Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Nαι υπάρχει αυτή η κουτοπονηριά μεταξύ Ελλήνων, να μην λέμε την αλήθεια στην αποτυχία. Κακό αυτό. Δουλευόμαστε και μεταξύ μας. :loltooth: Δεν ξέρω αν άνεργοι Έλληνες θα αποκαλούσαν άνετα την Ελλάδα ως "πατρίδα" αφού τους φέρεται με τον χειρότερο τρόπο, αυτόν την περιθωριοποίησης και της μιζέριας. Συνήθως λέμε ότι στο εξωτερικό, οι άνθρωποι δεν είναι τόσοοοο φιλικοί όσο στην Ελλάδα αλλά με τα χρόνια διαπιστώνω, ότι υπάρχει ένας μύθος σε αυτό.

Στην Ελλάδα νομίζουμε ότι οι άλλοι είναι φιλικοί μαζί μας αλλά στο τέλος της ημέρας, ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του και τα χρόνια περνούν. Υπάρχει μια ψευδαίσθηση καλοκαρδοσύνης που ευνουχίζει το κίνητρο δημιουργίας. Εκεί κάνουμε το λάθος. Δεν είδα που με ωφέλησε να ζω μεταξύ "φιλικών" Ελλήνων που ναι μεν, έχουν καλή διάθεση μαζί μου αλλά δεν θέλουν να γίνουμε φίλοι ή απλά ενδιαφέρονται μόνο για το τι κάνω στη ζωή μου. Αυτό δεν το αποκαλώ "φιλική" διάθεση. Είναι κάτι άλλο αισχρό που παίζει πολύ τις δεκαετίες μετά το 2000. Δεν είδα που με ωφέλησε να ζω μεταξύ "φιλικών" Ελλήνων που ναι μεν, αλλά να είμαι ο άνεργος της ιστορίας και αυτοί να έχουν κάποια δουλειά του ποδαριού. Μόνο και μόνο για να λέμε ότι ζούμε στην Ελλάδα μας; Σπρώχνουμε όνειρα και συνειδητούς στόχους στον κάδο στο όνομα της συνήθειας; Ή ακόμη της ψευδαίσθησης που ανέφερα;

Οι άνθρωποι είναι παντού τα ίδια σκατά. Η κόλαση και ο παράδεισος είναι σε κάθε χώρα. Τι Ελλάδα, τι Ζιμπάμπουε, τι Σουηδία, τι Γερμανία, τι Βιρμανία. Ο αγώνας της επιβίωσης είναι ίδιος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Δεν θα το έλεγα και τόσο φυσιολογικό επάγγελμα. Μην βλέπεις πολλές αμερικάνικες ταινίες. Αν διαβάσεις άρθρα στην αγγλική πάνω σε αυτό το είδος επαγγέλματος, θα δεις ότι δεν είναι συμβατική δουλειά. Πρέπει να έχεις πολλά επικοινωνιακά χαρίσματα πέρα από κάποιες σπουδές σε Μαθηματικά / Οικονομικά / Φυσική. Δηλαδή, να μπορείς να λειτουργείς σε περιβάλλοντα "δοκιμαζόμενης αντοχής", πολιτικής ορθότητας και άχρωμου περιεχομένου. Τα Χρηματιστήρια δεν είναι και ναοί της ηθικής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Στην Ελλάδα, υπάρχουν κόμματα που ψαρεύουν επαναστατημένα νιάτα 15 ετών και τα κάνουν πρωθυπουργούς άμα λάχει. Δεν μου έρχεται το όνομα. :hmm: :loltooth: Η κάθε χώρα κάπου εξειδικεύεται. Ξέρεις κανένα 9χρονο που έκανε τον πίθηκο σε τσίρκο;

