Μηχανολόγοι Μηχανικοί

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι ολα στο ιδιο επιπεδο δυσκολιας.Υπαρχουν 10 που μπορουν να περαστουν σχετικα ευκολοτερα απο τα υπολοιπα ( βλεπε μηχανισμους , μεταφορα θερμοτητας κλπ ) αλλα αντισταθμιζεται απο την δυσκολια των υπολοιπων. Οπως υπαρχουν και 10-15 μαθηματα που υπερβαινουν κατα πολυ τον μεσο ορο δυσκολιας σε σχεση με τα αντιστοιχα μαθηματα αλλων πανεπιστημιων και απαιτουν εις βαθος κατανοηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν περάσω θα χρωστάω γύρω στα 35 μαθήματα για τη λήψη διπλώματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ezkallithea

Νεοφερμένος

Ο Eni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
θα το εχω σαν 1η επιλογη αλλα με 18.993 δυσκολα θα μπω

2η επιλογη μηχανολογοι ναυπηγοι

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

li@kos pit

Νεοφερμένος

Ο li@kos pit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας
-----------------------------------------
εβγαλα 18.313 μορια.μενω πατρα κ δεν θελω να φυγω.μπορειτε να μ πειτε 2 πραγματακια γ τ μηχανολογους?περισσοτερο σχετικα με τ δουλεια μπορω να κανω οταν τελιωσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Μα τι πνεύμα αντιλογίας είσαι εσύ ρε παιδάκι μου; Δεν ακούς και κανένα. Ψάξ'το μόνος σου και θα δεις ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο.
Εγώ είμαι πνεύμα αντιλογίας ή εσύ που στα περισσότερα ποστ σου βγάζεις μια έντονη αντιπάθεια για το ΑΠΘ(παρ'όλο που σπούδασες εκεί) και μια υπέρμετρη λατρεία για το ΕΜΠ.Έχεις την εντύπωση ότι στο ΕΜΠ όλα είναι τέλεια?Καταλήψεις δεν έχει?Καφενεία δεν έχει?Άσχετους καθηγητές δεν έχει?Όπως όλα τα παραπάνω ισχύουν στο ΑΠΘ ισχύουν και στο ΕΜΠ.Πώς μπορείς να έχεις άποψη και γνώμη για ένα ίδρυμα στο οποίο δεν έχεις σπουδάσει?Από τρίτους δεν μπορείς να σχηματίσεις ορθή άποψη.Δεν σπουδάζω σε κανένα από τα δύο,κατανοώ ότι και τα δύο έχουν σοβαρά προβλήματα αλλά αν βλέποντας έναν οδηγό σπουδών έχεις την εντύπωση ότι βρίσκεις πιο είναι δυσκολότερο κάνεις λάθος.Και όσο για μένα ναι έχω διαβάσει και τους δύο οδηγούς σπουδών όταν ήθελα να δω ποιες σχολές να δηλώσω.