Μηχανογραφικό τον Ιούλιο τελικά για το 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Να και μια είδηση που μάλλον θα χαροποιήσει αρκετούς από σας.

Τον Ιούλιο θα συμπληρώσουν και εφέτος το μηχανογραφικό τους δελτίο οι υποψήφιοι για την ανώτατη εκπαίδευση. Η ηγεσία του υπουργείου Παιδείας αποσύρει τελικά την πρόταση για συμπλήρωσή του τον Μάρτιο, καθώς αυτή η προοπτική προκάλεσε αντιδράσεις στην εκπαιδευτική κοινότητα. Σύμφωνα με πληροφορίες, η απόφαση αυτή είναι οριστική. Με την εφαρμογή του νέου συστήματος για την εισαγωγή στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, το 2013, θα εξεταστεί ξανά και ο τρόπος συμπλήρωσης του μηχανογραφικού.

Η αρχική πρόταση του υπουργείου, όπως ανακοινώθηκε πριν από μερικούς μήνες, αφορούσε τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού δελτίου τον Μάρτιο κάθε χρονιάς και προτού ανακοινωθεί η βαθμολογία των υποψηφίων. Η πρόταση συνδέθηκε κυρίως με την πρόθεση για μείωση του εξεταστικού χρόνου, ενώ θα αποτελούσε το πρώτο «βήμα» για την εφαρμογή του νέου εξεταστικού συστήματος το 2013.

Παράλληλα, ο υφυπουργός Παιδείας κ. Ι. Πανάρετος είχε ανακοινώσει ότι στο μέλλον θα καταργηθούν οι ξεχωριστές εξετάσεις για τους ομογενείς, ενώ θα αλλάξουν και οι προϋποθέσεις εισαγωγής των υποψηφίων που είναι αλλοδαποί. Οπως δήλωνε μάλιστα ο υφυπουργός Παιδείας με τον τρόπο που κατατίθεται σήμερα το μηχανογραφικό δελτίο καθυστερεί η έκδοση των αποτελεσμάτων και ο προγραμματισμός των οικογενειών πηγαίνει πίσω, καθώς όλοι περιμένουν το τέλος του Αυγούστου για να μάθουν πού έχουν εισαχθεί.

Ωστόσο, εκπαιδευτικοί και μαθητές «εξεγέρθηκαν» και μόνο στην ιδέα ότι τα μηχανογραφικά θα συμπληρώνονται πριν από την ανακοίνωση της βαθμολογίας, κάτι που αποτελεί κάθε χρόνο τον... οδηγό για την επιλογή των σπουδών που θα ακολουθήσουν. Το θέμα αυτό μάλιστα αποτέλεσε και ένα από τα αιτήματα καταλήψεων που έγιναν τον περασμένο μήνα σε σχολεία. « Το σύστημα που ισχύει με την κατάθεση του μηχανογραφικού τον Ιούλιο είναι σωστό και δεν υπάρχει κανένας λόγος να αλλάξει » λέει σχετικά στο «Βήμα» το μέλος της Ομοσπονδίας καθηγητών μέσης εκπαίδευσης (ΟΛΜΕ) κ. Θ. Κοτσυφάκης . « Κάθε παιδί ξέρει πού έχει πετύχει και έχει τη δυνατότητα να επιλέξει συνδυασμό Σχολών που θα αυξήσουν τις πιθανότητες εισαγωγής του.Αν αλλάξει αυτό το σύστημα τα παιδιά θα μπερδευτούν χωρίς λόγο » καταλήγει ο κ. Κοτσυφάκης.

Πάντως, το υπουργείο Παιδείας σχεδιάζει από την επόμενη χρονιά που θα εφαρμοστεί το νέο πρόγραμμα στα Λύκεια να εισαγάγει ολοκληρωμένα προγράμματα επαγγελματικού προσανατολισμού που θα βοηθούν τους μαθητές να επιλέξουν από νωρίς τις σπουδές που θα ακολουθήσουν, χωρίς να επηρεάζονται από παράγοντες όπως η επιτυχία τους σε άλλα τμήματα.

