Μισώ το διάβασμα και τις πανελλήνιες

Jone

Νεοφερμένος

Ο Jone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όσοι δίνουμε φέτος πανελλαδικές είμαστε λίγο πριν το τέλος. Άλλοι λένε ότι τώρα κουράστηκαν, άλλοι λένε ότι δεν κουράστηκαν καθόλου. Και μετά είμαι εγώ, που είμαι κατάκοπος από τον Οκτώβριο. Από 7 χρονών είμαι στα φροντιστήρια. Μέχρι την α λυκείου έδινα proficiency και B2 goethe γερμανικά. Φροντιστήριο για το σχολείο άρχισα στη β γυμνασίου. Το μόνο που έχω να πω, είναι ΌΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΈΧΩ ΆΛΛΟ. Κάθε μέρα ξυπνάω με πονοκέφαλο, δεν μπορώ να αποδώσω καθόλου, δεν μπορώ να διαβάσω, δεν μπορώ να αφοσιωθώ με τίποτα. Έχει κουραστεί το μυαλό μου από τα φροντιστήρια όλα αυτά τα χρόνια, και φέτος δεν αντέχω το διάβασμα. Τα μαθήματα που μου αρέσουν είναι τα μαθηματικά και η έκθεση. Η φυσική μου είναι αδιάφορη, την χημεία την σιχαίνομαι. Θέλω να τα παρατήσω ειλικρινά, οι αντοχές μου έχουν εξαντληθεί. Όπως προείπα, στην α λυκείου είχα κάθε μέρα φροντιστήριο 4 μαθήματα + αγγλικά + γερμανικά. Τρέχα γύρευε. Στη β λυκείου είχα κάθε μέρα 7/7 4 ώρες φροντιστήριο, Δευτέρα - Κυριακή. Στα καλοκαιρινά σταμάτησα μόνο 2 βδομάδες τον Αύγουστο, και μετά πάλι μαθήματα. Από τον Αύγουστο, μέχρι σήμερα, είχα κάθε μέρα ακόμα και τα Σαββατοκύριακα μάθημα, γύρω στις 4 ώρες. ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ. Θέλω απλά να τελειώσει αυτή η αηδία και να ξεκουραστώ όλο το καλοκαίρι. Έχω και τους γονείς μου να μου λένε ότι δεν προσπαθώ και ότι είμαι τεμπέλης, οι μισοί καθηγητές μου λένε " αν δεν γράψεις, μην πεις ότι ήρθες στο δικό μας φροντιστήριο " και άλλα πολλά. Με έχουν κουράσει όλοι τους, δεν βλέπω την ώρα να με αφήσουν ήσυχο.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Αφού δε σου αρέσει το διάβασμα, γιατί θες να πας πανεπιστήμιο τότε; Διάλεξε μια τεχνική/χειρονακτικη εργασία. Ή κάτι άλλο που ταιριάζει στο προφίλ σου, πχ τομέας πωλήσεων.


Στη φάση που είσαι όμως τζάμπα το συζητάς, μέρες πριν τις πανελλήνιες μη το σκέφτεσαι. Δώσε και ο,τι γίνει.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
Αν δεν αντέχεις το διάβασμα, δε πας πανεπιστήμιο.

Ο φόρτος του πανεπιστημίου δεν είναι ούτε το 1/10 του συνολικού φόρτου όλων των μαθημάτων των πανελληνίων από άποψη όγκου και βάθους.

