Μη αναγνωρίσιμο το απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τι λες, απλά τα θέματα των πανελληνίων τα είδα, τα έλυσα και σκεφτόμουν το αν θα περνούσα ή όχι. Στην χειρότερη θα περνούσα με μισό μόριο ενώ τώρα θα περάσω "με αέρα" 15+ μορίων.. Αυτή είναι η μόνη διαφορά για μένα.

Και τονίζω πάλι, πως δε γίνεται να μιλάς με απόλυτη αντικειμενικότητα. Τα έλυσες στο σπίτι σου, χαλαρά, χωρίς την πίεση της ώρας, χωρίς την αγωνία και την αναμονή σε μια καρέκλα μέχρι να έρθουν τα θέματα. Είναι πολλοί που ξέρω εγώ, αρκετά καλοί μαθητές, που προς το τέλος της ώρας είχαν υπερβολικό πονοκέφαλο και δε μπορούσαν να συγκεντρωθούν και να κατανοήσουν μια απλή ερώτηση γιατί δεν είχαν "καθαρό" μυαλό.
Και σε παρακαλώ, όταν ακούω "με μισό μόριο", μου ανάβουν τα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια. Η διαδικασία των πανελληνίων ήταν ψυχοφθόρα, είναι συνδυασμός ψυχολογίας, γνώσεων και άγχους. Εσύ την ώρα που τα έλυνες είχες στο τσεπάκι σου μόνο τις γνώσεις, γι'αυτό και κρίνεις με τον τρόπο που κρίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoV

Νεοφερμένος

Ο TheoV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Και τονίζω πάλι, πως δε γίνεται να μιλάς με απόλυτη αντικειμενικότητα. Τα έλυσες στο σπίτι σου, χαλαρά, χωρίς την πίεση της ώρας, χωρίς την αγωνία και την αναμονή σε μια καρέκλα μέχρι να έρθουν τα θέματα. Είναι πολλοί που ξέρω εγώ, αρκετά καλοί μαθητές, που προς το τέλος της ώρας είχαν υπερβολικό πονοκέφαλο και δε μπορούσαν να συγκεντρωθούν και να κατανοήσουν μια απλή ερώτηση γιατί δεν είχαν "καθαρό" μυαλό.
Και σε παρακαλώ, όταν ακούω "με μισό μόριο", μου ανάβουν τα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια. Η διαδικασία των πανελληνίων ήταν ψυχοφθόρα, είναι συνδυασμός ψυχολογίας, γνώσεων και άγχους. Εσύ την ώρα που τα έλυνες είχες στο τσεπάκι σου μόνο τις γνώσεις, γι'αυτό και κρίνεις με τον τρόπο που κρίνεις.

Όχι, ακριβώς αυτό σου εξηγώ. Με τα αποτελέσματα που είχα στο σπίτι χαλαρός περνούσα με μεγάλη διαφορά. Γι' αυτο λέω στη χειρότερη περνούσα με μισό μόριο. Υπήρχε λόγος απλά να περάσω όλη αυτη τη διαδικασία (ασχέτως αποτελέσματος) χωρίς λόγο? Ποιός ο λόγος να μη σιγουρέψω τη πρώτη μου επιλογή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Όχι, ακριβώς αυτό σου εξηγώ. Με τα αποτελέσματα που είχα στο σπίτι χαλαρός περνούσα με μεγάλη διαφορά. Γι' αυτο λέω στη χειρότερη περνούσα με μισό μόριο. Υπήρχε λόγος απλά να περάσω όλη αυτη τη διαδικασία (ασχέτως αποτελέσματος) χωρίς λόγο? Ποιός ο λόγος να μη σιγουρέψω τη πρώτη μου επιλογή?

Υποθέτω πως όχι, δεν υπήρχε λόγος εφόσον το υπουργείο έθεσε αυτή την δυνατότητα.
Από την σκοπιά των άλλων παιδιών όμως λαμβάνεται ως πονηριά, εξυπνάδα, άδικη διάκριση και επιτυχία (;).

Απλά ένα μέρος των μαθητών που θα φύγει στο εξωτερικό και θα καταφέρει να σπουδάσει, δε το αξίζει. Ενώ αντίθετα, υπάρχουν μαθητές που πραγματικά αξίζουν όσο τίποτα άλλο και λόγω κάποιας κακιάς στιγμής, κάποιου προσωπικού/οικογενειακού προβλήματος χάνουν την σχολή που ήθελαν (και δε λέω για μένα γιατί εγώ ξέρω τις δυνατότητες μου και ξέρω πως δε ανήκω στην κατηγορία του καλού ή άριστου μαθητή). Αυτοί λοιπόν λόγω οικονομικής αδυναμίας δε θα μπορέσουν ούτε στο εξωτερικό να φύγουν άλλα υπάρχουν και περιπτώσεις που ούτε μπορούν να στηριχτούν σε έναν δεύτερο γύρο φροντιστηρίου.

