Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
2) Εδώ έχεις πολύ δίκιο. Πιστεύω και μάλιστα πολύ, ότι αν κάποιος πιάσει την βάση αυτής της σχολής, θα την δηλώσει γιατί:
α) είναι πιο ψηλά στα μόρια
β) είναι πολυτεχνείο
γ) θα πουλήσει μούρη
δ) είναι μουράτη σχολή
ε) είναι μουράτη σχολή

Εντάξει , υπερβάλεις και εσύ λίγο. Βέβαια , δεν με ξέρεις ΚΑΙ γενικότερα δεν ξέρεις τί σκέφτεται ο καθένας , γιατί αλλιώς θα γνώριζες πως προσωπικά μόνο μούρη δεν θέλω να πουλάω . Τέσπα είναι και αυτή μια άποψη , σεβαστή πάντα.

Η σχολή(ΗΜΜΥ) είναι δύσκολη και δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό. Άλλωστε , ποιά σχολή είναι εύκολη?Νομίζεις πως τα παιδιά που επιλέγουν το μαθηματικό(π.χ) τμήμα θα περάσουν ζωή χαρισάμενη? ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑ. Έμεις είμαστε αυτοί που θα κάνουμε προσπάθεια για να υπερπηδήσουμε τα εμπόδια. Προσωπικά είμαι αποφασισμένος να προσπαθήσω και ό,τι γίνει ! Έχω σχέδια όπως όλοι μας σε αυτό το forum και αντίθετα με την γενική ΜΙΖΕΡΗ αλλά και συνάμα ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ παραδοχή πως στην Ελλάδα δεν θα βρεις που8ενά εργασία θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να παραμείνω εδώ.Άμα δε γίνει κάτι , φυσικά το εξωτερικό είναι πάντα μια επιλογή , καθόλου εύκολη όμως!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
2) Εδώ έχεις πολύ δίκιο. Πιστεύω και μάλιστα πολύ, ότι αν κάποιος πιάσει την βάση αυτής της σχολής, θα την δηλώσει γιατί:
α) είναι πιο ψηλά στα μόρια
β) είναι πολυτεχνείο
γ) θα πουλήσει μούρη
δ) είναι μουράτη σχολή
ε) είναι μουράτη σχολή
Εντάξει , υπερβάλεις και εσύ λίγο. Βέβαια , δεν με ξέρεις , γιατί αλλιώς θα γνώριζες πως μόνο μούρη δεν θέλω να πουλάω . Τέσπα είναι και αυτή μια άποψη , σεβαστή πάντα.
Θα προτιμούσα να μην "κόβεις" τα λόγια μου. Και δεν αναφερόμουν σε εσένα, ούτε καν είδα τα posts σου, γενικά μιλούσα:)
Α να και το κομμάτι που έκοψες ;)
Δυστυχώς συμβαίνει αυτό. Και αυτοί που το κάνουν και 19999 μόρια να γράψανε, δεν θα τα πάνε καλά και ξεχάστε απορροφήσεις και μισθούς.
Φυσικά πάντα υπάρχουν και αυτοί που τους αρέσει η σχολή και είναι όνειρο. Ε αυτοί αν έχουν το πείσμα, την υπομονή και το ταλέντο θα πετύχουν. Πριν αναφέρθηκα στους αδιάφορους, για να μην με παρεξηγήσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas_GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas_GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Εντάξει , υπερβάλεις και εσύ λίγο. Βέβαια , δεν με ξέρεις , γιατί αλλιώς θα γνώριζες πως μόνο μούρη δεν θέλω να πουλάω . Τέσπα είναι και αυτή μια άποψη , σεβαστή πάντα.