Κάνε μια ειλικρινή συζήτηση με τους δικούς σου.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Όσοι δίνουμε φέτος πανελλαδικές είμαστε λίγο πριν το τέλος. Άλλοι λένε ότι τώρα κουράστηκαν, άλλοι λένε ότι δεν κουράστηκαν καθόλου. Και μετά είμαι εγώ, που είμαι κατάκοπος από τον Οκτώβριο. Από 7 χρονών είμαι στα φροντιστήρια. Μέχρι την α λυκείου έδινα proficiency και B2 goethe γερμανικά. Φροντιστήριο για το σχολείο άρχισα στη β γυμνασίου. Το μόνο που έχω να πω, είναι ΌΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΈΧΩ ΆΛΛΟ. Κάθε μέρα ξυπνάω με πονοκέφαλο, δεν μπορώ να αποδώσω καθόλου, δεν μπορώ να διαβάσω, δεν μπορώ να αφοσιωθώ με τίποτα. Έχει κουραστεί το μυαλό μου από τα φροντιστήρια όλα αυτά τα χρόνια, και φέτος δεν αντέχω το διάβασμα. Τα μαθήματα που μου αρέσουν είναι τα μαθηματικά και η έκθεση. Η φυσική μου είναι αδιάφορη, την χημεία την σιχαίνομαι. Θέλω να τα παρατήσω ειλικρινά, οι αντοχές μου έχουν εξαντληθεί. Όπως προείπα, στην α λυκείου είχα κάθε μέρα φροντιστήριο 4 μαθήματα + αγγλικά + γερμανικά. Τρέχα γύρευε. Στη β λυκείου είχα κάθε μέρα 7/7 4 ώρες φροντιστήριο, Δευτέρα - Κυριακή. Στα καλοκαιρινά σταμάτησα μόνο 2 βδομάδες τον Αύγουστο, και μετά πάλι μαθήματα. Από τον Αύγουστο, μέχρι σήμερα, είχα κάθε μέρα ακόμα και τα Σαββατοκύριακα μάθημα, γύρω στις 4 ώρες. ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ. Θέλω απλά να τελειώσει αυτή η αηδία και να ξεκουραστώ όλο το καλοκαίρι. Έχω και τους γονείς μου να μου λένε ότι δεν προσπαθώ και ότι είμαι τεμπέλης, οι μισοί καθηγητές μου λένε " αν δεν γράψεις, μην πεις ότι ήρθες στο δικό μας φροντιστήριο " και άλλα πολλά. Με έχουν κουράσει όλοι τους, δεν βλέπω την ώρα να με αφήσουν ήσυχο.
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που να έδωσε πανελλαδικές και να τις αγάπησε. Έχεις περάσει τόσα χρόνια με πίεση, ένας μήνας έμεινε και μετά ελευθερία. Προφανώς οι σπουδές έχουν διάβασμα αλλά αν έχεις στόχο κάτι που σου αρέσει το διάβασμα δεν έχει τον καταναγκασμό που έχεις βιώσει μέχρι τώρα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,083 μηνύματα.

melmel

Νεοφερμένος

Η melmel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Όσοι δίνουμε φέτος πανελλαδικές είμαστε λίγο πριν το τέλος. Άλλοι λένε ότι τώρα κουράστηκαν, άλλοι λένε ότι δεν κουράστηκαν καθόλου. Και μετά είμαι εγώ, που είμαι κατάκοπος από τον Οκτώβριο. Από 7 χρονών είμαι στα φροντιστήρια. Μέχρι την α λυκείου έδινα proficiency και B2 goethe γερμανικά. Φροντιστήριο για το σχολείο άρχισα στη β γυμνασίου. Το μόνο που έχω να πω, είναι ΌΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΈΧΩ ΆΛΛΟ. Κάθε μέρα ξυπνάω με πονοκέφαλο, δεν μπορώ να αποδώσω καθόλου, δεν μπορώ να διαβάσω, δεν μπορώ να αφοσιωθώ με τίποτα. Έχει κουραστεί το μυαλό μου από τα φροντιστήρια όλα αυτά τα χρόνια, και φέτος δεν αντέχω το διάβασμα. Τα μαθήματα που μου αρέσουν είναι τα μαθηματικά και η έκθεση. Η φυσική μου είναι αδιάφορη, την χημεία την σιχαίνομαι. Θέλω να τα παρατήσω ειλικρινά, οι αντοχές μου έχουν εξαντληθεί. Όπως προείπα, στην α λυκείου είχα κάθε μέρα φροντιστήριο 4 μαθήματα + αγγλικά + γερμανικά. Τρέχα γύρευε. Στη β λυκείου είχα κάθε μέρα 7/7 4 ώρες φροντιστήριο, Δευτέρα - Κυριακή. Στα καλοκαιρινά σταμάτησα μόνο 2 βδομάδες τον Αύγουστο, και μετά πάλι μαθήματα. Από τον Αύγουστο, μέχρι σήμερα, είχα κάθε μέρα ακόμα και τα Σαββατοκύριακα μάθημα, γύρω στις 4 ώρες. ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ. Θέλω απλά να τελειώσει αυτή η αηδία και να ξεκουραστώ όλο το καλοκαίρι. Έχω και τους γονείς μου να μου λένε ότι δεν προσπαθώ και ότι είμαι τεμπέλης, οι μισοί καθηγητές μου λένε " αν δεν γράψεις, μην πεις ότι ήρθες στο δικό μας φροντιστήριο " και άλλα πολλά. Με έχουν κουράσει όλοι τους, δεν βλέπω την ώρα να με αφήσουν ήσυχο.

Είναι οφθαλμοφανές πως έχεις δεχθεί υπερβολική πίεση από το περιβάλλον σου η οποία τώρα έχει φτάσει στο αποκορύφωμα και εκδηλώνεται με τα διάφορα συμπτώματα που ανέφερες.

