Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Πρωτον δεν υπαρχουν μουρατες σχολες. Ας το ξεπερασουμε αυτο επιτελους. Δευτερον στις περισσοτερες ταινιες οι φυσικοι ειναι οι τρελλοι επιστημονες που ψαχνουν να βρουν εξώραγματικες εξισωσεις για τη λειτουργια του συμπαντος κλεισμενοι σε δωματια για χρονια, φυσικοι ειναι αυτοι που και καλα ανατιναζουν σπιτια εργαστηρια (αν και αυτο ειναι κομματι του χημικου) , φυσικοι ειναι και καλα αυτοι που φτιαχνουν τρομερα ρομποτ (αν και ειναι κομματι και των μηχανικων). Εγω προσωπικα οσες ταινιες ή σήριαλ έχω δει οι φυσικοί ειναι οι επιστήμονες που κάνουν όλα τα τρομερά.

Σορρυ που απανταω 20 ποστς μετα, αλλα εγω κολλησα σε αυτο... Σοβαρα, πιστευω πως οποιος δηλωσει φυσικο με την ελπίδα να ανατιναζει εργαστηρια και να φτιαχνει διαβολικα ρομποτ, ειναι λιιιγο εκτος.... Το πολυ πολυ να διδασκει τους νόμους του Νεύτωνα σε κανενα φροντιστηριο η να περιμενει 200 χρονια διορισμο στο δημοσιο (θα εχει και χρονο να δουλεψει την εξωπραγματικη εξισωση του συμπαντος :P)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σορρυ που απανταω 20 ποστς μετα, αλλα εγω κολλησα σε αυτο... Σοβαρα, πιστευω πως οποιος δηλωσει φυσικο με την ελπίδα να ανατιναζει εργαστηρια και να φτιαχνει διαβολικα ρομποτ, ειναι λιιιγο εκτος.... Το πολυ πολυ να διδασκει τους νόμους του Νεύτωνα σε κανενα φροντιστηριο η να περιμενει 200 χρονια διορισμο στο δημοσιο (θα εχει και χρονο να δουλεψει την εξωπραγματικη εξισωση του συμπαντος :P)...

Είσαι 13?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.

:redface::redface::redface:

Οσο κι αν ειμαι... Δεν θα πηγαινα φυσικο με την ελπιδα να βρησκω εξωπραγματικες εξισωσεις του συμπαντος, ουτε χημικο για να ανατιναζω εργαστηρια, ουτε μηχανολογος για να φτιαξω διαβολικο ρομποτ... Δυστυχως η ζωη δεν ειναι fringe.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
...ουτε μηχανολογος για να φτιαξω ρομποτ....

Για να φτιάχνεις ρομπότ που πρέπει να πας ιατρός? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
:redface::redface::redface:

Οσο κι αν ειμαι... Δεν θα πηγαινα φυσικο με την ελπιδα να βρησκω εξωπραγματικες εξισωσεις του συμπαντος, ουτε χημικο για να ανατιναζω εργαστηρια, ουτε μηχανολογος για να φτιαξω διαβολικο ρομποτ... Δυστυχως η ζωη δεν ειναι fringe.. :worry:

Εγώ είπα και καλά τί παρουσιάζεται στις ταινίες ότι είναι ο φυσικός διοτί το παιδί που έκανε την ερώτηση θέλει να ανεβάσει ένα σκερτσάκι σχετικό με τις σχολές απ´ ότι καταλαβά. Επίσης έχω χρησιμοποιήσει και κάποιες παρενθέσεις αν είδες που λέω κάποια πράγματα. Τέλος δεν είπα ότι αυτή είναι η δουλειά του φυσικού αλλα ότι αυτή παρουσιάζεται ότι είναι θέλοντας να αποδείξω ότι η επιστήμη των μαθηματικών "υστερεί" στον χώρο του θεάματος σε σχέση με αυτή του φυσικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγώ είπα και καλά τί παρουσιάζεται στις ταινίες ότι είναι ο φυσικός διοτί το παιδί που έκανε την ερώτηση θέλει να ανεβάσει ένα σκερτσάκι σχετικό με τις σχολές απ´ ότι καταλαβά. Επίσης έχω χρησιμοποιήσει και κάποιες παρενθέσεις αν είδες που λέω κάποια πράγματα. Τέλος δεν είπα ότι αυτή είναι η δουλειά του φυσικού αλλα ότι αυτή παρουσιάζεται ότι είναι θέλοντας να αποδείξω ότι η επιστήμη των μαθηματικών "υστερεί" στον χώρο του θεάματος σε σχέση με αυτή του φυσικού.

Ναι, καταλαβα τι εννοεις... Απλα επειδη το φυσικο καταταχτηκε στις ''μουρατες'' σχολές, και οταν ρωτησαν γιατι είπες αυτο.. Kαι μου φανηκε λιγο περιεργο καποιος να θελει να μπει στην σχολη για αυτο το λογο.. Και (κακως βεβαια) είπα να το σχολιασω.. :P:P

Α, btw συνηθως στις ταινιες ο τρελος επιστημονας ειναι μια μιξη φυσικου-χημικου-μαθηματικου-μηχανικου-βιολογου κλπ (Walter Bishop φαση :P)... :whistle::whistle::whistle:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
καλά αυτό είναι προσωπική υπόθεση. συνήθως τα παιδια θαύματα μαθηματικά λύνουν στις ταινίες, βλέπε https://www.imdb.com/title/tt0119217/?ref_=sr_2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nadja1770