ΑΥΤΟ είναι που με εκνευρίζει...κάτι τέτοιες αδικίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoV

Νεοφερμένος

Ο TheoV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Υποθέτω πως όχι, δεν υπήρχε λόγος εφόσον το υπουργείο έθεσε αυτή την δυνατότητα.
Από την σκοπιά των άλλων παιδιών όμως λαμβάνεται ως πονηριά, εξυπνάδα, άδικη διάκριση και επιτυχία (;).

Απλά ένα μέρος των μαθητών που θα φύγει στο εξωτερικό και θα καταφέρει να σπουδάσει, δε το αξίζει. Ενώ αντίθετα, υπάρχουν μαθητές που πραγματικά αξίζουν όσο τίποτα άλλο και λόγω κάποιας κακιάς στιγμής, κάποιου προσωπικού/οικογενειακού προβλήματος χάνουν την σχολή που ήθελαν (και δε λέω για μένα γιατί εγώ ξέρω τις δυνατότητες μου και ξέρω πως δε ανήκω στην κατηγορία του καλού ή άριστου μαθητή). Αυτοί λοιπόν λόγω οικονομικής αδυναμίας δε θα μπορέσουν ούτε στο εξωτερικό να φύγουν άλλα υπάρχουν και περιπτώσεις που ούτε μπορούν να στηριχτούν σε έναν δεύτερο γύρο φροντιστηρίου.

ΑΥΤΟ είναι που με εκνευρίζει...κάτι τέτοιες αδικίες.

Δεν διαφωνώ καθόλου σε κάτι απ' όσα είπες. Απλά ο καθένας με βάση αυτά που του προσφέρονται/παρέχονται κάνει το καλύτερο για τον εαυτό του. Για μένα ήταν να πάω στο εξωτερικό, για άλλον είναι να περάσει πολυτεχνείο. Και πολυτεχνείο να περνούσα με πανελλήνιες, πάλι θα έφευγα, άρα δεν άλλαζε κατι.

Και επειδή ακούγεται πολύ το οικονομικό, δεν είναι τόσο τρομερό όσο ίσως φαντάζεστε. Πάνω κάτω τα ίδια με το να φύγεις απ την πόλη σου και να πας σε μια άλλη της Ελλάδας..;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeoNafplio

Νεοφερμένος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έγινε πραγματικά χαμός..!! Θα έπρεπε να ντρέπονται στο υπουργείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μια επίδοση όμως, που δε αποδεικνύει τίποτα άλλο, αλλά το πόσο ένας μαθητής είναι καλύτερος παπαγάλος από τον άλλο. Μιλάω πάντα για την θεωρητική κατεύθυνση, γιατί μόνο γι'αυτή μπορώ να εκφέρω άποψη.
Είναι όντως θέμα δουλειάς, ανούσιας όμως. Και μπορεί να το παραμελούν κάποιοι λέγοντας πως είναι "αναγκαίο κακό" και πρέπει να το υποστούμε με αποτέλεσμα λίγο διάστημα μετά να έχουμε μείνει με τις πιο πιο πιο ουσιαστικές γνώσεις ενώ βλέπουμε σε άλλα εκπαιδευτικά συστήματα τι αποδόσεις υπάρχουν. Δε παίζει με την καμία οι πανελλήνιες να είναι το πιο αντικειμενικό και απόλυτο κριτήριο που καταφέρνει να σκιαγραφήσει, αν θέλεις, το προφίλ ενός μαθητή.

Καλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα, δεν είναι μόνο θέμα παπαγαλίας, βλέπω ότι τελικά μιλάς για θεωρητική, και το άγνωστο από ότι ακούω θέλει λίγο skill. Στα μαθηματικά και τη φυσική πάντως που ξέρω, από ένα σημείο και μετά η παπαγαλία δε φτάνει.
Το αν η δουλειά που θα κάνεις είναι ανούσια, λίγο με ενδιαφέρει, εγώ αλλού εστιάζω. Είναι μια δοκιμασία, δουλειάς, άγχους, και ψυχικής δύναμης. Ας είναι και παπαγαλία, ας είναι και ανούσια, δε με ενδιαφέρει, το point όμως μένει ίδιο. Αν έχεις το σθένος να τα καταφέρεις στις πανελλήνιες τότε κάτι σημαίνει. Όπως είπα δεν είναι απόλυτο, αλλά μη φτάσουμε και στο μηδενισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Απλά ο καθένας με βάση αυτά που του προσφέρονται/παρέχονται κάνει το καλύτερο για τον εαυτό του. Για μένα ήταν να πάω στο εξωτερικό

Εδώ θα σταθώ, έχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου. Ο καθένας θα σκεφτεί μόνο τον εαυτό του γιατί μιλάμε πάντα για το μέλλον μας.

