Μουράτες σχολές

Ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο "μουράτη" σχολή;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1,016)
  • Νομική

    Ψήφοι: 133 13.1%
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 299 29.4%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 213 21.0%
  • Άλλη σχολή (πείτε ποια)

    Ψήφοι: 47 4.6%
  • Στρατιωτικές - αστυνομία

    Ψήφοι: 40 3.9%
  • Φιλολογία

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Σχολές θετικών επιστημών (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία)

    Ψήφοι: 71 7.0%
  • Οικονομικές - Επιχειρησιακές

    Ψήφοι: 62 6.1%
  • Σχολή πιλότων (ή Ικάρων)

    Ψήφοι: 55 5.4%
  • Σχολή Καλών Τεχνών

    Ψήφοι: 34 3.3%
  • Πολιτικές Επιστήμες

    Ψήφοι: 6 0.6%
  • Ιστορία

    Ψήφοι: 9 0.9%
  • Δεν υπάρχουν "μουράτες" σχολές

    Ψήφοι: 11 1.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 0.2%

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Να δουμε τι θα λες σε λιγα χρονακια στον delivera μαθηματικο η φιλολογο. Κατσε να μαντεψω....α ναι : "Μαλλον ειχε δικιο εκεινο το παιδι απο το forum που μας τα ελεγε αλλα δεν τον ακουγαμε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Μα αν ειναι υψηλες οι βασεις σημαινει πως θα εχουν μπει ευκολα θεματα οποτε και εσυ θα γραψεις.Αρα που το προβλημα;

ασε με εμενα εγω εδωσα πανελληνιες περσι.το λεω γιατι βλεπετε τις περσυνες βασεις και λετε καλα ειναι θα μπουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Να δουμε τι θα λες σε λιγα χρονακια στον delivera μαθηματικο η φιλολογο. Κατσε να μαντεψω....α ναι : "Μαλλον ειχε δικιο εκεινο το παιδι απο το forum που μας τα ελεγε αλλα δεν τον ακουγαμε".

Γενικευσεις και παραφιλολογιες...εγω δεν ξερω κανεναν που το ''ειχε'' στα μαθηματικα η σε οποιοδηποτε κλαδο και εγινε ταβερνιαρης και deliveras...αγορινα,εσυ απο οτι εχω καταλαβει ψαχνεις για βολεμα...πες το.
Αμα εισαι ''μυαλο'' και αγαπας αυτο που κανεις,να δεις τι καλα σε ζητανε και σε παιρνουν οι ιδιοι...αμα βεβαια εβγαλες μια σχολη για να λες οτι εβγαλες πανεπιστημιο...οχι deliveras αλλα φυλλαδια να μοιραζεις...καλα να παθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Να δουμε τι θα λες σε λιγα χρονακια στον delivera μαθηματικο η φιλολογο. Κατσε να μαντεψω....α ναι : "Μαλλον ειχε δικιο εκεινο το παιδι απο το forum που μας τα ελεγε αλλα δεν τον ακουγαμε".

Guess again.
Και σταμάτα γιατί εκτίθεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Εκνευριζομαι με κατι τυπαδες που νομιζουν οτι με το ελαχιστο διαβασμα που εκαναν θα περασουν σε υψηλοβαθμες σχολες... Εχω χαρακτηριστικα παραδειγματα στο μυαλο μου. Η μια π.χ. διαβασε κατι λιγα,δεν ειναι εντελως ανιδεη δηλαδη, αλλα ονειρευεται νομικες και δε ξερω γω τι. Περνα μια αρχαιολογια εκει περα και να' σαι ευχαριστημενη. Ενας αλλος παλι ολη την χρονια στην κοσμαρα του μου θελει μεταφραση-διερμηνεια. Μετα το κορυφαιο μια αλλη που δεν ηξερε πως φαινονταν καν τα βιβλια ηθελε στην αρχη της χρονιας να περασει ιατρικη, ηταν ευκολο κατα τη γνωμη της με λιγο διαβασμα να το πετυχει. Τελικα, αποφασισε να ανοιξει το βιβλιο το τελευταιο μηνα μπας και περασει μια νοσηλευτικη.