Αυτό είναι και το πρόβλημα θεωρώ. Ακολουθείς πιστά τον δρόμο που σου χαράζουν χωρίς να γνωρίζεις εάν πράγματι ακολουθείς αυτό που εσύ θες.

Τώρα έχεις φτάσει στο τέλος και δεν υπάρχει λόγος να τα παρατήσεις (εάν σου πέρασε κάτι τέτοιο απτο μυαλό)
όλοι μας έχουμε μπουχτίσει αλλά πάει τωρα τελείωσε.

Εγω θα σε συμβούλευα μετά τις πανελλήνιες πέρα από το να κάνεις διακοπάρες να κάτσεις να σκεφτείς τί πράγματι θες να κάνεις και να καταλάβεις ότι το διάβασμα είναι αυτό που πιθανότατα θα σε οδηγήσει εκει που επιθυμείς (εκτός βέβαια εάν επιλέξεις να κανεις κάτι που δεν απαιτεί σπουδές, μελέτη κλπ όπως προανέφεραν οι προηγούμενοι).
Συμβουλή: πάντα όλοι θα σχολιάζουν τους σκοπούς σου και τις επιδιώξεις σου είτε θετικά είτε αρνητικά και αυτό δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να σε εμποδίσει από το να κάνεις αυτό που πραγματικα αγαπάς ακόμη και αν είναι να σκάβεις.

Έρχεται η ώρα που θα κάνεις μια καινούργια αρχη και οι επιλογές θα ειναι αποκλειστικά δικές σου.
Πιστεύω σε σενα και καλη επιτυχία!<3
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,219 μηνύματα.
Έχω και τους γονείς μου να μου λένε ότι δεν προσπαθώ και ότι είμαι τεμπέλης
Από αυτό το στάδιο οι περισσότεροι που δώσαμε πανελλήνιες περάσαμε. Και εμένα στην Γ' Λυκείου μέχρι ένα μήνα πριν τις πανελλήνιες (μάλλον τότε συνεννοήθηκαν να μην με πιέζουν) με είχαν βγάλει το λάδι με τα επικριτικά σχόλια. Αν μιλήσεις με άλλους συμμαθητές θα δεις πως παντού έτσι είναι. Σε ένα διάλειμμα είχα δει έναν γνωστό μου να κλαίει στη κερκίδα μόνος και όταν του μίλησα έμαθα πως του έκαναν διαρκώς καυστικά σχόλια οι δικοί του (και ήταν πάντα μαθητής του άριστα, φαντάσου).

Είναι κάτι που το έχω πει πολλές φορές και θα συνεχίσω ακούραστα να το γράφω εδώ μέσα προς τα παιδιά που περνάτε αυτό το στάδιο. Στη Γ' Λυκείου, γονείς και συμμαθητ(ρι)ές/φίλοι που λένε για 10ωρα διαβάσματα και ξενύχτια πάνω στο βιβλίο είναι προβληματικοί για την ψυχολογία σας, μην τους ακούτε. Κάντε τη προσπάθεια σας.

οι μισοί καθηγητές μου λένε " αν δεν γράψεις, μην πεις ότι ήρθες στο δικό μας φροντιστήριο " και άλλα πολλά.
Αυτό είναι αντιεπαγγελματικό μέχρι εκεί που δεν πάει. Προφανώς τα φροντιστήρια ως μαγαζιά που είναι βλέπουν ως δυσφήμιση την κάθε αποτυχία. Το πιο αστείο θα ήταν αν θες να τους τρολλάρεις να απαντήσεις «αν γράψω όμως επίσης δεν θα πω ότι ήρθα στο δικό σας φροντιστήριο» έτσι για σπάσιμο. Μην ψαρώνεις με αυτά. Το τελευταίο που θα έπρεπε να σε ρίχνει την ψυχολογία είναι το αν θα γίνεις αίτιο να χαλάσει η φήμη ενός τέτοιου φροντιστηρίου.
 

Jone

Νεοφερμένος

Ο Jone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αφού δε σου αρέσει το διάβασμα, γιατί θες να πας πανεπιστήμιο τότε; Διάλεξε μια τεχνική/χειρονακτικη εργασία. Ή κάτι άλλο που ταιριάζει στο προφίλ σου, πχ τομέας πωλήσεων.


Στη φάση που είσαι όμως τζάμπα το συζητάς, μέρες πριν τις πανελλήνιες μη το σκέφτεσαι. Δώσε και ο,τι γίνει.
Θέλω να πάω πανεπιστήμιο γιατί η σχολή που θέλω ( μαθηματικό ) έχει να κάνει ξεκάθαρα με κάτι που μου αρέσει. Από πολύ μικρός είχα αγάπη για τα μαθηματικά!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν δεν αντέχεις το διάβασμα, δε πας πανεπιστήμιο.