Η σχολή(ΗΜΜΥ) είναι δύσκολη και δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό. Άλλωστε , ποιά σχολή είναι εύκολη?Νομίζεις πως τα παιδιά που επιλέγουν το μαθηματικό(π.χ) τμήμα θα περάσουν ζωή χαρισάμενη? ΜΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑ. Έμεις είμαστε αυτοί που θα κάνουμε προσπάθεια για να υπερπηδήσουμε τα εμπόδια. Προσωπικά είμαι αποφασισμένος να προσπαθήσω και ό,τι γίνει ! Έχω σχέδια όπως όλοι μας σε αυτό το forum και αντίθετα με την γενική ΜΙΖΕΡΗ αλλά και συνάμα ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ παραδοχή πως στην Ελλάδα δεν θα βρεις που8ενά εργασία θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να παραμείνω εδώ.Άμα δε γίνει κάτι , φυσικά το εξωτερικό είναι πάντα μια επιλογή , καθόλου εύκολη όμως!!! :P

Δεν υπερβάλλει καθόλου, μόνο τα ποσοστά με τα άτομα που παρατούν τη σχολή να δείς θα καταλάβεις...
Μια μεγάλη πλειοψηφία τη δηλώνει γιατί λέει: Ά ωραία έβγαλα τα μόρια και πιάνω και αυτή! κουλ! Ας τη δηλώσω
Ή το ίδιο πράγμα θα πεί ο καθηγητής/γονιός.... Όπως και σε όλες της υψηλόβαθμες...
Συμπληρώνουμε μηχανογραφικό με βάση τα μόρια και όχι τις επιθυμίες, άκυρο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
το σημαντικο πιστευω ειναι να σ αρεσουν τα μα8ηματα, μην ακους τι σου λενε-τους ΗΜΜΥ ολοι τους 8εωρουν την καλυτερη επιλογη...
απο κει και περα, ειναι ρισκο...

υ.γ εντελως φιλικα, μη το δεσεις κομπο για την Ξαν8η, με τα περσινα δεδομενα δεν την πιανεις, ας ελπισουμε οτι 8α πεσει(αν ηταν οποιαδηποτε αλλη σχολη περα απο ημμυ-ιατρικη-νομικη 8α σου ελεγα οτι με τα χιλια 8α μπεις, αλλα......;))

Έχεις Δίκιο αλλά 64 μόρια κάτω είμαι και όλα τα περιφεριακά λένε θα πέσουν. ΘΑ ΔΟΥΜΕ , φυσικά δεν έχω άγχος :)

[..]