Sorry κιόλας, αλλά εσένα τι σε κόφτει τι θέλει να κάνει ο καθένας;
Ο καθένας ας κοιτάει τη δουλειά του!
Και που ξέρεις εσύ ότι η τάδε που θέλει νομική δεν αγαπάει τη σχολή, ή ότι μέσα στο Πάσχα αυτή δεν ξεπατώθηκε περισσότερο από εσένα, από εμένα, ή από τον καθένα έχοντας πίστη στο στόχο της και θέληση;
Και γιατί λες "Περνα μια αρχαιολογια εκει περα και να' σαι ευχαριστημενη"; Η αρχαιολογία σου φαίνεται κατώτερου επιπέδου από τη νομική, ή πιο εύκολη σχολή, ή μήπως δεν έχει αξία;
Θεωρώ πολύ υποκριτική/κουτσομπολίστικη/κακοπροαίρετη τη στάση σου -και εκφράζω γνώμη, γιατί κοινοποίησες δημόσια.
Αν, όντως, σε ενοχλεί αυτό που λέει ή πιστεύει ο "Χ", να το πεις σε εκείνον ευθέως.
Με το να το λες εδώ, δεν κερδίζεις κάτι -ίσα ίσα το αντίθετο!
Στο τέλος θα φανεί ποιος κόπιασε.-


ΈΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΉ!

Δουλειά δεν έχουμε να κάνουμε (!) και θάβουμε κοσμάκη πίσω από την πλάτη του.
Προσωπικά, ούτε που θα μου πέρναγε από το μυαλό να προβώ σε τέτοιου είδους κριτικές, το θεωρώ λίγο-πολύ ξεφτίλα.
Μικροαστίλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να δουμε τι θα λες σε λιγα χρονακια στον delivera μαθηματικο η φιλολογο. Κατσε να μαντεψω....α ναι : "Μαλλον ειχε δικιο εκεινο το παιδι απο το forum που μας τα ελεγε αλλα δεν τον ακουγαμε".

Να δούμε τι θα λες σε λίγα χρονάκια σε όλους όσους πήγαν σε πολυτεχνεία και ιατρικές ονειρευόμενοι καριέρες και λεφτά και κατέληξαν στο βάλτο με τα σκατά πασχίζοντας να ξαναδώσουν για αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Εκνευριζομαι με κατι τυπαδες που νομιζουν οτι με το ελαχιστο διαβασμα που εκαναν θα περασουν σε υψηλοβαθμες σχολες... Εχω χαρακτηριστικα παραδειγματα στο μυαλο μου. Η μια π.χ. διαβασε κατι λιγα,δεν ειναι εντελως ανιδεη δηλαδη, αλλα ονειρευεται νομικες και δε ξερω γω τι. Περνα μια αρχαιολογια εκει περα και να' σαι ευχαριστημενη. Ενας αλλος παλι ολη την χρονια στην κοσμαρα του μου θελει μεταφραση-διερμηνεια. Μετα το κορυφαιο μια αλλη που δεν ηξερε πως φαινονταν καν τα βιβλια ηθελε στην αρχη της χρονιας να περασει ιατρικη, ηταν ευκολο κατα τη γνωμη της με λιγο διαβασμα να το πετυχει. Τελικα, αποφασισε να ανοιξει το βιβλιο το τελευταιο μηνα μπας και περασει μια νοσηλευτικη. Δηλαδη, ελεος, εμεις ξεπατωνομαστε ολη τη χρονια,και αυτες οι "ιδιοφυιες" νομιζουν οτι η πανελληνιες ειναι ενα παιχνιδακι. Συγγνωμη κιολας αλλα που ζουν???

