Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μικρη αναμονη...αυτο πραγματικα πρωτη φορα το ακουω...φυγαν οι γιατροι εξω και αφησαν θεσεις;πως γκενεν αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
μικρη αναμονη...αυτο πραγματικα πρωτη φορα το ακουω...φυγαν οι γιατροι εξω και αφησαν θεσεις;πως γκενεν αυτο;

προ κρίσης οι νέοι ιατροί κάνανε ειδικότητα στην Ελλάδα και μαζί με αυτούς ερχόνουντουσαν και οι απόφοιτοι το πρώην ανατολικού μπλοκ το πλέον διότι τα λεφτά και η εκπαιδευση ήταν καλη πλέον δε συμβαίνει αυτό.

Οι περισσότεροι φοιτητές ιατρικής είναι γόνοι πλούσιων οικογενειών (επιτυχία στις πανελλαδικές= πολλά λεφτά για φροντιστηρια, ιδιωτικά σχολεία κοκ) αυτό φυσικά δε συμβαινει σε όλες τις περιπτώσεις αλλά το ότι η ιατρική παρουσιάζει μεγαλυτερο ποσοστό παιδιών πλουσιων οικογενειών σε σύγκριση με τις αλλες σχολες ισχύει.

Πλέον οι ειδικευόμενοι βγζουν περιπου 800+ ευρώ στις εφημερίες και για αυτό πολλοί αποφοιτοι ιατρικής που δε καταδέχονται να παιρνουν αυτά τα λεφτα διότι τα θεωρούν λίγα στρέφονται προς το εξωτερικό

Όποιος δε πιστεύει αυτό που λεω για την μικρή αναμονή στι ειδικόητες ας κοιτάξει το site της περιφερειας Αττικής να το δει και με τα μάτια του.

Η ΑΛΉΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΙΑΤΡΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΟΥ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΜΕΤΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ ΜΙΣΘΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΨΑΧΝΕΣΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ ΚΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
σε φορουμ αλλα διαβασα παντως...αλλα οκ εσυ ξερεις καλυτερα υποθετω,αν και θα χεις πολλα χρονια ακομα για να δεις τι θα γινει με την ειδικευση...


κατι αλλο,εψαξα λιγο αυτα που ειπες για επαγγελματικα δικαιωματα των ΗΜΜΥ κτλ...και εχω μπερδευτει γιατι οι αποψεις που διαβαζω ειναι εντελως αντικρουομενες...θελει ψαξιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
σε φορουμ αλλα διαβασα παντως...αλλα οκ εσυ ξερεις καλυτερα υποθετω,αν και θα χεις πολλα χρονια ακομα για να δεις τι θα γινει με την ειδικευση...


κατι αλλο,εψαξα λιγο αυτα που ειπες για επαγγελματικα δικαιωματα των ΗΜΜΥ κτλ...και εχω μπερδευτει γιατι οι αποψεις που διαβαζω ειναι εντελως αντικρουομενες...θελει ψαξιμο

https://dasta.auth.gr/msw.aspx
ψάξε μόνο σου να δεις πλέον πόσο μικρές ειναι οι ειδικότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
εκει που λεει χρονος ειναι ο χρονος αναμονης; τελος παντων τι με νοιαζει!

για το αλλο με τα επαγγελματικα δικαιωματα των ΗΜΜΥ εχω ενα kapoio ενδιαφερον ...εχεις κανενα σχετικο link;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εκει που λεει χρονος ειναι ο χρονος αναμονης; τελος παντων τι με νοιαζει!

για το αλλο με τα επαγγελματικα δικαιωματα των ΗΜΜΥ εχω ενα kapoio ενδιαφερον ...εχεις κανενα σχετικο link;

Αυτό με τον χρόνο είναι τα χρόνια ειδικότητα που προσφέρει η θέση (υπάρχουν θέσεις που προσφέρουν πλήρη ή μη πλήρη ειδικότητα).

