Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι, αλλά αλλιώς μετράς στην γειτόνισσα ή στο σόϊ σου ή στον φίλο σου, αν πεις ότι σπουδάζεις μια μουράτη και αλλιώς αν πεις ότι σπουδάζεις Φυσική ή Μαθηματικά...;) Μην κοροϊδευόμαστε.

Αν περιμένεις τη γειτόνισσα να σου πει τι πρέπει να σπουδάσεις γιατί είναι πολύ μουράτο...κάηκες...εγώ δεν επέλεξα την Ιατρική επειδή είναι μουράτη...και όποιος το κάνει δε θα γίνει ποτέ καλός γιατρός, γιατί θα ενδιαφέρεται περισσότερο για τον εαυτό του...ομοιως και για τα Πολυτεχνεία και τη Νομική...αυτό που κανεις πρέπει να το θέλεις...να μην είναι ένας τρόπος εκδίκησης και αυτοπροβολής προς το γείτονα που τα κονομάει χοντρά ή που έχει καταξιωθεί κοινωνικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,839 μηνύματα.
...ομοιως και για τα Πολυτεχνεία και τη Νομική...αυτό που κανεις πρέπει να το θέλεις...να μην είναι ένας τρόπος εκδίκησης και αυτοπροβολής προς το γείτονα που τα κονομάει χοντρά ή που έχει καταξιωθεί κοινωνικά...

Συμφωνώ. Στην ζωή πρέπει να κάνουμε εκείνο που μας εκφράζει ως ανθρώπους και θα μας δώσει τα εφόδια είτε βιοποριστικά είτε επιστημονικά είτε πνευματικά είτε κοινωνικά. Δυστυχώς στο Ελληνικό κράτος εδώ και πολλά χρόνια, ιδίως με την άνοδο του Χρηματιστηρίου (1995 και μετά) καλλιεργήθηκε έντονα το image making ακόμη και στην παιδεία. Ο περισσότερος κόσμος (και από αυτούς που "αγανακτούν" τώρα) έκανε πράγματα ή επιλογές, με σκοπό την «εκδίκηση και αυτοπροβολή προς το γείτονα που τα κονομάει χοντρά ή που έχει καταξιωθεί κοινωνικά». Αυτό φάνηκε μέσα από κατευθυνόμενη στροφή των νέων προς συγκεκριμένες επιστήμες λόγω πίεσης από συγκεκριμένα μέτωπα (π.χ. "κομπλεξικοί" γονείς, ΜΜΕ,...) και μέσα από την πάσα φύσεως καταναλωτική μανία του κόσμου. Μέσω αυτών των συνιστωσών ο μέσος Έλληνας ήθελε να φανεί στα μάτια του γείτονα ή του παιδικού του φίλου ως ανώτερου με δικό του παιδί "Αϊνστάϊν και Γκάους μαζί". Και καλά στον γείτονα μικρό το καραγκιοζιλίκι λόγω ανωνυμίας. Τουλάχιστον στον παιδικό φίλο ή στο σόϊ του, το καραγκιοζιλίκι ήταν μεγάλο, αφού μαζί είχαν φάει είχαν πιεί στα πέτρινα χρόνια, τρώγανε από το ίδιο πιάτο, σώβρακο δεν είχαν στον πωπό τους όταν δεν υπήρχε διακοσιόδραχμο τσακιστό στη τσέπη (που ήταν τρύπια) και τώρα τους πωλούσε μεταξωτά σώβρακα, BMW 520 και παιδί στην Ιατρική Αθήνας ..νομίζοντας ότι σπουδάζει στο ΜΙΤ! Τι να πω, τι να πεις,...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Μέσω αυτών των συνιστωσών ο μέσος Έλληνας ήθελε να φανεί στα μάτια του γείτονα ή του παιδικού του φίλου ως ανώτερου με δικό του παιδί "Αϊνστάϊν και Γκάους μαζί". Και καλά στον γείτονα μικρό το καραγκιοζιλίκι λόγω ανωνυμίας. Τουλάχιστον στον παιδικό φίλο ή στο σόϊ του, το καραγκιοζιλίκι ήταν μεγάλο, αφού μαζί είχαν φάει είχαν πιεί στα πέτρινα χρόνια, τρώγανε από το ίδιο πιάτο, σώβρακο δεν είχαν στον πωπό τους όταν δεν υπήρχε διακοσιόδραχμο τσακιστό στη τσέπη (που ήταν τρύπια) και τώρα τους πωλούσε μεταξωτά σώβρακα, BMW 520 και παιδί στην Ιατρική Αθήνας ..νομίζοντας ότι σπουδάζει στο ΜΙΤ! Τι να πω, τι να πεις,...:worry:

χαχαχαχα...ξερω κι εγω κατι τετοιους....και πραγματικα γινονται ρεζιλι...και ειναι αστειο γιατι οταν ο αλλος γνωριζει οι συγκεκριμενοι τυποι μονο αστειοι μπορουν να χαρακτηριστουν....αλλα συνηθως ερχεται η στιγμη που την πατανε και τοτε μουγκαμαρα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Npb, μου δίνεις την αίσθηση "ο,τι δε φτάνει η αλεπού το κάνει κρεμαστάρι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Npb, μου δίνεις την αίσθηση "ο,τι δε φτάνει η αλεπού το κάνει κρεμαστάρι".

Διαφωνώ έχει τις απόψεις του και τις υπστηριζει με σωστή επιχειρηματολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Διαφωνώ έχει τις απόψεις του και τις υπστηριζει με σωστή επιχειρηματολογια.

honor among trollers?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
honor among trollers?
καμία σχέση απλά αυτά που λέει εχουν μια λογική και αυτή δεν είναι η λογική της αλεπού και τα κρεμαστάρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Απεναντίας με το φόκο, δεν τρολάρω. Μπορεί ο Νίκος να έχει αναπτύξει μια πολύ βάσιμη επιχειρηματολογία, αλλά μου δίνει την αίσθηση ότι το έχει κάνει για να εξυπηρετήσει δικά του συμφέροντα/ ανασφάλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,839 μηνύματα.
Npb, μου δίνεις την αίσθηση "ο,τι δε φτάνει η αλεπού το κάνει κρεμαστάρι".

λες; :whistle:

  1. μια διαπίστωση κάνω, που την έχουν κάνει κάποιοι άλλοι
  2. μια διαπίστωση μεταφέρω την οποία τονίζουν διάφοροι όπως: καθηγητές παν/μίου, συγγραφείς,..κ.α.
qwertyuiop δεν περιμένω να με ανυψώσει ως άνθρωπο, η επιστήμη μου. :) Η επιστήμη έρχεται να μου καλύψει άλλα στοιχεία της προσωπικότητάς μου. Απλά γελιοποιώ κάποια υποκείμενα των 19.999 μορίων που ξεφτυλίζουν εκτός από την x επιστήμη και τους άλλους των 19.999 μορίων που έχουν μια αξιοπρέπεια και μια σοβαρότητα. Ποτέ δεν ανέπτυξα κόμπλεξ κατωτερότητας σε θέματα επιστήμης, συμπεριφοράς, γκόμενας,...κτλ. Ψάξε αλλού. Ευχαριστώ δεν θα πάρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Συγκέντρωσα 19.321 μόρια (για 2ο και 4ο πεδίο), περισσότερα από όσα είχαν πέρυσι όλες (χωρίς ειδκό μάθημα φυσικά) οι σχολές των πεδίων μου. Άρα υποτίθεται ότι μπαίνω όπου θέλω. Όλοι μου λένε: "ασφαλώς ΗΜΜΥ θα δηλώσεις". Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω. Διάλεξα σχολή με περσινή βάση σχεδόν 2.000 μόρια πιο κάτω από τα δικά μου. Αυτήν ήθελα, αυτό είναι το όνειρο μου, αυτό (πιστεύω ότι) μου αρέσει, με αυτό θα είμαι ευχαριστημένος. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσα επιτιμητικά βλέμματα είδα, πόσοι σκέφτηκαν ότι είμαι μαλάκας (κάποιοι μου το είπαν και κατάμουτρα), πόσοι προσπάθησαν να με μεταπείσουν. (Οι μόνοι που δέχτηκαν την απόφαση μου χωρίς σχόλια ήταν οι γονείς μου και τους ευχαριστώ για αυτό). Γιατί ρε παιδιά? Τα μόρια είναι αυτά που καθορίζουν το τι μας αρέσει? Επειδή μια σχολή (για πραγματικούς λόγους ή λόγω μόδας) θεωρείται μουράτη, πρέπει όλοι να θέλουμε αυτήν? Τι θα πει η ηλιθιότητα (που άκουσα από καθηγητή!!) "θα πάνε χαμένα τόσα μόρια και ο κόπος σου"? Λέτε ότι θέλετε, θα κάνω αυτό που ονειρεύτηκα. ΤΕΛΕίΑ.


