Μοιραζόμαστε τις εκθέσεις μας!

The little musician boy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Να σου πω την αληθεια εχω γραψει και μεγαλυτερες νομιζω κιολας πως η τελευταια που εγραψα ηταν δυο σελιδες αλλα ξερεις τι μου τι σπαει;Οτι σου βαζουν ενα θεμα και σου λενε γραψε στο ΣΠΙΤΙ και οχι στην ταξη.Ακόμη,δν υπάρχει καποια συζητηση στο σχολειο και δν υπαρχει και καποια καθοδηγηση απο καθηγητρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
σου έδειξα κάπως ότι νευρίασα; Απλά λέω ότι αν ήταν φτιαγμένο με παραγραφοποίηση πρόλογο επίλογο κλπ θα ταν μια χαρα γύρω στις 270 που είναι ύπεραρκετο για Α γυμνασίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,η παρακατω εκθεση γραφτηκε με αφορμη ενα κειμενο απο τα αρχαια στο μαθημα των αρχαιων.Είμαι πρώτη γυμνασίου και δυστηχως δεν υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον απο την φιλόλογο που μας διδάσκει γλώσσα για την έκθεση,αλλά προσπαθούμε.

Θέμα:"Γιατί σήμερα δεν κάνουμε φιλίες"

Είναι γεγονός πως στον αιώνα που διανύουμε,οι φιλίες δεν παίζουν πρωταρχικό ρόλο στη ζωή του ανθρώπου.
Το γεγονός αυτό παρατειρείται διότι οι νέοι λόγω του περιορισμένου ελέθευρου χρόνου,εξαιτίας των φροντηστηρίων,των ωδείων και την παρακολούθηση των μαθημάτων μιας ξένης γλώσσας,δεν έχουν χρόνο να κοινωνικοποιηθουν και να γνωρίσουν άλλους νέους.Αυτό το φαινόμενο παρατηρείται και στους ενήλικες καθώς η δουλειά τους και οι οικεγενειακές τους υποχρεώσεις,λιγοστεύουν των ελεύθερο χρόνο τους,τον οποιο εκμεταλεύονται για ξεκούραση.Ακόμη,ο νέος τρόπος διασκέδασης των νέων,ο οποίος είναι τα βιντεοπαιχνίδια,δεν απαιτεί την παρουσία άλλου παιδιού και την επικοινωνία μαζί του.Επιπλέον,ο πληθυσμός στις πόλεις έχει αυξηθεί κατα πολύ,με αποτέλεσμα να μην γνωρίζεις ποιος ζει δίπλα σου και να φοβάσαι να αναπτύξεις μαζί του,μια απλή σχέση,η οποία θα περιλαμβάνει ένα φιλικό χαιρετισμό.Επομένως δεν υπάρχουν οι φιλικές σχέσεις μεταξύ γειτόνων που υπήρχαν παλιά.Τέλος,πολλοί άνθρωποι έχουν δημιουργήσει μια φιλία που στη συνέχεια πληγώθηκαν απο αυτή.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να κλείνονται στον εαυτό τους και να είναι πιο δύσπιστη απέναντι σε άλλους ανθρώπους,φοβούμενοι να μην ξαναπληγωθουν.
Συμπεραίνουμε λοιπόν,πως σήμερα ο θεσμός της φιλίας περνάει μια σοβαρή κρίση.

Περιμένω γνώμες :)

Μου αρεσε που περασες στην εκθεση την απολυτη πραγματικοτητα:) για μια φιλολογο που δεν ασχολείται με εκθεσεις ειναι πολυ καλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The little musician boy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Ευχαριστω αν και αυτη που το ακουσε ηταν αυτη που μας κανει αρχαια(μεγαλη ιστορια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Γιατί δεν είναι ατόφια ρε βλάκα δηλαδή πως θα έπρεπε να γράφει; Δηλαδή πόσων ετών πιστεύεις ότι πρέπει να είναι κάποιος για να είναι σε θέση να γράφει εκφράσεις όπως κόκκινος σα παντζάρι, οι κουβέντες κόπηκαν μαχαίρι και μοσχομυριστό φαγητό; Σε λίγο θα μας το βγάλεις και λογοτεχνικό δοκίμιο.

