Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
τι δουλειες κανουν ακριβως;μιλαμε για εξωτερικο;

εβλεπα αποσπασματα του βιντεο,οχι ολοκληρο,δεν ξερω αν ειπαν

οι μελετες και ο σχεδιασμος του πλοιου απαιτουν λογικα ειδικη καταρτιση,ειναι κατι αλλο.Θα υπαρχουν και θεσεις που σαφως μπορουν να καλυψουν και οι ΜΜ...η εμπειρια στην θαλασσα και το μπαρκο υποθετω ειναι για να δουλεψεις μεσα στα πλοια ως μηχανικος;

στην ερευνα της ΤΕΕ οι Ναυπηγοι δηλωναν πως δεν εχουν σημαντικο ανταγωνισμο απο τους ΜΜ...

μια συνεντευξη με τα παιδια θα ειχε ενδιαφερον για ολα αυτα τα θεματα.

Και οι δυο δουλευουν στην Ελλαδα. Ο ενας σε γραφεια ναυτιλιακης και ο αλλος ως μηχανικος σε πλοιο. Και κανενας απο τους δυο δεν εχει κανει master.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
πολυ ενδιαφερον...

εντωμεταξυ χθες μαθαμε πως οι ΝΜΜ μπορουν να υπογραφουν και ενεργειακες μελετες...γενικα τελικα εχουν διαφορες αυτες οι σχολες;μιλω για την αγορα εργασιας

μονο καποια ειδικα θεματα; π.χ σχεδιασμος πλοιου;(και αμα)

εγω ως τριτος,κοιταζοντας μοναχα τα προγραμματα σπουδων τους και τα επαγγελματικα δικαιωματα πιστευω πως θεσεις αρχιμηχανικου μεσα σε πλοιο,μπαρκο δηλαδη, μπορουν να καλυψουν οι ΜΜ,οπως και καποιες θεσεις στα γραφεια.Ομως θεσεις κρατικες,νηογνωμονες ,πραγματογνωμονες κ.λπ που θελουν τις υπογραφες των ΝΜΜ δεν πιστευω πως μπορουν να καλυφτουν απο ΜΜ,ουτε και θεσεις για σχεδιαση,μελετη πλοιου που χρειαζονται καταρτιση.Για εκτιμησεις δεν ξερω...γενικα ειναι ενα καλο ερωτημα...θα ειχε ενδιαφερον μια κουβεντα τετοια με ατομα της δουλειας

edit εδω τα παιδια δειχνουν να εχουν γνωση εκ των εσω
https://www.nautilia.gr/forum/showthread.php?41631-%C1%F1%F7%E9%EC%E7%F7%E1%ED%E9%EA%FC%F2-%F3%E5-%ED%E1%F5%F4%E9%EB%E9%E1%EA%DE-%E5%F4%E1%E9%F1%E5%DF%E1-%28Marine-Superintendent%29/page3

εχει ενδιαφερον δειτε το οσοι ενδιαφερονται,κανει λογο για την θεση των μηχανικων στα πλοια,
νομιζω και τα παιδια των ΤΕΙ ναυπηγικης μπορουν να εργαστουν μεταξυ αλλων

και εδω
https://www.nautilia.gr/forum/showth...EF%EB%EF%E3%F9%ED-%CC%E7%F7%E1%ED%E9%EA%F9%ED

μπαρκο γραφει δεν συνηθιζεται να κανουν οι ναυπηγοι
γενικα ολο το forum ειναι εξειδικευμενο και ενδιαφερον

edit2 στο νημα των ΝΜΜ αυτου του φορουμ,ενας Ναυπηγος δινει πολυτιμη πληροφορηση για οσους την αναζητουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Γενικά θέλω να πιστεύω ότι το λάθος που κάνουμε στην Ελλάδα είναι οι μεταπτυχιακές σπουδές να γίνονται αυτομάτως μετά τη λήψη του βασικού πτυχίου και όχι αφού έχουμε βγει στην αγορά ώστε πλέον να γνωρίζουμε πότε υπάρχει η πραγματική ανάγκη για κάποιο μεταπτυχιακό που να ενισχύει κανονικά το επαγγελματικό προφίλ (και όχι απλά ως συλλογή πτυχίων και αυτο-επιβραβεύσεις σε βαθμούς).