Ο φόρτος του πανεπιστημίου δεν είναι ούτε το 1/10 του συνολικού φόρτου όλων των μαθημάτων των πανελληνίων από άποψη όγκου και βάθους.

Κάνε μια ειλικρινή συζήτηση με τους δικούς σου.
Άμα περάσω στη σχολή που θέλω, δηλαδή στο μαθηματικό, θεωρώ ότι δεν θα έχω θέμα γιατί θα ασχολούμαι αποκλειστικά με το αγαπημένο μου μάθημα. Εκτός αν η σχολή μέσα έχει και χημεία 😵
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,219 μηνύματα.
Θέλω να πάω πανεπιστήμιο γιατί η σχολή που θέλω ( μαθηματικό ) έχει να κάνει ξεκάθαρα με κάτι που μου αρέσει. Από πολύ μικρός είχα αγάπη για τα μαθηματικά!
Κατάλαβα που το πας. Κοίτα και εγώ ως παιδί της θεωρητικής που είχε πάντα τρέλα με την ιστορία και ήθελα να την ακολουθήσω και ακαδημαϊκά δεν με ενδιέφεραν και πολύ τα λατινικά και τα αρχαία παρ'όλα αυτά βέβαια τα διάβασα και τα έδωσα. Είναι αναγκαστικά για τον σκοπό που θες. Άσε που και στη σχολή να περάσεις κάποια πράγματα θα τα έχεις ξανά. Την χημεία που σιχαίνεσαι μπορεί να τη γλυτώσεις αλλά την αδιάφορη φυσική μάλλον όχι. Από όσο ξέρω παλιά υπήρχε και ο όρος «φυσικομαθηματικό», ως επιστήμες που εφάπτονται θα έχεις λογικά και μαθήματα από το φυσικό στο πανεπιστήμιο, αν και για αυτά καλλίτερα να σου μιλήσει άτομο της θετικής. Όπως εγώ εν τέλει ξανάδα μπροστά μου αρχαία και λατινικά επειδή αναγκαστικά έπρεπε να πάρουμε ορισμένα μαθήματα και από το φιλολογικό.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,164 μηνύματα.
δηλαδή στο μαθηματικό
Επειδή τυχαίνει και πέφτεις σε περίπτωση του ένα προς ένα εκατομμύριο (τελείωσα το μαθηματικό Ιωαννίνων και μετά έδωσα κατατακτήριες και πέρασα Νομική), δεν είναι καθόλου έτσι όπως τα λές.

Το μαθηματικό θέλει περίπου διπλάσιες εργατοώρες διαβάσματος από ακόμη και ιατρική για το υποδεέστερο αποτέλεσμα (παίρνεις πέντε και θεωρείσαι θεός).

Ειλικρινά, ξανασκέψου όλα αυτά.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Επειδή τυχαίνει και πέφτεις σε περίπτωση του ένα προς ένα εκατομμύριο (τελείωσα το μαθηματικό Ιωαννίνων και μετά έδωσα κατατακτήριες και πέρασα Νομική), δεν είναι καθόλου έτσι όπως τα λές.

Το μαθηματικό θέλει περίπου διπλάσιες εργατοώρες διαβάσματος από ακόμη και ιατρική για το υποδεέστερο αποτέλεσμα (παίρνεις πέντε και θεωρείσαι θεός).

Ειλικρινά, ξανασκέψου όλα αυτά.
Εγω καταλαβαίνω ότι το παιδί έχει κουραστεί πια με όλη αυτή την κατάσταση των πανελλάδικων οπως όλοι όσοι δίνουμε φέτος. Δεν υπάρχει λόγος να τον απακαρδιώνουμε. Αν πιέζει ο χρόνος , οι γονείς , το φροντίστηριο και δεν υπάρχει κάποια διέξοδος λογικό ειναι να νιώθει απέχθεια προς το διάβασμα. Εγω θα πω υπομονή γιατί έχουν μείνει 20 μέρες πια. Μην τα παρατήσεις στη τελευταία στρόφη , έρχεται το καλοκαίρι
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Θέλω να πάω πανεπιστήμιο γιατί η σχολή που θέλω ( μαθηματικό ) έχει να κάνει ξεκάθαρα με κάτι που μου αρέσει. Από πολύ μικρός είχα αγάπη για τα μαθηματικά!
Αν υποθέσουμε ότι εισαι καλός στα μαθηματικά και γράφεις άψογα μαθηματικά, στη σύγχρονη Ελλάδα μπαίνεις μαθηματικό για την πλάκα σου (κι αυτό είναι ένα σχόλιο). Από κει και πέρα, ως επίσης απόφοιτος μαθηματικού που το γύρισα σε άλλον τομέα σπουδών και (μέχρι στιγμής) βιοπορίζομαι από μαθήματα, να σου πω ότι το μαθηματικό ως τμήμα είναι μανίκι δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο. Τα μαθηματικά όπως γίνονται στο πανεπιστήμιο (και δη σε τμήματα μαθηματικών) λίγα έχουν κοινά με τα μαθηματικά του σχολείου που συνοψίζονται στο σοφό ρητό "3 Bolzano και 2 Rolle".

