Μηχανικών Μεταλλείων – Μεταλλουργών ΕΜΠ

akistzoulouhas

Νεοφερμένος

Ο akistzoulouhas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα τη γνώμη σας για την συγκεκριμένη σχολή, αλλά και για τις προβλέψεις σχετικά με τη βάση της. Πέρυσι είχε 16.525, ενώ εγώ έβγαλα 16.646. Τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alex_Bell

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κατ'αρχάς καλησπέρα..κοίτα στην συγκεκριμένη σχολή βρίσκεται ο κολλητός μου (1ο έτος) και μου χει πει γενικά καλά λόγια..Πιο συγκεκριμένα πως μέσω αυτής της σχολής έχεις την δυνατότητα πρόσβασης σε πολλά ερευνητικά προγράμματα (από θέματα περιβαλλοντικά,ενεργειακά μέχρι και καθαρά "μεταλλευτικά")ότι είναι αρκετά οργανωμένη διοργανώνονται εκδρομές και δραστηριότητες που έχουν ως στόχο να εοσάγουν τον φοιτητή στη νοοτροπία του επιστήμονα κλπ κλπ..πάντως πρέπει να σου επισημάνω επίσης πως μου έχει μιλήσει και για άσχημες καταστάσεις όπως αδιαφορίας από ορισμένους καθηγητές κάτι το οποίο βέβαια θα αντιμετωπίσεις σε όποιο τμήμα και να πας! για περισσότερες πληροφορίες πάντως θα μπορούσες να επισκεφτείς το site του τμήμητος www.metal.ntua.gr.. επίσης εάν χρειάζεσαι κάποια συγκεκριμένη πληροφορία μπορώ να μάθω ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Armedhoplite

Νεοφερμένος

Ο Armedhoplite αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα!
Ειχα μια απορια, σχετικα με τους μεταλλουργους μηχανικους...
Ειναι καλη σχολή; Απο τον οδηγο σπουδων ειδα οτι τα μαθηματα ειναι πολυ ενδιαφεροντα.
Εκτος ομως απο τον οδηγο, δεν βρηκα πολλες πληροφοριες για την επαγγελματικη αποκατάσταση.
Εχει ζητηση στην Ελλάδα ή γενικα εστω στην Ευρώπη;
Επίσης το οτι φετος (καπου φεβρουάριο νομιζω) κατοχηρώθηκαν τα επαγγελματικά τους δικαιωματα ειναι καλό σημάδι;
Ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foit satm emp

Νεοφερμένος

Ο foit satm emp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εχει πλ ενδιαφεροντα μα8ηματα αλλα αν δεν 8α πας στα εμιρατα ν δουλεψεις εχεις σιγουρο πτυχιο ανεργιας..οσες φορες περναω απο κει η σχολη ειναι νεκρη ναι μεν τα μα8ηματα εχον ενδιαφερον αλλα δεν υπαρχει ζητηση..κ 60 ατομα που παιρνει το χρονο ελαχιστοι βρισκουν δουλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Καλημέρα!
Ειχα μια απορια, σχετικα με τους μεταλλουργους μηχανικους...
Ειναι καλη σχολή; Απο τον οδηγο σπουδων ειδα οτι τα μαθηματα ειναι πολυ ενδιαφεροντα.
Εκτος ομως απο τον οδηγο, δεν βρηκα πολλες πληροφοριες για την επαγγελματικη αποκατάσταση.
Εχει ζητηση στην Ελλάδα ή γενικα εστω στην Ευρώπη;
Επίσης το οτι φετος (καπου φεβρουάριο νομιζω) κατοχηρώθηκαν τα επαγγελματικά τους δικαιωματα ειναι καλό σημάδι;
Ευχαριστω!!!
Πέρασες σ' αυτή τη σχολή?????? Βρήκα επιτέλους συνάδελφο?????

εχει πλ ενδιαφεροντα μα8ηματα αλλα αν δεν 8α πας στα εμιρατα ν δουλεψεις εχεις σιγουρο πτυχιο ανεργιας..οσες φορες περναω απο κει η σχολη ειναι νεκρη ναι μεν τα μα8ηματα εχον ενδιαφερον αλλα δεν υπαρχει ζητηση..κ 60 ατομα που παιρνει το χρονο ελαχιστοι βρισκουν δουλεια
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα...Σίγουρα δεν είναι η top σχολή από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης αλλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Χρειάζεται ψάξιμο...

