"Μη μιλάς φασίστα"

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πολύ συχνά ακούμε την παραπάνω φράση αλλά ποιος είναι τελικά ο φασίστας;Πολλές φορές μου έχουν κολλήσει αυτήν την ταμπέλα όταν υπερασπιζομαι την Ελλάδα και δηλώνω περήφανη για το έθνος μου χωρίς μειώνω καποιο άλλο . Αλλά και μόνο αυτό αρκει για να σε αποκαλέσει κάποιος έτσι . Ολα πλέον είναι ισοπεδωμένα κ αμφισβητούμενα. "Γιατί να είσαι περήφανη που είσαι Ελληνίδα δεν το επέλεξες,όπως κ το ότι είσαι μελαχρινή δεν το επέλεξες"καταλάβατε; έχουμε φτάσει στο σημείο να συγκρίνουμε ένα έθνος με πολιτιστική κληρονομιά με την ιστορία με πολιτισμο και γλώσσα με...τρίχες!Και έστω ότι τα άτοκα αυτά δεν έχουν αξίες κ δεν σέβονται το έθνος κ το εκμηδενίζουν, γιατί όσοι διαφωνούμε με αυτό πρέπει να είμαστε καταδικασμένοι να ΑΠΟΚΑΛΟΎΜΑΣΤΕ ρατσιστές φασίστες οπισθοδρομικοί συντήρητικοι κ.α ; Αυτή είναι η δημοκρατία η αλληλεγγύη και η ελευθερία του λόγου που τόσο ασπαζεστε κ επικαλειστε συνέχεια; Αυτες είναι οι προοδευτικες σας αντιλήψεις; Όποιος έχει διαφορετική άποψη να λογοκρίνεται ή και να κακοποιείται; Πώς ακριβώς συμβάλλετε εσείς στην εξέλιξη της ανθρωπότητας; Με το να καταστρέφετε δημόσια έργα , την περιουσία κ την κληρονομιά του καθενός και να γράφετε συνθήματα όπως "ΕΛΛΑΔΑ ΨΟΦΑ"; Αυτό είναι το σύγχρονο κ το προοδευτικό κ αν πει κάποιος ότι τιμά σέβεται κ αγαπά την χώρα από όπου προέρχεται κ το εκφράζει είναι ο φασίστας κ ο ακροδεξιός που πρέπει να πεθάνει ;;; Αν έχετε μια διαφορετική άποψη ΜΗΝ φοβάστε να την εκφράσετε μιλήστε πείτε αυτό που πιστεύετε από την στιγμή που δεν θα προσβάλλει οποιονδήποτε άλλο τότε κανείς δε μπορεί να σας πει τίποτα κ αν το κάνει τότε εκείνος είναι ο φασίστας γιατί "οι φασίστες στο μέλλον θα λέγονται αντιφασιστες"
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Μαίρη καλημέρα , για να απαντήσω στο ερώτημά σου , απλά μη δίνεις σημασία σε τέτοια άτομα, εννοείται ότι θα εκφράζεις την άποψή σου και δεν είναι κακό να αγαπάς την πατρίδα σου. Τα συγκεκριμένα άτομα δεν καταλαβαίνουν ότι με αυτά που κάνουν και λένε καταρίπτουν την ελευθερία του λόγου , δεν έχει νόημα να ασχολείσαι με τέτοια θέματα. Εξέφρασε κανονικά την άποψή σου και άσε τους άλλους να κλαίγονται.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Μα είναι δυνατόν να πιστεύουν ότι πρέπει νσ καταργηθούν τα σύνορα ; Κ αλλά τέτοια
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Μα είναι δυνατόν να πιστεύουν ότι πρέπει νσ καταργηθούν τα σύνορα ; Κ αλλά τέτοια

For the record, η κατάργηση των συνόρων δεν πλήττει κάπως τους πολιτισμούς που υπάρχουν αυτή τη στιγμή ζωντανοί στον πλανήτη. Για παράδειγμα, ο ελληνικός πολιτισμός είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο, ιστορικότερο και πιο περίπλοκο από γραμμές πάνω στη γη - εκτός αν κάποιος θεωρεί ότι π.χ. το αρχαιοελληνικό πνεύμα είναι κάτι το οποίο καθορίζεται από διεθνείς διακρατικές συμφωνίες (άρα, ότι είναι κάτι το μικρό και αδύναμο).

