Μηχανικός επιστήμης υλικών

Νικολινα

Νεοφερμένος

Η Νικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Μηχανικός επιστήμης των υλικών στα Ιωαννινα . Ξέρετε κάτι για τη συγκεκριμένη σχολή ;
 

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Δεν σπουδάζω εκεί όμως έχω ακούσει σε ημερίδα επαγγελματικού προσανατολισμού ότι είναι μία αρκετά καλή σχολή από την οποία μπορείς να βγεις χημικός μηχανικός.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Από όσο γνωρίζω είναι μία σχολή 5ετης φοίτησης, που σημαίνει πως μαζί με το πτυχίο σου παίρνεις και integrated master's. Αν δεν κάνω λάθος, γράφεσαι στο ΤΕΕ ως χημικός μηχανικός.

Βιντεάκι για την σχολή:
Οδηγός Σπυδών: https://www.materials.uoi.gr/files/odigos-spoudon-2020-21.pdf
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Εγώ αν και έχω φίλους που σπουδάζει ή έχουν τελειώσει την συγκεκριμένη σχολή δεν έχω καταλάβει ακό μη που μπορούν να δουλέψουν...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,726 μηνύματα.
Εγώ αν και έχω φίλους που σπουδάζει ή έχουν τελειώσει την συγκεκριμένη σχολή δεν έχω καταλάβει ακό μη που μπορούν να δουλέψουν...
Οπου και οι χημικοι μηχανικοι ... ειναι ετσι γραμμενοι στο ΤΕΕ.
Αλλα με λιγοτερες γνωσεις μηχανικης. Ξερουν αλλα πραματα πιο πολυ
Αλλα για βγαλεις την σχολη αυτη ( 5 χρονια) θα σου φυγει ο ζημαρουλης.
Πολυ δυσκολη σχολη

Αυτα ισχυουν για τα γιαννενα μονο.
Η κρητη και η πατρα ειναι 4 χρονια και δεν εχουν ΤΕΕ
 

Νικολινα

Νεοφερμένος

Η Νικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τελικά από ότι καταλαβαίνω όλες οι σχολές στα ιωαννινα είναι πιο δύσκολες (γιατί έχω διαβάσει και για άλλες παρόμοια σχόλια ) . Λέτε να είναι τοπικό το θέμα ;
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Αλλα για βγαλεις την σχολη αυτη ( 5 χρονια) θα σου φυγει ο ζημαρουλης.
Πολυ δυσκολη σχολη
[/QUOT
Αλλα για βγαλεις την σχολη αυτη ( 5 χρονια) θα σου φυγει ο ζημαρουλης.
Πολυ δυσκολη σχολη
Τι πιο σύνηθες για Γιάννενα 😂😂😂
Αυτα ισχυουν για τα γιαννενα μονο.
Η κρητη και η πατρα ειναι 4 χρονια και δεν εχουν ΤΕΕ
Α, δεν το ήξερα αυτό! Νόμιζα ότι είναι όλες 5ετους Αφού έχουν και τον ίδιο τίτλο...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,726 μηνύματα.
Τελικά από ότι καταλαβαίνω όλες οι σχολές στα ιωαννινα είναι πιο δύσκολες (γιατί έχω διαβάσει και για άλλες παρόμοια σχόλια ) . Λέτε να είναι τοπικό το θέμα ;
ετσι ακριβως ..ειστε φιλομαθεις εκει... δεν πουλατε πτυχια.
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Τελικά από ότι καταλαβαίνω όλες οι σχολές στα ιωαννινα είναι πιο δύσκολες (γιατί έχω διαβάσει και για άλλες παρόμοια σχόλια ) . Λέτε να είναι τοπικό το θέμα ;
Έχοντας περάσει 7 χρόνια στα Γιάννενα (ήμουν Μαθηματικό ) λέω με μεγάλη σιγουριά ότι είναι τοπικό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ετσι ακριβως ..ειστε φιλομαθεις εκει... δεν πουλατε πτυχια.
No way .
Τώρα με το ν+2 θα υπάρξει πολύ μεγάλο πρόβλημα.
Βέβαια, οι θεωρητικές σχολές είναι εύκολες
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,726 μηνύματα.
Ναι ειναι 4 χρονια και μη αντιστοιχες οι αλλες.
Τα ιωαννινα λογω και συριζαιϊκα εκαναν κινηση, να εχουν δουλεια τα παιδια ..τα ενεταξαν στην πολυτεχνικη που τους εταξαν και ποτε δεν εγινε...
και πιεσαν το ΤΕΕ για αναγνωριση ...και το ΤΕΕ δεν ειχε αντιλογο να πει αν και δεν ηθελε..οποτε τους ενεταξε δικαιως στους χημικους μηχανικους
Αυτα εγιναν το 2017 και λιγο μετα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχοντας περάσει 7 χρόνια στα Γιάννενα (ήμουν Μαθηματικό ) λέω με μεγάλη σιγουριά ότι είναι τοπικό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