Και επειδή ακούγεται πολύ το οικονομικό, δεν είναι τόσο τρομερό όσο ίσως φαντάζεστε. Πάνω κάτω τα ίδια με το να φύγεις απ την πόλη σου και να πας σε μια άλλη της Ελλάδας..;);)

Η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται με το οικονομικό, ωστόσο όταν έψαχνα για να βρω μια ευκαιρία για να φύγω έμαθα πως η ζωή στο Λονδίνο είναι ολίγον τι τσιμπημένη και τα πανεπιστήμια δεν είναι τζαμπέ αλλά πληρώνεις ένα ποσό κάθε χρόνο εκτός αν σε δεκτούν με υποτροφία, πράγμα πολύ δύσκολο.

Και για να μη το παρακάνουμε, γιατί ο καθένας λέει τις απόψεις τους, οι οποίες από την σκοπιά που τις βλέπει είναι σωστές και δε έχει ακουστεί τίποτα παράλογο, θα ήθελα να σου πω :D καλή επιτυχία και καλές σπουδές αφού το έχεις ήδη σίγουρο. Απόλαυσε την Αγγλία για μένα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoV

Νεοφερμένος

Ο TheoV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εδώ θα σταθώ, έχεις όλο το δίκιο με το μέρος σου. Ο καθένας θα σκεφτεί μόνο τον εαυτό του γιατί μιλάμε πάντα για το μέλλον μας.



Η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται με το οικονομικό, ωστόσο όταν έψαχνα για να βρω μια ευκαιρία για να φύγω έμαθα πως η ζωή στο Λονδίνο είναι ολίγον τι τσιμπημένη και τα πανεπιστήμια δεν είναι τζαμπέ αλλά πληρώνεις ένα ποσό κάθε χρόνο εκτός αν σε δεκτούν με υποτροφία, πράγμα πολύ δύσκολο.

Και για να μη το παρακάνουμε, γιατί ο καθένας λέει τις απόψεις τους, οι οποίες από την σκοπιά που τις βλέπει είναι σωστές και δε έχει ακουστεί τίποτα παράλογο, θα ήθελα να σου πω :D καλή επιτυχία και καλές σπουδές αφού το έχεις ήδη σίγουρο. Απόλαυσε την Αγγλία για μένα :clapup:

Δεν θεωρώ οτι υπάρχει λόγος να μείνω σε μια χώρα που πραγματικά ψάχνω καθημερινώς να βρω κάτι που να δουλεύει σωστά. Καλά, αυτό είναι προσωπική άποψη αλλά anyway.

Η ζωή στο Λονδίνο όντως είναι λίγο πιο ακριβή. Αλλά ποιός είπε οτι τα καλά πανεπιστήμια είναι μόνο στο Λονδίνο? Είναι ανάλογα με τον κάθε τομέα. Όσο για τα δίδακτρα, είναι 3375 λίρες ο χρόνος. Υπάρχει όμως ένα ΑΤΟΚΟ δάνειο το οποίο ξεκινάς να αποπληρώνεις όταν έχεις εισόδημα πάνω απο 15 χιλιάδες λίρες. Αν δεν έχεις μετά απο κάποια χρόνια, απλά παραγράφεται. Άρα τα έξοδα δεν είναι τόσο τραγικά οσο αφήνουν να εννοηθεί. Περισσότερο είναι η αντίληψη του Έλληνα οτι δεν πρέπει να διώχνουμε τα παιδιά μας και βρίσκουμε δικαιολογίες γι' αυτό, παρά οτιδήποτε άλλο.

ps. Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! :) Καλή σταδιοδρομία σε ό,τι και αν αποφασίσεις να κάνεις στη ζωή σου.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Τελικά το απολυτηριο χωρις πανελληνιες ειναι αναγνωρισιμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athenouzzz

