Nemesiis

Νεοφερμένος

Η Nemesiis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Έχοντας δει και επισήμως τις βαθμολογίες πιστεύω πως ήρθε η ώρα να πάρω μια απόφαση για την σχολή που θα ακολουθήσω... Ως πρώτη επιλογή είχα την Φαρμακευτική, διότι μου φαινόταν αρκετά ενδιαφέρον το κομμάτι του σχεδιασμού και ανάπτυξης φαρμάκων, ωστόσο δεν πιάνω με τίποτα την βάση! Το ενδιαφέρον μου για τις υπόλοιπες σχολές κυμαίνεται λίγο πολύ στο ίδιο επίπεδο και δεν μου αρέσει κάποια ιδιαίτερα. Ιδανικά, θα ήθελα να ασχοληθώ με την φαρμακοβιομηχανία ή γενικότερα με την έρευνα σε πρακτικούς τομείς που σχετίζονται με τον άνθρωπο. Ξέρω πως με το κατάλληλο μεταπτυχιακό από τις παραπάνω σχολές μπορώ να ασχοληθώ με την φαρμακοβιομηχανια αλλά θα ήθελα να έχω και κάποιες εναλλακτικές. Ποια από τις παραπάνω σχολές θεωρείτε πως μου παρέχει περισσότερες ευκαιρίες να ασχοληθώ με ένα αντικείμενο που θα μου προσφέρει μια σίγουρη αλλά και αρκετά ικανοποιητική εργασία από πλευράς χρηματικών απολαβων? (ξέρω πως στην Ελλάδα δεν έχει τόσες ευκαιρίες για έρευνα κλπ αλλά είναι σίγουρο πως μετά τις σπουδές μου θα φύγω στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά και διδακτορικό όποτε αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα) Επίσης αν έχετε κάποια άλλη σχολή που θεωρείται πως πληροί τα κριτήρια μου είστε ευπρόσδεκτοι να μου την προτείνετε !
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Έχοντας δει και επισήμως τις βαθμολογίες πιστεύω πως ήρθε η ώρα να πάρω μια απόφαση για την σχολή που θα ακολουθήσω... Ως πρώτη επιλογή είχα την Φαρμακευτική, διότι μου φαινόταν αρκετά ενδιαφέρον το κομμάτι του σχεδιασμού και ανάπτυξης φαρμάκων, ωστόσο δεν πιάνω με τίποτα την βάση! Το ενδιαφέρον μου για τις υπόλοιπες σχολές κυμαίνεται λίγο πολύ στο ίδιο επίπεδο και δεν μου αρέσει κάποια ιδιαίτερα. Ιδανικά, θα ήθελα να ασχοληθώ με την φαρμακοβιομηχανία ή γενικότερα με την έρευνα σε πρακτικούς τομείς που σχετίζονται με τον άνθρωπο. Ξέρω πως με το κατάλληλο μεταπτυχιακό από τις παραπάνω σχολές μπορώ να ασχοληθώ με την φαρμακοβιομηχανια αλλά θα ήθελα να έχω και κάποιες εναλλακτικές. Ποια από τις παραπάνω σχολές θεωρείτε πως μου παρέχει περισσότερες ευκαιρίες να ασχοληθώ με ένα αντικείμενο που θα μου προσφέρει μια σίγουρη αλλά και αρκετά ικανοποιητική εργασία από πλευράς χρηματικών απολαβων? (ξέρω πως στην Ελλάδα δεν έχει τόσες ευκαιρίες για έρευνα κλπ αλλά είναι σίγουρο πως μετά τις σπουδές μου θα φύγω στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά και διδακτορικό όποτε αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα) Επίσης αν έχετε κάποια άλλη σχολή που θεωρείται πως πληροί τα κριτήρια μου είστε ευπρόσδεκτοι να μου την προτείνετε !
Θέλεις ξεκάθαρα φαρμακευτική.
Όλα αυτά που λες είναι όλα καθαρά φαρμακευτική.
Αν ήσουν θετικών θα μπορούσες να κάνεις την πορεία στην φαρμακοβιομηχανία από τους χημικούς μηχανικούς.
Για ανάπτυξη και σχεδιασμό φαρμάκων είναι 100% κλάδος R&D φαρμακοποιών.
Κάνε 10% του χρόνου ή ξαναπροσπάθησε. Είναι κρίμα.

