Μηχανολόγων Κοζάνης - πως είναι η φοιτητική ζωή εκεί;

Don25

Νεοφερμένος

Ο Don25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα δίνω Πανελλαδικές φέτος και ενδιαφέρομαι για την σχολή των μηχανολόγων μηχανικών. Με όλα αυτά που ακούγονται για αποκέντρωση από Κεραμεως κτλ άρχισα να κοιτάζω το τμήμα της σχολής αυτής στην Κοζάνη και στον Βόλο. Επειδή δεν έχω καμία πληροφορία για το τμήμα στην Κοζάνη ξέρει κανείς πως είναι και πως είναι η φοιτητική ζωή εκεί;
 

Don25

Νεοφερμένος

Ο Don25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Κανείς;
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Βάλε Ιωάννινα, Κοζάνη έχω ακούσει είναι βαρετά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Καλησπέρα δίνω Πανελλαδικές φέτος και ενδιαφέρομαι για την σχολή των μηχανολόγων μηχανικών. Με όλα αυτά που ακούγονται για αποκέντρωση από Κεραμεως κτλ άρχισα να κοιτάζω το τμήμα της σχολής αυτής στην Κοζάνη και στον Βόλο. Επειδή δεν έχω καμία πληροφορία για το τμήμα στην Κοζάνη ξέρει κανείς πως είναι και πως είναι η φοιτητική ζωή εκεί;
Η σχολη που αναφερεις δεν ειναι μεσα στην ''αποκεντρωση'' της κεραμεως ή τουλαχιστον δεν ηταν περισυ, θα ξερουμε αυριο, αλλα η σχολη παντα γεμιζει.
Η σχολη προσπαθει να βρει τα βηματα της και θα το πετυχει οταν θα παει στις νεες εγκσταστασεις ΖΕΠ ( φετος ή του χρονου) .
Η φοιτητικη ζωη καλη ειναι αλλα καπως υποτονικη οπως σε καθε επαρχιακη πολη συν το παραπανω κρυο.
Το μεγαλο πλενεκτημα της ειναι οτι ειναι πιο φτηνη απο αλλου.
 

Don25

Νεοφερμένος

Ο Don25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Η σχολη που αναφερεις δεν ειναι μεσα στην ''αποκεντρωση'' της κεραμεως ή τουλαχιστον δεν ηταν περισυ, θα ξερουμε αυριο, αλλα η σχολη παντα γεμιζει.
Η σχολη προσπαθει να βρει τα βηματα της και θα το πετυχει οταν θα παει στις νεες εγκσταστασεις ΖΕΠ ( φετος ή του χρονου) .
Η φοιτητικη ζωη καλη ειναι αλλα καπως υποτονικη οπως σε καθε επαρχιακη πολη συν το παραπανω κρυο.
Το μεγαλο πλενεκτημα της ειναι οτι ειναι πιο φτηνη απο αλλου.
Αυξήθηκαν οι εισακτεοι κατά 70 άτομα νομίζω στο τμήμα της Κοζάνης
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Αυξήθηκαν οι εισακτεοι κατά 70 άτομα νομίζω στο τμήμα της Κοζάνης
Ναι απ οτι βλεπω αυξανονται οι εισακτεοι κατα 60.
Αυτο σημαινει οτι θα εχουμε πτωση βασης ισως και στα 13500 μορια και θα μεινουν αρκετοι περισσότεροι στην σχολη μετα μετεγγραφων.
Δεν ξερω αν σε βολευει εσενα αλλα εμενα αυτο το σεναριο κεραμεως να διωχνει τα παιδια απο αθηνα θεσσαλονικη πολυ με ενοχλει.
 