- Μανωλάκηηηη κατέβα από την τσουλήθρα μη σκοτωθείς
- Ναι μαμά, ...Μανώλης 15 ετών
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα,στην Ελλάδα είναι πραγματικά πιο ανθρώπινα τα πράγματα,έξω είσαι απλά λεφτά και ξένος.
Επειδή τυγχάνει να είμαι γιος μεταναστών και να έχω μεταναστεύσει στο εξωτερικό για δουλειά (και έχω και τον αδερφό μου),δεν αξίζει τον κόπο.
Το να ακολουθήσεις ένα όνειρο ή μία καριέρα δεν θα σε κάνει πραγματικά χαρούμενο. Οτιδήποτε και να κάνεις,αν δεν έχεις την οικογένεια σου,τους γονείς,τα αδέρφια ή τα παιδιά σου δεν έχει σημασία αν είσαι πετυχημένος στην καριέρα σου. Μπορεί να σε κάνει στιγμιαία χαρούμενο,αλλά (όπως και τις περισσότερες δουλειές) θα το βαρεθείς το επάγγελμα.
Υπάρχουν πολλές πιθανότητες στην Ελλάδα,αρκεί να είσαι ανοιχτός σε αυτές.
Από εμπειρία και μόνο,σου λέω πως αξίζει να μείνεις στην πατρίδα σου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Nα κάνω τι στην πατρίδα; Να μαζέψω ελιές; Δεν έχω καμία προοπτική κανονικής εργασίας στην Ελλάδα. Λυπάμαι πολύ γι' αυτό και δεν ζητάω δουλειά με απολαβές μεγαλοστελέχους της Ziemens.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Nα κάνω τι στην πατρίδα; Να μαζέψω ελιές; Δεν έχω καμία προοπτική κανονικής εργασίας στην Ελλάδα. Λυπάμαι πολύ γι' αυτό και δεν ζητάω δουλειά με απολαβές μεγαλοστελέχους της Ziemens.
Γιατί,τόσο απαξιωτικό είναι να μαζεύεις ελιές ή να δουλεύεις σεζόν,να έχεις μια επιχείρηση;
Τόσο απαξιωτικά βλέπετε τον κόσμο που βγάζει το ψωμί του με ιδρώτα;
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Γιατί,τόσο απαξιωτικό είναι να μαζεύεις ελιές ή να δουλεύεις σεζόν,να έχεις μια επιχείρηση;
Τόσο απαξιωτικά βλέπετε τον κόσμο που βγάζει το ψωμί του με ιδρώτα;

Όχι δεν αναφέρεται σε αυτό. Απλά θέλει δουλειά στον τομέα του και η χώρα μας δεν του την παρέχει.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Όχι δεν αναφέρεται σε αυτό. Απλά θέλει δουλειά στον τομέα του και η χώρα μας δεν του την παρέχει.
Δεν μου άρεσε έτσι όπως το είπε όμως,μπορεί να εκφραστεί και καλύτερα.
Μα κανείς δεν βρίσκει κατευθείαν σε αυτό που έχει σπουδάσει εργασία,ακόμα και στο εξωτερικό να είσαι (Εκτός αν ασχολείται κάποιος με επαγγέλματα υγείας).
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν μου άρεσε έτσι όπως το είπε όμως,μπορεί να εκφραστεί και καλύτερα.
Μα κανείς δεν βρίσκει κατευθείαν σε αυτό που έχει σπουδάσει εργασία,ακόμα και στο εξωτερικό να είσαι (Εκτός αν ασχολείται κάποιος με επαγγέλματα υγείας).
Στο εξωτερικό μπορείς να βρεις δουλειά στον τομέα που σπούδασες από την 1η στιγμή. Υπάρχουν πολλές χώρες όπου μπορεί κάποιος να μεταναστεύσει και πολλές θέσεις εργασίας για κάθε τομέα.

Το ότι για εσένα, εμένα, τον Χ είναι σημαντικότερο να είσαι με την οικογένειά σου, τους φίλους σου, στον τόπου σου από το να είσαι σε μία ξένη χώρα και να εργαζέσαι δεν σημαίνει πως όλοι τα ζυγίζουν κάθετι με τον ίδιο τρόπο.
Επίσης, πολλοί θέλουν την οικογένεια και τους φίλους τους, ωστόσο, λόγω της οικονομικής βαρβαρότητας φεύγουν.
 