Με ξερεις και απο χτες και με λες βλακα;

υγ Δικος μ ειναι και ο αλλος λογαριασμος αλλα ξεχασα τα στοιχεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Με ξερεις και απο χτες και με λες βλακα;
Άραξε ρε φίλε δε το έλεγα προσβλητικά στον ειρμό του λόγου ήταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγω αυτη την εκθεση την εγραψα πριν από κανα 2μηνο, αλλα μ αρεσε λιγο και ειπα να την ανεβασω. :redface:

(νομιζω θα κάνει μπαμ ότι είναι φανταστικη, οπότε μην σχολιάσετε το επιπεδο ρεαλιστικότητας :redface: )

Θεμα:
Αφηγηθειτε την ζωη ενος ατόμου (συγγενή, φίλου, δημοσίου προσώπου) που σας έκανε εντύπωση.

Η θεία μου έχει σπουδάσει δημοσιογραφία και μάνατζμεντ στην Ιταλία. Όταν τελείωσε το μεταπτυχιακό της, το οποίο το έκανε στην Ελλάδα, γύρισε στην Ιταλία για να βρει δουλειά. Εκεί γνώρισε τον θείο μου, αρχισυντάκτη του δημοφιλέστερου Ιταλικού περιοδικού της εποχής Ciao Italia. Ερωτευτηκαν αμέσως και σε 1 χρόνο ήταν ήδη παντρεμένοι. Στο μεταξύ η θεία μου είχε ήδη πιάσει δουλειά ως αρθρογράφος σε μία εφημερίδα, ενώ παράλληλα ήταν έγκυος στο πρώτο της παιδί και δεύτερο ξαδερφό μου. :huglove:
Τα προβλήματα άρχισαν όταν η εγκυμοσύνη της έγινε η αιτία να χάσει την δουλειά της. Δεν μπορούσε να βρει αλλού δουλειά, και ο μισθός του άντρα της έφτανε μετα βίας για να συντηρήσει τους ίδιους. Όλη της η ζωή ήταν στην Ιταλία και το τελευταίο που ήθελε ήταν να γυρίσει στην Ελλάδα, παρόλα αυτά δεν είχε άλλη επιλογή. O άντρας της αρνιόταν πεισματικά να μεταναστεύσει, ειδικά τότε που είχε μόλις πάρει προαγωγή σε γενικός διευθυντής. Ετσι ένα βράδυ μάζεψε τα πράγματα της και έφυγε με ένα μωρό στην αγκαλιά για την πατρίδα της. :cry_x:
Όπως αποδείχτηκε όμως, στην Ελλάδα δεν ήταν καλύτερα τα πράγματα. Έμεινε για δύο χρόνια άνεργη και συντηρούνταν αποκλειστικά από τους γονείς της, οι οποίοι όμως ήταν επίσης άνεργοι και το ελάχιστο επίδομα που έπαιρναν από το κράτος αποτελούσε το μοναδικό τους έσοδο. Δεν μπορούσε να γυρίσει πίσω στην Ιταλία, από την άλλη όμως θα ήταν αυτοκτονία να μείνει στην Ελλάδα. Έτσι έφυγε για την Γερμανία, ψάχνοντας υποστήριξη από τον ξάδερφό της. Έκει δούλεψε για 2 χρόνια ως αρθρογράφος σε ένα γερμανικό περιοδικό μόδας, και αργότερα, όταν η τύχη της χαμογέλασε και κέρδισε το λαχείο, (:fool:) επέστρεψε στην Ιταλία για να βρεί τον άντρα της.
Δώρισε το ποσό σε ορφανοτροφεία και περιβαλλοντικές οργανώσεις, ενώ ανέλαβε και την πλήρη συντήρηση των γονιών της στην Ελλάδα. Η ιστορία της με συγκίνησε πολύ και θα την θυμάμαι για πάντα.

ΥΓ. Την τελευταία παράγραφο της έγραψα στο τελευταιο λεπτο του διαλείμματος με τον κύριο πανω από το κεφάλι μου να περιμένει να την πάρει για να φυγει, γιαυτο είναι τόσο χάλια (όχι ότι η υπόλοιπη έκθεση πάει πίσω:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DanaiPsa

Νεοφερμένος

Η DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Έχω έκθεση με θέμα: είστε στο δεκαπενταμελλές και να παρουσιάσετε τα προβλήματα ης πόλης σας , Θεσσαλονίκη, δίνοντας λύσεις. Καμιά βοήθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Έχω έκθεση με θέμα: είστε στο δεκαπενταμελλές και να παρουσιάσετε τα προβλήματα ης πόλης σας , Θεσσαλονίκη, δίνοντας λύσεις. Καμιά βοήθεια?

