Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Όταν λες τομέας? Προφανώς είναι ο Τομέας Ρευστών, το απάντησες και ο ίδιος.

Εννοείς κατεύθυνση? Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Αν θες να ασχοληθείς με Βιοϊατρική Τεχνολογία απλά πάρτο σαν μάθημα επιλογής και μετά βρες τον εν λόγω καθηγητή (Τσαγγάρης) να σου δώσει διπλωματική σ αυτό το θέμα.
Φιλε ευχαριστω για την απαντηση. Αν και ενδιαφερων κλαδος (η Βιοιατρικη Τεχνολογια) δεν νομιζω οτι θα ηθελα μακροπροθεσμα να ασχοληθω εις βαθος με αυτον. Υπαρχουν οπως και στους ηλεκτρολογους πολλες ενδιαφερουσες ειδικοτητες απλα επειδη λογικα θα περασω στην συγκεκριμενη σχολη ψαχνομαι. Να σε ρωτησω μια κατι. Το μονο πραγμα που καλειται να επιλεξει ο καθε φοιτητης της σχολης ειναι κατευθυνση(ενειργειακος, παραγωγης, κατασκευαστης); Δεν εντασσεται σε καποιον τομεα κατα την φοιτηση του( θερμοτητας, μηχανολογικων κατασκευων και αυτοματου ελεγχου,.....);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Yπαρχει κανεις που εδωσε απο κατατακτηριες ως πτυχιουχος ΤΕΙ μηχανολογος και μπηκε σε καποιο πολυτεχνιο?Θελω να ρωτησω καποια πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gear93

Νεοφερμένος

Ο Gear93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά πέρασα Μηχανολόγος Μηχανικός!! κι ο ξάδερφος μου που θα πάει τρίτο έτος τώρα σε αυτήν την σχολή μου πρότεινε αυτό: https://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=118&t=1036 είναι ένας πλήρης οδηγός για ό,τι χρειάζεται να ξέρει κάποιος πρωτοετής.

Γενικά μου είπε πως το https://www.e-polytexneio.gr είναι ένα πολύ χρήσιμο site και πως θα με βοηθήσει πολύ και στην αρχή της σχολής και κατά την διάρκεια της φοίτησης.

Πόσοι περάσατε εδώ? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Weierstrass

Νεοφερμένος

Ο Σώτερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Συγχαρητήρια παιδιά...Εύχομαι τα χρόνια στη σχολή να είναι το ίδιο παραγωγικά με τα προηγούμενα.

@ Λολαρίκος: Οι φοιτητές δεν εντάσσονται σε τομείς παρα μόνο επιλέγουν κατεύθυνση (ενεργειακός, κατασκευαστής,παραγωγής και ΕΕΜΜ). Οι τομείς βοηθούν στην κατηγοριοποίηση της έρευνας κυρίως (από ό,τι έχω καταλάβει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bear50

Νεοφερμένος

Ο Bear50 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά πέρασα Μηχανολόγος Μηχανικός!! κι ο ξάδερφος μου που θα πάει τρίτο έτος τώρα σε αυτήν την σχολή μου πρότεινε αυτό: https://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=118&t=1036 είναι ένας πλήρης οδηγός για ό,τι χρειάζεται να ξέρει κάποιος πρωτοετής.

Γενικά μου είπε πως το https://www.e-polytexneio.gr είναι ένα πολύ χρήσιμο site και πως θα με βοηθήσει πολύ και στην αρχή της σχολής και κατά την διάρκεια της φοίτησης.

Πόσοι περάσατε εδώ? :D

Γειά χαρά μέλλοντικοί συμφοιτητές!

Gear93, που λες πέρασα μια μέρα κι εγώ από το ΕΜΠ (μια που είμαι Αθήνα τελευταία και ψάχνω σπίτι) και πήρε μια ανακοίνωση το μάτι μου με αυτό το url. Με ενθουσίασε η ιδέα ενός forum φοιτητών και μπήκα να δω τι παίζει, με έχουν βοηθήσει ήδη πολύ, να 'ναι καλά τα παιδιά. :)

Μη ψαρώνετε φίλοι, φαίνεται πως θα έχουμε ένα πολύ καλό εργαλείο για τη φοίτησή μας!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas993

Νεοφερμένος

Ο kostas993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πέρασα φέτος Μηχανολόγων Μηχανικών στο ΕΜΠ, θα ηθελα να ρωτησω όποιον γνωρίζει αν υπαρχουν μαθηματα επιλογης στο πρωτο εξαμηνο και αν πρεπει να δυλοθουν κατα την εγγραφή! επίσης στο οδηγο σπουδων 2010-2011 παρατηρησα πως δεν υπαρχει τομέας Εναεριων κ Επιγειων Μεταφορικων Μεσων (ειχα ενημερωθει πως υπαρχει, κυριως αυτος ο τομεας με ενδιαφερει), εχει καταργηθει ή εχει αλλη ονομασια ? (ευχαριστω εκ των προτερων )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μηπως δεν κοιταξες καλα? Για κοιτα τις σελιδες 50, 51 και 52.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas993