Don25

Νεοφερμένος

Ο Don25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ναι απ οτι βλεπω αυξανονται οι εισακτεοι κατα 60.
Αυτο σημαινει οτι θα εχουμε πτωση βασης ισως και στα 13500 μορια και θα μεινουν αρκετοι περισσότεροι στην σχολη μετα μετεγγραφων.
Δεν ξερω αν σε βολευει εσενα αλλα εμενα αυτο το σεναριο κεραμεως να διωχνει τα παιδια απο αθηνα θεσσαλονικη πολυ με ενοχλει.
Εγώ προσωπικά κυνηγάω την σχολή ανεξαρτήτως πόλεως.Στο τμήμα της Αθήνας πάντως μειώνονται οι εισακτεοι κατά 60 αν θυμάμαι καλά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά κυνηγάω την σχολή ανεξαρτήτως πόλεως.Στο τμήμα της Αθήνας πάντως μειώνονται οι εισακτεοι κατά 60 αν θυμάμαι καλά
Καλα δεν εχω κανει μετρησεις , περιμενω το site ΑΕΙ ΤΕΙ να βγαλει τις λιστες οπου φαινονται ευκολα οι αυξομοιώσεις.
ε...αφου την θελεις αντε με το καλο, γραψε 14000+ μορια να μπεις.
Κοιτα στην αθηνα το εμπ ειναι εκτος συγκρισης με την κοζανη λογω μεγαλης διαφορας μοριων
Με το παδα παιζει παιχνιδι η κυρια οπου καθυστερει την πολυτεχνιοποιηση της για να προμοταρει την κοζανη.
Εν πασει περιπτωσει η σχολη της κοζανης δεν εχει θεμα θα γεμισει φετος
 

F1L1PAS

Νεοφερμένος

Ο F1L1PAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Καλα δεν εχω κανει μετρησεις , περιμενω το site ΑΕΙ ΤΕΙ να βγαλει τις λιστες οπου φαινονται ευκολα οι αυξομοιώσεις.
ε...αφου την θελεις αντε με το καλο, γραψε 14000+ μορια να μπεις.
Κοιτα στην αθηνα το εμπ ειναι εκτος συγκρισης με την κοζανη λογω μεγαλης διαφορας μοριων
Με το παδα παιζει παιχνιδι η κυρια οπου καθυστερει την πολυτεχνιοποιηση της για να προμοταρει την κοζανη.
Εν πασει περιπτωσει η σχολη της κοζανης δεν εχει θεμα θα γεμισει φετος
Δεν θα του πρότεινα ΠΑΔΑ, δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα μετά.
Αυτο σημαινει οτι θα εχουμε πτωση βασης ισως και στα 13500 μορια
χμμμ, αυξάνονται σε εκείνη τη σχολή οι θέσεις μεν, μειώνονται σε άλλες δε (βλ. Φυσικό ΑΠΘ -29 θέσεις), οπότε νομίζω ότι δεν θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά με πέρσι.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Δεν θα του πρότεινα ΠΑΔΑ, δεν έχει επαγγελματικά δικαιώματα μετά.

χμμμ, αυξάνονται σε εκείνη τη σχολή οι θέσεις μεν, μειώνονται σε άλλες δε (βλ. Φυσικό ΑΠΘ -29 θέσεις), οπότε νομίζω ότι δεν θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά με πέρσι.
E τι σχεση εχει το φυσικο με τους μηχανολογους? δεν ειναι ανταγωνιστικες σχολες

Σωστα το παδα δεν εχει δικαιωματα τεε τωρα ..του χρονου θα εχει.
 

F1L1PAS

Νεοφερμένος

Ο F1L1PAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
E τι σχεση εχει το φυσικο με τους μηχανολογους? δεν ειναι ανταγωνιστικες σχολες
1) Οι σχολές βρίσκονται στην ίδια κατεύθυνση
2) Οι πόλεις των σχολών βρίσκονται κοντά μεταξύ τους λαμβάνοντας υπόψη τις τοποθεσίες των υπόλοιπων αντίστοιχων σχολών στην Ελλάδα
Σωστα το παδα δεν εχει δικαιωματα τεε τωρα ..του χρονου θα εχει.
Πώς το γνωρίζεις αυτό;; :eek:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
1) Οι σχολές βρίσκονται στην ίδια κατεύθυνση
2) Οι πόλεις των σχολών βρίσκονται κοντά μεταξύ τους λαμβάνοντας υπόψη τις τοποθεσίες των υπόλοιπων αντίστοιχων σχολών στην Ελλάδα
----------------------------------------------------------------------------------------
Ωραια εσυ λες οτι το φυσικο συνδεεται με τους μηχανολογους εγω λεω οχι...
αστο εκει το θεμα δεν θα συμφωνησουμε.

Πως γνωριζω οτι οι μηχανολογοι παδα θα παρουν του χρονου πολυτεχνιοποιηση?
-----------------------------------------------------------------------------------
Να πουμε οτι η επιτροπη ΕΘΑΑΕ εχει ελεγξει το προγραμμα τους, την επκαιδευτικη διαδικασια, την πληροτητα της και της εχει δωσει εδω και καιρο integrated master.
Το interrated master ειναι το βασικο και μονο χαρακτηριστικο για την αποδοση των επαγγελματικων δικαιωματων ΠΔ 99 (ΤΕΕ).

