Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Δεν σκάω,επιλογή μου ήταν και δεν μ'εχει απογοητεύσει...λίγο χιούμορ δεν βλάπτει απλά!Εσενα τι αναποδιά σου τύχε?Επιλογή σου δεν είναι το ceid?

Ας πούμε ότι για κάποιο λόγο πρέπει να μείνω κοντά στην περιοχή...
Το ceid δεν με χαλάει καθόλου απλά πριν δεν το σκεφτόμουνα καν γιατί είχα σκοπό να πάω Θεσσαλονίκη ή Γιάννενα. Γι' αυτό και τώρα τελευταία έμαθα για το ceid.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ας πούμε ότι για κάποιο λόγο πρέπει να μείνω κοντά στην περιοχή...
Το ceid δεν με χαλάει καθόλου απλά πριν δεν το σκεφτόμουνα καν γιατί είχα σκοπό να πάω Θεσσαλονίκη ή Γιάννενα. Γι' αυτό και τώρα τελευταία έμαθα για το ceid.
Τα γιαννενα ειναι πιο κοντα στην αμφιλοχια και τα γυρω χωρια απο οτι η πατρα παντως...πληροφοριακα εντελως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Τα γιαννενα ειναι πιο κοντα στην αμφιλοχια και τα γυρω χωρια απο οτι η πατρα παντως...πληροφοριακα εντελως

Για μένα είναι πιο κοντά η Πάτρα...:)
Πρέπει να κλείσω.
cu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Well i don't wanna insist... you know...πάντως το ceid αποτελεί άριστη επιλογή,αν σ'αρέσει το αντικείμενο...οπότε μάλλον σε καλό σου βγαίνει που πρέπει να σαι πάτρα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Well i don't wanna insist... you know...πάντως το ceid αποτελεί άριστη επιλογή,αν σ'αρέσει το αντικείμενο...οπότε μάλλον σε καλό σου βγαίνει που πρέπει να σαι πάτρα;)

Το ελπίζω γιατί μέχρι τώρα μόνο καλά λόγια ακούω για το ceid. we'll see.
Ceid εσύ σε ποιό έτος είσαι? Ή δεν θες να πεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
είμαι και γω καμενιδης αλλα ΟΧΙ ceid!Δεν ήθελε ο κ....ς μου πάτρα!
οι ceid EIΣΤΕ ο ναος της πληροφορικής οπότε,έπρεπε να αγνοούσα την πόλη!!!
Ας πούμε Μηχανικούς η/υ,δικτύων και τηλ/ων...:P
Το ελπίζω γιατί μέχρι τώρα μόνο καλά λόγια ακούω για το ceid. we'll see.
Ceid εσύ σε ποιό έτος είσαι? Ή δεν θες να πεις?
....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
το τελευταίο αναφερόταν στον ceid... 'Οχι σ' εσένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Sorry,έκανες παράθεση σε δικό μου μυνημά και με μπέρδεψες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
δεν πειράζει καλέ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannists

Νεοφερμένος

Ο giannists αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
παιδιά, εγώ με 17300 θα την πιάσω αυτή τη σχολή ή τσάμπα ελπίζω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
παιδιά, εγώ με 17300 θα την πιάσω αυτή τη σχολή ή τσάμπα ελπίζω?

Η περσινή βάση ήταν 17 124. Λογικά δεν πρέπει να πάψεις να ελπίζεις. Με δεδομένο ότι οι περισσότεροι προτιμούν το ημτυ λόγω της βαθμολογίας του μπορεί η βάση να μην ανέβει και πολύ. Βέβαια το 2007 ήταν 500 μόρια πιο πάνω.. κι αυτό είναι κάπως ε... δυσοίωνο για σένα αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ντάξει μπορώ να πώ οτι δεν είναι ιδιαίτερα υποδεέστερα τα αντίστοιχα τμήματα σε χανιά και βόλο...οπότε,χαλάρα,μπορεί να τη πιάσεις,μπορεί να πιάσεις κάποια απο τις υπόλοιπες...σε κάθε περίπτωση χαμένος δε πάς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Ντάξει μπορώ να πώ οτι δεν είναι ιδιαίτερα υποδεέστερα τα αντίστοιχα τμήματα σε χανιά και βόλο...οπότε,χαλάρα,μπορεί να τη πιάσεις,μπορεί να πιάσεις κάποια απο τις υπόλοιπες...σε κάθε περίπτωση χαμένος δε πάς;)

+1:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannists

Νεοφερμένος

Ο giannists αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
μπά.. κάτι στην πάτρα που μένω κιόλας θα το προτιμούσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
μπά.. κάτι στην πάτρα που μένω κιόλας θα το προτιμούσα..

