Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ ρώτησα την γνώμη του πατέρα μου πάνω σε αυτό το θέμα. Του είπα: αν βγάλω τα μόρια του πολυτεχνείου θα ήθελες να περάσω ηλεκτρολόγος εδώ μιας και είναι στην πόλη μας? (λιγότερα έξοδα).
Μου απάντησε όχι, γιατί έχει γράψει (στα παλιά του τα παπούτσια) τα πάντα περί μουράτων σχολών και μου είπε να πάω να κάνω αυτό που θέλω.
Φυσικά μου είπε και τι πιστεύει αυτός ότι είναι καλύτερα για μένα και του είπα ότι δεν είμαι σίγουρος αν θέλω αυτήν την σχολή. Μου απάντησε να κάνω ότι θέλω (ακόμα και αν δεν ακολουθήσω την γνώμη του) απλά να μην το μετανιώσω μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ποια σχολη δε μας λες.
Φυσικό Αθήνας (το έχω γράψει αρκετές φορές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια εμενα ο πατερας μου με εχει ζαλισει να παω για νομικη(του χρονου δινω πανελληνιες).ολα τα υπολοιπα τα θεωρει μικροτερης αξιας κτλ... και σε ολα βαζει ως γνωμονα την επαγγελματικη αποκατασταση.σκεφτειτε οτι πολυ πριν επιλεξω θεωρητικη κατευθυνση(δηλαδη γυμνασιο και α λυκειου),με πιεζε για στρατιωτικες σχολες!εγω ομως ειμαι χιλιομετρα μακρια και αυτα που μου αρεσουν ειναι η γαλλικη φιλολογια,το μεταφραστικο στην κερκυρα και εναλλακτικα η αρχαιολογια η' κοινωνιολογια(και αλλες κοντινες επιστημες).ομως δεν θα ασχοληθω με τι λεει ο πατερας μου.το μονο που με νοιαζει ειναι να εχω την υγεια μου και να προσπαθησω του χρονου ,τον μαιο-ιουνιο ,να δωσω τον καλυτερο μου εαυτο για τις πανελληνιες ανεξαρτητα αν θα παω καλα η' οχι!παντως,εκτιμω πολυ τον τροπο σκεψης του δια στο συγκεκριμενο θεμα,ειναι αριστουχος αλλα ακολουθει τα ονειρα του και οχι τα ονειρα της κοινης γνωμης που θελουν οτι ενας του 19-20 πρεπει να μπαινει αναγκαστικα σε σχολες αντιστοιχου βαθμου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Καταρχάς έλεος πια με τις μουράτες σχολές!
Έχω βαρεθεί να διαβάζω διλήμματα του τύπου "Ιατρική ή ΗΜΜΥ: ποια σχολή είναι καλύτερη:hmm:"(καμία σχέση στο μεταξύ η μία από την άλλη!)
Αν είναι δυνατόν! Πιστεύω ότι όποιος διαλέγει σχολή με βάση το κινωνικό γόητρο α) δεν ξέρει τι θέλει στη ζωή του και β) είναι κομπλεξικός και νομίζει ότι επιλέγοντα τη συγκεκριμένη σχολή θα γίνει "κάποιος".
Δεύτερον τι σόι γονείς πιέζουν τα παιδιά τους να επιλέξουν μια σχολή επειδή είναι μουράτη! Πρέπει να είναι μεγάλα ψώνια και εξαιρετικά εγωιστές!Ξέρω γονείς που να έχουν αποτρέψει τα παιδιά τους από Νομική και Ιατρική(για λόγους επαγγελματικής αποκατάστασης) αλλά το αντίθετο πρώτη φορά εδώ το διάβασα!
Τέλος δε με νοιάζει για ποιο λόγο επιλέγει ο καθένας τη σχολή του, δικό του πρόβλημα αν την επιλέγει για το κύρος και καταλήγει να είναι δυστυχισμένος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas_GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas_GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καταρχάς έλεος πια με τις μουράτες σχολές!
Έχω βαρεθεί να διαβάζω διλήμματα του τύπου "Ιατρική ή ΗΜΜΥ: ποια σχολή είναι καλύτερη:hmm:"(καμία σχέση στο μεταξύ η μία από την άλλη!)
Αν είναι δυνατόν! Πιστεύω ότι όποιος διαλέγει σχολή με βάση το κινωνικό γόητρο α) δεν ξέρει τι θέλει στη ζωή του και β) είναι κομπλεξικός και νομίζει ότι επιλέγοντα τη συγκεκριμένη σχολή θα γίνει "κάποιος".
Δεύτερον τι σόι γονείς πιέζουν τα παιδιά τους να επιλέξουν μια σχολή επειδή είναι μουράτη! Πρέπει να είναι μεγάλα ψώνια και εξαιρετικά εγωιστές!Ξέρω γονείς που να έχουν αποτρέψει τα παιδιά τους από Νομική και Ιατρική(για λόγους επαγγελματικής αποκατάστασης) αλλά το αντίθετο πρώτη φορά εδώ το διάβασα!
Τέλος δε με νοιάζει για ποιο λόγο επιλέγει ο καθένας τη σχολή του, δικό του πρόβλημα αν την επιλέγει για το κύρος και καταλήγει να είναι δυστυχισμένος!
δεν έχεις κι άδικο αλλά σκέψου επίσης πώς ενας που θέλει ΗΜΜΥ η Ιατρική και είναι όνειρο του να πάει εκεί είναι πολύ πιθανό ακόμη και για λίγα μόρια να μείνει απ έξω λόγω αυτής της κατάστασης. Μπορεί κάποιος που ήθελε κάποια αλλη σχολή και έτυχε να βγάλει τα μόρια για αύτες να του "φάει" τη θέση... και έτσι γέμιζουμε απο άτομα που κάνουν κάτι που δε τους αρέσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
παιδια εμενα ο πατερας μου με εχει ζαλισει να παω για νομικη(του χρονου δινω πανελληνιες).ολα τα υπολοιπα τα θεωρει μικροτερης αξιας κτλ... και σε ολα βαζει ως γνωμονα την επαγγελματικη αποκατασταση.σκεφτειτε οτι πολυ πριν επιλεξω θεωρητικη κατευθυνση(δηλαδη γυμνασιο και α λυκειου),με πιεζε για στρατιωτικες σχολες!εγω ομως ειμαι χιλιομετρα μακρια και αυτα που μου αρεσουν ειναι η γαλλικη φιλολογια,το μεταφραστικο στην κερκυρα και εναλλακτικα η αρχαιολογια η' κοινωνιολογια(και αλλες κοντινες επιστημες).ομως δεν θα ασχοληθω με τι λεει ο πατερας μου.το μονο που με νοιαζει ειναι να εχω την υγεια μου και να προσπαθησω του χρονου ,τον μαιο-ιουνιο ,να δωσω τον καλυτερο μου εαυτο για τις πανελληνιες ανεξαρτητα αν θα παω καλα η' οχι!παντως,εκτιμω πολυ τον τροπο σκεψης του δια στο συγκεκριμενο θεμα,ειναι αριστουχος αλλα ακολουθει τα ονειρα του και οχι τα ονειρα της κοινης γνωμης που θελουν οτι ενας του 19-20 πρεπει να μπαινει αναγκαστικα σε σχολες αντιστοιχου βαθμου!

