Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Καλά αυτός ο στιγματισμός είναι απαράδεκτος και μη αποδεκτός. Δηλαδή αυτοί που τα λένε δεν σκέφτονται ότι όλοι οι δικηγόροι και οι γιατροί θα ήταν ένα τίποτα χωρίς του φιλολόγους( γκουχου γκουχου έκθεση, αρχαία). Έλεος! Μάλιστα επειδή πρόκειται να ακολουθήσω κατά 99 τοις εκατό θεωρητική κατεύθυνση με στόχο την νομική, όταν με ρωτάνε τους λέω την κατεύθυνση μόνο και με κοιτάζουν με ένα βλέμμα λες και είμαι κανένας περίεργος και μετά ρωτάνε και ποια σχολή και ησυχάζουν.Η το άλλο με τα οικονομικά θεωρούν ότι όσοι πάνε εκεί είναι στουρνάρια.Θεέ και κύριε! Άρε ελλαδισταν δεν πρόκειται να απαλλαγείς πότε από αυτά τα στερεότυπα?


Να σου πω την αλήθεια σε μεγαλο βαθμο δεν ειναι πλεον στερεότυπα.
Εχει υποβαθμιστεί παρα πολυ το αντικείμενο.
Οχι απο μονο του φυσικά , αλλα οταν υπάρχουν τοσες σχολές και οι βασεις ειναι αυτές που είναι, δεν χωρανε περιθώρια για κατι αλλο.
Εφοσον πλέον δεν υπάρχει η προοπτική της εκπαίδευσης , απο τους χιλιάδες που μπαίνουνε ,ταλέντο και θεληση να ξεχωρίσουν σε αυτο σε ακαδημαϊκό επίπεδο , ζητημα να εχουν 4 παιδιά σε κάθε έτος(απο ολες τις φιλολογίες)
Η μεγάλη μαζα θα κανουν κανουν κατι διαφορετικό στη ζωη τους και η φιλολογια θα αποτελέσει απλα μια καλη βαση( στο καλο σενάριο)
Στο κακο σενάριο δουλεύουν απλα ως ανειδίκευτοι.
Τα παραπάνω για όσους θέλουν όντως να γινουν οικονομικά ανεξάρτητοι.
Καθως παίζει πολύ κι το κανω ιδιαίτερα για χαρτζιλίκι, ζω με γονείς , σχέση κτλ.
Πολλες συμφοιτήτριες μου εχουν ηδη παιδιά.

Επίσης η αξία του αντικειμένου δεν ειναι οτι κάνουμε ιδιαίτερα για να περασει κάποιος νομικη και ιατρικη.
Και για την ιστορία ,οσο πιο πολλούς ανθρώπους γνώρισα απο τέτοιες σχολές, γενικα "μουρατες" τοσο πιο καλη ιδεα ειχαν για το αντικείμενο.
Μια φιλοσοφική Σχολή ειναι πολλα παραπάνω πραγματα.
Το πρόβλημα , ξεκίνησε όταν γίναμε παρα πολλοί.
Γι αυτό και πλέον ειναι πολυ εύκολο να μπεις.
Και στην νομική ακομα ειναι οριακα αστείο να βγάζουμε τοσους δικηγόρους , προφανώς και δεν χρειάζονται ολα αυτοί.
Βεβαια αν μιλήσουν για μείωση εισακτέων οι πρώτοι που θα διαμαρτυρηθούν θα ναι οι υποψήφιοι και οι γονείς των υποψηφίων.
Εχει μπλεχτεί το πραγμα παρααα πολύ πλέον δυστυχώς.

Καλη επιτυχία ( αν και αργείς ακομα😅🤞)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θεωρω το σημαντικοτερο πραγμα που μπορει να κανει ενας νεος, δηλαδη ενας φοιτητης ή ενας αποφοιτος, ειναι networking ή κοινως γνωριμιες.Αυτο ισχυει ειδικα σε ελευθερα επαγγελματα οπως δικηγορος, ψυχολογος, καθως πρεπει να χτισεις πελατεια, το οποιο επιτυγχανεται μονο με γνωριμιες( δεν εχω τελειωσει ακομα το σχολειο,επομενως δεν εχω εμπειρια και οτι λεω το λεω μετα απο συζητησεις με πετυχημενους επαγγελματιες).Χαρακτηριστικο παραδειγμα μου ειναι μια συζητηση που ειχα με εναν οικογενειακο φιλο, δικηγορο με δικια του δικηγορικη εταιρια και μου αναφερει αυτο το πραγμα οτι χρειαζονται γνωριμιες και οτι πολλες φορες τα μεταπτυχιακα δεν λενε κατι( π.χ ενα μεταπτυχιακο στο εκπα η στο απθ δεν λεει και πολλα, συμφωνα με αυτον).Αν κανω λαθος και εχω λανθασμενη αντιληψη, παρακαλω διορθωστε με.


