Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
''Γίνε παιδί μου γιατρός ή δικηγόρος να προκόψεις''

Σοβαρά τώρα:/: πάει κανεις στην νομική ή στην ιατρίκη για να μην τον κοροιδεύουν ότι σπουδάζει πχ στο παιδαγωγικό;
Επιτέλους πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αυτα κρατανε ενα,δυο μηνες
μετα ερχονται τα μαθηματα
και μετα τα μαθηματα ερχεται η ζωη
δεν νομιζω πως κανεις απο τους μεγαλους σε ηλικια(εννοω 30αρηδες) βλεπει με καποιο δεος τον γιατρο(οκ με εναν σεβασμο παραπανω τον χειρουργο,τον καλο χειρουργο ναι,αλλα απλο γιατρο μπα με τπτ) ή πολυ περισσοτερο τον δικηγορο
οι 40αρηδες κατα κανονα μετα διακρινουν ποιος προκοψε,ποιος τα βγαζει περα,ειτε ειναι επιχειρηματιας,υπαλληλος ,ειτε ειναι πυρηνικος φυσικος
κοινοτοπο ακουγεται,αλλα αν ρωτησετε εναν μεσηλικα αυτην την απαντηση θα παρετε.
βεβαιως οταν γινουν και αυτοι γονεις μαλλον θα ηθελαν το παιδι τους να δηλωσει οδοντιατρικες κ.λπ,αλλα σιγουρα οχι με την πιεση των παλαιων,εχουν αλλαξει τα πραγματα αρκετα μπορω να πω.Ακομα και το τεχνικο επαγγελμα με προοπτικη εχει αξια στα ματια των νεαρων γονεων(ιδιως των αστων,εννοω με αστικη κουλτουρα,που δεν μεταναστευσαν προσφατα σε πολη),που καποτε ηταν εντελως απορριπτεο
Σιγουρα δεν εχουμε γινει γερμανια στο θεμα,αλλα δεν ειμαστε και 60ς.Και η κριση αλλαζει καπως την νοοτροπια,εστω σιγα σιγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότ ασχέτως από το τι επέλεξε ο καθένας να σπουδάσει, αν το ψάξει και ασχοληθεί μπορεί να πετύχει πολλά. Και η νομική ή όποια άλλη ''μουράτη'' σχολή δεν έχει τίποτα παραπάνω από μια α βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
για να(αν δηλαδη) πετυχεις πολλα,χρειαζεσαι πολλη τριβη με το αντικειμενο //
για να πετυχεις πολλη τριβη χρειαζεται
α) ειτε να εισαι ανθρωπος με υψηλο βαθμο αυτοπειθαρχιας,αρα και καποιας καταπιεσης.. no fun,χωρις φυσικα να εννοω πως ειναι αρνητικο χαρακτηριστικο η αυτοπειθαρχια
ή
β) να σου αρεσει το αντικειμενο και να σου βγαινει ολο αυτο φυσικα.Σπανιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Βασικά για καμία επιστήμη δεν έχουν ενδιαφέρον, απλά η Ιατρική ακούγεται πιο ελκυστική λόγω της υφιστάμενης νοοτροπίας. Η Γεωλογία (λόγω του παραδείγματος) ακούγεται αδιάφορη λόγω της άγνοιας που επικρατεί για πολλές επιστήμες αλλά και την αδιαφορία των μαθητών να πληροφορηθούν.
Δυσάρεστο ακούγεται αυτό,αλλά θέλω να πιστεύω πως ακόμη υπάρχουν παιδιά που αναζητούν το ενδιαφέρον κάποιας επιστήμης,αποδεσμευμένοι από τη νοοτροπία της ''υψηλόβαθμης σχολής''.Όντως,κάπως έτσι έχει η κατάσταση με την Ιατρική και όχι μόνο,απλά πιστεύω πως και η συζήτηση επί αυτού,ενδέχεται να διαιωνίζει το πρόβλημα,παρά να το περιορίζει.Προσωπικά,βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρουσα τη Γεωλογία κι ας μην έχω ψάξει το πρόγραμμα σπουδών της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
βεβαιως θα τις δεις και τις επαγγελματικες προοπτικες,στον κοσμο που ζουμε δυσκολο να τις αγνοησεις