Δεν υπερβάλλει καθόλου, μόνο τα ποσοστά με τα άτομα που παρατούν τη σχολή να δείς θα καταλάβεις...
Μια μεγάλη πλειοψηφία τη δηλώνει γιατί λέει: Ά ωραία έβγαλα τα μόρια και πιάνω και αυτή! κουλ! Ας τη δηλώσω
Ή το ίδιο πράγμα θα πεί ο καθηγητής/γονιός.... Όπως και σε όλες της υψηλόβαθμες...
Συμπληρώνουμε μηχανογραφικό με βάση τα μόρια και όχι τις επιθυμίες, άκυρο....
Έχω γράψει και άλλα πράγματα και μένεις στο γεγονός των επιπόλαιων. Το ξαναλέω λοιπόν , ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΣΧΟΛΗ,και ναι συμφωνώ με την άποψη οτι κάποιοι μπαίνουν , γιατί απλά έχουν πολλά μόρια . Για μένα προσωπικά η σχολή ήταν άπιαστη, δηλάδη δεν περίμενα τόσα μόρια .Είχα προετοιμάσει και τους γονείς μου αλλά το σημαντικότερο και τον εαυτό μου για κάτι χαμηλότερο. Αφού ήρθαν έτσι τα πράματα , πράττω αναλόγως:) .
Σας ευχαριστώ όμως για τις ανταποκρίσεις
ΠΕΙΤΕ ΚΑΝΑ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΜΕΝΕΤΕ ΣΕ ΕΜΕΝΑ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Όταν πάρετε το πτυχίο σας και βγείτε στην αγορά εργασίας θα καταλάβετε ότι όλα αυτά περί μουράτων σχολών είναι βλακείες. Συγχαρητήρια σε όσους το καταλαβαίνουν από τα 18 τους χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Όταν πάρετε το πτυχίο σας και βγείτε στην αγορά εργασίας θα καταλάβετε ότι όλα αυτά περί μουράτων σχολών είναι βλακείες. Συγχαρητήρια σε όσους το καταλαβαίνουν από τα 18 τους χρόνια.
+1 φίλε μου . Επίσης λέμε λέμε λέμε για αποκατάσταση αλλά τυχεροί νομίζω εκείνοι που θα εργαστούν σε αυτό που σπούδασαν ή χειρότερα, που θα εργαστούν... Βέβαια αυτά είναι και θέμα του <<Ελλαδιστάν>> μας και καλό θα ήταν να γίνει διαφορετικό topic αν δεν έχει ήδη γίνει , για να το συζητήσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas_GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas_GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Έχω γράψει και άλλα πράγματα και μένεις στο γεγονός των επιπόλαιων. Το ξαναλέω λοιπόν , ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΣΧΟΛΗ,και ναι συμφωνώ με την άποψη οτι κάποιοι μπαίνουν , γιατί απλά έχουν πολλά μόρια . Για μένα προσωπικά η σχολή ήταν άπιαστη, δηλάδη δεν περίμενα τόσα μόρια .Είχα προετοιμάσει και τους γονείς μου αλλά το σημαντικότερο και τον εαυτό μου για κάτι χαμηλότερο. Αφού ήρθαν έτσι τα πράματα , πράττω αναλόγως:) .
Σας ευχαριστώ όμως για τις ανταποκρίσεις
ΠΕΙΤΕ ΚΑΝΑ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΜΕΝΕΤΕ ΣΕ ΕΜΕΝΑ :D
όπως καταλαβαίνεις ούτε εγώ αναφερόμουν σε σένα συγκεκριμένα
απλά είπα οτι αυτά που λέει ο Γιάννης δεν είναι υπερβολές...

Δυστηχώς έχουμε χάσει την ουσία του πανεπιστήμιου προ πολλού στην Ελλάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Αυτό μας έχει φάει στην Ελλάδα... Όλοι θέλουν να μπουν στις "μουράτες" σχολές... Ακόμα κι όταν κάποιος ενδιαφέρεται για μια πιο τεχνική σχολή, έρχονται οι γονείς του και ο περίγυρός του που τον πιέζουν να μπει σε μια Ιατρική ή σε μια Νομική, "γιατί έχει άλλο κύρος"... Και ποιο είναι το αποτέλεσμα; Έχουμε πήξει στους δικηγόρους, τους..., τους..., και υστερούμε σε ειδικότητες αναγκαίες, οι οποίες όμως "δεν είναι ενός α' κύρους"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το ότι μια σχολή έίναι μουράτη ή όχι έχει να κάνει πιστεύω από πολλους παράγοντες ένας από τον οποίο είναι και η επαγγελματική αποκατάσταση....


Πχ. τα οικονομικά έγιναν μουράτη σχολή επί χρηματιστηρίου γιατι την εποχή εκείνη η επαγγελματική αποκατάσταση ήταν πολύ καλή. Ακόμα παραμένει μουράτη σχολή αλλά δεν έχει την αίγλη που είχε πριν κάποια χρόνια.

Το ΗΜΜΥ μέχρι πρόσφατα είχε πολύ καλές επαγγελματικές προοπτικές (ίσως είναι η πιο μουράτη σχολή του 4ου πεδίου).

Παλιά πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση είχαν οι πολιτικοι μηχανικοί και οι αρχιτέκτονες οι οποίοι βγαζαν και πολλάν χρήματα. Την εποχή μας η επαγγελματική αποκατάσταση έχει πέσει αλλά η μούρη παραμένει αφού για πάρα πολύ καιρό είχε καλές προοπτικες (παραδοσιακα μουράτη σχολή).