P.S: Είμαι φοιτήτρια φαρμακευτικής, ο,τι θες ρωτα.
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Έχοντας δει και επισήμως τις βαθμολογίες πιστεύω πως ήρθε η ώρα να πάρω μια απόφαση για την σχολή που θα ακολουθήσω... Ως πρώτη επιλογή είχα την Φαρμακευτική, διότι μου φαινόταν αρκετά ενδιαφέρον το κομμάτι του σχεδιασμού και ανάπτυξης φαρμάκων, ωστόσο δεν πιάνω με τίποτα την βάση! Το ενδιαφέρον μου για τις υπόλοιπες σχολές κυμαίνεται λίγο πολύ στο ίδιο επίπεδο και δεν μου αρέσει κάποια ιδιαίτερα. Ιδανικά, θα ήθελα να ασχοληθώ με την φαρμακοβιομηχανία ή γενικότερα με την έρευνα σε πρακτικούς τομείς που σχετίζονται με τον άνθρωπο. Ξέρω πως με το κατάλληλο μεταπτυχιακό από τις παραπάνω σχολές μπορώ να ασχοληθώ με την φαρμακοβιομηχανια αλλά θα ήθελα να έχω και κάποιες εναλλακτικές. Ποια από τις παραπάνω σχολές θεωρείτε πως μου παρέχει περισσότερες ευκαιρίες να ασχοληθώ με ένα αντικείμενο που θα μου προσφέρει μια σίγουρη αλλά και αρκετά ικανοποιητική εργασία από πλευράς χρηματικών απολαβων? (ξέρω πως στην Ελλάδα δεν έχει τόσες ευκαιρίες για έρευνα κλπ αλλά είναι σίγουρο πως μετά τις σπουδές μου θα φύγω στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά και διδακτορικό όποτε αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα) Επίσης αν έχετε κάποια άλλη σχολή που θεωρείται πως πληροί τα κριτήρια μου είστε ευπρόσδεκτοι να μου την προτείνετε !
Εγώ πιστεύω (και το έχω δει στην πράξη από φίλους που είναι στην ηλικία μου ή και νεότεροι) ότι το Χημικό είναι μια πολύ καλή σχολή με επαγγελματική αποκατάσταση σε πολλά πεδία και έχει πολλές επιλογές σε μεταπτυχιακά.
Από φαρμακευτική, καλλυντικά κλπ
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω (και το έχω δει στην πράξη από φίλους που είναι στην ηλικία μου ή και νεότεροι) ότι το Χημικό είναι μια πολύ καλή σχολή με επαγγελματική αποκατάσταση σε πολλά πεδία και έχει πολλές επιλογές σε μεταπτυχιακά.
Από φαρμακευτική, καλλυντικά κλπ
Έχουν θέμα οι θεωρητικοί χημικοι διότι δεν έχουν γνώσεις των ιατρικών μαθημάτων ούτε φαρμακολογία.
Θα πρέπει να κάνει έξτρα μεταπτυχιακο στη βιομηχανική φαρμακευτική ή στην ανάπτυξη φαρμάκων και θα πρέπει να κάτσει να μάθει φαρμακευτική χημεία from scratch πέρα από το μεταπτυχιακό.

Έχω συμφοιτήτριες που ήρθαν με κατατακτήριες από το χημικό. Μου λένε έχει τρομερή διάφορα η οργανική χημεία του χημικού με την φαρμακευτική χημεία.
Οι μεν ασχολούνται με πετρέλαια κτλ ως προς την χημική δομή και όχι με φάρμακα, οι δε ασχολούνται αποκλειστικά με χημεία φαρμάκων.
Θα χάσει χρόνο με φυσικες και μαθηματικά κτλ.
 