Για να γινει αντιστοιχιση χρειαζεται μια επιτροπη του υπουργειου μεταφορων να το αποφασισει. Η επιτροπη εχει συσταθει απο τον δεκεμβρη ,εχει κατατεθει ο φακελος, εχει ελεγθει και ειναι στις υπογραφες ,οι οποιες ομως δεν θα πεσουν αμεσα διοτι πρεπει να περασουν πρωτα καποια αλλα θεματα.
 

F1L1PAS

Νεοφερμένος

Ο F1L1PAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ωραια εσυ λες οτι το φυσικο συνδεεται με τους μηχανολογους εγω λεω οχι...
αστο εκει το θεμα δεν θα συμφωνησουμε.
Κοίταξε να δεις... προσωπικά είμαι ανάμεσα στις δυο αυτές σχολες, έχω βρει πολλά κοινά και δεν βρίσκω έναν λόγο που δεν "ανταγωνίζονται" μεταξύ τους, όπως λες. Πιθανό να κάνω λάθος, δεν ξέρω... :hmm:
Για να γινει αντιστοιχιση χρειαζεται μια επιτροπη του υπουργειου μεταφορων να το αποφασισει. Η επιτροπη εχει συσταθει απο τον δεκεμβρη ,εχει κατατεθει ο φακελος, εχει ελεγθει και ειναι στις υπογραφες ,οι οποιες ομως δεν θα πεσουν αμεσα διοτι πρεπει να περασουν πρωτα καποια αλλα θεματα.
Η αντιστοιχία θα γίνει πριν την έναρξη του εκπαιδευτικού έτους 2022-2023 ??

(Αν ναι), δηλαδή θεωρείς ότι φέτος καποιος που θα δηλωσει μηχανολογους ΠΑΔΑ είναι όσο safe όσο και ένας στους μηχανολογους Κοζανης απο αποψη επαγγελματικών δικαιωμάτων??

Ξέρεις αν αυτό ισχύει και για όλες τις σχολές του ΠΑΔΑ (πχ. των Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών) ??

Αν γνωρίζεις ποια είναι αυτά τα "θέματα", παρακαλώ ανάφερέ τα :)

Υγ: Σορρυ για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων :)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις... προσωπικά είμαι ανάμεσα στις δυο αυτές σχολες, έχω βρει πολλά κοινά και δεν βρίσκω έναν λόγο που δεν "ανταγωνίζονται" μεταξύ τους, όπως λες. Πιθανό να κάνω λάθος, δεν ξέρω... :hmm:

Η αντιστοιχία θα γίνει πριν την έναρξη του εκπαιδευτικού έτους 2022-2023 ??

(Αν ναι), δηλαδή θεωρείς ότι φέτος καποιος που θα δηλωσει μηχανολογους ΠΑΔΑ είναι όσο safe όσο και ένας στους μηχανολογους Κοζανης απο αποψη επαγγελματικών δικαιωμάτων??

Ξέρεις αν αυτό ισχύει και για όλες τις σχολές του ΠΑΔΑ (πχ. των Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών) ??

Αν γνωρίζεις ποια είναι αυτά τα "θέματα", παρακαλώ ανάφερέ τα :)

Υγ: Σορρυ για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων :)
Το φυσικό και η μηχανολόγοι μηχανικοί προφανώς συνδέονται σε σημαντικό βαθμό αλλά επίσης διαφέρουν σε σημαντικό βαθμό.

Ο φυσικός δεν θα πάρει μαθήματα προχωρημένης εφαρμοσμένης θερμοδυναμικής ούτε θα σχεδιάσει τίποτα σε Solidworks ή CAD. Και ο μηχανολογος δεν θα κάνει Κβαντική Μηχανική ΙΙ, και πιθανότατα ούτε καν την Ι ή στοιχειώδη σωματια.

Δεν ξέρω εάν πιάνεις το νόημα σε αυτό το χοντρικο παράδειγμα :P.
 