Γενικά, έχει ποικιλία μαθημάτων (Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία,Γεωλογία,Προγραμματισμό, Μηχανολογικό Σχέδιο..κλπ), ενδιαφέροντα εργαστήρια.
Από το 1999 έχει αναβαθμιστεί το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών της σχολής και δημιουργήθηκαν οι 5 κατευθύνσεις της. Είναι οι εξής:
(α) Περιβαλλοντική Μηχανική και Γεωπεριβάλλον.
(β) Μεταλλευτική Τεχνολογία.
(γ) Γεωτεχνολογία.
(δ) Μεταλλουργικές Διεργασίες.
(ε) Επιστήμη και Τεχνολογία Υλικών.
Η διεύρυνση του γνωστικού ορίζοντα μέσω της αλλάγης του προγράμματος σπουδών δίνει τη δυνατότητα στους απόφοιτους της σχολής να έχουν επιστημονική επάρκεια στα παραπάνω πεδία και να ασχοληθούν με μελέτη και κατασκευή διάφορων γεωτεχνικών έργων (υπόγεια έργα, σήραγγες, κλπ...), Περιβαλλοντικές Μελέτες, Υλικά...κλπ.
Υπάρχουν εταιρίες στην Ελλάδα που σχετίζονται με το επάγγελμα του Μεταλλειολόγου (ΕΞΟΡΗΞΗ Α.Ε, ΑΚΤΩΡ)
Επίσης ο Μεταλλειολόγος Μηχανικός έχει πρόσβαση και σε πολλά ενδιαφέροντα μεταπτυχιακά (Γεωπληροφορική, Δομοστατικός Σχεδιασμός και Ανάλυση των κατασκευών, Συστήματα Αυτοματισμού κλπ).
Αυτά προς το παρόν και όποιος ενδιαφέρεται στο μέλλον, ας ρωτήσει...

Υ.Γ Και σίγουρα η κατοχύρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων είναι ένα θετικό βήμα...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadow Avenger

Νεοφερμένος

Ο Shadow Avenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά κι εγώ περνάω μεταλλειολόγος-μεταλλουργός στο ΕΜΠ, μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω κάποιες πληροφορίες παραπάνω για την σχολή? Ένα site/forum/blog οτιδήποτε (εκτός από αυτό του Πολυτεχνείου, αυτό το έχω λιώσει :D )? Επειδή δεν είμαι από Αθηνά και δεν έχω και γνωστούς στην Αθήνα, να ξέρω πέντε πράγματα για την σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Η επίσημη ιστοσελίδα έχει πολλές πληροφορίες και υπάρχουν και σύνδεσμοι προς άλλες ιστοσελίδες καθηγητών με περισσότερο υλικό για κάποια μαθήματα. Με την προϋπόθεση ότι έψαξες αρκετά.
Τι σε ενδιαφέρει να μάθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Another

Νεοφερμένος

Ο Another αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ βρήκα έναν οδηγό πρωτοετών σε αυτό το site: www.e-polytexneio.gr
O οδηγός αυτός είναι εδώ: https://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=118&t=1036

Είναι γενικά για το Πολυτεχνείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadow Avenger

Νεοφερμένος

Ο Shadow Avenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η επίσημη ιστοσελίδα έχει πολλές πληροφορίες και υπάρχουν και σύνδεσμοι προς άλλες ιστοσελίδες καθηγητών με περισσότερο υλικό για κάποια μαθήματα. Με την προϋπόθεση ότι έψαξες αρκετά.
Τι σε ενδιαφέρει να μάθεις;

τα είδα αυτά (νομίζω) αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά :/:
γενικά τι νομίζεις πως πρέπει να ξέρω για την σχολή πριν έρθω και για το πολυτεχνείο γενικότερα?


Εγώ βρήκα έναν οδηγό πρωτοετών σε αυτό το site: www.e-polytexneio.gr
O οδηγός αυτός είναι εδώ: https://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=118&t=1036

Είναι γενικά για το Πολυτεχνείο
αυτό μάλιστα.. έχει τα πάντα!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
δεν ήξερα πως στο Πολυτεχνείο έχει αθλητικό κέντρο και κολυμβητήριο :hmm: Τέλεια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
τα είδα αυτά (νομίζω) αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά :/:
γενικά τι νομίζεις πως πρέπει να ξέρω για την σχολή πριν έρθω και για το πολυτεχνείο γενικότερα?
Ό,τι δεν καταλαβαίνεις από την ιστοσελίδα, ρώτα με!