Προβληματα στη Θεσσαλονικη.. Μην μου πεις οτι δυσκολευεσαι να βρεις :p Μπορεις να ξεκινησεις παο τα πιο απλα και συνηθισμενα πχ. τα αδεσποτα ζωα, η έλλειψη καθαριοτητας στους δρομους κλπ κλπ (βαριεμαι να σκεφτω αλλα :P), αλλα σιγουρα υπαρχουν πολλα... Αν σκεφτεις γεμιζεις τετραδιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Η τελευταία έκθεση που γράψαμε στο σχολείο δεν μπορώ να τη σκανάρω οπότε την αντιγράφω

Θέμα έκθεσης:Ποια νομίζετε ότι είναι τα προβλήματα της σύγχρονης εκπαίδευσης στη χώρα μας;

Το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δέχεται σκληρή κριτική τόσο από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς όσο και από την κοινωνία. Αυτό οφείλεται κυρίως σε πολλές ελλείψεις που παρουσιάζει σε σχέση με τα εκπαιδευτικά συστήματα άλλων, πιο αναπτυγμένων χωρών.
Σύμφωνα με μία πρόσφατη έρευνα, 4 στους 5 μαθητές παρακολουθούν επιπλέον μαθήματα σε ιδιωτικά μορφωτικά ινστιτούτα (φροντιστήρια), γιατί, όπως λένε, αλλιώς δεν μπορούν να περάσουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.Μία από τις μεγαλύτερες αποτυχίες είναι πως το επίπεδο των σχολικών μαθημάτων δεν αντιστοιχεί στο επίπεδο των εξετάσεων ένταξης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Αυτό αναγκάζει τη μεσοαστική οικογένεια της χώρας μας να στείλει τα παιδιά της στο φροντιστήριο.
Γενικά, όλη η υπόθεση των ''πανελληνίων'' προκαλεί μεγάλο άγχος στην πλειοψηφία των μαθητών της γ' λυκείου, οι οποίοι, μετά τα υποχρεωτικά μαθήματα του σχολείου περνούν αρκετές ώρες στο φροντιστήριο.Πολλοί μαθητές μάλιστα ξενυχτούν διαβάζοντας με την ελπίδα πως έτσι θα έχουν ένα καλύτερο μέλλον στην ακαδημαϊκή τους πορεία.Και τη στιγμή που όλα αυτά διαδραματίζονται στην τριτοκοσμική Ελλάδα (ή, Ελλαδιστάν, όπως την αποκαλούν), στη Φινλανδία τα παιδιά, μόλις γυρνάνε σπίτι τους, δεν έχουν πάνω από μία ώρα διαβάσματος στο σπίτι, και, η λέξη ''φροντιστήριο'' δεν υπάρχει σε καμία άλλη ευρωπαϊκή γλώσσα.
Ένα άλλο πρόβλημα, το οποίο οφείλεται σε οικονομικούς κυρίως λόγους, είναι η έλλειψη εξοπλισμού, η οποία παρατηρείται σε όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες και σε όλα τα διδασκόμενα μαθήματα, κυρίως στη γυμναστική και στην πληροφορική.Τα σχολικά γυμναστήρια δεν επαρκούν κι έτσι πολλές φορές το μάθημα γίνεται στην αυλή, η οποία δεν είναι το καταλληλότερο μέρος για το συγκεκριμένο άθλημα. Όσο για την πληροφορική και γενικά τη χρήση νέων τεχνολογιών στο σχολείο, οι Η/Υ είναι σε κακή κατάσταση και παλιοί.Επίσης, δεν υπάρχει κάποια μορφή επιδότησης για την αγορά φορητών υπολογιστών και τη χρήση τους από τους μαθητές, τη στιγμή που στον Καναδά, οι μαθητές χρησιμοποιούν tablets από την ηλικία των 2 ετών στο σχολείο.
Αλλά το κυριότερο πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου, είναι πως η παιδεία που λαμβάνουν τα σημερινά Ελληνόπουλα δεν είναι ουσιαστική.Πρόσφατα έγινε ένας παγκόσμιος διαγωνισμός στον οποίο διαγωνίστηκαν οι καλύτεροι μαθητές από όλες τις χώρες του κόσμου και διαγωνίστηκαν στην έκθεση, τη λογοτεχνία και τα μαθηματικά.Οι Έλληνες μαθητές βρέθηκαν (για ακόμα μία φορά) πολύ πιο κάτω από τον παγκόσμιο όρο, ενώ την πρωτιά είχαν οι Κινέζοι.
Για να διορθωθούν αυτές οι ελλείψεις, θα πρέπει να ληφθούν σοβαρές αποφάσεις και έργα από την ελληνική κυβέρνηση. Αν διορθωθούν όλα αυτά πιστεύω πω η Ελλάδα θα έχει ένα από τα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα του πλανήτη.

