Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρας

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Έλα νταξει... μην καθόμαστε να τον θάβουμε τώρα....
Μια χαρά παιδί είναι, μερικές φορές την "λέει" χωρίς λόγο σε άλλους, αλλά ντάξει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Νομίζω οτι τα μυνήματα των 2-3 τελευταίων σελιδών πρέπει να σβηστούν,γιατι προκαλούν για περισσότερα εριστικά σχόλια,ενώ πιθανώς αποθαρύνουν χρήστες να ποστάρουν τις απορίες τους για τους ημτυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

traganeus

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι άσχετο... Μπορεί να πάρει κανείς μετεγγραφή στο συγκεκριμένο τμήμα απο το Μηχανικών Πληροφοριακών συστημάτων στην Σάμο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αντίστοιχα Τμήματα ΑΕΙ: «Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών & Πληροφορικής» του Πανεπιστημίου Πατρών, «Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών» του Πολυτεχνείου Κρήτης, «Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων» του Πανεπιστημίου Αιγαίου, «Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και «Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών» του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ceid

Νεοφερμένος

Ο ceid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
@traganeus Δυστυχώς γίνεται. Και λέω δυστυχώς γιατί έχει παραγίνει το κακό. Σε λίγο βλέπω να παίρνουμε μεταγραφές και από ΤΕΙ. Δεν είναι έκπληξη άλλωστε το γεγονός ότι κάθε χρόνο πέφτει η βάση εισαγωγής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Μαζέψου ceid...η βάση των Μηχανικών Πληροφοριακών&Επικοινωνιακών Συστημάτων οφείλεται στο οτι βρίσκεται σε παραμεθόριο περιοχή,και επειδή γενικα το πανεπιστημιο Αιγαίου είναι εξακτινωμένο πανεπιστήμιο.Οι δύο παράγοντες που προανέφερα +ο παραπλανητικός τίτλος(πολλοί δε ξέρουν τι πραγματεύεται),ρίξαν τη βάση του τμήματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ceid

Νεοφερμένος

Ο ceid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καταρχάς να ξεκαθαρίσω κάτι
Δεν είναι έκπληξη άλλωστε το γεγονός ότι κάθε χρόνο πέφτει η βάση εισαγωγής...
των Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρα. Ανέφερα το δυστυχώς όχι επειδή έχω κάτι με τη σχολή ούτε φυσικά με τα παιδιά που παίρνουν τις μεταγραφές. Αλλά γενικά με όλο αυτό που επικρατεί. Οι μεταγραφές,ειδικά από αυτές τις σχολές,(Σάμο Κοζάνη) είναι τόσες πολλές που έμμεσα δημιουργούν πρόβλημα. Μία σχολή που δέχεται και μπορεί να υποστηρίξει(υπολογιστικό,αίθουσες διδασκαλίας-εξέτασης) 140 (άντε 160 το πολύ άτομα) καταλήγει να δέχεται 250-300 άτομα. Εφόσον το κράτος έχει φτιάξει έτσι το σύστημα ...ας χρηματοδοτήσει τις σχολές ώστε να επεκταθούν και να δέχονται αυτά τα άτομα, ώστε να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. (Και κάτι άλλο, ξέρεις ότι αρχικά οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί θα έπρεπε να δέχονται μεταγραφές από την Σάμο,μιας και το πρόγραμμα σπουδών τους ήταν πιο κοντά στο δικό τους, αλλά τελικά δεν πέρασε η απόφαση επειδή καταψηφίστηκε από τους φοιτητές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Δε σου λέω οτι μου αρέσει να βλέπω μια σχολή να αδειάζει κατα 50%...απλά δεν είναι κατάντια να θεωρείται αντίστοιχο της πάτρας,αυτό της Σάμου(σε αντίθεση με αυτό της κοζάνης που δημιουργήθηκε,έτσι για το rock!)...Σίγουρα της πάτρα έχει μεγαλύτερο κύρος-όχι αδικα-,αλλα το αντικείμενο είναι αρκετά παρεμφερές....σε αντιθεση με τους ημτυ!(δε ξέρω τα προγράμματα σπουδών,όταν έγινε η καταψήφιση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Το πρόβλημα στη σχολή μας είναι οι μεταγραφές από τις άλλες σχολές; Το άκουσα κι αυτό.