Μπορείς να πας μαθηματικό Πάτρας και να κάνεις μεταπτυχιακό στην πληροφορική αν σε ενδιαφέρει. Ακόμα υπάρχει και το χημικό, αν και δεν ξέρω τα ενδιαφέροντά σου και είναι επίσης λίγο ακτάλληλο για παιδιά της τεχνολογικής και τέλος το φυσικό της Πάτρας που δεν θα στο συνιστούσα γιατί αν δεν είσαι πορωμένος με τη φυσική ΘΑ ΦΤΥΣΕΙΣ ΑΙΜΑ!!!!
Πάντως για την πρώτη εναλλακτική σκέψου το.
-----------------------------------------
Α! Και χημικών μηχανικών δήλωσε αν σ' αρέσει γιατί πιστεύω ότι θα πέσει η βάση του λόγω του ότι δεν έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Αυτές βέβαια είναι οι εκτιμήσεις μιας άσχετης αλλά who knows:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t0ny3

Νεοφερμένος

Ο t0ny3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια σκεφτομαι σοβαρα να παω σε αυτην τη σχολη.Ειμαι ομως αναμεσα σε αυτην και στο ΗΜΥΥ της Ξανθης.
Εχω βγαλει 18102.Λογικα θα τις πιασω και τις 2 αλλα ειμαι σε δυλημα.
Αυτη η σχολη της Πατρας εχει εξισου καλη αποκατασταση με ενα ΗΜΥΥ.Εχω διαβσει τα ποστ σας και βλεπω οτι τα σχολια ειναι πολυ θετικα.
Να πω την αληθεια με ενδιαφερουν περισσοτερο οι Υπολογιστες και για αυτος λεω να μην παω στο ΗΜΥΥ.
Ποσα χρονια ειναι η σχολη?Ειναι Πολυτεχνειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδια σκεφτομαι σοβαρα να παω σε αυτην τη σχολη.Ειμαι ομως αναμεσα σε αυτην και στο ΗΜΥΥ της Ξανθης.
Εχω βγαλει 18102.Λογικα θα τις πιασω και τις 2 αλλα ειμαι σε δυλημα.
Αυτη η σχολη της Πατρας εχει εξισου καλη αποκατασταση με ενα ΗΜΥΥ.Εχω διαβσει τα ποστ σας και βλεπω οτι τα σχολια ειναι πολυ θετικα.
Να πω την αληθεια με ενδιαφερουν περισσοτερο οι Υπολογιστες και για αυτος λεω να μην παω στο ΗΜΥΥ.
Ποσα χρονια ειναι η σχολη?Ειναι Πολυτεχνειο?

Τόσο το τμήμα ΗΜΜΥ Ξάνθης όσο και το τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής ανήκουν στην πολυτεχνική σχολή του αντίστοιχου πανεπιστημίου (ΔΠΘ και Πανεπιστήμιο Πατρών αντίστοιχα). Από ΗΜΜΥ ή ΗΜΤΥ βγαίνεις Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ενώ από το τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής βγαίνεις Ηλεκτρονικός Μηχανικός, τουλάχιστον με αυτή την ειδικότητα εγγράφεσαι στο ΤΕΕ. Ο Ηλεκτρολόγος μηχανικός έχει περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από τον Ηλεκτρονικό μηχανικό. Και οι 2 σχολές είναι 5 χρόνια με υποχρεωτική εκπόνηση διπλωματικής εργασίας. Και οι 2 σχολές είναι πολύ δύσκολες. Το θέμα είναι εσένα τι σ' αρέσει περισσότερο: η ηλεκτρονική (υπολογιστές, κυκλώματα κλπ) ή η ηλεκτρολογία (διαχείριση ενέργειας, ηλεκτρικές μηχανές κλπ.);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t0ny3

