Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Γενικά στο τέταρτο πεδίο δεν θα υπάρξουν αισθητές (ανοδικές)τάσεις,σύμφωνα με τα δημοσιεύματα και τις εκτιμήσεις του καθημερινού τύπου,πόσο μάλλον στην Πάτρα,η οποία σε επιλογές υποψηφίων έρχεται σε δεύτερη θέση σε σύγκριση με την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη.Όσον αφορά τη συγκεκριμένη σχολή,η κακή αναλογία διδακτικού προσωπικού-φοιτητών που θα κλιμακωθεί ακόμη περισσότερο με την αποχώρηση του κυρίου Θ.Χ. και ακόμη ενός διδάσκοντα που μου διαφεύγει το όνομα(δεν γνωρίζω αν ισχύει σίγουρα η παραπάνω πληροφορία/τα παιδιά του forum που είναι φοιτητές στο εν λόγω τμήμα μπορούν να μας το επιβεβαιώσουν ή να το διαψεύσουν),πιθανολογείται πως θα αποδυναμώσει τη δυναμικότητα της σχολής,κάτι το απογοητευτικό για ένα ποιοτικό τμήμα,όπως το συγκεκριμένο.Οπότε,είναι πιθανό να σημειωθεί πτώση στη βάση εισαγωγής.

Βεβαίως,οι βάσεις εισαγωγής διαμορφώνονται από αρκετούς παράγοντες,οπότε τίποτα δεν είναι σίγουρο για την τελική διαμόρφωση της βάσης.


Εγω προσωπικα που φοιτω εκει δεν εχω ακουσει κατι για καποια αποχωρηση. Οταν λες Θ.Χ ποιον εννοεις? Και παλι και στην περιπτωση που θα φυγουν οι εν λογω καθηγητες δεν θα εχει καποια μεγαλη σημασια στη ποιοτητα του τμηματος. 2 καθηγητες δεν κανουν ενα ολοκληρο τμημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

majestic

Νεοφερμένος

Ο majestic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.

majestic

Νεοφερμένος

Ο majestic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γινεται καποιος φοιτητης να με ενημερωσει σε ποιους τομεις του παρεχει γνωση η συγκεκριμενη σχολη και σε ποιους επαγγελματικους κλαδους μπορει να απασχοληθει καποιος αποφοιτος;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
εχει σελιδα η σχολη μπες και ενημερωσου.. γενικα να σου πω πως ειναι καλο τμημα απο τα καλυτερα τμηματα μηχανικων στην ελλαδα.. γενικα οι φοιτητες πλροφορικης νομιζω πως το εχουν ακουστα.. εστιαζει στο hardware δηλαδη εισαι μηχανικος ηυ βεβαια στο δημοσιο μπορεις να διδαξεις και προγραμματισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

majestic

Νεοφερμένος

Ο majestic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
εχει σελιδα η σχολη μπες και ενημερωσου.. γενικα να σου πω πως ειναι καλο τμημα απο τα καλυτερα τμηματα μηχανικων στην ελλαδα.. γενικα οι φοιτητες πλροφορικης νομιζω πως το εχουν ακουστα.. εστιαζει στο hardware δηλαδη εισαι μηχανικος ηυ βεβαια στο δημοσιο μπορεις να διδαξεις και προγραμματισμο.

Ναι αυτα πανω κατω τα ξερω...απλα θα ηθελα και την εμπειρια αυτων που φοιτουν εκει γιατι θελω να τη συγκρινω και με τη σχολη επιστημη των υπολογιστων στην κρητη...ευχαριστω παντως που απαντησες!! αν ξερεις κανεις κατι πιο συγκεκριμενο ας απαντησει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agy F.