Από κει και πέρα, κάνε το επίσης "σοφό" έξοδο να πας σε σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού. Δεν ξέρεις τι λαγός μπορεί να βγει από κει. Εύχομαι κάθε επιτυχία στο ταξίδι σου!
 

Jone

Νεοφερμένος

Ο Jone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κατάλαβα που το πας. Κοίτα και εγώ ως παιδί της θεωρητικής που είχε πάντα τρέλα με την ιστορία και ήθελα να την ακολουθήσω και ακαδημαϊκά δεν με ενδιέφεραν και πολύ τα λατινικά και τα αρχαία παρ'όλα αυτά βέβαια τα διάβασα και τα έδωσα. Είναι αναγκαστικά για τον σκοπό που θες. Άσε που και στη σχολή να περάσεις κάποια πράγματα θα τα έχεις ξανά. Την χημεία που σιχαίνεσαι μπορεί να τη γλυτώσεις αλλά την αδιάφορη φυσική μάλλον όχι. Από όσο ξέρω παλιά υπήρχε και ο όρος «φυσικομαθηματικό», ως επιστήμες που εφάπτονται θα έχεις λογικά και μαθήματα από το φυσικό στο πανεπιστήμιο, αν και για αυτά καλλίτερα να σου μιλήσει άτομο της θετικής. Όπως εγώ εν τέλει ξανάδα μπροστά μου αρχαία και λατινικά επειδή αναγκαστικά έπρεπε να πάρουμε ορισμένα μαθήματα και από το φιλολογικό.
Κοίτα, η φυσική βγάζει νόημα, απλά μου είναι αδιάφορη σαν μάθημα. Δηλαδή δεν θα την σπούδαζα. Αλλά μπορώ να ανταποκριθώ σε θέματα εξετάσεων.
Επειδή τυχαίνει και πέφτεις σε περίπτωση του ένα προς ένα εκατομμύριο (τελείωσα το μαθηματικό Ιωαννίνων και μετά έδωσα κατατακτήριες και πέρασα Νομική), δεν είναι καθόλου έτσι όπως τα λές.

Το μαθηματικό θέλει περίπου διπλάσιες εργατοώρες διαβάσματος από ακόμη και ιατρική για το υποδεέστερο αποτέλεσμα (παίρνεις πέντε και θεωρείσαι θεός).

Ειλικρινά, ξανασκέψου όλα αυτά.
Κι εγώ στο Μαθηματικό Ιωαννίνων θέλω να σπουδάσω!! Στο τμήμα ασχολείσαι αποκλειστικά και μόνο με μαθηματικά ή έχεις και άλλα μαθήματα μέσα σαν τη φυσική και τη χημεία; Πάντως όσον αφορά την δουλειά, δεν θα έχω πρόβλημα εφόσων είναι το αγαπημένο μου μάθημα. Μετά από 4 μήνες ξεκούρασης θεωρώ θα είμαι ξανά έτοιμος για διάβασμα, ειδικά για μαθηματικά.

Υ.Γ Έχω λύσει όλα τα θέματα μαθηματικών των πανελλαδικών εξετάσεων από το 2016 μέχρι το 2023 και οι βαθμοί είναι οι εξής:

2016 13
2017 18
2018 17
2019 19
2020 16
2021 17
2022 15
2023 20
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,715 μηνύματα.
Ρε παιδες δε νομιζω να λεει οτι μισει το διαβασμα με την εννοια αρνειται να ανοιξει βιβλίο. Ο τυπας εχει ξεκαθαρα εξουθενωθεί αφου πηγαίνει φροντιστήριο καθε μερα ολη μερα απο την α γυμνασιου, 6 χρονια. Ειναι κουραστικο και ψυχοφθορο ολο αυτο και φαινετααι πανω του
 

