Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
μπα υπάρχει και η προκατάληψη για άχρηστες επιστήμες, άσχημα προγράμματα σπουδών με ανιαρά μαθήματα (με εκ των προτέρων άγνοια), ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχει μια μεριδα ατόμων που επιλέγουν αυτές τις σχολές μόνο και μόνο για το "πρεστίζ". Ωστόσο, δεν νομίζω ότι πρέπει να γενικεύουμε θεωρώντας ότι όλοι όσοι πάνε Ιατρική-πολυτεχνείο-νομική το κάνουν για το κύρος. Καλό είναι να κοιτάμε τον καθένα προσωπικά και να εξετάζουμε πραγματικά τους λόγους για τους οποίους επιλέγει την σχολή, και όχι να προβαίνουμε σε βεβιασμένα συμπεράσματα.
Εξάλλου στις εποχές που ζει η Ελλάδα τώρα η πλειοψηφία των αποφοίτων των "μουράτων" σχολών που αναφέρατε περνά τραγικές καταστάσεις. Τότε ούτε το κύρος ούτε το χαρτί του πτυχίου σε σώζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχει μια μεριδα ατόμων που επιλέγουν αυτές τις σχολές μόνο και μόνο για το "πρεστίζ". Ωστόσο, δεν νομίζω ότι πρέπει να γενικεύουμε θεωρώντας ότι όλοι όσοι πάνε Ιατρική-πολυτεχνείο-νομική το κάνουν για το κύρος. Καλό είναι να κοιτάμε τον καθένα προσωπικά και να εξετάζουμε πραγματικά τους λόγους για τους οποίους επιλέγει την σχολή, και όχι να προβαίνουμε σε βεβιασμένα συμπεράσματα.
Εξάλλου στις εποχές που ζει η Ελλάδα τώρα η πλειοψηφία των αποφοίτων των "μουράτων" σχολών που αναφέρατε περνά τραγικές καταστάσεις. Τότε ούτε το κύρος ούτε το χαρτί του πτυχίου σε σώζει.
φυσικα και δεν μιλαμε για ολα τα παιδια που ειναι σε αυτες τις σχολες προς θεου:P βεβαια εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι θεωρουμε καποιες σχολες μουρατες..επειδη δηλαδη το λενε καποιες θιατσες στο δρομο?:P καλα οι αποφοιτοι ολων των σχολων περνανε τραγικες καταστασεις πλεον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εδώ που τα λέμε υπάρχουν σχολές που μπορείς να βρεις πιο εύκολα δουλειά από ιατρό, μηχανικό, ηλεκτρολόγο, δικηγόρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
"μουράτες σχολές",αδόκιμος όρος για μέλλοντες γιατρούς, δικηγόρους και τα λοιπά...!:P
Μην μασάτε ρρρεεεε!Οι 'Ελληνες μόνο τέτοια πετριά με τις σχολές - πρεστίζ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ειτε εισαι απο μουρατη ειτε απο μη μουρατη σχολη, το κλαμα δεν το γλυτωνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ειτε εισαι απο μουρατη ειτε απο μη μουρατη σχολη, το κλαμα δεν το γλυτωνεις.
γι'αυτό ακριβώς δεν θα έπρεπε να υπάρχει τέτοιο topic!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stethess 1993

Νεοφερμένος

Ο stethess 1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχει μια μεριδα ατόμων που επιλέγουν αυτές τις σχολές μόνο και μόνο για το "πρεστίζ". Ωστόσο, δεν νομίζω ότι πρέπει να γενικεύουμε θεωρώντας ότι όλοι όσοι πάνε Ιατρική-πολυτεχνείο-νομική το κάνουν για το κύρος. Καλό είναι να κοιτάμε τον καθένα προσωπικά και να εξετάζουμε πραγματικά τους λόγους για τους οποίους επιλέγει την σχολή, και όχι να προβαίνουμε σε βεβιασμένα συμπεράσματα.
Εξάλλου στις εποχές που ζει η Ελλάδα τώρα η πλειοψηφία των αποφοίτων των "μουράτων" σχολών που αναφέρατε περνά τραγικές καταστάσεις. Τότε ούτε το κύρος ούτε το χαρτί του πτυχίου σε σώζει.