Νεοφερμένος

Η Agy F. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γενικά στο τέταρτο πεδίο δεν θα υπάρξουν αισθητές (ανοδικές)τάσεις,σύμφωνα με τα δημοσιεύματα και τις εκτιμήσεις του καθημερινού τύπου,πόσο μάλλον στην Πάτρα,η οποία σε επιλογές υποψηφίων έρχεται σε δεύτερη θέση σε σύγκριση με την Αθήνα και την Θεσσαλονίκη.Όσον αφορά τη συγκεκριμένη σχολή,η κακή αναλογία διδακτικού προσωπικού-φοιτητών που θα κλιμακωθεί ακόμη περισσότερο με την αποχώρηση του κυρίου Θ.Χ. και ακόμη ενός διδάσκοντα που μου διαφεύγει το όνομα(δεν γνωρίζω αν ισχύει σίγουρα η παραπάνω πληροφορία/τα παιδιά του forum που είναι φοιτητές στο εν λόγω τμήμα μπορούν να μας το επιβεβαιώσουν ή να το διαψεύσουν),πιθανολογείται πως θα αποδυναμώσει τη δυναμικότητα της σχολής,κάτι το απογοητευτικό για ένα ποιοτικό τμήμα,όπως το συγκεκριμένο.Οπότε,είναι πιθανό να σημειωθεί πτώση στη βάση εισαγωγής.

Βεβαίως,οι βάσεις εισαγωγής διαμορφώνονται από αρκετούς παράγοντες,οπότε τίποτα δεν είναι σίγουρο για την τελική διαμόρφωση της βάσης.