Αναγκη για μεταπτυχιακο υπαρχει οταν δεν υφισταται ή υφισταται μερικως η καταρτιση η απαιτουμενη σε καποια εξειδικευση που θελουμε να ασκησουμε.ετσι δεν ειναι;


παντως δεν το ειχα προσεξει και πολυ το master της ΝΜΜ,βιαστηκα να το κρινω...ειναι καλο προγραμμα και ενδιαφερον,αλλο τωρα αν δεν δινει επαγγελματικα δικαιωματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Δυστυχώς, οι συνάδελφοι στο βιντεάκι αναφέρουν τη πικρή αλήθεια. Πρακτικά όποιος δεν έχει πρόσβαση σε ναυτιλιακή και καράβια πάει σπιτάκι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

davidg

Νεοφερμένος

Ο davidg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
καλησπερα!!σκεφτομαι αμα γραψω καλα στις πανελλαδικες να δηλωσω για μηχανολογων στο ΕΜΠ!γενικα σαν ιδεα μου αρεσει αρκετα η μηχανικη,αλλα ακουω απ ολους οτι ειναι πολυ δυσκολη σχολη,θελει διαβασμα επιπεδου πανελλαδικων συνεχεια κτλ!προφανως δεν εχω σκοπο απλα να περασω και να ευελπιστω να περασω με καποιο μαγικο τροπο τα μαθηματα,αλλα δε σκοπευω να νιωθω οτι δινω πανελληνιες για 5 ακομα χρονια :P γενικα με μια καλη επαφη με τη σχολη και παρακολουθηση των μαθηματων,με ενα διαβασμα μισης-μιας ωρας στο σπιτι,βγαινει η σχολη ή μπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ουτε καν, μην τρελενεσαι. Η αληθεια ειναι οτι οταν μπεις μεσα θα ψιλοπηξεις, δεν ειναι τπτ, ολοι το παθαμε. Αν παρακολουθησεις ολα τα μαθηματα θα αφηνεις τα κοκκαλα σου στα αμφιθεατρα, χρειαζεται εξυπνη και οχι υπερβολικη προσπαθεια για να τα βγαλεις περα με τα μαθηματα. Ο,τι αλλη απορια εχεις ρωτα με. Α και να μη διαλεξεις σχολη με βαση αν ειναι δυσκολη ή οχι, δεν υπαρχει ευκολη σχολη, να διαλεξεις με βαση τι σου αρεσει να κανεις.

Τι εννοεις σ αρεσει η Μηχανικη? Σ αρεσει αυτος ο κλαδος της Φυσικης ή κατι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

davidg

Νεοφερμένος

Ο davidg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
εσυ ας πουμε εχεις την ευχερεια να βγαινεις καμια βολτα καθε μερα ή να ασχολεισαι με αλλες δραστηριοτητες?εννοω οτι απ οσα εχω ακουσει μου αρεσει σαν αντικειμενο,και μου αρεσει που ειναι και αρκετα "χειροπιαστο"..και το προγραμμα σπουδων που εχω τσεκαρει ειναι ανδιαφερον,αν και προς το παρον ακαταλαβιστικο :P ευχαριστωωω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΠα

Νεοφερμένος

Ο ΝικοςΠα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
εσυ ας πουμε εχεις την ευχερεια να βγαινεις καμια βολτα καθε μερα ή να ασχολεισαι με αλλες δραστηριοτητες?εννοω οτι απ οσα εχω ακουσει μου αρεσει σαν αντικειμενο,και μου αρεσει που ειναι και αρκετα "χειροπιαστο"..και το προγραμμα σπουδων που εχω τσεκαρει ειναι ανδιαφερον,αν και προς το παρον ακαταλαβιστικο :P ευχαριστωωω :)
Εχω έναν φίλο στους Ηλεκτρολόγους και δεν νομίζω το διάβασμα να έχει τόσο μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε αυτές τις δύο σχολές οπότε θα σου πω αυτό:Και τις βόλτες σου θα μπορείς να κάνεις σχεδόν καθημερινά και ότι άλλο θες.(Μην ξεχνας στο πολυτεχνείο τα εργαστήρια δεν είναι απαραίτητα ;p --δεν ξέρω αν τελικά αυτό είναι καλό ή όχι-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
εσυ ας πουμε εχεις την ευχερεια να βγαινεις καμια βολτα καθε μερα ή να ασχολεισαι με αλλες δραστηριοτητες?εννοω οτι απ οσα εχω ακουσει μου αρεσει σαν αντικειμενο,και μου αρεσει που ειναι και αρκετα "χειροπιαστο"..και το προγραμμα σπουδων που εχω τσεκαρει ειναι ανδιαφερον,αν και προς το παρον ακαταλαβιστικο :P ευχαριστωωω :)