Nemesiis

Νεοφερμένος

Η Nemesiis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Θέλεις ξεκάθαρα φαρμακευτική.
Όλα αυτά που λες είναι όλα καθαρά φαρμακευτική.
Αν ήσουν θετικών θα μπορούσες να κάνεις την πορεία στην φαρμακοβιομηχανία από τους χημικούς μηχανικούς.
Για ανάπτυξη και σχεδιασμό φαρμάκων είναι 100% κλάδος R&D φαρμακοποιών.
Κάνε 10% του χρόνου ή ξαναπροσπάθησε. Είναι κρίμα.

P.S: Είμαι φοιτήτρια φαρμακευτικής, ο,τι θες ρωτα.
Το ξέρω αυτό αλλά επειδή έδωσα ότι είχα και δεν είχα φέτος, δεν νομίζω να αλλάξει κάτι τη δεύτερη χρόνια. Έχασα από βλακίες και όχι επειδή δεν γνώριζα κάτι, γεγονός που την δίνει ακόμα πιο πολύ. Ίσως κάνω κατατακτήριες στην πορεία... Το 10% δε νομίζω πως θα έχει επιτυχια γιατί έχω γράψει γύρω στα 17.000. Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Το ξέρω αυτό αλλά επειδή έδωσα ότι είχα και δεν είχα φέτος, δεν νομίζω να αλλάξει κάτι τη δεύτερη χρόνια. Έχασα από βλακίες και όχι επειδή δεν γνώριζα κάτι, γεγονός που την δίνει ακόμα πιο πολύ. Ίσως κάνω κατατακτήριες στην πορεία... Το 10% δε νομίζω πως θα έχει επιτυχια γιατί έχω γράψει γύρω στα 17.000. Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ
Αχ αχ
Προσπάθησε με 10%
Αλλιώς πάλεψε με κατατακτήριες. Έχουμε πολλούς από βιολογικό, χημικό, και άλλων σχολών υγείας.
Με αυτά που θέλεις να ασχοληθείς δεν θα τα βρεις στα βιολογικά, δυστυχώς.
Διάλεξε ποιο έχει πιο εύκολο πρόγραμμα σπουδών για να τελειώσεις στα 4χρονια και μετά να κάνεις κατατακτήριες.
Καλό κουράγιο.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Μπορείς να ασχοληθείς με φαρμακοβιομηχανία χωρίς να έχεις προπτυχιακό φαρμακευτικής. Οι επιστήμες αλληλοσυνδέονται και ανάλογα με το πως θα διαμορφώσεις εσύ το βιογραφικό σου θα σου ανοίξουν και οι ανάλογες πόρτες.
Δεν είναι όλα τόσο μονοδιάστατα όσο παρουσιάζονται παραπάνω.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Μπορείς να ασχοληθείς με φαρμακοβιομηχανία χωρίς να έχεις προπτυχιακό φαρμακευτικής. Οι επιστήμες αλληλοσυνδέονται και ανάλογα με το πως θα διαμορφώσεις εσύ το βιογραφικό σου θα σου ανοίξουν και οι ανάλογες πόρτες.
Δεν είναι όλα τόσο μονοδιάστατα όσο παρουσιάζονται παραπάνω.
Καλά ναι, αν πάει στο quality control που μπορεί να δουλέψει ως χημικός.
Για σχεδιασμό και ανάπτυξη φαρμάκων....λίγο δύσκολο να μπει άλλη ειδικότητα.
Εκτός αν μιλάμε για βιοτεχνολογικη εταιρεία. Εκεί μπλέκονται πολλοί.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Το ότι διδάχτηκες την απαρχαιωμένη φαρμακευτική χημεία στο προπτυχιακό δεν μετράει μία στο R&D.
Επίσης, ανάπτυξη φαρμάκων δεν είναι μόνο οργανική σύνθεση οπότε μια χαρά εμπλέκονται και βιολόγοι (και όχι μόνο στις βιοτεχνολογικές).
Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο, αρκεί να υπάρξει η κατάλληλη εξειδίκευση/ενασχόληση με το αντικείμενο.
 

