Μια πρωτότυπη συνδυαστική άσκηση - χημεία/φυσική/μαθηματικά Γ Λυκείου

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Σκέφτηκα μια συνδυαστική άσκηση (χημεία/φυσική/μαθηματικά) για να παιδέψει τα παιδιά της θετικής:)
image.jpg

Πιστεύω δεν έχει λάθη αλλά πείτε μου κι εσείς.
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η γραμματική των Αρχαίων κι εγώ λιποθυμήσαμε.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Σκέφτηκα μια συνδυαστική άσκηση (χημεία/φυσική/μαθηματικά) για να παιδέψει τα παιδιά της θετικής:)
View attachment 114502
Πιστεύω δεν έχει λάθη αλλά πείτε μου κι εσείς.
Για παιδιά του τρίτου πεδίου είναι εκτός των δυνατοτήτων τους αυτή η άσκηση . Επίσης υπάρχει πρόβλημα με το ln(M/2) = ln(m) , διότι το m είναι μάζα , και μονάδες μέσα σε λογάριθμο δεν επιτρέπονται . Κατά τα άλλα εαν την σκέφτηκες μόνος σου , congrats ! Είναι έτσι μια πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση ανοικτού συστήματος , ενδιαφέρον για χημικούς μηχανικούς .

Εγώ καταλήγω σε κάτι της μορφής :
ω = ωo*e^[ Mo / ( Mo + 1 )]k

Όπου ωο η αρχική γωνιακή ταχύτητα την χρονική στιγμή t = 0 , και Μo η αρχική μάζα του διαλύματος επίσης την t = 0 .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Για παιδιά του τρίτου πεδίου είναι εκτός των δυνατοτήτων τους αυτή η άσκηση . Επίσης υπάρχει πρόβλημα με το ln(M/2) = ln(m) , διότι το m είναι μάζα , και μονάδες μέσα σε λογάριθμο δεν επιτρέπονται . Κατά τα άλλα εαν την σκέφτηκες μόνος σου , congrats ! Είναι έτσι μια πιο ενδιαφέρουσα περίπτωση ανοικτού συστήματος , ενδιαφέρον για χημικούς μηχανικούς .

Εγώ καταλήγω σε κάτι της μορφής :
ω = ωo*e^[ Mo / ( Mo + 1 )]k

Όπου ωο η αρχική γωνιακή ταχύτητα την χρονική στιγμή t = 0 , και Μo η αρχική μάζα του διαλύματος επίσης την t = 0 .
Άκυρο , μου έχει ξεφύγει κάτι , θα επανέλθω .
Κάτι τέτοιο βρίσκω , εαν δεν έχω κάνει πάλι λάθος γιατί το έγραψα σε .txt καθώς βαριόμουν :P :

ω = ωο[(2m + 1)/3]^[ln(m)/k]
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top