F1L1PAS

Νεοφερμένος

Ο F1L1PAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
βεβαίως και καταλαβαίνω 🙂
Παντως και οι δυο σχολές με ελκύουν, οπότε κάποιος σαν εμένα θα πρέπει να σκεφτεί μόνο την επαγγελματική αποκατάσταση ως κριτήριο... Εσύ ποιον θεωρείς οτι εχει καλυτερες πιθανοτητες επαγγελματικά με την προϋπόθεση φυσικά ότι ο φυσικός θα κάνει ένα γερό μεταπτυχιακό (πχ. στην ηλεκτρονική και αυτοματισμο)?? 🤔🤔
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
βεβαίως και καταλαβαίνω 🙂
Παντως και οι δυο σχολές με ελκύουν, οπότε κάποιος σαν εμένα θα πρέπει να σκεφτεί μόνο την επαγγελματική αποκατάσταση ως κριτήριο... Εσύ ποιον θεωρείς οτι εχει καλυτερες πιθανοτητες επαγγελματικά με την προϋπόθεση φυσικά ότι ο φυσικός θα κάνει ένα γερό μεταπτυχιακό (πχ. στην ηλεκτρονική και αυτοματισμο)?? 🤔🤔
Εαν το μόνο σου κριτήριο είναι η επαγγελματική αποκατάσταση, τότε οι μηχανολόγοι κερδίζουν με διαφορά( ευτυχώς ή δυστυχώς ).

Δεν θέλω να φανώ κυνικός αλλά η πραγματικότητα είναι οτι η πλειοψηφία των φυσικών καταλήγει να μην βρίσκει δουλειά ή να κάνει ιδιαίτερα, ακόμα και με μεταπτυχιακά.

Βέβαια να πούμε και την αλήθεια οι περισσότεροι απο δαύτους δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο οπότε εν μέρει είναι και λογικό. Αλλά και καλοί να ήταν, τα νούμερα παραμένουν πολύ άσχημα για τους φυσικούς σε σχέση με τους μηχανικούς. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το CERN. Προσλαμβάνει 10 φορές περισσότερους μηχανικούς απο ότι ερευνητές φυσικούς.

Και εννοείται δεν συζητάω καν για αυτούς που σκέφτονται αστροφυσικές και τέτοια. Αυτοί έχουν γραφτεί ήδη στον ΟΑΕΔ και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι :P .

Ακόμα και να καταφέρεις να βρεις δουλειά όμως ως φυσικός, θα χρειαστεί να είσαι απο τους καλύτερους των καλύτερων, να δουλεύεις πολύ πιο σκληρά, και για πολλά παραπάνω χρόνια, για να σε βλέπουν ίσο και όμοιο με έναν μηχανικό και να πληρώνεσαι και ανάλογα.
 

F1L1PAS

Νεοφερμένος

Ο F1L1PAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Εαν το μόνο σου κριτήριο είναι η επαγγελματική αποκατάσταση, τότε οι μηχανολόγοι κερδίζουν με διαφορά( ευτυχώς ή δυστυχώς ).

Δεν θέλω να φανώ κυνικός αλλά η πραγματικότητα είναι οτι η πλειοψηφία των φυσικών καταλήγει να μην βρίσκει δουλειά ή να κάνει ιδιαίτερα, ακόμα και με μεταπτυχιακά.

Βέβαια να πούμε και την αλήθεια οι περισσότεροι απο δαύτους δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο οπότε εν μέρει είναι και λογικό. Αλλά και καλοί να ήταν, τα νούμερα παραμένουν πολύ άσχημα για τους φυσικούς σε σχέση με τους μηχανικούς. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το CERN. Προσλαμβάνει 10 φορές περισσότερους μηχανικούς απο ότι ερευνητές φυσικούς.

Και εννοείται δεν συζητάω καν για αυτούς που σκέφτονται αστροφυσικές και τέτοια. Αυτοί έχουν γραφτεί ήδη στον ΟΑΕΔ και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι :P .

Ακόμα και να καταφέρεις να βρεις δουλειά όμως ως φυσικός, θα χρειαστεί να είσαι απο τους καλύτερους των καλύτερων, να δουλεύεις πολύ πιο σκληρά, και για πολλά παραπάνω χρόνια, για να σε βλέπουν ίσο και όμοιο με έναν μηχανικό και να πληρώνεσαι και ανάλογα.
Πραγματικά περίμενα οτι η αγορά θα έβλεπε ισοδύναμα εναν μηχανικο με εναν φυσικό με μεταπτυχιακό σε εφαρμοσμενα πραγματα. Τι να πω... κρίμα για τις κλασικές επιστήμες...