Nemesiis

Νεοφερμένος

Η Nemesiis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Το ότι διδάχτηκες την απαρχαιωμένη φαρμακευτική χημεία στο προπτυχιακό δεν μετράει μία στο R&D.
Επίσης, ανάπτυξη φαρμάκων δεν είναι μόνο οργανική σύνθεση οπότε μια χαρά εμπλέκονται και βιολόγοι (και όχι μόνο στις βιοτεχνολογικές).
Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο, αρκεί να υπάρξει η κατάλληλη εξειδίκευση/ενασχόληση με το αντικείμενο.
Και εγώ αυτή την εντύπωση είχα. Θεωρείς ότι είναι προτιμότερο να ακολουθήσω βιολογικό ή χημικό ώστε να είμαι πιο κοντά στην έρευνα για φάρμακα κλπ?
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Και εγώ αυτή την εντύπωση είχα. Θεωρείς ότι είναι προτιμότερο να ακολουθήσω βιολογικό ή χημικό ώστε να είμαι πιο κοντά στην έρευνα για φάρμακα κλπ?
Χημικό.
Πρέπει να μάθεις καλή χημεία.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Εξαιρετική σχολή ή βιοτεχνολογία στην Λάρισα και Αθήνα και επίσης πολύ καλό πρόγραμμα έχει και ή επιστήμη υλικών
 

hello1234

Νεοφερμένος

Ο hello1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γενικά με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά και κάποιο διδακτορικό που αναφέρεις πώς θες να κάνεις πιστεύω θα μπορέσεις να ασχοληθείς με αυτό που λες χωρίς να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η αρχική σχολή. Το θέμα είναι να δείς τα προγράμματα σπουδών και να αποφασίζεις ποιο σου αρέσει πιο πολύ.
 

Nemesiis

Νεοφερμένος

Η Nemesiis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Γενικά με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά και κάποιο διδακτορικό που αναφέρεις πώς θες να κάνεις πιστεύω θα μπορέσεις να ασχοληθείς με αυτό που λες χωρίς να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η αρχική σχολή. Το θέμα είναι να δείς τα προγράμματα σπουδών και να αποφασίζεις ποιο σου αρέσει πιο πολύ.
Όλα τα ίδια μου φαίνονται. Κανένα δεν με τρελαίνει ούτε με χαλάει ιδιαίτερα. Πιο εύκολο μου φαίνεται αυτό του βιολογικού αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Προσπαθώ να επιλεξω με βάση ποια σχολή θα μου προσφέρει περισσότερες ευκαιρίες, ποια έχει ζήτηση και ικανοποιητικό μισθό καθώς αυτές είναι οι κύριες μου έννοιες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χημικό.
Πρέπει να μάθεις καλή χημεία.
Απλώς έχω ακούσει πως το χημικό από μόνο του σαν σχολή έχει λιγότερη αποκατάσταση σε σχέση με τα τμήματα της βιολογίας και της μοριακής βιολογίας καθώς η έρευνα σε αυτά τα πεδία ακμάζει
 

hello1234

Νεοφερμένος

Ο hello1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πάντως όντως και η σχολή της Λάρισας βιοχημεία και βιοτεχνολογία είναι πολύ καλή όπως και η βιοτεχνολογία του γεωπονικού στην Αθήνα απλώς είναι πέντε χρόνια και σχετικά δύσκολη
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Εξαιρετική σχολή ή βιοτεχνολογία στην Λάρισα και Αθήνα και επίσης πολύ καλό πρόγραμμα έχει και ή επιστήμη υλικών
Τρομερή επιστήμη η βιοτεχνολογία με το μεγαλύτερο μέλλον στην φαρμακοβιομηχανία, μιας και πλέον πάμε για εξειδικευμένες θεραπείες.
Βάρβαρη σχολή αλλά για εμένα είναι τοπ.
 