Νεοφερμένος

Ο t0ny3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγω περισσοτερο ενδιαφερομαι για Ηλεκτονικος Μηαχανικος και προς τα εκει κλεινω.Απλως ηθελα να μαθω για την επαγγελματικη αποκατασταση αυτης της σχολης.Δηλαδη μετα σαν τι μπορεις να εργαστεις?Μπορεις να δωσεις ΑΣΕΠ και να γινεις καθηγητης,σε εταιριες και ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Φίλε μου, από τη στιγμή που σε ενδιαφέρουν περισσότερο οι Η/Υ, καλύτερα να μην μπλέξεις με την ηλεκτρολογία...
αν διαβάσεις προηγούμενα ποστ(ς) θα καταλάβεις...
Ναι μεν ο ηλεκτρολόγος έχει περισσότερα δικαιώματα, αλλά είναι ένα θέμα αν αυτός που πάει ΗΜΜΥ την τελειώνει τη σχολή του τελικά και αν ναι, πότε...
Προσωπική μου άποψη είναι αν δε σε ενδιαφέρουν Ενέργεια-Τηλ/νίες, μακριά από ΗΜΜΥ,άλλωστε για να λάβει κάποιος απόφοιτος τα δικαιώματα του ΗΜΜΥ από το ΤΕΕ το 90% των ερωτήσεων που του υποβάλλονται έχουν να κάνουν με την ηλεκτρολογία...
Συμφωνώ απόλυτα με τον Civilara ότι και οι 2 σχολές είναι πολύ καλές, και καλύτερα να διαλέξεις αυτό που σου ταιριάζει πιο πολύ...

Όσο για τα after σπουδών, λογικά μπορείς να γίνεις καθηγητής μεσω ΑΣΕΠ (αυτό μπορείς να το σιγουρέψεις στον οδηγό σπουδών εκεί που λέει για τον σκοπό δημιουργίας του τμήματος)...
αυτό που έχω ακούσει πάντως για τους απόφοιτους αυτού του τμήματος είναι ότι μεγάλος αριθμός αυτών συσσωρεύεται στο δημόσιο ως μόνιμοι με υψηλές αποδοχές, αλλά δυστυχώς κανείς δεν ξέρει για πόσο ακόμα θα τους παίρνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saiperbomb

Νεοφερμένος

Ο saiperbomb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα

είμαι φοιτητής το τμήμα Μηχανικών Η/υ και Πληροφορικής ή αλλιώς ceid, ή εν συντομία Η/Υ.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όσο το δυνατόν περισσότερες απορίες σας.

Το ceid, δεν είναι μια σχολή που βγαίνεις πτυχιούχος πληροφορικής (πληροφορικάριος). Είναι μια σχολή που βγαίνεις διπλωματούχος μηχανικός.
Όσοι σκέφτεστε να μπείτε στη σχολή και να πάτε μετά να γίνετε καθηγητές σε σχολεία σκεφτείτε το πολύ καλά πριν το κάνετε.

Είναι μια αρκετά δύσκολη και απαιτητική σχολή με μαθήματα όλης της επιστήμης των υπολογιστών. Έχει πολλά μαθηματικά , φυσική, προγραμματισμό, υλοποίηση κυκλωμάτων, τηλεπικοινωνίες, θεωρητικά μαθηματικά (τα οποία είναι πιο δύσκολα απο ότι ακούγονται) κ.λ.π.

Είναι 5 χρόνια.

Όταν την τελειώσεις μπορείς φυσικά να κάνεις μεταπτυχιακό σε οικονομικά.

Βασική διαφορά με σχολές πληροφορικής πανεπιστημίων (το ceid είναι ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΗ σχολή) αν το δείτε λίγο χοντροκομμένα είναι πως σε σχολές πληροφορικής μαθαίνεις 3-4 γλώσσες προγραμματισμού και τέλος. Στο ceid μαθαίνεις να μπορείς να μάθεις εύκολα σε λίγες μέρες οποιαδήποτε γλώσσα προγραμματισμού.

Αν δεν σας αρέσουν οι υπολογιστές ΜΗΝ ΤΗ ΔΗΛΩΣΕΤΕ. Συμφοιτητές μου που τη δήλωσαν λόγω ονόματος και φήμης, χωρίς να τους αρέσει βρίζουν.

Αν σας αρέσουν οι Υπολογιστές ΜΗΝ δηλώσετε Ηλεκτρολόγους Πάτρας. Εκτός απο τον τίτλο που λέει "και Τεχνολογίας Υπολογιστών" δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με υπολογιστές. Πολύ περισσότερα μαθηματικά, πολύ περισσότερα κυκλώματα και ελάχιστα σε σχέση με υπολογιστές.

Προσωπικά δεν έχω μετανιώσει την επιλογή μου για αυτό το τμήμα. Όμως ξαναλέω θα πρέπει να ξέρετε τι θέλετε πριν το δηλώσετε, να σας αρέσουν οι υπολογιστές και να είστε προετοιμασμένοι για δύσκολα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top