Εννοείται.
Γενικα οι φοιτητές νομικής ειναι απο τα πιο κοινωνικά ατομα που ξερω😅
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια σε μεγαλο βαθμο δεν ειναι πλεον στερεότυπα.
Εχει υποβαθμιστεί παρα πολυ το αντικείμενο.
Οχι απο μονο του φυσικά , αλλα οταν υπάρχουν τοσες σχολές και οι βασεις ειναι αυτές που είναι, δεν χωρανε περιθώρια για κατι αλλο.
Εφοσον πλέον δεν υπάρχει η προοπτική της εκπαίδευσης , απο τους χιλιάδες που μπαίνουνε ,ταλέντο και θεληση να ξεχωρίσουν σε αυτο σε ακαδημαϊκό επίπεδο , ζητημα να εχουν 4 παιδιά σε κάθε έτος(απο ολες τις φιλολογίες)
Η μεγάλη μαζα θα κανουν κανουν κατι διαφορετικό στη ζωη τους και η φιλολογια θα αποτελέσει απλα μια καλη βαση( στο καλο σενάριο)
Στο κακο σενάριο δουλεύουν απλα ως ανειδίκευτοι.
Τα παραπάνω για όσους θέλουν όντως να γινουν οικονομικά ανεξάρτητοι.
Καθως παίζει πολύ κι το κανω ιδιαίτερα για χαρτζιλίκι, ζω με γονείς , σχέση κτλ.
Πολλες συμφοιτήτριες μου εχουν ηδη παιδιά.

Επίσης η αξία του αντικειμένου δεν ειναι οτι κάνουμε ιδιαίτερα για να περασει κάποιος νομικη και ιατρικη.
Και για την ιστορία ,οσο πιο πολλούς ανθρώπους γνώρισα απο τέτοιες σχολές, γενικα "μουρατες" τοσο πιο καλη ιδεα ειχαν για το αντικείμενο.
Μια φιλοσοφική Σχολή ειναι πολλα παραπάνω πραγματα.
Το πρόβλημα , ξεκίνησε όταν γίναμε παρα πολλοί.
Γι αυτό και πλέον ειναι πολυ εύκολο να μπεις.
Και στην νομική ακομα ειναι οριακα αστείο να βγάζουμε τοσους δικηγόρους , προφανώς και δεν χρειάζονται ολα αυτοί.
Βεβαια αν μιλήσουν για μείωση εισακτέων οι πρώτοι που θα διαμαρτυρηθούν θα ναι οι υποψήφιοι και οι γονείς των υποψηφίων.
Εχει μπλεχτεί το πραγμα παρααα πολύ πλέον δυστυχώς.

Καλη επιτυχία ( αν και αργείς ακομα😅🤞)
Εχεις απολυτα δικιο, η λυση θα ηταν η μειωση των εισακτεων και ακομα καλυτερα η καταργηση μερικων τμηματων.Αλλα ναι ξεχασα υπαρχει και το πολιτικο κοστος( πως αλλωστε θα ξαναβγει η κεραμεως, ετσι δεν ειναι?).Κοιτα, τωρα θα παω δευτερα λυκειου και εχω αρχισει να διαβαζω απο τωρα( αλλωστε πως θα βγει η γραμματικη και το συντακτικο σε δυο μηνες αμα δεν αρχισω απο τωρα).Καλη επιτυχια και σε εσενα!
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Εχεις απολυτα δικιο, η λυση θα ηταν η μειωση των εισακτεων και ακομα καλυτερα η καταργηση μερικων τμηματων.Αλλα ναι ξεχασα υπαρχει και το πολιτικο κοστος( πως αλλωστε θα ξαναβγει η κεραμεως, ετσι δεν ειναι?).Κοιτα, τωρα θα παω δευτερα λυκειου και εχω αρχισει να διαβαζω απο τωρα( αλλωστε πως θα βγει η γραμματικη και το συντακτικο σε δυο μηνες αμα δεν αρχισω απο τωρα).Καλη επιτυχια και σε εσενα!