Πρωτο πραγμα που θα κανεις αν ερθεις στους Μηχανολογους ειναι να ξεχασεις το Λυκειο και τον τροπο διαβασματος του λυκειου. Αν δεις οχτω μαθηματα με ενα τομο το καθενα για βιβλιο και πιασεις να τα διαβασεις λυκειακα σε συνδυασμο με παρακολουθηση, τοτε δεν θα εχεις χρονο οχι για δραστηριοτητες, ουτε για να πας στην τουαλετα. Παρακολουθεις οσα κρινεις εσυ σωστο (τα περισσοτερα ευκολα-δυσκολα βγαινουν και χωρις), διαβαζεις εξυπνα (παλια θεματα, ασκησεις που λυνονται μεσα στην αιθουσα κ.ο.κ) και ασχολεισαι με εργασιες, καλο ειναι και με τις προαιρετικες. Ετσι δεν εχεις θεμα. Παραδειγμα εξετασης. Σε μαθημα Μαθηματικων περυσι παρακολουθησα καθε μαθημα μεχρι Γεναρη , κραταγα σημειωσεις, διαβαζα καμια βδομαδα απο το βιβλιο των καθηγητων και εγραψα ασσο. Φετος χωρις να θυμαμαι σχεδον τιποτα, αφιερωνω 2-3 μερες βασικη θεωρια και κανα δυο μερες παλια θεματα και περασα με 7 χωρις να εχω πατησει καν στην αιθουσα. Δεν ειναι το ποσο διαβαζεις αλλα το πως ;)

Αυτο που αναφερεις ειναι το ''Μηχανιλικι'', οχι η Μηχανικη.

Εχω έναν φίλο στους Ηλεκτρολόγους και δεν νομίζω το διάβασμα να έχει τόσο μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε αυτές τις δύο σχολές οπότε θα σου πω αυτό:Και τις βόλτες σου θα μπορείς να κάνεις σχεδόν καθημερινά και ότι άλλο θες.(Μην ξεχνας στο πολυτεχνείο τα εργαστήρια δεν είναι απαραίτητα ;p --δεν ξέρω αν τελικά αυτό είναι καλό ή όχι-)

Εξαρταται απο το μαθημα, σε καποια μαθηματα ειναι απαραιτητα και βοηθανε και σε αλλα ειναι προαιρετικα και δινουν καμια μοναδα και αν. Βεβαια τα εργαστηρια τουλαχιστον στα πρωτα ετη των Μηχανολογων ειναι λιγα (3ο εξαμηνο ειχαμε ενα νομιζω υποχρεωτικο) και στην πλειοψηφια τους η εκθεση που πρεπει να παραδοσεις μετα ειναι ευκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

davidg

Νεοφερμένος

Ο davidg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Πρωτο πραγμα που θα κανεις αν ερθεις στους Μηχανολογους ειναι να ξεχασεις το Λυκειο και τον τροπο διαβασματος του λυκειου. Αν δεις οχτω μαθηματα με ενα τομο το καθενα για βιβλιο και πιασεις να τα διαβασεις λυκειακα σε συνδυασμο με παρακολουθηση, τοτε δεν θα εχεις χρονο οχι για δραστηριοτητες, ουτε για να πας στην τουαλετα. Παρακολουθεις οσα κρινεις εσυ σωστο (τα περισσοτερα ευκολα-δυσκολα βγαινουν και χωρις), διαβαζεις εξυπνα (παλια θεματα, ασκησεις που λυνονται μεσα στην αιθουσα κ.ο.κ) και ασχολεισαι με εργασιες, καλο ειναι και με τις προαιρετικες. Ετσι δεν εχεις θεμα. Παραδειγμα εξετασης. Σε μαθημα Μαθηματικων περυσι παρακολουθησα καθε μαθημα μεχρι Γεναρη , κραταγα σημειωσεις, διαβαζα καμια βδομαδα απο το βιβλιο των καθηγητων και εγραψα ασσο. Φετος χωρις να θυμαμαι σχεδον τιποτα, αφιερωνω 2-3 μερες βασικη θεωρια και κανα δυο μερες παλια θεματα και περασα με 7 χωρις να εχω πατησει καν στην αιθουσα. Δεν ειναι το ποσο διαβαζεις αλλα το πως ;)

Αυτο που αναφερεις ειναι το ''Μηχανιλικι'', οχι η Μηχανικη.



