Μια συμβουλή

andy45

Νεοφερμένος

Ο andy45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Την καλησπέρα μου σε όλες και όλους...!!! Πηγαίνω στο δεύτερο έτος της Φιλολογίας Αθηνών και είμαι από αυτούς που έκαναν 10 τοις εκατό, με πρώτη επιλογή τα Παιδαγωγικά τμήματα, από τα οποία πιάνω το Παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης Αιγαίου (Ρόδος). Αυτό το διάστημα γίνονται οι εγγραφές και είμαι σε δίλημμα. Και τα δυο μου αρεσουν ως επαγγέλματα, αλλα το δευτερο κριτηριο ειναι η επαγγελματική αποκατάσταση. Εσείς τι έχετε να μου προτείνετε?? Να διαγραφώ από τη Φιλολογία και να γραφτώ στο Παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης ή να μείνει εκεί που είμαι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Την καλησπέρα μου σε όλες και όλους...!!! Πηγαίνω στο δεύτερο έτος της Φιλολογίας Αθηνών και είμαι από αυτούς που έκαναν 10 τοις εκατό, με πρώτη επιλογή τα Παιδαγωγικά τμήματα, από τα οποία πιάνω το Παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης Αιγαίου (Ρόδος). Αυτό το διάστημα γίνονται οι εγγραφές και είμαι σε δίλημμα. Και τα δυο μου αρεσουν ως επαγγέλματα, αλλα το δευτερο κριτηριο ειναι η επαγγελματική αποκατάσταση. Εσείς τι έχετε να μου προτείνετε?? Να διαγραφώ από τη Φιλολογία και να γραφτώ στο Παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης ή να μείνει εκεί που είμαι??
Μεινε σε οτι σου αρεσει..Τα παιδαγωγικα τα τελευταια χρονια δεχονται φοιτητες που πανε τρεχοντας εκει θεωρωντας οτι θα εχουν αμεση επαγγελματικη αποκατασταση οπως συμβαινει με τους τωρινους αποφοιτους που διοριζονται αμεσως.
Το συστημα καποια στιγμη θα φρακαρει, κ απο οσο μας πληροφορησαν καποιοι ειδικοι στην επαγγελματικη αποκατασταση, αυτη η στιγμη δεν αργει. Πιστευεις οτι μεχρι να παρεις το πτυχιο σου (στην καλυτερη 4 χρονια απο τωρα) οι δασκαλοι να συνεχιζουν να βρισκουν τοσο ακουραστα δουλεια?
Σιγουρα οι προοπτικες της φιλολογιας δεν ειναι καλες, μαλλον ιδιαιτερα ασχημες θα τις ελεγα, αλλα και στα παιδαγωγικα δεν σου εξασφαλιζει καποιος οτι θα διοριζουν μεχρι να τελειωσεις κ εσυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οι επαγγελματικές προοπτικές δεν μπρούμε να πουμε πως ειναι θετικες για καποιο απο τα δυο,απο τηστιγμη που υπαρχει κορεσμος...οπότε δεν μπορουμε να τα συγκρινουμε βασει αυτου,ποσο μαλιστα σε τετοιες σχολες πο δεν ξερουμε τι θα γινει με τους διορισμους.Εξαρτάται απο πολλα,κι απο τον ΑΣΕΠ.Αν το αποφασισεις να πας παντως,η σχολή αλλα και η ζωή στη Ροδο θα σε αφησουν απολυτα ικανοποιημενο.Το θεμα ειναι εσενα τι σου αρεσει να κανεις,και πως φανταζεσαι τον εαυτο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky###