αλλα την σπεκουλα με τα επαγγελματικα δικαιωματα δεν την καταλαβαινω
εννοω την καταλαβαινω ως προς αυτο
να μπεις στην σχολη με τα πολλα επαγγελματικα και ψαχνοντας να δεις τι σου αρεσει,αν δεν εισαι κατασταλαγμενος
διαφορετικα δεν νομιζω πως ειναι εφικτο να εισαι καλος επαγγελματιας και να ασχολεισαι επαγγελματικα με πολλα αντικειμενα.
τελος παντων οτι και αν λεμε καποιος που δεν τρελαινεται με ενα αντικειμενο λογικο ειναι να επιλεξει καποια απο τις 5 ,10 πρωτοκλασατες σχολες που εχουν περισσοτερες επαγγελματικες προοπτικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,872 μηνύματα.
''Γίνε παιδί μου γιατρός ή δικηγόρος να προκόψεις''

Σοβαρά τώρα:/: πάει κανεις στην νομική ή στην ιατρίκη για να μην τον κοροιδεύουν ότι σπουδάζει πχ στο παιδαγωγικό;
Επιτέλους πια.

Ξέρεις πόσες κοπέλες μετά τη Νομική δίνουν κατατακτήριες για τις Παιδαγωγικές Σχολές αηδιασμένες από τις προοπτικές; :hmm: Ελάχιστοι στο χώρο της Νομικής κάνουν τη "μεγαλοκαριέρα" που ονειρεύονται στα 17 τους. Οι περισσότεροι καταλήγουν να είναι ανενεργά μέλη του Δικηγορικού συλλόγου της κάθε πόλης. Υπάρχει μεγάλη πείνα στον κλάδο αυτό και αρκετοί έχουν κάνει παύση επαγγέλματος για να να περιορίσουν τα έξοδα λειτουργίας. Οι καλές εποχές έχουν περάσει αλλά δυστυχώς αρκετοί νέοι ζουν σε έναν δικό τους ροζ κόσμο που βλέπει μεγαλοκαριέρες στο εξωτερικό! Κάποιοι μπορεί να τις φτάσουν. Κάποιοι άλλοι θα μείνουν απέξω όμως. Την εναλλακτική λύση τους δεν βλέπω, όσων δεν έρθουν τα πράγματα όπως τα φαντάζονταν στα 17. Δεν είναι απλά «περνάω Νομική» για να ρίξω γκομενάκια το καλοκαίρι μετά τις πανελλήνιες ή για να μπω στο μάτι της θείας Στέλλας. Είναι μια ηλίθια λογική. Το θέμα όπως λέει και ο Λουκής Κηλαηδόνης είναι τι γίνεται μετά το πτυχίο. Σπουδάζουμε κάτι για μια συγκεκριμένη αγορά εργασίας με συγκεκριμένα εργασιακά πλαίσια, κοινωνικές δομές κλπ. Πλέον με την ταχύτητα της γνώσης, τα πτυχία "λήγουν" (άτυπα) μετά από 3-4 χρόνια αποφοίτησης. Οι γνώσεις που έχει ένας πτυχιούχος π.χ. Νομικής, του 1995 είναι αρκετά απαρχαιωμένες με εκείνες που έχει ένας συνάδελφός του, απόφοιτος του 2015. Γι' αυτό πρέπει ο καθένας να επιλέγει και με βάση τι πηγαίνει στον χαρακτήρα του και φυσικά δεν είναι ντροπή, κάποιος να μην συνεχίσει καθόλου σπουδές στο Πανεπιστήμιο, μετά το λύκειο. Κάποτε πρέπει και αυτό να το συζητήσουμε ως κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Ξέρεις πόσες κοπέλες μετά τη Νομική δίνουν κατατακτήριες για τις Παιδαγωγικές Σχολές αηδιασμένες από τις προοπτικές; :hmm:
Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει, τώρα που σταμάτησαν οι διορισμοί και τελείωσε η μόδα των παιδαγωγικών. Ξέρεις πόσες κοπέλες μετανιωμένες που δήλωσαν παιδαγωγικά λόγω της πίεσης των γονιών τους τότε για σίγουρη αποκατάσταση, κάνουν στροφή 180 μοιρών και προσπαθούν να μπουν στην Νομική που ήταν το όνειρό τους με κατατακτήριες ή πανελλήνιες;
