Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Μια βασική διαφορά είναι ότι έχεις πτυχίο μηχανικού και αν γραφτείς στο τεχνικό επιμελητήριο οφείλουν να σε προσλάβουν ως μηχανικό με κατώτατο μισθό ανώτερο από τον κατώτατο μισθό του αποφοίτου πληροφορικής.

Και γιατι να θελουν να σε προσλαβουν, αν ως μηχανικος ζητας περισσοτερα χρηματα για την ιδια δουλεια;
Επισης, ως μηχανικος ασχολεισαι με τεχνικα θεματα και ως γνωστον στην Ελλαδα δεν υπαρχουν εταιρειες που ειδικευονται με θεματα υλικου, εκτος αν αποβλεπεις σε αποκαταση στο εξωτερικο.

Μεταξυ αλλων, το οτι εχει γεμισει ο τοπος με τμηματα "πληροφορικης" δεν σημαινει οτι μπαινουν ολες στο ιδιο "σακι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
1)Δηλαδή τι διαφορά έχει το να τελειώσεις ceid από το να τελειώσεις ξέρω γω πληροφορική ιωαννίνων; Από επαγγελματική αποκατάσταση τί παίζει;2) Όσο για το 2ο, το άκουσα από ένα καθηγητή μου και ο ίδιος απορούσα πώς αυτό μπορεί να επηρεάσει.:hmm:
1)στο ceid που ναι γαμάτο τμήμα εξειδικεύεσαι σε πολλούς τομείς της πληροφορικής,στο cs@uoi εξειδικεύεσαι τρελα στη θεωρητική πληροφορική(αυτό θα αλλάξει στα επόμενα χρονια,αλλα still θα εξακολουθεί για μια 5ετια μην το τμήμα να χει τον ίδιο θεματικό χαράκτηρα).Ελπίζω να σε κάλυψα.Ότι άλλο θες ρωτα!
2)Μην αναπαράγεις ότι ακούς,κακό σε σένα κανεις...καλά και στα ματια/αυτιά μας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petermer

Νεοφερμένος

Ο petermer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δηλαδή αν τελειώσω ceid υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να βρω δουλειά ως προγραμματιστής (εξωτερικό ή εσωτερικό) από άμα τελειώσω μια σχολή πληροφορικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Αν γραφτείς στο τεχνικό επιμελητήριο, ναι. Γιατί όπως είπε και koufontinas παραπάνω, για την ίδια δουλειά, προφανώς θα προσλάβουν εκείνον που θα πρέπει να πληρώνουν λιγότερα. Εγώ δε μίλησα για την ίδια δουλειά όμως. Μπορεί να σε προσλάβει μια εταιρία για κάτι άλλο που δε γνωρίζει ένας απόφοιτος πληροφορικής. Ένας φίλος μου εδώ και μισό χρόνο δουλεύει δε μια εταιρία σαν μηχανικός μετά από αίτημα της εταιρίας για μηχανικό με γνώσεις OpenGL. Ένα παράδειγμα λέω, δε διατυπώνω κανένα κανόνα.

Τώρα για το αν υπάρχουν δουλειές στην Ελλάδα για ένα μηχανικό υπολογιστών, ας μην εγκαταλείπουμε την ελπίδα ακόμη. Στο εξωτερικό και περισσότερες ευκαιρίες υπάρχουν (από ότι λένε) και καλύτεροι μισθοί, αλλά από την άλλη δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα να πας έτσι απλά στο εξωτερικό. Ας ελπίσουμε ότι σε 1-2 χρόνια που θα ψάχνουμε δουλειά, κάτι θα βρούμε και εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Μηχανικοι και Πατρα 4 ever!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Δε ξέρω τι έτος είσαι αλλά αυτό το 4 ever καλύτερα μη το λες γιατί μπορεί να είναι αλήθεια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
λες ? ελπιζω πως δεν θα ειναι..αλλα και να ειναι δεν μας χαλαει!τουλαχιστον οσοι ερχονται απο αλλες πολεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Βγήκαν οι βαθμοί τελικά!!!! Θέλω τη βοήθεια όλων σας. Έβγαλα 17 996 μόρια και θέλω σαν πρώτη επιλογή να δηλώσω Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής στην Πάτρα αλλά δεν νομίζω να το πιάνω. Δεύτερη επιλογή σκέφτομαι για ΗΜΜΥ Χανίων και μετά να πάρω μετεγγραφή για την πρώτη μου επιλογή αλλά δεν ξέρω αν γίνεται. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καταρχάς δεν νομίζω πως είχε νόημα αυτή η αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς.:P

Απ' ότι βλέπω στο προφίλ σου λες πως στόχος σου είναι η πληροφορική. Παρόλα αυτά επιλέγεις ΗΜΜΥ.