Φράσεις τύπου "κλάσεις ανώτερη,δυσκολότερη κλπ" εγώ προσωπικά τις ακούω βερεσέ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σίγουρα στο ΕΜΠ τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Ίσως να είναι και το ίδιο μπάχαλο με το ΑΠΘ. Αλλά για να λέω "μπάχαλο" το τμήμα που σπούδασα, κάτι ξέρω παραπάνω από σένα. Αν έλεγα τα καλύτερα για το πανεπιστήμιο που τελείωσα θα έπρεπε να ανησυχούσες. Όμως όπως και να 'χει το ΕΜΠ είναι το πιο αναγνωρισμένο πολυτεχνείο της Ελλάδας στο εξωτερικό είτε σ' αρέσει είτε όχι και αν είναι να τραβήξει κάποιος του χριστού τα πάθη για να πάρει ένα πτυχίο τότε καλύτερα το όνομα του πανεπιστημίου να είναι δυνατό και πιο αναγνωρίσιμο ώστε να γίνει ευκολότερα δεκτός σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα πανεπιστημίου του εξωτερικού. Και αν εσένα δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, ίσως να υπάρχουν άλλοι εδώ μέσα που ενδιαφέρονται. Τους οδηγούς σπουδών τους ξέρω από έξω και ανακατωτά και είχα κολλητούς και στα 2 τμήματα μηχανολόγων. Έβλεπα τι εργασίες, εργαστήρια και αφού το θέλεις μέχρι και θέματα εξετάσεων είδα στους μεν και στους δε. Η αλήθεια είναι πως το επίπεδο στα 48 μαθήματα είναι αντίστοιχο του ΕΜΠ. Όμως στο ΕΜΠ έχουν 17 μαθήματα παραπάνω. Πριν γίνεις αντιρρισίας μάθε να ψάχνεις και να καταρρίπτεις την άποψη του άλλου με επιχειρήματα. Γι αυτό σταμάτα να μου κολλάς γιατί δεν σε παίρνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Σίγουρα στο ΕΜΠ τα πράγματα δεν είναι ρόδινα. Ίσως να είναι και το ίδιο μπάχαλο με το ΑΠΘ. Αλλά για να λέω "μπάχαλο" το τμήμα που σπούδασα, κάτι ξέρω παραπάνω από σένα. Αν έλεγα τα καλύτερα για το πανεπιστήμιο που τελείωσα θα έπρεπε να ανησυχούσες. Όμως όπως και να 'χει το ΕΜΠ είναι το πιο αναγνωρισμένο πολυτεχνείο της Ελλάδας στο εξωτερικό είτε σ' αρέσει είτε όχι και αν είναι να τραβήξει κάποιος του χριστού τα πάθη για να πάρει ένα πτυχίο τότε καλύτερα το όνομα του πανεπιστημίου να είναι δυνατό και πιο αναγνωρίσιμο ώστε να γίνει ευκολότερα δεκτός σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα πανεπιστημίου του εξωτερικού. Και αν εσένα δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, ίσως να υπάρχουν άλλοι εδώ μέσα που ενδιαφέρονται. Τους οδηγούς σπουδών τους ξέρω από έξω και ανακατωτά και είχα κολλητούς και στα 2 τμήματα μηχανολόγων. Έβλεπα τι εργασίες, εργαστήρια και αφού το θέλεις μέχρι και θέματα εξετάσεων είδα στους μεν και στους δε. Η αλήθεια είναι πως το επίπεδο στα 48 μαθήματα είναι αντίστοιχο του ΕΜΠ. Όμως στο ΕΜΠ έχουν 17 μαθήματα παραπάνω. Πριν γίνεις αντιρρισίας μάθε να ψάχνεις και να καταρρίπτεις την άποψη του άλλου με επιχειρήματα. Γι αυτό σταμάτα να μου κολλάς γιατί δεν σε παίρνει.

