Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΑΠΘ

jimp

Νεοφερμένος

Ο jimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, έχοντας συγκεντρώσει αρκετά μόρια πολύ πιθανόν να περάσω στο συγκεκριμένο τμήμα.

Θα ήθελα να μου πείτε τις εντυπώσεις σας, το πόσο ενδιαφέρον είναι τα μαθήματα (σίγουρα βέβαια εξαρτάται και από τον καθένα αυτό) αλλά και τις επαγγελματικές προοπτικές που προσφέρει, είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό.

Είδα τον οδηγό σπουδών της σχολής και αυτός ήταν ο κύριος λόγος που την διάλεξα απλώς θέλω κι άλλες γνώμες. Γενικά έχει αρκετή θεωρία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Επειδή κατάλαβα ότι θα παίξω οριακά για το ΕΜΠ εχω κάποιες απορίες για το ΑΠΘ(τμήμα μηχανολόγων-->βιομηχαν.διοίκηση )
1)Αναγνωρίζεται το πτυχίο του ΑΠΘ ως master όπως του ΕΜΠ?
2)Παρέχει ευκαιρίες για MBA μεταπτυχιακό (ελλάδα ή εξωτερικό)
3)Επίπεδο σπουδών γενικότερα? συγκρίσιμο με ΕΜΠ?
4)Είναι εξίσου αναγνωρισμένο στο εξωτερικό?
Και αν έχετε γενικά + και - θα ενδιαφερόμουν να τα ακούσω .

1.Κανενα πτυχιο πουθενα δεν αναγνωριζεται ως μαστερ,μη τρως τον παπα.Ουτε στο ΕΜΠ ουτε στο ΑΠΘ.Απλα σου δινει ενα χαρτι το ΕΜΠ απο οτι ξερω που λεει κατι για ισοτιμια,το οποιο φυσικα και δεν το αναγνωριζει κανεις εξω.

2.Τα ΜΒΑ χρειαζονται εργασιακη εμπειρια για να σε παρουν.Μεταπτυχιακα φυσικα και μπορεις να κανεις οπουδηποτε,θα εχεις ηδη ενα πολυ καλο χαρτι στα χερια σου.Τωρα σε τι πανεπιστημιο εξαρταται και απο βαθμο πτυχιου ποσο θα το κυνηγησεις κτλ.

3.Αχ αυτο το ΕΜΠ ολοι για το τοπ πανεπιστημιο στον κοσμο το εχετε.:P Με τις λιγες γνωριμιες που εχω,αλλα και με βαση αυτο που ακουσα απο τους εξωτερικους αξιολογητες που εκαναν την αξιολογηση των ελληνικων τμηματων καπου το Νοεμβριο, οι φοιτητες του δικου μας τμηματος φαινονταν περισσοτερο ικανοποιημενοι απο τους αντιστοιχους μηχανολογους του ΕΜΠ,ενω και οι ιδιοι αξιολογητες ειπαν οτι ειχαν λιγοτερες παρατηρησεις και προτασεις για αλλαγες για το ΑΠΘ.

4.Το ειπα και παραπανω,το ονομα του πανεπιστημιου δεν εχει τη βαρυτητα που νομιζετε.Δηλαδη αν εχουν μια αιτηση για μεταπτυχιακο καπου στην Αγγλια,εναν απο ΕΜΠ με βαθμο 6 και εναν απο ΑΠΘ με βαθμο 9 ποιον νομιζεις οτι θα παρουν?Το μονο που αλλαζει ειναι οι καθηγητες και τα κονε που μπορουν να σου προσφερουν και πιστεψε με σε μας εχουμε παρα πολυ αξιολογους που θα σε βοηθησουν.(Φυσικα υπαρχουν και οι κομπλεξικοι που ειναι και αυτοι αρκετοι,εκει απλα περνας το μαθημα τους και δεν τους ξαναμιλας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παράρτημα Διπλώματος (Δίπλωμα Μηχανολόγου Μηχανικού)
https://www.meng.auth.gr/el/education/curriculum/diploma-supplement.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Το τμημα μηχανολογων απο φετος εχει περα απο την art και ομαδα που κατασκευάσει μοτοσυκλέτα και θα παρει μερος στον διαγωνισμο motostudent που θα γιινει το καλοκαιρι του 2016 στην ισπανια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μιας και ξεθάψατε το θέμα (βαριόμουν να ψάξω για να πω την αλήθεια) , να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος υποψήφιος μελλοντικός συμφοιτητής;
Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι η πρώτη μου επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Με ποιο κριτηριο διαλεγεις Μηχ-Μηχ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Έχω κάποιες βασικές ερωτήσεις σχετικά με το τμήμα και τους μηχανολόγους μηχανικούς γενικότερα. Παρακαλώ πολύ ας μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει έστω και σε μία ερώτηση.