Γενικά προσπάθησε να έχεις καλή σχέση με το άγνωστο απο τωρα 😊
Προσέξε πολυ την επιλογή ιδιαίτερου/φροντιστηρίου.
Λατινικά θελουν παρα πολυ προσοχή επίσης παρολο που δεν συγκρίνονται με τα αρχαία.
Το 19/20 θέλει δουλειά.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Γενικά προσπάθησε να έχεις καλή σχέση με το άγνωστο απο τωρα 😊
Προσέξε πολυ την επιλογή ιδιαίτερου/φροντιστηρίου.
Λατινικά θελουν παρα πολυ προσοχή επίσης παρολο που δεν συγκρίνονται με τα αρχαία.
Το 19/20 θέλει δουλειά.
Εχεις δικιο, εχω ηδη επιλεξει ιδιαιτερα σε αρχαια και εκθεση με τον ιδιο( θα κανω με ενα αλλο ατομο, τωρα δεν ξερω αμα θα αποδωσει το group, θα δειξει) και αμφιταλαντευομαι αμα πρεπει να κανω λατινικα στην β, μιας και μπηκαν στο ωρολογιο προγραμμα της β.Απο συστασεις ο καθηγητης ειναι απο τους καλυτερους.Ασε τρωω και δουλεμα απο τους φιλους μου γιατι διαβαζω αρχαια τωρα το καλοκαιρι, αλλα ας κοιταει ο καθενας την καμπουρα του.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Εχεις δικιο, εχω ηδη επιλεξει ιδιαιτερα σε αρχαια και εκθεση με τον ιδιο( θα κανω με ενα αλλο ατομο, τωρα δεν ξερω αμα θα αποδωσει το group, θα δειξει) και αμφιταλαντευομαι αμα πρεπει να κανω λατινικα στην β, μιας και μπηκαν στο ωρολογιο προγραμμα της β.Απο συστασεις ο καθηγητης ειναι απο τους καλυτερους.Ασε τρωω και δουλεμα απο τους φιλους μου γιατι διαβαζω αρχαια τωρα το καλοκαιρι, αλλα ας κοιταει ο καθενας την καμπουρα του.

Εφόσον τα επαναφέρουν απο τη Β , δεν θα ειναι ίδια υλη.
Λογικά θα ναι αυτη που είχαμε εμείς παλιότερα με πλάγιο λόγο κτλ .
Αρα με δεδομένο οτι πας σε ενα απλο δημόσιο , θα πιεστείς αρκετά να τα αρχίσεις το καλοκαίρι.
Σίγουρα θα ελεγα να κάνεις, ειναι απο τα μαθήματα που πρέπει να στοχεύσεις στο 20 για νομική.
Αλλα τότε γενικά όλοι καναμε.
Εκθεση, αρχαια και λατινικά ηταν "το πακέτο" απο τη β Λύκειου.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Βλέπω να αναφέρετε ως μουράτες σχολές αστυνομία και πυροσβεστική λόγω άμεσης αποκατάστασης. Πραγματικά έχω μια απορία που με κάνει να φαίνομαι αφελής και το ξέρω. Για ποιο λόγο άνοιξαν τοσα τμήματα κάποιων σχολών; Αφού δεν υπάρχει αναγκη στην χώρα μας. Γιατί να βγαίνουν τόσοι φιλόλογοι, μαθηματικοί, γιατροί, δάσκαλοι και δικηγόροι; Κι αφού υπάρχουν αυτα τα τμήματα και καταλαβαινω ότι είναι δύσκολο να κλείσουν γιατί πρέπει να έχουν τόσους πολλούς εισακτέους;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Βλέπω να αναφέρετε ως μουράτες σχολές αστυνομία και πυροσβεστική λόγω άμεσης αποκατάστασης. Πραγματικά έχω μια απορία που με κάνει να φαίνομαι αφελής και το ξέρω. Για ποιο λόγο άνοιξαν τοσα τμήματα κάποιων σχολών; Αφού δεν υπάρχει αναγκη στην χώρα μας. Γιατί να βγαίνουν τόσοι φιλόλογοι, μαθηματικοί, γιατροί, δάσκαλοι και δικηγόροι; Κι αφού υπάρχουν αυτα τα τμήματα και καταλαβαινω ότι είναι δύσκολο να κλείσουν γιατί πρέπει να έχουν τόσους πολλούς εισακτέους;