Παλιά η φιλολογία ήταν πολύ μούρικη σχολή (ακόμα είναι παρόλα αυτά εξαιτίας των επαγγελματικών εμποδίων η μούρη αυτή φθήνει.)

Παλιά μούρικη σχολή ήταν το χημικό με πολύ υψηλή βάση. Δυστυχώς στις μέρες μας η σχολη δε θεωρείται μουρικη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas_GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas_GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Το ότι μια σχολή έίναι μουράτη ή όχι έχει να κάνει πιστεύω από πολλους παράγοντες ένας από τον οποίο είναι και η επαγγελματική αποκατάσταση....


Πχ. τα οικονομικά έγιναν μουράτη σχολή επί χρηματιστηρίου γιατι την εποχή εκείνη η επαγγελματική αποκατάσταση ήταν πολύ καλή. Ακόμα παραμένει μουράτη σχολή αλλά δεν έχει την αίγλη που είχε πριν κάποια χρόνια.

Το ΗΜΜΥ μέχρι πρόσφατα είχε πολύ καλές επαγγελματικές προοπτικές (ίσως είναι η πιο μουράτη σχολή του 4ου πεδίου).

Παλιά πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση είχαν οι πολιτικοι μηχανικοί και οι αρχιτέκτονες οι οποίοι βγαζαν και πολλάν χρήματα. Την εποχή μας η επαγγελματική αποκατάσταση έχει πέσει αλλά η μούρη παραμένει αφού για πάρα πολύ καιρό είχε καλές προοπτικες (παραδοσιακα μουράτη σχολή).

Παλιά η φιλολογία ήταν πολύ μούρικη σχολή (ακόμα είναι παρόλα αυτά εξαιτίας των επαγγελματικών εμποδίων η μούρη αυτή φθήνει.)

Παλιά μούρικη σχολή ήταν το χημικό με πολύ υψηλή βάση. Δυστυχώς στις μέρες μας η σχολη δε θεωρείται μουρικη.....