Ποιος γεμίζει το κεφάλι σου με όλα αυτά???......Οι πανελλήνιες δεν έχουν τελειώσει ακόμη για να βγουν συμπεράσματα για τις βάσεις.Να ξέρεις ότι μέχρι τελευταία στιγμή δεν μπορεί κανένας να γνωρίζει πώς θα κυμανθούν....και για να σου δώσω και ένα παράδειγμα, τα ίδια έλεγαν και πέρυσι αλλά οι βάσεις ειδικά στο 4ο πεδίο ανέβηκαν.
Όσον αφορά εσωτερικά θέματα της σχολής θεωρώ ότι δεν θα πρέπει να προβληματίζουν τους υποψήφιους που θέλουν να εισαχθούν σε αυτό το τμήμα.Πράγματι οι φοιτητές που αναλογούν σε κάθε καθηγητή είναι αρκετοί αλλά να σου αναφέρω και το γεγονός αν δεν το έχεις ήδη αντιληφθεί ότι στις διαλέξεις αρκετών μαθημάτων του συγκεκριμένου τμήματος οι φοιτητές που παρακολουθούν ,μερικές φορές δεν υπερβαίνουν ούτε τους μισούς.Τώρα για τους καθηγητές που αναφέρεις ότι θα αποχωρήσουν από τη σχολή(δεν θα αναφέρω ονόματα αλλά κατάλαβα ποιους εννοείς)...ο ένας αν δεν κάνω λάθος μεταφέρεται σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και στη θέση του άλλου καθηγητή μάλλον έρχεται ένας καθηγητής του τμήματος που ήταν στο εξωτερικό.
Λίγα λόγια για το τμήμα γιατί βγαίνουν διάφοροι και λένε πράγματα χωρίς να γνωρίζουν.Λοιπόν,όσοι θελήσουν να περάσουν σε αυτή τη σχολή και να σταδιοδρομήσουν ως ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ με όλη τη σημασία του όρου θα πρέπει να γνωρίζουν ότι:
1)Είναι μια πολύ απαιτητική σχολή και έχει πολλά μαθήματα ιδιαίτερα στα 2-3 πρώτα χρόνια.Καθημερινά, όποιος θελήσει να παρακολουθήσει όλες τις διαλέξεις των μαθημάτων θα χρειαστεί να βρίσκεται στη σχολή και 12 ώρες κάποιες μέρες(μου έχει τύχει στο 1ο εξάμηνο από 9 το πρωί μέχρι 9 το βράδυ με 2 ώρες κενό το μεσημέρι,...όχι ότι τα υπόλοιπα εξάμηνα πάνε πίσω).Θα πρέπει να γνωρίζεται ότι στη σχολή σου μαθαίνουν τον τρόπο σκέψης και σου μεταδίδουν τις βασικές γνώσεις,τα υπόλοιπα θα πρέπει ο καθένας να τα ψάξει μόνος του αν θέλει να προχωρήσει.
2)Τα μαθήματα χωρίζονται σε θεωρητικό επίπεδο όπου γίνονται όλες οι διαλέξεις από τον υπεύθυνο καθηγητή του μαθήματος.Σε φροντιστήρια όπου κάποιος μεταπτυχιακός φοιτητής κάνει ασκήσεις πάνω στη θεωρία και λύνονται και οι απορίες....βέβαια τις περισσότερες φορές γίνεται κανονικά παράδοση μαθημάτων από τους μεταπτυχιακούς όταν δεν μπορεί να καλυφθεί η ύλη.Στα εργαστήρια που κάποια είναι αυτόνομα και θα γίνονται εργασίες και έχουν δική τους βαθμολογία και κάποια άλλα τα οποία μετράνε σε ποσοστό επί της βαθμολογίας του αντίστοιχου μαθήματος και παραδίδεις κάποιες εργασίες.
3)Κάποιες συμβουλές προς τους μελλοντικούς φοιτητές του ceid ...επειδή πολλοί θα έχουν τον φόβο αν είναι από θετική ότι δεν θα τα καταφέρουν(επειδή και εγώ από θετική ήμουν)θέλω να πω ότι αν σου αρέσει αυτό που κάνεις δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα,το μόνο που θα κάνεις είναι να καταβάλεις μεγαλύτερη προσπάθεια από τους υπόλοιπους που έρχονται από τεχνολογική και έχουν κάποιο υπόβαθρο( μη νομίζετε ότι και αυτοί έχουν φοβερές γνώσεις).Βέβαια εγώ είχα ασχοληθεί και πριν μπω στη σχολή με ρπογραμματισμό και αυτό βοήθησε αρκετά.