Σε καμία περίπτωση μην επιλέξεις μια σχολή που δε θα σε ενδιαφέρει επειδή οι άλλοι την θεωρούν "ανώτερη".Θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο να την ολοκληρώσεις και θα έχεις χαραμίσει και τις δυνατότητές σου. Ίσως δεν έχεις αρκετή πληροφόρηση ή οι δικοί σου πιστεύουν ότι η απόφαση είναι πολύ σημαντική για να τη λάβεις μόνος σου (όχι ότι δεν είναι) αλλά σίγουρα εσύ γνωρίζεις τι σε ευχαριστεί πραγματικά. Και για κάποιον που μπαίνει σε μια σχολή που δε θέλει αποκατάσταση δε θα υπάρξει όσο "μουράτη" κι αν είναι αυτή η σχολή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nomikarios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Νομική φυσικά...εκτός συναγωνισμού...Ποιά ιατρική ? μουράτη η ιατρική? έχετε πάει ποτέ? πολύ μουράτο να τεμαχίζεις βατράχους και πτώματα στη φορμώλη... Όσο για το κτίριο .... σκέφτονται να το κάνουν σάλα δεξιώσεων χ)) χεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Μουρατη σχολη με βαση τι?? Τα μορια το ονομα την επαγγελματικη αποκατασταση?? Για μενα η σχολη μου ειναι μουρατη!!!:):D:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalassolikos

Νεοφερμένος

Ο thalassolikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Πράγματι όποιος υποκύπτει στις πιέσεις του περίγυρου για την επιλογή σχολής είναι άξιος της μοίρας του...ο καθένας είναι καταδικασμένος να κάνει στη ζωή του αυτό που θέλει για να είναι ευτυχισμένος. Επίσης κόψτε το με τις μουράτες σχολές η κάθε σχολή σου δίνει συγκεκριμένα πράγματα το τι θα κάνεις εσύ με αυτά δεν είναι θέμα του αν σπούδασες γιατρός ή ΗΜΜΥ ή οτιδήποτε άλλο τα πάντα είναι συνδυασμός τύχης και ικανότητας!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Διαμαρτύρομαι διότι απουσιάζει απο την ψηφοφορία η σχολή μου το ιστορικό-αρχαιολογικό.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
δεν έχεις κι άδικο αλλά σκέψου επίσης πώς ενας που θέλει ΗΜΜΥ η Ιατρική και είναι όνειρο του να πάει εκεί είναι πολύ πιθανό ακόμη και για λίγα μόρια να μείνει απ έξω λόγω αυτής της κατάστασης. Μπορεί κάποιος που ήθελε κάποια αλλη σχολή και έτυχε να βγάλει τα μόρια για αύτες να του "φάει" τη θέση... και έτσι γέμιζουμε απο άτομα που κάνουν κάτι που δε τους αρέσει...
Δυστυχώς συμβαίνει και είναι κρίμα για όλους. Όμως εφόσον κάποιος πιάνει τη βάση της τάδε σχολής έχει κάθε δικαίωμα να τη δηλώσει και δεν μπορούμε να του επιβάλλουμε τα κριτήρια με τα οποία πρέπει να την επιλέξει:/:. Εξάλλου αν κάποιος έχει όνειρο ζωής την τάδε σχολή α) μπορεί να ξαναπροσπαθήσει,β)μπορεί να επιλέξει παραπλήσια σχολή και αργά ή γρήγορα θα βγει κερδισμένος. Αντίθετα ένας που επέλεξε τη σχολή του με κριτήριο το κύρος α)θα είναι δυστυχισμένος β)έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι αποτυχημένος στη δουλειά του, άρα πάλι χαμένος βγαίνει:/:

Μουρατη σχολη με βαση τι?? Τα μορια το ονομα την επαγγελματικη αποκατασταση?? Για μενα η σχολη μου ειναι μουρατη!!!:):D:whistle:

Και για μένα η σχολή σου.... είναι αδιαμφισβήτητα μουράτη!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Μουρατη σχολη για τον καθενα ειναι εκεινη που περναει.



Τωρα αν εμβαθυνουμε και ρωτησουμε <<Τι θεωρει η κοινωνια μουρατο επαγγελμα?>>
Θα σου πουν εκεινα του γιατρου,δασκαλου,πολυτεχνειτη,φημισμενου και καταξιωμενου


ή εκεινου που τα οικονομαει διχως να κουραζετε ιδιαιτερα .........




Μην το ψαχνετε αφου στην Ελλαδα ειμαστε 50 χρονια πισω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loobs

Νεοφερμένος

Η μελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Συγκέντρωσα 19.321 μόρια (για 2ο και 4ο πεδίο), περισσότερα από όσα είχαν πέρυσι όλες (χωρίς ειδκό μάθημα φυσικά) οι σχολές των πεδίων μου. Άρα υποτίθεται ότι μπαίνω όπου θέλω. Όλοι μου λένε: "ασφαλώς ΗΜΜΥ θα δηλώσεις". Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω. Διάλεξα σχολή με περσινή βάση σχεδόν 2.000 μόρια πιο κάτω από τα δικά μου. Αυτήν ήθελα, αυτό είναι το όνειρο μου, αυτό (πιστεύω ότι) μου αρέσει, με αυτό θα είμαι ευχαριστημένος. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσα επιτιμητικά βλέμματα είδα, πόσοι σκέφτηκαν ότι είμαι μαλάκας (κάποιοι μου το είπαν και κατάμουτρα), πόσοι προσπάθησαν να με μεταπείσουν. (Οι μόνοι που δέχτηκαν την απόφαση μου χωρίς σχόλια ήταν οι γονείς μου και τους ευχαριστώ για αυτό). Γιατί ρε παιδιά? Τα μόρια είναι αυτά που καθορίζουν το τι μας αρέσει? Επειδή μια σχολή (για πραγματικούς λόγους ή λόγω μόδας) θεωρείται μουράτη, πρέπει όλοι να θέλουμε αυτήν? Τι θα πει η ηλιθιότητα (που άκουσα από καθηγητή!!) "θα πάνε χαμένα τόσα μόρια και ο κόπος σου"? Λέτε ότι θέλετε, θα κάνω αυτό που ονειρεύτηκα. ΤΕΛΕίΑ.