Πηγή:
https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=367403&dt=16/11/2010
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
ευτυχως......δεν ειχαμε αλλη δουλεια στην τελευταια στροφη να τρεχουμε για μηχανογραφικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τελικά, υπάρχει θεός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κρίμα... Έτσι δεν γίνεται πάντα? Όταν ανακοινώνεται κάτι σωστό, η αδράνεια μας κάνει να αντιδρούμε και το σωστό χάνεται. Φυσικά "σωστό" κατά τη γνώμη μου, άλλος μπορεί να θεωρεί "σωστό" το αντίθετο. Δικαίωμα μας...
Πάει λοιπόν το όνειρο για τις πιο νωρίς και πιο μεγάλες διακοπές. Χάνεται και η ευκαιρία να βάλουμε τις σχολές με βάση τις πραγματικές μας προτιμήσεις και όχι με τα μόρια μας...
Πανηγυρίστε λοιπόν εσείς που τα μόρια θα σας καθορίσουν τι σας αρέσει. Πανηγυρίστε εσείς που δεν στοχεύετε σε κάτι αγαπημένο, αλλά σε ότι νάναι. Πανηγυρίστε εσείς που χωρίς τα μόρια δεν θα μπορούσατε να λύσετε το σταυρόλεξο του μηχανογραφικού, κάνοντας τις αλχημείες σας κοιτάζοντας τις αντιστοιχίες των σχολών για να εκμεταλλευτείτε έναν άδικο για τους υπόλοιπους νόμο...
Περιμένω πολλά -1 στο μήνυμα μου. Δεκτά με χαμόγελο... :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Πάντως, πέρα από τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα που έχει η κατάθεση του μηχανογραφικού τον Μάρτιο ή τον Ιούλιο, νομίζω πως αυτό ακριβώς το σκηνικό είναι ένα πάρα πολύ καλό μάθημα για όλους μας. Επειδή το θέμα αφορούσε μια μεγάλη μερίδα μαθητών, καλό θα ήταν να το παρακολουθήσουμε λίγο αποστασιοποιημένα, μιας και μπορούμε άνετα να το παραλληλίσουμε με πολλά άλλα θέματα πολιτικής, και όχι μόνο του Υπουργείου Παιδείας φυσικά.

Βγαίνει πριν κανένα δίμηνο η πληροφορία περί μηχανογραφικών τον Μάρτιο. Τίποτα γραπτό, τίποτα επίσημο. Η πληροφορία ήταν εντελώς ανεπίσημη και φυσικά, προφορική. Μετρήθηκαν οι αντιδράσεις των ενδιαφερομένων, μαθητών, καθηγητών, φροντιστών, γονέων, υπαλλήλων του Υπουργείου, πανεπιστημιακών, κτλ. Και εφόσον οι ιθύνοντες του Υπουργείου κατάλαβαν ότι έχουν κάνει μαλακία, και μάλιστα κυρίως ως προς τον χρονική στιγμή διαρροής της πληροφορίας, εύκολα μπορούν να το πάρουν πίσω.

Ηθικό δίδαγμα: Ποτέ μην πιστεύετε τίποτα αν δεν το δείτε γραπτώς απο επίσημη ανακοίνωση ή δελτίο τύπου.

Ηθικό δίδαγμα νο.2: Ως εκ τούτου, όσο σίγουρη ήταν η κατάθεση των μηχανογραφικών τον Μάρτιο, άλλο τόσο σίγουρη είναι και για τον Ιούλιο. Ή μάλλον, εφόσον ο κανονισμός δεν έχει αλλάξει, την στιγμή που μιλάμε, τα πράγματα θα γίνουν όπως πέρσι. Μέχρι νεωτέρας.