Το EMΠ ειναι οντως το πιο αναγνωρισμενο πολυτεχνιο της ελλαδας αλλα μονο το πτυχιο τους εκαστοτε πολυτεχνιου μετραει για να γινεις αποδεκτος σε πανεπιστημιο του εξωτερικου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το EMΠ ειναι οντως το πιο αναγνωρισμενο πολυτεχνιο της ελλαδας αλλα μονο το πτυχιο τους εκαστοτε πολυτεχνιου μετραει για να γινεις αποδεκτος σε πανεπιστημιο του εξωτερικου?

Αυτό μετράει κυρίως. Χρειάζονται συστατικές επιστολές και πιστοποιητικό επάρκειας ξένης γλώσσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Αλλά για να λέω "μπάχαλο" το τμήμα που σπούδασα, κάτι ξέρω παραπάνω από σένα.
Εσύ δεν αναφέρθηκες μόνο στο τμήμα πολιτικών μηχανικών αλλά σε όλες τις σχολές.Τώρα μιλάμε για τους μηχανολόγους όχι για τους πολιτικούς.Αλλά δεν έμεινες μόνο εκεί.Συνέχισες λέγοντας ότι το αντίστοιχο τμήμα στο ΕΜΠ είναι πολύ πολύ καλύτερο.Εκεί αναρωτήθηκα πού το ξέρεις.Σπούδασες και στα δύο?
Όμως όπως και να 'χει το ΕΜΠ είναι το πιο αναγνωρισμένο πολυτεχνείο της Ελλάδας στο εξωτερικό είτε σ' αρέσει είτε όχι και αν είναι να τραβήξει κάποιος του χριστού τα πάθη για να πάρει ένα πτυχίο τότε καλύτερα το όνομα του πανεπιστημίου να είναι δυνατό και πιο αναγνωρίσιμο ώστε να γίνει ευκολότερα δεκτός σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα πανεπιστημίου του εξωτερικού.
Το έχω πει και παλιότερα.Κανένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού δεν σε ρωτάει από ποιο πανεπιστήμιο έρχεσαι.Αυτό που σου ρωτάνε είναι τί μαθήματα διδάχτηκες σε συνδυασμό με το βαθμό πτυχίου.Συνεπώς ο τίτλος του ΕΜΠ δεν πρόκειται να σου ανοίξει πόρτες σε μεταπτυχιακά αν έτσι νομίζεις.Για παράδειγμα ξέρω από έναν γνωστό μου ότι σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια μεταπτυχιακών σπουδών στο κόσμο,το Cranfield ήταν να επιλεχθεί ανάμεσα από μερικούς έλληνες απόφοιτους σε μεταπτυχιακό από ηλεκτρολόγους μηχανικούς και οι υποψήφιοι ήταν από ΕΜΠ,ΑΠΘ,πάτρα και ξάνθη και επελέγη ο υποψήφιος από ξάνθη.Το όνομα λίγη σημασία έχει.
Και αν εσένα δεν σε ενδιαφέρει να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, ίσως να υπάρχουν άλλοι εδώ μέσα που ενδιαφέρονται.
Φυσικά και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό.Έχεις την εντύπωση ότι μπήκα στο πολυτεχνείο για να βρω δουλειά μετά με 700 ευρώ?
Τους οδηγούς σπουδών τους ξέρω από έξω και ανακατωτά και είχα κολλητούς και στα 2 τμήματα μηχανολόγων. Έβλεπα τι εργασίες, εργαστήρια και αφού το θέλεις μέχρι και θέματα εξετάσεων είδα στους μεν και στους δε.
Το περιγράφεις λες και ήσουν όλη την ώρα μαζί τους στα μαθήματα σε κάθε τους βήμα.Σαν να λέμε ότι βλέποντας δύο οδηγούς σπουδών και τις δεδομένες εργασίες και θέματα που "έπεσαν" σε μια εξεταστική κατάλαβες πιο είναι καλύτερο.Okaay!
Πριν γίνεις αντιρρισίας μάθε να ψάχνεις και να καταρρίπτεις την άποψη του άλλου με επιχειρήματα.
Μέσα σε δύο μου ποστ κατάλαβες και το χαρακτήρα μου.Κανένα πρόβλημα.Δυστυχώς δεν έχεις επιχειρήματα να με πείσεις ότι το μεν είναι καλύτερο από το δε.Από φίλους φίλων δεν λες τίποτα.
Γι αυτό σταμάτα να μου κολλάς γιατί δεν σε παίρνει.
Τώρα τρόμαξα.Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
γεια σας
-----------------------------------------
εβγαλα 18.313 μορια.μενω πατρα κ δεν θελω να φυγω.μπορειτε να μ πειτε 2 πραγματακια γ τ μηχανολογους?περισσοτερο σχετικα με τ δουλεια μπορω να κανω οταν τελιωσω

επειδη απο οτι φαινεται προτιμουν να τσακωθουν απο το να σου απαντησουν...ειπα να σε ενημερωσω εγω σχετικα με το αντικειμενο του μηχανολογου μηχανικου μιας και σπουδαζω στο τμημα που στοχευεις.Λοιπον ως διπλωματουχος μηχανολογος μηχανικος εχεις δικαιωμα εκπονησης ηλεκτρομηχανολογικων μελετων,σχεδιασμο μηχανων-αεροσκαφων,να ασχοληθεις με ανανεωσιμες πηγες ενεργειας,βιοκλιματικο σχεδιασμο,ασανσερ,καλοριφερ,8ερμικες εγακταστασεις κλπ!η αληθεια ειναι οτι σου προσφερονται πολλες πιθανοτητες-ευκαιρειες εργασιας οι οποιες προσαρμοζονται αναλογα με το πως επιλεγεις να εφαρμοσεις τις γνωσεις που σου μεταφερονται...!επισης η μηχανολογοι εχουν διεξοδο στα οικονομικα...καταλαμβανοντας ετσι θεσεις στελεχων...!για περισσοτερες πληροφοριες σου παραθετω τον ιστοτοπο των μηχανολογων στη πατρα www.mead.upatras.gr !οτι αλλο θελεις με ρωτας!και συγχαρητηρια!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Κανένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού δεν σε ρωτάει από ποιο πανεπιστήμιο έρχεσαι