Στο διαδίκτυο και μόνο άμα ψάξεις, βρίσκεις πολλά παραδείγματα. Δεν υποβιβάζω το παιδαγωγικό επ' ουδενί, απλά το αναφέρω, επειδή μιλάς για...προοπτικές, τις οποίες δεν έχει η Νομική και έχει το παιδαγωγικό. :P Και έχω τις εξής απορίες: τι σε κόφτει εσένα τι θα κάνουμε εμείς μετά τη Νομική και κάθεσαι και κάνεις διάγγελμα; Ξέρεις εσύ με τα δεδομένα της κρίσης σχολές με λαμπρές προοπτικές που οι υπόλοιποι αγνοούμε; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Ξέρεις πόσες κοπέλες μετά τη Νομική δίνουν κατατακτήριες για τις Παιδαγωγικές Σχολές αηδιασμένες από τις προοπτικές; :hmm: Ελάχιστοι στο χώρο της Νομικής κάνουν τη "μεγαλοκαριέρα" που ονειρεύονται στα 17 τους. Οι περισσότεροι καταλήγουν να είναι ανενεργά μέλη του Δικηγορικού συλλόγου της κάθε πόλης. Υπάρχει μεγάλη πείνα στον κλάδο αυτό και αρκετοί έχουν κάνει παύση επαγγέλματος για να να περιορίσουν τα έξοδα λειτουργίας. Οι καλές εποχές έχουν περάσει αλλά δυστυχώς αρκετοί νέοι ζουν σε έναν δικό τους ροζ κόσμο που βλέπει μεγαλοκαριέρες στο εξωτερικό! Κάποιοι μπορεί να τις φτάσουν. Κάποιοι άλλοι θα μείνουν απέξω όμως. Την εναλλακτική λύση τους δεν βλέπω, όσων δεν έρθουν τα πράγματα όπως τα φαντάζονταν στα 17. Δεν είναι απλά «περνάω Νομική» για να ρίξω γκομενάκια το καλοκαίρι μετά τις πανελλήνιες ή για να μπω στο μάτι της θείας Στέλλας. Είναι μια ηλίθια λογική. Το θέμα όπως λέει και ο Λουκής Κηλαηδόνης είναι τι γίνεται μετά το πτυχίο. Σπουδάζουμε κάτι για μια συγκεκριμένη αγορά εργασίας με συγκεκριμένα εργασιακά πλαίσια, κοινωνικές δομές κλπ. Πλέον με την ταχύτητα της γνώσης, τα πτυχία "λήγουν" (άτυπα) μετά από 3-4 χρόνια αποφοίτησης. Οι γνώσεις που έχει ένας πτυχιούχος π.χ. Νομικής, του 1995 είναι αρκετά απαρχαιωμένες με εκείνες που έχει ένας συνάδελφός του, απόφοιτος του 2015. Γι' αυτό πρέπει ο καθένας να επιλέγει και με βάση τι πηγαίνει στον χαρακτήρα του και φυσικά δεν είναι ντροπή, κάποιος να μην συνεχίσει καθόλου σπουδές στο Πανεπιστήμιο, μετά το λύκειο. Κάποτε πρέπει και αυτό να το συζητήσουμε ως κοινωνία.
Σε ότι αφορά το κομμάτι των γνώσεων,πιστεύω πως όσο νεότεροι συνάδελφοι κι αν υπάρχουν,κάποιος που ενδιαφέρεται για την επστήμη και το επαγγελματικό του μέλλον,διαρκώς θα ενημερώνεται και θα ανανεώνει τις γνώσεις του.Είτε είναι νομικός,είτε δάσκαλος,είτε γιατρός,είτε τεχνολόγος τροφίμων,ηλεκτρολόγος...κ.λπ.Γιατί μας βάζουν στη διαδικασία να συζητάμε τα αυτονόητα;Απλά ίσως το εκπαιδευτικό σύστημα,θα πρέπει πρώτα να χτίσει στο χαρακτήρα των μαθητών.Γνωρίζω αρκετούς,που μετά την εισαγωγή σε υψηλόβαθμα τμήματα,άλλαξαν χαρακτήρα.Έγιναν πιο απρόσωποι και άνθρωποι των τύπων.Το θέμα είναι να οι επιλογές να συμβαδίζουν με εσένα και όχι εσύ με αυτές.Αυτό είναι που εμένα με λυπεί περισσότερο απ'όλα.Και είμαστε μόνο 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ασχετο

