Μηχανικών βιοιατρικης

Νικολινα

Νεοφερμένος

Η Νικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Χαζεύοντας τη σχολή μηχανικών βιοϊατρικής βρήκα αρκετά φροντιστήρια ειδικά για το συγκεκριμένο τμήμα . Ίσως βέβαια να υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για αλλα και απλά να μην το είχα προσέξει . Η όντως είναι τόσο δύσκολο να την τελειωσεις ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,679 μηνύματα.
Χαζεύοντας τη σχολή μηχανικών βιοϊατρικής βρήκα αρκετά φροντιστήρια ειδικά για το συγκεκριμένο τμήμα . Ίσως βέβαια να υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για αλλα και απλά να μην το είχα προσέξει . Η όντως είναι τόσο δύσκολο να την τελειωσεις ;
Τα φροντιστηρια ειναι κατι θεσμοθετημενο σε σχολες με δυσκολα μαθηματα οπως μαθηματικα φυσικη ,χημεια, κωδικα,λογιστικη κλπ...αλλα δυστηχως δεν γινονται για λογους ελειψης προσωπικου.
Αν η σχολη αυτη τα κανει ευγε της.
Γενικως τα φροντιστήρια τα κανουν διδακτορικοι αναπληρωτες και το πανεπιστημιο που εχει χρηματα τους προσλαμβανει ανα χρονο ...και αν ομως του επιτρεψει το υπουργειο.
Η σχολη αυτη ειναι σχολη μηχανικων αλλα πιο light διοτι της λειπουν πολλα μαθηματικα και φυσικα ....και αυτη η σχολη ειναι καπως δυσκολη τοσο οσο οι αλλες σχολες μηχανικων (ισως κατι λιγοτερο)..... οι οποιες ακολουθουν σε δυσκολια τα μαθηματικα και τα φυσικα τμηματα..ειναι το αντικειμενο βλεπεις δυσκολο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Νικολινα

Νεοφερμένος

Η Νικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν εννοούσα φροντιστήρια της σχολής . Μακάρι να τα κάνουν . Αλλά είδα πολλά ιδιωτικά να διαφημίζονται ως ειδικοί για να περάσεις τις εξετάσεις και γνωστές λέει της ιδιαιτερότητας ( όπως λέει μια ) των καθηγητών της σχολής
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,679 μηνύματα.
Δεν εννοούσα φροντιστήρια της σχολής . Μακάρι να τα κάνουν . Αλλά είδα πολλά ιδιωτικά να διαφημίζονται ως ειδικοί για να περάσεις τις εξετάσεις και γνωστές λέει της ιδιαιτερότητας ( όπως λέει μια ) των καθηγητών της σχολής
ε τι να πω... γενικως υπαρχουν φροντ για πολλα...κατι θα προσφερουν και αυτοι..η αδιαφορία των καθηγητων αφήνει τρυπες.
για πες να ξερουμε και εμεις
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,359 μηνύματα.
Χαζεύοντας τη σχολή μηχανικών βιοϊατρικής βρήκα αρκετά φροντιστήρια ειδικά για το συγκεκριμένο τμήμα . Ίσως βέβαια να υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για αλλα και απλά να μην το είχα προσέξει . Η όντως είναι τόσο δύσκολο να την τελειωσεις ;
Καμιά σχολή μηχανικών δεν είναι εύκολη εξορισμού.

Αυτό δεν το λέω ως ενθαρρυντικό στοιχείο αλλά γιατί όποιος επιλέγει τέτοιες σχολές πρέπει να είναι αρκετά συνειδητοποιημένος και να αποφασίσει ότι θα αφιερώσει τεράστιο μέρος του χρόνου του. Το αποτέλεσμα είναι σίγουρα rewarding αλλά θα "κοστίσει". Βέβαια εάν δεις ότι το γουστάρεις δεν θα το δεις καθόλου σαν κάποιο κομιτμεντ.
 

Νικολινα

Νεοφερμένος

Η Νικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν επιτρέπει το φόρουμ . Αλλά αν γκουγκλαρεις μηχανικός βιοϊατρικής στη δεύτερη σελίδα έχει τρία τέσσερα . Ένα έλεγε και τιμές
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,359 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν επιτρέπει το φόρουμ . Αλλά αν γκουγκλαρεις μηχανικός βιοϊατρικής στη δεύτερη σελίδα έχει τρία τέσσερα . Ένα έλεγε και τιμές
Το θέμα βρε κοριτσάρα είναι γιατί τα ψάχνεις. Σε ενδιαφέρει να βρεις ένα; Αυτό δεν έχει γίνει κατανοητό. Ειδάλλως όχι, δεν είναι κάτι που συμβαίνει μόνο για αυτό το τμήμα. Εαν ψάξεις θα δεις οτι σχεδόν για όλες τις ειδικότητες μηχανικού υπάρχουν τέτοια φροντιστήρια.

