Μηνιαία έξοδα φοιτητή

nikoleta59

Νεοφερμένος

Η nikoleta59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα! εάν ένας φοιτητής βρει σπίτι με 120-150 ευρώ στη Πάτρα, εκτός από το νοίκι πόσα θα είναι περίπου τα μηνιαία έξοδά του; Εάν κάνει οικονομία φυσικά, όπως να τρώει από την λέσχη κτλ
 

Nikoletaant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoletaant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Νομίζω εκτός απο το νοίκι το μινιμουμ θα ήταν 150 ευρώ από έξοδα (?) χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρη αλλά τόσο φαντάζομαι απο πρόχειρους υπολογισμούς. Φυσικά εξαρτάται απο παραγοντες που ποικιλουν απο άτομο σε ατομο άτομο, π.χ το αν βγαίνει συχνά κλπ
 

nikoleta59

Νεοφερμένος

Η nikoleta59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ευχαριστώ για την απάντηση! θα ήθελα επίσης να ξέρω συμβουλές για τρόπους ώστε να περιορίσω τα έξοδα , καθώς δεν επιθυμώ να επιβαρύνω υπερβολικά πολύ τους γονείς μου
 

Nikoletaant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoletaant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Νομίζω η καλύτερη επιλογή ειναι να δουλεύεις παράλληλα. Αυτό βεβαια εξαρτάται και απο την δυσκολία της σχολής αλλα μια δουλεια μερικους απασχόλησης , πχ 3-4 φορές τη βδομαδα για χ ώρες νομίζω βγαίνει...
Τώρα αν δεν γίνεται αυτό, όπως είπες το φαγητό απτη λέσχη, οικονομικες επιλογές από σουπερμάρκετ κλπ μπορεί να περιορίσουν τα έξοδα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.
Καλησπέρα! εάν ένας φοιτητής βρει σπίτι με 120-150 ευρώ στη Πάτρα, εκτός από το νοίκι πόσα θα είναι περίπου τα μηνιαία έξοδά του; Εάν κάνει οικονομία φυσικά, όπως να τρώει από την λέσχη κτλ
μαζεμενα μεζεμενα, οχι ρακαδικα οχι κρασαδικα μια φορα την εβδομαδα
ενοικιο 150
ρευμα-νερο -ιντερνετ- τηλεφωνο κλπ 100
10 την ημερα για μετακινηση ,καφε ,σαντουιτς ,σουβλακι ,ποτο-->300
100 το μηνα για τροφοδοσια σπιτιου
50 το μηνα για κτελ αθηνα πατρα
συνολο 700
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikoleta59