Φίλε ceid, έχεις καταλάβει ότι η γραμματεία μας είναι ΑΝΙΚΑΝΗ να κάνει οτιδήποτε σωστό; Έχεις μυριστεί ότι πιθανότατα δεν έχει στείλει τις καταστάσεις των δηλώσεων και για αυτό τα παιδιά δεν έχουν πάρει ακόμη βιβλία;

Ας τα γράψω εδώ λοιπόν να τα βλέπουν όσοι ενδιαφέρονται. Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι αν κάποιοι από εσάς θέλετε να σπουδάσετε για να γίνετε μηχανικοί Η/Υ, καλά θα κάνετε να συμπεριλάβετε και αυτή τη σχολή στις πιθανές επιλογές σας. Το επίπεδο της γνώσης που μπορείτε να αποκτήσετε είναι υψηλό και τα μαθήματα αρκετά για να καλύψουν πολλούς τομείς που πρέπει να κατέχει ο μηχανικός Η/Υ, τουλάχιστον σε θεωρητική βάση. Αλλά θα πρέπει να είστε προετοιμασμένοι για τα εξής.

Η οργάνωση της σχολής είναι τραγική. Τα προγράμματα των εξεταστικών βγαίνουν στην καλύτερη δύο βδομάδες πριν και στη χειρότερη(με αυτή να είναι πιο συχνή περίπτωση) μερικές μέρες πριν την έναρξη. Η γραμματεία της σχολής δε μπορεί να εξυπηρετήσει τους φοιτητές και εκτός αυτού είναι προφανές πως δε θέλουν κιόλας. Είναι τυπικό το παράδειγμα που πας να ζητήσεις κάτι σε σε κοιτάνε με μια ξινισμένη μούρη και πρέπει να τους παρακαλάς για να σηκώσουν 3 χαρτιά και να πατήσουν 2 κουμπιά. Πολύ σημαντικά ζητήματα περνούν από τα χέρια της γραμματείας και γίνονται κωμικοτραγικά λάθη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα πριν λίγο καιρό σε ένα φίλο, που του δώσανε Βεβαίωση Περάτωσης Σπουδών και μετά απο τρεις μέρες τον ειδοποίησαν ότι έλαβαν βαθμό εξέτασης από κάποιο καθηγητή για μάθημα που δεν έχει δηλώσει. Το μάθημα φυσικά το είχε δηλώσει και απλά είχαν χάσει τη δήλωση.
Το πρόγραμμα σπουδών αλλάζει αιφνίδια και προς το χειρότερο συνήθως. Πέρισυ κληθήκαμε να δώσουμε μάθημα το οποίο δεν υπήρχε στη σχολή όταν μπήκαμε ενώ μαθήματα τα οποία περάσαμε γνωρίζοντας πως δε μετράνε στον τελικό βαθμό πήρανε κανονικά συντελεστή και πλέον μετράνε. Αυτά θα μου πείτε είναι θέμα νομοθεσίας, αλλά μπορώ να σας πω με παραδείγματα ότι θα μπορούσανε να αποφευχθούν. Στις γενικές συνελεύσεις -φυσικά- δε γίνεται λόγος για το πρόγραμμα σπουδών και οι φοιτητές δεν έχουν ποτέ κανένα λόγο πάνω στις αλλαγές.
Οι καθηγητές μπορεί να είναι λαμπροί επιστήμονες, και στις προσωπικές σελίδες τους μπορεί να δει κανείς ότι έχουν κάνει εξαιρετικά αξιόλογα πράγματα, αλλά περισσότεροι από τους μισούς αδυνατούν να διδάξουν, είτε γιατί δε μπορούν να μεταδώσουν αυτά που ξέρουν είτε γιατί -συχνότερα- δεν έχουν όρεξη. Η αξιοκρατία στη βαθμολόγηση ταρακουνίεται συχνά πυκνά και από συγκεκριμένους καθηγητές. Ας το πω απλά ότι μερικοί εκτιμούν περισσότερο τη φάτσα σου παρά τη δουλεία σου.
Πρόεδρος και υπεύθυνοι της σχολής είναι απόντες, και φροντίζουν να ειδοποιούν με απειλητικά και εξαιρετικά κακογραμμένα mails για ενδεχόμενο χάσιμο του εξαμήνου αν δε σταματήσουν οι καταλήψεις. Χρόνια προβλήματα της σχολής ωστόσο αφήνονται στο περιθώριο. Δίνω σαν παράδειγμα καθηγητή που διδάσκει ακόμη αγέρωχος, όταν έχει διώξει παιδιά από εξέταση λόγω έλλειψης επιτηρητών(ούτε καν αιθουσών) με τη δικαιολογία "δε βρήκατε να καθίσετε, δεν ενδιαφέρεστε για το μάθημα αρκετά, φύγετε", με αυτό το πράγμα να είναι ένα από τα λίγα που έχει κάνει.

Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες σχολές, αλλά αυτά είναι λίγα από τα καλά του λατρευτού μας CEID. Μη με παρεξηγείτε. Αισθάνομαι χαρούμενος που σπουδάζω αυτό το αντικείμενο, αισθάνομαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια και από τα πράγματα που έχω μάθει. Αλλά όταν θα πάρω -αμήν και πότε- αυτό το γ..ίδι το δίπλωμα στα χέρια μου, δε θα ευχαριστήσω κανένα εκτός από την τύχη μου που βγήκα επιτέλους από την ποντικότρυπα.

Ένας (ακόμη) αγανακτισμένος φοιτητής του Computer Engineering and Informatics Department.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ένα μικρό update.

Την Πέμπτη το βράδυ βγήκε μια ανακοίνωση από την γραμματεία της σχολής, ότι λόγω ασυνενοησίας με τους εκδοτικούς οίκους, τα βιβλία που είναι μεταφράσεις από ξενόγλωσσα δε θα μοιραστούν. Είναι τραγικό το γεγονός ότι την Τρίτη υπάρχει εξέταση που απαιτεί ένα από αυτά τα βιβλία και δεν είχε μοιραστεί ακόμη, αλλά ακόμη πιο τραγικό είναι ότι πλέον φίλε φοιτητή θα πρέπει να διαβάσεις από όπου βρεις, γιατί βιβλίο δε παίρνεις. Και ακόμη δε τελειώσαμε. Η καλή μας γραμματεία στην ίδια ανακοίνωση αναφέρει ότι για όσα μαθήματα υπάρχει εναλλακτική, δηλαδή διαφορετικά βιβλία, μπορούν οι φοιτητές να αλλάξουν τη δήλωσή τους και να πάρουν αυτά. Βέβαια αυτό λέει πρέπει να έχει γίνει μέχρι την Παρασκευή(υπενθυμίζω η ανακοίνωση βγήκε την Πέμπτη). Και σαν να μην έφτανε αυτό, όσοι φοιτητές πήγαν για να αλλάξουν τη δήλωσή τους, βρήκανε τη γραμματεία και το υπολογιστικό κέντρο κλειστά λόγω στάσης εργασίας.

Επίσης από φέτος και με βάση το νέο νόμο οι επι πτυχίω φοιτητές δικαιούνται να δώσουν όλα τα χρωστούμενα μαθήματα σε κάθε εξεταστική. Βεβαιώς εμάς φρόντισαν να μας πληροφορήσουν μια εβδομάδα πριν την έναρξη της εξεταστικής, ώστε να μη προλάβουμε να προγραμματίσουμε τα πράγματα αλλιώς, να μη κατεβούμε στις εξετάσεις και να μη ταλαιπωρούνται οι καλοί καθηγητές και οι -υποτίθεται- υπεύθυνοι να δρομολογούν εξετάσεις και να δεσμεύουν αίθουσες. Και μάλιστα μας είπανε να επικοινωνήσουμε με τους διδάσκοντες για να δούμε τι θα γίνει με τις εξετάσεις. Οι διδάσκοντες από την άλλη στα mail που μας στείλανε ως απάντηση μας προτρέπουν να "δηλώσουμε συμμετοχή" και να περιμένουμε το πρόγραμμα εξετάσεων από τη γραμματεία. Που ακριβώς θα δηλώσουμε συμμετοχή και πότε θα βγει αυτό το πρόγραμμα.

