Μηχανογραφικό για ΕΠΑ.Λ

MetalZero2

Νεοφερμένος

Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Για σε όλους. Έχω μια πολύ σημαντική απορία που με έχει βασανίσει πάρα πολλή.

Εγώ είμαι Επαλ Αʼ και φέτος έδωσα πανελλαδικές και όταν βρουν οι βάσεις πες ότι περνάω εκεί που θέλω (δηλ. στην πρώτη επιλογή μου) και δεν μου αρέσει η σχολή, μπορώ του χρόνου να ξαναδώσω μηχανογραφικό και να προσπαθήσω να περάσω σε άλλη σχολή κάνοντας χρήση του παλιού μου βαθμού (τον φετινών δηλαδή);


Ξέρω ότι έχει δικαίωμα να το κάνει το γενικό αυτό, αλλά για το Επαλ Αʼ δεν ξέρω.

Αυτά, ευχάριστο!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paris_2

Νεοφερμένος

Ο paris_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Για σε όλους. Έχω μια πολύ σημαντική απορία που με έχει βασανίσει πάρα πολλή.

Εγώ είμαι Επαλ Αʼ και φέτος έδωσα πανελλαδικές και όταν βρουν οι βάσεις πες ότι περνάω εκεί που θέλω (δηλ. στην πρώτη επιλογή μου) και δεν μου αρέσει η σχολή, μπορώ του χρόνου να ξαναδώσω μηχανογραφικό και να προσπαθήσω να περάσω σε άλλη σχολή κάνοντας χρήση του παλιού μου βαθμού (τον φετινών δηλαδή);


Ξέρω ότι έχει δικαίωμα να το κάνει το γενικό αυτό, αλλά για το Επαλ Αʼ δεν ξέρω.

Αυτά, ευχάριστο!!!:)
οπως σου ειχα πει,εγω που ρωτησα στο σχολειο μου ειπαν πως δεν γινεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εκτος και αμα βγει καινουριος νομος απο φετος αν και δεν νομιζω για την ομαδα Α!!we wıll see!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalZero2

Νεοφερμένος

Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι να πω. Δεν ξέρω έχω χάσει τα λόγια μου. Τελικά αρέσει πολλή στο υπουργείο να παίζει μαζί μας. Πια η διαφορά ανάμεσα στο ΤΕΕ και στο Επαλ Αʼ όσο αφορά τις πανελλαδικές; Μόνο ότι δίνουμε ένα παραπάνω μάθημα και τα υπόλοιπα μαθήματα είναι πιο δύσκολα.

Δηλαδή το μόνο πράγμα που έκαναν είναι που το δυσκόλευσαν. Κανένα καλό δε έκαναν μόνο κακό, τα παλιό καθάρματα του υπουργείου, που να βράσουν στο πιο ζεστό καζάνι της κολάσεως. Κάτι πρέπει να γίνει!!!:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν γίνεται. Επειδή δεν είχε δωθεί τέτοια δυνατότητα στους υποψηφίους των ΤΕΕ πιθανότατα να μην διαθέτουν αυτήν την δυνατότητα και υποψήφιοι ΕΠΑΛ Α (θα δούμε του χρόνου). Ενδεχομένως να δωθεί η δυνατότητα αυτή (με το 10%) στους απόφοιτους ημερησίων ΕΠΑΛ Β που έδωσαν τουλάχιστον μία φορά πανελλήνιες όπως ισχύει διαχρονικά για το ΓΕΛ. Την δυνατότητα του 10% την έχουν μόνο οι απόφοιτοι ημερησίου ΓΕΛ που έδωσαν τελευταία φορά πανελλήνιες εξετάσεις σε προγενέστερο έτος από εκείνο που υποβάλλουν μηχανογραφικό δελτίο με τους βαθμούς που επέτυχαν τότε διεκδικώντας το 10% των θέσεων των εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις σε όλα τα τμήματα-σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

al_zogo

Νεοφερμένος

Ο Αλέκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Συκέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δυστιχώς φίλε μου, η απάντηση στο ερώτημα σου για το μηχανογραφικό, είναι όχι και με καμία παναγία και με καμία κυβέρνηση. Ξέρω οτι αυτή τη στιγμή γίνομαι σπαστικός, ξέρω οτι θες να με βρίσεις ή είδη με βρίζεις, αλλά πρέπει να σου πω να μην ελπίζεις καν σε έναν μελλοντικό νόμο για κάτι τέτοιο, γιατί ακόμη και να αλλάξει ο νόμος, εσένα δεν θα σε πιάσει γιατί θα είσαι με το παλιό το σύστημα. Οι αλλαγές πίανουν μόνο αυτούς που τη χρονιά που γίνεται η οποια δήποτε αλλαγή, εκείνη τη χρονιά θα πάνε πρώτη λυκείου και όχι γι αυτούς που είδη έχουν τελιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stamataras