στο γκαλοπ/ερωτηματολογιο του νηματος ειναι δευτερο το πολυτεχνειο γιατι εχουμε δεκαδες πολυτεχνικες σχολες και επομενως εισαχθεντες,αν συνεβαινε το αντιθετο θα βλεπαμε Νομικη στην 2 θεση
για την ακριβεια επρεπε να σπασει σε ΗΜΜΥ,ΜΜ,ΧΜ,ΠΜ κ.ο.κ
θα ηταν πιο αξιοπιστο
επισης επρεπε να μπουν και αλλες επιστημες υγειας οδοντιατρικη,φαρμακευτικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,872 μηνύματα.
Το ακριβώς αντίθετο συμβαίνει, τώρα που σταμάτησαν οι διορισμοί και τελείωσε η μόδα των παιδαγωγικών. Ξέρεις πόσες κοπέλες μετανιωμένες που δήλωσαν παιδαγωγικά λόγω της πίεσης των γονιών τους τότε για σίγουρη αποκατάσταση, κάνουν στροφή 180 μοιρών και προσπαθούν να μπουν στην Νομική που ήταν το όνειρό τους με κατατακτήριες ή πανελλήνιες;
Στο διαδίκτυο και μόνο άμα ψάξεις, βρίσκεις πολλά παραδείγματα. Δεν υποβιβάζω το παιδαγωγικό επ' ουδενί, απλά το αναφέρω, επειδή μιλάς για...προοπτικές, τις οποίες δεν έχει η Νομική και έχει το παιδαγωγικό. :P Και έχω τις εξής απορίες: τι σε κόφτει εσένα τι θα κάνουμε εμείς μετά τη Νομική και κάθεσαι και κάνεις διάγγελμα; Ξέρεις εσύ με τα δεδομένα της κρίσης σχολές με λαμπρές προοπτικές που οι υπόλοιποι αγνοούμε; :confused:

Τυχαίνει και έχω επαφή με τον επαγγελματικό χώρο των δικηγόρων και μου τα λένε. Δεν κάνω διάγγελμα, απλά προσπαθώ να πω μια γνώμη πέρα από το τετριμμένο που ακούμε κάθε χρόνο για τις "πρωτοκλασάτες σχολές" λες και οι υπόλοιποι δεν έχουν καμία μοίρα. Το πρόβλημα είναι ότι προσωπικά δεν αναζήτησα ποτέ σπουδές με λαμπρές προοπτικές διότι ολίγον φούσκα μυρίζει ...η λέξη προοπτικές. Προτιμώ να κάνω σταθερά βήματα και πολλές φορές σε μονοπάτια που άλλοι δεν έχουν ιδέα, επειδή τα μονοπάτια αυτά δεν "διαφημίζονται". Δεν επέλεξα να σπουδάσω για να καθορίσω τη ζωή μου από το πτυχίο, όπως πολλοί που εγκλωβίζονται σ' αυτή τη σκέψη. Δεν με νοιάζουν επουδενί οι προοπτικές. Έχω εικόνα καθαρή και για την Ελλάδα προ κρίσης, που ήταν μια από τα ίδια σε θέμα νοοτροπίας.