Ηθικό δίδαγμα νο.3: Όσο απαράδεκτος ήταν ο χρόνος κατά τον οποίο διέρρευσε η πρώτη πληροφορία, άλλο τόσο απαράδεκτος είναι και ο χρόνος που διέρρευσε η δεύτερη πληροφορία. Θέλω να πω ότι ΟΚ, ήταν που ήταν μαλακία να σας τα αλλάξουν μια φορά μετά την έναρξη της χρονιάς, αλλά πιστεύω ότι πολλοί από τους μαθητές το είχαν πάρει απόφαση. Όσο ανακουφιστικό και αν είναι αυτό για τους περισσότερους μαθητές, σίγουρα προκαλεί μια αναταραχή σε κάποιους άλλους. Αν είσαι ένας άνθρωπος που έχει σχέση με την εκπαίδευση (δηλαδή σίγουρα ΟΧΙ η Άννα Διαμαντοπούλου), ξέρεις πολύ καλά πως τέτοιες κινήσεις μόνο ζημιογόνες μπορεί να είναι. Αν έχεις σκοπό να κάνεις αλλαγές, κάντες την σωστή στιγμή: Ή πριν την σχολική χρονιά, ή μετά την λήξη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Κρίμα... Έτσι δεν γίνεται πάντα? Όταν ανακοινώνεται κάτι σωστό, η αδράνεια μας κάνει να αντιδρούμε και το σωστό χάνεται. Φυσικά "σωστό" κατά τη γνώμη μου, άλλος μπορεί να θεωρεί "σωστό" το αντίθετο. Δικαίωμα μας...
Πάει λοιπόν το όνειρο για τις πιο νωρίς και πιο μεγάλες διακοπές. Χάνεται και η ευκαιρία να βάλουμε τις σχολές με βάση τις πραγματικές μας προτιμήσεις και όχι με τα μόρια μας...
Πανηγυρίστε λοιπόν εσείς που τα μόρια θα σας καθορίσουν τι σας αρέσει. Πανηγυρίστε εσείς που δεν στοχεύετε σε κάτι αγαπημένο, αλλά σε ότι νάναι. Πανηγυρίστε εσείς που χωρίς τα μόρια δεν θα μπορούσατε να λύσετε το σταυρόλεξο του μηχανογραφικού, κάνοντας τις αλχημείες σας κοιτάζοντας τις αντιστοιχίες των σχολών για να εκμεταλλευτείτε έναν άδικο για τους υπόλοιπους νόμο...
Περιμένω πολλά -1 στο μήνυμα μου. Δεκτά με χαμόγελο... :)


Αγαπητέ (Δία) ,
Εγώ προσωπικά είμαι καλός μαθητής (όχι άριστος αλλά καλός)
Εγώ ανήκω στις λίγες-πολλές(?) περιπτώσεις που δε θα αλλάξουμε γνώμη εντελώς για το τι θέλουμε με βάση τα μόρια!
Εγώ έχω κάπου στα 5-6 τμήματα στο νού μου και δεν μπορώ να κατασταλάξω σε ποιά σειρά να τα βάλω,i'm completely confused ,μόλις λοιπόν θα βγάλω χ μόρια δε θα πώ , (αχ εβγαλα παραπάνω απ'όσα περίμενα...θα πάω ΗΜΜΥ τελικά) , θα παραμείνω εκει!
Απλώς δε θα έχω το άγχος,θα λέω οκ τα πιάνω και τα 6 τμήματα πχ. Ότι δηλώσεις , θα ακολουθήσεις.Το να έδινα εγώ Μηχανογραφικό τον Μάρτιο θα ήταν ψυχοφθόρο!Έχεις δίκιο σε αυτά που λες αλλά εγώ δε θα μπορούσα παρα να κοιτάω και τον εαυτό μου , καλά η κοινή γνώμη αλλά τι θα κάνω και εγώ...και αυτο με ανακούφισε λίγο και χάρηκα!
Ελπίζω να καταλαβαίνεις!
Και επίσης να σου επισημάνω ότι είμαι τρίτεκνος και θα μπορούσα μια χαρά να το εκμεταλλευτώ αλλά δε γουστάρω απλά να έρθω Αθήνα, μόνο αν δεν πιάνω κανένα τμήμα της επιθυμίας μου και προκειμένου να μην περάσω στην Κολοπετινίτσα , να έρθω Αθήνα!Εγώ προσωπικά θα σου βάλω +1 όχι -1 πάντως! (γιατί πολλοί εκμεταλλεύονται [τη κατάθεση μηχανογραφικού κανονικά- δικαίωμα μετεγγραφής] και αναλόγως πράττουν - όχι όλοι όμως)!

