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
συμφωνώ απόλυτα
και εγώ πηγαίνω σε μουσικό και σχολάμε στις 16:00
όλοι νομίζουν ότι δεν είναι καθόλου δύσκολα χωρίς όμως να έχουν τη παραμικρή ιδέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
τελείωσα μουσικό σχολείο και γω, στη Κομοτηνή

τα μαθήματα γίνονται κανονικά, ίδια ύλη τα πάντα, απλά η μόνη διαφορά είναι ότι κάνουμε 2 με 3 ώρες παραπάνω σχεδόν κάθε μέρα, τελειώνοντας στις 4 παρα τέταρτο το πολύ

αν δεν αρέσει σε κάποιον η μουσική και δε τρελένεται πραγματικά με αυτήν καλύτερα να μη πάει, διότι θα κουράζεται και θα κάνει πράγματα που δε του αρέσουν

τόσα χρόνια που ήμουν στο μουσικό (6) έχω αναπτύξει στενές σχέσεις με καθηγητές και συμμαθητές, το σχολείο μας έχει όλο κι όλο γύρω στα 120 άτομα, οι τάξεις μικρές όσων αφορά το πληθυσμό, πχ πέρσι στη 3 είχαμε όλο κι όλο 15 άτομα, στη τεχνολογική είμασταν 7 άτομα και πρόπερσι που ήμουν 2 λυκείου στη θετική είμασταν μόνο 2 άτομα, με άλλα λόγια στα μαθήματα κατεύθυνσης κάναμε κάτι σαν ιδιαίτερα :P

γενικά είναι τέλεια :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
εγώ παίζω χρόνια βιολί και συναντώ πολλά παιδιά απο μουσικά γυμνάσια και λύκεια και παίζουμε μαζί και είναι πολύ ωραια γιατί αυτά τα παιδιά γνωρίζουν πολυ καλά μουσική και ειδικά παραδοσιακά όργανα όπως ο ταμπουρας που είναι πολυ ξεχωριστό όργανο...γενικά είναι συνεργασιμα παιδιά στα σύνολα και έχουν ρυθμό οπότε είναι καλό το αποτέλεσμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_marillia1

Νεοφερμένος

Η Λυδία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
τα μαθήματα γίνονται κανονικά στα μουσικά!!!και οι μαθητές αυτών των σχολείων δεν είναι ότι έχουν προβλήματα στα άλλα μαθήματα και πανε σε αυτά τα σχολεία απλώς έχουν μια ιδιαίτερη έφεση στη μουσική.βλέπω παιδιά ότι στα μουσικά σχολεία που έχουν προαναφερθεί ο αριθμός των παιδιών είναι μικρός...και εγώ πάω στο μουσικό του βόλου και απλώς ενημερωτικά το λέω φέτος είχαμε παραπάνω από 150 αιτήσεις για να έρθουν παιδιά στο σχολείο μας....δηλαδή όλοι αυτοί δεν τα πανε καλά στα μαθήματα γενικής παιδείας και θέλουν να έρθουν στο μουσικό???φυσικά ίσως παίζει και μεγάλο ρόλο το ότι το μουσικό στην πόλη μου είναι από τα καλύτερα σχολεία και με πολύ καλούς καθηγητές...θες επειδή δεν κάνουμε καταλήψεις και δεν χάνουμε εβδομάδες μάθημα όπως πολλά άλλα σχολεία?μπορεί και αυτό να είναι το κριτίριο για μερικούς....αλλά αυτα δεν έχουν σημασία.αν κάποιος πιστεύει ότι στα μουσικά πανε μαθητές με δυσκολία στα μαθήματα κάνει τεράστιο λάθος!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lyan_14

Νεοφερμένος

Η lyan_14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όσους μαθητές έχουν περάσει από την Β' λυκείου μουσικού σχολείου....

Είναι υποχρεωτικό να κάνεις το όργανο επιλογής ή μπορείς να επιλέξεις να κάνεις πιάνο στη Β' και Γ' Λυκείου; Γιατί εμάς ο διευθυντής λέει ότι κάνεις το όργανο επιλογής!! Μήπως ξέρετε αν υπάρχει νόμος γι' αυτό;

Εγώ ρε παιδιά κρατιέμαι στο Μουσικό από το γεγονός ότι Β' και Γ' Λυκείου θα κάνω πιάνο....Αν είναι να φύγω τώρα που είναι και νωρίς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
παντως υπαρχουν και μουσικα σχολεια τα οποια εχουν και υποδομες καλες και γινεται δουλεια....αλλα δυστυχως δε συμβαινει σε ολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όσους μαθητές έχουν περάσει από την Β' λυκείου μουσικού σχολείου....

Είναι υποχρεωτικό να κάνεις το όργανο επιλογής ή μπορείς να επιλέξεις να κάνεις πιάνο στη Β' και Γ' Λυκείου; Γιατί εμάς ο διευθυντής λέει ότι κάνεις το όργανο επιλογής!! Μήπως ξέρετε αν υπάρχει νόμος γι' αυτό;

Εγώ ρε παιδιά κρατιέμαι στο Μουσικό από το γεγονός ότι Β' και Γ' Λυκείου θα κάνω πιάνο....Αν είναι να φύγω τώρα που είναι και νωρίς...
Στο δικό μου γυμνάσιο(μουσικό κατερίνης) στην 2+3 λυκείου κάνεις το όργανο επιλογής.Βέβαια μπορείς να διαλέξεις και πιάνο για Ο.Ε.

ρε παιδιά δν ισχύει αυτο που λεν τα μουσικα είναι κατωτερα ανώ τα αλλα είναι πιο καλά.ή οτι ειμεις στα μουσικά τους πέρνουμε έτσι τους βαθμούς.ΑΣ μην ξεχνάμε οτι εμεις σχολάμε πιο αργά(συγκεκριμένα 3*15) και οτι μετά πάμε σπιτι κουρασμένοι και εξουθενομένοι απ' όλη την ημέρα και έχουμε άλλα χιλια δυο πραγματα να κάνουμε.πχ. να διαβάσουμε μθμ. γενικής παιδείας αλλα μετά έχουμε για διάβασμα και τα μουσικά(και για να προλάβω κάποιους* που θα έλεγανότι "έλα μωρε τώρα μουσικά μαθήματα και....ή ήταν επιλογή σας που πήγατε εκεί")δν λέω εμείς το βλέπουμε σαν χομπι να διαβάζουμε μουσ. μαθ. αλλα είναι πολλα:
1)οργ. επιλ.
2)υποχρ.οργ.(πιάνο)
3)υποχρ. οργ (ταμπουράς)
4)βυζαντινή μουσική
5)υμνολογία
6)ιστ. μουσ.
7)χωρωδία
8)μουσ. συν.
9)μ.θ.π.-αρμονία​
Λίγο πιο πριν δίαβασα κάποιος ότι έγραφε για λ/να, εμείς κάνουμε και τα γεν. παιδείας και τα μουσικα σε λ/να.
Ας μην ξεχνάμε και τα καλά: οτι κάνουμε εκδηλώσεις και διάφορα άλλα τετοια*(οχι δν το λέω απο χαρά επειδή με τις πρόβες χάνονται ώρες, αλλα με χαρα επειδή αυτό που κάνουμε μας αρέσει).
Και κάτι τελευταίο εχουν δώσει εξετάσεις για να περάσουν στα μουσικά σχολεία;​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top