Συμφωνω απόλυτα ... εγω δεν επελεξα τη Νομικη για το πρεστιζ αλλα επειδη μου αρεσε και απο μικρος ηθελα να γινω αυτο .... πολλοι ομως γνωστοι και φιλοι μου επέλεξαν σχολες μονο κ μονο για να μην πανε χαμενα τα πολλα μορια τους και για το γοητρο ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
το θέμα stelios 1993 είναι ποιος παραδέχεται ότι επέλεξε την "μουρο-διαφημιζόμενη" σχολή του, λόγω υψηλών μορίων και πρεστίζ μόνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Χημικό ρε!!!:clapup:Όλοι οι άλλοι είναι φλώροι!!!
Αστειεύομαι φυσικά αλλά σε τέτοιο θέμα με 25 σελίδες αναλύσεις επί αναλύσεων για το ποιος την έχει μεγαλύτερη....τη μούρη ντε:P δε ξέρω τι άλλο να γράψω.Μουράτος είναι αυτός που τα καταφέρνει καλύτερα στην αγορά εργασίας και γενικότερα σε όλους τους τομείς της ζωής.Όλα τ άλλα είναι να χαμε να λέγαμε..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
μου φτάνει ότι η πλειοψηφια ψήφισε ιατρική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Φόκε, σου έχω πει ότι ώρες ώρες με τσαντίζεις αφόρητα...;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
μου φτάνει ότι η πλειοψηφια ψήφισε ιατρική. :)
αρα κερδιζει κατι που ειναι η πιο υπερεκτιμημενη σε μια κοινωνια γεματη κομπλεξ και προκαταληψεις? μπαα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Φόκε, σου έχω πει ότι ώρες ώρες με τσαντίζεις αφόρητα...;;
τα 2/4 που γράφω δε τα εννοώ πάντως :hmm:

Όταν άνοιξα αυτό το θέμα ήθελα να δω κατά πόσο η εντυπώσεις των μεγάλων ηλικιακα ανθρώπων περνάνε στην νεολαία. Δυστυχώς παρά τα πολλά αρνητικά σχόλια για το θέμα το θέμα παραμένει δημοφιλές και μάλιστα οι απόψεις της ψηφοφορίας συμβαδίζουν απόλυτα με τις απόψεις των γιαγιάδων.

η άποψη μου για τις μουράτες σχολές είναι ότι απλα δεν υπάρχουν μουράτες σχολές αλλά μόνο μουράτοι άνθρωποι αλλά ως τώρα δε το είπα γιατί ήθελα να δω πως θα κυλήσει το θέμα. Το ότι πολλά παιδια διαλέγουν μετά από ιατρική , Πολυτεχνείο ειναι απόροια του φαινομένου αυτού αν στο 3ο πεδίο υπήρχε νομική είμαι σίγουρος ότι θα διάλεγαν ως 3η επιλογή την νομική.

Με λίγα λόγια παιδιά που δεν έχουν σκεφτεί τι να κάνουν στην ζωή τους παρόλο που είναι άριστοι μαθητές καταλήγουν σε σχολές όπως η ιατρική, το πολυτεχνείο και η νομική. Πιστεύω ότι σε αυτές τις σχολές βρίσκεται η μεγαλύτερη μαζα ανθρώπων που δεν αρέσει η σχολή τους ή δεν είναι φτιαγμένοι για αυτή την σχολη.

π.χ. ξέρω πολλους φοιτητές ιατρικής που λένε έπρεπε να περάσω Πολυτεχνείο Στην πραγματικότητα όμως δεν ήθελε ούτε πολυτεχνείο να περάσουν αλλά κάτι αλλο που δε ξέρω τι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
τα 2/4 που γράφω δε τα εννοώ πάντως :hmm:

Όταν άνοιξα αυτό το θέμα ήθελα να δω κατά πόσο η εντυπώσεις των μεγάλων ηλικιακα ανθρώπων περνάνε στην νεολαία. Δυστυχώς παρά τα πολλά αρνητικά σχόλια για το θέμα το θέμα παραμένει δημοφιλές και μάλιστα οι απόψεις της ψηφοφορίας συμβαδίζουν απόλυτα με τις απόψεις των γιαγιάδων.

η άποψη μου για τις μουράτες σχολές είναι ότι απλα δεν υπάρχουν μουράτες σχολές αλλά μόνο μουράτοι άνθρωποι αλλά ως τώρα δε το είπα γιατί ήθελα να δω πως θα κυλήσει το θέμα. Το ότι πολλά παιδια διαλέγουν μετά από ιατρική , Πολυτεχνείο ειναι απόροια του φαινομένου αυτού.

