Με τι στυλό γράφουμε στις πανελλήνιες;

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Καλησπέρα! Να ρωτήσω στις πανελλήνιες είναι απαραίτητο να γράψουμε με μπικ;;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Οχι.
Ειχα εναν παρκερ κι εναν εφεδρικο μπικ.
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Απλώς εννοώ αν μπορώ πχ να γράψω με τζελ στυλό..
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Μπορεις αλλα καλυτερα οχι.
Προτιμησε κατι που να μην ξεβαφει. Το πιο σιγουρο γι αυτο ειναι ο μπικ στυλος ο μπλε.
Σκεψου να ακουμπησεις την παλαμη ακριβως πανω σε ενα σημειο που μολις εχεις γραψει. Αφενος αφηνει μια τεραστια μουντζουρα που κακοφαινεται, αφετερου "ρισκαρεις" για σημαδεμενο γραπτο.

Για μαθηματα οπως η εκθεση που δεν θες πολλες μουντζουρες, στις ασκησεις (και οχι στην αναπτυξη κειμενου γιατι θα σου φαει χρονο) μπορεις να χρησιμοποιησεις προχειρα στυλο που σβηνει και μετα οπωσδηποτε να το πατησεις απο πανω με το κανονικο το "μπικ"
 

georgem23

Νεοφερμένος

Ο georgem23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμη & Τεχνολογία Υπολογιστών Μακεδονίας. Έχει γράψει 41 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Απλώς εννοώ αν μπορώ πχ να γράψω με τζελ στυλό..
Αυτό μπορεί να μουτζουρωθεί και να σου χαλάσει όλο το γραπτό! Πάρε τα κανονικά... Είχα γράψει θυμάμαι το όνομα μου στο χαρτόνι με pilot v ball και μουτζουρωθηκε! Οπότε μη το διακινδυνεύεις
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Αυτά περί σημαδεμένων γραπτών που μηδενίζονται είναι μύθος. Ότι σημάδι και να έχει ένα γραπτό, ακόμα και το ονοματεπώνυμό σας, δεν μηδενίζεται ποτέ. Απλά βαθμολογείται ξεχωριστά σαν "χαρακτηρισμένο".

2) Αν κάποιος ενδιαφέρεται, σε μερικές εκκλησίες ο παπάς μοιράζει "αγιασμένα" στυλό. Υποτίθεται ότι με αυτά θα γράψετε καλά ακόμα και αν δεν έχετε διαβάσει.


1652098614861.png
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
1) Αυτά περί σημαδεμένων γραπτών που μηδενίζονται είναι μύθος. Ότι σημάδι και να έχει ένα γραπτό, ακόμα και το ονοματεπώνυμό σας, δεν μηδενίζεται ποτέ. Απλά βαθμολογείται ξεχωριστά σαν "χαρακτηρισμένο".

2) Αν κάποιος ενδιαφέρεται, σε μερικές εκκλησίες ο παπάς μοιράζει "αγιασμένα" στυλό. Υποτίθεται ότι με αυτά θα γράψετε καλά ακόμα και αν δεν έχετε διαβάσει.


Α και εγώ είχα πάρει! Και εικονιτσα... Πάρτε, όντως βοηθάει, γιατί εγώ ήμουν στην κοσμάρα μου και έγραψα καλά😂
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,481 μηνύματα.
Α και εγώ είχα πάρει! Και εικονιτσα... Πάρτε, όντως βοηθάει, γιατί εγώ ήμουν στην κοσμάρα μου και έγραψα καλά😂
Βρε λες αυτό να μου έφταιξε;
Πήγα και γω το δύσμοιρο με το ταπεινό, μη αγιασμένο μου στυλό και λέει "αα, έτσι είσαι μαρή; θα σε αφήσω έξω από τη σχολή για δύο μόρια για να μάθεις :pfff: "

Υ. Γ
😂😂😂Πλάκα κάνω ρε. Αλλά όντως έγραψα καλά... Τώρα ποιο θαύμα έγινε δεν ξέρω
Πλάκα έκανα και γω, αλλά μάλλον πρέπει να πάω να κοιτάξω το χιούμορ μου, ξέπεσε :hehe:
Κάποτε έκανα πετυχημένα αστεία :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Βρε λες αυτό να μου έφταιξε;
Πήγα και γω το δύσμοιρο με το ταπεινό, μη αγιασμένο μου στυλό και λέει "αα, έτσι είσαι μαρή; θα σε αφήσω έξω για δύο μόρια για να μάθεις :pfff: "
😂😂😂 Πλάκα κάνω ρε. Αλλά όντως έγραψα καλά... Τώρα ποιο θαύμα έγινε δεν ξέρω
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει μωρέ καλύτερο στυλό από το bic;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Εγώ από εποχή πανελληνίων γράφω πάντα με UNI Lakubo 0.7ρι.
Κάνω καλύτερα γράμματα με αυτόν από ότι με τον BIC.
20220207120701_uni_ball_stylo_ballpoint_0_7mm_me_mple_melani_lakubo_sg_100.png
 