Τώρα για αυτό που ρωτάς υπάρχει μία σχετική εγκύκλιος του υπουργείου που αναφέρει τις σχολές απο τις οποίες μπορείς να πάρεις μετεγγραφή. Αν τη βρώ θα κάνω edit και θα την κάνω post. Νομίζω πώς μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reS_nobOdY

Νεοφερμένος

Ο reS_nobOdY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Έβγαλες 17.996 και σκέφτεσαι αν θα μπεις CEID?OMG,τις περσινές βάσεις τις κοίταξες?Υποθέτω ότι αυτά τα μόρια τα έβγαλες στο 4ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
σορυ για τη γραμματοσειρά! Όντως είχα στόχο πληροφορική αλλά άλλαξαν πολλά. Ευχαριστώ που ασχολείσαι. Έχεις να προτείνεις και κάτι άλλο? Πρέπει όμως να είναι στην Πάτρα.
-----------------------------------------
Έβγαλες 17.996 και σκέφτεσαι αν θα μπεις CEID?OMG,τις περσινές βάσεις τις κοίταξες?Υποθέτω ότι αυτά τα μόρια τα έβγαλες στο 4ο πεδίο.
μα δεν μίλησα για ceid. τι εννοείς ότι δεν το πιάνω με τίποτα ε? ναι τα μόρια είναι στο τεταρτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reS_nobOdY

Νεοφερμένος

Ο reS_nobOdY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής πάτρας =CEID και το πιανεις άνετα πιστεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής πάτρας =CEID και το πιανεις άνετα πιστεύω
δεν νομίζω{χωρίς να είμαι σίγουρη. ceid= ΗΜΤΥ(Ηλεκτρολόγων μηχανικών και τεχνικών υπολογιστών)} Διορθώστε με αν κάνω λάθος. :bye:
-----------------------------------------
τελικά είχες δίκιο. όντως ceid= μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής. λάθος μου.
Λοιπόν. Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Και εγω σκεφτομαι ceid.Γενικα εχω μαλλον αποριψει το μαθηματικο(:'()και ειμαι αναμεσα σε αυτο και πληροφορικη κ τηλεπικοινωνιων ΕΚΠΑ.

Rebecca εβγαλα λιγα παραπανω μορια απο σενα,οποτε σου τρωω ανετα τη θεση!!! μουαχαχαχαχα
Πλακα κανω, ευχομαι να περασουμε ολοι μας εκει που θελουμε.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Και εγω σκεφτομαι ceid.Γενικα εχω μαλλον αποριψει το μαθηματικο(:'()και ειμαι αναμεσα σε αυτο και πληροφορικη κ τηλεπικοινωνιων ΕΚΠΑ.

Rebecca εβγαλα λιγα παραπανω μορια απο σενα,οποτε σου τρωω ανετα τη θεση!!! μουαχαχαχαχα
Πλακα κανω, ευχομαι να περασουμε ολοι μας εκει που θελουμε.:no1:

κακέ!!!!!:'( να πας πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών! άντε!(πλάκα κάνω)αλήθεια πόσο έβγαλες? και τελικά λες να είναι καλό που σκεφτόμαστε ceid?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
18 και κατι ψηλα. Γιατι οχι; Ειναι πολυ καλη σχολη εχω μαθει, βγαινεις και 'μηχανικος Η/Υ' απο κει, οποτε αποκτας περισσοτερα δικαιοματα.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
δεν νομίζω{χωρίς να είμαι σίγουρη. ceid= ΗΜΤΥ(Ηλεκτρολόγων μηχανικών και τεχνικών υπολογιστών)} Διορθώστε με αν κάνω λάθος. :bye:
-----------------------------------------
τελικά είχες δίκιο. όντως ceid= μηχανικών Η/Υ και πληροφορικής. λάθος μου.
Λοιπόν. Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?:)

CEID = Computer Engineering and Informatics Department οπότε ναι, Μηχανικοί Η/Υ και Πληροφορικής.

17.997 είχε βάση η σχολή όταν μπήκα εγώ πριν από 6 χρόνια, οπότε λογικά η βάση θα είναι αρκετά παρακάτω φέτος, άρα μάλλον θα την πιάνεις.

Δεν ξέρω τι κάνουν στις σχολές πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών πάντως εδώ έχουμε αρκετά μαθήματα τηλεπικοινωνιών και ειδικά με τα μαθήματα επιλογής, αν θέλεις να μπλέξεις με αυτόν τον τομέα, θα βρεις ενδιαφέρον μάλλον. Τώρα για τα επαγγελματικά δικαιώματα και την ισχύ του πτυχίου, υπάρχουν κι άλλα topics δείτε τα κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emma-2-

Νεοφερμένος

Η Emma-2- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια και Χαρα σε ολους!
Μιας και ειναι το πρωτο ποστ μου θα ηθελα να δωσω συγχαρητηρια σ ολα τα παιδια που καταφεραν να περασουν στη σχολη που επιθυμουν! Καλη σταδιοδρομια! :no1:
Εγω συγκεντρωνω γυρω στα 17 χιλιαδες μορια :(,πολυ κατω απ τις προσδοκιες μου και βρισκομαι σε αδιεξοδο! :'(Ως πρωτη επιλογη εχω (ειχα?) τους μηχανικους Η/Υ Πατρας.Απ οτι ομως καταλαβαινετε,θα πρεπει να ευχομαι σε πτωση των βασεων για να περασω εκει.
Θα ηθελα λοιπον τη γνωμη σας,κ περισσοτερο των παιδιων που φοιτουν ηδη στο τμημα για μια συγκριση με την αντιστοιχη σχολη του Βολου.Αξιζει?
Ειναι κ αυτη του ιδιου επιπεδου? O Βολος για φοιτητικη ζωη πως ειναι? Η' να επιλεξω καποια σχολη πανεπιστημιου?
Δεν μπορω να αποφασισω κ θα ηθελα τη βοηθεια σας.
Ευχαριστω εκ των προτερων!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Παιδια ποιοι αλλοι απο δω θα δηλωσουν αυτη τη σχολη;
Να γνωριστουμε καλυτερα οι 'μελλοντικοι' ceidες :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Η σωστή ορολογία είναι ceid-άδες (σεϊντάδες).

Έλα το νέο αίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top