Τώρα, για τα άλλα, περί υπερηφάνειας, μπορεί καθείς να νιώθει υπερήφανος με ό,τι επιθυμεί όσο αυτό δε βλάπτει το σύνολο, αυτό δε θα έπρεπε να κατακρίνεται. Ωστόσο, πολλές φορές, η υπερηφάνεια για κάτι - π.χ. έθνος, ιδεολογία, κόμμα, whatever - εκφράζεται με τρόπο υποτιμητικό προς άλλα άτομα, άρα εκεί υπάρχει θέμα (γενικό σχόλιο αυτό, δεν αφορά τα παραπάνω, κατ' ανάγκη).
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Αρχικά ας αναλύσουμε το ότι τα 'σύνορα' μεταξύ εθνισμού και εθνικισμού είναι πολύ λεπτά και έχουμε δει πολλές φορές στο παρελθόν άτομα από το ένα λιβάδι να περιδιαβαίνουν στο άλλο. Το να αγαπάς την χώρα σου και ό,τι σημαίνει για εσένα αυτός ο τόπος είναι απόλυτα φυσιολογικό και κανείς δεν το στερεί σε κανέναν.
Εδώ όμως υπάρχει ένα μεγάλο 'αλλά'. Το πως εκφράζεις την αγάπη για την πατρίδα σου και το που την εκφράζεις παίζουν σημαντικό ρόλο για να μην "περιδιαβείς" στο λάθος λιβάδι (του εθνικισμού).
Αν θεωρείς, για παράδειγμα, ότι τα σχόλια σε δημοσίευση που ανακοινώνει ότι πρόσφυγες πνίγηκαν στην βάρκα που τους μετέφερε είναι κατάλληλος χώρος να εκφράσεις την αγάπη για την πατρίδα σου, τότε ναι είσαι εθνίκι και καλά κάνουν και σε κατακρίνουν.
Η έντονη έκφραση αυτής της αγάπης προς την πατρίδα μπορεί να φανεί υποκριτική πολλές φορές και όχι τόσο αθώα όπως την παρουσιάζεις, κάποιος που αγαπά την πατρίδα του δεν το κάνει με πολλά αόριστα λόγια και ξύλινη επιχειρηματολογία αλλά με πράξεις.