Θες να πεις ότι δεν έλειπαν από τη χώρα ένα μαθηματικό στη Λαμία και ένα ακόμα στην Καστοριά που άνοιξαν πέρυσι; Δε μας έλειπαν άτομα από τον κλάδο των μαθηματικών; Ούτε κωμόπολη δε φτιάχνουμε ακόμα, κάτσε λίγο!

Να ξέρεις, πάντως, λίγες παραπάνω ψήφοι ποτέ δεν έβλαψαν.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Θες να πεις ότι δεν έλειπαν από τη χώρα ένα μαθηματικό στη Λαμία και ένα ακόμα στην Καστοριά που άνοιξαν πέρυσι; Δε μας έλειπαν άτομα από τον κλάδο των μαθηματικών; Ούτε κωμόπολη δε φτιάχνουμε ακόμα, κάτσε λίγο!

Να ξέρεις, πάντως, λίγες παραπάνω ψήφοι ποτέ δεν έβλαψαν.
Δηλαδή μαζεύουν ψηφοφόρους επειδή αυξάνουν τις θέσεις στα πανεπιστήμια; Κάντε μια ιατρική και στην Καβάλα τότε ρε παιδιά να πάει 18000 να μπούμε κι εμείς. Ευχαριστώ
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δηλαδή μαζεύουν ψηφοφόρους επειδή αυξάνουν τις θέσεις στα πανεπιστήμια; Κάντε μια ιατρική και στην Καβάλα τότε ρε παιδιά να πάει 18000 να μπούμε κι εμείς. Ευχαριστώ

Δεν είναι μόνο η ψηφοθηρία, η αλήθεια είναι. Είναι και η όποια εξυπηρέτηση τοπικών πολιτικών συμφερόντων, είναι και διάφορα άλλα. Όλα αυτά, προφανώς, με την προϋπόθεση ότι πράγματι δεν υπάρχει επιτακτική ανάγκη να ανοίξει ένα τμήμα - που στην περίπτωση των νέων τμημάτων μαθηματικών και φυσικής δεν υπήρχε κανένας λόγος.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,357 μηνύματα.
@akikos
Γιατί τόσο χώμα ρε μαν στους ημμυ;
Προγραμματιστής είσαι και ξέρεις καλύτερα απο τους περισσότερους οτι ακόμα και ο γιατρός μια μέρα θα αυτοματοποιηθεί . Θα αργήσει να συμβεί αυτό,αλλά ξέρουμε οτι είναι μια μαθηματική βεβαιότητα πλέον .

Είναι μια σχολή που σου προσφέρει γνώσεις για τους υπολογιστές,για το πως τους φτιάχνεις απο το χώμα μέχρι το σημείο να έχουν νοημοσύνη.Και παραπέρα ακόμα,τι μπορείς να κάνεις με αυτή την νοημοσύνη . Μπορείς να είσαι με κάθε έννοια του όρου ο "αρχιτέκτονας" . Ξέρεις ποιες είναι οι φυσικές αλλά και οι σοφτγουερικες ικανότητες του συστήματος,μπορείς να το βάλεις να κάνει οτι θέλεις .

Σε ποιον άλλο κλάδο έχεις δει όταν αποτυγχάνεις να φτιάξεις μια μηχανή που να κάνει ένα task, να μπορείς να φτιάξεις μια μηχανή που θα είναι εκείνη ικανή να φτιάξει μια μηχανή που θα κάνει το task ;Αυτό σημαίνει ένα πράγμα μόνο,infinite possibilities .Οι ημμυ και ο τομέας της πληροφορικής είναι το holy grail για το μέλλον . Έφτασαν στο σημείο όχι να εξελίσσουν τους άλλους κλάδους αλλά και τον ίδιο τους τον εαυτό σαν επιστήμες .