Ωχ τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα...Σου λειπει πολυ εμπειρια απο τα ακαδημαικα φιλε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Λοιπον παιδες δινω του χρονου Πανελληνιες και ενω μεχρι τωρα ειχα προβλημα γιατι δεν ηξερα σε ποια σχολη προσανατολιζομαι,τελευταια διαβασα αρκετα για τους μηχανολογους και μπορω να πω οτι μου αρεσε ιδιαιτερα!Θα ηθελα να σας ρωτησω μερικα πραγματα για την επαγγελματικη αποκατασταση και το ποσοστο της ανεργιας στο τομεαν αυτον.Α και επισης αν ειναι απαραιτητες οι πρακτικες ιδιοτητες στην σχολη αυτη(αυτο που λεμε αν "πιανουν τα χερια σου" :xixi:),γιατι τα δικα μου μαλλον δεν πολυποιανουν και δεν την παλευω και πολυ με "χειρωνακτικες" εργασιες.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ωχ τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα...Σου λειπει πολυ εμπειρια απο τα ακαδημαικα φιλε μου.
Δηλαδή όποιος προέρχεται από περιφερειακό πανεπιστήμιο είναι χαμένος από χέρι?Δεν πρόκειται να τον δεχτούν σε κανένα καλό μεταπτυχιακό επειδή το πανεπιστήμιο από το οποίο αποφοίτησε δεν έχει όνομα?Το παράδειγμα που έδωσα παραπάνω με το Cranfield το διάβασες?Α και αυτό που είπα ότι αυτό που ρωτάνε είναι τι μαθήματα διδάχτηκες και όχι το όνομα του πανεπιστημίου που τέλειωσες δεν το επινόησα.Μου το είπε φίλος που σπούδασε τόσο προπτυχιακά όσο και μεταπτυχιακά αγγλία και ανέφερε πως έτσι γίνεται και με τους απόφοιτους ελληνικών πανεπιστημίων όσον αφορά τα μεταπτυχιακά στα αγγλικά πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Δηλαδή όποιος προέρχεται από περιφερειακό πανεπιστήμιο είναι χαμένος από χέρι?Δεν πρόκειται να τον δεχτούν σε κανένα καλό μεταπτυχιακό επειδή το πανεπιστήμιο από το οποίο αποφοίτησε δεν έχει όνομα?Το παράδειγμα που έδωσα παραπάνω με το Cranfield το διάβασες?Α και αυτό που είπα ότι αυτό που ρωτάνε είναι τι μαθήματα διδάχτηκες και όχι το όνομα του πανεπιστημίου που τέλειωσες δεν το επινόησα.Μου το είπε φίλος που σπούδασε τόσο προπτυχιακά όσο και μεταπτυχιακά αγγλία και ανέφερε πως έτσι γίνεται και με τους απόφοιτους ελληνικών πανεπιστημίων όσον αφορά τα μεταπτυχιακά στα αγγλικά πανεπιστήμια.

To εψαξα λιγο και βρηκα οτι το πανεπιστημιο στο οποιο τελιωσες σαφως μετραει αλλα δεν ειναι ο μονος παραγοντας
Οι φοιτητες της επαρχιας δεν ειναι χαμενοι απο χερι απλα πρεπει να καταβαλουν μεγαλυτερη προσπαθεια για να το πετυχουν πραγμα που ισως τους κανει λιγο καλυτερους απο τους υπολοιπους εαν πραγματικα το θελουν και το πετυχουν
Χωρις βεβαια να εχω καποια εμπειρια στο θεμα απλα πραγματα που βρηκα εδω κι εκει λεω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Α και επισης αν ειναι απαραιτητες οι πρακτικες ιδιοτητες στην σχολη αυτη(αυτο που λεμε αν "πιανουν τα χερια σου" :xixi:),γιατι τα δικα μου μαλλον δεν πολυποιανουν και δεν την παλευω και πολυ με "χειρωνακτικες" εργασιες.:D

το μονο που μπορω να σκεφτω ως χειρονακτικη εργασια ειναι το σχεδιο...οπου και ιδεα να μην εχεις(οπως και γω...:P)νομιζω πως με λιγη ενασχοληση μια χαρα θα τη παλεψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
το μονο που μπορω να σκεφτω ως χειρονακτικη εργασια ειναι το σχεδιο...οπου και ιδεα να μην εχεις(οπως και γω...:P)νομιζω πως με λιγη ενασχοληση μια χαρα θα τη παλεψεις...