καλά σου λένε ρε φίλε..κούλαρε λίγο..γιατί δηλαδη..λίγους έχουμε δει που τα έδωσαν ολα τους δύο ή τον τελευταιο μηνα και γραψανε πάνω απο 18.000 μορια..αυτοι οι <<τυπάδες>> μπορει να είναι πιο εξυπνοι , να εχουν μεγαλυτερη ευκολια στην αποστήθιση και στην απορροφητικότητα...νταξει όσοι δε μπορουν να το κανουν αυτο καλα κάνουν και διαβαζουν κανονικα απο την αρχη της χρονιάς ! ο καθένας όπως βολεύεται..εξαλλου οπως προαναφέρθηκα : εν τέλει καλώς ή κακώς κρινομαστε εκ του αποτελεσματος...σκληρο αλλα είνια και αυτο μια πραγματικοτητα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Να δουμε τι θα λες σε λιγα χρονακια στον delivera μαθηματικο η φιλολογο. Κατσε να μαντεψω....α ναι : "Μαλλον ειχε δικιο εκεινο το παιδι απο το forum που μας τα ελεγε αλλα δεν τον ακουγαμε".

Hρέμησε αυθεντία:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Να δουμε τι θα λες σε λιγα χρονακια στον delivera μαθηματικο η φιλολογο. Κατσε να μαντεψω....α ναι : "Μαλλον ειχε δικιο εκεινο το παιδι απο το forum που μας τα ελεγε αλλα δεν τον ακουγαμε".
Και ποιανης σχολής ο απόφοιτος θα απόφυγει σίγουρα την απασχόληση με τέτοιες δουλείες? Καμιας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Να δουμε τι θα λες σε λιγα χρονακια στον delivera μαθηματικο η φιλολογο. Κατσε να μαντεψω....α ναι : "Μαλλον ειχε δικιο εκεινο το παιδι απο το forum που μας τα ελεγε αλλα δεν τον ακουγαμε".
Ο κλασσικος Νεοελληνας.Περασε μια σχολη ΕΜΠ μπαινει σε ενα forum το παιζει μυαλλο κατακρινει τους υπολοιπους που θελουν να πραγματοποιησουν τα ονειρα τους οπως και εγω που θελω να περασω Μηχανολογια και Βιομηχανικη Πληροφορικη Καβαλας.Μηπως και εγω ειμαι λαθος που θελω αυτες τις σχολες??Δεν σου γεμιζω το ματι κυριε Πολυτεχνειακε???Please tell me..Οταν περασα ΣΜΥ ξερεις τι ειπα??Οπα ωραια εδω ειμαστε τελικα καταλαβα οτι καλυτερα να κανεις αυτα που ονειρευεσαι παρα να κανεις κατι μονο και μονο για τα λεφτα.Αν σου αρεσει αυτο που κανεις θα διακριθεις σε οποια σχολη και να βρεθεις.Ειτε ειναι Φυτικης Ζωικης παραγωγης ειτε ειναι το πιο ακυρο ΤΕΙ της Ελλαδος.Οποτε κοψε τις μαλακιες σε αυτο εδω το θεμα.Γιατι υπαρχουν ατομα που ξημεροβραδιαζονται για να πετυχουν και ερχεσαι εσυ και τους καταστρεφεις με τα λογια σου.Αντε τραβα αλλου..σε ευχαριστουμε για την γνωμη σου δεκτη μην το συνεχιζεις αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκνευριζομαι με κατι τυπαδες που νομιζουν οτι με το ελαχιστο διαβασμα που εκαναν θα περασουν σε υψηλοβαθμες σχολες... Εχω χαρακτηριστικα παραδειγματα στο μυαλο μου. Η μια π.χ. διαβασε κατι λιγα,δεν ειναι εντελως ανιδεη δηλαδη, αλλα ονειρευεται νομικες και δε ξερω γω τι. Περνα μια αρχαιολογια εκει περα και να' σαι ευχαριστημενη. Ενας αλλος παλι ολη την χρονια στην κοσμαρα του μου θελει μεταφραση-διερμηνεια. Μετα το κορυφαιο μια αλλη που δεν ηξερε πως φαινονταν καν τα βιβλια ηθελε στην αρχη της χρονιας να περασει ιατρικη, ηταν ευκολο κατα τη γνωμη της με λιγο διαβασμα να το πετυχει. Τελικα, αποφασισε να ανοιξει το βιβλιο το τελευταιο μηνα μπας και περασει μια νοσηλευτικη. Δηλαδη, ελεος, εμεις ξεπατωνομαστε ολη τη χρονια,και αυτες οι "ιδιοφυιες" νομιζουν οτι η πανελληνιες ειναι ενα παιχνιδακι. Συγγνωμη κιολας αλλα που ζουν???