:clapup:
Νταξει εγω δεν εβγαλα το βαθμο σου, εβγαλα ~19000 κι ενω ειχα αποφασισει τη σχολη μου απο τον Γεναρη οριστικα, αρχισανε διαφοροι καθηγητες κλπ να μου πιπιλανε το μυαλο και βαλε πολυτεχνειο και βαλε πολυτεχνειο :confused: Αφου το ειχα σκεφτει να βαλω οντως πολυτεχνειο σε καποια φαση.
Οι γονεις μου δεν μου ειπαν ποτε τιποτα, μονο ο πατερας μου τη μερα που πηγαινα να δωσω μηχανογραφικο μου ειπε "πολυτεχνεια να μην κοιταξουμε;" και τον κοιταξα καπως :mad: και δεν μιλησαμε παραπανω.
Η αληθεια ειναι οτι συχνα σκεφτομαι πως θα ηταν αν ειχα καταληξει στην Πατρα ηλεκτρολογος ή κατι στο ΕΜΠ αντι να μπω στην πληροφορικη, αλλα συνηθως καταληγω στο οτι εκανα καλη επιλογη. :P Τις υπολοιπες φορες σκεφτομαι τι δικαιωματα εχω εγω τελειωνοντας τη σχολη και τι ενας ηλεκτρολογος.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τις υπολοιπες φορες σκεφτομαι τι δικαιωματα εχω εγω τελειωνοντας τη σχολη και τι ενας ηλεκτρολογος.:whistle:

Άλλες οι δουλειές ενός ηλεκτρολόγου και άλλες ενός προγραμματιστή (ή κάποιου που τελείωσε πληροφορική τέλος πάντως).

Γιατί τα συγκρίνεις? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Απεναντίας με το φόκο, δεν τρολάρω. Μπορεί ο Νίκος να έχει αναπτύξει μια πολύ βάσιμη επιχειρηματολογία, αλλά μου δίνει την αίσθηση ότι το έχει κάνει για να εξυπηρετήσει δικά του συμφέροντα/ ανασφάλειες.

Δε τρόλαρα αν τρόλαρα θα έλεγα τα χειρότερα για τον Npb με σκοπό να δημιουργήσω διαμάχη. Το ότι δε συμφωνώ σε κάποια πράγματα μαζί του δε σημαίνει ότι δε τον σέβομαι ως συμφοριτη. Σε πολλά σημεία μάλιστα οι απόψεις μας ταυτίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Άλλες οι δουλειές ενός ηλεκτρολόγου και άλλες ενός προγραμματιστή (ή κάποιου που τελείωσε πληροφορική τέλος πάντως).

Γιατί τα συγκρίνεις? :hmm:
Μην το λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Npb, μου δίνεις την αίσθηση "ο,τι δε φτάνει η αλεπού το κάνει κρεμαστάρι".

Όποιος δεν σκέφτεται με τη γνωστή νοοτροπία δεν σημαίνει ότι έχει κόμπλεξ, αλλά ότι έχει μπουχτίσει και χει κουραστεί από μικρότητες και μικροαστικές αντιλήψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Npb, μου δίνεις την αίσθηση "ο,τι δε φτάνει η αλεπού το κάνει κρεμαστάρι".
Οσα δεν φτανει η αλεπου, τα φτανει ο Τσακ νορις

:clapup:
Νταξει εγω δεν εβγαλα το βαθμο σου, εβγαλα ~19000 κι ενω ειχα αποφασισει τη σχολη μου απο τον Γεναρη οριστικα, αρχισανε διαφοροι καθηγητες κλπ να μου πιπιλανε το μυαλο και βαλε πολυτεχνειο και βαλε πολυτεχνειο :confused: Αφου το ειχα σκεφτει να βαλω οντως πολυτεχνειο σε καποια φαση.
Οι γονεις μου δεν μου ειπαν ποτε τιποτα, μονο ο πατερας μου τη μερα που πηγαινα να δωσω μηχανογραφικο μου ειπε "πολυτεχνεια να μην κοιταξουμε;" και τον κοιταξα καπως :mad: και δεν μιλησαμε παραπανω.
Η αληθεια ειναι οτι συχνα σκεφτομαι πως θα ηταν αν ειχα καταληξει στην Πατρα ηλεκτρολογος ή κατι στο ΕΜΠ αντι να μπω στην πληροφορικη, αλλα συνηθως καταληγω στο οτι εκανα καλη επιλογη. :P Τις υπολοιπες φορες σκεφτομαι τι δικαιωματα εχω εγω τελειωνοντας τη σχολη και τι ενας ηλεκτρολογος.:whistle:
θα στο κανω απλο δινοντας σου μερικα παραδειγματα:
Οταν ασχολεισαι με ενα αντικειμενο μονο, εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να μαθεις περισσοτερα πραγματα, απο οτι αν ασχολεισαι με δυο ταυτοχρονα....