Λοιπόν περιμένω σχόλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Η τελευταία έκθεση που γράψαμε στο σχολείο δεν μπορώ να τη σκανάρω οπότε την αντιγράφω

Θέμα έκθεσης:Ποια νομίζετε ότι είναι τα προβλήματα της σύγχρονης εκπαίδευσης στη χώρα μας;

Το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δέχεται σκληρή κριτική τόσο από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς όσο και από την κοινωνία. Αυτό οφείλεται κυρίως σε πολλές ελλείψεις που παρουσιάζει σε σχέση με τα εκπαιδευτικά συστήματα άλλων, πιο αναπτυγμένων χωρών.
Σύμφωνα με μία πρόσφατη έρευνα, 4 στους 5 μαθητές παρακολουθούν επιπλέον μαθήματα σε ιδιωτικά μορφωτικά ινστιτούτα (φροντιστήρια), γιατί, όπως λένε, αλλιώς δεν μπορούν να περάσουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.Μία από τις μεγαλύτερες αποτυχίες είναι πως το επίπεδο των σχολικών μαθημάτων δεν αντιστοιχεί στο επίπεδο των εξετάσεων ένταξης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Αυτό αναγκάζει τη μεσοαστική οικογένεια της χώρας μας να στείλει τα παιδιά της στο φροντιστήριο.
Γενικά, όλη η υπόθεση των ''πανελληνίων'' προκαλεί μεγάλο άγχος στην πλειοψηφία των μαθητών της γ' λυκείου, οι οποίοι, μετά τα υποχρεωτικά μαθήματα του σχολείου περνούν αρκετές ώρες στο φροντιστήριο.Πολλοί μαθητές μάλιστα ξενυχτούν διαβάζοντας με την ελπίδα πως έτσι θα έχουν ένα καλύτερο μέλλον στην ακαδημαϊκή τους πορεία.Και τη στιγμή που όλα αυτά διαδραματίζονται στην τριτοκοσμική Ελλάδα (ή, Ελλαδιστάν, όπως την αποκαλούν), στη Φινλανδία τα παιδιά, μόλις γυρνάνε σπίτι τους, δεν έχουν πάνω από μία ώρα διαβάσματος στο σπίτι, και, η λέξη ''φροντιστήριο'' δεν υπάρχει σε καμία άλλη ευρωπαϊκή γλώσσα.
Ένα άλλο πρόβλημα, το οποίο οφείλεται σε οικονομικούς κυρίως λόγους, είναι η έλλειψη εξοπλισμού, η οποία παρατηρείται σε όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες και σε όλα τα διδασκόμενα μαθήματα, κυρίως στη γυμναστική και στην πληροφορική.Τα σχολικά γυμναστήρια δεν επαρκούν κι έτσι πολλές φορές το μάθημα γίνεται στην αυλή, η οποία δεν είναι το καταλληλότερο μέρος για το συγκεκριμένο άθλημα. Όσο για την πληροφορική και γενικά τη χρήση νέων τεχνολογιών στο σχολείο, οι Η/Υ είναι σε κακή κατάσταση και παλιοί.Επίσης, δεν υπάρχει κάποια μορφή επιδότησης για την αγορά φορητών υπολογιστών και τη χρήση τους από τους μαθητές, τη στιγμή που στον Καναδά, οι μαθητές χρησιμοποιούν tablets από την ηλικία των 2 ετών στο σχολείο.
Αλλά το κυριότερο πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου, είναι πως η παιδεία που λαμβάνουν τα σημερινά Ελληνόπουλα δεν είναι ουσιαστική.Πρόσφατα έγινε ένας παγκόσμιος διαγωνισμός στον οποίο διαγωνίστηκαν οι καλύτεροι μαθητές από όλες τις χώρες του κόσμου και διαγωνίστηκαν στην έκθεση, τη λογοτεχνία και τα μαθηματικά.Οι Έλληνες μαθητές βρέθηκαν (για ακόμα μία φορά) πολύ πιο κάτω από τον παγκόσμιο όρο, ενώ την πρωτιά είχαν οι Κινέζοι.
Για να διορθωθούν αυτές οι ελλείψεις, θα πρέπει να ληφθούν σοβαρές αποφάσεις και έργα από την ελληνική κυβέρνηση. Αν διορθωθούν όλα αυτά πιστεύω πω η Ελλάδα θα έχει ένα από τα καλύτερα εκπαιδευτικά συστήματα του πλανήτη.