Αυτα τα ολιγα ... μπορει να φανηκα κακος σε ορισμενουες, αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα.
ΟΥΦΦΦΦ τα ειπα και ξελαφρωσα. Ολη την χρονια με βαραιναν αυτες οι σκεψεις :P

Ειναι αλλο ξεπατωνομαι με σκληρο διαβασμα και αλλο καθομαι 5 ωρες και κοιταω το βιβλιο.Επιπλεον,αν δεν διαβαζεις ολη τη χρονια,εχεις χασει το παιχνιδι καθως οι τελευταιοι(2 η 1) μηνες θα ειναι για επαναληψη δηλαδη πιο συνθετα προβληματα.Οταν ομως λεμε διαβαζεις ολη τη χρονια εννοουμε με μετρο οχι τρελαινεσαι στο διαβασμα τα δινεις ολα τους 3 πρωτους μηνες και τους υπολοιπους 6 σερνεσαι.Μες τη χρονια ΔΕΝ αφηνεις κενα,κανεις κανονικα επαναληψεις και τους τελευταιους μηνες τα δινεις ολα.Γιατι καλως η κακως ΔΕΝ δινεις τον Νοεμβριο η τον Δεκεμβρη,χρειαζεσαι αποθεματα ψυχικα και σωματικα για μετα.Κανεις χωρις διαβασμα μες τη χρονια οσο και να ξεσκιστηκε στο τελος δεν πηγε περιφημα(το κανεις ισως μεγαλη κουβεντα).Αλλα οπου βλεπεις 19+ σημαινει πως λιγο η πολυ,στο τέλος η στην αρχη ξεπατώθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,978 μηνύματα.
Να δουμε τι θα λες σε λιγα χρονακια στον delivera μαθηματικο η φιλολογο. Κατσε να μαντεψω....α ναι : "Μαλλον ειχε δικιο εκεινο το παιδι απο το forum που μας τα ελεγε αλλα δεν τον ακουγαμε".

Κρίνεις τους ανθρώπους με βάση το επάγγελμα; :worry: Ζηλεύεις που δεν έχεις τους όρχεις να σπουδάσεις μαθηματικός ή φιλόλογος και άρχισες την κακοήθεια; ε; Προσβάλλεις κόσμο. Δηλαδή, όσοι σπουδάζουν αυτές ή συναφείς επιστήμες, θα καταλήξουν deliverάδες; Προσωπικά δεν ντρέπομαι να γίνω deliveras, οικοδόμος,..κτλ αρκεί να ζω με αξιοπρέπεια και με τιμιότητα, ας είμαι πτυχιούχος. Χαπάς ντρέπομαι να γίνω και να λέω ληγμένες κουβέντες. :eek: Πιστεύω ότι ο καθένας αν είναι καλός με αυτό που ασχολείται επαγγελματικά και έχει ήθος, παιδεία, τιμιότητα, δημιουργικότητα και εργατικότητα, δεν χάνεται στην μάζα των ομοειδών πτυχιούχων. Αλλά και σουβλάκια να τυλίγει σε κάτι βουτυρομπεμπέδες χαρτογιακάδες, τι κακό έχει; :worry: Από πότε η δουλειά είναι ντροπή; Πλέον ντρέπομαι και σιχαίνομαι κάτι κατά φαντασίαν μεγαλοστελέχη διπλωματούχα με πομπώδεις τίτλους σπουδών και με λιγδωμένα δάχτυλα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Φιλε Chris ωραια και συναισθηματικα αυτα που λες στα παιδια αλλα να εισαι σιγουρος οτι οσοι υποστηριζουν τετοιες ιδεολογιες τις αποχωριζονται γρηγορα, κυριως οταν ειναι να βγουν στην αγορα εργασιας. Εγω θα προτεινα στα παιδια που δινουν και δεν εχουν κατασταλαξει να σκεφτουν σχολες που ανοιγουν πολλες διεξοδους, στις οποιες η φοιτηση καποιου δεν συνεπαγεται ενα συγκεκριμενο επαγγελμα. Τετοιες πιστευω ειναι οι σχολες των μηχανικων , οι ιατρικες, οι νομικες και τα οικονομικα. Και κατι αλλο το οποιο ακουγεται και ειναι ιδιαιτερα παρεξηγημενο ειναι αυτο που ισχυριζονται πολλοι "Μην κοιτατε τα μορια , δεν σημαινουν τιποτα". Προς θεου δεν ειπα καποιος να περασει Ιατρικη επειδη του αρεσουν τα μορια, αλλα τα μορια σιγουρα κατι δειχνουν.