Φιλικά,
Χρήστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Κρίμα... Έτσι δεν γίνεται πάντα? Όταν ανακοινώνεται κάτι σωστό, η αδράνεια μας κάνει να αντιδρούμε και το σωστό χάνεται. Φυσικά "σωστό" κατά τη γνώμη μου, άλλος μπορεί να θεωρεί "σωστό" το αντίθετο. Δικαίωμα μας...
Πάει λοιπόν το όνειρο για τις πιο νωρίς και πιο μεγάλες διακοπές. Χάνεται και η ευκαιρία να βάλουμε τις σχολές με βάση τις πραγματικές μας προτιμήσεις και όχι με τα μόρια μας...
Πανηγυρίστε λοιπόν εσείς που τα μόρια θα σας καθορίσουν τι σας αρέσει. Πανηγυρίστε εσείς που δεν στοχεύετε σε κάτι αγαπημένο, αλλά σε ότι νάναι. Πανηγυρίστε εσείς που χωρίς τα μόρια δεν θα μπορούσατε να λύσετε το σταυρόλεξο του μηχανογραφικού, κάνοντας τις αλχημείες σας κοιτάζοντας τις αντιστοιχίες των σχολών για να εκμεταλλευτείτε έναν άδικο για τους υπόλοιπους νόμο...
Περιμένω πολλά -1 στο μήνυμα μου. Δεκτά με χαμόγελο... :)