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ. Είστε τα μεγαλύτερα ζώα στον πλανήτη και το αποδεικνύετε σε κάθε ευκαιρία. Μπράβο κύριε πρόεδρε με τις πλαστές υποσχέσεις, μπράβο και στους υπεύθυνους που κατάφεραν φέτος(όσο και αν εμείς οι παλαιότεροι δε το θεωρούσαμε δυνατό) να τα κάνουν χειρότερα και από πέρισυ.

Ένας αγανακτισμένος φοιτητής, η εναλλακτικά ένας ρομαντικός νοσταλγός της λογικής. Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petermer

Νεοφερμένος

Ο petermer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία και δεν μπόρεσα να βρω την απάντηση στο θέμα... Είδα ότι το Ceid έχει τρεις τομείς. Εμένα ας πούμε με ενδιαφέρει ο 2ος. Πότε τους επιλέγουμε; Τα μαθήματα είναι συγκεκριμένα για ένα τομέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ο φοιτητής υποχρεούται να επιλέξει 2 μαθήματα από τα Βασικά Επιλογής κάθε Τομέα (σύνολο 6 μαθήματα) και 13 μαθήματα είτε από τα Βασικά Επιλογής ή τα Ελεύθερης Επιλογής οποιουδήποτε Τομέα ή συνδυασμό Τομέων. Η κατανομή των 6 μαθημάτων Βασικής Επιλογής στα τέσσερα εξάμηνα σπουδών (6o-9o είναι ελεύθερη.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petermer

Νεοφερμένος

Ο petermer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Α οκ, δηλαδη απο τα εξάμηνα 6-9 έχω να κάνω 13+6 μαθήματα επιλογής. Όμως απ' ότι βλέπω δεν λέει πουθενά στο site τίποτα για τους τομέις, και μάλιστα τα μαθήματα επιλογής είναι και απο τους 3 τομείς. Άρα επιλέγουμε ή δεν επιλέγουμε τομέα; Πότε γίνεται αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το τμήμα Μηχανικών υπολογιστών και πληροφορικής του πανεπιστημίου Πατρών δεν έχει τομείς με την έννοια ότι σε προχωρημένο εξάμηνο, π.χ 7ο διαλέγεις τομέα εξειδίκευσης και διαλέγεις μαθήματα από αυτόν τον τομέα όπως έχουν οι ηλεκτρολόγοι. Υπάρχουν λίστες με μαθήματα επιλογής και ο κάθε φοιτητής επιλέγει τα μαθήματα ανάλογα με τις προτιμήσεις του. Σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών υπάρχει ένας ελάχιστος αριθμός μαθημάτων που πρέπει να επιλέξει ο φοιτητής από ορισμένες λίστες, σε άλλες λίστες υπάρχει και ελάχιστος και μέγιστος αριθμός μαθημάτων και σε άλλες μόνο μέγιστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petermer

Νεοφερμένος

Ο petermer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά μήπως τελικά αξίζει περισσότερο μια σχολή πληροφορικής από το ceid γι 'αυτόν που θέλει προγραμματισμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicktamias

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Γι'αυτόν που θέλει μόνο προγραμματισμό μπορεί να είναι καλύτερα αλλά στο ceid έχεις περισσότερες επιλογές και αποκτάς μια πιο σφαιρική γνώση για τους υπολογιστές.Άλλωστε κατά τη γνώμη μου είναι μια καλή σχολή πέρα από τα συνηθισμένα μειονεκτήματα πολλών ελληνικών σχολών σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petermer

Νεοφερμένος

Ο petermer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Πέρα από τη γνώση, άκουσα (χωρίς να θέλω να θίξω κανένα) ότι υπάρχουν πολλοί συνδικαλιστές εκεί πέρα, και η κατάσταση έχει γίνει λίγο χαλαρή. Αληθεύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Παιδιά μήπως τελικά αξίζει περισσότερο μια σχολή πληροφορικής από το ceid γι 'αυτόν που θέλει προγραμματισμό;
Οι δυο καλύτερες σχολες αν σ'αρέσει ο προγραμματισμός είναι,πληροφορική καποδιστριακού και πληροφορική ιωαννίνων(Αν θες καθαρά προγραμματισμό προτείνω ιωαννίνων,απλά το καποδιστριακό έχει και εξειδίκευση και σε άλλους τομείς,ώστε να μη "χαντακωθείς",αν στη πορεία δεις,ότι σ'αρέσουν πιο πολύ τα δίκτυα πχ);)