Με λίγα λόγια παιδιά που δεν έχουν σκεφτεί τι να κάνουν στην ζωή τους παρόλο που είναι άριστοι μαθητές καταλήγουν σε σχολές όπως η ιατρική, το πολυτεχνείο και η νομική. Πιστεύω ότι σε αυτές τις σχολές βρίσκεται η μεγαλύτερη μαζα ανθρώπων που δεν αρέσει η ΄σχολή τους.

π.χ. ξέρω πολλους φοιτητές ιατρικής που λένε έπρεπε να περάσω Πολυτεχνείο Στην πραγματικότητα όμως δεν ήθελε ούτε πολυτεχνείο να περάσουν αλλά κάτι αλλο που δε ξέρω τι.
εκτος απο μουρατες σχολες στην ελλαδα εχουμε και μουρατες πολεις χαχα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Δεν υπαρχουν μουρατες σχολες,υπαρχουν "μουρατοι" επαγγελματιες.
Το αν θα ειναι "μουρατοι" στην κοινωνια ,οπως το λετε,δεν εχει σχεση με το αντικειμενο ενασχολησης τους,αλλα με το τι προσφερουν και το πως το προσφερουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
εκτος απο μουρατες σχολες στην ελλαδα εχουμε και μουρατες πολεις χαχα:P
Να την βράσω την μουράτη πόλη. Ήμουν Αθήνα για να μετακινηθώ έκανα 10 ώρες είχα άγχος στις γενικες απεργίες, αν θα δωθουν τα μαθήματα, αν αν αν αν αν αν ...

Πως να πάω κεντρο να πάρω τα βιβλία.

Είχε κάθε λίγο κατάληψη, κάθε Πέμπτη πορεία.

Τώρα είμαι Πάτρα. Πάω στην σχολή όποτε θέλω με το αυτοκινητο χωρίς να με νοιάζει το παρκινγκ και η κίνηση, δε με νοιάζουν πλέον οι απεργίες, καταλήψεις έχει αλλά σίγουρα καμία σχέση με την Αθήνα (έχουμε αρχίσει κανονικά το εξάμηνο). Μπορεί η Πάτρα να μην είναι τόσο μουράτη όπως η Αθήνα αλλά εγώ περνάω καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Νομική, Ιατρική και Πολυτεχνείο τις θεωρώ υπερβολικά υπερτιμημένες σχολές τη σήμερον ημέρα τουλάχιστον. Μπορεί να ήταν cool και glamorous κάaaποτε αλλά no more.

Για μένα η Ικάρων είναι απλά badass. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Νομική, Ιατρική και Πολυτεχνείο τις θεωρώ υπερβολικά υπερτιμημένες σχολές τη σήμερον ημέρα τουλάχιστον. Μπορεί να ήταν cool και glamorous κάaaποτε αλλά no more.

why???τι αλλαξε τοσο πολυ ποια απο το ενδοξο παρελθον;;;Και επιπλεον,τι πιστευεις οτι ειναι πλεον πιο cool και glamorous??? επειδη εγω δεν βλεπω και πολλες επιλογες για οποιοδηποτε επαγγελμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
why???τι αλλαξε τοσο πολυ ποια απο το ενδοξο παρελθον;;;
Και επιπλεον,τι πιστευεις οτι ειναι πλεον πιο cool και glamorous??? επειδη εγω δεν βλεπω και πολλες επιλογες για οποιοδηποτε επαγγελμα
Τη γνώμη μου εξέφρασα. Σε καμιά περίπτωση δεν θεοποιώ το παρελθόν :P Στις μέρες μας, βλέπεις, πάρα πολλά άτομα σπουδάζουν στις προαναφερθείσες σχολές, με αποτέλεσμα να έχουν χάσει το "γόητρό" τους, αν θες, στα μάτια μου at least. :hmm:Μια εποχή το να γίνεις γιατρός/δικηγόρος δεν ήταν μόνο σπάνιο/εξεζητημένο-- προκαλούσε δέος. Όσο περνά ο καιρός οι γιατροί/δικηγόροι/π.μ πληθαίνουν, παράλληλα όμως η ανεργία αυξάνεται γιατί η αγορά όντας υπερκορεσμένη πλέον δυσκολεύεται να τους απορροφήσει. Και όσο για τη δεύτερη ερώτησή σου, νομίζω σε καλύπτει το πρώτο μου post :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top