Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
H "αλγοριθμική σκέψη" ειναι το βασικοτερο στοιχειο που απαιτειται στοις σχολες πληροφορικης.
Στο λύκειο αποκτάται μεσω της ΑΕΕΠ.


*κατα δευτερο λογο και απο τα μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
hi,
Επειδή όμως αναφέρθηκες και σε περιπτώσεις φοιτητών από θετική που ξαναδίνουν, καλό θα ήταν να πεις και για τι ακριβώς περιπτώσεις πρόκειται. Αν κάποιος από θετική περάσει πληροφορική επειδή δε μπόρεσε να πιάσει ιατρική, λογικό είναι να τα παρατήσει αν δε καταφέρει να συμπαθήσει τη πληροφορική.

Για ένα φοιτητή όμως από θετική κατεύθυνση που η πληροφορική ήταν η πρώτη επιλογή του, απλά δήλωσε λάθος κατεύθυνση στο λύκειο, νομίζω ότι αν πάρει με καλό μάτι τη σχολή, το 1ο έτος είναι υπεραρκετό για να φτάσει στο ίδιο επίπεδο με τους υπόλοιπους συμφοιτητές του. Άλλωστε τα πιο δύσκολα μαθήματα (πχ ψηφιακή επεξεργασία σημάτων) είναι στα επόμενα έτη και σ' αυτά θα δυσκολευτούν όλοι οι φοιτητές το ίδιο ανεξαρτήτως τι κατεύθυνση ήταν.
φίλε μου δεν έχεις άδικο σε αυτό που λές απλά η δεύτερη περίπτωση πλέον δεν υπάρχει...
Εγώ προσωπικά δεν γνώρισα κανέναν ούτε άκουσα για κάποιον ούτε και από το σχολείο μου θυμάμαι καμιά τέτοια περίπτωση...
Ευτυχώς πλέον "θετική πάνε όσοι θέλουν 3ο πεδίο" πλην ελάχιστων περιπτώσεων, όσοι πχ θέλουν και ιατρική και ΗΜΜΥ για παράδειγμα (όπως ο αδερφός μου) αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση πρώτα τα δηλώσεις ιατρική γιατί και αλλιώς να το σκεφτείς δεν υφίσταται το πράγμα...
οι καλές σχολές του 3ου πεδίου είναι ιατρική,οδοντιατρική,φαρμακευτική και τα συναφή, που είναι από 19.500 μέχρι 18.000! πιο κάτω υπάρχει ένα απέραντο κενό με συνέπεια όποιος δεν πιάσει τις παραπάνω σχολές, να μπαίνει σε σχολές 4ου και 2ου πεδίου... ε μία από αυτές είναι και η εν λόγω σχολή... οπότε κατά 90% τα παιδιά της θετικής που ανέφερα και σχολίασα τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν δυσκολίες και τα παρατάνε είναι τέτοιες περιπτώσεις...
Εννοείται ότι αν είχαν τρέλα με τη σχολή θα είχαν αντιμετωπίσει την κάθε δυσκολία...
Απλά και η περίπτωση που συζητάμε πιστεύω είναι λίγο ως πολύ ανάλογη...
Αλλά και να μην είναι οι δυσκολίες παραμένουν δυσκολίες και η παραπάνω προσπάθεια είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για όποιον από θετική μπαίνει σε τέτοιες σχολές!