Πέρα απο την επαγγελματική αποκατάσταση, αν κάτι δε σου άρεσει είσαι καταδικασμένος,
αν πάλι σου άρεσει μπορείς να κάνεις πολλά.... Το βλέπω σε πολλούς ανθρώπους γύρω μου αυτό
Και σε αυτούς που δε τους αρέσει αλλα παρόλα αυτά έχουν δουλεία, δε τους βλέπω και πολύ ευχαριστημένους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έτσι είναι Kostas_GR. Όταν όμως πρέπει να δουλέψεις για να ζήσεις και ακόμα περισσότερο όταν έχεις και παιδιά να μεγαλώσεις, τότε δεν έχεις την πολυτέλεια να διαλέξεις τι θα κάνεις γιατί δεν έχεις την επιλογή αυτή. Κάνεις ό,τι βρεις είτε σου αρέσει είτε δεν σου αρέσει και συνήθως δεν σου αρέσει. Ούτε και εγώ είμαι ευχαριστημένος που τρέχω όλη μέρα αλλά that's life...συμβιβάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas_GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas_GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Έτσι είναι Kostas_GR. Όταν όμως πρέπει να δουλέψεις για να ζήσεις και ακόμα περισσότερο όταν έχεις και παιδιά να μεγαλώσεις, τότε δεν έχεις την πολυτέλεια να διαλέξεις τι θα κάνεις γιατί δεν έχεις την επιλογή αυτή. Κάνεις ό,τι βρεις είτε σου αρέσει είτε δεν σου αρέσει και συνήθως δεν σου αρέσει. Ούτε και εγώ είμαι ευχαριστημένος που τρέχω όλη μέρα αλλά that's life...συμβιβάζεσαι.
στα 17-18 ούτε παιδιά έχεις ούτε τίποτα
και αυτοί που έχουν παιδιά και έκαναν τις λάθος επιλογές δε θα έπρεπε να σπρώχνουν τα νεα παιδιά στο ίδιο λάθος....
Μου είναι δύσκολο να καταθέσω το μηχανογραφικό μου αυτή τη στιγμή... Και ειναι το ίδιο δύσκολο να ακούω τις συμβουλές του κάθε γκουρού πάνω στο θέμα! Όταν πας σε μια σχολή 5ετους φοίτησης και την τελειώσεις σε 7-8 χρόνια ε δε μπορείς να κάνεις και πολλά γιατί πρέπει να δουλέψεις κι όλας... Δεν αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν πια τελειώσει και δουλεύουν, το θέμα είναι να μαθαίνουμε απο τα λάθη μας... Και την τελευταία 15ετία έγιναν πολλά λάθη στο θέμα αυτό... Περισσότερους ουδέτερους προς απογοητεύμενους φίλους έχω σε σχολές παρά χαρούμενους που κάνουν κάτι που τους αρέσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
στα 17-18 ούτε παιδιά έχεις ούτε τίποτα
και αυτοί που έχουν παιδιά και έκαναν τις λάθος επιλογές δε θα έπρεπε να σπροχνουν τα νεα παιδιά στο ίδιο λάθος....
Μου είναι δύσκολο να καταθέσω το μηχανογραφικό μου αυτή τη στιγμή... Και ειναι το ίδιο δύσκολο να ακούω τις συμβουλές του κάθε γκουρού πάνω στο θέμα! Όταν πας σε μια σχολή 5ετους φοίτησης και την τελειώσεις σε 7-8 χρόνια ε δε μπορείς να κάνεις και πολλά γιατί πρέπει να δουλέψεις κι όλας... Δεν αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν πια τελειώσει και δουλεύουν, το θέμα είναι να μαθαίνουμε απο τα λάθη μας... Και την τελευταία 15ετία έγιναν πολλά λάθη στο θέμα αυτό... Περισσότερους ουδέτερους προς απογοητεύμενους φίλους έχω σε σχολές παρά χαρούμενους που κάνουν κάτι που τους αρέσει....

Ακριβως ετσι ειναι.Συνηθως οι περισσοτεροι δηλωνουν με βαση τα μορια που εχει καποια σχολη.Πχ εχω 19000 μορια θα δηλωσω Νομικη αν ειμαι θεωρητικη,ΗΜΜΥ αν ειμαι τεχνολογικη,και Ιατρικη αν ειμαι θετικη.Να μην πανε χαμενα τα μορια.Τι θα πουν οι γονεις?Τι θα πει ο κοσμος?Γιατι ναι καποιοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ αλλα πως γινεται ολοι οι αριστουχοι καθε χρονο να επιλεγουν τις ιδιες σχολες.Ετσι ειναι το εκπαιδευτικο συστημα χρονια τωρα.
Καποιος που εχει φθασει σε μια ηλικια που εχει υποχρεωσεις και πρεπει να συντηρησει τον εαυτο του και την οικογενοια φυσικα και θα συμβιβαστει ισως με καθε δουλεια,δεν εχει επιλογη.Οταν ομως σου δινεται η ευκαιρια στα 18 να σπουδασεις και αργοτερα να εργαστεις στον τομεα που σε ελκυει και πιστευεις οτι σου ταιριαζει(μπορει να μην μας ταιριαζει τελικα λαθη κανουμε αλλα ειναι ΑΠΟ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ και οχι αποτελεσμα της επιροης του γονιου η καθηγητη) ειναι κριμα να την πετας.Παιδια μια συμβουλη ΔΗΛΩΣΤΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Συγκέντρωσα 19.321 μόρια (για 2ο και 4ο πεδίο), περισσότερα από όσα είχαν πέρυσι όλες (χωρίς ειδκό μάθημα φυσικά) οι σχολές των πεδίων μου. Άρα υποτίθεται ότι μπαίνω όπου θέλω. Όλοι μου λένε: "ασφαλώς ΗΜΜΥ θα δηλώσεις". Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω. Διάλεξα σχολή με περσινή βάση σχεδόν 2.000 μόρια πιο κάτω από τα δικά μου. Αυτήν ήθελα, αυτό είναι το όνειρο μου, αυτό (πιστεύω ότι) μου αρέσει, με αυτό θα είμαι ευχαριστημένος. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσα επιτιμητικά βλέμματα είδα, πόσοι σκέφτηκαν ότι είμαι μαλάκας (κάποιοι μου το είπαν και κατάμουτρα), πόσοι προσπάθησαν να με μεταπείσουν. (Οι μόνοι που δέχτηκαν την απόφαση μου χωρίς σχόλια ήταν οι γονείς μου και τους ευχαριστώ για αυτό). Γιατί ρε παιδιά? Τα μόρια είναι αυτά που καθορίζουν το τι μας αρέσει? Επειδή μια σχολή (για πραγματικούς λόγους ή λόγω μόδας) θεωρείται μουράτη, πρέπει όλοι να θέλουμε αυτήν? Τι θα πει η ηλιθιότητα (που άκουσα από καθηγητή!!) "θα πάνε χαμένα τόσα μόρια και ο κόπος σου"? Λέτε ότι θέλετε, θα κάνω αυτό που ονειρεύτηκα. ΤΕΛΕίΑ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ge0