Επομένως ναι,κάποια μέρη της επιστήμης των ημμυ πεθαίνουν, αλλά ακριβώς όπως "πεθάνουν" και αυτοματοποιούνται σχεδόν όλα τα άλλα επαγγέλματα . Άλλα όμως έχουν πιο δυναμική ανάπτυξη απο κάθε άλλη σχολή .
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γιατί να μην είναι μο
Εχεις δικιο, εχω ηδη επιλεξει ιδιαιτερα σε αρχαια και εκθεση με τον ιδιο( θα κανω με ενα αλλο ατομο, τωρα δεν ξερω αμα θα αποδωσει το group, θα δειξει) και αμφιταλαντευομαι αμα πρεπει να κανω λατινικα στην β, μιας και μπηκαν στο ωρολογιο προγραμμα της β.Απο συστασεις ο καθηγητης ειναι απο τους καλυτερους.Ασε τρωω και δουλεμα απο τους φιλους μου γιατι διαβαζω αρχαια τωρα το καλοκαιρι, αλλα ας κοιταει ο καθενας την καμπουρα του.
Τώρα πας Β' Λυκείου αν κατάλαβα σωστά, Αρχαία και Έκθεση σίγουρα να κάνεις. Ιστορία από το καλοκαίρι το επόμενο να αρχίσεις διάβασμα. Λατινικά θα έλεγα και να μην κάνεις, αλλά να ασχολείσαι με αυτά του σχολείου θα είσαι κομπλέ αν αρχίσεις το ερχόμενο καλοκαίρι. Βγαίνει η ύλη των Πανελληνίων από το καλοκαίρι αν αρχίσεις. Και στο γνωστό βγαίνει η ύλη αν αρχίσεις από του χρόνου, γιατί ακούω άτομα αρχίζουν από τη Β' Λυκείου την ύλη στο γνωστό της Γ', είναι κάπως «βαρύ».
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Βλέπω να αναφέρετε ως μουράτες σχολές αστυνομία και πυροσβεστική λόγω άμεσης αποκατάστασης. Πραγματικά έχω μια απορία που με κάνει να φαίνομαι αφελής και το ξέρω. Για ποιο λόγο άνοιξαν τοσα τμήματα κάποιων σχολών; Αφού δεν υπάρχει αναγκη στην χώρα μας. Γιατί να βγαίνουν τόσοι φιλόλογοι, μαθηματικοί, γιατροί, δάσκαλοι και δικηγόροι; Κι αφού υπάρχουν αυτα τα τμήματα και καταλαβαινω ότι είναι δύσκολο να κλείσουν γιατί πρέπει να έχουν τόσους πολλούς εισακτέους;
Η ύπαρξη τόσων πανεπιστημίων εξυπηρέτησε 1)τους πολιτικούς 2)τον Έλληνα ανεγκέφαλο πολίτη. Διορίστηκαν έξτρα ακαδημαϊκοί σε αυτές τις σχολές οπότε έξτρα ρουσφέτια για πολιτικούς άρα έξτρα ψήφοι, ο Έλληνας έκανε το όνειρο του πραγματικότητα να αποκτήσει ένα πτυχίο που θα του φέρει δόξα και τιμή εντός του οικογενειακού κύκλου άλλωστε όλοι ξέρουμε οτι αμα ο Γιωργάκη δεν μπεί δικηγόρος ή ημμύτης τι θα πεί η μάνα του η κυρα Λίτσα στην γειτονιά και στους συγγενείς. Φυσικά το επίσης σημαντικό ότι η επαρχία απέκτησε εισόδημα απο τους φοιτητές που νοικιάζαν σπίτια και παράγγελναν εκτός. Κι έτσι ολοι είναι χαρούμενοι εκτός απο τους φοιτητές που έιναι άνεργοι...
Ολα θέμα πολιτικής βόυλησης ήταν και είναι ακόμα και τώρα το θέμα είναι οτι αμα μειωθούν οι θέσεις στα πανεπιστήμιο πιστεύεις οτι ο Έλληνας γονέας θα πεί κάτι καλό γι αυτό ή θα κράξει τους πολιτικούς που αφήνουν το παιδί του εκτός πανεπιστημίου;
 