Μιας και που εισαι στο ΠΑΔΑ, γνωρίζεις μήπως κάτι για την πραγματοποίηση της αντιστοιχισης τμηματων μηχανικων του ΠΑΔΑ με τα υπολοιπα τμηματα μηχανικων της Ελλαδας?? Αυτά που λέει ο Γιάννης θα ισχυουν και για τη σχολη σου?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Πραγματικά περίμενα οτι η αγορά θα έβλεπε ισοδύναμα εναν μηχανικο με εναν φυσικό με μεταπτυχιακό σε εφαρμοσμενα πραγματα. Τι να πω... κρίμα για τις κλασικές επιστήμες...

Μιας και που εισαι στο ΠΑΔΑ, γνωρίζεις μήπως κάτι για την πραγματοποίηση της αντιστοιχισης τμηματων μηχανικων του ΠΑΔΑ με τα υπολοιπα τμηματα μηχανικων της Ελλαδας?? Αυτά που λέει ο Γιάννης θα ισχυουν και για τη σχολη σου?
Κακό αυτό που θα πω, αλλά απο την άλλη το κράτος τα έχει κάνει έτσι so...
Ως μηχανικός μπορείς να πιάσεις την φυσική. Ως φυσικός να υπογράφεις μελέτες...όχι.Είναι πανέμορφη επιστήμη αλλά δυστυχώς έχει εγγενώς μειονέκτημα σε αυτό το θέμα.

Πολύ διαφωνούν σε αυτό που θα πω(τόσο μηχανικοί όσο και φυσικοί) αλλά προσωπικά πιστεύω οτι το φυσικό μπορεί να δώσει ισχυρές βάσεις και με ένα μεταπτυχιακό να ασχοληθείς με κάτι πολύ γαμάτο. Απλά πιθανότατα όχι εδώ στην χώρα μας. Εκτός εαν έχεις δικτυωθεί κατάλληλα(που είναι δύσκολο για την φυσική) και εννοείται οτι είσαι εξαιρετικά καλός σε ότι έχεις επιλέξει να κάνεις.

Η χημεία έχει βιομηχανικό κλάδο. Η Φυσική έχει μόνο αυτό της ηλεκτρονικής, την βιομηχανία των ημιαγωγών δηλαδή. Το ερώτημα είναι, γιατί να σπουδάσει κανείς φυσικό για να κάνει ηλεκτρονική, και να μην πάει κατευθείαν να εμβαθύνει στην ηλεκτρονική ως μηχανικός ; Και κατά γενική ομολογία κάποιοι κλάδοι της ηλεκτρονικής ως προς την σχεδίαση απαιτούν εξειδικευμένη γνώση και εμπειρία. Το να ξέρεις την θεωρία είναι απίστευτα χρήσιμο, αλλά είναι ένα μόνο απο τα πολλά skills που χρειάζεται ένας μηχανικός.

Τα πράγματα είναι ακριβώς, μα ακριβώς όπως τα είπε ο Γιάννης πάνω στο θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων. Τώρα το τι μέλλει γένεσθαι... πάντως να πω, όπως είπα και σε άλλο θέμα σε άλλο παιδί, πως δεν χρειάζεται κανείς επαγγελματικά δικαιώματα για να πιάσει δουλειά ως ηλεκτρονικός. Είτε ξέρεις είτε δεν ξέρεις. Άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που αρκετοί ηλεκτρονικοί είναι φυσικοί. Εαν χρειαζόταν αυστηρότατα να είσαι και μηχανικός δεν θα μπορούσαν να καταπιαστούν και εκείνοι.

Θέλω να πω, εαν σε ενδιαφέρει η ηλεκτρονική, τότε κατά την γνώμη μου πάντα, έχεις να κερδίσεις πολλά απο το τμήμα. Ειδικά εαν προσαρμόσεις κατάλληλα το πρόγραμμα σπουδών μέσω των μαθημάτων επιλογής, μπορείς να φτιάξεις ένα πολύ ελκυστικό απο επαγγελματικής άποψης προφίλ, τόσο για εταιρίες στην Ελλάδα όσο και για το εξωτερικό.
 

F1L1PAS

Νεοφερμένος

Ο F1L1PAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, με ενημέρωσε αρκετά για το τι συμβαίνει, αν και θα βγουν στην επιφάνεια και άλλες απορίες...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, με ενημέρωσε αρκετά για το τι συμβαίνει, αν και θα βγουν στην επιφάνεια και άλλες απορίες...
Κανένα πρόβλημα.
Ότι θες ρώτα, είναι σημαντικό να αντλήσεις όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς για να κάνεις την καλύτερη επιλογή για εσένα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top