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Έλα βρε Ακίκο,σιγά που τους αναγκάζεις κιόλας όταν λές την γνώμη σου :P .
Και που αλλού να πας απο θετική ; Φυσικό που είναι 10 φορές χειρότερο εκτός εαν επιλέξεις κατάλληλο τομέα & μαθήματα ; ή Μαθηματικό που είναι 100 φορές χειρότερη η αποκατάσταση, και καταλήγεις να κάνεις τίποτα στα οικονομικά στην καλύτερη(η πλειοψηφία πάντα των αποφοίτων);

ή μήπως καμία άλλη ειδικότητα μηχανικού που χρειάζεσαι εξοπλισμό για να εργαστείς,ολόκληρη ομάδα απο άλλους μηχανικούς ,βιομηχανία γενικά και πιθανότατα μπαμπά,μαμά ή θείο μηχανικό, ήδη στα κόλπα;

Έλα η πληροφορική υπερέχει...και το ξέρεις .
Στην ίδια ηλικία που ένας γιατρός θα αρχίσει να εργάζεται, ο πληροφορικάριος μπορεί να έχει πολυετή εμπειρία και να χρυσοπληρώνεται . Έχοντας λιγότερο άγχος και πολύ λιγότερες νομικές ευθύνες εαν γίνει κάποιο λάθος(εκτός εαν ρίξεις αεροπλάνο επειδή έβαλες sefety feature ως premium :P) .
Μην τρολλαρεις και καταστρέψεις παιδιά γυμνασιου που διαβάζουν αυτό το θέμα.
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Δεν μου άρεσε έτσι όπως το είπε όμως,μπορεί να εκφραστεί και καλύτερα.
Μα κανείς δεν βρίσκει κατευθείαν σε αυτό που έχει σπουδάσει εργασία,ακόμα και στο εξωτερικό να είσαι (Εκτός αν ασχολείται κάποιος με επαγγέλματα υγείας).

Εμείς βρίσκουμε.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Το γνωρίζω ότι δεν είμαστε η πλειοψηφία , αλλά όταν λες κανείς εκτός από τα επαγγέλματα υγείας συμπεριλαμβάνεις και εμάς. Το να κρατήσεις τη δουλειά δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Το γνωρίζω ότι δεν είμαστε η πλειοψηφία , αλλά όταν λες κανείς εκτός από τα επαγγέλματα υγείας συμπεριλαμβάνεις και εμάς. Το να κρατήσεις τη δουλειά δεν έχει σχέση με αυτό που συζητάμε.
Όπως και να έχει,ελπίζω για το καλύτερο και δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός.
Μακάρι να μην υπάρχει άλλο η απαξίωση της εργασίας και του να "δουλεύεις για το ψωμί σου". Ίσως είμαι και biased,γιατί γνωρίζω καλά το λούκι που περνάνε οι απλοί εργαζόμενοι.
Μπορεί να κάνω και λάθος,αλλά όλοι από τα λάθη μαθαίνουμε 😊.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Επίσης μια βασική υποσημείωση βέβαια off topic αλλά ... μην φέρνετε σαν παράδειγμα τον Bill Gates γιατί δεν ήταν μονο το IQ του αλλά ήταν παιδί ευκατάστατης οικογένειας και "έτυχε" η μάνα του να ξέρει τον πρόδρο της IBM μην υποτιμάται τις γνωριμίες στην προσωπική επιτυχία. Το οτι είχε 170 IQ δεν λέει κατι δεκάδες άτομα έχουν το IQ του Gates δεν γίναν τοσο πλούσιοι οσο αυτός.Αν δεν ήξερε η μάνα του τον προεδρο της IBM σήμερα δεν θα τον ήξερε ούτε η μάνα του...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Γιατί,τόσο απαξιωτικό είναι να μαζεύεις ελιές ή να δουλεύεις σεζόν,να έχεις μια επιχείρηση;
Τόσο απαξιωτικά βλέπετε τον κόσμο που βγάζει το ψωμί του με ιδρώτα;