Φίλε μου, μαζί σου με τα χίλια. Είμαι 3031 μόρια πάνω από την περσινή βάση της σχολής μου. Τι σημαίνει αυτό; Ότι πρέπει να βάλω τη Νομική, για να ζήσω happily ever after? Οι βάσεις των σχολών κατά κύριο λόγο είναι θέμα μόδας. Όποιος θέλει, την ακολουθεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
ΤΕΙ ΜΟΥΡΟΛΟΓΙΑΣ (στο μαρουσι)!!!! (και για πολυ μουρατους!!) (διδασκουν: σακις ρουβας,κοκκινου,αλεξις κουγιας,τρυφωνας σαμαρας.....................και η αλεκα παπαριγα... γιατι για να μαθεις μουρολογια πρεπει να εχεις τους καλυτερουσ!!!) χαχαχαχα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Συγκέντρωσα 19.321 μόρια (για 2ο και 4ο πεδίο), περισσότερα από όσα είχαν πέρυσι όλες (χωρίς ειδκό μάθημα φυσικά) οι σχολές των πεδίων μου. Άρα υποτίθεται ότι μπαίνω όπου θέλω. Όλοι μου λένε: "ασφαλώς ΗΜΜΥ θα δηλώσεις". Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω. Διάλεξα σχολή με περσινή βάση σχεδόν 2.000 μόρια πιο κάτω από τα δικά μου. Αυτήν ήθελα, αυτό είναι το όνειρο μου, αυτό (πιστεύω ότι) μου αρέσει, με αυτό θα είμαι ευχαριστημένος. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσα επιτιμητικά βλέμματα είδα, πόσοι σκέφτηκαν ότι είμαι μαλάκας (κάποιοι μου το είπαν και κατάμουτρα), πόσοι προσπάθησαν να με μεταπείσουν. (Οι μόνοι που δέχτηκαν την απόφαση μου χωρίς σχόλια ήταν οι γονείς μου και τους ευχαριστώ για αυτό). Γιατί ρε παιδιά? Τα μόρια είναι αυτά που καθορίζουν το τι μας αρέσει? Επειδή μια σχολή (για πραγματικούς λόγους ή λόγω μόδας) θεωρείται μουράτη, πρέπει όλοι να θέλουμε αυτήν? Τι θα πει η ηλιθιότητα (που άκουσα από καθηγητή!!) "θα πάνε χαμένα τόσα μόρια και ο κόπος σου"? Λέτε ότι θέλετε, θα κάνω αυτό που ονειρεύτηκα. ΤΕΛΕίΑ.