Νεοφερμένος

Ο kostas993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ !! απο οτι φαινεται μου διεφυγε! μηπως μπορεις να με βοηθησεις και σχετικα με το μαθημα επιλογής? πρεπει να το δηλώσω κατα την εγγραφή η θα εχω τη δυνατότητα πιο μετά,ωστε να ενημερωθω καλυτερα κ να καταλήξω σε καποιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irene93pan

Νεοφερμένος

Η irene93pan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά κι εγώ πέρασα μηχανολόγων μηχανικών αλλά ακούω ότι έχουν κατάληψη :(
θα μπορέσουμε να γραφτούμε? :confused: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ !! απο οτι φαινεται μου διεφυγε! μηπως μπορεις να με βοηθησεις και σχετικα με το μαθημα επιλογής? πρεπει να το δηλώσω κατα την εγγραφή η θα εχω τη δυνατότητα πιο μετά,ωστε να ενημερωθω καλυτερα κ να καταλήξω σε καποιο ?

Η εγγραφη στα μαθηματα του πρωτου εξαμηνου δεν γινεται την ιδια μερα που οι πρωτοετεις εγγραφονται στη σχολη. Τουλαχιστον ετσι γινοταν οταν ημουν εγω φοιτητης. Οταν πας να εγγραφεις στη σχολη θα σου πουν απο τη γραμματεια αν την ιδια μερα θα εγγραφεις στα μαθηματα του πρωτου εξαμηνου και αν οχι τοτε ποτε θα γινει η εγγραφη στα υποχρεωτικα μαθηματα και στο μαθημα επιλογης του πρωτου εξαμηνου. Λογικα μια φορα υποβαλλεις αιτηση για τα μαθηματα και δηλωνεις και το μαθημα επιλογης. Αν θες τη γνωμη μου δηλωσε την πολιτικη οικονομια. Θα σου ειναι περισσοτερο χρησιμη απο τα αλλα μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gear93

Νεοφερμένος

Ο Gear93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ !! απο οτι φαινεται μου διεφυγε! μηπως μπορεις να με βοηθησεις και σχετικα με το μαθημα επιλογής? πρεπει να το δηλώσω κατα την εγγραφή η θα εχω τη δυνατότητα πιο μετά,ωστε να ενημερωθω καλυτερα κ να καταλήξω σε καποιο ?

παιδιά κι εγώ πέρασα μηχανολόγων μηχανικών αλλά ακούω ότι έχουν κατάληψη :(
θα μπορέσουμε να γραφτούμε? :confused: :worry:

παιδιά ο ξάδερφος μου που θα πάει τρίτο έτος μηχανολόγων μου είπε πως αυτό: https://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=118&t=1036 είναι ανοιχτό για να ρωτάμε ως επισκέπτες τα παιδιά που είναι ήδη στην σχολή ό,τι απορίες έχουμε μέχρι να μπορέσουμε να γραφτούμε και να συμμετέχουμε κανονικά στο site (όπως σε αυτό που είμαστε τώρα)

επίσης εκτός από τις απορίες που μπορούμε να ρωτήσουμε έχει και ενδιαφέροντες οδηγίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas993

Νεοφερμένος

Ο kostas993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδιά κι εγώ πέρασα μηχανολόγων μηχανικών αλλά ακούω ότι έχουν κατάληψη :(
θα μπορέσουμε να γραφτούμε? :confused: :worry:

Πηρα τηλεφωνο σημερα στη γραματεια και μου ειπαν απο Δευτρερα κανονικα οι εγγραφες !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Weierstrass