1) Έχει το τμήμα αυτό που λέμε "βαριές δουλειές" και "βαριά εργαστήρια"; (κοπές κ.α.)
2) Είναι περισσότερο θεωρητικές ή πρακτικές οι σπουδές;(Είμαι εντελώς αδέξιος, δεν πιάνουν καθόλου τα χέρια μου)
3) Όλοι όσοι μπαίνουν πρέπει να είναι τρελαμένοι με μηχανές ή να έχουν καλή σχέση με το γράσο όπως λένε κάποιοι;
4) Τομέα Ενέργειας η Βιομηχανικής Διοίκησης θα ήθελα και θέλω να πιστεύω ότι αυτά δεν είναι πολύ πρακτικά;
5) Κάποιοι λένε ότι είναι ξεπερασμένα αυτά που ασχολούνται οι ΜΜ... τι πιστεύετε σχετικά με αυτό;;; Είναι ξεπερασμένα;;;

Άλλες σχολές που σκέφτομαι είναι οι ΗΜΜΥ(αν και δεν τρελένομαι για Πληροφορική για την πηγαίνουν οι περισσότεροι) και το Φυσικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Γενικα τα χερια σου δεν τα λερωνεις.
1)υπαρχουν καποια εγαστηρια στο α και γ ετος που γινονται στο μηχανουργιου αλλα οι φοιτητες δεν τορναρουν ουτε φρεζαρουν
2)συγκριτικα με καποιο τει νομιζω θα ελαγα ποιο θεωρηικες .αλλα ειναι σκετικο με τι θες να κανεις και με τι συγκρινεις.
3)οχι απαραιτητα αλλα κακα τα ψεματα εχει αρκετα και για μηχανες αλλα μπορεις να ασχοληθεις και υλικα και με βιομηχανικη διοικησει η με ενεργειακους τομεις που δεν ειναι αμεσσα μηχανες πχ μεταδοση θερμοτητας
4) γιατι το λες αυτο μια χαρα εφαρμογες εχουν
5)αν οι ζωη του ανθρωπου δεν ηταν τοσο συνδεμενη με μηχανες θα ηταν σωστο.

Αν δεν σε αρεσει ο προγραμματισμος νομιζω δεν εχει νοημα να πεις οτι παω ημμη για το κομματι του μηχανολογου .
οτι αλλο θες ρωτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
thoba19 πιστεύεις ότι κάποιος που όπως λέμε "δεν πιάνουν τα χέρια του" μπορεί να τα καταφέρει μέσα στην σχολή και να την τελειώσει όπως όλοι οι υπόλοιποι φοιτητές;;; Ένας σύμβουλος σπουδών μου είπε σχετικά με αυτό το ερώτημα ότι κάποιος, του οποίου τα χέρια πιάνουν", έχει απλώς ένα μπόνους για την σχολή σε σχέση με τους άλλους; Τι πιστεύεις;