soppap όταν μπεις κανονικά στον επαγγελματικό στίβο δεν θα έχεις τις χρονικές πολυτέλειες και την ψυχοσωματική όρεξη για περαιτέρω αυτομόρφωση όπως θα έχεις την άνεση χρόνου στο Πανεπιστήμιο και εξάλλου τι να πρωτοδιαβάσεις, όταν θα τρέχεις πολλές ώρες για τον επιούσιο, εκτός και αν έχεις ήδη εξασφαλισμένο το βιοποριστικό μέλλον σου και θα σπουδάσεις μόνο για τις προσωπικές σου ευαισθησίες. Για να μην παρεξηγηθώ, είμαι υπερ της δια βίου μάθησης αλλά τα ρεαλιστικά δεδομένα δεν είναι τόσο αποστειρωμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Τυχαίνει και έχω επαφή με τον επαγγελματικό χώρο των δικηγόρων και μου τα λένε. Δεν κάνω διάγγελμα, απλά προσπαθώ να πω μια γνώμη πέρα από το τετριμμένο που ακούμε κάθε χρόνο για τις "πρωτοκλασάτες σχολές" λες και οι υπόλοιποι δεν έχουν καμία μοίρα. Το πρόβλημα είναι ότι προσωπικά δεν αναζήτησα ποτέ σπουδές με λαμπρές προοπτικές διότι ολίγον φούσκα μυρίζει ...η λέξη προοπτικές. Προτιμώ να κάνω σταθερά βήματα και πολλές φορές σε μονοπάτια που άλλοι δεν έχουν ιδέα, επειδή τα μονοπάτια αυτά δεν "διαφημίζονται". Δεν επέλεξα να σπουδάσω για να καθορίσω τη ζωή μου από το πτυχίο, όπως πολλοί που εγκλωβίζονται σ' αυτή τη σκέψη. Δεν με νοιάζουν επουδενί οι προοπτικές. Έχω εικόνα καθαρή και για την Ελλάδα προ κρίσης, που ήταν μια από τα ίδια σε θέμα νοοτροπίας.
nPb, έχεις ξαναγράψει σε αυτό το forum και όχι μόνο μία αν δεν κάνω λάθος, το πώς είναι τα πράγματα στον νομικό επαγγελματικό χώρο, έχοντας ως πυξίδα κοντινά σου άτομα, ενώ αυτή δεν συνιστά αντιπροσωπευτικό δείγμα. Από τη στιγμή που, όπως λες, δεν σε ενδιαφέρουν οι προοπτικές της εκάστοτε σχολής, τότε γιατί αναφέρεσαι σε αυτές και μάλιστα για έναν χώρο που δεν σε αφορά; Ξέρεις, όταν προσπαθείς επανειλημέννα να τραγικοποιήσεις τις προοπτικές μιας σχολής δεν κάνεις ενημέρωση...προσπάθεια υποβιβασμού κάνεις. Και δεν επιλέγεις τυχαία τις σχολές που προσπαθείς να υποβιβάσεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σε αυτό το φόρουμ και πιο συγκεκριμένα σε αυτό το θέμα, αν πεις ότι σπουδάζεις Ιατρική, Νομική ή ΗΜΜΥ πέφτουν να σε φάνε ότι διάλεξες μουράτη σχολή για την δόξα, τα χρήματα και την αναγνώριση, και αν πεις ότι σπουδάζεις Φυσικό, Μαθηματικό, Φιλολογίες ή Παιδαγωγικό σου λένε μπράβο που δεν επέλεξες τις προαναφερθείσες σχολές. [Ναι παιδιά, αν τις διαλέξατε και τις θέλατε, μπράβο. Ως εκεί].

Λοιπόν, αυτό το πράγμα έχει αρχίσει και κουράζει πραγματικά. Προφανώς και υπάρχουν παιδιά που τους φούσκωσαν τα μυαλά και ενώ ξεκίνησαν Σεπτέμβριο με προοπτική να σπουδάσουν Βιολογία, τον επόμενο Ιούνιο έβαλαν πρώτα τις 7 Ιατρικές και τις 3 Φαρμακευτικές αλλά δεν είναι καν η πλειοψηφία που προσπαθείτε να πείσετε τους πάντες ότι είναι εδώ μέσα. Συγχρωτίζομαι 4 χρόνια με 300+ άτομα (μόνο στο έτος μου αυτοί), και από το 1ο έτος έχω δει παιδιά πολύ συνειδητοποιημένα για τις επιλογές τους (και από μένα πιο συνειδητοποιημένα, που από τα 14 ήθελα να γίνω γιατρός), που την Ιατρική την αποφάσισαν τελευταία στιγμή. Έχω δει παιδιά που προέρχονται από οικογένειες μεγαλογιατρών και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό να είναι μεμπτό, μεγάλωσαν υπό συγκεκριμένες συνθήκες και αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί ή θα πεις από μακριά και αγαπημένα (που και να σου κατεβάσουν την θεία Σούλα από την Μουσουνίτσα να σε πείσει πάλι το ίδιο θα λες) ή θα πεις αυτό είναι το επάγγελμα που θα κάνω και το θέλω.

Δεν γνωρίζω πόσο ισχύει το ίδιο για την Νομική και τους ΗΜΜΥ, αλλά δεδομένου ότι τις έχετε ρίξει στο ίδιο καζάνι να βράζουν με την Ιατρική, είναι ασφαλές να υποθέσω ότι κάπως έτσι διαμορφώνονται και αυτές οι σχολές.