Νεοφερμένος

Η vicky### αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Σιγουρα οι δασκαλοι στο μελλον δεν θα διοριζονται με την ιδια ευκολια που διοριζονταν μεχρι τωρα...Γνωμη μου παντως ειναι πως θα εξακολουθουν να διοριζονται πιο ευκολα απ τους φιλολογους.Παρ'ολα αυτα επειδη στην Ελλαδα ζουμε (Ελλαδισταν για την ακριβεια:P....) καλο θα ηταν να επιλεξεις το αντικειμενο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σου αρεσει,γιατι μονο ετσι θα εισαι σε θεση να παλεψεις κ να αντιμετωπισεις τις δυσκολιες που θα εμφανισθουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Σιγουρα οι δασκαλοι στο μελλον δεν θα διοριζονται με την ιδια ευκολια που διοριζονταν μεχρι τωρα...Γνωμη μου παντως ειναι πως θα εξακολουθουν να διοριζονται πιο ευκολα απ τους φιλολογους.Παρ'ολα αυτα επειδη στην Ελλαδα ζουμε (Ελλαδισταν για την ακριβεια:P....) καλο θα ηταν να επιλεξεις το αντικειμενο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σου αρεσει,γιατι μονο ετσι θα εισαι σε θεση να παλεψεις κ να αντιμετωπισεις τις δυσκολιες που θα εμφανισθουν....
που την στηριζεις αυτην την γνωμη? πως σου ηρθε δηλαδη οτι οι δασκαλοι θα διοριζονται στο μελλον πιο ευκολα απο τους φιλολογους? Με τοσους διορισμους που εχουν γινει τα τελευταια χρονια, δεν ειναι διολου απιθανο οι επομενοι αποφοιτοι των παιδαγωγικων να διοριστουν σε 10 χρονια. Και η μητερα μου μολις τελειωσε, δεν προλαβε καλα καλα να παρει το πτυχιο και ειχε ηδη διοριστει ως φιλολογος.Οπως βλεπεις οι εποχες αλλαζουν και δυστυχως δεν μπορουμε να ξερουμε πως στο καλο τα κανονιζει αυτο το υπουργειο για να λεμε ποιο επαγγελμα θα εχει αποκατασταση και ποιο κορεσμο στο αμεσο μελλον:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky###

Νεοφερμένος

Η vicky### αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
που την στηριζεις αυτην την γνωμη? πως σου ηρθε δηλαδη οτι οι δασκαλοι θα διοριζονται στο μελλον πιο ευκολα απο τους φιλολογους? Με τοσους διορισμους που εχουν γινει τα τελευταια χρονια, δεν ειναι διολου απιθανο οι επομενοι αποφοιτοι των παιδαγωγικων να διοριστουν σε 10 χρονια. Και η μητερα μου μολις τελειωσε, δεν προλαβε καλα καλα να παρει το πτυχιο και ειχε ηδη διοριστει ως φιλολογος.Οπως βλεπεις οι εποχες αλλαζουν και δυστυχως δεν μπορουμε να ξερουμε πως στο καλο τα κανονιζει αυτο το υπουργειο για να λεμε ποιο επαγγελμα θα εχει αποκατασταση και ποιο κορεσμο στο αμεσο μελλον:confused:

Συμφωνω με την τελευταια αποψη που διατυπωσες οτι στην χωρα που δεν μπορουμε να κανουμε προβλεψεις(αλλωστε κ στο παρελθον ποιος περιμενε να διοριζονται οι δασκαλοι με τετοιο ρυθμο)..Απλα τωρα οι φιλολογοι π.χ. διοριζονται σε ποσοστο 1 στους 30 περιπου(στην εποχη που αναφερεσαι προφανως ηταν διαφορετικα τα πραγματα),ενω οσοι δασκαλοι αποφοιτουν απορροφουνται ολοι μεχρι τωρα...συν του οτι ολοι μιλουν για μεγαλα κενα θεσεων...Φανταζομαι λοιπον πωσ στα επομενα χρονια το ποσοστο διοριζομενων δασκαλων δεν θα "προλαβει"να φτασει σε αυτη την κατασταση,δηλ >του 1 στους 30,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα χειροτερεψουν οι συνθηκες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Εγώ βρίσκομαι στο Ιστορικό και Αρχαιολογικό (εν ολίγοις είμαστε συνάδελφοι:P) και σίγουρα αν ήμουν στη 8εση σου ο πατέρας μου 8α ειχε κινησει Γη και ουρανο στο να παω σε καποιο παιδαγωγικο δημοτικής εκπαίδευσης (ιδίως στην όμορφη Ρόδο!!!!) χωρίς να πω εγω κάποια κουβέντα. Και κακά τα ψέματα αν 8α επέλεγα να πάω για δάσκαλος 8α το έκανα μονο για την αποκατάσταση και όχι γιατί μου αρέσει. Το όνειρό μου είναι να γίνω κα8ηγητής και όχι να ερχομαι σε επαφή με τόσο μικρές ηλικίες.
Δε 8έλω να σε απογοητεύσω, αλλά η κατάσταση στον κλάδο μας, με τα τωρα δεδομένα, είναι απελπιστική (να μην πω αυτοκτονική!!!!:redface:), πέραν του ότι σου βγαίνει η Παναγία για να τελειώσεις, διότι οι κα8ηγητές -σκόπιμα- κρεμούν τα πτυχία στο ταβάνι και άντε να τα φτασεις εσυ. Δεν ελπίζω στο να ανοί3ουν οι 8έσεις σε μας είμαι γενικά απαισιόδο3ος και στο κατω κατω δεν ακους και κάτι αισιόδο3ο (στους δασκάλους τουλάχιστον τότε άκουγες 8ετικά πράγματα που προμήνυαν τη σημερινή κατάσταση).
Για να μη μακρυγορώ, είμαι της άποψης όταν περνάς σε μια ομολογουμένως καλή σχολή (από άποψη σπουδών εννοώ) να παραμείνεις σε αυτή. Ένα παράδειγμα που έχω είναι η μητέρα μου: Την πρώτη χρονιά είχε πάει Νοσηλευτική στην Α8ηνα και επέλεξε να 3αναδωσει κάποια μα8ηματα (τοτε ειχες τη δυνατοτητα να επιλεγεις τη δεύτερη χρονιά και να μη τα δίνεις πάλι όλα) και πέρασε Νηπιαγωγός στην Κρήτη (Χανιά πρέπει να ήταν... Τεσπα) Το αποτέλεσμα: ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ 17 ΧΡΟΝΙΑ ΑΔΙΟΡΙΣΤΗ (!!!!!!!!), ΕΝΩ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΒΡΗΚΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑ3ΙΟΥΧΕΣ!!! Δε θέλω να προιδεάσω, αλλά η κατάσταση είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Κοίτα πρωτα ποιο σου αρέσει πιο πολύ και (αν όπως λες) σου άρεσουν και τα δυο, η άποψή μου είναι να παραμείνεις στη Φιλολογία, να τη τελειώσεις αν γίνεται στα 4 χρόνια και μετά βλέπεις... Φιλικά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η εποχή που ζούμε είναι αρκετά δύσκολη ως προς την επαγγελματικά (οικονομική) αποκατάσταση. Πάρα πολλά παιδιά πριν διαλέξουν σχολή κσι γενικότερα επάγγελμα σκέφτονται αρκετά μονοπλευρά π.χ. εγώ θα τελειώσω την τάδε σχολή και θα ασχοληθώ με την έρευνα, ή θα πάω εξωτερικό. Δε σκέφτονται (ή δε τους λέει κανένας) πως στην έρευνα απορροφούνται μόνο το 5% περίπου των πτυχιούχων κάθε έτους. Δυστυχώς η ενασχόληση με την παραπαιδεία είναι ο μοναδικός τρόπος απασχόλησης πολλών πτυχιούχων. Κακά τα ψέματα τα παλαίοτερα χρόνια με μόνο εφόδιο το πτυχίο έβρισκες πολύ εύκολα δουλειά (και με πολύ καλά λεφτά) πρακτικά σε ότι θέση ήθελες.