Νεοφερμένος

Η athenouzzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τυχαίνει να βρίσκομαι και εγώ σε παρόμοια θέση μιας και είχα κάνει και εγώ αίτηση για κάποια πανεπιστήμια του εξωτερικού και όταν έμαθα για το απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες άρχισα να το σκέφτομαι (μιας που όπως ανέφερε η προλαλήσασα φοβήθηκα να πάρω το ρίσκο της αποτυχίας) και τελικά αφού μου είπαν οτι είναι ΙΣΟΤΙΜΑ τα απολυτήρια, αποφάσισα να παω μέσω αυτού του δρόμου. Αφού είχα κάνει αίτηση για να ΜΗΝ δώσω πανελλήνιες, μου έρχεται ένα e-mail από το ένα από τα δύο πανεπιστήμια που έιχα σαν επιλογές που μου διευκρινίζει οτι ΔΕΝ ενδιαφέρονται για το απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες. Τους εξήγησα λίγο τη κατάσταση (οτι με διαβεβαίωσαν οτι είναι ισότιμα τα απολυτήρια) και τελικά μου είπαν "οκ". Αμέσως έστειλα και στο άλλο πανεπιστήμιο για να το διευκρινήσω και μου είπαν οτι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις ενδοσχολικές και είναι ενήμεροι. Να τονίσω οτι εγώ είμαι για foundation year και ίσως γι΄ αυτό να είναι τόσο χαλαροί (μιας και πρόκειται για πολύ δυνατά πανεπιστήμια).

Το συμπέρασμα? Αν σου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα, ΤΕΛΟΣ, δεν μπορούν να σου πουν κάτι τώρα.. :) Εφόσων μιλήσατε και συννενοηθήκατε, τελείωσε.. Δεν είναι Ελλάδα εκεί..

Ναι, αλλα μου ειπαν πως δεν ειχαν ενημερωθει για το καινουριο συστημα και το μονο που μπορουσαν να μου πουν ειναι οτι πρεπει να τους φερω αυτο που ζητουσαν. Δυστυχως μηλησαμε τηλεφωνικος, οποτε δεν εχω αποδειξεις οτι εγινε αυτη η συζητηση... Κατι ακομη που με ανησυχει ειναι οτι η μητερα μου μηλησε με την Κυρια Φεγγαρου απο το Βρετανικο Συμβουλιο, η οποια μας ειπε οτι της ειπαν προφορικα (οχι γραπτως) απο το υπουργειο παιδειας οτι οσοι δεν εδωσαν πανελληνιες το απολυτηριο τους θα γραφει οτι δεν επιθυμουν να προχωρησουν στην τριτοβαθμια εκπαιδευση. Αυτο λογικα θα ειναι προβλημα..

Εγω δεν θα κανω foundation year. Εχω coditional offer απο το King's College London για βιοχημεια...Εσενα ποια πανεπιστημια σου εχουν κανει προσφορα και ποια ειναι τα κριτηρια να σε δεχτουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Παιδιά πιστεύω ότι όσοι κράζεται το απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες δεν έχετε σκεφτεί μια συγκεκριμένη ομάδα ατόμων η οποια ουσιαστικά αδικούνται τόσο καιρό.
Αρκετοί μαθητές είναι υποχρεωμένοι εκτος από απολυτήριο να παρέχουν στα αγγλικά πανεπιστήμια και A-levels.
Τα A-levels αν δεν γνωρίζεται είναι κάτι σαν πανελλήνιες των άγγλων.
Η ύλη του είναι ιδιαιτερα δύσκολη και απαιτεί πολύωρο καθημερινό διάβασμα.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην είναι εφικτό ένα υψηλό απολυτήριο(με πανελλήνιες) και οι προετοιμασία 2-3 A-levels.
Εγώ πάω δευτερα λυκείου και επειδή θα ήθελα να σπουδάσω σε ιδιαιτερα καλο πανεπιστήμιο τις αγγλίας θα με βόλευε ιδιαιτερα αυτό επειδή θα επιγκεντρονομουνα στα A-levels.Τώρα όμως είμαι υποχρεωμένος να χάσω ένα χρόνο προετοιμάζοντας για πανελλήνιες και μετά να κάτσω άλλο ένα χρόνο να κάνω A-levels.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoV

Νεοφερμένος

Ο TheoV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Τελικά το απολυτηριο χωρις πανελληνιες ειναι αναγνωρισιμο;

Σε γενικές γραμμές όχι αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο.