Φίλε Δια, μπορεί εσύ να έχεις διαφορετική άποψη απο τη πλειοψηφία των υπόλοιπων υποψηφιον, πράγμα φυσικά αποδεκτό. Το μήνυμα μα σου όμως εκτός απο ύφος αποκρουστικό (αυτά τα "πανηγυρίστε" θυμίζουν λόγο πολιτικού απο το μπαλκόνι) δεν έχει και καμία λογική. Δεν μπορώ να καταλάβω απο που έβγαλες το συμπέρασμα πως όσοι θέλουν να καταθέσουν μηχανογραφικό μετά τις εξετάσεις "στοχεύουν σε οτι ναναι" και "τα μόρια καθορίζουν τις επιλογές τους".
Προσωπικά, αν και δεν καιγόμουν κιόλας, προτιμούσα να καταθέσω το μηχανογραφικό μου μετά τις εξετάσεις και οι λόγοι είναι πολλοί. Πρώτον, αν και έχω έχω συγκεκριμένες επιλογές στο μυαλό μου δεν έχω ακόμα κατασταλάξει ποιά σχολή θέλω να δηλώσω πρώτη. Θα μου πεις τώρα τι περιμένω να αποφασίσω. Απλά θα προτιμούσα αφού έχουν τελειώσει οι εξετάσεις να κάτσω και να το σκεφτώ με την ησυχία μου μακριά απο το άγχος και την βαβούρα που τις περιβάλει. Είναι διαφορετικό να πρέπει να αποφασίσεις εν μέσω προετοιμασίας και διαφορετικό να έχεις τον χρόνο και την ηρεμία να αποφασίσεις χωρίς να σε αγχώνει τίποτα περι μαθημάτων. Μπορεί κάποιοι να έχουν ήδη αποφασίσει τι θέλουν να δηλώσουν πολύ καιρό πριν, αυτό όμως δεν σημαίνει πως και οι υπόλοιποι δεν έχουν το δικαίωμα να κάνουν την επιλογή τους μέχρι και την τελευταία στιγμή. Δεν λέω πως το μηχανογραφικό το Μάρτιο θα σου στερούσε αυτό το δικαίωμα, αλλά όπως εξήγησα και παραπάνω οι καταστάσεις είναι διαφορετικές. Απο την άλλη αν ξέρεις τα μόρια σου είσαι και κάπως πιο κατατοπισμένος και έχεις το χρόνώο να σκευτείς επιλογές που δεν σκεφτόσουν πριν. Μπορεί εσύ να είσαι σίγουρος πως θα γραψεις αρκετά για να πιάσεις την πρώτη επιλογή σου, όμως σίγουρα θα υπάρξουν περιπτώσεις που δεν θα γράψουν όσο περιμένουν και θα αναγκαστούν να επιλέξουν σχολές που πριν δεν σκεφτονταν. Αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι στερούν την θέση απο κάποιον άλλον ούτε ότι τα μόρια καθορίζουν τις επιλογές τους. Μπορεί να μην μπορούν να πετύχουν κάτι αγαπημένο όπως λές τουλάχιστον όμως θα έχουν την ευκαιρία να αξιολογίσουν καλύτερα τις υπόλοιπες επιλογές τους. Δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτό σου στερεί το δικαίωμα να δηλώσεις σχολές βάσει τις πραγματικές προτιμίσεις σου δεν μπορώ να καταλάβω. Ίσως φοβάσαι πως προσωπικά θα επηρεαστείς; Το πρόβλημα δεν αφορά τους υπόλοιπους όμως. Ύστερα, αν και η περίπτωση δεν με εκφράζει προσωπικά, πολλοί λένε πως θα αγχονόντουσαν περισσότερο αν είχαν καταθέσει απο πριν τις προτιμίσεις τους και στο τέλος μαζί με τα αποτελέσματα μάθαιναν που εισάγονταν. Σαν άποψη δεν μπορεί παρά να είναι δεκτή, όλοι γνωρίζουμε πως όλο το σύστημα είναι αρκετα στρεσογόνο για τους υποψηφίους, δεν μπορώ να καταλάβω με ποιά λογική να γίνει μια επιπλέον αλλαγεί που μπορεί να τους επηρεάσει ακόμα περισσότερο, και μάλιστα απο τη μέση της χρονιάς. Σαν μέτρο θύμιζε την λογική "το εφαρμόζω για να δείξω ότι με το που μπήκα στην εξουσία έκανα αλλαγές". Είναι κατανοητό να εφαρμοστεί μια τέτοια αλλαγή με το καινούργιο σύστημα εξετάσεων απο το 2013. Να γίνει ξεκάρφωτα τώρα όμως το βρίσκω παράλογο ή μάλλον ανόητο. Χαίρομαι λοιπόν που πήραν την απόφαση πίσω, προφανώς κατάλαβαν ότι ήταν άστοχο τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Ελπίζω να δεχτείς και το δικό μου -1 με χαμόγελο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κρίμα... Έτσι δεν γίνεται πάντα? Όταν ανακοινώνεται κάτι σωστό, η αδράνεια μας κάνει να αντιδρούμε και το σωστό χάνεται. Φυσικά "σωστό" κατά τη γνώμη μου, άλλος μπορεί να θεωρεί "σωστό" το αντίθετο. Δικαίωμα μας...
Πάει λοιπόν το όνειρο για τις πιο νωρίς και πιο μεγάλες διακοπές. Χάνεται και η ευκαιρία να βάλουμε τις σχολές με βάση τις πραγματικές μας προτιμήσεις και όχι με τα μόρια μας...
Πανηγυρίστε λοιπόν εσείς που τα μόρια θα σας καθορίσουν τι σας αρέσει. Πανηγυρίστε εσείς που δεν στοχεύετε σε κάτι αγαπημένο, αλλά σε ότι νάναι. Πανηγυρίστε εσείς που χωρίς τα μόρια δεν θα μπορούσατε να λύσετε το σταυρόλεξο του μηχανογραφικού, κάνοντας τις αλχημείες σας κοιτάζοντας τις αντιστοιχίες των σχολών για να εκμεταλλευτείτε έναν άδικο για τους υπόλοιπους νόμο...
Περιμένω πολλά -1 στο μήνυμα μου. Δεκτά με χαμόγελο... :)