Τον καιρό μας αυτό έχει αλλάξει ριζικά. Θεωρώ λάθος να επιλέγει καποιος σχολή με μόνο κριτίριο αυτό που του αρέσει. Πιστεύω πως μεγάλη βαρύτητα πρέπει να δίνει κάποιος να είναι οικονομικά ανεξάρτητος όσο και αν του αρέσει ένα επαγγελμα αν εξαρτάται οικονομικα από τους γονείς του σίγουρα θα μισήσει κάποιος. Η επιλογή φιλολογίας την θεωρώ αρκετά λανθασμένη (γνωρίζω πολλά άτομα που έχουν αποφοιτήσει και όταν μπαίνανε ήταν υπερευχαριστημένα ( και τώρα όλα το έχουν μετανιώσει), αντθέτως βρίσκω πιο ορθή επιλογή τα παιδαγωγικά (όσο και αν έχουν περιοριστεί οι θέσεις ο διορισμός είναι πολύ πιο εύκολος από ένα τμήμα φιλολογίας.

Δυστυχώς φιλόλογος γίνεσαι από πάρα πολλές σχολές και αυτό οδήγησε σε υπερκορεσμό του επαγγέλματος ακόμα και η δουλειά σε φροντιστήρια δεν είναι καθόλου έυκολη υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Η εποχή που ζούμε είναι αρκετά δύσκολη ως προς την επαγγελματικά (οικονομική) αποκατάσταση. Πάρα πολλά παιδιά πριν διαλέξουν σχολή κσι γενικότερα επάγγελμα σκέφτονται αρκετά μονοπλευρά π.χ. εγώ θα τελειώσω την τάδε σχολή και θα ασχοληθώ με την έρευνα, ή θα πάω εξωτερικό. Δε σκέφτονται (ή δε τους λέει κανένας) πως στην έρευνα απορροφούνται μόνο το 5% περίπου των πτυχιούχων κάθε έτους. Δυστυχώς η ενασχόληση με την παραπαιδεία είναι ο μοναδικός τρόπος απασχόλησης πολλών πτυχιούχων. Κακά τα ψέματα τα παλαίοτερα χρόνια με μόνο εφόδιο το πτυχίο έβρισκες πολύ εύκολα δουλειά (και με πολύ καλά λεφτά) πρακτικά σε ότι θέση ήθελες.

Τον καιρό μας αυτό έχει αλλάξει ριζικά. Θεωρώ λάθος να επιλέγει καποιος σχολή με μόνο κριτίριο αυτό που του αρέσει. Πιστεύω πως μεγάλη βαρύτητα πρέπει να δίνει κάποιος να είναι οικονομικά ανεξάρτητος όσο και αν του αρέσει ένα επαγγελμα αν εξαρτάται οικονομικα από τους γονείς του σίγουρα θα μισήσει κάποιος. Η επιλογή φιλολογίας την θεωρώ αρκετά λανθασμένη (γνωρίζω πολλά άτομα που έχουν αποφοιτήσει και όταν μπαίνανε ήταν υπερευχαριστημένα ( και τώρα όλα το έχουν μετανιώσει), αντθέτως βρίσκω πιο ορθή επιλογή τα παιδαγωγικά (όσο και αν έχουν περιοριστεί οι θέσεις ο διορισμός είναι πολύ πιο εύκολος από ένα τμήμα φιλολογίας.