Επίσης, αν πάω ΗΜΜΥ, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πάω τομέα Ενέργειας. Αξίζει μόνο για τον τομέα ενέργειας να πάω ΗΜΜΥ (δεν τρελαίνομαι και για πληροφορική); Ή μήπως να πάω ΜΜ που με ενδιαφέρουν επιπλέον και τα οικονομικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Δηλαδη τι μπονους παραπανω εχει ;
Αν σε ενδιαφερει ο τομεας τις ενεργεια νομιζω ειναι καλητερη λυση να βαλεις το τμημα των μηχανολογων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μπόνους σχετικά με τα πρακτικά θέματα και τις χειρωνακτικές εργασίες. Επίσης συνήθως τα παιδιά που "πιάνουν τα χέρια τους" τους βοηθάει αυτό και στον τρόπο σκέψης που χρειάζεται να έχει κάποιος μηχανικός. Έτσι μου είπε. Εσύ τι πιστεύεις; Πρέπει να είναι κάποιος καλός στις δουλειές τις χειρωνακτικές για να σπουδάσει και να γίνει μηχανολόγος;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Μπόνους σχετικά με τα πρακτικά θέματα και τις χειρωνακτικές εργασίες. Επίσης συνήθως τα παιδιά που "πιάνουν τα χέρια τους" τους βοηθάει αυτό και στον τρόπο σκέψης που χρειάζεται να έχει κάποιος μηχανικός. Έτσι μου είπε. Εσύ τι πιστεύεις; Πρέπει να είναι κάποιος καλός στις δουλειές τις χειρωνακτικές για να σπουδάσει και να γίνει μηχανολόγος;;;

Κοιτα δεν ξερω τι φανταζεται οτι γινεται αλλα εως τωρα μαστορεματα δεν καναμε .ο στοχος του τμηματος ειναι να βγουν επιστεμονες με θεωρητικες γνωσεις ουτε θα μπεις στη διαδικασια να κανεις μια επεξεργασια πχ στη φρεζα ουτε τιποτα προφανος σε γινεται επιδειξη πως λειτουργουν αλλα δεν θα εξεταστεις πρακτικα πως κανεις κατι σε αυτη .τωρα οσο αφορα πως μεταφραζει πιανουν τα χερια σου αν λεμε οτι μπορεις νς κανεις κατι για να δεις πως ειναι αυτο μπορει απλα να το κανεις σε με προγραμματα σχεδιασεις στον υπολογιστει.αλλα γενικα ο ορος πιανουν τα χερια σου ειναι γενικος ομως ισως να εχει συμασια για καποιο φοιτητη του τμηματις μηχανολογιας του τει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shikabalas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολύκαστρο (Κιλκίς). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Να σου πω και εγω την αποψη καθως ειχα ακριβως τον ιδιο "φοβο" οταν εψαχνα για τη σχολη και πιστεψε με πιο ανικανος με τα χερια απο οτι εγω αποκλειεται να εισαι. :D

Γενικα η σχολη δεν εχει πολλα εργαστηρια κυριως λογω υποδομων,οποτε δεν θα χρειαστει να πιασεις πολλα πραγματα,γινονται ολα κυριως θεωρητικα. Παρ'ολα αυτα, μετα απο 5 χρονια αυτο που βλεπω ειναι οτι οντως,οσοι συμφοιτητες κατεχουν και το πρακτικο κομματι,στροφαρουν και πιο γρηγορα για οτιδηποτε μηχανολογικο συζηταμε στην ταξη ή μεταξυ μας. Παραδειγμα,μαθηματα οπως Μηχ. Σχεδιο και Στοιχεια Μηχανων με ταλαιπωρησαν πααααρα πολυ ακριβως επειδη δεν εχω το πρακτικο μυαλο να κατανοησω τι ειναι αυτο που βλεπω και πως ακριβως συνδεεται το ενα εξαρτημα με το αλλο ωστε να λειτουργησει. Σε σημειο να νοιωθω τελειως τουβλο ομως.:P

Ακομα και ετσι καταφερα να ανταπεξελθω,με τη βοηθεια και φιλων που τα πιανουν πιο καλα απο μενα βεβαια,και χρωσταω 5 για πτυχιο εχοντας και εξεταστικη Σεπτεμβρη που πιστευω για το επιπεδο δυσκολιας της σχολης ειναι πολυ καλα. Τομεα διαλεξα και εγω Βιομηχανικη Διοικηση,αλλα επειδη οπως καταλαβες και παραπανω ποτε δνε ειχα ιδιαιτερο παθος για μηχανολογια,αμαξια κτλ. σκεφτομαι το μεταπτυχιακο μου να ειναι καθαρα σε Χρηματοοικονομικα ή Management και να μην ασχοληθω με το μηχανηλικι.