Ναι, αλλα μου ειπαν πως δεν ειχαν ενημερωθει για το καινουριο συστημα και το μονο που μπορουσαν να μου πουν ειναι οτι πρεπει να τους φερω αυτο που ζητουσαν. Δυστυχως μηλησαμε τηλεφωνικος, οποτε δεν εχω αποδειξεις οτι εγινε αυτη η συζητηση... Κατι ακομη που με ανησυχει ειναι οτι η μητερα μου μηλησε με την Κυρια Φεγγαρου απο το Βρετανικο Συμβουλιο, η οποια μας ειπε οτι της ειπαν προφορικα (οχι γραπτως) απο το υπουργειο παιδειας οτι οσοι δεν εδωσαν πανελληνιες το απολυτηριο τους θα γραφει οτι δεν επιθυμουν να προχωρησουν στην τριτοβαθμια εκπαιδευση. Αυτο λογικα θα ειναι προβλημα..

Εγω δεν θα κανω foundation year. Εχω coditional offer απο το King's College London για βιοχημεια...Εσενα ποια πανεπιστημια σου εχουν κανει προσφορα και ποια ειναι τα κριτηρια να σε δεχτουν?

Μου φαίνεται περίεργο το ΚCL να μην ήξερε αυτή την αλλαγή ενώ εμένα ήταν ενήμεροι. Έχω προσφορές από Manchester, Southampton, Sheffield, Birmingham και Sussex. Οι προσφορές είναι ας πούμε ενα μέσο όρο 18 απολυτήριο και 18 μαθηματικά φυσική.

Όσον αφορά αυτό που θα αναφέρει το απολυτήριο, δεν παίζει κανένα ρόλο γιατί ισχύει για Ελλάδα. Αν σου πουν απ το KCL οτι είσαι εντάξει με τις ενδοσχολικές, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Παιδιά πιστεύω ότι όσοι κράζεται το απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες δεν έχετε σκεφτεί μια συγκεκριμένη ομάδα ατόμων η οποια ουσιαστικά αδικούνται τόσο καιρό.
Αρκετοί μαθητές είναι υποχρεωμένοι εκτος από απολυτήριο να παρέχουν στα αγγλικά πανεπιστήμια και A-levels.
Τα A-levels αν δεν γνωρίζεται είναι κάτι σαν πανελλήνιες των άγγλων.
Η ύλη του είναι ιδιαιτερα δύσκολη και απαιτεί πολύωρο καθημερινό διάβασμα.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην είναι εφικτό ένα υψηλό απολυτήριο(με πανελλήνιες) και οι προετοιμασία 2-3 A-levels.
Εγώ πάω δευτερα λυκείου και επειδή θα ήθελα να σπουδάσω σε ιδιαιτερα καλο πανεπιστήμιο τις αγγλίας θα με βόλευε ιδιαιτερα αυτό επειδή θα επιγκεντρονομουνα στα A-levels.Τώρα όμως είμαι υποχρεωμένος να χάσω ένα χρόνο προετοιμάζοντας για πανελλήνιες και μετά να κάτσω άλλο ένα χρόνο να κάνω A-levels.

Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Παιδιά πιστεύω ότι όσοι κράζεται το απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες δεν έχετε σκεφτεί μια συγκεκριμένη ομάδα ατόμων η οποια ουσιαστικά αδικούνται τόσο καιρό.
Αρκετοί μαθητές είναι υποχρεωμένοι εκτος από απολυτήριο να παρέχουν στα αγγλικά πανεπιστήμια και A-levels.
Τα A-levels αν δεν γνωρίζεται είναι κάτι σαν πανελλήνιες των άγγλων.
Η ύλη του είναι ιδιαιτερα δύσκολη και απαιτεί πολύωρο καθημερινό διάβασμα.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην είναι εφικτό ένα υψηλό απολυτήριο(με πανελλήνιες) και οι προετοιμασία 2-3 A-levels.
Εγώ πάω δευτερα λυκείου και επειδή θα ήθελα να σπουδάσω σε ιδιαιτερα καλο πανεπιστήμιο τις αγγλίας θα με βόλευε ιδιαιτερα αυτό επειδή θα επιγκεντρονομουνα στα A-levels.Τώρα όμως είμαι υποχρεωμένος να χάσω ένα χρόνο προετοιμάζοντας για πανελλήνιες και μετά να κάτσω άλλο ένα χρόνο να κάνω A-levels.