ειναι σημαντικο να εχεις την στηριξη των στενων σου προσωπων, ειτε αυτοι λεγονται γονεις είτε συγγενεις ειτε φιλοι
Συγχαρητηρια για την επιλογη σου, νομιζω οτι δικαιωθηκε ο αγωνας σου,
ευχομαι να εχεις μια καλη σταδιοδρομια
γιατι σου αξιζει!!!
κυριως γιατι σε αυτη την χωρα τα παιδια που εχουμε διαμορφωσει αποψη, στοχους και ιδανικα πριν απο τις πανελληνιες
ειμαστε πολυ λιγα....(οσο εγωιστικο η ρατσιστικο και αν ακουγεται ειναι η πραγματικοτητα....)
γιατι και εγω (οσο και να φαινεται παραξενο) εχω παρει την αποφαση να παω για ηλεκτρονικος απο στ δημοτικου!!!
Ετυχε... θα πουν πολλοι, αλλοι θα πουν οτι επηρεαστηκα απο συγγενικα προσωπα....
Τι να πω.. κανεις πρωτος συγγενης μου δεν ειναι ηλεκτρονικος...
ειχα δειξει ενδιαφερον για την ηλεκτρονικη απο πολυ μικρος!
Τωρα πλεον που εβγαλα 1154 μορια πανω απο την πρωτη επιλογη μου, πιστευω οτι δικαιωθηκα επιτελους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Συγκέντρωσα 19.321 μόρια (για 2ο και 4ο πεδίο), περισσότερα από όσα είχαν πέρυσι όλες (χωρίς ειδκό μάθημα φυσικά) οι σχολές των πεδίων μου. Άρα υποτίθεται ότι μπαίνω όπου θέλω. Όλοι μου λένε: "ασφαλώς ΗΜΜΥ θα δηλώσεις". Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω. Διάλεξα σχολή με περσινή βάση σχεδόν 2.000 μόρια πιο κάτω από τα δικά μου. Αυτήν ήθελα, αυτό είναι το όνειρο μου, αυτό (πιστεύω ότι) μου αρέσει, με αυτό θα είμαι ευχαριστημένος. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσα επιτιμητικά βλέμματα είδα, πόσοι σκέφτηκαν ότι είμαι μαλάκας (κάποιοι μου το είπαν και κατάμουτρα), πόσοι προσπάθησαν να με μεταπείσουν. (Οι μόνοι που δέχτηκαν την απόφαση μου χωρίς σχόλια ήταν οι γονείς μου και τους ευχαριστώ για αυτό). Γιατί ρε παιδιά? Τα μόρια είναι αυτά που καθορίζουν το τι μας αρέσει? Επειδή μια σχολή (για πραγματικούς λόγους ή λόγω μόδας) θεωρείται μουράτη, πρέπει όλοι να θέλουμε αυτήν? Τι θα πει η ηλιθιότητα (που άκουσα από καθηγητή!!) "θα πάνε χαμένα τόσα μόρια και ο κόπος σου"? Λέτε ότι θέλετε, θα κάνω αυτό που ονειρεύτηκα. ΤΕΛΕίΑ.




Στο 2ο και στο 4ο πεδίο έχω 19.012 μόρια, που σημαίνει ότι έχω όλα τα Πολυτεχνεια ανοιχτά. Ελα όμως που απο τις μουρατες σχολές του ΑΠΘ εγώ με το ζόρι ήθελα πολιτικούς!! Μετά ήθελα χημικούς και μετά τοπογράφους. Ευτυχώς οι γονείς μου στάθηκαν δίπλα μου, απλά μου πρότειναν (προσοχή στο ρήμα) να δηλώσω ΗΜΜΥ, επειδή είναι καλύτερο. Τελικα το έκανα, επειδή μου άρεσε (οχι απο συμβιβασμο). Αλλά ούτε λόγος για Μηχανολόγους!! και ΟΛΟΙ σε σχολείο και φροντιστήριο έπεσαν να με φάνε (πριν αλλάξω γνώμη και δηλώσω ΗΜΜΥ) να δηλώσω τα Πολυτεχνεία με φθίνουσα σειρά βασεων, και ουτε κατα διανοια τοπογραφους!! Και μιλάμε για μια τελείως θεωρητικη συζητηση, ετσι? Εγω στο 3ο πεδιο εχω 19.279 μορια και δηλωσα 4 Ιατρικες και τη Φαρμακευτικη πριν τα πολυτεχνεια...φανταζεστε τι θα γινοταν αν ειχα ας πουμε 18.800 μόρια και κοιτουσα τις ιατρικες με το κυαλι?

Dias, μπραβο σου που δεν ενεδωσες. Καλη σταδιοδρομια. Τα μορια σου απλα αποδεικνυουν οτι μπαινουν και ατομα που θελουν στη Φυσικομαθηματικη (αυτο δε θες?:/:) και οχι μονο ατομα που βρισκονται εκει "κατα λαθος" επειδη χανουν τα Πολυτεχνεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Dias, μπραβο σου που δεν ενεδωσες. Καλη σταδιοδρομια. Τα μορια σου απλα αποδεικνυουν οτι μπαινουν και ατομα που θελουν στη Φυσικομαθηματικη (αυτο δε θες?:/:) και οχι μονο ατομα που βρισκονται εκει "κατα λαθος" επειδη χανουν τα Πολυτεχνεια.

φυσικο θελει να παει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
φυσικο θελει να παει....