Γιατί γενικεύεις τόσο πολύ;:confused:
Δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαύρο.
Δε μπορείς να ξέρεις τι έχει ο άλλος στο μυαλό του, πώς το σκέφτεσαι, γιατί κτλ.
Να λείπουν οι σχετικές ειρωνίες.
Και στη τελική, έλεος πια με τις διακοπές έχετε φαγωθεί. Τις πανελλήνιες περιμένατε να πάτε διακοπές; πφφ.
Τώρα το ποιος εκμεταλλεύεται, τι, είναι άλλο θέμα. Τόσα χρόνια υπάρχει αυτή η διαδικασία και δε νομίζω να έχουν τόσοι πολλοί παράπονα. Αν είσαι τόσο σίγουρος για σένα δε θα έπρεπε να σε χαλάει ούτε ο Μάρτιος, ούτε ο Ιούλιος.

Anw. Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσει κανένας άλλος, ούτε να υπάρχει άλλο αυτή η κόντρα. Ξεκολλάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Την άποψή του είπε απλά ο άνθρωπος παιδιά,το γράφει κιόλας.Μην τον φάτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Οταν εχεις καποιο στοχο, παλευεις γιαυτον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Παντως η συμπληρωση του μηχανογραφικου ειτε γινει το Μαρτιο ειτε γινει τον Ιουλιο αν δεν πιανεις τη σχολη που θελεις δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και στη τελική, έλεος πια με τις διακοπές έχετε φαγωθεί. Τις πανελλήνιες περιμένατε να πάτε διακοπές; πφφ.
Εάν περάσεις σε απαιτητική σχολή, ναι είναι το τελευταίο σου ξέγνοιαστο καλοκαίρι χωρίς υποχρεώσεις. Και το τελευταίο καλοκαίρι τριών μηνών, γιατί αρκετές φορές γίνεται 3-4 εβδομάδων.

Καλά εσένα δε σε πιάνει, γιατί είσαι της θεωρητικής. :Ρ Ούτε εργαστήρια, ούτε τρεχάματα, ούτε τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τα πλην και τα συν της συμπλήρωσης μηχανογραφικού Μάρτιο ή Ιούλιο αναφέρθηκαν λίγο-πολύ προηγουμένως. Οποιαδήποτε αλλαγή στο μέσο της σχολικής χρονιάς είναι σίγουρο, ότι μόνο αναστάτωση θα επιφέρει.

Ερώτηση: οι μαθητές των ΕΠΑΛ (αν το λέω σωστά) τόσα χρόνια το Μάρτιο δεν καταθέτουν τα μηχανογραφικά τους? Να αισθάνονται "αδικημένοι"?

Επίσης, με το σύστημα των Δεσμών που ίσχυε για ~20 χρόνια, τα μηχανογραφικά συμπληρωνόντουσαν το Μάρτιο... έπαθε κανείς τίποτα? οκ παραδέχομαι, ότι υπήρχαν οι μισές επιλογές σε δέσμες/πεδία από ό,τι σήμερα και φυσικά σε κάθε δέσμη/πεδίο, επίσης, οι μισές στον αριθμό σχολές...

Προσωπικά θεωρώ πρέπων να συμπληρώνουν όλοι το μηχανογραφικό με σειρά προτίμησης, άσχετα με τα μόρια που έβγαλε στο τέλος ο καθένας και άσχετα με τις βάσεις των σχολών που καθορίζονται από τις προτιμήσεις της μάζας (και όχι από τις προτιμήσεις του καθενός ως ξεχωριστή προσωπικότητα)...

Υπό αυτό το πρίσμα, Μάρτιος ή Ιούλιος δεν κάνει διαφορά (εκτός του ότι 8α ανακοινωθούν οι βάσεις λίγο νωρίτερα)... Ίσως είναι καλύτερα το Μάρτιο μιας και δεν έχεις τον "πειρασμό" των μορίων... όπως στο στοίχημα που κοιτάς τις αποδόσεις... κάπως έτσι...

Εν τέλη, όλα επί του θέματος μια ιδέα είναι που ίσως στους 17χρονους να μεγαλοποιείται, λόγω του άγχους των πανελληνίων και στους αναποφάσιστους ακόμα περισσότερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εν τέλη, όλα επί του θέματος μια ιδέα είναι που ίσως στους 17χρονους να μεγαλοποιείται, λόγω του άγχους των πανελληνίων και στους αναποφάσιστους ακόμα περισσότερο!