Καλό θα είναι να παρακολουθείται τις διαλέξεις και τα φροντιστήρια και να διαβάζεται από την αρχή του εξαμήνου γιατί θα φτάσει η εξεταστική και θα τρέχετε και δε θα φτάνετε. Αυτό το λέω γιατί τα μαθήματα ειδικά στα πρώτα εξάμηνα είναι πάρα πολλά(αν και είπαν ότι μάλλον θα μειωθούν από φέτος)και με τη μείωση της εξεταστικής σε 2 εβδομάδες που ακούγεται (από 3 που είναι τώρα) θα είναι ένα βάσανο γιατί και η ύλη κάθε μαθήματος είναι αρκετά μεγάλη. Τώρα η άποψη θα πάω την τελευταία εβδομάδα και θα πάρω τα SOS θέματα δεν υπάρχει ...δεν λέω ότι δεν δίνονται και SOS θέματα αλλά αυτά θα δοθούν κατά τη διάρκεια του εξαμήνου και θα λυθούν κιόλας.Α,...και να ξέρετε ότι μία εβδομάδα κενό που έχουμε πριν από κάθε εξεταστική που υποτίθεται ότι θα διαβάσετε να την ξεχάσετε γιατί συνήθως μπαίνουν αναπληρώσεις διαλέξεων και εξετάσεις εργαστηρίων.Τέλος όσον αφορά τα εργαστήρια θα σας συμβούλευα να κάνετε μόνοι σας τις ασκήσεις και όχι από άλλους έτοιμες γιατί στην τελική εξέταση του εργαστηρίου δεν θα ξέρετε την τύφλα σας.
4)Για τους τομείς με τους οποίους ασχολείται το τμήμα σας προτείνω να ανατρέξετε στον οδηγό σπουδών όπου γίνεται αναλυτική αναφοράhttps://www.ceid.upatras.gr/proptyxiaka/%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%9F%CE%A3.12-13.pdf.
Για κάποιον που είναι μεταξύ του ceid και των ΗΜΜΥ ,ΝΑ ΑΝΑΦΈΡΩ ότι το ceid δεν ασχολείται με ενέργεια και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις.Στο πρώτο εξάμηνο γίνονται και εισαγωγικά σεμινάρια που σας εισάγουν σε όλους τους τομείς που ασχολείται το τμήμα έτσι αν έχετε αμφιβολία με τι θα ασχοληθείτε στο μέλλον θα σας βοηθήσουν πάρα πολύ.
5)Η αποκατάσταση από όλες τις σχολές πληροφορικής και μηχανικών η/υ είναι άμεση...αυτό μην το πάρετε δεδομένο γιατί αν δεν είσαι καλός σε αυτό που κάνεις τότε δεν σε παίρνουν πουθενά.
6)Μάθετε όσοι δεν ξέρετε να χρησιμοποιείτε LINUX .
7)Αν θέλετε να έχετε μια φοιτητική ζωή όπως οι περισσότεροι την έχουν στο μυαλό τους να την ξεχάσετε διαφορετικά ξεχάστε το τμήμα.Δε λέω ...θα έχετε και ελεύθερο χρόνο(λέμε τώρα!?!) όταν δεν θα σας πιέζει ο χρόνος για να παραδώσετε τις εργασίες.
8)Σε σχέση με το αντίστοιχο τμήμα στη Κρήτη έχω ακούσει εξίσου καλά λόγια με το ceid αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα να σας πω.
9)Οι καθηγητές στο ceid είναι πολύ συνεργάσιμοι και οποιαδήποτε απορία να έχετε μην διστάσετε να ρωτήσετε.
10)Τα εργαστήρια και οι χώροι είναι πολλοί καλοί και σύντομα θα δοθεί στη σχολή δικό της κτίριο.