Νεοφερμένος

Ο ge0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
κοιτάξτε παιδιά το πιο σωστό είναι να δηλώνουμε όχι με βάση τη "μουρή" (εντάξει παίζει κι αυτό το ρόλο του) αλλά να δηλώνουμε αυτό που πραγματικά μας αρέσει...
απλά να πω ότι οι σχολές που παραδοσιακά θεωρούνται "μουράτες" είναι Νομική,Ιατρική,Πολιτικών Μηχανικών και ΗΜΜΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
+ 10^10 για τον Dias. Απλά respect.

Το παιδί ξέρει τι θέλει, δεν ακούει κανέναν και συνεχίζει στον αρχικό του στόχο χωρίς εμπόδια.

Έλεος αυτός ο καθηγητής. Η πιο ανούσια πρόταση που έχω ακούσει σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
κάποιος να πει στον καθηγητή σου ότι τα μόρια και οι κόποι πάνε χαμένα όταν τα θυσιάζεις για μια σχολή που δεν θέλεις και την επιλέγεις απλά επειδή είναι μουράτη...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Συγκέντρωσα 19.321 μόρια (για 2ο και 4ο πεδίο), περισσότερα από όσα είχαν πέρυσι όλες (χωρίς ειδκό μάθημα φυσικά) οι σχολές των πεδίων μου. Άρα υποτίθεται ότι μπαίνω όπου θέλω. Όλοι μου λένε: "ασφαλώς ΗΜΜΥ θα δηλώσεις". Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω. Διάλεξα σχολή με περσινή βάση σχεδόν 2.000 μόρια πιο κάτω από τα δικά μου. Αυτήν ήθελα, αυτό είναι το όνειρο μου, αυτό (πιστεύω ότι) μου αρέσει, με αυτό θα είμαι ευχαριστημένος. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσα επιτιμητικά βλέμματα είδα, πόσοι σκέφτηκαν ότι είμαι μαλάκας (κάποιοι μου το είπαν και κατάμουτρα), πόσοι προσπάθησαν να με μεταπείσουν. (Οι μόνοι που δέχτηκαν την απόφαση μου χωρίς σχόλια ήταν οι γονείς μου και τους ευχαριστώ για αυτό). Γιατί ρε παιδιά? Τα μόρια είναι αυτά που καθορίζουν το τι μας αρέσει? Επειδή μια σχολή (για πραγματικούς λόγους ή λόγω μόδας) θεωρείται μουράτη, πρέπει όλοι να θέλουμε αυτήν? Τι θα πει η ηλιθιότητα (που άκουσα από καθηγητή!!) "θα πάνε χαμένα τόσα μόρια και ο κόπος σου"? Λέτε ότι θέλετε, θα κάνω αυτό που ονειρεύτηκα. ΤΕΛΕίΑ.