Άνισες ευκαιρίες σημαίνει και άνισους κόπους. Ο δρόμος προς την κορυφή έχει και θυσίες, δε γίνεται να τα θέλουμε όλα εύκολα.
σκέψου ότι α) το σενάριο το οποίο αναφέρεις για πολλούς δεν παίζει καν και β) όταν βγεις από αυτό το πανεπιστήμιο του εξωτερικού θα είσαι σίγουρα σε καλύτερη θέση από οποιονδήποτε απόφοιτο Ελληνικού πανεπιστημίου στα ίδια κυβικά με εσένα. οπότε όχι άδικο δεν το βρίσκω σε καμία περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,934 μηνύματα.
Άνισες ευκαιρίες σημαίνει και άνισους κόπους. Ο δρόμος προς την κορυφή έχει και θυσίες, δε γίνεται να τα θέλουμε όλα εύκολα.
σκέψου ότι α) το σενάριο το οποίο αναφέρεις για πολλούς δεν παίζει καν και β) όταν βγεις από αυτό το πανεπιστήμιο του εξωτερικού θα είσαι σίγουρα σε καλύτερη θέση από οποιονδήποτε απόφοιτο Ελληνικού πανεπιστημίου στα ίδια κυβικά με εσένα. οπότε όχι άδικο δεν το βρίσκω σε καμία περίπτωση.

Πολύ εύκολες γενικεύσεις κάνεις. :) Ποιος σου είπε ότι ένας πτυχιούχος Ελληνικού Πανεπιστημίου υστερεί από έναν πτυχιούχο Ξένου Πανεπιστημίου στην ίδια επιστήμη; Έχεις προσωπική εμπειρία;

Μην προκαλείτε σύγχυση σε όσους επιθυμούν να σπουδάσουν στο Πανεπιστήμιο. Δεν είναι ωραίο να προβαίνουμε σε σχόλια εντυπωσιασμού χωρίς να έχουμε σαφή στοιχεία και προσωπικές εμπειρίες.

Ζητώ συγγνώμη από την διεύθυνση, αν τοποθετήθηκα offtopic γιατί ως Έλληνας πτυχιούχος ένιωσα ότι κάποιοι προσβάλλουν και να ακυρώνουν το υψηλό επίπεδο γνώσεων σε παγκόσμιο επίπεδο και ακαδημαϊκής μόρφωσης που λαμβάνουν εκείνοι οι συνεπείς και τίμιοι φοιτητές (το ποσοστο 20% πανελλαδικά) αγωνιζόμενοι στα ταπεινά Ελληνικά Πανεπιστήμια με όλες τις δυσκολίες. Αλλά όσα δεν φτάνει η αλεπού..τα κάνει κρεμαστάρια. Αρκετά με την γενικόλογη-φούσκα "ξενομανία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πολύ εύκολες γενικεύσεις κάνεις. :) Ποιος σου είπε ότι ένας πτυχιούχος Ελληνικού Πανεπιστημίου υστερεί από έναν πτυχιούχο Ξένου Πανεπιστημίου στην ίδια επιστήμη; Έχεις προσωπική εμπειρία;

Μιλάω πάντα κατά μέσο όρο. Εσύ τι λες, χαζός είναι ο άλλος να πάει να τα σκάσει σε φόλα; Τα σοβαρά πανεπιστήμια του εξωτερικού είναι σε καλύτερη θέση και με μεγαλύτερη αναγνώριση από τη συντριπτική πλειονότητα των Ελληνικών, αυτό είναι κοινό μυστικό.
Εσύ στο κάτω κάτω δεν γκρινιάζεις συνέχεια για τις "παθογένειες του ελληνικού πανεπιστημίου" και το πόσο μπουρδέλο είναι; όταν όμως θίγεται ο εγωισμός μας τσούζει ε; :)

Μην προκαλείτε σύγχυση σε όσους επιθυμούν να σπουδάσουν στο Πανεπιστήμιο. Δεν είναι ωραίο να προβαίνουμε σε σχόλια εντυπωσιασμού χωρίς να έχουμε σαφή στοιχεία και προσωπικές εμπειρίες.

Ζητώ συγγνώμη από την διεύθυνση, αν τοποθετήθηκα offtopic γιατί ως Έλληνας πτυχιούχος ένιωσα ότι κάποιοι με προσβάλλουν και να μου ακυρώνουν το υψηλό επίπεδο γνώσεων σε παγκόσμιο επίπεδο και ακαδημαϊκής μόρφωσης που έλαβα ως φοιτητής στα ταπεινά Ελληνικά Πανεπιστήμια.