Όλα αυτά τα αναφέρω διότι μας είπες ότι έλαβες σχόλια που αγαπάς την πατρίδα σου όποτε προσπαθώ να εξηγήσω τι φταίει μάλλον.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Μα φυσικά κ δεν θέλω να πνιγούν άλλοι άνθρωποι που τυχαίνει να έχουν άλλη καταγωγή κτλ ούτε είπα ποτέ ότι είναι κατώτεροι μου
Αυτή η συζήτηση ξεκίνησε σε μια ομαδική στο Facebook όπου μια κοπέλα είπε ότι το να κάνουμε παρελάσεις είναι ναζιστικό έπειτα εγώ είπα ότι διαφωνώ κ θέλω να κάνω για να υμνήσω τους ανθρώπους που θυσιάστηκαν και γιατί γενικά αγαπώ την Ελλάδα ως πατρίδα μου κ δεν το θεωρώ καθόλου κακό κ άρχισαν τα κλασικά Χρυσαυγιτισσα φασίστρια κ. αλλά τέτοια όμορφα
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Μα φυσικά κ δεν θέλω να πνιγούν άλλοι άνθρωποι που τυχαίνει να έχουν άλλη καταγωγή κτλ ούτε είπα ποτέ ότι είναι κατώτεροι μου
Αυτή η συζήτηση ξεκίνησε σε μια ομαδική στο Facebook όπου μια κοπέλα είπε ότι το να κάνουμε παρελάσεις είναι ναζιστικό έπειτα εγώ είπα ότι διαφωνώ κ θέλω να κάνω για να υμνήσω τους ανθρώπους που θυσιάστηκαν και γιατί γενικά αγαπώ την Ελλάδα ως πατρίδα μου κ δεν το θεωρώ καθόλου κακό κ άρχισαν τα κλασικά Χρυσαυγιτισσα φασίστρια κ. αλλά τέτοια όμορφα
Αυτά που λες σιγουρα δεν αποτελούν φασιστικά σχόλια, ουτε ο εθνικισμός αποτελεί κατ' εμέ μορφη φασισμού ή ρατσισμού .Ο φασιμος και ο εθνικοσοσιαλισμός ειναι μια φλογα που καιει μέσα μας και πρέπει το συντομότερο να σβησει και να εξαφανιστεί. Στο χέρι μας ειναι να μην δώσουμε ξανα ψηφο σε ναζιστικά εκτρώματα σε λαθη της ιστορίας και στα εγγόνια του Αδόλφου. Πρεπει γενικά να υπαρχει διαλλακτικότητα και πλουραλισμός αλλα μεχρι την αγνη αγάπη για την Ελλάδα (Βγηκα λιγο εκτος το ξερω)
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Το πως σε χαρακτηριζουν δεν ειναι συναρτηση μονο των δικων σου αποψεων, αλλα και αυτων που χαρακτηριζει. Οποτε ποιος εχει τελικα το προβλημα δεν ειναι και τοσο απολυτο
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ακριβώς ... Απλά βαρέθηκα να με βρίζουν όταν λέω το αυτονόητο. Παλιά ήταν δεδομένο ότι αγαπούσες το έθνος σου κ αισθανοσουν περήφανος για αυτό
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Απλά διάβασε τον ορισμό του φασίστα/φασισμού, δεν ειναι τοσο δύσκολο να πληκτρολογήσεις 7-8 γράμματα στο γκουκλ.
Υποτίθεται αυτά τα κάναμε στο γυμνάσιο, μην πω στο δημοτικό.

Έχει συγκεκριμένη ιστορική καταβολή. Δεν (πρέπει να) χρησιμοποιείται δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν.
Εάν ναι, τότε περιγράφει καλύτερα τους εθνικιστές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Απλά διάβασε τον ορισμό του φασίστα/φασισμού, δεν ειναι τοσο δύσκολο να πληκτρολογήσεις 7-8 γράμματα στο γκουκλ.
Υποτίθεται αυτά τα κάναμε στο γυμνάσιο, μην πω στο δημοτικό.