μεγαλος μαγκας εισαι φιλε μου θελω αυτογραφο:P αν ηταν κιαλλοι σαν εσενα η ελλαδα δε θα χε καταντησει σε αυτα τα μαυρα χαλια που ειναι τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Συγκέντρωσα 19.321 μόρια (για 2ο και 4ο πεδίο), περισσότερα από όσα είχαν πέρυσι όλες (χωρίς ειδκό μάθημα φυσικά) οι σχολές των πεδίων μου. Άρα υποτίθεται ότι μπαίνω όπου θέλω. Όλοι μου λένε: "ασφαλώς ΗΜΜΥ θα δηλώσεις". Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω. Διάλεξα σχολή με περσινή βάση σχεδόν 2.000 μόρια πιο κάτω από τα δικά μου. Αυτήν ήθελα, αυτό είναι το όνειρο μου, αυτό (πιστεύω ότι) μου αρέσει, με αυτό θα είμαι ευχαριστημένος. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσα επιτιμητικά βλέμματα είδα, πόσοι σκέφτηκαν ότι είμαι μαλάκας (κάποιοι μου το είπαν και κατάμουτρα), πόσοι προσπάθησαν να με μεταπείσουν. (Οι μόνοι που δέχτηκαν την απόφαση μου χωρίς σχόλια ήταν οι γονείς μου και τους ευχαριστώ για αυτό). Γιατί ρε παιδιά? Τα μόρια είναι αυτά που καθορίζουν το τι μας αρέσει? Επειδή μια σχολή (για πραγματικούς λόγους ή λόγω μόδας) θεωρείται μουράτη, πρέπει όλοι να θέλουμε αυτήν? Τι θα πει η ηλιθιότητα (που άκουσα από καθηγητή!!) "θα πάνε χαμένα τόσα μόρια και ο κόπος σου"? Λέτε ότι θέλετε, θα κάνω αυτό που ονειρεύτηκα. ΤΕΛΕίΑ.


Οι φροντιστές πολλές φορές λένε στα παιδια΄να διαλέξουν ημμυ, ιατρική , νομική επειδή με αυτόν τον τρόπο αυτοδιαφημίζονται. Εάν ένας γονιός δει οτι ο φροντιστής έκανε μάθημα σε ένα παιδί που πέρασε φέτος ημμυ εμπ αμέσως θα αυξήσει πελατεία (πάει αλυσιδωτά το πράγμα).
__
Μια κοπέλα το 2004 είχε βγάλει βαθμό σαν το δικό σου αλλά η ίδια δεν ήθελε ιατρική ήθελε παιδαγωγικά αλλά την αναγκάσανε να παει ιατρική με την προοπτική να γίνει παιδίατρος...
Τώρα παίρνει σε λίγο πτυχίο και το έχει μετανιώσει και θέλει να δώσει κατατακτηριες...

Δεν ακολούθησε το ονειρό της ακολούθησε το ονειρο των γονιών και των φιλων της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Συγκέντρωσα 19.321 μόρια (για 2ο και 4ο πεδίο), περισσότερα από όσα είχαν πέρυσι όλες (χωρίς ειδκό μάθημα φυσικά) οι σχολές των πεδίων μου. Άρα υποτίθεται ότι μπαίνω όπου θέλω. Όλοι μου λένε: "ασφαλώς ΗΜΜΥ θα δηλώσεις". Ευχαριστώ, αλλά δεν θα πάρω. Διάλεξα σχολή με περσινή βάση σχεδόν 2.000 μόρια πιο κάτω από τα δικά μου. Α

Ποια σχολη δε μας λες. Καποιο τμημα πληροφορικης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top