wtf δεν προσέβαλα κανέναν. Όχι δεν έχω κάποια προσωπική εμπειρία, εκφράζω την εντύπωση που υπάρχει σε γενικό κλίμα, μπορεί και να κάνω λάθος δεν ξέρω ( και μακάρι να κάνω λάθος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,934 μηνύματα.
Έχεις προσωπικά στοιχεία;
Προβλήματα υπάρχουν παντού. Απλά στην Ελλάδα είναι λίγο περισσότερα λόγω κοινωνικών προβλημάτων. Ο κόσμος στον οποίο ζούμε δεν είναι αγγελικά πλασμένος ούτε αγγίζει την τελειότητα. Ήδη στην Αγγλία της "επαγγελίας", απολύθηκαν 250.000 δημόσιοι υπάλληλοι και 103.000 περίπου υπάλληλοι τραπεζών μια και έξω χωρίς...το κίνημα των αγανακτισμένων. Καλό είναι εφόσον ακόμη δεν μπήκες σε Πανεπιστήμιο να μην εκφέρεις άποψη για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια που δεν έχεις δει ως συνολική εικόνα. Επαναλαμβάνω, δεν αντιλέγω ότι δεν έχουν προβλήματα, απλά η ποιότητα σπουδών είναι πολλή υψηλή. Κατεξοχήν στις θετικές επιστήμες τα περισσότερα μαθήματα είναι απευθείας ταύτιση διδακτέας ύλης με προγράμματα σπουδών των ΗΠΑ ενώ το 95% των διδασκόντων έχουν έρθει από τις ΗΠΑ, Αγγλία,...κτλ ενώ κάποιοι άλλοι έχουν πτυχίο με βαθμό 10. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δυστυχώς, όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Δεν γνωρίζω κουβαρντάδες Έλληνες γονείς εν καιρώ κρίσης να τα σκάνε πλουσιοπάροχα σε δίδακτρα...όταν ρίχνουν φέσι στο φροντιστήριο των παιδιών τους. ;) Από ανάγκη πάνε έξω οι περισσότεροι επειδή ντρέπονται να πουν στο σόι τους και στην κοινωνία τους, ότι δεν πέρασαν σε κάποιο Πανεπιστήμιο (κόμπλεξ του Ελληναρά). Οι ελάχιστοι μαθητές που επιλέγουν να πάνε έξω έχουν στοχεύσει από πολύ νωρίς και δεν γκρινιάζουν για το απολυτήριο λυκείου.

Δηλαδή, πιστεύεις ότι όντας πτυχιούχος από Ελληνικό Πανεπιστήμιο θα είμαι δεύτερης κλάσης επιστήμονας; :hmm: Μου κάνει εντύπωση που μαθητές λυκείου εκφέρουν άποψη για Πανεπιστημιακές σπουδές και για επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έχεις προσωπικά στοιχεία;
Προβλήματα υπάρχουν παντού. Απλά στην Ελλάδα είναι λίγο περισσότερα λόγω κοινωνικών προβλημάτων. Ο κόσμος στον οποίο ζούμε δεν είναι αγγελικά πλασμένος ούτε αγγίζει την τελειότητα. Ήδη στην Αγγλία της "επαγγελίας", απολύθηκαν 250.000 δημόσιοι υπάλληλοι και 103.000 περίπου υπάλληλοι τραπεζών μια και έξω χωρίς...το κίνημα των αγανακτισμένων. Καλό είναι εφόσον ακόμη δεν μπήκες σε Πανεπιστήμιο να μην εκφέρεις άποψη για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια που δεν έχεις δει ως συνολική εικόνα. Επαναλαμβάνω, δεν αντιλέγω ότι δεν έχουν προβλήματα, απλά η ποιότητα σπουδών είναι πολλή υψηλή. Κατεξοχήν στις θετικές επιστήμες τα περισσότερα μαθήματα είναι απευθείας ταύτιση διδακτέας ύλης με προγράμματα σπουδών των ΗΠΑ ενώ το 95% των διδασκόντων έχουν έρθει από τις ΗΠΑ, Αγγλία,...κτλ ενώ κάποιοι άλλοι έχουν πτυχίο με βαθμό 10. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Δυστυχώς, όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια. Δεν γνωρίζω κουβαρντάδες Έλληνες γονείς εν καιρώ κρίσης να τα σκάνε πλουσιοπάροχα σε δίδακτρα...όταν ρίχνουν φέσι στο φροντιστήριο των παιδιών τους. ;) Από ανάγκη πάνε έξω οι περισσότεροι επειδή ντρέπονται να πουν στο σόι τους και στην κοινωνία τους, ότι δεν πέρασαν σε κάποιο Πανεπιστήμιο (κόμπλεξ του Ελληναρά). Οι ελάχιστοι μαθητές που επιλέγουν να πάνε έξω έχουν στοχεύσει από πολύ νωρίς και δεν γκρινιάζουν για το απολυτήριο λυκείου.