Οσο για τους ΗΜΜΥ εγω δεν τους διαλεξα καθοτι μισουσα οτιδηποτε ειχε να κανει με ρευμα στο λυκειο,οποτε δεν το ειχα ποτε ως επιλογη.Και να ξερεις τα περισσοτερα μαθηματα ειναι για ρευματα και οχι για υπολογιστες οπως πολλοι νομιζουν.

Σε γενικες γραμμες αν σε ενδιαφερει η ενεργεια,θα ελεγα να δηλωσεις μηχανολογους.Αντιθετα αν εισαι πιο πολυ των οικονομικων, πανε σε καποια οικονομικη σχολη και ας σου λενε οι γυρω σου "τζαμπα τα μορια,εχει κυρος το πολυτεχνειο" κτλ. Ο μηχανικος στην Ελλαδα πεθανε ετσι και αλλιως.Εγω αν γυρνουσα το χρονο πισω θα πηγαινα χρηματοοικονομικα,πιστευω ειναι μια σχολη που ανετα θα την εβγαζα στα 4 χρονια και πλεον θα ημουν εξω να κανω μεταπτυχιακο.Αλλα αυτο ειναι καθαρα προσωπικο.Αυτα απο μενα οτι αλλο θες να ρωτησεις ειμαι στη διαθεση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
πολύ ωραία αυτά που γράφεις shikabala.....

1η θα δηλώσω ΗΜΜΥ απλώς δεν είναι και σίγουρο αν θα την πιάσω.... έχω πολλές πιθανότητες... και εγώ σκέπτομαι ακριβώς ότι θέλω ρεύματα και όχι πληροφορική... την πληροφορική ως ένα σημείο μόνο και ως εργαλείο για ο,τι άλλο κάνουμε την θέλω προσωπικά....

2η Μηχανολόγος αν και φοβάμαι ότι θα καταλήξω και εγώ να πάρω τομέα Βιομηχανικής Διοίκησης και να ασχοληθώ με τα οικονομικά που όμως μου αρέσουν(σε συνδυασμό καλύτερα όμως και με κάτι ακόμα).... δεν το έχω πραγματικά καθόλου με τις μηχανές.... οι φίλοι μου ας πούμε όταν συζητάνε ακόμα και για αυτοκίνητα μου είναι εντελώς αδιάφορα.... και γενικά είμαι φλύαρος ας το πούμε.... είμαι καλύτερος στις ιδέες και στις σκέψεις παρά στην πράξη πόσο μάλλον αν αφορά εξαρτήματα και μηχανές

και σκέπτομαι μήπως τελικά βάλω 2ο φυσικό αν και έχω πολλούς ενδοιασμούς..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Στο σχεδιο 2 νομιζω ειναι λιγο λαθος να σε λενε πραγματα που θα τα δεις στα στοιχεια ισως για αυτο και να σε δυσκολεψαν αλλα ειναι υπερβολικα δυσκολο για α ετος .

shikabala θα ηταν ευκολο να αναφερεις τα +\- του ποιο ερωτικου τομεα κατα ιακωβου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Έχω κάποιες βασικές ερωτήσεις σχετικά με το τμήμα και τους μηχανολόγους μηχανικούς γενικότερα. Παρακαλώ πολύ ας μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει έστω και σε μία ερώτηση.

1) Έχει το τμήμα αυτό που λέμε "βαριές δουλειές" και "βαριά εργαστήρια"; (κοπές κ.α.)
2) Είναι περισσότερο θεωρητικές ή πρακτικές οι σπουδές;(Είμαι εντελώς αδέξιος, δεν πιάνουν καθόλου τα χέρια μου)
3) Όλοι όσοι μπαίνουν πρέπει να είναι τρελαμένοι με μηχανές ή να έχουν καλή σχέση με το γράσο όπως λένε κάποιοι;
4) Τομέα Ενέργειας η Βιομηχανικής Διοίκησης θα ήθελα και θέλω να πιστεύω ότι αυτά δεν είναι πολύ πρακτικά;
5) Κάποιοι λένε ότι είναι ξεπερασμένα αυτά που ασχολούνται οι ΜΜ... τι πιστεύετε σχετικά με αυτό;;; Είναι ξεπερασμένα;;;

Άλλες σχολές που σκέφτομαι είναι οι ΗΜΜΥ(αν και δεν τρελένομαι για Πληροφορική για την πηγαίνουν οι περισσότεροι) και το Φυσικό...