Νεοφερμένος

Η nikoleta59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
μαζεμενα μεζεμενα, οχι ρακαδικα οχι κρασαδικα μια φορα την εβδομαδα
ενοικιο 150
ρευμα-νερο -ιντερνετ- τηλεφωνο κλπ 100
10 την ημερα για μετακινηση ,καφε ,σαντουιτς ,σουβλακι ,ποτο-->300
100 το μηνα για τροφοδοσια σπιτιου
50 το μηνα για κτελ αθηνα πατρα
συνολο 700
Το σπίτι ειναι διπλα στο πανεπιστήμιο Πατρών άρα δεν θα ξοδεύω λεφτά στη μετακίνηση
Επισης φαγητό θα τρωω απο τη λέσχη ή οτι μου στέλνει η οικογένεια μου, οπότε 10 ευρω την ημερα δεν είναι λιγο πολλα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,613 μηνύματα.
Το σπίτι ειναι διπλα στο πανεπιστήμιο Πατρών άρα δεν θα ξοδεύω λεφτά στη μετακίνηση
Επισης φαγητό θα τρωω απο τη λέσχη ή οτι μου στέλνει η οικογένεια μου, οπότε 10 ευρω την ημερα δεν είναι λιγο πολλα;
εχει σπιτια εκει στα χωραφια του ριο?
οχι δεν ειναι πολλα , ακομα και 3 γευματα να τρως στην λεσχη ( δυσκολο) αλλα τρωγοντας στις 7 βραδυνο στις 12 θα ξαναπεινασεις.
θα σηκωνεσαι το πρωι για πρωινο στην λεσχη? χλωμο ( λεσχη θα εχεις δωρεαν?)
καρτα λεωφωρειου θελεις, δεν θα πηγαινεις κεντρο?
καφε απο το κυλικείο , ενα σατουιτς?
ενα καφε με τα παιδια στο κεντρο?
τα κυλικεια των πανεπιστημιων δεν ειναι φτηνα, τιμες γρηγορη.
κανενα σουβλακι που και που , κανενα ριζοτο σπιτι?
ναι τα ταπερακια της μαμας βοηθανε πολυ.
πριν δυο χρονια ενα κοριτσι που εμενε εστια διπλα στην λεσχη μου ελεγε οτι θελει 50 την εβδομαδα στεγνα στεγνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπαρχουν αρκετες προσφορες για φοιτητες, καλο θα ηταν να το ψαξεις, γιατι δεν ξερεις ποτε θα σου χρειαστουν.
Ακομα και η Κοσμοτε εχει -10% εδω,-15% εκει, 1+1 κλπ.
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Λοιπόν, δεν γνωρίζω από Πάτρα, αλλά έχω κανει φοιτητική ζωή μακριά από την οικογένεια μου και υπηρξε διάστημα που δυσκολευομουν οικονομικά,εφτασα σε σημείο το μοναδικό προσωπικο μου έξοδο την εβδομάδα να είναι 15 ευρώ σουπερμάρκετ,τρελη οικονομία 😝. Προσωπικα έξοδα υπολόγιζε γύρω στα 50 ευρώ την εβδομάδα, σίγουρα.
Όπου προσωπικά έξοδα: σουπερμάρκετ, κανένα εισιτήριο αστικού, ένας δυο καφέδες έξω, κανένα φαγητό απ έξω γιατί έτυχε να μην έχεις όρεξη να μαγειρέψεις.
Για να γλυτώσεις τα του κυλικείου: Αγοράζεις ένα θερμός και φτιάχνεις από το σπίτι καφέ/τσάι για να έχεις μαζί σου. Αγοράζεις από το σουπερμάρκετ μπισκότα, κρακερς κλπ κ έχεις στην τσάντα σου, σε περίπτωση που πεινασεις στην σχολή.
Έχεις παντα στο σπίτι μακαρόνια, γρήγορη κ ευκολη λυση για φαγητό.
Βγαίνεις έξω για κρασιά 1 φορά την εβδομάδα πχ..
Το κινητό το κάνεις φοιτητικό και βάζεις και ένα φοιτητικό πακετο ίντερνετ στο σπίτι.
Βασικό έξοδο είναι και τα κοινόχρηστα του σπιτιού, οπότε πρέπει να το δεις και αυτό.
Επίσης, θέρμανση. Ανάλογα με το συστημα θέρμανσης που έχει το σπίτι προσαρμοζονται και τα έξοδα...
Ο λογαριασμός του νερού είναι σχετικά νορμάλ για ένα άτομο.
Ρευμα: εδώ, με τις τελευταίες εξελίξεις, δεν ξέρω τι να σου πω.... 😝.
Εμένα αυτό που με βοηθούσε, εκείνο το διάστημα, ήταν να γράφω κάθε μέρα σε ένα τετράδιο τα χρήματα που ξόδεψα και τον λόγο, ώστε να μπορώ να ελέγχω αν ειμαι μέσα στον "προϋπολογισμό" μου, πχ Πέμπτη 10/3: 15 ευρώ (σουπερμάρκετ)
Παρασκευή 11/3: 10 (ποτό) κ.ο.κ.
Επίσης, αυτό με την λέσχη δες το. Αν δικαιουσαι δωρεάν σίτιση, πηγαινε στάνταρ μια φορά την ημέρα (μεσημέρι ή βράδυ), εκτός αν το σπίτι σου είναι απέναντι/δίπλα στην λέσχη κ μπορείς να πηγαίνεις 3 φορές την ημέρα. Αν δεν είναι κοντά στην λέσχη το σπίτι, θα δείς από μόνη σου ότι είναι δυσκολο να πηγαίνεις 3 φορές την ημέρα.
Δεν ξέρω αν βοήθησα....
 