το ίδιο είναι :)

Dias, μπραβο σου που δεν ενεδωσες. Καλη σταδιοδρομια. Τα μορια σου απλα αποδεικνυουν οτι μπαινουν και ατομα που θελουν στη Φυσικομαθηματικη (αυτο δε θες?:/:) και οχι μονο ατομα που βρισκονται εκει "κατα λαθος" επειδη χανουν τα Πολυτεχνεια.
Άτομα σαν τον Dia, σπανίζουν για να λέμε την πικρή αλήθεια. Βέβαια τα άτομα αυτά που χάνουν τα Πολυτεχνεία, δεν κάνουν σαν υστερικά, επειδή δεν έπιασαν τα απαιτούμενα μόρια. Κάνουν πιο ευέλικτες κινήσεις και αν έχουν όρεξη, θέληση, εργατικότητα...χτίζουν πιο πετυχημένες επαγγελματικές καριέρες. Καμία επιστήμη δεν φράζει ένα πτυχιούχο, αν έχει θέληση και στόχους. Μια πετυχημένη επαγγελματική καριέρα δεν είναι συνώνυμη των μορίων εισαγωγής, αλλά της προσγειωμένης προσωπικότητας του υποψηφίου είτε έχει 19.999 είτε 5.000 μόρια. Αυτό τουλάχιστον το δείχνει η πράξη. Βέβαια, η χώρα μας έχει 70% περισσότερους φοιτητές από όσους θα έπρεπε να είχε. Το νορμάλ ποσοστό για μια χώρα στο μέγεθος της Ελλάδας (οικονομικό, επαγγελματικό,...) είναι 30%, όπως συμβαίνει σε χώρες "Ελλαδικού" γεωγραφικού μεγέθους όπως Δανία,..κτλ. Οπότε το περιττό 70% ανεξαρτήτως υψηλών ή χαμηλών μορίων εισαγωγής, απλά θα πάρει ένα πτυχίο Πανεπιστημίου ή ΤΕΙ. Βέβαια το πτυχίο Ιατρικής ή το πτυχίο ΗΜΜΥ δεν κάνουν τον γιατρό, τον ΗΜΜΥ επιστήμονα,...κτλ αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Άτομα σαν τον Dia, σπανίζουν για να λέμε την πικρή αλήθεια. Βέβαια τα άτομα αυτά που χάνουν τα Πολυτεχνεία, δεν κάνουν σαν υστερικά, επειδή δεν έπιασαν τα απαιτούμενα μόρια. Κάνουν πιο ευέλικτες κινήσεις και αν έχουν όρεξη, θέληση, εργατικότητα...χτίζουν πιο πετυχημένες επαγγελματικές καριέρες. Καμία επιστήμη δεν φράζει ένα πτυχιούχο, αν έχει θέληση και στόχους.

Δε νομίζω ότι θεωρείται ξεπεσμός να μπεις στη Φυσικομαθηματική πάντως. ΓΙατί να κάνουν σαν υστερικά? Απλώς ύπήρχαν ατυχίες και δεν πέρασαν στην 1η επιλογή τους, αλλά αν το θέλουν τόσο πολύ, δίνουν κατατακτήριες. Απλά και η Φυσικομαθηματική είναι καλή σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Ναι, αλλά αλλιώς μετράς στην γειτόνισσα ή στο σόϊ σου ή στον φίλο σου, αν πεις ότι σπουδάζεις μια μουράτη και αλλιώς αν πεις ότι σπουδάζεις Φυσική ή Μαθηματικά...;) Μην κοροϊδευόμαστε. Στην Ελλάδα, δυστυχώς μετράει τι δείχνεις και όχι τι είσαι. Μετράνε πολύ κάποια ταμπού του 1900 ακόμη και το 2010, όπως το αίσθημα της κατωτερότητας του Έλληνα με την γνωστή φράση «γιατί εσύ και όχι εγώ; ένα φροντιστήριο εσύ; 5 φροντιστήρια εγώ. Ιατρική εσύ; Ιατρική και ΗΜΜΥ εγώ». :) Γι' αυτό πληρώνουμε τώρα ένα σύστημα υπό κατάρρευση πολύ ακριβά, επειδή είμαστε της φιέστας και όχι της εκ' του αποτελέσματος κριτικής ή της συμπάθειας/ αντιπάθειας! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top