Είπες τη σωστή κουβέντα!
Δεν είναι τυχαίο που όλοι οι μεγαλύτεροι το βλέπαμε καλό και σαν μια ευκαιρία να δηλώσουν ότι πραγματικά θέλουν να κάνουν...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mikaki04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ξεχασμένες παραλίες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Κρίμα... Έτσι δεν γίνεται πάντα? Όταν ανακοινώνεται κάτι σωστό, η αδράνεια μας κάνει να αντιδρούμε και το σωστό χάνεται. Φυσικά "σωστό" κατά τη γνώμη μου, άλλος μπορεί να θεωρεί "σωστό" το αντίθετο. Δικαίωμα μας...
Πάει λοιπόν το όνειρο για τις πιο νωρίς και πιο μεγάλες διακοπές. Χάνεται και η ευκαιρία να βάλουμε τις σχολές με βάση τις πραγματικές μας προτιμήσεις και όχι με τα μόρια μας...
Πανηγυρίστε λοιπόν εσείς που τα μόρια θα σας καθορίσουν τι σας αρέσει. Πανηγυρίστε εσείς που δεν στοχεύετε σε κάτι αγαπημένο, αλλά σε ότι νάναι. Πανηγυρίστε εσείς που χωρίς τα μόρια δεν θα μπορούσατε να λύσετε το σταυρόλεξο του μηχανογραφικού, κάνοντας τις αλχημείες σας κοιτάζοντας τις αντιστοιχίες των σχολών για να εκμεταλλευτείτε έναν άδικο για τους υπόλοιπους νόμο...
Περιμένω πολλά -1 στο μήνυμα μου. Δεκτά με χαμόγελο... :)