1) Οχι
2) Θεωρητικες
3) Ουτε καν, οι περισσοτεροι μπηκαν για το καλο πτυχιο
4) Ο Τομεας ΒΔΕΕ απο αντικειμενο γαμαει. Η Ενεργεια ειναι πιο κορεσμενη. Και τα δυο ειναι θεωρητικα (θα λιωσεις τα κομπιουτερακια)
5) Εχουν 1.000.000 διαφορετικα αντικειμενα.

πολύ ωραία αυτά που γράφεις shikabala.....

και γενικά είμαι φλύαρος ας το πούμε.... είμαι καλύτερος στις ιδέες και στις σκέψεις παρά στην πράξη πόσο μάλλον αν αφορά εξαρτήματα και μηχανές

Πολυ χρησιμο να ξερεις να πεις επιστημονικα την παπαρια σου. Περα απο πλακα τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
1. Μηχανολογικό Σχέδιο* Τετάρτη: 9.12.2015 στις 17:00-21:00 559-560
2. Τεχνολογία Υλικών** Πέμπτη: 10.12.2015 στις 18:00-21:00 553-554
3. Θερμοδυναμική ** Παρασκευή: 11.12.2015 στις 18:00-21:00 553-554

Σημείωση:
* Η γραπτή εξέταση, για το Μηχανολογικό Σχέδιο περιλαμβάνει:
1. Θεωρητικό μέρος (χωρίς χρήση σημειώσεων). Οι απαντήσεις καταχωρούνται σε σχετικό φυλλάδιο, το οποίο διανέμεται από τους εξεταστές.
2. Σχεδιαστικό μέρος (με χρήση σημειώσεων).

Οι εξεταζόμενοι θα πρέπει να έχουν μαζί τους τα προσωπικά τους όργανα σχεδίασης (μολύβια, τρίγωνα, χάρακες, διαβήτη, καμπυλόγραμμα, σβηστήρα). Επίσης, θα πρέπει να είναι εφοδιασμένοι με κόλλες σχεδίασης Schoeller, μεγέθους Α2. Η χρήση τάβλας σχεδίασης είναι προαιρετική και δεν απαιτείται μελάνωμα του σχεδίου.

** Δεν επιτρέπονται βιβλία ή σημειώσεις.

Σύμφωνα με την παρ. 7γ της Υπ.Απ. αρ.Φ1/192329/Β3/16.12.2013, «κατά την πρώτη ημέρα των εξετάσεων οι υποψήφιοι υποχρεούνται να βρίσκονται στο χώρο των εξετάσεων μία (1) ώρα νωρίτερα. Τις υπόλοιπες ημέρες, υποχρεούνται να προσέρχονται μισή ώρα (30 λεπτά) νωρίτερα».


Θεσσαλονίκη, 19 Νοεμβρίου 2015
Από τη Συνέλευση του Τμήματος
Μηχανολόγων Μηχανικών



https://www.meng.auth.gr/el/about/news/2015-2016/2015-11-20.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2015-2016
https://www.meng.auth.gr/el/education/studentnews/2015-2016/2016-01-26.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

offer

Νεοφερμένος

Ο offer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Που μπορώ να βρω σημειώσεις για τα μαθήματα;Στο μηχ/κο σχέδιο 2 ποτε γράφεσαι σε εργαστηριο , είναι αλφαβητικά τα τμήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αν θες να αγορασεις υπαρχουν στη προοπτικη για καποια μαθηματα .στο σχεδιο 2 γραφεσαι στην αρχη του εξαμηνου αν εισαι 1 ετος ειναι αλφαβητικα για ποιο μεγαλους οπου υπαρχει θεση ελευθερη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top