Τώρα εαν σε ενδιαφέρει το εαν είναι απαραίτητα...
Όχι, σε απολύτως καμία περίπτωση δεν είναι απαραίτητα για να περνάς τα μαθήματα με άριστους βαθμούς και ένα εξαιρετικό επίπεδο κατανόησης. Είναι όλα θέμα θέλησης και προσωπικού κόπου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,679 μηνύματα.
Το θέμα βρε κοριτσάρα είναι γιατί τα ψάχνεις. Σε ενδιαφέρει να βρεις ένα; Αυτό δεν έχει γίνει κατανοητό. Ειδάλλως όχι, δεν είναι κάτι που συμβαίνει μόνο για αυτό το τμήμα. Εαν ψάξεις θα δεις οτι σχεδόν για όλες τις ειδικότητες μηχανικού υπάρχουν τέτοια φροντιστήρια.

Τώρα εαν σε ενδιαφέρει το εαν είναι απαραίτητα...
Όχι, σε απολύτως καμία περίπτωση δεν είναι απαραίτητα για να περνάς τα μαθήματα με άριστους βαθμούς και ένα εξαιρετικό επίπεδο κατανόησης. Είναι όλα θέμα θέλησης και προσωπικού κόπου.
εγω το ρωτησα το παιδι και με ειπε
ετσι να ξερω
μου φανηκε περιεργο φροντ για μια σχολη μονο?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,359 μηνύματα.
εγω το ρωτησα το παιδι και με ειπε
ετσι να ξερω
μου φανηκε περιεργο φροντ για μια σχολη μονο?
Και οικονομικά να το δεις δεν συμφέρει. Κάποια μαθήματα όπως μαθηματικά και φυσική είναι φουλ generic και τα κάνουν πολλοί φοιτητές απο διάφορα majors στα πρώτα έτη. Άρα δεν θα είχαν λόγο τα φροντιστηρία να καλύψουν συγκεκριμένα τμήματα μόνο.

Καλύπτουν βέβαια και άλλα μαθήματα, κυρίως όμως τα βασικά κάθε ειδικότητας. Όσο τα εξάμηνα προχωράνε και τα αντικείμενα γίνονται πιο ειδικά, τόσο λιγότερη ζήτηση υπάρχει, οπότε και τόσο λιγότερη προσφορά.

Anyways, τρώγεται η φάση με τα φροντιστήρια, εαν και προσωπικά δεν την ενθαρρύνω καθόλου. Αυτοί που είναι εντελώς εγκληματικοί όμως είναι όσοι προσφέρουν δήθεν "βοήθεια με την διπλωματική".
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Φροντιστήρια για πανεπιστημιακά μαθήματα υπάρχουν. Όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω, είναι αρκετά συχνό σε σχολές μηχανικών. Εγώ όταν σπούδαζα βιολογία θυμάμαι υπήρχαν και φροντιστήρια για κάποια από τα πιο δύσκολα μαθήματα που είχαμε εμείς.

Τώρα, σε ποιο "εύκολες" ας πούμε σχολές, δεν έχω δει φροντιστήρια, π.χ. αυτό που σπουδάζω τώρα, δεν έχω δει φροντιστήριο για Ιστορία Κινηματογράφου ή Κινηματογραφικές Θεωρίες.
 

Νικολινα

Νεοφερμένος

Η Νικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Απλά μου έκανε εντύπωση που είναι για τη συγκεκριμένη σχολή . Όχι γενικά . Με έκανε να σκεφτώ μήπως οι καθηγητές της σχολής είναι πιο αυστηροί από ότι θα έπρεπε . Δε μιλάμε για ένα φοιτητή που πετάει χαρταετό . Εννοείται ότι χρειάζεται διάβασμα για να τελειωσεις μια σχολή και κάθε σχολή έχει τη δυσκολία της . Πολλές φορές όμως έχει συζητηθεί ότι κάποιες σχολές ξεφεύγουν λίγο σε αυστηρότητα όπως πχ το φυσικό Ιωαννίνων και αναρωτηθηκα αν συμβαίνει κάτι παρόμοιο και σε αυτή την περίπτωση .
Ψάχνοντας βέβαια είδα ότι τελικά υπάρχουν για παρα πολλές σχολές και δεν είναι κάτι μεμονωμένο . Δε γνώριζα ότι κάνουν φροντιστήριο και για το πανεπιστήμιο
 

RoulaMak

Νεοφερμένος

Η RoulaMak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τελειώνω το τμήμα Μηχανικών Βιοιατρικής. Όχι, δεν θεωρώ τα φροντιστήρια απαραίτητα. Εάν έχεις τις αναγκαίες βάσεις σε Μαθηματικά Φυσική και Χημεία από το λύκειο, είσαι οκ. Φροντιστήρια κάνουν πολλοί συμφοιτητές, αλλά τα ποσοστά επιτυχίας είναι υπέρ αυτών που δεν κάνουν, αλλά παρακολουθούν ανελλιπώς τις διαλέξεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top