Nemesiis

Νεοφερμένος

Η Nemesiis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πάντως όντως και η σχολή της Λάρισας βιοχημεία και βιοτεχνολογία είναι πολύ καλή όπως και η βιοτεχνολογία του γεωπονικού στην Αθήνα απλώς είναι πέντε χρόνια και σχετικά δύσκολη
Έτσι έχω ακούσει και εγώ, θα το σκεφτώ
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Απλώς έχω ακούσει πως το χημικό από μόνο του σαν σχολή έχει λιγότερη αποκατάσταση σε σχέση με τα τμήματα της βιολογίας και της μοριακής βιολογίας καθώς η έρευνα σε αυτά τα πεδία ακμάζει
Η βιολογία και στο εξωτερικό έχει τεράστια δυσκολία.
Η μοριακή βιολογία από την άλλη,ναι είναι πολύ στενά συνδεδεμένη με το πεδίο που θες, γιατί ασχολούνται και με τα μονοκλωνικα/γονιδιωματικες θεραπείες.

Αν θα πας χημικός δεν θα μείνεις απλά ένας προπτυχιακός χημικός, θα κοιτάξεις να ασχοληθείς με το φάρμακο.
Εκεί μια χαρά θα είσαι
Τσαντουλες και Γερμανία.

Πάνε βιοτεχνολογία και πας ένα στεπ πιο γρήγορα. Η έρευνα στρέφεται προς φάρμακα με νέες τεχνολογίες.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Και εγώ αυτή την εντύπωση είχα. Θεωρείς ότι είναι προτιμότερο να ακολουθήσω βιολογικό ή χημικό ώστε να είμαι πιο κοντά στην έρευνα για φάρμακα κλπ?
Το "θέλω έρευνα για τα φάρμακα" είναι τόσο γενικούρα που πραγματικά ο καθένας θα απαντάει ό,τι να'ναι και όλοι θα έχουν εν μέρει δίκιο. Το θέμα είναι εσένα τι σε ενδιαφέρει περισσότερο.
Σου αρέσει η βιολογία; Καλύτερα να ακολουθήσεις ένα τμήμα βιολογίας και όχι κτ πιο εξειδικευμένο (πχ το τμήμα μοριακής βιολογίας - γενετικής ή εκείνο της βιοχημείας, εκτός αν είσαι απόλυτα σίγουρη ότι σου αρέσουν τα αντίστοιχα προγράμματα σπουδών τους).
Ωστόσο, στο βιολογικό έχεις πολλά μαθήματα που δεν έχουν να κάνουν με τον άνθρωπο.
Το τμήμα βιοτεχνολογίας που αναφέρθηκε είναι περισσότερο προσανατολισμένο στο περιβάλλον και όχι στον άνθρωπο (βγαίνεις με επαγγελματικά δικαιώματα γεωπόνου).

Σου αρέσει η χημεία; Ξαναδές τα προγράμματα σπουδών των χημικών τμημάτων και αποφάσισε.
Ωστόσο, στο χημικό θα έχεις επίσης πολλά μαθήματα που δεν σχετίζονται με τον άνθρωπο, την βιολογία, τα φάρμακα.


Ο κλάδος των φαρμάκων είναι τόσο πολυδιάστατος που μπορείς να οδηγηθείς σε αυτόν μέσω πολλών 'δρόμων' - τους οποίους θα ανακαλύψεις με βάση των ερεθισμάτων που θα λάβεις από την σχολή σου.
 

hello1234

Νεοφερμένος

Ο hello1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ισχύει ότι το πτυχίο στην βιοτεχνολογία Αθήνας είναι γεωπόνου άλλα δεν νομίζω να σε περιορίζει τόσο ειδικά με ένα μεταπτυχιακό ή ακόμα και διδακτορικό. Έχω και γνωστούς που είναι απόφοιτοι του τμήματος και δουλεύουν εξωτερικό σε φαρμακοβιομηχανίες και ερευνητικά κέντρα άλλα και στην Ελλάδα μέχρι και σε νοσοκομεία. Το θέμα είναι ποιο είναι το πρόγραμμα σπουδών που σου αρέσει. Όσον αφορά το θέμα ευκολίας νομίζω ότι το βιολογικό είναι πιο εύκολο από χημικό πάντως
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top