Τελευταία επεξεργασία:

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Εφόσον τα επαναφέρουν απο τη Β , δεν θα ειναι ίδια υλη.
Λογικά θα ναι αυτη που είχαμε εμείς παλιότερα με πλάγιο λόγο κτλ .
Αρα με δεδομένο οτι πας σε ενα απλο δημόσιο , θα πιεστείς αρκετά να τα αρχίσεις το καλοκαίρι.
Σίγουρα θα ελεγα να κάνεις, ειναι απο τα μαθήματα που πρέπει να στοχεύσεις στο 20 για νομική.
Αλλα τότε γενικά όλοι καναμε.
Εκθεση, αρχαια και λατινικά ηταν "το πακέτο" απο τη β Λύκειου.
Απο αυτα που εχω ακουσει θα βγαλουν καινουργια βιβλια και καινουργια υλη τοσο για την β οσο και για την γ( ετσι νομιζω), οποτε μαλλον θα κανω, κατα πασα πιθανοτητα 1 ωρα ή το πολυ 2 ωρες, εαν τα δυσκολεψουν πιο πολυ( βεβαια ποσο να τα δυσκολεψουν, εδω με ευκολα θεματα πεφτουν οι βασεις, με δυσκολα φαντασου, εκτος αμα βαλουν και κανενα αγνωστο εκει θα τα εχουμε δει ολα😂).Ευχαριστω και παλι!
Μια ακομη ερωτηση:Το 20 ιστορια θεωρειται εφικτο( αντικειμενικα) ή βλακειες λεω?
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχεις πάρει χαμπάρι αλλά η ύπαρξη τόσων πανεπιστημίων και τόσων σχολών ήταν και είναι θέμα πολιτική βούλησης για να διοριστούν έξτρα ακαδημαϊκοί (aka ψηφαλάκια) και φυσικά το παιδί του Έλληνα αμα δεν σπουδάσει είναι άχρηστο οπότε αυξήθηκαν οι θέσεις ώστε να γίνει το όνειρο του κάθε 'Ελληνα πραγματικότητα να αποκτήσει ενα πτυχίο...
οχι! Κοιμαμαι 18 χρόνια. Σε ευχαριστώ που με ξύπνησες γιατί έχω να προλάβω κι ένα καράβι. 😂
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,911 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Βλέπω να αναφέρετε ως μουράτες σχολές αστυνομία και πυροσβεστική λόγω άμεσης αποκατάστασης. Πραγματικά έχω μια απορία που με κάνει να φαίνομαι αφελής και το ξέρω. Για ποιο λόγο άνοιξαν τοσα τμήματα κάποιων σχολών; Αφού δεν υπάρχει αναγκη στην χώρα μας. Γιατί να βγαίνουν τόσοι φιλόλογοι, μαθηματικοί, γιατροί, δάσκαλοι και δικηγόροι; Κι αφού υπάρχουν αυτα τα τμήματα και καταλαβαινω ότι είναι δύσκολο να κλείσουν γιατί πρέπει να έχουν τόσους πολλούς εισακτέους;


Στην ιατρική πάντως δεν έχουμε παρα πολλούς εισακτέους.
Δηλαδη ειναι ενας λογικός αριθμός.
Τωρα γιατί ανοίγουν σχολές / αυξάνονται εισακτέοι ειναι καθαρά συμφέροντα...
Δες ποσες σχολες άνοιξαν πέρσυ χωρις κανεναν λογο ύπαρξης σε κατι μερη όπως καβάλα , Φλώρινα κτλ.
Ασε που ολο αυτο έγινε σχετικά σταδιακά .
Δεν ειπαν μια χρονιά θα κάνουμε τοσα παιδαγωγικά.
Σιγα σιγα απλα πετάγονταν σχολές σαν μανιτάρια.
Πριν την κριση κιολας οι προοπτικές ηταν καλες αρα δεν φαινόταν το μέγεθος του προβλήματος.
Γενικά υπήρχε μια αισιοδοξία στην ατμόσφαιρα.
Ζουσες άνετα με ιδιαίτερα, γινόντουσαν σχετικά διορισμοί κτλ.
Βεβαια θεωρώ οτι ολο αυτο ήταν απλα μια φούσκα και με τη κρίση ηρθε και έσκασε.
Αν δεν είχαμε κρίση προφανώς ολα θα ηταν πολυ καλύτερα αλλα αυτό δεν αναιρει οτι υπάρχουν παρα πολλα τμήματα/πολλοί εισακτέοι στην Ελλάδα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,357 μηνύματα.
Στο παρελθόν με τα post μου έχει πείσει ischoolιτη να διαλέξει ΗΜΜΥ και από τότε μου την λέει. Προσπαθώ να επανορθώσω.