Λοιπόν περιμένω σχόλια.

Διάβασα την έκθεση. Στην αρχή έπαθα ενα σοκ γιατί νόμιζα πως ήταν για Γ λυκείου. Μετά είδα οτι ήταν στην κατηγορία «Γυμνάσιο» και ανακουφίστηκα :P:P:P
Την άποψή μου θα σου πω απλά, αν θες δέξου κάποιες συμβουλές

  1. (ή, Ελλαδιστάν, όπως την αποκαλούν), ------->> Ποτέ!!!!!! Εντάξει, σίγουρα θες να έχει ενα πιο χαλαρό και οικείο ύφος η έκθεσή σου, αλλά να αποφεύγεις λέξεις όπως «Ελλαδιστάν», και να αποφεύγεις γενικότερα τις παρενθέσεις :) Αν ήσουν πχ Γ λυκείου και έγραφες τη λέξη «Ελλαδιστάν», -200/40 θα έπαιρνες :D
  2. Μικρός πρόλογος. Γράψε κι άλλα εισαγωγικά, μη μας πετάς απότομα στο θέμα.
  3. αλλιώς δεν μπορούν να περάσουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση---> «Περάσουν», πολύ καθημερινή λέξη. Καλύτερα γράψε εισαχθούν
  4. όλη η υπόθεση των ''πανελληνίων''-----> προς τι τα « " » στη λέξη πανελληνίων; Ούτε μεταφορική λέξη είναι, ούτε παραθέτεις αυτούσια τα λόγια κάποιου άλλου ;)
  5. πλειοψηφία των μαθητών---> Πλειονότητα των μαθητών. Πλειοψηφία λέμε στις εκλογές (πλείων + ψήφος). Οχι οτι είναι λάθος, μιας και στις μέρες μας τις έχουμε κάνει συνώνυμες αυτές τις λέξεις, απλά μου το διόρθωναν στο φροντιστήριο συνέχεια, και απλά ήθελα να το αναφέρω :)
  6. Τα σχολικά γυμναστήρια δεν επαρκούν κι έτσι πολλές φορές το μάθημα γίνεται στην αυλή, η οποία δεν είναι το καταλληλότερο μέρος για το συγκεκριμένο άθλημα.---> Ποιο άθλημα; Δεν ανέφερες κάποιο άθλημα. Μήπως μάθημα ήθελες να γράψεις;
  7. Αλλά το κυριότερο πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου,---> Δε χρειάζεται η φράση «κατα τη γνώμη μου». Δική σου είναι η έκθεση, τη δική σου γνώμη μας δίνεις. Δηλαδή τόση ώρα δε μας λες τη γνώμη σου, αλλά τις απόψεις άλλων; :P
  8. θα πρέπει να ληφθούν σοβαρές αποφάσεις και έργα από την ελληνική κυβέρνηση---->Γράφοντας αυτό, ανοίγεις και ένα άλλο θέμα, δηλαδή τους τρόπους αντιμετώπισης, ενώ δε στους ζητάει. Οπότε αν το γράψεις έτσι, είναι σαν να αφήνεις ξεκρέμαστο ενα θέμα που δε το αναλύεις (και που δε χρειάζεται)

Γενικότερα καλή είναι η έκθεσή σου. Μη με αποπάρεις με όσα σου διόρθωσα, τα έκανα για να σε βοηθήσω :) Αν θεωρείς οτι έχω άδικο, απλά αγνόησέ τα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Διάβασα την έκθεση. Στην αρχή έπαθα ενα σοκ γιατί νόμιζα πως ήταν για Γ λυκείου. Μετά είδα οτι ήταν στην κατηγορία «Γυμνάσιο» και ανακουφίστηκα :P:P:P
Την άποψή μου θα σου πω απλά, αν θες δέξου κάποιες συμβουλές