Δεν ξέρω αν σας κατατόπισα λίγο για τις συνθήκες της σχολής τώρα οτιδήποτε άλλο ρωτήστε.....
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΞ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ ΤΟ CEID!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magician2000

Νεοφερμένος

Ο magician2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Μπορει καποιος να με ενημερωσει σχετικα με το τι επαγγελματα μπορω να ασκησω ως αποφοιτος της σχολης;; Και ποσο γρηγορη ειναι η αποκατασταση για καποιον που εχει παρει τη σχολη σοβαρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shiv

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Κανένα tip για τους νέους φοιτητές του τμήματος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agy F.

Νεοφερμένος

Η Agy F. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κανένα tip για τους νέους φοιτητές του τμήματος?
Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου.
1)Αρχικά να αρχίσεις να μπαίνεις από βδομάδα στην ιστοσελίδα του τμήματος για να δεις πότε θα γίνουν οι εγγραφές και τι χρειάζονται γιατί γίνονται αλφαβητικά https://www.ceid.upatras.gr (προς το παρόν δεν έχει βγει κάτι).
2)Μη μπλέξεις με τις παρατάξεις...συνήθως πλησιάζουν τους πρωτοετείς τις πρώτες μέρες δήθεν για να βοηθήσουν και μετά δεν τους αφήνουν σε ησυχία.
3)Αν έχεις περάσει από θετική μην αγχωθείς στην αρχή γιατί της τεχνολογικής ξέρουν περισσότερα πράγματα.Βέβαια θέλει λίγη περισσότερη προσπάθεια.Βέβαια δε λέω να είσαι τελείως άσχετος γιατί τότε υπάρχει πρόβλημα.
4)Παίζει αρκετός ανταγωνισμός μεταξύ των φοιτητών.Από προσωπική πείρα σε συμβουλεύω να μη δίνεις ασκήσεις ή σημειώσεις στους άλλους(εντάξει δε λέω στους φίλους που θα σε βοηθούν κιόλας) γιατί έτυχε να δώσω σημειώσεις σε μια κοπέλα και στο τέλος τις είχε πάρει το μισό έτος(και ενώ εγώ ξυπνούσα το πρωι να πάω στις διαλέξεις οι άλλοι είχαν λυμένες τις ασκήσεις)και στους κώδικες που πρέπει να παραδόσεις έχει τύχει να παίρνει ο άλλος 10 χωρίς να ξέρει τίποτα και εσύ να παίρνεις 9 με τις ίδιες απαντήσεις.
5)Να προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις με τους καθηγητές(ξέρω γω για καμιά απορία) και να συμμετέχεις στις παραδόσεις...κάνουν ερωτήσεις και πολλές φορές είναι υπέρ σου(στη βαθμολογία).
6)Σχετικά με τις διαλέξεις σε συμβουλεύω να πας τις 2-3 πρώτες εβδομάδες και μετά να δεις αν θέλεις να μην πηγαίνεις σε κάποια.Εγώ πάντως σε συμβουλεύω να πηγαίνεις σε όλες γιατί με τις σημειώσεις των άλλων δε βγάζεις άκρη.Σε κάποια μαθήματα δεν προλαβαίνεις να βγάλεις την ύλη και οι σημειώσεις βοηθούν πάρα πολύ άσε που δίνονται και κάποια ΣΟΣ μαζί με τις απαντήσεις(δεν δίνονται την τελευταία εβδομάδα όπως οι περισσότεροι νομίζουν και μαζεύονται στο αμφιθέατρο).
7)Να διαβάζεις μέσα στο εξάμηνο και μην τα αφήνεις όλα για το τέλος λίγο πριν την εξεταστική δεν θα προλάβεις.
8)Από καθηγητές πολλοί καλοί και συνεργάσιμοι(βέβαια υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις :hmm:).
9)Το πρόγραμμα είναι αρκετά επιβαρυμένο.Κάτι είπαν ότι θα αλλάξουν λίγο τον κύκλο σπουδών αλλά δεν ξέρω περισσότερα(όταν βγει ο οδηγός σπουδών 2013-2014 θα δούμε).Η σχολή είναι δύσκολη για κάποιον που ασχολείται από μέτρια εώς καθόλου.Καλό είναι να μην αφήσεις μαθήματα για αργότερα.
10)Στο πρώτο εξάμηνο είχαμε και κάτι "σεμινάρια" από καθηγητές για τον τομέα τους.Βοηθούν αρκετά.Τώρα αν θα γίνουν και φέτος δεν ξέρω.Έχει και το Student Guru:clapup:.
11)Τα βιβλία ψιλοαργούν οπότε θα βολευτείς στην αρχή με φωτοτυπίες και σημειώσεις(αν πάρουμε φέτος)πήγαινε στην κεντρική βιβλιοθήκη με το πάσο σου(δεν θυμάμαι αν δέχονται και το πιστοποιητικό του πάσου στην αρχή) και βγάλε μία κάρτα δανεισμού,ώστε να μπορείς να δανείζεσαι τα βιβλία.Επίσης η σχολή μας έχει και δική της βιβλιοθήκη,θα πας να βγάλεις άλλη μία κάρτα.Να ξέρεις ότι έχεις 300 σελίδες δωρεάν για εκτύπωση το μήνα στο υπολογιστικό κέντρο.Επίσης στο ισόγειο υπάρχει το γραφείο φοιτητών όπου έχει εκτυπωτή και φωτοτυπικό,εκεί δεν έχει όριο φωτοτυπιών(εντάξει με οικονομία το χαρτί:) ).Και στη βιβλιοθήκη του τμήματος αν πας μπορείς να βγάλεις φωτοτυπίες.
12)Συμβουλή: αν έχετε τον κ. Αλεξίου και έχεις μάθημα στο αμφιθέατρο ΒΑ και δεις κλειστές τις κάτω πόρτες,δηλαδή έχει ξεκινήσει η διάλεξη καλό είναι να μπεις από τις πίσω και με απόλυτη ησυχία.Εκτός αν κοντεύει διάλειμμα μην μπεις καθόλου(Θα το καταλάβεις αυτό που σου λέω σύντομα).Πάντως είναι από τους καλύτερους καθηγητές και για τα προηγούμενα έχει δίκιο γιατί έμπαινε ο καθένας και έκανε θόρυβο:mad:.
13)Κατά την εγγραφή σου δίνουν κάτι ενημερωτικά για να κατατοπιστείς στη σχολή.Επίσης αν μπεις στην ιστοσελίδα της σχολής και στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου Πατρών υπάρχουν πολλές πληροφορίες όχι μόνο για τη σχολή.