Δεν εννοούσα αυτό που κατάλαβες. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μαζέψω ελιές ή να αρμέξω πρόβατα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μου αρέσει να "κάψω" δεκαετίες παραγωγικού χρόνου από την πιο δημιουργική περίοδο της κανονικής ζωής μου σε περιστασιακές δουλειές επειδή:
  • η χώρα μας είναι αυτή που είναι (φτωχή, μικρή, χρεωμένη, μνημονιακή κλπ)
  • η χώρα μας προσφέρει μια ψευδαίσθηση φιλικών ανθρώπων ενώ στην πραγματικότητα ο καθένας βολεύει τον κώλο του εις βάρος του διπλανού του
  • αναφέρονται ευρύτεροι συναισθηματικοί λόγοι, οι οποίοι δεν βοηθούν στην εύρεση κανονικής δουλειάς
  • οι ξένες χώρες, λαοί, πλανήτες και γαλαξίες δεν είναι τόσο φιλικοί όπως το εννοούμε στην Ελλάδα (δηλαδή, μονομερής ορισμός).
Με τις περιστασιακές δουλειές επειδή έχω σπουδάσει κάτι για να μπορώ να διαβάζω και να σκέφτομαι, νιώθω ότι απλά αυτό που ορίζω ως ζωή μου, το πετάω στα σκουπίδια. Η ζωή μου είναι το μόνο που ορίζω σαν οντότητα στο σύστημα που ζω. Οι περιστασιακές δουλειές είναι μια λύση επιλογών για ανθρώπους κυρίως που δεν προσπαθούν να δημιουργούν σοβαρές συνθήκες εργασίας (η ντετερμιστική περίπτωση) ή έτυχαν σε τέτοιες συνθήκες εργασίας λόγω άλλων αιτιών (η ατυχής περίπτωση). Δεν μου αρέσει να προκαλώ την ατυχία μου ως λύση ομπρέλας (αυτό μπορούμε, αυτό κάνουμε και αράζουμε). Δεν μ' αρέσει να είμαι του "λίγου", της αδράνειας και αραχτός στην καφετέρια να κράζω το σύστημα του Μητσοτάκη, του Αλέξη, του Παπαδημούλη και άλλων διαχειριστών.

Θέλω μια κανονική εργασία, με κοινωνική και ιατρική ασφάλιση όπως την ορίζει το Σύνταγμα πριν έρθουν τα μνημόνια και τα "ναι-όχι". Κατάλαβες;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης μια βασική υποσημείωση βέβαια off topic αλλά ... μην φέρνετε σαν παράδειγμα τον Bill Gates γιατί δεν ήταν μονο το IQ του αλλά ήταν παιδί ευκατάστατης οικογένειας και "έτυχε" η μάνα του να ξέρει τον πρόδρο της IBM μην υποτιμάται τις γνωριμίες στην προσωπική επιτυχία. Το οτι είχε 170 IQ δεν λέει κατι δεκάδες άτομα έχουν το IQ του Gates δεν γίναν τοσο πλούσιοι οσο αυτός.Αν δεν ήξερε η μάνα του τον προεδρο της IBM σήμερα δεν θα τον ήξερε ούτε η μάνα του...

Ε, τώρα και εσύ..Χαλάς το όνειρο του μέσου Έλληνα δεκαπεντάχρονου που θέλει να σπουδάσει προγραμματισμό επειδή του αρέσει η Φυσική.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Το μάθημα εννοούσα 15 ευρώ την ώρα * 2 ώρες (1 μάθημα) = 30 ευρώ.


Samael θα σου εξηγήσω.

Δες θέσεις εργασίας ιατρών
Ζητάνε ιατρούς με ειδικότητα ή άνευ χωρίς άλλες προϋποθέσεις. Όλες αυτές οι αγγελίες είναι τουλάχιστον 1000 ευρώ. Τόση είναι η βάση ενός ιατρούς.