Εξαρταται απο το μαθημα, σε καποια μαθηματα ειναι απαραιτητα και βοηθανε και σε αλλα ειναι προαιρετικα και δινουν καμια μοναδα και αν. Βεβαια τα εργαστηρια τουλαχιστον στα πρωτα ετη των Μηχανολογων ειναι λιγα (3ο εξαμηνο ειχαμε ενα νομιζω υποχρεωτικο) και στην πλειοψηφια τους η εκθεση που πρεπει να παραδοσεις μετα ειναι ευκολη.

σωστο διαβασμα..θα το θυμαμαι ;) μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο με τη μηχανικη και το μηχανιλικι? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
σωστο διαβασμα..θα το θυμαμαι ;) μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο με τη μηχανικη και το μηχανιλικι? :hmm:

Η Μηχανικη ειναι κλαδος της φυσικης, δν εχει σχεση με το επαγγελμα του μηχανικου. Σαν μηχανολογος θα εχεις 3 μαθηματα απευθειας μηχανικης, αλλο ενα κλασικης μηχανικης (φυσικη Ι) και αλλα μαθηματα που θα σου χρειαζονται.

Αυτο που εσυ μπορει να εχεις στο μυαλο σου σα δουλεια ενος μηχανικου, πχ να σχεδιαζεις ενα κινητηρα V8 στον υπολογιστη και να γουσταρεις ειναι πολυ λαϊκα το μηχανιλικι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Η Μηχανικη ειναι κλαδος της φυσικης, δν εχει σχεση με το επαγγελμα του μηχανικου. Σαν μηχανολογος θα εχεις 3 μαθηματα απευθειας μηχανικης, αλλο ενα κλασικης μηχανικης (φυσικη Ι) και αλλα μαθηματα που θα σου χρειαζονται.

Αυτο που εσυ μπορει να εχεις στο μυαλο σου σα δουλεια ενος μηχανικου, πχ να σχεδιαζεις ενα κινητηρα V8 στον υπολογιστη και να γουσταρεις ειναι πολυ λαϊκα το μηχανιλικι.
Φιλε να σε ρωτησω,σπουδαζω στο Παπει Στατιστικη αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενος,ειμαι 20 χρονων ,πιστευεις οτι αξιζει καποιος να ξαναδωσει να περασει στη σχολη σου,δεδομενου φυσικα οτι του αρεσει η σχολη,δηλαδη κατα μεσο ορο σε ποσα χρονια παιρνει διπλωμα ενας μεσος φοιτητης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Νομιζω ο μ.ο. αποφοιτησης ειναι γυρω στα 7 χρονια. Αν σ αρεσει πραγματικα το αντικειμενο τοτε ναι, αλλα να εισαι σιγουρος γιατι αλλιως θα ειναι πολυ δυσκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Νομιζω ο μ.ο. αποφοιτησης ειναι γυρω στα 7 χρονια. Αν σ αρεσει πραγματικα το αντικειμενο τοτε ναι, αλλα να εισαι σιγουρος γιατι αλλιως θα ειναι πολυ δυσκολα...
Σε ευχαριστω για την απαντηση,σε ρωτησα γιατι εχω ακουσει ακομα και για 8 μιση χρονια μεσος ορος ,αν και 7 χρονια πολλα ειναι παλι για μεσο ορο,δηλαδη και ο καλυτερος σε 5 δε το βγαζει,ισως να ειναι δυσαναλογο το φορτο μαθηματων,αλλα μαλλον δεν το αποφασιζω γιατι θα μαι 28 και ακομα θα σπουδαζω γαμα το!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

davidg

Νεοφερμένος

Ο davidg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Η Μηχανικη ειναι κλαδος της φυσικης, δν εχει σχεση με το επαγγελμα του μηχανικου. Σαν μηχανολογος θα εχεις 3 μαθηματα απευθειας μηχανικης, αλλο ενα κλασικης μηχανικης (φυσικη Ι) και αλλα μαθηματα που θα σου χρειαζονται.