Αρκετά μακροσκελής ο λόγος μου:worry:πιστεύω να βοήθησα λίγο,αν ξέχασα κάτι ρώτα γιατί αυτά μου ήρθαν τώρα στο μυαλό
ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΡΘΕΙΣ:clapup: ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
4)Παίζει αρκετός ανταγωνισμός μεταξύ των φοιτητών.Από προσωπική πείρα σε συμβουλεύω να μη δίνεις ασκήσεις ή σημειώσεις στους άλλους(εντάξει δε λέω στους φίλους που θα σε βοηθούν κιόλας) γιατί έτυχε να δώσω σημειώσεις σε μια κοπέλα και στο τέλος τις είχε πάρει το μισό έτος(και ενώ εγώ ξυπνούσα το πρωι να πάω στις διαλέξεις οι άλλοι είχαν λυμένες τις ασκήσεις)και στους κώδικες που πρέπει να παραδόσεις έχει τύχει να παίρνει ο άλλος 10 χωρίς να ξέρει τίποτα και εσύ να παίρνεις 9 με τις ίδιες απαντήσεις.

γι αυτό πάμε κατά διαόλου...
τον ανταγωνισμό άτομα σαν κ σένα τον δημιουργούν...και τι έγινε αν πάρει ο άλλος 10 δλδ?δεν ξέρω τι έτος είσαι, αλλά στν πορεία θα καταλάβεις πόσο ψεύτικοι είναι οι βαθμοί και πόσο χαζό και ανούσιο είναι να ασχολείσαι με το τι παίρνεις εσύ και τι ο άλλος...
τέλος από την εμπειρία μου μέχρι τώρα, αυτός που ξεκινάει παίρνοντας/αγοράζοντας ασκήσεις, πρότζεκτ κλπ, δεν μπορεί ξαφνικά να αλλάξει τροπάρι...μια ζωή έτοιμα θα τα περιμένει γι αυτό κ δε θα πάει πουθενά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kos_maverik

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Κανένα tip για τους νέους φοιτητές του τμήματος?

Καλή υπομονή και καλό κάψιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
4)Παίζει αρκετός ανταγωνισμός μεταξύ των φοιτητών.Από προσωπική πείρα σε συμβουλεύω να μη δίνεις ασκήσεις ή σημειώσεις στους άλλους(εντάξει δε λέω στους φίλους που θα σε βοηθούν κιόλας) γιατί έτυχε να δώσω σημειώσεις σε μια κοπέλα και στο τέλος τις είχε πάρει το μισό έτος(και ενώ εγώ ξυπνούσα το πρωι να πάω στις διαλέξεις οι άλλοι είχαν λυμένες τις ασκήσεις)και στους κώδικες που πρέπει να παραδόσεις έχει τύχει να παίρνει ο άλλος 10 χωρίς να ξέρει τίποτα και εσύ να παίρνεις 9 με τις ίδιες απαντήσεις.

6)Σχετικά με τις διαλέξεις σε συμβουλεύω να πας τις 2-3 πρώτες εβδομάδες και μετά να δεις αν θέλεις να μην πηγαίνεις σε κάποια.Εγώ πάντως σε συμβουλεύω να πηγαίνεις σε όλες γιατί με τις σημειώσεις των άλλων δε βγάζεις άκρη.Σε κάποια μαθήματα δεν προλαβαίνεις να βγάλεις την ύλη και οι σημειώσεις βοηθούν πάρα πολύ άσε που δίνονται και κάποια ΣΟΣ μαζί με τις απαντήσεις(δεν δίνονται την τελευταία εβδομάδα όπως οι περισσότεροι νομίζουν και μαζεύονται στο αμφιθέατρο).

4). Kαι μεις περάσαμε από τα Ελληνικά φοιτητικά έδρανα αλλά δεν είδαμε αυτόν...τον ανταγωνισμό. Κάτι τέτοια άκουγα και εγώ πριν γίνω φοιτητής, ότι θα επικρατεί νοοτροπία δημοτικού του στυλ «η Μαριλέν δεν με θέλει στην παρέα της». Μόνο περίοδος δεν μου ήρθε. :crazy: Η πραγματικότητα έδειξε άλλα πράγματα. Η φοιτητική κοινωνία είναι αρκετά ώριμη πλην εξαιρέσεων που νομίζουν ότι στο γυμνάσιο και ο κάθε φοιτητής βράζει στο ζουμί του. Επίσης, στα φοιτητικά χρόνια δημιουργούνται καλές παρέες επειδή στηρίζονται στην ουσία (π.χ. σε κοινά ενδιαφέροντα) χωρίς να λείπουν οι άσχημες στιγμές. Είναι άσχημο να μην υπάρχει αλληλεγγύη μεταξύ φοιτητών. Γι' αυτό φτάσαμε στον πάτο ως χώρα αλλά και ως κοινωνία.