Στους πληροφορικάριους/μηχανικούς ζητάνε τεχνολογίες και προϋποθέσεις που δεν έχεις διδαχθεί στη σχολή και μπορεί να τις διεκδικήσει οποιοδήποτε άλλος απόφοιτος έχει ασχοληθεί. Στη σχολή ούτε autocad δεν διδαχθήκαμε.

Επίσης υπάρχουν και αστείες αγγελίες όπως τη παρακάτω, όπου ζητάνε ένα παιδί για όλες τις δουλειές γιατί οι υφιστάμμενοι υπάλληλοι δεν μπορούν ούτε ένα mail στο outlook να συνδέσουν:
Δεν σε θέλουν για το πτυχίο σου αλλά για τις γνώσεις που έχεις αποκτήσεις κυρίως εκτός σχολής.

Φυσικά και δεν τους νοιάζει Ακίκο να ζητήσουν κάτι πέρα απο πτυχίο ιατρικής , καθώς τα προσόντα και τα μαθήματα που θα παρακολουθήσουν είναι τυποποιημένα & στάνταρ. Στους ημμυ , το πτυχίο σου το έχεις διαμορφώσει όπως εσύ θες και έχεις πολλές διαφορετικές προσωπικότητες απο τεχνικής πλευράς . Είναι λογικό οτι ο κάθε εργοδότης έχει τις δικές του ανάγκες .

Κοίτα και εμείς που στην σχολή διδαχθήκαμε autocad, δεν νομίζω οτι έκανε καμία τρομερή διαφορά .
Κάποιος που είναι σε θέση να τελειώσει το ΕΜΠ δεν νομίζω να έχει θέμα να μάθει ένα πρόγραμμα σαν το autocad σε κάνα μήνα καθημερινής ενασχόλησης . Σημασία έχουν τα problem solving skills που αποκτάς παρά το να μάθεις κάποιο πρόγραμμα. Δεν θα διαφωνήσω οτι βοηθάει πολύ ώστε να βρεις κατευθείαν αύριο μεθαύριο δουλειά . Αλλά δεν καταστράφηκε και ο κόσμος εαν το μάθεις μόνος σου .

Επίσης είναι λογικότατο να βρίσκεις τέτοιες γελοίες αγγελίες αλλά ούτε ο πληροφορικάριος ούτε ο ημμύ σπουδάζουν 5 χρόνια για να κάνουν IT support στο επίπεδο που ζητάνε κάτι τέτοιοι . Ακόμα και παιδί γυμνασίου/λυκείου μπορεί να καλύψει τις ανάγκες τους .

Πάντως να ξέρεις οτι τίποτα δεν έρχεται χωρίς κόστος . Η δουλειά του ημμυ μπορεί να επεκταθεί σε πολλά και διαφορετικά αντικείμενα.Ο γιατρός κάνει κάτι πολύ συγκεκριμένο και ποτέ δεν ξεφεύγει πέρα απο αυτό . Επίσης ο ημμύ έχει περισσότερα περιθώρια για δημιουργικότητα χωρίς άγχος εαν κάτι στραβώσει και ποτέ δεν ξέρει πως μπορεί να κάνει scale κάτι που δουλεύει . Άρα ναι,θυσιάζεις κάποιο job security,αλλά αυτό είναι το ωραίο . Δεν ξέρεις με τι μπορείς να καταλήξεις να ασχολείσαι και πόσο καλά να πάει .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μην τρολλαρεις και καταστρέψεις παιδιά γυμνασιου που διαβάζουν αυτό το θέμα.

Ότι σχολή και να τελειώσεις δεν καταστρέφεσαι ,εαν φροντίσεις να τα πας καλά σε αυτή και να παρακολουθείς :P . Γιατί πάνω απο όλα έχει σημασία στο τέλος της εβδομάδας να λες "τι έμαθα" ;Ναι υπάρχουν μέρες που σε λιώνουν,και ορισμένα προβλήματα που δεν αντιλαμβάνεσαι εκείνη την περίοδο γιατί να ασχοληθείς μαζί τους .Αλλά αργά η γρήγορα καταλαβαίνεις οτι είτε κληθείς ποτέ να λύσεις κάτι παρόμοιο είτε όχι στην δουλειά σου,έχεις εξελίξει την ικανότητα σου να δουλεύεις σε προβλήματα γενικά.