Για τη σχολή να ξέρεις ότι χρειάζεται καλή Χημεία γι' αυτό και αν είσαι από Θετική θα σου είναι κάπως πιο εύκολο το ανάλογο μάθημα. Ενδιαφέροντα εργαστήρια και 2 εκδρομές στο τέλος του πρώτου έτους, μία μονοήμερη στο Λαύριο στα πλαίσια της Ορυκτολογίας και μία 3ήμερη στην Πελοπόνησσο (σπήλαιο Διρού, Καλαμάτα,κλπ) στα πλαίσια Γεωλογίας Ι & ΙΙ. Τα υπόλοιπα θα τα βρεις στην ιστοσελίδα αλλά και στην εγγραφή θα σας δωθεί οδηγός και για τη σχολή και για το Πολυτεχνείο γενικότερα. Σε πρώτη φάση, να κοιτάξεις πού θα μείνεις εφόσον δεν είσαι από Αθήνα και τα δρομολόγια που σε βολεύουν.

Αν είσαι περίεργη, μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες για τις παροχές του ΕΜΠ στους φοιτητές εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadow Avenger

Νεοφερμένος

Ο Shadow Avenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν είσαι περίεργη.
δεν τολμώ να ρωτήσω καν από που το συμπέρανες αυτό :P

θετική ήμουν και μ'αρέσει η χημεία! τώρα θα δείξει με την σχολή, ότι δεν καταλάβω θα ρωτήσω!

ευχαριστώ και τους δυο σας pop corn και Another!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
δεν τολμώ να ρωτήσω καν από που το συμπέρανες αυτό :P
Η χρήση του υποθετικού συνδέσμου αν, ΔΕΝ δηλώνει συμπέρασμα.
Εννοούσα αν είσαι περίεργη να μάθεις περισσότερα, χωρίς αρνητική χροιά. Ενδεχομένως να μην είναι η κατάλληλη λέξη. :P
θετική ήμουν και μ'αρέσει η χημεία! τώρα θα δείξει με την σχολή, ότι δεν καταλάβω θα ρωτήσω!
ευχαριστώ και τους δυο σας pop corn και Another!!
Λογικά θα σου αρέσει και η σχολή.
Καλή επιτυχία και ό,τι θέλεις ρωτάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Another

Νεοφερμένος

Ο Another αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δείτε τι άλλο βρήκα https://www.polytexneiofm.gr/ φοιτητικός σταθμός στο Πολυτεχνείο. Και εκπομπή κάνουν οι φοιτητές. Έλα να μαζευόμαστε οι πρωτοετείς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadow Avenger

Νεοφερμένος

Ο Shadow Avenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Another νομίζω τελικά ότι θα μου χρειαστεί αυτό: https://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=118&t=1036

ΠΕΡΑΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!

pop corn σου'ρχομαι :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Καλά φίλε χίλια συγγνώμη, έφαγα τρελό κάψιμο! Μόλις τώρα πρόσεξα το "Ο" μπροστά από το nickname σου.
Συγχαρητήρια και καλή σταδιοδρομία τώρα πια! Στις εγγραφές θα πάρετε αναλυτικότατο οδηγό και για το ΕΜΠ και για τη σχολή συγκεκριμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδιά ο απόφοιτος του τμηματος ουσιαστικά πως μπορει να δουλέψει ως ελευθερος επαγγελματιας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

joel_maggot

Νεοφερμένος

Η joel_maggot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδιά θα σας έρθω κι εγώ φέτος:thumbsup::thumbsup:! Έχει κόσμο η σχολή; Γιατί εδώ δεν έχω βρει κανέναν!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Commander

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
γεια σας παιδια.
θα ηθελανα καποιος να μου πει για αυτη τη σχολη ποση χημεια παιζει και ποιας δυσκολιας ειναι; απο τεχνολογικη θα τα βγαλω περα; αυτο θα ηθελα να το ξερα και για το γεωλογικο,
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
αποσο ξερω οτι χρειαστεις θα το μαθεις στη σχολη δεν εχουν ιδιαιτερα προαπαιτουμενα ( με επιφυλαξη γτ μεταφερω αποψη τριτου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

partblah1990

Νεοφερμένος

Ο partblah1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Παιδιά ο απόφοιτος του τμηματος ουσιαστικά πως μπορει να δουλέψει ως ελευθερος επαγγελματιας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top