angela_k

Νεοφερμένος

Η angela_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Όσοι δίνουμε φέτος πανελλαδικές είμαστε λίγο πριν το τέλος. Άλλοι λένε ότι τώρα κουράστηκαν, άλλοι λένε ότι δεν κουράστηκαν καθόλου. Και μετά είμαι εγώ, που είμαι κατάκοπος από τον Οκτώβριο. Από 7 χρονών είμαι στα φροντιστήρια. Μέχρι την α λυκείου έδινα proficiency και B2 goethe γερμανικά. Φροντιστήριο για το σχολείο άρχισα στη β γυμνασίου. Το μόνο που έχω να πω, είναι ΌΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΈΧΩ ΆΛΛΟ. Κάθε μέρα ξυπνάω με πονοκέφαλο, δεν μπορώ να αποδώσω καθόλου, δεν μπορώ να διαβάσω, δεν μπορώ να αφοσιωθώ με τίποτα. Έχει κουραστεί το μυαλό μου από τα φροντιστήρια όλα αυτά τα χρόνια, και φέτος δεν αντέχω το διάβασμα. Τα μαθήματα που μου αρέσουν είναι τα μαθηματικά και η έκθεση. Η φυσική μου είναι αδιάφορη, την χημεία την σιχαίνομαι. Θέλω να τα παρατήσω ειλικρινά, οι αντοχές μου έχουν εξαντληθεί. Όπως προείπα, στην α λυκείου είχα κάθε μέρα φροντιστήριο 4 μαθήματα + αγγλικά + γερμανικά. Τρέχα γύρευε. Στη β λυκείου είχα κάθε μέρα 7/7 4 ώρες φροντιστήριο, Δευτέρα - Κυριακή. Στα καλοκαιρινά σταμάτησα μόνο 2 βδομάδες τον Αύγουστο, και μετά πάλι μαθήματα. Από τον Αύγουστο, μέχρι σήμερα, είχα κάθε μέρα ακόμα και τα Σαββατοκύριακα μάθημα, γύρω στις 4 ώρες. ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ. Θέλω απλά να τελειώσει αυτή η αηδία και να ξεκουραστώ όλο το καλοκαίρι. Έχω και τους γονείς μου να μου λένε ότι δεν προσπαθώ και ότι είμαι τεμπέλης, οι μισοί καθηγητές μου λένε " αν δεν γράψεις, μην πεις ότι ήρθες στο δικό μας φροντιστήριο " και άλλα πολλά. Με έχουν κουράσει όλοι τους, δεν βλέπω την ώρα να με αφήσουν ήσυχο.
Θεωρώ βλακώδες να πετάξεις μια προσπάθεια ενός χρόνου τις τελευταίες δυο βδομαδες επειδή απλά κουράστηκες. Όλοι είμαστε κουρασμένοι, δεν ξυπνάμε το πρωί και λέμε: «καλημέρα ήλιε σήμερα θα διαβάσω με όρεξη». Το θέμα είναι να γραψεις διότι άμα τα παρατήσεις πετάς στα σκουπίδια έναν ολόκληρο χρονο. Γίνεσαι 18, ψάξου μετά τις πανελλήνιες και δες τι θες να κανεις με τη ζωή σου. Διότι το να μην σπουδάσεις δεν σημαίνει πως από εδώ και πέρα έχεις το ελεύθερο να κοιμάσαι 24ωρα στον καναπέ. Δες το όλο ρεαλιστικά. That’s life. Μπορεί στην τελική και κάποιος που πάει πανεπιστήμιο να πει στο 4ο έτος εγώ φεύγω δεν μ αρέσει. Σκοπός είναι να βρεις όσο πιο νωρίς γίνεται αυτό που θέλεις. Έχεις καιρο. Δώσε και μετά ξεκίνησε το ψάξιμο. Οι γονείς σου δεν σου κληροδοτούν τη ζωή τους ούτε τα όνειρα τους. Και άμα δεν το καταδέχονται take some time off…
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θέλω να πάω πανεπιστήμιο γιατί η σχολή που θέλω ( μαθηματικό ) έχει να κάνει ξεκάθαρα με κάτι που μου αρέσει. Από πολύ μικρός είχα αγάπη για τα μαθηματικά!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Άμα περάσω στη σχολή που θέλω, δηλαδή στο μαθηματικό, θεωρώ ότι δεν θα έχω θέμα γιατί θα ασχολούμαι αποκλειστικά με το αγαπημένο μου μάθημα. Εκτός αν η σχολή μέσα έχει και χημεία 😵
Άμα θες παρά πολύ το μαθηματικό μην αγχώνεσαι για το διάβασμα. Εγώ που έχω μιλήσει με γνωστούς μου που μπήκαν και ΟΝΤΩΣ το ήθελαν και δεν μπήκαν από σπόντα διαβάζουν (όχι τρελά ωράρια) και περνούν μια χαρά τα μαθήματα (όχι με τέλειους βαθμούς μην φανταστείς). Άμα έχεις ένα στόχο focus εκεί
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,399 μηνύματα.
Όσοι δίνουμε φέτος πανελλαδικές είμαστε λίγο πριν το τέλος. Άλλοι λένε ότι τώρα κουράστηκαν, άλλοι λένε ότι δεν κουράστηκαν καθόλου. Και μετά είμαι εγώ, που είμαι κατάκοπος από τον Οκτώβριο. Από 7 χρονών είμαι στα φροντιστήρια. Μέχρι την α λυκείου έδινα proficiency και B2 goethe γερμανικά. Φροντιστήριο για το σχολείο άρχισα στη β γυμνασίου. Το μόνο που έχω να πω, είναι ΌΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΈΧΩ ΆΛΛΟ. Κάθε μέρα ξυπνάω με πονοκέφαλο, δεν μπορώ να αποδώσω καθόλου, δεν μπορώ να διαβάσω, δεν μπορώ να αφοσιωθώ με τίποτα. Έχει κουραστεί το μυαλό μου από τα φροντιστήρια όλα αυτά τα χρόνια, και φέτος δεν αντέχω το διάβασμα. Τα μαθήματα που μου αρέσουν είναι τα μαθηματικά και η έκθεση. Η φυσική μου είναι αδιάφορη, την χημεία την σιχαίνομαι. Θέλω να τα παρατήσω ειλικρινά, οι αντοχές μου έχουν εξαντληθεί. Όπως προείπα, στην α λυκείου είχα κάθε μέρα φροντιστήριο 4 μαθήματα + αγγλικά + γερμανικά. Τρέχα γύρευε. Στη β λυκείου είχα κάθε μέρα 7/7 4 ώρες φροντιστήριο, Δευτέρα - Κυριακή. Στα καλοκαιρινά σταμάτησα μόνο 2 βδομάδες τον Αύγουστο, και μετά πάλι μαθήματα. Από τον Αύγουστο, μέχρι σήμερα, είχα κάθε μέρα ακόμα και τα Σαββατοκύριακα μάθημα, γύρω στις 4 ώρες. ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ. Θέλω απλά να τελειώσει αυτή η αηδία και να ξεκουραστώ όλο το καλοκαίρι. Έχω και τους γονείς μου να μου λένε ότι δεν προσπαθώ και ότι είμαι τεμπέλης, οι μισοί καθηγητές μου λένε " αν δεν γράψεις, μην πεις ότι ήρθες στο δικό μας φροντιστήριο " και άλλα πολλά. Με έχουν κουράσει όλοι τους, δεν βλέπω την ώρα να με αφήσουν ήσυχο.
Καλά γιατί τόσο τεράστια πίεση ;
Τα μαθηματικά τμήματα έχουν πολύ λίγη ζήτηση αυτές τις χρονιές και οι μισές θέσεις μένουν άδειες ούτως η άλλως. Δεν υπάρχει δηλαδή καν ανταγωνισμός(εκτός ίσως απο Αθήνα).