Αυτά που λεω στα παιδιά είναι αυτά που ΠΙΣΤΕΥΩ.
:eek: Αλήθεια; Έχεις βγει στην αγορά εργασίας εσύ και ξέρεις ε? :P
Θα τα πούμε σε 3,5 χρόνια με το καλό [να δω αν θα αποχαιρετίσω την παρούσα ιδεολογία που έχω] :)
Γιατί το μαθηματικό,το φυσικό κτλπ δεν ανοίγουν πολλές διεξόδους? χαχα γελάω.
Δεν είπα ότι τα μόρια δε δείχνουν κάτι αλλά δεν πρέπει να συνδέουμαι τα τμήματα με τις αντίστοιχες βάσεις εισαγωγής.Το ότι ένα τμήμα έχει χαμηλή ζήτηση και γι'αυτο χαμηλή βάση εισαγωγής, δε σημαίνει ότι εσυ με τα 19.000 δεν πρέπει να το δηλώσεις για να μην πανε "χαμενα τα μόρια σου" ενω σου αρέσει και πρέπει οπωσδήποτε να δηλώσεις ΗΜΜΥ η Ιατρική :whistle:
Όποιος θέλει επαγγελματική αποκατάσταση, να πάει στρατό η αστυνομία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,978 μηνύματα.
... δεν εχουν κατασταλαξει να σκεφτουν σχολες που ανοιγουν πολλες διεξοδους, στις οποιες η φοιτηση καποιου δεν συνεπαγεται ενα συγκεκριμενο επαγγελμα. Τετοιες πιστευω ειναι οι σχολες των μηχανικων , οι ιατρικες, οι νομικες και τα οικονομικα. Και κατι αλλο το οποιο ακουγεται και ειναι ιδιαιτερα παρεξηγημενο ειναι αυτο που ισχυριζονται πολλοι "Μην κοιτατε τα μορια , δεν σημαινουν τιποτα". Προς θεου δεν ειπα καποιος να περασει Ιατρικη επειδη του αρεσουν τα μορια, αλλα τα μορια σιγουρα κατι δειχνουν.