Δηλαδή, πιστεύεις ότι όντας πτυχιούχος από Ελληνικό Πανεπιστήμιο θα είμαι δεύτερης κλάσης επιστήμονας; :hmm: Μου κάνει εντύπωση που μαθητές λυκείου εκφέρουν άποψη για Πανεπιστημιακές σπουδές και για επιστήμες.

Πάλι, όχι δεν έχω ούτε προσωπικά στοχεία, ούτε προσωπική εμπειρία.
Έκανα το συγκεκριμένο σχόλιο 2 μηνύματα πριν με βάση κάποιες γνώμες που έχω δει εδώ, και κάποια λογικά πράγματα όπως το γεγονός ότι:
- τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό μάλλον έχουν καλύτερη χρηματοδότηση από τα αντίστοιχα Ελληνικά ( εδώ θυμάμαι και ένα παράδειγμα σε έναν διαγωνισμό που η Ελληνική ομάδα υστερούσε λόγω χρηματοδότησης)

-στα πανεπιστήμια στο εξωτερικό δεν υπάρχουν πελατειακές σχέσεις και κόμματα (όχι τουλάχιστον στον ίδιο βαθμό με εδώ)

Με βάση αυτά, και ό,τι έχω διαβάσει και εδώ και ακούω γενικότερα έχω καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα, δεν ισοπεδώνω τίποτα, για αυτό είπα κατά μέσο όρο. Εάν πιστεύεις ότι δεν ισχύει δεν θα επιμείνω για τους λόγους που λες, τι να κάνω δηλαδή δεν είπα πουθενά ότι τα ξέρω όλα.

... Μου κάνει εντύπωση που μαθητές λυκείου εκφέρουν άποψη για Πανεπιστημιακές σπουδές και για επιστήμες...

καλά σοβαρά μιλάς τώρα; θες να ψάξω να σου κάνω paste ένα ένα τα σεντόνια με τα οποία παραπονιόσουν για τα Ελληνικά πανεπιστήμια και τα συνέκρινες με την κατάσταση στο εξωτερικό; εσύ τι λες από το μυαλό μου τα βγάζω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Kαλά άσ'το, σε κάθε θέμα τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου.
Αν καταφέρει κάποιος να μπει σε αξιόλογο πανεπιστήμιο εξωτερικού π.χ. λέω το Imperial της Αγγλίας, ο δρόμος του μετά είναι πολύ πιο εύκολος για περιπτώσεις μεταπτυχιακών σπουδών, αφού αυτά τα πανεπιστήμια είναι παγκοσμίως γνωστά. Σε περιπτωση που θέλει να γυρίσει Ελλάδα, σε τέτοια κατάσταση που είμαστε, μου φαίνεται πως από οπουδήποτε και αν έχει αποφοιτήσει πάλι μικρές πιθανοτητες έχει να βρει εργασία σε αυτό το χρονικό διάστημα που διανύουμε.
Περί των A-levels, παιδιά δε γίνεται και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Επειδή δε θέλετε να σπουδάσετε Ελλάδα για τον α, β λόγο δε σημαίνει πως θα σας στρωθεί ο δρόμος με ροδοπέταλα, ούτε ότι θα αποφύγετε τα αγγούρια που τρώνε οι εδώ μαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό (στην Αγγλία τουλάχιστον) έχουν μια χαρά χρηματοδότηση γιατί οι φοιτητές πληρώνουν αδρά. Και υπάρχουν πελατειακές σχέσεις, αλλά με βάση το χρήμα (πάλι για την Αγγλία μιλάω, που γνωρίζω).

Έχω ξαναπεί και σε άλλο τόπικ, ότι στο θέμα των προπτυχιακών είμαστε σε ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ. Είμαστε πολύ μπροστά, κάνοντας ως βασικά μαθήματα πράγματα που άλλοι τα κάνουν στο μεταπτυχιακό και αν. Και αυτά, χωρίς δίδακτρα (προς το παρόν τουλάχιστον). Το είδα, συγκρίνοντας Έλληνες με Αμερικάνους, Γάλλους, Ισπανούς, Γερμανούς που κάναμε το ίδιο ακριβώς προπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
επισης η αδερφη μου που σπουδαζει βιολογια μου εχει πει οτι στο εξωτερικό δεν κανουν σχεδον καθολου εργαστηρια - όταν εδω κανουν συνεχεια, και μαλιστα οσα κανουν εδω οι αλλοι τα διδασκονται κυριως σε μεταπτυχιακο επιπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top