Αγαπητέ Δία,
Δεν διαφωνώ με ορισμένες απόψεις σου ! Σίγουρα υπάρχουν παιδιά που "αλλαξοπιστούν" όταν έχουν στα χέρια τους τα μόρια! Και ιδίως όταν η βαθμολογία είναι υψηλή ! Δεν νομίζω όμως ότι συμβαίνει αυτό πάντα και για όλα τα άτομα! Ορισμένοι επιλέγουν με βάση τα θέλω τους και όταν δεν είσαι σίγουρος για την σχολή που επιλέγεις, νιώθεις μεγαλύτερη σιγουριά όταν έχεις τα μόρια! Λες "περνάω από τις 6 σχολές που θέλω στις 2, άρα δηλώνω αυτές!" (όταν είσαι αναποφάσιστος βέβαια..όπως εγώ!). Όσοι ξέρουν από την αρχή που θα πάνε και είναι συνειδητοποιημένοι δεν έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα! Και σου θέτω το εξής ερώτημα.... Το κράτος πρέπει να μεριμνά σκεφτόμενο τον κάθενα που επιλέγει βάση του συμφέροντος ή να νοιάζεται και για τα άτομα με συνείδηση και όρεξη πραγματική ; Δλδ... δεν μπορεί το κράτος να επιβάλλει(γτ ο νόμος επιβολή είναι) στους μαθητές κάτι τέτοιο με την πρόφαση ότι θα επιλέξουν με βάση την επιθυμία τους ! Συγνώμη κι όλας, αλλά αν νοιάζεται τόσο πολύ για μας, να φέρει στο σχολείο μου και σε κάθε άλλο σχολείο καθηγητές και για καλλητεχνικά και μουσική και όχι να τρέχουμε για ιδιαίτερα για να ακολουθήσουμε το ονειρό μας ! Το θέμα δεν είναι πότε θα γίνει το μηχανογραφικό (βέβαια αν γίνει ιούλιο εγώ θα έχω χρόνο να ψάξω τις σχολές καλύτερα, γτ τώρα με το διάβασμα δεν προλαβαίνω!), αλλά να αλλάξουν πιο βασικά προβλήματα της εκπαίδευσης!
Τέλος, δεν καθορίζουν τα μόρια τις επιθυμίες όλων ! Και το κράτος, ως μια αρχή με ανθρωπιά, τους ανθρώπους πρέπει να έχει ως κέντρο και όχι τον κάθε συμφεροντολόγο ! Δέχομαι πάντως την αποψή σου, καθώς σου είπα κι όλας πως σε πολλά συμφωνώ μαζί σου ! Όσο για το +1, -1 δεν νομίζω ότι μπορείς να χαρακτηρίσεις την γνώμη κάποιου(αν και αν έπρεπε να επιλέξω +1 θα έβαζα!) ! Κρατάω ουδέτερη στάση λοιπόν! Και μιας και είσαι κι εσύ Γ Λυκείου φέτος, απ' ότι είδα, καλή επιτυχία να χεις! !!! Και να περάσεις σε μια σχολή που θα δώσεις όλη σου την αγάπη για το αντικείμενο αυτό !!! :D
Με εκτίμηση και χαρά,
Δήμητρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους.Θα ηθελα να ρωτησω: Eιναι 100% σιγουρο οτι οι φετινοι υποψηφιοι θα καταθεσουν φετος μηχανογραφικο τον Ιουλιο και οχι το Μαρτιο???Εχει βγει και σχετικη ανακοινωση και απο το Υπουργειο ή προφορικα εχει ειπωθει?Επισης θα ηθελα να μου πειτε οποιος γνωριζει το 10% ισχυει κανονικα,ετσι δεν ειναι??Και η καταθεση μηχανογραφικου του 10% γινεται και αυτη κανονικα τον Ιουλιο μαζι με τους υπολοιπους υποψηφιους.Αυτα κι ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους.Θα ηθελα να ρωτησω: Eιναι 100% σιγουρο οτι οι φετινοι υποψηφιοι θα καταθεσουν φετος μηχανογραφικο τον Ιουλιο και οχι το Μαρτιο???Εχει βγει και σχετικη ανακοινωση και απο το Υπουργειο ή προφορικα εχει ειπωθει?Επισης θα ηθελα να μου πειτε οποιος γνωριζει το 10% ισχυει κανονικα,ετσι δεν ειναι??Και η καταθεση μηχανογραφικου του 10% γινεται και αυτη κανονικα τον Ιουλιο μαζι με τους υπολοιπους υποψηφιους.Αυτα κι ευχαριστω εκ των προτερων.

To link δεν το είδες;
Οριστικά τον Ιούλιο η συμπλήρωση των μηχανογραφικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.

Οk το ειδα.Απλα μια ερωτηση εκανα αν ειναι 100% σιγουρο γιατι δυστυχως δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο,κατι που σημαινει οτι δεν μπορω να μπαινω πολυ συχνα ετσι ωστε να ενημερωνομαι για το θεμα.Και το λεω αυτο γιατι και στην αρχη ολοι Μαρτιο λεγαμε οτι θα κατατεθουν τα μηχανογραφικα και τελικα ο Μαρτιος εγινε Ιουλιος.Ευχαριστω παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Τί ωραία!! Τί καλά!! :clapup:Τώρα πλεον μπορούμε να στρωθουμε να διαβασουμε χωρις αλλες ανησυχιες.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elnionio

Νεοφερμένος

Ο elnionio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Μετά τα δημοσιεύματα του τύπου για υπαναχώρηση του υπουργείου παιδείας, λόγω των αντιδράσεων της εκπαιδευτικής κοινότητας, σχετικά με το θέμα της μετάθεσης του χρόνου υποβολής του μηχανογραφικού δελτίου των υποψηφίων των πανελλαδικών (το Μάρτιο αντί του Ιουλίου), ο υφυπουργός παιδείας επανέρχεται θέτοντας το θέμα σε δημόσια διαβούλευση.
Μπορείτε να συμμετάσχετε στη δημόσια διαβούλευση μέσω της ηλεκτρονικής διεύθυνσης:
https://www.opengov.gr/ypepth/?p=350
παιδια διαβαστε το αρθρο μας συμφερη να δηλωσουμε τα μηχανογραφηκα το μαρτιο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top