Έχει συγκεκριμένη ιστορική καταβολή. Δεν (πρέπει να) χρησιμοποιείται δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν.
Εάν ναι, τότε περιγράφει καλύτερα τους εθνικιστές.
Εαν το μήνυμα αναφέρεται σε μένα, τοτε δεν με καταλαβες. Δεν είπα οτι ο εθνικισμός ειναι ασχετη εννοια απο τον φασισμό. Δεν ξέρω βασικά αν υπαρχει φασιστας που να υποστηρίζει μονο το οικονομικό κλίμα του φασισμου, (αντικομμουνιστικό-καπιταλιστικό δηλαδή) χωρίς να θαυμάζει ολόκληρη την νοοτροπια της εν λόγω ιδεολογίας. Σιγουρα ο φασισμος και ο εθνικοσοσιαλισμός ειναι δυο κεφαλαια της ιστορίας που ανήκουν στο παρελθον, ήκμασαν εξαιτίας ορισμένων συνθκών και τελείωσαν. Σιγουρα εχουν ξεχωριστη και συγκεκριμένη σημασια (δεν ξερω αν το σχολιο αναφέρεται σε μένα που είπα για εθνικισμό ή γενικά στο θεμα, ωστόσο βγαινουμε παλι εκτός)
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@Τ C όχι μαν δεν αναφέρομαι σε εσένα. Κυρίως στη θεματοθέτη/-τρια πήγαινε και ως γενικό σχόλιο, ανεξάρτητα με τις πολιτικές καταβολές του καθενός.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γνωρίζω πολύ καλά τι είναι ο φασισμός κ αυτό ακριβώς λεω ότι ενώ εγώ έκφραζω μια εκτίμηση κ αγάπη προς το ελληνικό έθνος χωρίς να είμαι φυσικά εναντίον των άλλων κ με χαρακτήρισαν έτσι . Μάλλον εκείνοι πρέπει να ψάξουν τη διαφορά εγώ αναφέρομαι στην σύγχυση ενός πατριώτη με έναν εθνικιστή κ ρατσιστή
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
For the record, η κατάργηση των συνόρων δεν πλήττει κάπως τους πολιτισμούς που υπάρχουν αυτή τη στιγμή ζωντανοί στον πλανήτη. Για παράδειγμα, ο ελληνικός πολιτισμός είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο, ιστορικότερο και πιο περίπλοκο από γραμμές πάνω στη γη - εκτός αν κάποιος θεωρεί ότι π.χ. το αρχαιοελληνικό πνεύμα είναι κάτι το οποίο καθορίζεται από διεθνείς διακρατικές συμφωνίες (άρα, ότι είναι κάτι το μικρό και αδύναμο).
Κάθε πολιτισμός στην ιστορία έχει 2 θεμέλια: το αίμα και το χώμα. Παραβιάζοντας τα, τον καταστρέφεις/αντικαθιστάς. Αυτό προφανώς ισχύει και για τον αρχαίο ελληνικό και για τον βυζαντινό πολιτισμό. Πάλι παίρνεις κομμουνιστική θεωρία για first principles.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πολύ συχνά ακούμε την παραπάνω φράση αλλά ποιος είναι τελικά ο φασίστας;Πολλές φορές μου έχουν κολλήσει αυτήν την ταμπέλα όταν υπερασπιζομαι την Ελλάδα και δηλώνω περήφανη για το έθνος μου χωρίς μειώνω καποιο άλλο . Αλλά και μόνο αυτό αρκει για να σε αποκαλέσει κάποιος έτσι . Ολα πλέον είναι ισοπεδωμένα κ αμφισβητούμενα. "Γιατί να είσαι περήφανη που είσαι Ελληνίδα δεν το επέλεξες,όπως κ το ότι είσαι μελαχρινή δεν το επέλεξες"καταλάβατε; έχουμε φτάσει στο σημείο να συγκρίνουμε ένα έθνος με πολιτιστική κληρονομιά με την ιστορία με πολιτισμο και γλώσσα με...τρίχες!Και έστω ότι τα άτοκα αυτά δεν έχουν αξίες κ δεν σέβονται το έθνος κ το εκμηδενίζουν, γιατί όσοι διαφωνούμε με αυτό πρέπει να είμαστε καταδικασμένοι να ΑΠΟΚΑΛΟΎΜΑΣΤΕ ρατσιστές φασίστες οπισθοδρομικοί συντήρητικοι κ.α ; Αυτή είναι η δημοκρατία η αλληλεγγύη και η ελευθερία του λόγου που τόσο ασπαζεστε κ επικαλειστε συνέχεια; Αυτες είναι οι προοδευτικες σας αντιλήψεις; Όποιος έχει διαφορετική άποψη να λογοκρίνεται ή και να κακοποιείται; Πώς ακριβώς συμβάλλετε εσείς στην εξέλιξη της ανθρωπότητας; Με το να καταστρέφετε δημόσια έργα , την περιουσία κ την κληρονομιά του καθενός και να γράφετε συνθήματα όπως "ΕΛΛΑΔΑ ΨΟΦΑ"; Αυτό είναι το σύγχρονο κ το προοδευτικό κ αν πει κάποιος ότι τιμά σέβεται κ αγαπά την χώρα από όπου προέρχεται κ το εκφράζει είναι ο φασίστας κ ο ακροδεξιός που πρέπει να πεθάνει ;;; Αν έχετε μια διαφορετική άποψη ΜΗΝ φοβάστε να την εκφράσετε μιλήστε πείτε αυτό που πιστεύετε από την στιγμή που δεν θα προσβάλλει οποιονδήποτε άλλο τότε κανείς δε μπορεί να σας πει τίποτα κ αν το κάνει τότε εκείνος είναι ο φασίστας γιατί "οι φασίστες στο μέλλον θα λέγονται αντιφασιστες"

