Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
οκ δεκτο το point Katara.





Μια δικια μου ερωτηση λοιπον,εστω οτι ο Χ εχει βγαλει 19999 μορια και επιλεγει να παει σε μια σχολη πληροφορικης,δεν θα ειναι κριμα απο τον Ψ ο οποιος εχει και αυτος 19999 μορια και επιλεγει να παει ΗΜΜΥ, θα εχει τα ιδια δικαιωματα με αυτον αλλα και παραπανω.Δεν ειναι κριμα για τον πρωτο να ''χαντακωθει'';;;


Υ.Γ.Δεν θελω να συζητήσω στο αν ειναι δικαιο κτλπ,το ξεκαθαριζω απο τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Μια δικια μου ερωτηση λοιπον,εστω οτι ο Χ εχει βγαλει 19999 μορια και επιλεγει να παει σε μια σχολη πληροφορικης,δεν θα ειναι κριμα απο τον Ψ ο οποιος εχει και αυτος 19999 μορια και επιλεγει να παει ΗΜΜΥ, θα εχει τα ιδια δικαιωματα με αυτον αλλα και παραπανω.Δεν ειναι κριμα για τον πρωτο να ''χαντακωθει'';;;
Που κολλανε τα μορια με τα επαγγελματικα δικαιωματα? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εγώ πάλι θεωρώ ότι η πιο μουράτη σχολή είναι η Ιατρική. Και η Νομική και το πολυτεχνείο φυσικά, αλλά οχι σαν την Ιατρική. Προσωπικά δεν θεωρώ σπουδαίο κάποιον που απλώς έγραψε καλά σε 6 διαγωνίσματα και μπηκε σε μια σχολή και πήρε ενα χαρτί, αλλά το σωστό επαγγελματία, είναι πολλοί οι γιατροί, οι δικηγόροι, οι μηχανικοί που είναι για γέλια. Πάντως απο ότι έχω παρατηρήσει η κοινή γνώμη θεωρεί την Ιατρική πιο μουράτη σχολή.

Και πολλοί είναι αυτοί που αν και δεν τους αρέσει τη βάζουν πρώτη επιλογή επειδή εβγαλαν τα μόρια.
Αρκετοί φίλοι μου που είχαν τρέλα με μαθηματικά-φυσική εβαλαν ιατρική μόνο για το κύρος.

οκ δεκτο το point Katara.





Μια δικια μου ερωτηση λοιπον,εστω οτι ο Χ εχει βγαλει 19999 μορια και επιλεγει να παει σε μια σχολη πληροφορικης,δεν θα ειναι κριμα απο τον Ψ ο οποιος εχει και αυτος 19999 μορια και επιλεγει να παει ΗΜΜΥ, θα εχει τα ιδια δικαιωματα με αυτον αλλα και παραπανω.Δεν ειναι κριμα για τον πρωτο να ''χαντακωθει'';;;


Υ.Γ.Δεν θελω να συζητήσω στο αν ειναι δικαιο κτλπ,το ξεκαθαριζω απο τωρα


βασικά τι σχέση έχουν τα μόρια με τα επαγγελματικά δικαιώματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
οκ δεκτο το point Katara.





Μια δικια μου ερωτηση λοιπον,εστω οτι ο Χ εχει βγαλει 19999 μορια και επιλεγει να παει σε μια σχολη πληροφορικης,δεν θα ειναι κριμα απο τον Ψ ο οποιος εχει και αυτος 19999 μορια και επιλεγει να παει ΗΜΜΥ, θα εχει τα ιδια δικαιωματα με αυτον αλλα και παραπανω.Δεν ειναι κριμα για τον πρωτο να ''χαντακωθει'';;;