Παρεπιπτόντως στην εποχή μας, εξαιτίας της εργασιακής μεταβλητότητας, υπάρχει και η δυνατότητα κάποιου μεταπτυχιακού ή και των κατατακτηρίων σε μια άλλη σχολή. Όρεξη να υπάρχει. Είναι πολύ επικίνδυνο να επιλέγει κάποιος μια επιστήμη λόγω των υπάρχοντων παγιωμένων απόψεων (λανθασμένων πολλές φορές) διότι τα εργασιακά δεδομένα ανά 3ετία συνήθως, είναι διαφορετικά. Δεύτερον, Τμήματα με μεσαία ή χαμηλά μόρια εισαγωγής τα οποία απευθύνονται κυρίως σε μαθητές με μεσαία ή χαμηλά μόρια, σημαίνουν κάτι; Υπάρχουν επιστήμες και Τμήματα Πανεπιστημίων δυο ταχυτήτων; Για ανώτερους μαθητές και για κατώτερους μαθητές; Τρίτον, γιατί κατ' ανάγκην θα πρέπει να μας αρέσουν επιστήμες όπως Ιατρική, κάποια επιστήμη του Πολυτεχνείου, Νομική ή Οικονομικά; Λόγω διαφημισμένης εικονικής αποκατάστασης; Υπάρχουν άνθρωποι που δεν τις γουστάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Eμένα, πάντως, καμία από τις σχολές τις δημοσκόπησης (και γενικά) δε μου φαίνεται «μουράτη».
Αν ήταν, όμως, να τις κατατάξω με αυτή τη σειρά, θα έβαζα στην πρώτη θέση τη Φιλολογία μαζί με τις σχολές θετικών επιστημών, μετά την Ιατρική, τη Νομική, το Πολυτεχνείο, την Καλών Τεχνών, και όλες οι υπόλοιπες στο ίδιο σακί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Τώρα τα μιλάς σωστά!! χεχε :P
Αλλά δεν νομίζω ότι έχουν ως πρότυπο τα επαγγέλματα, όσο τις εγκαταστάσεις που υπάρχουν εκεί..
Άλλο το νοσοκομείο που διαδραματίζεται στο drhouse και άλλο το ΑΧΕΠΑ :p
Για να μην είμαι όμως εκτός θέματος, πιστεύω ότι σήμερα μουράτες σχολές δεν υπάρχουν,παλιότερα που χρειαζόταν και κάποιο οικονομικό υπόβαθρο και ήταν περιορισμένοι αυτοί που είχαν την ευκαιρία να κάνουν "φανταχτερά" επαγγέλματα ναι ήταν μουράτα...
πλέον όχι...
μουράτο θεωρώ "καλλιτεχνικές" σπουδές, είχα καθηγήτρια μου, που σπούδασε στην καλών τεχνών και μου έλεγε ότι πολλοί ήταν αυτοί που δεν έπλεναν τα χέρια τους για να φαίνονται τα χρώματα, και όταν κάποιος του ρωτούσε ζωγραφίζεις; έλεγαν με καμάρι είμαι στην καλών τεχνών και όποιος το άκουγε άνοιγαν τα μάτια από ενθουσιασμό...
Τέτοιες θεωρώ μουράτες σχολές, και αυτές που ακόμη και σήμερα για να ασχοληθείς χρειάζεσαι οικονομικό υπόβαθρο, όπως πχ αρχιτεκτονική, δεν νομίζω να πηγαίνουν παιδιά που στην οικογένεια τους δεν υπάρχει κάποιο αρχιτεκτονικό γραφείο, ή ο μπαμπάς και η μαμά δεν κάνουν παρόμοια επαγγέλματα...


Εν μερει διαφωνω. Η καλων τεχνων ειναι μουρατη οσο σπουδαζεις, μετα οι πιο πολλοι αποτυχημενο σε θεωρουν, χωρις να κρινω αν εχουν δικιο η αδικο. Επισης δε μπορω να θρωρησω μουρατο το επαγγελμα του γιατρου, γιατι εχει σιγουρα φοβερο κυρος, σωζει ζωες, αλλα αυτο δεν οριζει το "μουρατο". Μουρατη σχολη για μενα με τον ορισμο της λεξης ειναι προφανως η Νομικη, ισως η Φιλολογια, μπορει και ορισμενα τμηματα του πολυτεχνιου. Γιατι μουρατη ειναι μια σχολη οταν σου εξασφαλιζει κυρος και "μουρη" για ολη σου τη ζωη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Ο πρωταγωνιστής του lost ήταν νευροχειρουργός ένας από τους πιο εκνευριστικούς χαρακτήρες της σειράς


https://www.youtube.com/watch?v=wtvoQ1KtW6Q

τόσο ψώνιο που μας ήθελε και γενική αναισθησία για να κάνει μόνος του την εγχείρηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εν μερει διαφωνω. Η καλων τεχνων ειναι μουρατη οσο σπουδαζεις, μετα οι πιο πολλοι αποτυχημενο σε θεωρουν, χωρις να κρινω αν εχουν δικιο η αδικο. Επισης δε μπορω να θρωρησω μουρατο το επαγγελμα του γιατρου, γιατι εχει σιγουρα φοβερο κυρος, σωζει ζωες, αλλα αυτο δεν οριζει το "μουρατο". Μουρατη σχολη για μενα με τον ορισμο της λεξης ειναι προφανως η Νομικη, ισως η Φιλολογια, μπορει και ορισμενα τμηματα του πολυτεχνιου. Γιατι μουρατη ειναι μια σχολη οταν σου εξασφαλιζει κυρος και "μουρη" για ολη σου τη ζωη;)