Σταματήστε λοιπόν να "αγχώνεστε" για τις επαγγελματικές προοπτικές μας και το πόσο θέλαμε να κάνουμε αυτό που κάνουμε, γιατί αισθανόμαστε άσχημα. Όχι άσχημα με την έννοια του "νιώθω ενοχές που είπα στο φόρουμ τι σπουδάζω και τα κακά παιζάκια με κολοϊδεύουν", αλλά άσχημα με την έννοια "έχω ένα φόρουμ που πιστεύει σε ένα στερεότυπο που δεν υφίσταται στον βαθμό που το λένε, και άντε να τους αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας". (Ναι, nPb, και για σένα το λέω, που για ένα διάστημα όπου στεκόσουν και βρισκόσουν έλεγες ότι όλοι όσοι σπουδάζουν Ιατρική&Νομική δεν έχουν αγνό κίνητρο).

Όχι ότι θα κόψουμε τις φλέβες μας αν συνεχίσετε να διακηρύττετε σωρηδόν ανορθόδοξα πράγματα για να υποβιβάσετε 3 σχολές που εσείς οι ίδιοι με τα ποστ σας έχετε ήδη διαχωρίσει από τις προηγούμενες, αλλά δημιουργείτε πολύ άσχημο κλίμα και το θέμα γίνεται πεδίο μάχης σε χρόνο dt.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Με αφορμή το πόστ της Ερινύς...

Αν και ποτέ δεν θα μπορούσα να γίνω γιατρός ( φοβία στο αίμα, στα νοσοκ κλπ.) το θεωρώ ένα από τα πιο ''ιερά'' επαγγέλματα. Είναι για ανθρώπους με ορθή σκέψη και υπευθυνότητα. Δεν είναι μικρό πράγμα να έχεις στα χέρια σου την ζωή του άλλου. Θα μου πείτε αυτό ισχύει για τους χειρούργους... Όχι... Όλοι οι γιατροί όλων των ειδικοτήτων με μια λάθος διάγνωση μπορεί να σου καταστρέψουν την ζωή. Είναι απαραίτητοι οι γιατροί. Και τους χρειαζόμαστε. Χρειαζόμαστε ΓΙΑΤΡΟΥΣ που να αγαπούν την δουλειά τους, γιατρούς να έχουν ψαχτεί, γιατρούς να έχουν τρέξει.

Από την άλλη... Οι της νομικής... Ξέρω παιδιά που θέλουν τόσο πολύ να πάρουν μέρος σε διαγωνισμούς ρητορικής, να πάνε στο Euroscola για να πατήσουν το πόδι τους στο κοινοβούλειο. Παιδιά που έχουν ψάξει τις σπουδές τους από το α μέχρι το ω. Που έχουν όνειρα να κάνουν μεταπτυχιακά, διδακτορικά να ειδικευτούν σε τομείς και όχι να ανοίξουν ένα γραφείο στην Καστοριά για να έχουν πελάτες τον θείο και την θεία από το χωριό και να κάθονται όλη μερα.

Δεν υπάρχει μουράτη σχολή. Όπως είπα, μια βάση α έχει η νομική και η ιατρική. Από εκεί και πέρα, αν δεν σου αρέσει ΣΩΣΤΟΣ γιατρός και δικηγόρος ΔΕΝ βγαίνεις από εκεί μέσα. Ισχύει το ίδιο για όλες τις σχολές...
Και θα ήταν πολύ ιδανικό να περνούσαν όλοι εκει που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ήθελαν εκείνη την στιγμή. Εκει που τους αρέσει και θα το κινηγήσουν. Εκεί που θα καταφέρουν να πετύχουν κάτι.