Έλα βρε Ακίκο,σιγά που τους αναγκάζεις κιόλας όταν λές την γνώμη σου :P .
Και που αλλού να πας απο θετική ; Φυσικό που είναι 10 φορές χειρότερο εκτός εαν επιλέξεις κατάλληλο τομέα & μαθήματα ; ή Μαθηματικό που είναι 100 φορές χειρότερη η αποκατάσταση, και καταλήγεις να κάνεις τίποτα στα οικονομικά στην καλύτερη(η πλειοψηφία πάντα των αποφοίτων);

ή μήπως καμία άλλη ειδικότητα μηχανικού που χρειάζεσαι εξοπλισμό για να εργαστείς,ολόκληρη ομάδα απο άλλους μηχανικούς ,βιομηχανία γενικά και πιθανότατα μπαμπά,μαμά ή θείο μηχανικό, ήδη στα κόλπα;

Έλα η πληροφορική υπερέχει...και το ξέρεις .
Στην ίδια ηλικία που ένας γιατρός θα αρχίσει να εργάζεται, ο πληροφορικάριος μπορεί να έχει πολυετή εμπειρία και να χρυσοπληρώνεται . Έχοντας λιγότερο άγχος και πολύ λιγότερες νομικές ευθύνες εαν γίνει κάποιο λάθος(εκτός εαν ρίξεις αεροπλάνο επειδή έβαλες sefety feature ως premium :P) .
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,512 μηνύματα.
Στην ίδια ηλικία που ένας γιατρός θα αρχίσει να εργάζεται, ο πληροφορικάριος μπορεί να έχει πολυετή εμπειρία και να χρυσοπληρώνεται . Έχοντας λιγότερο άγχος και πολύ λιγότερες νομικές ευθύνες εαν γίνει κάποιο λάθος(εκτός εαν ρίξεις αεροπλάνο επειδή έβαλες sefety feature ως premium :P) .

Καλα αυτή η καραμέλα πρέπει κάποτε να σταματησει, και το χουμε πει αρκετές φορες εδώ μεσα ότι κατι τέτοιο δεν ισχυει. Ιατρος βγαινεις στα 24( στην Ελλάδα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων) και αρχίζεις να εργάζεσαι σαν ειδικευόμενος μετά το αγροτικο(που Κ αυτο ειναι αμοιβομενη εργασία). Αμφιβάλλω ακομα και αν η θεία Νίτσα από το χωριο πιστεύει ακομα στο ότι «ιατρος μετά τα 40’γινεσαι, ώσπου να τελειωσεις σπουδές, αγροτικο, ειδικοτητες....».

Γενικα όλες οι επιστήμες «υπερέχουν»(όσον αφορά την δυνατότητα εύρεσης εργασίας και απασχόλησης και αμοιβής) στις αναπτυγμένες χώρες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,357 μηνύματα.
Καλα αυτή η καραμέλα πρέπει κάποτε να σταματησει, και το χουμε πει αρκετές φορες εδώ μεσα ότι κατι τέτοιο δεν ισχυει. Ιατρος βγαινεις στα 24( στην Ελλάδα στην πλειοψηφία των περιπτώσεων) και αρχίζεις να εργάζεσαι σαν ειδικευόμενος μετά το αγροτικο(που Κ αυτο ειναι αμοιβομενη εργασία). Αμφιβάλλω ακομα και αν η θεία Νίτσα από το χωριο πιστεύει ακομα στο ότι «ιατρος μετά τα 40’γινεσαι, ώσπου να τελειωσεις σπουδές, αγροτικο, ειδικοτητες....».

Αυτό λεω και εγώ,εσύ πληρώνεσαι στα 24. Εγώ έβγαζα $$ απο τον προγραμματισμό απο τα 15 .
Beat that :P .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top