  1. (ή, Ελλαδιστάν, όπως την αποκαλούν), ------->> Ποτέ!!!!!! Εντάξει, σίγουρα θες να έχει ενα πιο χαλαρό και οικείο ύφος η έκθεσή σου, αλλά να αποφεύγεις λέξεις όπως «Ελλαδιστάν», και να αποφεύγεις γενικότερα τις παρενθέσεις :) Αν ήσουν πχ Γ λυκείου και έγραφες τη λέξη «Ελλαδιστάν», -200/40 θα έπαιρνες :D
  2. Μικρός πρόλογος. Γράψε κι άλλα εισαγωγικά, μη μας πετάς απότομα στο θέμα.
  3. αλλιώς δεν μπορούν να περάσουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση---> «Περάσουν», πολύ καθημερινή λέξη. Καλύτερα γράψε εισαχθούν
  4. όλη η υπόθεση των ''πανελληνίων''-----> προς τι τα « " » στη λέξη πανελληνίων; Ούτε μεταφορική λέξη είναι, ούτε παραθέτεις αυτούσια τα λόγια κάποιου άλλου ;)
  5. πλειοψηφία των μαθητών---> Πλειονότητα των μαθητών. Πλειοψηφία λέμε στις εκλογές (πλείων + ψήφος). Οχι οτι είναι λάθος, μιας και στις μέρες μας τις έχουμε κάνει συνώνυμες αυτές τις λέξεις, απλά μου το διόρθωναν στο φροντιστήριο συνέχεια, και απλά ήθελα να το αναφέρω :)
  6. Τα σχολικά γυμναστήρια δεν επαρκούν κι έτσι πολλές φορές το μάθημα γίνεται στην αυλή, η οποία δεν είναι το καταλληλότερο μέρος για το συγκεκριμένο άθλημα.---> Ποιο άθλημα; Δεν ανέφερες κάποιο άθλημα. Μήπως μάθημα ήθελες να γράψεις;
  7. Αλλά το κυριότερο πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου,---> Δε χρειάζεται η φράση «κατα τη γνώμη μου». Δική σου είναι η έκθεση, τη δική σου γνώμη μας δίνεις. Δηλαδή τόση ώρα δε μας λες τη γνώμη σου, αλλά τις απόψεις άλλων; :P
  8. θα πρέπει να ληφθούν σοβαρές αποφάσεις και έργα από την ελληνική κυβέρνηση---->Γράφοντας αυτό, ανοίγεις και ένα άλλο θέμα, δηλαδή τους τρόπους αντιμετώπισης, ενώ δε στους ζητάει. Οπότε αν το γράψεις έτσι, είναι σαν να αφήνεις ξεκρέμαστο ενα θέμα που δε το αναλύεις (και που δε χρειάζεται)

Γενικότερα καλή είναι η έκθεσή σου. Μη με αποπάρεις με όσα σου διόρθωσα, τα έκανα για να σε βοηθήσω :) Αν θεωρείς οτι έχω άδικο, απλά αγνόησέ τα :)
Έχεις απόλυτο δίκιο. Πράγματι μάθημα ήθελα να γράψω μάθημα κι όχι άθλημα. Τις πανελλήνιες και τα φροντιστήρια τα βάζω σε <<'">> γιατί υποτίθεται ότι μιλάω σε έναν ξένο που δεν έχει ιδέα από ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.Τέλος το ' κατά τη γνώμη μου ' το έβαλα γιατί η κύρια εμπειρία μου από εκθέσεις είναι στα γαλλικά (όταν προετοιμαζόμουν για το Sorbonne B2, όπου η έκθεση που έχει συνήθως τέτοια μορφή σαν αυτή που έγραψα στα ελληνικά ) κι εκεί η έκθεση είχε μία συγκεκριμένη τεχνική:γράφεις γενικές απόψεις + επιχειρήματα ΜΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ και ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ γράφεις τη δική σου άποψη.Για όλα τα υπόλοιπα έχεις απόλυτο δίκιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Τις πανελλήνιες και τα φροντιστήρια τα βάζω σε <<'">> γιατί υποτίθεται ότι μιλάω σε έναν ξένο που δεν έχει ιδέα από ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.

Ποια νομίζετε ότι είναι τα προβλήματα της σύγχρονης εκπαίδευσης στη χώρα μας;
Το θέμα αυτό είναι, σωστά; Δεν αναγράφει οτι μιλάς σε κάποιον ξένο.


Τέλος το ' κατά τη γνώμη μου ' το έβαλα γιατί η κύρια εμπειρία μου από εκθέσεις είναι στα γαλλικά (όταν προετοιμαζόμουν για το Sorbonne B2, όπου η έκθεση που έχει συνήθως τέτοια μορφή σαν αυτή που έγραψα στα ελληνικά )

Στα Γαλλικά ναι, μπορεί να είναι έτσι. Στα Ελληνικά όχι!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top