τον npb τι τον εχεις;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Κάθε πολιτισμός στην ιστορία έχει 2 θεμέλια: το αίμα και το χώμα. Παραβιάζοντας τα, τον καταστρέφεις/αντικαθιστάς. Αυτό προφανώς ισχύει και για τον αρχαίο ελληνικό και για τον βυζαντινό πολιτισμό. Πάλι παίρνεις κομμουνιστική θεωρία για first principles.
1604431489019.gif
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Οι χρυσαυγίτες φταίνε για την ταμπέλα του πατριώτη ως φασίστα.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Νομίζω, πάντως, ότι ο @Γατόπαρδος. έθεσε μία ουσιαστική διάσταση. Η ΧΑ μονοπώλησε όντως την αγορά του αισθήματος της φιλοπατρίας, με αποτέλεσμα:
  • αφενός, σε μία μεγάλη μερίδα του κόσμου να ταυτιστεί το υγιές φιλοπατριωτικό αίσθημα με τον εθνικισμό,
  • αφετέρου, να ταυτιστεί η εκδήλωση της φιλοπατρίας με ακρότητες παραπλήσιες της έκφρασης της ΧΑ.
Έτσι, το πρόβλημα έχει δύο πόλους. Αυτόν που κρίνει εσφαλμένα και αυτόν που εκφράζεται εσφαλμένα - ωστόσο, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, μιας και πολύ συχνά η φιλοπατρία αποτελεί απλά μασκάρεμα για τον εθνικισμό (προφανώς, δεν είναι προσωπικό το σχόλιο).

Κάθε πολιτισμός στην ιστορία έχει 2 θεμέλια: το αίμα και το χώμα. Παραβιάζοντας τα, τον καταστρέφεις/αντικαθιστάς. Αυτό προφανώς ισχύει και για τον αρχαίο ελληνικό και για τον βυζαντινό πολιτισμό. Πάλι παίρνεις κομμουνιστική θεωρία για first principles.

Says who?
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Κάθε πολιτισμός στην ιστορία έχει 2 θεμέλια: το αίμα και το χώμα. Παραβιάζοντας τα, τον καταστρέφεις/αντικαθιστάς. Αυτό προφανώς ισχύει και για τον αρχαίο ελληνικό και για τον βυζαντινό πολιτισμό. Πάλι παίρνεις κομμουνιστική θεωρία για first principles.
Η ''καθαρότητα'' του αίματος δεν μπορεί να υπάρξει στις σύγχρονες κοινωνίες διότι δεν είναι κλειστές και απομονωμένες, ίσως μόνο σε πολύ πρωτόγονες κοινωνίες θα μπορούσε να συμβεί και δεν υπάρχει λόγος να επιδιώκουμε κάτι τέτοιο, εκτός αν αντιμετωπίζουμε τους λαούς του κάθε κράτους σαν μοναδικές ράτσες ζώου που πρέπει να διατηρηθεί η ''καθαρότητα'' τους. Όσον αφορά τα σύνορα, ανθρώπινο δημιούργημα είναι που κάθε χρονική στιγμή μπορούν να μεταβληθούν και να αλλάξουν όπως σε κάποιον πόλεμο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top