Κοιτάς θέσεις και αιτήσεις αν οι θέσεις που προσφέρει είναι οι μισές περίπου από τις αιτήσεις τότε η αναμονή δεν είναι μεγαλύτερη από 1 χρόνο (δεδομενου οτι υπάρχει το αργοτικό (που έχει μειωθεί και αυτό κατα πολυ΄σε σχέση με παλαιότερα) και στρατός για τα αγόρια) δε θα μείνει χρόνο χωρίς απραξία.

Για το ημμυ θα ξάψω αλλα θα βοηθησουν περισσότεροι αυτοι που σπουδαζουν πολυτεχνειο γιατι δε τα ξερω και εγώ καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ναι ψαξε,εχει ενδιαφερον,γιατι μεχρι τωρα οι μηχανικοι αυτης της ειδικοτητας ηταν απολυτως η πρωτη μουρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ναι ψαξε,εχει ενδιαφερον,γιατι μεχρι τωρα οι μηχανικοι αυτης της ειδικοτητας ηταν απολυτως η πρωτη μουρη...

Ως και τώρα οι ημμυ αει ειχαν πολλά επαγγελματικά δικαιώματα αποκλειστικά. πλέον τα δικαιώματα του ηλεκτρολογου μηχανικού δόθηκαν και σε απόφοιτους τει.

Διαβασε αυτό το φορουμ https://engineertech.gr/forums/t/2606.aspx?PageIndex=1 να δεις περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
το ειχα διαβασει αυτο...αλλα εχω διαβασει και αλλα με το τι ισχυε και τι δεν ισχυε...και ειναι πολλα αντικρουομενα...δεν ξερω...προφανως παντως πηραν καμποσα δικαιωματα οι του ΤΕΙ,αλλά τι και πως τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Μουρατες σχολες ... Ό,τι πιο ηλίθιο σε thread
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
το αποκλείω ρε συ,έχεις κανα ΦΕΚ πρόχειρο να δούμε τι παίζει...των ΗΜΜΥ τα επαγγελματικά ήταν από τα πιο δυνατά στην πιάτσα από όσο ήξερα.Πάντως οι ΗΜΜΥ του μετσοβιου θα χασουν την θεση τους μονο αν πεσουν τα μορια της σχολης...που δεν το βλεπω

Τι σχέση έχουνε τα επαγγελματικά δικαιώματα με τα μόρια;Καμία!

Αφήστε τα ΦΕΚ και ωριμάστε επιτέλους.
Τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΗΜΜΥ είναι αξιοζήλευτα. Ωστόσο, βγαίνοντας από την σχολή δεν θα ξέρεις ούτε κατα 10% να αξιοποιήσεις το σύνολο των επαγγελματικών δικαιωμάτων. Οι απόφοιτοι ΤΕΙ έχουνε παρόμοια δικαιώματα αλλά για μικρότερης ισχυός έργα, σε ότι αφορά τα ηλεκτρολογικά μόνο.
Αφήστε τις μουράτες σχολές, αυτές είναι παλιές νοοτροπίες. Το μοναδικό "μουράτο" επάγγελμα (εννοώ που δίνει αυτόματα κοινωνική καταξίωση) είναι αυτό του γιατρού, ήτανε και θα είναι μέχρι να εξαφανιστεί ο κόσμος. Στις χώρες του εξωτερικού είναι και ο δάσκαλος, εδώ ωστόσο τον έχουμε εξευτελίσει.
Συμβουλή μου, αν σας αρέσει να γίνετε γιατροί είναι η μόνη σχολή που συνδέεται με την αγορά εργασίας. ΘΕΣ ΔΕΝ ΘΕΣ θα μάθεις το επάγγελμα του γιατρού γιατί μπαίνεις υποχρεωτικά στις κλινικές. Στα πολυτεχνεία, γίνεται να βγάλεις 8 και να μην ξέρεις να ξεχωρίζεις τις επαφές του ρελέ που λέει ο λόγος.