Κοίτα επειδή ήμουν σε ένα ΕΠΑΛ με αξιόλογους καθηγητές και λόγω της ειδικότητας (Γραφιστικές εφαρμογές) είχα την τύχη να συναναστραφώ με επιτυχημένα άτομα από τέτοιου είδους σχολές, δηλαδή όσους έχω γνωρίσει που έχουν βγει από την καλών τεχνών ή παρόμοια επαγγέλματα καθόμουν και απλά χάζευα τα έργα τους σαστισμένη, ή τους άκουγα για όλα αυτά που έχουν διακριθεί και έχουν κάνει μέσα στο χώρο και δεν μπορούσα να βγάλω μιλιά...
Δεν έχω γνωρίσει δηλαδή κάποιον αποτυχημένο σε αυτό το χώρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Εκνευριζομαι με κατι τυπαδες που νομιζουν οτι με το ελαχιστο διαβασμα που εκαναν θα περασουν σε υψηλοβαθμες σχολες... Εχω χαρακτηριστικα παραδειγματα στο μυαλο μου. Η μια π.χ. διαβασε κατι λιγα,δεν ειναι εντελως ανιδεη δηλαδη, αλλα ονειρευεται νομικες και δε ξερω γω τι. Περνα μια αρχαιολογια εκει περα και να' σαι ευχαριστημενη. Ενας αλλος παλι ολη την χρονια στην κοσμαρα του μου θελει μεταφραση-διερμηνεια. Μετα το κορυφαιο μια αλλη που δεν ηξερε πως φαινονταν καν τα βιβλια ηθελε στην αρχη της χρονιας να περασει ιατρικη, ηταν ευκολο κατα τη γνωμη της με λιγο διαβασμα να το πετυχει. Τελικα, αποφασισε να ανοιξει το βιβλιο το τελευταιο μηνα μπας και περασει μια νοσηλευτικη. Δηλαδη, ελεος, εμεις ξεπατωνομαστε ολη τη χρονια,και αυτες οι "ιδιοφυιες" νομιζουν οτι η πανελληνιες ειναι ενα παιχνιδακι. Συγγνωμη κιολας αλλα που ζουν???

Αυτα τα ολιγα ... μπορει να φανηκα κακος σε ορισμενουες, αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα.
ΟΥΦΦΦΦ τα ειπα και ξελαφρωσα. Ολη την χρονια με βαραιναν αυτες οι σκεψεις :P
Dude,θεωρείς τη νοσηλευτική σαν ''σκουπιδάκι'' ή μου φαίνεται;;
η νοσηλευτική απαιτεί επίσης διάβασμα αν σκεφτείς οτι η βάση το 2011 ήταν περίπου 16.500 μόρια και το 2010 σχεδόν 17.000 ...θέλει προθυμία,υπομονή και αγάπη για το συνάνρωπο ....επίσης στην Ελλάδα υπάρχει τρομερή έλλειψη νοσηλευτών,διοτι για καθε 2 ιατρούς,αντιστοιχεί 1 νοσηλευτής.Έχεις να πεις κατι ακόμα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
, μπορει και ορισμενα τμηματα του πολυτεχνιου. Γιατι μουρατη ειναι μια σχολη οταν σου εξασφαλιζει κυρος και "μουρη" για ολη σου τη ζωη;)

οπως????
επισης θελω να ρωτησω το κυρος παει και αναλογα με το πανεπιστημιο(απθ,εμπ,δπθ,....) συμφωνα με την γνωμη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top