Δυστυχώς φιλόλογος γίνεσαι από πάρα πολλές σχολές και αυτό οδήγησε σε υπερκορεσμό του επαγγέλματος ακόμα και η δουλειά σε φροντιστήρια δεν είναι καθόλου έυκολη υπόθεση.
Προσωπικα το 8εωρώ λά8ος να επιλέγεις ένα επάγγελμα για να είσαι οικονομικά ανε3άρτητος. Με τα δεδομένα το μόνο σίγουρο επάγγελμα είναι οι στρατιωτικές σχολές. Προσωπικά δε 8α άντεχα να πάω σε κάτι τέτοιο.
Οι προοπτικές για τους φιλολόγους είναι κάκιστες, αλλά πώς να το κάνουμε και τα παιδαγωγικά δεν αποτελούν και την άριστη επιλογή που σου ε3ασφαλίζουν το μέλλον.
Από την άλλη λες ότι όσοι πάνει φιλολογία είναι υπερευτυχισμένοι... Εχεις μεγάλο λά8ος γιατί το 90% μόνο ευτυχισμένο δεν είναι, αντί8ετα τρέχουν σα σκυλιά να τελειώνουν τη σχολή και συνεχώς αγχωνόμαστε για το μετά.
Το πρόβλημα στην κοινωνία μας δεν είναι τα οικονομικά προβλήματα, αλλά τα υπαρ3ιακά και ο κλονισμός των η8ικών α3ιών!! Το να κάνεις κάτι που δε σου αρέσει το πιο πι8ανό είναι να σε οδηγήσει στην κατά8λιψη, παρά στην ευτχυχία.... Χίλιες φορές να με συντηρούν οι γονείς μου. Και χίλιες φορές να τελειώσω αυτό που ξεκίνησα, παρά να παω για καλύτερα και μετά να το μετανιώνω. Άποψη μου!!:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Προσωπικα το 8εωρώ λά8ος να επιλέγεις ένα επάγγελμα για να είσαι οικονομικά ανε3άρτητος. Με τα δεδομένα το μόνο σίγουρο επάγγελμα είναι οι στρατιωτικές σχολές. Προσωπικά δε 8α άντεχα να πάω σε κάτι τέτοιο.
Οι προοπτικές για τους φιλολόγους είναι κάκιστες, αλλά πώς να το κάνουμε και τα παιδαγωγικά δεν αποτελούν και την άριστη επιλογή που σου ε3ασφαλίζουν το μέλλον.
Από την άλλη λες ότι όσοι πάνει φιλολογία είναι υπερευτυχισμένοι... Εχεις μεγάλο λά8ος γιατί το 90% μόνο ευτυχισμένο δεν είναι, αντί8ετα τρέχουν σα σκυλιά να τελειώνουν τη σχολή και συνεχώς αγχωνόμαστε για το μετά.
Το πρόβλημα στην κοινωνία μας δεν είναι τα οικονομικά προβλήματα, αλλά τα υπαρ3ιακά και ο κλονισμός των η8ικών α3ιών!! Το να κάνεις κάτι που δε σου αρέσει το πιο πι8ανό είναι να σε οδηγήσει στην κατά8λιψη, παρά στην ευτχυχία.... Χίλιες φορές να με συντηρούν οι γονείς μου. Και χίλιες φορές να τελειώσω αυτό που ξεκίνησα, παρά να παω για καλύτερα και μετά να το μετανιώνω. Άποψη μου!!:redface::redface:

Δεν είπα ότι το 90% είναι ευτυχισμένα στη σχολή, είπα ότι γνωρίζω αρκετά άτομα που όταν μπήκαν στην σχολή ήταν υπερευχαριστημένα, δηλαδή τους άρεσε και δεν μπήκαν μόνο και μόνο επειδή δεν περάσανε σε άλλη επιλογή. Η σχολή το γνωρίζω ότι είναι δύσκολη....

Μιλάω για το μετά..... όσο είσαι φοιτητής όλα καλά είναι. Μακάρι να μπορούσε να βρει κάποιος δουλειά σε αυτό που πραγματικά του αρέσει. Αν δεν καταφέρεις να γίνεις οικονομικά ανεξάρτητος όσο κι αν σου αρέσει το επάγγελμα σου θα το μισήσεις...