No way .
Τώρα με το ν+2 θα υπάρξει πολύ μεγάλο πρόβλημα.
Βέβαια, οι θεωρητικές σχολές είναι εύκολες
ε θα γινει παλι οτι το 2013-2014 μεχρι να καταργηθει
ακουσα για την φιλολογια και το ιστορικο οτι ειναι παλουκια
 

Lifelong Learner

Νεοφερμένος

Ο Lifelong Learner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα.Δυστυχώς,λόγω βλακώδους και συνάμα τρωτού παραγωγικού μοντέλου,υπάρχουν λίγες εταιρείες στη χώρα μας που μπορείς να εργαστείς με το συγκεκριμένο πτυχίο.Εταρείες που ασχολούνται με πεξεργασία υλικών,δηλαδή.Βέβαια,αυτό δεν σε εμποδίζει να σηκωθείς και να φύγεις ,είτε με ένα καλό διδακτορικό εδώ είτε με ένα έξω.Στο τετραετές τμήμα υλικών στην Κρήτη,τμήμα μη μηχανικών δηλαδή,χωρίς ενσωματωμένο μεταπτυχιακό,οι περισσότερες ιστορίες αποφοίτων που έχουν απορροφηθεί απο την αγορά εργασίας ,αφορούν αποφοίτους οι οποίοι έφυγαν έξω,όπου βεβαια ,με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά ,έχουν μία πολύ καλή πορεία.Γνωρίζω περίπτωση κοπέλας ,απο το τμήμα μηχανικών υλικών στα Ιωάννινα ,έκανε διδιακτορικό στην Ιταλία ,στην φαρμακευτική χημεία και τώρα είναι μεταδιδακτορική ερευνητρια εκεί.Τώρα,όσον αφορά τη δυσκολία,οι γνώμες διίστανται.Έχω ακούσει,απο άλλο παιδί που τελειώνει το διδακτορικό του εκεί πως το επίπεδο των φοιτητών είναι πολύ χαμηλό και έτσι ,λογικά σκεπτόμενοι οι διδάσκοντες,μείωσαν τις απαιτήσεις.Απο εδώ μέσα ,ακούω πως είναι δύσκολη η σχολή.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις ,πιστεύω,είναι να βρεις ένα group αποφοίτων οι φοιτούντων στο τμήμα,π.χ. στο facebook και να απευθύνεις τις ερωτήσεις σου.Για την επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων,θα μπορούσες να ρωτήσεις και τους διδάσκοντες της σχολής.
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Ωραία ας ξεκινήσουμε με το ερώτημα γιατί η κοπέλα θέλει να φύγει απο το ceid;

Πιστεύει οτι η ρουτίνα εργαστιριακή ποδιά - Δοκιμαστικός σωλήνας είναι πίο υποφερτή απο το λιώνω μπροστά απο μία οθόνη με κώδικα;

Απεχθάνεται την προγραμματιστική λογική;

Φοβάται τύχον σεξιστικά σχόλια και πεσίματα;