Δεν λεω κάνε διάβασμα του κώλου προφανώς, αλλά ξεκάθαρα δεν χρειάζεται να γράψεις άριστα και σε όλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,895 μηνύματα.
Γιατί επιβαρύνεται όμως με ξένες γλώσσες; Γιατί δεν τις αφήνει για λίγο να τις κάνει πιο χαλαρά στο Πανεπιστήμιο; Γιατί τέτχιο ξεπάτωμα πριν το Πανεπιστήμιο; Να έλεγα ότι οι σπουδές θα ήταν στα αγγλικά ή στα γερμανικά.. :P

Αν υποθέσουμε ότι εισαι καλός στα μαθηματικά και γράφεις άψογα μαθηματικά, στη σύγχρονη Ελλάδα μπαίνεις μαθηματικό για την πλάκα σου (κι αυτό είναι ένα σχόλιο). Από κει και πέρα, ως επίσης απόφοιτος μαθηματικού που το γύρισα σε άλλον τομέα σπουδών και (μέχρι στιγμής) βιοπορίζομαι από μαθήματα, να σου πω ότι το μαθηματικό ως τμήμα είναι μανίκι δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο. Τα μαθηματικά όπως γίνονται στο πανεπιστήμιο (και δη σε τμήματα μαθηματικών) λίγα έχουν κοινά με τα μαθηματικά του σχολείου που συνοψίζονται στο σοφό ρητό "3 Bolzano και 2 Rolle".

Από κει και πέρα, κάνε το επίσης "σοφό" έξοδο να πας σε σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού. Δεν ξέρεις τι λαγός μπορεί να βγει από κει. Εύχομαι κάθε επιτυχία στο ταξίδι σου!