Απλά οι σχολές αυτές έχω παρεξηγηθεί από τους μεγαλυτερους που περνάνε την σκέψη '' πάνε στην ιατρική αλλιώς είσαι κατώτερος, εκεί έχει λεφτά κλπ'' και πολλοί τα πιστεύουν και τα κάνουν πράξη.
Άδικο δεν είναι να μπω στην ιατρική που δεν μου αρέσει, λόγω φοβίας κλπ μόνο και μόνο επειδή με ζάλισαν οι θείες και οι γονείς και οι παππούδες, που εντάξει θέλουν να είμαι καλά μεν, αλλά κοιτάνε και λίγο τι θα πει ο κόσμος την στιγμή που κάποιος άλλος ΖΕΙ για να μπει εκεί; Που το ονειρεύεται όπως είπε η Ερινύς από τα 14....
Το βλέπω τόσο άδικο όσο βλέπω το γεγονός του να μπει κάποιος στην σχολή που θέλω εγώ έχοντας ένα Β1 στα γερμανικά και επειδή έτυχε να γράψει 15 στις πανελλήνιες στο ειδικό μάθημα μπήκε για να σπουδάσει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Σε αυτό το φόρουμ και πιο συγκεκριμένα σε αυτό το θέμα, αν πεις ότι σπουδάζεις Ιατρική, Νομική ή ΗΜΜΥ πέφτουν να σε φάνε ότι διάλεξες μουράτη σχολή για την δόξα, τα χρήματα και την αναγνώριση, και αν πεις ότι σπουδάζεις Φυσικό, Μαθηματικό, Φιλολογίες ή Παιδαγωγικό σου λένε μπράβο που δεν επέλεξες τις προαναφερθείσες σχολές. [Ναι παιδιά, αν τις διαλέξατε και τις θέλατε, μπράβο. Ως εκεί].

Λοιπόν, αυτό το πράγμα έχει αρχίσει και κουράζει πραγματικά. Προφανώς και υπάρχουν παιδιά που τους φούσκωσαν τα μυαλά και ενώ ξεκίνησαν Σεπτέμβριο με προοπτική να σπουδάσουν Βιολογία, τον επόμενο Ιούνιο έβαλαν πρώτα τις 7 Ιατρικές και τις 3 Φαρμακευτικές αλλά δεν είναι καν η πλειοψηφία που προσπαθείτε να πείσετε τους πάντες ότι είναι εδώ μέσα. Συγχρωτίζομαι 4 χρόνια με 300+ άτομα (μόνο στο έτος μου αυτοί), και από το 1ο έτος έχω δει παιδιά πολύ συνειδητοποιημένα για τις επιλογές τους (και από μένα πιο συνειδητοποιημένα, που από τα 14 ήθελα να γίνω γιατρός), που την Ιατρική την αποφάσισαν τελευταία στιγμή. Έχω δει παιδιά που προέρχονται από οικογένειες μεγαλογιατρών και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό να είναι μεμπτό, μεγάλωσαν υπό συγκεκριμένες συνθήκες και αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί ή θα πεις από μακριά και αγαπημένα (που και να σου κατεβάσουν την θεία Σούλα από την Μουσουνίτσα να σε πείσει πάλι το ίδιο θα λες) ή θα πεις αυτό είναι το επάγγελμα που θα κάνω και το θέλω.

Δεν γνωρίζω πόσο ισχύει το ίδιο για την Νομική και τους ΗΜΜΥ, αλλά δεδομένου ότι τις έχετε ρίξει στο ίδιο καζάνι να βράζουν με την Ιατρική, είναι ασφαλές να υποθέσω ότι κάπως έτσι διαμορφώνονται και αυτές οι σχολές.

Σταματήστε λοιπόν να "αγχώνεστε" για τις επαγγελματικές προοπτικές μας και το πόσο θέλαμε να κάνουμε αυτό που κάνουμε, γιατί αισθανόμαστε άσχημα. Όχι άσχημα με την έννοια του "νιώθω ενοχές που είπα στο φόρουμ τι σπουδάζω και τα κακά παιζάκια με κολοϊδεύουν", αλλά άσχημα με την έννοια "έχω ένα φόρουμ που πιστεύει σε ένα στερεότυπο που δεν υφίσταται στον βαθμό που το λένε, και άντε να τους αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας". (Ναι, nPb, και για σένα το λέω, που για ένα διάστημα όπου στεκόσουν και βρισκόσουν έλεγες ότι όλοι όσοι σπουδάζουν Ιατρική&Νομική δεν έχουν αγνό κίνητρο).