Αυτο που εσυ μπορει να εχεις στο μυαλο σου σα δουλεια ενος μηχανικου, πχ να σχεδιαζεις ενα κινητηρα V8 στον υπολογιστη και να γουσταρεις ειναι πολυ λαϊκα το μηχανιλικι.

εχω την εντυπωση οτι και τα δυο μου αρεσουν. Δηλαδη,συμφωνα με οσα εχω δει απο το προγραμμα σπουδων,στα πρωτα εξαμηνα κανεις καποια γενικης φυσεως μαθηματα (Μαθηματικα,Φυσικη ,Μηχανικη κτλ κτλ) και μετα αρχιζει η "εξειδικευση"?(Στοιχεια Μηχανων,Θερμοδυναμικη,Δυναμικη Μηχανων κ.α.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σε ευχαριστω για την απαντηση,σε ρωτησα γιατι εχω ακουσει ακομα και για 8 μιση χρονια μεσος ορος ,αν και 7 χρονια πολλα ειναι παλι για μεσο ορο,δηλαδη και ο καλυτερος σε 5 δε το βγαζει,ισως να ειναι δυσαναλογο το φορτο μαθηματων,αλλα μαλλον δεν το αποφασιζω γιατι θα μαι 28 και ακομα θα σπουδαζω γαμα το!:hmm:

Δεν ειναι απιθανο να τη βγαλεις στα πεντε, αλλα πρεπει να ασχολεισαι πολυ, να εισαι και λιγο τυχερος, να να να. Δεν ειναι το πιο συνηθισμενο αλλα δεν ειναι και απιθανο.

εχω την εντυπωση οτι και τα δυο μου αρεσουν. Δηλαδη,συμφωνα με οσα εχω δει απο το προγραμμα σπουδων,στα πρωτα εξαμηνα κανεις καποια γενικης φυσεως μαθηματα (Μαθηματικα,Φυσικη ,Μηχανικη κτλ κτλ) και μετα αρχιζει η "εξειδικευση"?(Στοιχεια Μηχανων,Θερμοδυναμικη,Δυναμικη Μηχανων κ.α.)

Πρωτα δυο εξαμηνα κανεις Μαθηματικα-Φυσικη κατα κυριο λογο (Μαθηματικα ΙΑ, ΙΒ, ΙΙΑ, ΙΙΒ, ΙΙΙΑ, Φυσικη Ι, ΙΙ, Μηχανικη Ι,ΙΙ,ΙΙΙ). 3ο-4ο εξαμηνο ξεκινας με Θερμοδυναμικη, Στοιχεια, Ηλεκτρονικα και αλλα τετοια μαθηματα. 5ο και 6ο εξαμηνο κανεις 2-3 μαθηματα απο καθε τομεα στη σχολη (Κατεργασιες, ΟΠΔΕ, Δυναμικη, ΜΕΚ κλπ) οποτε με το τελος του 3ου ετους να διαλεξεις κατευθυνση (Κατασκευαστης, Ενεργειακος, Παραγωγης ή Αεροναυπηγος). 7ο-9ο εξαμηνο κανεις νομιζω 5 μαθηματα της κατευθυνσης ανα εξαμηνο και αλλα δυο επιλογης, μπορει να ειναι οποιοδηποτε αλλο μαθημα της σχολης, ακομα και κορμου αλλης κατευθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

davidg

Νεοφερμένος

Ο davidg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δεν ειναι απιθανο να τη βγαλεις στα πεντε, αλλα πρεπει να ασχολεισαι πολυ, να εισαι και λιγο τυχερος, να να να. Δεν ειναι το πιο συνηθισμενο αλλα δεν ειναι και απιθανο.