Διαφωνώ με την απαξιωτική προσέγγιση. :) Η αποτυχία των προηγούμενων Μαθηματικών δεν αποτελεί κανόνα για την αποτυχία των επόμενων Μαθηματικών. Η λογική "μπαίνει κάποιος για την πλάκα του" εννοείται ότι φέρνει και τα ανάλογα αποτελέσματα. Οι πλάκες πληρώνονται με το ίδιο νόμισμα. Τα Μαθηματικά του Πανεπιστημίου μπορεί να μην διδάσκονται στο σχολείο όμως, όσο καλύτερα τα ξέρει κάποιος τόσο καλύτερη γνώση του αντικειμένου έχει ακόμη και στην διδασκαλία πιο εισαγωγικών θεμάτων. Αν κάποιος απόφοιτος Μαθηματικού δεν έχει μάθει ποτέ του ένα διπλό ολοκλήρωμα, πώς τον εμπιστευόμαστε ότι θα μπορέσει να διδάξει το απλό ολοκλήρωμα; :hmm:
 
Τελευταία επεξεργασία:

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Διαφωνώ με την απαξιωτική προσέγγιση. :) Η αποτυχία των προηγούμενων Μαθηματικών δεν αποτελεί κανόνα για την αποτυχία των επόμενων Μαθηματικών. Η λογική "μπαίνει κάποιος για την πλάκα του" εννοείται ότι φέρνει και τα ανάλογα αποτελέσματα. Οι πλάκες πληρώνονται με το ίδιο νόμισμα.
Απαξιωτική ως προς το σύστημα και τα παραδείγματα εισαγωγής με 3000 μόρια κάποιες χρονιές. Φυσικά μη απαξιωτική ως προς τα ίδια τα τμήματα. Όσο μπαίνει κάποιος έτσι (δηλαδή με τόσο χαμηλή βαθμολογία) σε τμήματα μαθηματικών, τόσο πιο δύσκολο γίνεται να ολοκληρώσει τις σπουδές του εντός αυτών. Για το υπόλοιπο κομμάτι, που είναι αυτό που λέμε "μαθηματική ωριμότητα", μπορώ να καταλάβω πως σχολικά μπαίνουν οι βάσεις της, αλλά ως εκεί.
 

Elwik

Νεοφερμένος

Ο Elwik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Επειδή τυχαίνει και πέφτεις σε περίπτωση του ένα προς ένα εκατομμύριο (τελείωσα το μαθηματικό Ιωαννίνων και μετά έδωσα κατατακτήριες και πέρασα Νομική), δεν είναι καθόλου έτσι όπως τα λές.

Το μαθηματικό θέλει περίπου διπλάσιες εργατοώρες διαβάσματος από ακόμη και ιατρική για το υποδεέστερο αποτέλεσμα (παίρνεις πέντε και θεωρείσαι θεός).

Ειλικρινά, ξανασκέψου όλα αυτά.
Ρε φίλε έχω δει αρκετές απαντήσεις σου και έχω να πω ότι είσαι πολύ απαισιόδοξος. Το παιδί ζητάει ψυχική βοήθεια και το μπουκώνεις τρέλα. "Παίρνεις 5 και είσαι Θεός". Αφού τα αγαπάει τα μαθηματικά άστον να φάει το δήθεν σκατό του (που έγινε διαφωνώ καθέτως με το λέγειν σου πως όντως θα φάει σκατό). Δηλαδή προς θεού ρε φίλε πες του και κάτι καλό. Σκέτη μιζέρια σκας βρε παιδί μου άραξε λίγο
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,715 μηνύματα.
Επειδή τυχαίνει και πέφτεις σε περίπτωση του ένα προς ένα εκατομμύριο (τελείωσα το μαθηματικό Ιωαννίνων και μετά έδωσα κατατακτήριες και πέρασα Νομική), δεν είναι καθόλου έτσι όπως τα λές.

Το μαθηματικό θέλει περίπου διπλάσιες εργατοώρες διαβάσματος από ακόμη και ιατρική για το υποδεέστερο αποτέλεσμα (παίρνεις πέντε και θεωρείσαι θεός).

Ειλικρινά, ξανασκέψου όλα αυτά.
οχι παντσερ. Θεωρείς τον εαυτό σου θεο που πήρες 5 γιατί εσυ αναγκάστηκες να περασεις μαθηματικό απο τους καθηγητές σχολείου και φροντιστηρίου σου. ητανεξ εκάθαρο οτι δεν ετρεφες καμια απολυτως αγαπη για μαθηματικα, φυσικα και θα τα εβλεπες αρνητικά. Ο OP οταν παιε μαθηματικό με το καλό να μας πει τη γνώμη του
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top