Νεοφερμένος

Η nadja1770 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μουράτη σχολή: Καλών Τεχνών! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
στρατιωτικές, αν δεν παινέψεις το σπίτι σου... :P
πλάκα κάνω, είμαι περήφανη που φοράω χακί αλλά νομίζω μεγάλη μούρη έχουν οι γιατροί.. την πιο μουράτη δουλειά B)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Στρατιωτικοί ιατροί τότε, πού τα συνδυάζουν όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
σχολες με μουρα;

οι ιατροι ανακατευονται με αρρωστους και δεν συμμαζευεται...το περιβαλλον δεν εμπνεει

προσωπικα οποτε μπαινω σε νοσοκομειο θελω να φυγω στο δευτερο...ακομα και αν παω για επισκεψη

ειναι φοβερο που καποιοι ανθρωποι ζουνε ολη μερα μεσα σε αυτα,το χουν για επαγγελμα

το θεωρω αδιανοητο

οποτε μουρατη; για μενα οχι..αλλα μπραβο στα παιδια που ασχολουνται

ας ρωτησουμε και τον σελντον κουπερ να μας πει την γνωμη του:D

κορυφαιος χωρος ειναι ο επιστημονικος και ιδιως οσοι προσθετουν γνωση,οι αλλοι που την αναμασουν οκ προσφερουν αν την εχουν κατανοησει σε βαθος,αλλα αυτοι που οδηγουν τις εξελιξεις ειναι αυτοι που παραγουν γνωση...
οι φυσικοι ,οι χημικοι κ οι βιολογοι πρωτιστως,αλλα και οι αλλοι σε καποιο βαθμο,ιδιως οσοι λειτουργουν υποστηρικτικα στις παραπανω επιστημες

κατα καποιο τροπο η μουρατη σχολη δηλαδη συνδεεται με το αποτελεσμα

αυριο μεθαυριο θα στηθει μια τεραστια βαση δεδομενων..ενα ντουπερ πληροφοριακο συστημα

θα βαζει τα συμπτωματα ο ασθενης και θα του βγαινουν οι πιθανες ασθενειες..μετα με καποιες περαιτερω επιλογες θα περιοριζονται οι επιλογες και θα εμφανιζονται τα ποσοστα πιθανης ασθενειας και οι τροποι αντιμετωπισης...

οι δε εγχειρησεις θα γινονται με ρομποτ...μπορει καθε οικογενεια να εχει ενα τετοιο δωματιο για τετοιες περιπτωσεις,οπως εχουμε π.χ το καθιστικο τωρα..θα εισαγουμε τα δεδομενα και βουαλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
θα βαζει τα συμπτωματα ο ασθενης και θα του βγαινουν οι πιθανες ασθενειες..μετα με καποιες περαιτερω επιλογες θα περιοριζονται οι επιλογες και θα εμφανιζονται τα ποσοστα πιθανης ασθενειας και οι τροποι αντιμετωπισης...
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει app γι το παραπάνω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
κατι εχω υποψιν μου...αλλα μιλαμε τωρα για εναν ολοκληρωτικο τροπο με τις λιγοτερες δυνατες αστοχιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fouskobouboula

Νεοφερμένος

Η fouskobouboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
η πιο μουρατη σχολη ειναι η ιατρικη γιατι ηθελα να μπω ισως αλλα και το πολυτεχνειο ειναι πολυ καλο!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.

AL7

Νεοφερμένος

Ο AL7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Και μόνο η ύπαρξη του όρου "μουράτη σχολή" δείχνει το κόμπλεξ μας!

Αλήθεια πόσοι από εσας σπουδάζετε σε "μουράτη" σχολή με κριτήριο ότι είναι "μουράτη" ?

Επίσης πόσο "μουράτο" είναι να μπεις σε μια "μουράτη" σχολή και να μην την τελειώσεις ποτέ?????

Πάντως έτσι για την πλάκα του πράγματος πιο "μουράτη" σχολή είναι η ΜΙΘΕ πολλάκις

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ιατρικη,Ευελπιδων,Νομικη,Πολυτεχνειο,Ψυχολογια,Οικονομικα,Αστυνομια κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το γεγονός ότι νέοι άνθρωποι ασχολούνται ακόμα με αυτό το θέμα, είναι ένας δείκτης που δείχνει τα χάλια της κοινωνίας μας της οποίας τα περισσότερα μέλη είναι ρηχοί άνθρωποι. Φυσικά και υπάρχουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα αλλά αυτό δεν είναι λόγος για να μην αλλάξουμε νοοτροπία. Αξίζει να εφαρμόσουμε μία ουσιαστικότερη αντιμετώπιση των διαφόρων τμημάτων αλλά σαν κοινωνία έχουμε συνηθίσει να μην κάνουμε πράγματα που αξίζει να γίνουν.

Όταν βλέπω τέτοια πράγματα, το μόνο που μου μένει να κάνω είναι:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Inna De

Νεοφερμένος

Η Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Η κοινωνια εχει τα χαλια της επειδη υπαρχουν ατομα π πιστευουν οτι καποιες σχολες ειναι πιο μουρατες απο αλλες??οκ τοτε εγω μλν ειμαι πολυ οπισθοδρομικη..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Η κοινωνια εχει τα χαλια της επειδη υπαρχουν ατομα π πιστευουν οτι καποιες σχολες ειναι πιο μουρατες απο αλλες??οκ τοτε εγω μλν ειμαι πολυ οπισθοδρομικη..:/:

Σε καμία περίπτωση δεν είσαι οπισθοδρομική, επειδή πιστεύεις ότι κάποιες σχολές είναι πιο μουράτες από άλλες. Αλλά όχι και οι μπάτσοι με τους καραβανάδες, μουράτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top