Πρωτα δυο εξαμηνα κανεις Μαθηματικα-Φυσικη κατα κυριο λογο (Μαθηματικα ΙΑ, ΙΒ, ΙΙΑ, ΙΙΒ, ΙΙΙΑ, Φυσικη Ι, ΙΙ, Μηχανικη Ι,ΙΙ,ΙΙΙ). 3ο-4ο εξαμηνο ξεκινας με Θερμοδυναμικη, Στοιχεια, Ηλεκτρονικα και αλλα τετοια μαθηματα. 5ο και 6ο εξαμηνο κανεις 2-3 μαθηματα απο καθε τομεα στη σχολη (Κατεργασιες, ΟΠΔΕ, Δυναμικη, ΜΕΚ κλπ) οποτε με το τελος του 3ου ετους να διαλεξεις κατευθυνση (Κατασκευαστης, Ενεργειακος, Παραγωγης ή Αεροναυπηγος). 7ο-9ο εξαμηνο κανεις νομιζω 5 μαθηματα της κατευθυνσης ανα εξαμηνο και αλλα δυο επιλογης, μπορει να ειναι οποιοδηποτε αλλο μαθημα της σχολης, ακομα και κορμου αλλης κατευθυνσης.

η Μηχανικη Ι,ΙΙ και ΙΙΙ ειναι απλα καποιοι πιο "εξειδικευμενοι" τομεις της Φυσικης Ι και ΙΙ ετσι?Για να το φερω σε επιπεδο λυκειου που ξερω,ειναι σαν να λεμε οτι Φυσικη Ι και ΙΙ ειναι ολη η υλη της φυσικης με κυματα ταλαντωσεις κτλ και απλα η Μηχανικη ειναι το στερεο?
α και κατι ακομα,ειχα δει οτι στο τελευταιο εξαμηνο κανεις τη διπλωματικη σου.Τι ακριβως ειναι αυτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
η Μηχανικη Ι,ΙΙ και ΙΙΙ ειναι απλα καποιοι πιο "εξειδικευμενοι" τομεις της Φυσικης Ι και ΙΙ ετσι?Για να το φερω σε επιπεδο λυκειου που ξερω,ειναι σαν να λεμε οτι Φυσικη Ι και ΙΙ ειναι ολη η υλη της φυσικης με κυματα ταλαντωσεις κτλ και απλα η Μηχανικη ειναι το στερεο?
α και κατι ακομα,ειχα δει οτι στο τελευταιο εξαμηνο κανεις τη διπλωματικη σου.Τι ακριβως ειναι αυτη?

Φυσικη Ι ειναι κυριως νομοι Νευτωνα, εξισωσεις κινησης κλπ με παραγωγους και ολοκληρωματα μεσα. Φυσικη ΙΙ ειναι Ηλεκτρισμος. Μηχανικη Ι ειναι απαραμορφωτο στερεο και κινηματικη. Μηχανικη ΙΙ ειναι παραμορφωσιμο στερεο και δυναμικη. Μηχανικη ΙΙΙ ειναι αντοχη των υλικων νομιζω και εχει κι αυτη ενα κομματι του παραμορφωσιμου.

Για οποιαδηποτε απορια εχεις μπορεις να κοιταξεις και τον οδηγο σπουδων https://www.mech.ntua.gr/gr/studies/ugrads/studyguide/ME_GR_2013-2014.pdf.

Για τη διπλωματικη εργασια αναφερεται αναλυτικα στη σελιδα 36
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

davidg

Νεοφερμένος

Ο davidg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Φυσικη Ι ειναι κυριως νομοι Νευτωνα, εξισωσεις κινησης κλπ με παραγωγους και ολοκληρωματα μεσα. Φυσικη ΙΙ ειναι Ηλεκτρισμος. Μηχανικη Ι ειναι απαραμορφωτο στερεο και κινηματικη. Μηχανικη ΙΙ ειναι παραμορφωσιμο στερεο και δυναμικη. Μηχανικη ΙΙΙ ειναι αντοχη των υλικων νομιζω και εχει κι αυτη ενα κομματι του παραμορφωσιμου.

Για οποιαδηποτε απορια εχεις μπορεις να κοιταξεις και τον οδηγο σπουδων https://www.mech.ntua.gr/gr/studies/ugrads/studyguide/ME_GR_2013-2014.pdf.

Για τη διπλωματικη εργασια αναφερεται αναλυτικα στη σελιδα 36

ενδιαφεροντα ακουγονται :P τον εχω δει τον οδηγο σπουδων,αλλα δεν ειχα παρατηρησει οτι αναφερεται και στη διπλωματικη.τελος παντων,ας δουμε τι θα γινει με τις πανελληνιες προς το παρον,και βλεπουμε μετα για τη σχολη :whistle: ευχαριστω και παλι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η παρακολουθηση Φυσικων και Μηχανικων πιστεψε με δν ειναι καθολου ενδιαφερουσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top