Ο ίδιος λόγος που τα μαθηματικά διδάσκονται στο σχολείο ακόμα και σε ανθρώπους που δεν πρόκειται ποτέ να κάνουν κάτι παραπάνω απο βασικές πράξεις στην ζωή τους . Δεν έχει να κάνει με το να μπορείς να λύσεις μια δευτεροβάθμια . Αλλά να ακονίσεις το μυαλό σου . Τα προβλήματα είναι η υλική οδός για να αποκτηθούν αυτές οι νοητικές ικανότητες .

Και επίσης μην ανησυχείς κανείς δεν μένει για πολύ ημμυ εαν δεν είναι techy guy . Εαν δεν ανήκεις στην σχολή το καταλάβεις απο τα πρώτα κιόλας εξάμηνα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Πάντως νομίζω είμαστε το καλύτερο φόρουμ για διαφήμιση ιατρικών σχολών, δεν μπορώ να πω.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Πάντως νομίζω είμαστε το καλύτερο φόρουμ για διαφήμιση ιατρικών σχολών, δεν μπορώ να πω.
Είναι σημαντικό,για εμένα προσωπικά,να υπάρχουν γιατροί που κάνουν αυτό που κάνουν από πάθος και όχι κυρίως για την φήμη και το χρήμα.
Έχω λίγο bias 😋😁
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Αχ αυτη η ιατρικη, ποσο κοσμο εχει καψει, μα ποσο. Ολοι πανε για ιατρικη και τελικα το 20 τοις εκατο περναει. Εντωμεταξυ και εμενα οι γονεις με εχουν ρωτησει ουτε και εγω δεν ξερω ποσες φορες αμα θελω να γινω ιατρος και τους εξηγω οτι δεν λεω ωραιο επαγγελμα και πολυ ενδιαφερουσα επιστημη αλλα δεν θα μπορουσα να το κανω απο τρελο παθος οπως αυτο που επιθυμω τωρα.Τουλαχιστον με κατανοουν, αλλα ποτε δεν θα καταλαβω αυτη την επιθυμια της πλειονοτητας των γονεων να γινουν τα παιδια τους ιατροι (μαλλον εμφυτη).
 