Νεοφερμένος

Ο Σώτερ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

kostas993

Νεοφερμένος

Ο kostas993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Έκανε κανεις την ηλεκτρονικη εγγραφή ; ειναι απλη η διαδικασια ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Έκανε κανεις την ηλεκτρονικη εγγραφή ; ειναι απλη η διαδικασια ;
Ναι ρε πανευκολο ειναι.
Τωρα τι κανουμε παμε τα δικαιολογητικα στην γραμματεια απλα; Πρεπει να παμε οι ιδιοι η μπορει και καποιο εξουσιοδοτημενο απο εμας προσωπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Πέρασα φέτος Μηχανολόγων Μηχανικών στο ΕΜΠ, θα ηθελα να ρωτησω όποιον γνωρίζει αν υπαρχουν μαθηματα επιλογης στο πρωτο εξαμηνο και αν πρεπει να δυλοθουν κατα την εγγραφή! επίσης στο οδηγο σπουδων 2010-2011 παρατηρησα πως δεν υπαρχει τομέας Εναεριων κ Επιγειων Μεταφορικων Μεσων (ειχα ενημερωθει πως υπαρχει, κυριως αυτος ο τομεας με ενδιαφερει), εχει καταργηθει ή εχει αλλη ονομασια ? (ευχαριστω εκ των προτερων )
οι τομεις στη σχολη εχουν να κανουν με την οργανωση των καθηγητων και των εργαστηριων και ειναι 6:
- Βιομηχ. Διοίκησης & Επιχειρ. Έρευνας
- Θερμότητας
- Μηχ. Κατασκευών & Αυτομάτου Ελέγχου
- Πυρηνικής Τεχνολογίας
- Ρευστών
- Τεχνολογίας των Κατεργασιών
στο 4ο ετος χωριζομαστε σε 4 κατευθυνσεις που μεταξυ μας τις λεμε τομεις η ροες. αυτες ειναι :
-παραγωγης
-ενεργειας
- Εναεριων κ Επιγειων Μεταφορικων Μεσων
-κατασκευων
μαθημα επιλιγης δηλωνεις με την εγγραφη , αλλα κατα 95% μπορεις να το αλλαξεις. ευκολοτερο ειναι η φιλοσοφια(για μενα)
οποιοσδηποτε μηχανολογος, για βοηθεια, σχολια σχετικα με μαθηματα κλπ, pm me
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

capfil

Νεοφερμένος

Ο capfil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά καλησπέρα!είμαι και εγώ ένα από τα άτομα που θέλουν να περάσουν στους μηχ μηχ του εμπ και θέλω τα φώτα σας... επειδή είχα ακούσει πολλά για τα στοιχεια μηχανών 2 ξεκίνησα να παρακολουθώ τα στοιχεια μηχανών 1 με την προϋπόθεση να γνωρίζω περίπου τι γίνεται μ'αυτό το μάθημα..ξεκίνησα φέτος την παρακολούθηση αλλα βλέπω ότι έχω κενά από την μηχανική.ειδικά με τις τάσεις (κάθετες και διατμητικές).πήγα στην βιβλιοθηκη να βρω βιβλία αλλα δεν βρίσκω.και στον οδηγό σπουδών δεν λέει ποιο σύγγραμμα είναι σε κάθε μάθημα.οποτε θα ήθελα να μου πείτε από ποιο σύγγραμμα διδάσκουν στην μηχανικη 1.2.3.και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμη.ευχαριστώ εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
https://service.eudoxus.gr/public/departments/courses/1642/2011

εδώ όλα τα βιβλία που είναι για τη σχολή μηχανολόγων. πατάς ctrl+f και αρχίζεις να γράφεις τον τίτλο του μαθήματος και θα το εντοπίζει... (πρόσφατα διάβασα ότι το 90% των χρηστών ίντερνετ δεν γνωρίζει το ctrl+f γι'αυτό το γράφω :P )

συγκεκριμένα στα στοιχεία δίνεται το : ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΗΧΑΝΩΝ ΤΟΜΟΣ Α', ΓΡΑΙΚΟΥΣΗΣ ΡΟΒΕΡΤΟΣ
από την βιβλιοθήκη-εκτός αν είσαι ήδη μέλος του εμπ σε άλλη σχολή- δεν θα μπορείς να δανειστείς, έτσι νομίζω τουλάχιστον, αλλά ρώτα καλού κακού.

αν επιτρέπεται, με πανελλήνιες ή με κατατακτήριες θες να μπεις? (απλά μου φαίνεται περίεργο που πας στα στοιχεια :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Διαβασα αρκετες σελιδες απο το θεμα αλλα πουθενα δεν ειδα κατι που να με ενδιαφερει καθως ειναι μια απο τις σχολες που "στοχευω".

Σαν σχολη εχει ερευνηυτικες προοπτικες;;; Ξερω πως εχει επαγγελμιτικη αποκατατσταση παντως και οτι ασχολειται με ενα ευρυ πεδιο.

ΥΓ->Δεν εννοω αποκλειστικα του ΕΜΠ γενικοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
υποθετω οτι ρωτας για ερευνα εντος του πανεπιστημιου.
σιγουρα ειναι εφικτο να ασχοληθεις,υπαρχουν πολυ ενδιαφεροντα πραγματα να κανεις, αλλα δε θα το συνιστουσα, μπλεκεις με το ελληνικο δημοσιο, με τη σαπιλα του πανεπιστημιου στα χειροτερα της. η δουλεια ειναι απειρη, η αμοιβη ελαχιστη. εχω δει αξιολογους ανθρωπους να τα παρατανε. πραγματικα δε βλεπω το λογο να δουλεψεις για το πανεπιστημιο, αν δε γουσταρεις το καθηγητιλικι,. γιατι να μην κανεις την ιδια δουλεια για μια εταιρια? ετσι και αλλιως η δουλεια του μηχανικου ειναι να καινοτομει, ειτε στο δημοσιο ειτε στον ιδιωτικο τομεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top