Νεοφερμένος

Ο stamataras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά χρόνια πολλα καταρχάς χρόνια πολλά,υγεία και δύναμη για της εξετάσεις που δεν θα αργήσουν!! Μια απλή ερώτηση ξερετε πότε σύμπληρώνουμε μηχανογραφικό δελτίο ? Δεν πάω ποια σχολείο και θα ξαναδόσω ! Πέρσυ νομίζω είταν μέσα φεβρουαρίου,ξέρει κανείς για φέτος? Ευχαριστώ!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
stamataras εγώ σου προτείνω να κάνεις ένα τηλεφωνάκι στον διευθυντή (ή την διευθύντρια) του σχολείου σου, για να είσαι σίγουρος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Εγω νομιζω πως συμπληρωνουμε ενα μηνα πριν τις εξετασεις....Και περυσι ετσι δεν εγινε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Εμείς πάντως 15 Μαρτίου είχαμε υποβάλλει το μηχανογραφικό...Σε εμάς κάθε μέρα πήγαινε και μια ειδικότητα για να υποβάλλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Σωστα καπου αυτου...Ποσες ειδικοτητες ησαστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
ρε παιδια τι γινεται με αυτο το θεμα?? τα παιδια των επαλ-γελ ειδη δηλωνουν τη συμετοχη τους στις πανελληνιες με ληξη προθεσμιας στις 22 φεβρουαριου.. για ΤΕΕ ομως τιποτα ακομα. μου το επιβεβαιωσαν και στο παλιο μου σχολειο...και μου ειπαν πως μαλλον αρχες μαρτιου ομως δεν τους εχω πολυ εμπιστοσινη.ξερει κανεις τιποτα παραπανω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
τα μηχανογραφικα τι σχεση εχουν ? αφου αυτα γινονται Ιουλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
φιλε σορρυ που θα το πω αλλα εαν δεν εισαι αποφοιτος ΤΕΕ δεν χρειαζεται να ποσταρεις... τα μηχανογραφικα στα ΤΕΕ μεχρι τωρα γινοντουσαν φευρουαριο-μαρτιο.

βασικα εγω για την δηλωση των μηχανογραφικων αναρωτιεμε..... που στα γελ και επαλ η προθεσμια ειναι 1-22 φεβρουαριου....... με τα ΤΕΕ κανεις δεν μας λεει τι γινεται ομως
EDIT:

Δελτίο Τύπου 19/02/2010​
Από 3 Μαρτίου μέχρι και 16 Μαρτίου 2010 η υποβολή των μηχανογραφικών δελτίων των υποψηφίων για συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις για εισαγωγή στα ΤΕΙ, στην ΑΣΠΑΙΤΕ, στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης, στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, στις Σχολές Αστυφυλάκων και στις σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού

Από το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι οι απόφοιτοικαι οι μαθητές ΕΠΑ.Λ. (ομάδας Α΄), και οι κάτοχοι πτυχίου Β΄ κύκλου ΤΕΕ, (ημερησίων, εσπερινών) ΤΕΛ και Ναυτικών Λυκείων που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις για εισαγωγή στα ΤΕΙ, στην ΑΣΠΑΙΤΕ, στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης, στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, στις Σχολές Αστυφυλάκων και στις σχολές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού πρέπει να υποβάλουν το μηχανογραφικό δελτίο ηλεκτρονικά από 3 Μαρτίου μέχρι και 16 Μαρτίου 2010, ως ακολούθως:
Α) Οι μαθητές υποβάλλουν το μηχανογραφικό δελτίο ηλεκτρονικά στην επιτροπή που θα λειτουργεί στο Γραφείο Επαγγελματικής Εκπαίδευσης ή στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας όπου λειτουργεί το λύκειό τους.
Β) Οι απόφοιτοι παλαιοτέρων ετών υποβάλλουν το μηχανογραφικό τους δελτίο στην ανωτέρω επιτροπή που θα λειτουργεί στο Γραφείο Ε.Ε. ή στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του τόπου διαμονής τους.
Οι υποψήφιοι μαζί με το μηχανογραφικό δελτίο υποβάλλουν στην Επιτροπή επικυρωμένο αντίγραφο του απολυτηρίου τους, αν είναι απόφοιτοι των ΕΠΑ.Λ. ή επικυρωμένο αντίγραφο του πτυχίο τους, αν είναι απόφοιτοι ΤΕΕ ή ΤΕΛ. Οι μαθητές της τελευταίας τάξης ΕΠΑΛ (ομάδα Α) υποβάλλουν βεβαίωση του ΕΠΑΛ ότι φοιτούν στην τελευταία τάξη.
Μέσα στην ίδια προθεσμία και στην ίδια Επιτροπή οι απόφοιτοι ΕΠΑΛ και οι απόφοιτοι Β΄ κύκλου ΤΕΕ (ημερησίων, εσπερινών), με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εξετάζονται προφορικά ή γραπτά κατά περίπτωση, πρέπει να υποβάλουν μαζί με το μηχανογραφικό τους δελτίο και σχετική αίτηση συνοδευόμενη από την προβλεπόμενη γνωμάτευση.
Εφιστάται ιδιαιτέρως η προσοχή των ενδιαφερομένων στην υποβολή του μηχανογραφικού τους δελτίου στην παραπάνω προθεσμία και επισημαίνεται ότι δεν πρόκειται να δοθεί παράταση στην προθεσμία αυτή. Όποιος δεν υποβάλλει μηχανογραφικό δελτίο αποκλείεται από τις πανελλαδικές εξετάσεις.
Τονίζεται τέλος ότι για την υποβοήθηση και ενημέρωση των υποψηφίων στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων www.ypepth.gr/exams έχουν αναρτηθεί δύο υποδείγματα του μηχανογραφικού δελτίου (ένα για τους αποφοίτους ΤΕΕ και ένα για ΕΠΑΛ-ομάδας Α) προκειμένου να τα μελετήσουν έγκαιρα και να τα χρησιμοποιήσουν ως βοήθημα κατά την προσέλευσή τους στην αρμόδια επιτροπή. Τα σχετικά υποδείγματα μπορεί να αναζητηθούν και από τα ΕΠΑ.Λ.
Οι υποψήφιοι πρέπει να δείξουν ιδιαίτερη επιμέλεια και προσοχή κατά τη συμπλήρωση του μηχανογραφικού δελτίου γιατί μετά την ηλεκτρονική κατάθεσή του δεν επιτρέπεται καμιά διόρθωση ή αλλαγή.

μηχανογραφικό ΤΕΕ 2010
μηχανογραφικό ΕΠΑΛ (Α ομάδα) 2010
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Υποβοή μηχανογραφικών για ΕΠΑΛ ομάδα Α(αποφοιτους και τελειόφοιτους),αποφοιτους ΤΕΕ κλπ 3-16 Μαρτίου!Αν ρωτάς και αναρωτίεσαι για το αν χρειάζεται κάποια δήλωση, όχι δεν χρειάζεται τίποτα!Να πας απλά στο σχολείο σου για να μάθεις πότε απο αυτές τις μέρες θα γίνει η κατάθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ηρθανε τα μηχανογραφικα.......:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Και για να μην αγχώνεστε όσοι το χάσατε το μουτζουρώσατε κλπ το κατεβάζετε και από εδώ και το εκτυπώνετε.
P.S Αν και δεν έχει σημασία γιατί ηλεκτρονικά θα το περάσατε αλλά για να μην αγχώνεστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Εγω παντως αγχωνομαι για αλλα.......:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazaros13

Νεοφερμένος

Ο lazaros13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
κωστα μην τρελενεσαι ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!:P την δευτερα στο πρωτο επαλ αθηνων στο μεταξουργειο τα παραδειδουμε τα μηχανογραφικα στις 2:30 πρεπει να ημαστε εκει, μηπως θα ειναι κανενας αλλος απο εσας στο μεταξουργειο???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
κωστα μην τρελενεσαι ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!:P την δευτερα στο πρωτο επαλ αθηνων στο μεταξουργειο τα παραδειδουμε τα μηχανογραφικα στις 2:30 πρεπει να ημαστε εκει, μηπως θα ειναι κανενας αλλος απο εσας στο μεταξουργειο???:hmm:


Αρε Λαζαρε....:P Εμεις την πεμπτη μας ειπανε,δεν θυμαμαι που ομως.
Τι σχολες δηλωσες Λαζαρε η ακομη δεν αποφασισες??? Εγω παντως ακομη,ειμαι σε διλημα για πολλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top