Αν ανησυχεις οτι εχεις λιγοτερα δικαιωματα, ανησυχεις τζαμπα...
τα δικαιωματα, ερχονται απο την ενασχοληση με το αντικειμενο σιγα-σιγα, οταν σου αρεσει και εισαι καλος!!!
Ενα χαρτι εχει νοημα, οταν ειναι αντιπροσωπευτικο των γνωσεων σου!!!!

Άλλες οι δουλειές ενός ηλεκτρολόγου και άλλες ενός προγραμματιστή (ή κάποιου που τελείωσε πληροφορική τέλος πάντως).

Γιατί τα συγκρίνεις? :hmm:

γιατι αυτες οι δυο ειδικοτητες εχουν πλεον εξομοιωθει επισημα στα γνωστα ΗΜΜΥ που προορισμο εχουν την πιστοποιηση ανιδεων διπλοματουχων που πληρωνουν μονο τα ενσημα για την πρακτικη τους σε καποιο τεχνικο γραφειο, χωρις να δουλεψουν ποτε (βεβαια σιγουρα θα υπαρχουν και αυτοι που ξεφευγουν απο τον κανονα)
Προσωπικα ο μοναδικος φοιτητης ΗΜΜΥ που εχω γνωρισει και ηταν απιστευτα ψαγμενος και γνωστης ηταν ενα παιδι που ειναι τεχνικος στο θεατρο badminton στην εκθεση ρομποτικης( ο οποιος δυστυχως παρατησε τη σχολη του (ηταν στη ξανθη) για να δουλεψει εκει)

Όποιος δεν σκέφτεται με τη γνωστή νοοτροπία δεν σημαίνει ότι έχει κόμπλεξ, αλλά ότι έχει μπουχτίσει και χει κουραστεί από μικρότητες και μικροαστικές αντιλήψεις...

ακριβως!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Διάβασα το εξής άρθρο και πιστεύω ότι ταιριάζει σε αυτή τη συζήτηση:

The professional status of physicians is at risk
by Richard A. Foullon, MD
According to Wikipedia, up to the beginning of the 19th century there had been only 3 occupations that were considered to be professions, Divinity, Medicine and Law.

A profession is considered a trade or occupation that transforms itself through “the development of formal qualifications based upon education, apprenticeship, and examinations, the emergence of regulatory bodies with powers to admit, discipline members, and enforce adherence to an ethical code of practice.”


Professionals are autonomous, with the “freedom to exercise their independent, professional judgment,” and have “a high degree of control over their own affairs.” All professions have power, used to control the conduct of its own members, as well as “exercise a dominating influence over its entire field which means that professions can act monopolist, rebuffing competition from ancillary trades and occupations.” A profession is characterized by the power and high prestige it has in society as a whole. It is the power, prestige and value that society confers upon a profession that more clearly defines it.

Physicians have historically been considered the cornerstone of medicine, one of the original and oldest professions. As a result, physicians have for many years now enjoyed a high social status, regard and esteem conferred upon them by society. This high esteem arose primarily from societies’ view and appreciation of the “higher social function of their work, which is regarded as vital to society as a whole” and thus of being special and holding valuable.

I do not believe that the majority of physicians today find themselves meeting many of Wikipedia’s defining characteristics of a profession. Neither as individual physicians, nor as a profession as a whole, do we find ourselves with any significant degree of autonomy, control or power over our own affairs.

Have we done as much as we could have to enforce our ethical code? Do we find ourselves dominating and truly in a position to protect our area of expertise? Have we done and are we doing all we can to ‘rebuff’ the competition? Over time we have gradually accepted being told more and more what to do and how to do it. I believe that to whatever degree we once may have met the defining characteristics of a profession, it was granted to us based solely upon our having survived the education, examinations and apprenticeship(s) we went through. At some point we probably had power enough to protect our area(s) of expertise, but I’m not sure we ever really made the most of it, or even realized we had it.