Υ.Γ. συμφωνώ απόλυτα με τα παιδιά παραπάνω για τα όσα είπαν για το ΑΕΠΠ και να αναφέρω ότι εγώ είχα τόσο καλή καθηγήτρια στο φροντιστήριο που μου έκανε μέχρι και άνω και κάτω τριγωνικούς πίνακες, κάτι που πολλοί άκουγαν πρώτη φορά στη σχολή τον μήνα Νοέμβριο στις διαλέξεις του καθηγητή της Γραμμικής Άλγεβρας...
Δηλαδή με λίγα λόγια δεν είναι θέμα θεωρίας του στυλ πότε δημιουργήθηκε μια γλώσσα προγραμματισμού, που χρησιμοποιείται και αν είναι αντικειμενοστραφής ή όχι, είναι θέμα εισαγωγής στην εν λόγω επιστήμη και εξοικίωσης με τον τρόπο που πρέπει κάποιος να σκέφτεται και πώς να χρησιμοποιήσει της γνώσεις του ώστε να φτάσει στην επίλυση του προβλήματός που καλείται να αντιμετωπίσει...
Κάποιος θα έλεγε, "ρε συ αυτός δεν ξέρει τον ορισμό του "προβλήματος" πως θα τον βάλεις να γράψει κώδικα" :clapup::clapup::clapup:
( το τελευταίο είναι καθαρό χιούμορ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Πάντως μια γνωστή μου μεταπτυχιακή φοιτήτρια σε άλλο Τμήμα προερχόμενη από το Τμήμα σας, θετική κατεύθυνση είχε δηλώσει στο λύκειο και όχι από "λάθος" επιλογή αλλά με πλήρη επίγνωση....και αποφοίτησε ακριβώς στα 5 έτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Πάντως μια γνωστή μου μεταπτυχιακή φοιτήτρια σε άλλο Τμήμα προερχόμενη από το Τμήμα σας, θετική κατεύθυνση είχε δηλώσει στο λύκειο και όχι από "λάθος" επιλογή αλλά με πλήρη επίγνωση....και αποφοίτησε ακριβώς στα 5 έτη.

χάνεις το νόημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Παιδιά αν είναι να καθόμαστε να γράφουμε 30 40 αράδες για να μην καταλαβαίνουν ορισμένοι ποια ακριβώς είναι η θέση μας πάνω στο θέμα, μάλλον ήταν από θεωρητική... :P
Φιλικά πάντα...(και ολίγον τι απεγνωσμένα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania*

Νεοφερμένος

Η Rania* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τελικώς και εγώ Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πάτρας πέρασα με 18046...:D κ από οτι είδα,τα μαθήματα μου φαίνονται αρκετά ενδιαφέροντα...:) ωστόσο όμως φοβάμαι πολύ και ανησυχώ ιδιαιτέρως με το τι θα αντιμετωπίσω στη σχολή...:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
τελικώς και εγώ Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πάτρας πέρασα με 18046...:D κ από οτι είδα,τα μαθήματα μου φαίνονται αρκετά ενδιαφέροντα...:) ωστόσο όμως φοβάμαι πολύ και ανησυχώ ιδιαιτέρως με το τι θα αντιμετωπίσω στη σχολή...:worry::worry:

Άντε να βλέπουμε και καινούριους σιγά σιγα. Ράνια συγχαρητήρια και καλή φοιτητική ζωή! Μην ανησυχείς για το τι θα αντιμετωπίσεις στη σχολή! Είναι νωρίς ακόμα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PhildP21

Νεοφερμένος

Ο PhildP21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλώς σας βρήκα στο ΤΜΗΥΠ!! :clapup::clapup:
Καλή αρχή και συγχαρητήρια και στους υπολοίπους..!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Καλώς σας βρήκα στο ΤΜΗΥΠ!! :clapup::clapup:
Καλή αρχή και συγχαρητήρια και στους υπολοίπους..!!;)

ceid από δω και πέρα... CEID!!!!!! Καλώς μας βρήκες!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ezlen

Νεοφερμένος

Ο Jim Z. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα παίδες,

Πέρασα φέτος CEID, Πάτρα...

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους είανι ήδη εκεί τι να προσέξω, και γενικώς τι συμβουλές μου δίνουν για την φοίτηση μου εκεί. Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολη σχολή κλπ, απλά θα ήθελα και πιο ειδικές-συγκεκριμένες πληροφορίες.

Επίσης πέρασε κανείς από 'δω στο CEID φέτος;

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannhsD17

Νεοφερμένος

Ο GiannhsD17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εγώ πέρασα 2ος στο ceid!!