Όχι ότι θα κόψουμε τις φλέβες μας αν συνεχίσετε να διακηρύττετε σωρηδόν ανορθόδοξα πράγματα για να υποβιβάσετε 3 σχολές που εσείς οι ίδιοι με τα ποστ σας έχετε ήδη διαχωρίσει από τις προηγούμενες, αλλά δημιουργείτε πολύ άσχημο κλίμα και το θέμα γίνεται πεδίο μάχης σε χρόνο dt.
Θεά :worship: :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Arsonist

Νεοφερμένος

Η I ett band αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Μουρατη...αν και δεν μ αρεσει ο χαρακτηρισμος, μουρατη θα ελεγα το μεταφραστικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Εγώ παιδιά θέλω να σπουδάσω στο ΤΕΙ Ζωικής Παραγωγής αλλά οι γονείς θέλουν να με κάνουν γιατρό με το στανιό, ά σιχτίρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kappa97

Νεοφερμένος

Η kappa97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ΑΓΓΛΙΚΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,872 μηνύματα.
Σε αυτό το φόρουμ και πιο συγκεκριμένα σε αυτό το θέμα, αν πεις ότι σπουδάζεις Ιατρική, Νομική ή ΗΜΜΥ πέφτουν να σε φάνε ότι διάλεξες μουράτη σχολή για την δόξα, τα χρήματα και την αναγνώριση, και αν πεις ότι σπουδάζεις Φυσικό, Μαθηματικό, Φιλολογίες ή Παιδαγωγικό σου λένε μπράβο που δεν επέλεξες τις προαναφερθείσες σχολές. [Ναι παιδιά, αν τις διαλέξατε και τις θέλατε, μπράβο. Ως εκεί].

Δεν έχω ακούσει κανένα μπράβο σε όσους δεν σπουδάζουν κάτι που να έχει συντεχνειακή φατρία δηλ., Ιατρική, Πολυτεχνείο, Νομική και το πολύ τις υψηλόβαθμες των Οικονομικών (που εκεί πρέπει να εξηγήσει και τι είδους Μάστερ κάνει). Εδώ η ίδια η κοινωνία, επιβραβεύει μετά πολλών επαίνων και όσους σπουδάζουν ΣΣΕ μαζί με τα παρακλάδια της (π.χ. ΣΣΑΣ Ιατρική). Το point είναι τα πολλά μόρια εισαγωγής που δίνουν άλλη κοινωνική αξία τόσο στο φοιτητή όσο και στη μετέπειτα επαγγελματική του πορεία. Είναι πιο large η αποδοχή του. :) Τώρα, αν ο άλλος στα 17 του είχε ή όχι συνειδητοποιημένη άποψη, τον πίεσε ή όχι η θεία Σούλα από την Μουσουνίτσα, δεν απασχολεί κανέναν. Μιλάμε για το αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Επιτρέψτε μου να γίνω λίγο συνήγορος του ...nPb. Δε νομίζω ότι αναφέρεται σε όλους όσους διαλέγουν τις υψηλομόριες σχολές. Μάλλον μιλά για αυτούς που ενώ είχαν σαν όνειρο κάτι άλλο, επειδή έπιασαν τα σχετικά μόρια, άλλαξαν γνώμη τελευταία στιγμή και έβαλαν στο μηχανογραφικό τους τις μουράτες σχολές. Δεν είναι εύκολο να φανταστεί κάποιος τις πιέσεις και τον ψυχολογικό πόλεμο που δέχεται ένα παιδί που θέλει να επιλέξει μια σχολή κατώτερη των μορίων του. Το βίωσα προσωπικά, αλλά το συζήτησα και με παιδιά της σχολής μου που ήταν στην ίδια μοίρα. Οι μόνοι που δέχτηκαν την επιλογή μου ήταν οι γονείς μου και με στήριξαν. Όλοι οι άλλοι προσπάθησαν να μου αλλάξουν γνώμη. Φίλοι, συγγενείς, γνωστοί, καθηγητές, άσχετοι, ακόμα και η κοπέλα μου θέλησαν να με μεταπείσουν. “Με τέτοιους βαθμούς θέλεις Φυσικό;”, “Θα πετάξεις τόσα μόρια στα σκουπίδια;”, “Το Φυσικό είναι για τους αποτυχημένους”, “Ο Μαραντόνα δεν θα έπαιζε στη Γ εθνική” και άλλα πολλά ωραία παρόμοια άκουγα. Με κοίταζαν σαν εξωγήινο και σκέφτονταν το πόσο μαλάκας ήμουνα (μερικοί μου το είπαν και κατάμουτρα). Θέλω να καταλήξω ότι πιστεύω πως ο σκοπός του nPb είναι να δώσει στα νέα παιδιά ένα μήνυμα: “Μην σας καθορίσουν τα μόρια τη σχολή που θα πάτε. Απλά κρατείστε αυτό που πραγματικά θέλετε και μην παρασύρεστε από τους άλλους”.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top