Τέλος, θέλω να πω πως αυτός που είναι ολοκληρωμένη προσωπικότητα και δεν έχει κόμπλεξ, δεν πουλάει μούρη. Μούρη πουλάνε όσοι θέλουν να καλύψουν ένα πεδίο στο οποίο αυτοθεωρούνται κατώτεροι με επιτεύγματα στα οποία αυτοθεωρούνται ανώτεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δεν θεωρω οτι υπαρχουν μουρατες σχολες, ο καθενας κανει τις επιλογες του και δεν δινει λογαριασμο σε κανεναν. Αν ομως ντε και καλα πρεπει να πω μια μουρατη σχολη τοτε αυτη θα ηταν η σχολη πιλοτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
το νήμα όντως είναι ψιλοάθλιο...αλλά περιγραφει και μια πραγματικότητα δυστυχώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν θεωρω οτι υπαρχουν μουρατες σχολες, ο καθενας κανει τις επιλογες του και δεν δινει λογαριασμο σε κανεναν. Αν ομως ντε και καλα πρεπει να πω μια μουρατη σχολη τοτε αυτη θα ηταν η σχολη πιλοτων.
Να 'ξερες και τι λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
καλή σχολή είναι αυτή που αγαπάς...αλλά για να το πείς αυτό θέλει πολύ ψάξιμο,ενασχόληση,μελέτη,συνήθως είναι υπερβολικά επιφανειακά αυτά τα "μου αρεσουν"

προσωπικά διακρινώ ως κορυφαίες σχολές την ιατρική(δεν έχω ψάξει ποιά είναι καλή,ακούω κρήτη,αλλα πόσο αληθεύει),τους πολιτικούς μηχανικούς ΕΜΠ,το ΗΜΜΥ του ΕΜΠ και από όσο ξέρω το ιστορικό ΑΠΘ ,το φυσικό κρήτης και το βιολογικό κρήτης..ίσως ξεχνάω κάποιες

μουράτες όμως είναι μόνο της ιατρικής(γενικώς) και του ΗΜΜΥ(ειδικώς) πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Μουρατη ειναι η ιατρικη γιατι ειμαι φοιτητης της.Μην με παρεξηγειτε,και σε τει ξυλου να πηγαινα για εμενα μουρατη θα ηταν αφου την επελεξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πουληστε μουρη για την δουλεια που θα βρειτε μετα και οχι για το πανεπιστημιο που μπηκατε. Αν εισαι γιατρος και περιμενεις να παρεις 800€ το μηνα στα 30 σου, να βρασω την μουρη που πουλας. Το ιδιο κι αν εισαι μηχανικος, δικηγορος ή οτιδηποτε αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είμαι σε σκέψεις να αφαίρεσω απο τις Μουρατες σχολές την ιατρική Πατρας κ κάποιες σχολές του ΕΜΠ :( όταν αποφασίσω θα γράψω στο θέμα κάθε χρόνο από δώ και πέρα μετά την ανακοίνωση των βάσεωνν θα γράφω τις top 5 Μουρατες σχολές του κάθε έτους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Ρε παιδιά το πόσο μουράτη είναι μία σχολή δεν θα σας δώσει να φάτε. Για εμένα μουράτη είναι η σχολή που σε εξασφαλίζει.Δηλαδή τα ασσυ,ασει και η αστυνομική ακαδημία. Και επειδή δεν θέλω να πούν μερικοί ότι ευλογώ τα γένια μου είχα ψηφίσει την επιλογή αυτή στην δημοσκόπηση καιρό πριν την σημερινή μέρα που με έβαλε στην σμυν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ρε παιδιά το πόσο μουράτη είναι μία σχολή δεν θα σας δώσει να φάτε. Για εμένα μουράτη είναι η σχολή που σε εξασφαλίζει.Δηλαδή τα ασσυ,ασει και η αστυνομική ακαδημία. Και επειδή δεν θέλω να πούν μερικοί ότι ευλογώ τα γένια μου είχα ψηφίσει την επιλογή αυτή στην δημοσκόπηση καιρό πριν την σημερινή μέρα που με έβαλε στην σμυν.

Εξ ορισμού οι στρατιωτικές σχολές δεν είναι Μουρατες διότι μπαίνοντας σε αυτές μπαίνεις σε έναν νέο κόσμο εξουσίας και είσαι στο πιο κάτω σκαλοπάτι της ιεραρχίας

Αυτές ειναι σχολές βολέματος όχι Μουρατες

Την μονη στρατιωτική Σχολη που θεωρώ μουρατη ειναι η Ίκαρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top