6). Καθώς περνούν τα έτη σπουδών και μαζεύονται χρωστούμενα μαθήματα (με δεδομένο αυτό), είναι λιγάκι δύσκολο να πηγαίνεις σε όλες τις παραδόσεις. Δόξα τω θεώ, υπάρχει και η βιβλιοθήκη, οι απορίες στον καθηγητή στο γραφείο του, ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Παιδιά, τι παίζει με τα βιβλία; τα δίνουν ή τα αγοράζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Τα δινουν αλλα δεν ανοιξε ακομα το συστημα για να επιλεξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Παιδιά, τι παίζει με τα βιβλία; τα δίνουν ή τα αγοράζεις;

για καθε μαθημα εχεις δικαιωμα να παρεις μεχρι 1 συγγραμμα. Τωρα αν καποιο μαθημα εχει περισσοτερα θα σας πει ο καθηγητης λογικά ποιο θα πάρετε. Εμας για ενα μαθημα υπαρχουν 2 και μας ειπε να παρουμε οποιο θελουμε και ο καθενας θα εξεταστει αντιστοιχα με ποιο διαλλεξε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anth13

Νεοφερμένος

Η anth13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Θα ηθελα να μαθω ποσες ωρες ειναι το μαθημα Εισαγωγη στο Διαδικαστικο Προγραμματισμο και ποσες το Εργαστηριο Φυσικης I;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!
Θα ηθελα να μαθω ποσες ωρες ειναι το μαθημα Εισαγωγη στο Διαδικαστικο Προγραμματισμο και ποσες το Εργαστηριο Φυσικης I;
Στην εισαγωγή στο διαδικαστικό προγραμματισμό θα σας χωρίσουν σε δύο τμήματα...το κάθε τμήμα θα κάνει 2 ώρες μάθημα και 2 ώρες φροντιστήριο τη βδομάδα... στο εργαστήριο φυσικής 1 πάλι θα σας χωρίσουν σε τμήματα και είναι ένα 2ωρο λογικά ανά 2η βδομάδα(δηλαδή τη μια Δευτέρα μάθημα την άλλη Δευτέρα κενό και πάει λέγοντας)...θα σας τα πούνε αυτά βέβαια και αν αλλάξει κάτι στο σύστημα θα το μάθεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anth13

Νεοφερμένος

Η anth13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Στην εισαγωγή στο διαδικαστικό προγραμματισμό θα σας χωρίσουν σε δύο τμήματα...το κάθε τμήμα θα κάνει 2 ώρες μάθημα και 2 ώρες φροντιστήριο τη βδομάδα... στο εργαστήριο φυσικής 1 πάλι θα σας χωρίσουν σε τμήματα και είναι ένα 2ωρο λογικά ανά 2η βδομάδα(δηλαδή τη μια Δευτέρα μάθημα την άλλη Δευτέρα κενό και πάει λέγοντας)...θα σας τα πούνε αυτά βέβαια και αν αλλάξει κάτι στο σύστημα θα το μάθεις!
Επιτελους καταλαβα τι γινεται!Ευχαριστω πολυ PolySol!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Επιτελους καταλαβα τι γινεται!Ευχαριστω πολυ PolySol!:)
Τίποτα!Κι εγώ το είχα αυτό το μπέρδεμα πέρσυ...καλή αρχή για τη Δευτέρα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Ποιο υπερισχυει:
- "Συγκεκριμένα, το πρώτο μάθημά σας θα είναι στις 5 μμ στο αμφιθέατρο ΒΑ"

ή το

- "
την Δευτέρα 7/10 θα γίνουν μόνο οι παραδόσεις του μαθήματος στο αμφιθέατρο ΒΑ στην προγραμματισμένη περίοδο 14:00-16:00, καθόσον για τις προηγούμενες περιόδους πρέπει να έχουν διατεθεί πρώτα οι καταστάσεις των φοιτητών."

και τα 2 σε πρωτοετεις αναφερονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top