Υ.Γ.Δεν θελω να συζητήσω στο αν ειναι δικαιο κτλπ,το ξεκαθαριζω απο τωρα
Συγγνώμη μα δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς το πας. :/: Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει με τα μόριά του και κινείται αναλόγως στο πλαίσιο που εκείνα του δημιούργησαν? .. I guess? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Που κολλάνε τα μόρια με τα επαγγελματικά δικαιώματα, οεο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Που κολλανε τα μορια με τα επαγγελματικα δικαιωματα? :worry:
Που κολλάνε τα μόρια με τα επαγγελματικά δικαιώματα, οεο?
βασικά τι σχέση έχουν τα μόρια με τα επαγγελματικά δικαιώματα?
Συγγνώμη μα δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς το πας. :/: Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει με τα μόριά του και κινείται αναλόγως στο πλαίσιο που εκείνα του δημιούργησαν? .. I guess? :worry:
εεεεεε παιδια ενας ενας το καταλαβα απο την πρωτη φορα που το ειδα μην μου κανετε βρε ολοι την ιδια ερωτηση cool:P.Aναφερθηκα στα μορια ως πχ δλδ οτι καποιος μπορει να επιλεξει οποια σχολη θελει το οποιο προφανως δεν εγινε και τοσο αντιληπτο:whistle::whistle:Ενοουσα οτι μια σχολη μπορει να θεωρειται μουρατη λογω -παραπανω-δικαιωματων εναντι αλλων...
Και πολλοί είναι αυτοί που αν και δεν τους αρέσει τη βάζουν πρώτη επιλογή επειδή εβγαλαν τα μόρια.
Αρκετοί φίλοι μου που είχαν τρέλα με μαθηματικά-φυσική εβαλαν ιατρική μόνο για το κύρος.
και γιατι να βαλουν ιατρικη και οχι ΕΜΠ μηχανικοι που ειναι εξισου καλες,θα εχουν και το ονομα του ΕΜΠ θα ειναι και μηχανικοι που εχουν πολλα μαθηματικα,φυσικη τα πρωτα 2 χρονια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
εεεεεε παιδια ενας ενας το καταλαβα απο την πρωτη φορα που το ειδα μην μου κανετε βρε ολοι την ιδια ερωτηση cool:P.Aναφερθηκα στα μορια ως πχ δλδ οτι καποιος μπορει να επιλεξει οποια σχολη θελει το οποιο προφανως δεν εγινε και τοσο αντιληπτο:whistle::whistle:Ενοουσα οτι μια σχολη μπορει να θεωρειται μουρατη λογω -παραπανω-δικαιωματων εναντι αλλων...
και γιατι να βαλουν ιατρικη και οχι ΕΜΠ μηχανικοι που ειναι εξισου καλες,θα εχουν και το ονομα του ΕΜΠ θα ειναι και μηχανικοι που εχουν πολλα μαθηματικα,φυσικη τα πρωτα 2 χρονια;)
Και παλι δεν καταλαβα τι θελεις να πεις.Ναι στην ουσια για αυτο ειναι μουρατες πολλες σχολες,λογο δικαιωματων.Και?Που θες να καταληξεις?

Οσο για το αλλο,παλι δεν καταλαβα πολλα αλλα τεσπα.Αν ενας θελει να γινει γιατρος,θα παει ιατρικη,αν ενας θελει μηχανικος θα γινει μηχανικος (και δεν ειναι αναγκη να παει στο ΕΜΠ).Τα μαθηματα που θα κανουν που κολανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
και γιατι να βαλουν ιατρικη και οχι ΕΜΠ μηχανικοι που ειναι εξισου καλες,θα εχουν και το ονομα του ΕΜΠ θα ειναι και μηχανικοι που εχουν πολλα μαθηματικα,φυσικη τα πρωτα 2 χρονια;)

Δε βαζεις μυαλο με τιποτα.
Αν και ειναι καλυτερα ετσι, δε βαριεμαι να ασχολουμαι μαζι σου.
Στο δια ταυτα, θελω να ορισεις το "καλη σχολη" και να μου εξηγησεις τι ακριβως προσφερει η ονομασια ΕΜΠ. Εκτος των συγχαρητηριων απο τις θειτσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHR9

Νεοφερμένος

Ο CHR9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Λοιπον, σαν τις οικονομικες-επιχειρησιακες σχολες τιποτα!!! :D
Y.Γ Δεν εχω διαβασει τα παραπανω σχολια γενικα απο αυτη τη σελιδα γιατι ειναι πολλα. Αυτο το λεω με βαση τη δημοσκοπηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τολμηρος

Νεοφερμένος

Ο Τολμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
εεεεεε παιδια ενας ενας το καταλαβα απο την πρωτη φορα που το ειδα μην μου κανετε βρε ολοι την ιδια ερωτηση cool:P.Aναφερθηκα στα μορια ως πχ δλδ οτι καποιος μπορει να επιλεξει οποια σχολη θελει το οποιο προφανως δεν εγινε και τοσο αντιληπτο:whistle::whistle:Ενοουσα οτι μια σχολη μπορει να θεωρειται μουρατη λογω -παραπανω-δικαιωματων εναντι αλλων...
και γιατι να βαλουν ιατρικη και οχι ΕΜΠ μηχανικοι που ειναι εξισου καλες,θα εχουν και το ονομα του ΕΜΠ θα ειναι και μηχανικοι που εχουν πολλα μαθηματικα,φυσικη τα πρωτα 2 χρονια;)

Γιατί το πολυτεχνείο δεν έχει το κύρος της Ιατρικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
H δική μου!! :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Αν υπηρχαν μουρατες σχολες τοτε θα προτειμουσα να ειναι οι σχολες οι οποιες ειναι γνωστες στο εξωτερικο για τη δουλεια τους. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Και παλι δεν καταλαβα τι θελεις να πεις.Ναι στην ουσια για αυτο ειναι μουρατες πολλες σχολες,λογο δικαιωματων.Και?Που θες να καταληξεις?
πουθενα,αυτο ειναι το point μου οτι υπαρχει λογος που θεωρουνται μουρατες μερικες.Ειπα ενα παραδειγμα που γνωριζ λογικα θα υπαρχουν και αλλα:hmm::hmm::hmm:

Οσο για το αλλο,παλι δεν καταλαβα πολλα αλλα τεσπα.Αν ενας θελει να γινει γιατρος,θα παει ιατρικη,αν ενας θελει μηχανικος θα γινει μηχανικος (και δεν ειναι αναγκη να παει στο ΕΜΠ).
αναφερομουν στο αν θελει να κανει επιδειξη,δλδ,αν θελει να ειναι πουλ-μουλ και του αρεσουν πολυ τα μαθηματικα και η φυσικη γιατι να μην παει απλα καπου μηχανικος;;;θα ειναι ικανοποιημενος σιγουρα τα πρωτα 2.5χρονια.Αυτο ειπα,σκεφτηκα:).

Στο δια ταυτα, θελω να ορισεις το "καλη σχολη"
καλη επαγγελματικη αποκατασταση τοσο στην Ελλαδα οσο και στο εξωτερικο(δυνατοτητα ανελιξης),κοινωνικο κυρος,εισοδημα,ενδιαφερον και τομεις απασχολησης.Τελος,διαμορφωνει μια καποια ιδιαιτερη κατασταση και το εισοδημα των προηγουμενων χρονων για το μελλον της σχολης(το παλαιο εισοδημα,των προηγουμενων ατομων που την διαλεξαν και τωρα δουλευουν).Τι να σου πω μαλλον ειναι αναλογα πως το βλεπει ο καθενας... Αυτα μου ερχονται στα γρηγορα.
και να μου εξηγησεις τι ακριβως προσφερει η ονομασια ΕΜΠ
ειλικρινα εχω αρχισει να θεωρω οτι εχεις κομπλεξ με την λεξη αλλα τεσπα.Πως να το κανουμε φιλε εχει ονομα κυριως στο εξωτερικο αλλα και ως ενα σημειο και στην Ελλαδα.Δεν εχω κολλημα,αν ηταν μπορουσα να διαλεγα και εγω ΕΜΠ,Μεταλλειολογος ή ΣΕΜΦΕ αλλα δεν γουσταρα κανενα απο τα 2 και απο μερια αποκαταστασης οσο και ενδιαφεροντος σπουδων...
Εκτος των συγχαρητηριων απο τις θειτσες.
σωστο αλλα δεν ακους μονο μπραβο απο θειτσες...
Γιατί το πολυτεχνείο δεν έχει το κύρος της Ιατρικής.
διαφωνω αλλα δεκτο point:hmm::hmm:
Αν υπηρχαν μουρατες σχολες τοτε θα προτειμουσα να ειναι οι σχολες οι οποιες ειναι γνωστες στο εξωτερικο για τη δουλεια τους. . .
πχ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
  • RESPECT σε όσους δεν ακούν κανέναν και σπουδάζουν αυτό που τους αρέσει και τους εκφράζει !!!

  • Σιχαμάρα και περιφρόνηση σε όσους σκέφτονται σαν θείτσες , κατίνες της γειτονιάς και πιστεύουν οτι ακόμα υπάρχουν μουράτες σχολές. Οι μουράτες σχολές πέθαναν απο την στιγμή που δεν υπάρχουν πλέον υψηλά αμοιβόμενα επαγγέλματα. Όλοι πλέον στο ίδιο καζάνι βράζουν και παλεύουν για να ζήσουν αξιοπρεπώς. Η κάθε επιστήμη έχει τον ρόλο της και την χρησιμότητά της.
Και για να μην βγώ εκτός topic ..

Μουράτες σχολές = Πολυτεχνείο , Στρατός , Ιατρική , Νομική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
απλα δεν υπαρχουν μουρατες σχολες :P αυτο ειναι στο μυαλο των γιαγιαδων και στις θειτσες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
απλα δεν υπαρχουν μουρατες σχολες :P αυτο ειναι στο μυαλο των γιαγιαδων και στις θειτσες...
η δημοσκοπηση πάνω΄λέει ότι την ίδια νοοτροπία έχουν και οι μικρότεροι για το πουλ μουρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Άρα το TOP5 των Μουράτων σχολών είναι:
1.Ιατρική
2.Πολυτεχνείο
3.Νομική
4.Σχολές Θετικών Επιστημών
5.Άλλη σχολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
:D Όλοι που πάνε ιατρική μα όλοι πάνε για την μούρη ή για θέματα οικογένειας. Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι διαλέγουν ως δευτερη επιλογή σχολή άσχετη με τον χώρο της υγείας π.χ. ημμυ, μοριακη βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λάθος. Υπάρχουν και κάποιοι που θέλουν να γίνουν ιατροί επειδή τους αρέσει και όχι για την μούρη. Ξέρω τέτοια άτομα. Και ξέρω ότι θα γίνουν καλύτεροι ιατροί από κάποιον που πάει για την μούρη, όπως γκουχ κάποιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top