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Πάντως να ξέρεις οτι τίποτα δεν έρχεται χωρίς κόστος . Η δουλειά του ημμυ μπορεί να επεκταθεί σε πολλά και διαφορετικά αντικείμενα.Ο γιατρός κάνει κάτι πολύ συγκεκριμένο και ποτέ δεν ξεφεύγει πέρα απο αυτό . Επίσης ο ημμύ έχει περισσότερα περιθώρια για δημιουργικότητα χωρίς άγχος εαν κάτι στραβώσει και ποτέ δεν ξέρει πως μπορεί να κάνει scale κάτι που δουλεύει . Άρα ναι,θυσιάζεις κάποιο job security,αλλά αυτό είναι το ωραίο . Δεν ξέρεις με τι μπορείς να καταλήξεις να ασχολείσαι και πόσο καλά να πάει .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Ειλικρινά μην ξανααναφερεις την λεξη ιατρική, είσαι το λιγότερο άσχετος και το να συγκρίνεις ιατρική και ημμυ είναι φροντιστήριακη λογική δευτέρας λυκειου.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
Γνώμη Ελληνικής κοινωνίας για κάθε επάγγελμα
Γιατρός= θεός (Μούρη ss)
Νομικός= Ηγέτης (μουρη s)
Αστυνομικός, πυροσβέστης κτλ= Λεφτά, άνετη ζωή (Μούρη A+)
Μηχ ηλεκτρολόγος= ηλεκτρολόγος (Μούρη C++)
Φιλόλογος= Άνεργος (Μούρη B-)
Ωκεανογράφος= Ψαράς (Μούρη F)
Νοσηλευτής= Γυναίκα νοσοκόμα (Μούρη C+)
Γεωπόνος= αγρότης (Μούρη F)
Πολιτικής επιστήμης= wannabe πολιτικός ( Μούρη B+)
Χημικός, βιολόγος, φυσικός και άντε με το ζόρι μαθηματικός= άνεργοι επιστήμονες (β+)
Οικονομολόγος= Βαρουφάκης (Β+)
Λογιστής= άνεργος (D+)
Ιστορικός= τι είναι αυτό, υπάρχει; ( D-)
Δασολόγος= hippie (F----)
Ιχθυοκαλλιέργειες= Ψαράς 2 (F----------------------------------------)
Περιβάλλοντος= τι είναι αυτό; (F)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γνώμη Ελληνικής κοινωνίας για κάθε επάγγελμα
Γιατρός= θεός (Μούρη ss)
Νομικός= Ηγέτης (μουρη s)
Μηχ ηλεκτρολόγος= ηλεκτρολόγος (Μούρη C+)
Φιλόλογος= Άνεργος (Μούρη B-)
Ωκεανογράφος= Ψαράς (Μούρη F)
Νοσηλευτής= Γυναίκα νοσοκόμα (Μούρη C+)
Γεωπόνος= αγρότης (Μούρη F)
Πολιτικής επιστήμης= wannabe πολιτικός ( Μούρη B+)
Χημικός, βιολόγος, φυσικός και άντε με το ζόρι μαθηματικός= επιστήμονες άνεργοι (β+)
Οικονομολόγος= Βαρουφάκης (Β+)
Λογιστής= άνεργος (D+)
Ιστορικός= τι είναι αυτό, υπάρχει; ( D-)
Δασολόγος= hippie (F----)
Ιχθυοκαλλιέργειες= Ψαράς 2 (F----------------------------------------)
Περιβάλλοντος= τι είναι αυτό; (F)
Θυμάμαι που είχα συναντήσει ένα παιδί που σπούδασε σε ΤΕΙ ΗΜΜΥ και αντί να πει ότι σπουδάζει ΗΜΜΥ είπε ότι σπουδάζει ηλεκτρολόγος, δεν ήξερε καν τι σπούδαζε :loltooth:
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Γνώμη Ελληνικής κοινωνίας για κάθε επάγγελμα
Γιατρός= θεός (Μούρη ss)
Νομικός= Ηγέτης (μουρη s)
Μηχ ηλεκτρολόγος= ηλεκτρολόγος (Μούρη C+)
Φιλόλογος= Άνεργος (Μούρη B-)
Ωκεανογράφος= Ψαράς (Μούρη F)
Νοσηλευτής= Γυναίκα νοσοκόμα (Μούρη C+)
Γεωπόνος= αγρότης (Μούρη F)
Πολιτικής επιστήμης= wannabe πολιτικός ( Μούρη B+)
Χημικός, βιολόγος, φυσικός και άντε με το ζόρι μαθηματικός= επιστήμονες άνεργοι (β+)
Οικονομολόγος= Βαρουφάκης (Β+)
Λογιστής= άνεργος (D+)
Ιστορικός= τι είναι αυτό, υπάρχει; ( D-)
Δασολόγος= hippie (F----)
Ιχθυοκαλλιέργειες= Ψαράς 2 (F----------------------------------------)
Περιβάλλοντος= τι είναι αυτό; (F)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θυμάμαι που είχα συναντήσει ένα παιδί που σπούδασε σε ΤΕΙ ΗΜΜΥ και αντί να πει ότι σπουδάζει ΗΜΜΥ είπε ότι σπουδάζει ηλεκτρολόγος, δεν ήξερε καν τι σπούδαζε :loltooth:
Ξεχασες τον αστυνομικο (μουρη τουλαχιστον Α+) :crazy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top