Πέρα από τη γνώση, άκουσα (χωρίς να θέλω να θίξω κανένα) ότι υπάρχουν πολλοί συνδικαλιστές εκεί πέρα, και η κατάσταση έχει γίνει λίγο χαλαρή. Αληθεύει;
Εξήγησε λίγο τι κακό κάνουν οι συνδικαλιστές κατά την γνώμη σου,γιατί το μικρό και ανόητο μυαλό μου δεν μπορεί να το συλλάβει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petermer

Νεοφερμένος

Ο petermer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οι δυο καλύτερες σχολες αν σ'αρέσει ο προγραμματισμός είναι,πληροφορική καποδιστριακού και πληροφορική ιωαννίνων(Αν θες καθαρά προγραμματισμό προτείνω ιωαννίνων,απλά το καποδιστριακό έχει και εξειδίκευση και σε άλλους τομείς,ώστε να μη "χαντακωθείς",αν στη πορεία δεις,ότι σ'αρέσουν πιο πολύ τα δίκτυα πχ);)

Εξήγησε λίγο τι κακό κάνουν οι συνδικαλιστές κατά την γνώμη σου,γιατί το μικρό και ανόητο μυαλό μου δεν μπορεί να το συλλάβει:P

Δηλαδή τι διαφορά έχει το να τελειώσεις ceid από το να τελειώσεις ξέρω γω πληροφορική ιωαννίνων; Από επαγγελματική αποκατάσταση τί παίζει; Όσο για το 2ο, το άκουσα από ένα καθηγητή μου και ο ίδιος απορούσα πώς αυτό μπορεί να επηρεάσει.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Μια βασική διαφορά είναι ότι έχεις πτυχίο μηχανικού και αν γραφτείς στο τεχνικό επιμελητήριο οφείλουν να σε προσλάβουν ως μηχανικό με κατώτατο μισθό ανώτερο από τον κατώτατο μισθό του αποφοίτου πληροφορικής.

Μια άλλη διαφορά είναι ότι σε μια σχολή μηχανικών υπολογιστών θα μάθεις πολύ περισσότερα πράγματα από ότι σε μια σχολή πληροφορικής. Και για να μην παρεξηγηθώ, εννοώ πράγματα σε περισσότερους τομείς. Πέρα από προγραμματισμό, θα κάνεις δίκτυα, τηλεπικοινωνίες, hardware, θέματα αλγορίθμων και πολυπλοκότητας και άλλα διάφορα που θα σου ζαλίζουν το κεφάλι τουλάχιστον 5 χρόνια. Αυτό αυτόματα σημαίνει ότι μπορείς να ασχοληθείς με περισσότερα πράγματα στην εργασία αργότερα. Αυτό σε θεωρητικό επίπεδο πάντα γιατί δεν ξέρω τι γίνεται εκεί έξω. Νομίζω πως υπάρχει ένα thread που εξηγεί τις διαφορές αναλυτικά, τσέκαρέ το.

Τώρα για το ceid συγκεκριμένα μπορώ να σου πω τις εμπειρίες μου. Τι εννοείς κατάσταση "χαλαρή"; Στο πανεπιστήμιο δε σου επιβάλει κανείς να ασχοληθείς και είναι καθαρά προσωπικό σου ζήτημα τι φοιτητής θα γίνεις και αν και πότε θα τελειώσεις τη σχολή. Χωρίς δόση υπερβολής, το να τελειώσεις τη σχολή θέλει πολλή δουλειά και σίγουρα "χαλαρότητα" συνεπάγεται παραπάνω χρόνια σπουδών, χωρίς εξαιρέσεις από ότι έχω δει. Όσο για τους συνδικαλιστές, φυσικά υπάρχουν, όπως άλλωστε σε όλες τις σχολές νομίζω. Και χωρίς να θέλω να θίξω συναδέλφους που πιθανόν να ανήκουν σε παρατάξεις, στο ceid συγκεκριμένα, οι "συνδικαλιστές" που αναφέρεις δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ απολύτως λόγο στο τι γίνεται στη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top