Over the last several years I believe that as physicians we have put up relatively little resistance to being told what our professional judgment will be, at least if we want to get paid, now referred to as reimbursed. This would not necessarily be all bad, if not for the fact that so much of what we’re being told is based upon cost to the payor and not true quality for the patient. Our government who started things off with entitlements has and is finding it necessary to weigh in even more heavily in order to keep our economy from taking a double dip, or prolonging its slow recovery.

Some hospital systems have formed foundation models, or other types of legal entities needed in their particular state, in order to buy, control and employ groups of physicians. Insurance companies are also getting into the act by buying both hospitals and physician groups. I wonder whose best interest is being considered here. Other hospitals, which are fortunate enough to monopolize their service area, are charging just about however much they want per overnight stay, and insurers have to pay, leaving that much less for physicians and the rest of the healthcare systems’ participants.

Upon entering the profession, I believe that many physicians did not realize that along with the privileges granted to them came the responsibility to guard and protect those privileges, the most important of which was the responsibility of making sure that things were always done in the best interest of the patient. Changes to the characteristics of our profession simply snuck up on most physicians. There has been a certain amount of conscious neglect on our part, most probably from being progressively overwhelmed by busy work, as well as not really knowing what to do about it. How best to protect our area(s) of expertise and/or rebuff the forces working to take away and assume our control, were not part of our education or training.

There has been a fair amount of talk for a while now about the needs for and benefits gained by all parties involved, (e.g. patients, physicians and hospitals) by joining forces and establishing better overall business models, like ACOs. Whether or not you agree with this concept is not as important as that you realize the following. If we care enough about the privileges we earned and the responsibilities that go along with them, it is well past the time that physicians unite, reach common ground, stand up for all that is needed to maintain our status as a profession, thereby allowing us to fight for and protect all that is in a patient’s best interest.

If we don’t, then we should simply expect our continuing transformation back from a profession to a trade or occupation, under the ever increasing control of others.

Richard A. Foullon is a family physician.
Πηγή: kevinmd.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
μεταφρασης-διερμηνειας Κερκυρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himemar

Νεοφερμένος

Η himemar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αν και θεωρω το θεμα λιγο ακυρο γιατι ειναι ακρως υποκειμενικο....τι θα πει ''μουρατες'' σχολες; Νομιζω οτι δεν πρεπει να πεφτουμε σε τετοιες παγιδες...Ποσοι πραγματικα απο οσους μπαινουν καθε χρονο νομικη και ιατρικη ειναι πραγματικα το παθος τους και εχουν και τον καταλληλο χαρακτηρα για να ανταπεξελθουν αργοτερα στα παραπανω επαγγελματα;;; Λιγοι πιστευω...Προσπαθουν γιατι εχουν φαει τον προλογο...Γιατι αυτες θεωρουνται σχολες κυρους και επαγγελματικης αποκαταστασης (αν και τελευταια νομιζω εχει επελθει ο κορεσμος). Εγω διαλεγω λοιπον, τελειως υποκειμενικα, το παθος μου και την τρελα μου απο μικρη........ΤΗΝ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΑΑΑΑ!!!!!!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stethess 1993

Νεοφερμένος

Ο stethess 1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μουρατες κ μη μουρατες σχολες ;προς θεου ειναι δυνατον να σκεφτονται το πρεστιζ καποιοι πριν συμπληρωσουν το μηχανογραφικο τους; τι δηλαδη επειδη ο κοσμος εχει σε εκτιμηση τους δικηγορους , τους γιατρους και τους μηχανικους-αρχιτεκτονες ολοι πρεπει να πανε εκει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μουρατες κ μη μουρατες σχολες ;προς θεου ειναι δυνατον να σκεφτονται το πρεστιζ καποιοι πριν συμπληρωσουν το μηχανογραφικο τους; τι δηλαδη επειδη ο κοσμος εχει σε εκτιμηση τους δικηγορους , τους γιατρους και τους μηχανικους-αρχιτεκτονες ολοι πρεπει να πανε εκει;
υπαρχει ενα παρα πολυ μεγαλο ποσοστο παιδιων που δυστυχως επιλεγουν ετσι την σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top