nimbus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nimbus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Εγώ πάντως τα έγραψα όλα με μαύρο BIC. Δεν ξέρω γιατί επικρατεί το μπλε. Είναι πολύ έντονο και κάνει αντίθεση με τις μαύρες γραμμές. Το μαύρο φαίνεται πιο κλασικό
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Ακούστε τον Δια. Μικρή σημασία έχει η μάρκα του στύλο. Το σημαντικό είναι να αγιαστεί στην τοπική ενορία.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εγώ γράφω με έναν συγκεκριμένο pilot, τύπου τζελ. Δεν προτίθεμαι να τον αλλάξω, καθώς έχω εξοικειωθεί πλήρως μαζί του. Μετά από πραγματικά αρίφνητα διαγωνίσματα σε σχολείο και φροντιστήριο, ουδέποτε "μουτζούρωσε" κάτι ή δέχτηκα παρατήρηση από τους καθηγητές μου. Μάλιστα, μια φορά, ενώ είχα ρίξει νερό, τα γράμματα δεν αλλοιώθηκαν σημαντικά. Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα στις εξετάσεις.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μικρή σημασία έχει η μάρκα του στύλο. Το σημαντικό είναι να αγιαστεί στην τοπική ενορία.
Όχι. Δεν αρκεί ο αγιασμός στην τοπική ενορία. Όποιοι θέλουν υψηλόβαθμες σχολές πρέπει να αγιάσουν τα στυλό τους στην Τήνο ή στα Ιεροσόλυμα.

1652125486476.png
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Όχι. Δεν αρκεί ο αγιασμός στην τοπική ενορία. Όποιοι θέλουν υψηλόβαθμες σχολές πρέπει να αγιάσουν τα στυλό τους στην Τήνο ή στα Ιεροσόλυμα.
Mε αυτό χτυπάς Ηarvard.
 

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Εγώ γράφω με έναν συγκεκριμένο pilot, τύπου τζελ. Δεν προτίθεμαι να τον αλλάξω, καθώς έχω εξοικειωθεί πλήρως μαζί του. Μετά από πραγματικά αρίφνητα διαγωνίσματα σε σχολείο και φροντιστήριο, ουδέποτε "μουτζούρωσε" κάτι ή δέχτηκα παρατήρηση από τους καθηγητές μου. Μάλιστα, μια φορά, ενώ είχα ρίξει νερό, τα γράμματα δεν αλλοιώθηκαν σημαντικά. Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα στις εξετάσεις.
Και εγώ με αυτόν γράφω..Ο καλύτερος στύλος με διαφορά..
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Και εγώ με αυτόν γράφω..Ο καλύτερος στύλος με διαφορά..
Αρχικά είναι το στυλό, όχι ο στυλός😂 (συγγνώμη αλλά το βλέπω συνέχεια και με πιάνουν τα γέλια). Παιδιά εγώ με αυτό κάνω μουτζουρες δεν μπορώ... Εγώ αν δεν έχει μαύρο μελάνι δεν μπορώ να γράψω
 

Pen_addict

Νεοφερμένος

Ο Pen_addict αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εγώ πάντως τα έγραψα όλα με μαύρο BIC. Δεν ξέρω γιατί επικρατεί το μπλε. Είναι πολύ έντονο και κάνει αντίθεση με τις μαύρες γραμμές. Το μαύρο φαίνεται πιο κλασικό
Από ότι είχα διαβάσει έχει τις ρίζες στις εποχές της τυπογραφίας (κάτι τέτοιο δεν είμαι σίγουρος). Με το μπλε μπορούσαν να ξεχωρίσουν το αφεντικό έγγραφο από το πλαστό. Βέβαια τώρα πια είναι περιττό αλλά έχει επικρατήσει μέχρι και σήμερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα! Να ρωτήσω στις πανελλήνιες είναι απαραίτητο να γράψουμε με μπικ;;
Πιστεύω οτιδήποτε στυλό oil-based θα κάνει την δουλεία του. Δεν πιστεύω πως είναι επιθυμητό να πέσει λίγο νερό πάνω στο γραπτό και να μην διαβάζεται έπειτα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top