nikoleta59

Νεοφερμένος

Η nikoleta59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Λοιπόν, δεν γνωρίζω από Πάτρα, αλλά έχω κανει φοιτητική ζωή μακριά από την οικογένεια μου και υπηρξε διάστημα που δυσκολευομουν οικονομικά,εφτασα σε σημείο το μοναδικό προσωπικο μου έξοδο την εβδομάδα να είναι 15 ευρώ σουπερμάρκετ,τρελη οικονομία 😝. Προσωπικα έξοδα υπολόγιζε γύρω στα 50 ευρώ την εβδομάδα, σίγουρα.
Όπου προσωπικά έξοδα: σουπερμάρκετ, κανένα εισιτήριο αστικού, ένας δυο καφέδες έξω, κανένα φαγητό απ έξω γιατί έτυχε να μην έχεις όρεξη να μαγειρέψεις.
Για να γλυτώσεις τα του κυλικείου: Αγοράζεις ένα θερμός και φτιάχνεις από το σπίτι καφέ/τσάι για να έχεις μαζί σου. Αγοράζεις από το σουπερμάρκετ μπισκότα, κρακερς κλπ κ έχεις στην τσάντα σου, σε περίπτωση που πεινασεις στην σχολή.
Έχεις παντα στο σπίτι μακαρόνια, γρήγορη κ ευκολη λυση για φαγητό.
Βγαίνεις έξω για κρασιά 1 φορά την εβδομάδα πχ..
Το κινητό το κάνεις φοιτητικό και βάζεις και ένα φοιτητικό πακετο ίντερνετ στο σπίτι.
Βασικό έξοδο είναι και τα κοινόχρηστα του σπιτιού, οπότε πρέπει να το δεις και αυτό.
Επίσης, θέρμανση. Ανάλογα με το συστημα θέρμανσης που έχει το σπίτι προσαρμοζονται και τα έξοδα...
Ο λογαριασμός του νερού είναι σχετικά νορμάλ για ένα άτομο.
Ρευμα: εδώ, με τις τελευταίες εξελίξεις, δεν ξέρω τι να σου πω.... 😝.
Εμένα αυτό που με βοηθούσε, εκείνο το διάστημα, ήταν να γράφω κάθε μέρα σε ένα τετράδιο τα χρήματα που ξόδεψα και τον λόγο, ώστε να μπορώ να ελέγχω αν ειμαι μέσα στον "προϋπολογισμό" μου, πχ Πέμπτη 10/3: 15 ευρώ (σουπερμάρκετ)
Παρασκευή 11/3: 10 (ποτό) κ.ο.κ.
Επίσης, αυτό με την λέσχη δες το. Αν δικαιουσαι δωρεάν σίτιση, πηγαινε στάνταρ μια φορά την ημέρα (μεσημέρι ή βράδυ), εκτός αν το σπίτι σου είναι απέναντι/δίπλα στην λέσχη κ μπορείς να πηγαίνεις 3 φορές την ημέρα. Αν δεν είναι κοντά στην λέσχη το σπίτι, θα δείς από μόνη σου ότι είναι δυσκολο να πηγαίνεις 3 φορές την ημέρα.
Δεν ξέρω αν βοήθησα....
Ευχαριστώ! Δηλαδή με ποσα περιπου τον μήνα την εβγαζες;
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top