Το πρόβλημα στην κοινωνία μας δεν είναι τα οικονομικά προβλήματα, αλλά τα υπαρ3ιακά και ο κλονισμός των η8ικών α3ιών!!
Πιστεύω ότι τα οικονομικά προβλήματα δημιουργούν τα υπαρξιακά και τον κλονισμό των ηθικών αξιών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Δεν είπα ότι το 90% είναι ευτυχισμένα στη σχολή, είπα ότι γνωρίζω αρκετά άτομα που όταν μπήκαν στην σχολή ήταν υπερευχαριστημένα, δηλαδή τους άρεσε και δεν μπήκαν μόνο και μόνο επειδή δεν περάσανε σε άλλη επιλογή. Η σχολή το γνωρίζω ότι είναι δύσκολη....

Μιλάω για το μετά..... όσο είσαι φοιτητής όλα καλά είναι. Μακάρι να μπορούσε να βρει κάποιος δουλειά σε αυτό που πραγματικά του αρέσει. Αν δεν καταφέρεις να γίνεις οικονομικά ανεξάρτητος όσο κι αν σου αρέσει το επάγγελμα σου θα το μισήσεις...

Δε διαφωνώ... Σίγουρα δεν είναι και ό,τι καλύτερο να σε συντηρούν... Ωστόσο, κοιτάς αυτό που 8α επιλε3εις να είναι όσο πιο κοντα γινεται στα ενδιαφέροντά σου.. Πώς να το κάνουμε όπως εγώ δε 8α αντεχα να παω σε καποια σχολη του στρατου, ετσι και καποιος αλλος μπορει να μην αντέχει τα μικρά παιδιά, πρέπει ντε και καλά να γινει δάσκαλος, για να λυσει το οικονομικο προβλημα?? Και αν σκεφτεις την προσφορά ενός εκπαιδευτικού με την αμοιβή του, πίστεψέ με, είναι πολύ λίγη!! ;););)
Επίσης, 3εχασα πιο πριν να προσ8εσω οτι εχεις δικιο σε αυτο που λες για την έρευνα ή για το ε3ωτερικο. Όσοι πχ επιλεγουν καποια κα8ηγητικη σχολη, το κανουν για να πανε στην εκπαιδευση και οχι στην ερευνα!!
Και κάτι ακόμη το κα8ε επάγγελμα πρέπει να το ψάχνεις!! Αν περιμένεις με σταυρωμένα τα χέρια και απόφοιτος παιδαγωγικού να ήσουν, πάλι άνεργος 8α ήσουν. Κι εγώ 3έρω πολλούς άνεργους φιλολόγους, ή καλύτερα άεργους (!!!), γιατί αυτοί που ψάχνουν λίγο από εδώ λίγο από εκεί βγάζουν κάτι ψίχουλα!! Γι'αυτό κλείνοντας αν δε σου αρεσει κατι πραγματικα, τοτε δε 8α εχεις και ορε3η να ψα3εις να βρεις δουλεια σχετικά με αυτό.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TomWelling18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 249 μηνύματα.
Πιστεύω ότι τα οικονομικά προβλήματα δημιουργούν τα υπαρξιακά και τον κλονισμό των ηθικών αξιών
Είναι ίσως φιλοσοφικό αυτό το σκέλος της συζήτησης, αλλά 8α μου επιτρέψεις να έχω τη διαφωνία μου, διότι οι άν8ρωποι που πε8αινουν στην Αφρικη δε νομιζω να εχουν τετοια προβληματα... Αυτα εμφανίζονται όταν τα εχεις ολα και μη τρελα8ουμε δε μας λειπει και κατι!!! Η πλειοψηφια μας εχει απο 10 αυτοκινητα, 10 κινητα, 2 σπιτια, τον προσωπικο υπολογιστη και κα8ε μερα εχουμε αφ8ονια αλλων υλικων αγα8ων....;);););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top