Αν μάθουμε τίποτα για εγραφές μην ξεχάσετε να ενημερώσετε παιδιά! Στην γραμματία που πήγα εχθές μιας και ήμουν πάτρα για να βρω σπίτι μου είπαν πως ακόμη ούτε χαρτί από το υπουργείο δεν τους έχει έρθει.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Ξέρουμε μήπως αν το ελληνικό κράτος επιβραβεύει κάπως τους αριστούχους; Θυμάμαι άλλες χρονιές να διαβάζω για κάτι για το πρώτο 20% που θα μπούν ή κάτι τέτοιο, αλλά φέτος δεν βρήσκω τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros222

Νεοφερμένος

Ο spiros222 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
GiannhsD17 ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!με πόσα πέρασες?? εγώ πέρασα τρίτος με 18700 περίπου....

δεν ισχύει αυτό που είπαν πως οι εγγραφές είναι 13-30 για τα πανεπιστήμια??
ξέρω πως το 25% παίρνει επιδότηση 400 ευρο για λαπτοπ....αλλά έχω την εντύπωση πως οι δέκα πρώτοι επιβραβεύονται και απο την σχολή σε μερικές σχολές...κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αναλογα με τη χρηματοδοτηση που δτιαθετει το πανεπιστημιο ειναι. Συνηθως στους 2 πρωτους και αυξανεται αναλογα με τα ποσα λεφτα υπαρχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannhsD17

Νεοφερμένος

Ο GiannhsD17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ήμουν 2ος με 18953 ;)
Αυτά με επιδοτήσεις, επιβραβεύσεις κλπ που μπορώ να τα ψάξω;
Πάντως στη γραμματεία είχαν μαύρα μεσάνυχτα.
Θα ανακοινωθούν στο μέλλον μου είπαν... (τρέχα γύρευε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros222

Νεοφερμένος

Ο spiros222 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Είχα διαβάσει ή στο site της σχολής ή στον οδηγό σπουδών δεν θυμάμαι που ακριβώς ότι βραβεύει τους τρεις πρώτους με λαπτοπ και τους υπόλοιπους 7 με άλλα δώρα όπως κάμερες κλπ....αλλά μου φάνηκε αστείο!!!και δεν ξέρω για ποιό έτος μιλούσε...Πάντως έχω την εντύπωση ότι το κράτος δίνει μόνο στο 25% την επιδότηση και τίποτα ιδιαίτερο...Ψάχνω στο google..θα βρώ την σελίδα που είχα δει και θα την ποστάρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Πέρυσι οι τρεις πρώτοι πήραν λάπτοπ και οι υπόλοιποι 7 της δεκάδας πήραν νέτμπουκ! Γίνεται κάθε χρόνο εκδήλωση για τους πρωτοετείς. Πέρυσι πήραμε όλοι τσάντες και φλασάκια 4 γκίγκα! Και το καλύτερο, είχε τζάμπα φαΐ! Θα περάσετε πολύ ωραία στη σχολή:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros222

Νεοφερμένος

Ο spiros222 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
XAXAXA τζάμπα φαί!!!!! Ναι κάτι βρήκα στη σελίδα για την εκδήλωση και στο τέλος έλεγε απονομή δώρων και υποψιάστηκα....Ωραία λοιπόν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petermer

Νεοφερμένος

Ο petermer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οπότε Γιάννη και Σπύρο είμαστε στην τριάδα ε; :P
Για υποτροφίες έψαχνα και εγώ, νομίζω το ΙΚΥ δίνει. Επίσης take a look here: https://www.upatras.gr/index/page/id/48
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros222

Νεοφερμένος

Ο spiros222 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ΕΛΑ ΡΕ ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ!!!! Τα έχω δει και εγώ αυτά αλλά δεν έβγαλα άκρη...
ξέρετε πόσα μαθήματα έχει η σχολή μέχρι το πτυχίο? βρήκατε σπίτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petermer

Νεοφερμένος

Ο petermer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ από Ιούλιο το έκλεισα. Από μαθήματα, δεν τα έχω μετρήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top