Καλησπέρα.Δυστυχώς,λόγω βλακώδους και συνάμα τρωτού παραγωγικού μοντέλου,υπάρχουν λίγες εταιρείες στη χώρα μας που μπορείς να εργαστείς με το συγκεκριμένο πτυχίο.Εταρείες που ασχολούνται με πεξεργασία υλικών,δηλαδή.Βέβαια,αυτό δεν σε εμποδίζει να σηκωθείς και να φύγεις ,είτε με ένα καλό διδακτορικό εδώ είτε με ένα έξω.Στο τετραετές τμήμα υλικών στην Κρήτη,τμήμα μη μηχανικών δηλαδή,χωρίς ενσωματωμένο μεταπτυχιακό,οι περισσότερες ιστορίες αποφοίτων που έχουν απορροφηθεί απο την αγορά εργασίας ,αφορούν αποφοίτους οι οποίοι έφυγαν έξω,όπου βεβαια ,με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά ,έχουν μία πολύ καλή πορεία.Γνωρίζω περίπτωση κοπέλας ,απο το τμήμα μηχανικών υλικών στα Ιωάννινα ,έκανε διδιακτορικό στην Ιταλία ,στην φαρμακευτική χημεία και τώρα είναι μεταδιδακτορική ερευνητρια εκεί.Τώρα,όσον αφορά τη δυσκολία,οι γνώμες διίστανται.Έχω ακούσει,απο άλλο παιδί που τελειώνει το διδακτορικό του εκεί πως το επίπεδο των φοιτητών είναι πολύ χαμηλό και έτσι ,λογικά σκεπτόμενοι οι διδάσκοντες,μείωσαν τις απαιτήσεις.Απο εδώ μέσα ,ακούω πως είναι δύσκολη η σχολή.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις ,πιστεύω,είναι να βρεις ένα group αποφοίτων οι φοιτούντων στο τμήμα,π.χ. στο facebook και να απευθύνεις τις ερωτήσεις σου.Για την επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων,θα μπορούσες να ρωτήσεις και τους διδάσκοντες της σχολής.


Δυστιχώς το κόμμα του πράσινου ήλιου στα τέλη του περασμένου αιώνα δημιούργησε τμήματα τα όποια ήθελαν να τονώσουν την τοπική οικονομία μέσω των φοιτητών και ταυτοχρονά να φέρει στην Έλλαδα σύγχρονα (του 1970 🤣) επιστημονικά αντικείμενα όπως η ΜΒΓ και η Επιστήμη των Υλικών αυτό που κατάφερε είναι αυτονόητο: Πτυχιούχοι ΧΩΡΙΣ βιομηχανία να τους αποροφίσει.

Ας δούμε τι λένε οι αναλύτες επαγγελματικού προσανατολισμού:

"Οι απόφοιτοι του τμήματος εγγράφονται στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας, αποκτούν τα επαγγελματικά δικαιώματα του Χημικού Μηχανικού και μπορούν να εργαστούν σε εργαστήρια που αναλαμβάνουν ελέγχους διασφάλισης ποιότητας, εκπόνηση μελετών πιστοποίησης υλικών, βιομηχανικές μονάδες, σε οργανισμούς παραγωγής ενέργειας και τηλεπικοινωνιών και γενικότερα όπου η έρευνα και η ανάπτυξη νέων υλικών είναι απαραίτητες."

Κάλα ολα αυτά ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΣΚΑΤΑ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ; Το πολύ-πολύ να ανοίξουν ένα ζαχαροπλαστείο και να ασχολούνται με ζαχαροπλαστικής φύσεως υλικά (yummy).

Τουλάχιστον οι καθηγιτές του τμήματος δεν περιμένουν να είναι ανάμεσα στους φοιτητές η επόμενη Stephanie Kwolek και έχουν πλέον χαμηλά τον πήχη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,402 μηνύματα.
Δεν σπουδάζω εκεί όμως έχω ακούσει σε ημερίδα επαγγελματικού προσανατολισμού ότι είναι μία αρκετά καλή σχολή από την οποία μπορείς να βγεις χημικός μηχανικός.
Γενικά αυτό δεν ισχύει . Η εκπαίδευση τους εαν και έχει κοινά , έχει και πολύ μεγάλες διαφορές .
Χημικός μηχανικός ή οποιαδήποτε άλλη ειδικότητα μπορείς να βγεις μόνο απο αντίστοιχη πολυτεχνική σχολή , ακριβώς όπως γιατρός μπορείς να βγεις μόνο απο μια ιατρική σχολή . Εξαιρέσεις υπάρχουν σε ορισμένα πεδία όπως η πληροφορική και οι υπολογιστές που δεν χρειάζεται να έχεις βγει απο ceid , οπότε διεκδικούν αρκετές θέσεις χωρίς κανένα θέμα και μαθηματικοί/φυσικοί .

Εγώ αν και έχω φίλους που σπουδάζει ή έχουν τελειώσει την συγκεκριμένη σχολή δεν έχω καταλάβει ακό μη που μπορούν να δουλέψουν...
Σε R&D κέντρα ως ερευνητές , στην βιομηχανία , ως έμποροι και product managers ή ως σύμβουλοι σε εταιρίες αλλά και ως καθηγητές πανεπιστημίου .
 
Top