Το μηχανολογικό σχέδιο είναι γραμμικό σχέδιο όπως και το οικοδομικό και το τοπογραφικό, δηλαδή με όργανα (γνώμονας, διαβήτης κλπ). Όσο σκ***χέρης και να είσαι, με λίγη προσπάθεια θα τα καταφέρεις. Εγώ αμα πιάσω ένα ποτήρι θα το σπάσω, για τέτοιοα επιδεξιότητα μιλάμε. Μία ίσια γραμμή με το χέρι δεν μπορούσα να τραβήξω. Μου λες κάνε ευθεία και έκανα κύκλο. Το σχέδιο στο πανεπιστήμιο το έτρεμα. Παρ' όλα αυτά είναι πολύ εύκολο να περαστεί. Βέβαια το μηχανολογικό σχέδιο είναι πιο δύσκολο από το οικοδομικό αλλά δεν παύει να είναι γραμμικό. Ξέρω ότι δεν κάνω για αρχιτέκτονας καθόλου:'(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Παρ' όλα αυτά είναι πολύ εύκολο να περαστεί. .

καλα μη παιρνεις και ορκο...εγω απο τωρα χρωσταω μηχ σχεδιο Ι,ΙΙ...αλλα ρε γαμωτο autocad ξερω να χρησιμοποιω:'(!και κοβομαι στο σκιτσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
καλα μη παιρνεις και ορκο...εγω απο τωρα χρωσταω μηχ σχεδιο Ι,ΙΙ...αλλα ρε γαμωτο autocad ξερω να χρησιμοποιω:'(!και κοβομαι στο σκιτσο...

Παλεύεται όμως, έτσι δεν είναι; Δεν πρέπει να είναι και από τα πολύ ζόρικα μαθήματα. Να σου πω έχω μια μικρούλα εμπειρία από μηχανολογικό σχέδιο. Όταν πήρα απόφαση να δώσω κατατακτήριες για μηχανολόγος έλεγα να δώσω στους μηχανολόγους ΑΠΘ όπου ένα από τα 3 μαθήματα είναι μηχανολογικό σχέδιο. Αγόρασα ένα βιβλιο και του έριξα μια ματιά. Δεν μπορώ να πω ότι ήταν ιδιαίτερα δύσκολο. Χρόνο και προσπάθεια θέλει μόνο. Μετά έπεσε το μάτι μου στους μηχανολόγους ΕΜΠ, είδα ότι αντί σχέδιο έχουν μηχανική ρευστών και αντί επιστήμη και τεχνολογία υλικών έχουν στοιχεία μηχανών. "Εδώ είμαστε" λέω. Μου έκανε το κλικ αμέσως. Πάντως ότι είναι πιο δύσκολο από το οικοδομικό το αναγνωρίζω.

Αυτές είναι οι μ*******ς του συστήματος. Αφού ξέρεις το autocad τι το θέλουν το σκίτσο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Παλεύεται όμως, έστι δεν είναι;

μωρε παλευεται...αλλα στην αρχη χρειαζεται λιγο εξασκηση...γιατι το μονο που χρειαζεται να βελτιωσεις ειναι ο χρονος...απο κει και περα...ειναι ολα θεμα παρακολουθησης του εργαστηριου!δηλ το θεμα ειναι οτι με το που θα σου δωσει το σχεδιο με τις μερικες τομες και σου ζητησει να κανεις σχεδιο αποσυναρμολογησης ενος μηχανισμου...να μπορεις γρηγορα να διακρινεις τα διαφορα εξαρτηματα και να τα αποτυπωσεις στο χαρτι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδες.:thanks:Αν και με το "χειρωνακτικες" δεν εννοουσα τοσο το σχεδιο κτλ,αλλα περισσοτερο για το αν ασχολεισαι πολυ με συναρμολογηση εξαρτηματων και τετοια πραγματα.Ισχυει κατι τετοιο?Δηλαδη ενας μηχανολογος πρεπει να εχει πρακτικες ικανοτητες σχετικα με μηχανες η αρκουν και οι θεωρητικες μονο?

Το ξερω φαινονται λιγο "χαζες" οι ερωτησεις μου,αλλα προσπαθω να μαθω με τι ακριβως θα ασχολουμαι αν περασω στη σχολη αυτη,ωστε να ξερω αν ταιριαζει με τις δεξιοτητες και τα χαρακτηριστικα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top