Με μαθηματικά ή βιολογία

Nickoooooos

Νεοφερμένος

Ο Nickoooooos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά θέλω την γνώμη σας.. προετοιμαζομαι για 3η λυκείου. Πριν λίγους μήνες είχα το πρόβλημα με το πεδίο. Δεν ήξερα αν ήθελα με μαθηματικά ή βιολογία. Ας τα πάρουμε από την αρχή... Είχα τσακωθεί με τους γονείς μου για το πιο μάθημα να πάρω. Μου πρότειναν να πάω με μαθηματικά γιατί υπάρχει μικρότερος κίνδυνος να μείνω απ' έξω κ επίσης δεν κάνω τόσο καλό διάβασμα ώστε να μπω κάπου με βιολογία. Έτσι, αποφάσισα να γραφτώ μαθηματικά τελικά. Σήμερα , αφού έχω μισό μήνα που ξεκίνησα μαθηματικά προσανατολισμού δεν μπορώ να πω ότι με τρελαίνουν. Δεν τα έχω πάρει με καλό μάτι. Η χημεία από πρώτη επαφη, μου αρέσει αρκετά μπορώ να πω. Το μάθημα που με δυσκολεύει είναι η φυσική. Με την παπαγαλια δεν είχε τύχει να το δοκιμάσω αλλά πιστεύω θα μου είναι δύσκολο να αποστηθισω τοση υλη βιολογίας. Από μαθηματικά τα έχω κοιτάξει όλα κ τα πολυτεχνεία κλπ και δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε κάτι. Από μικρός ήθελα ιατρική, βέβαια μικροί λέμε ότι θέλουμε. Σιγά σιγά μου μπήκε στο μυαλό κ η φαρμακευτική ή η διαιτολογία... Όπως κ να χει σχολές με βιολογία. Τώρα έχω επιλέξει να πάω με μαθηματικά αλλά αισθάνομαι ότι θα το μετανιώσω κ θα το κουβαλάω μια ζωή ότι δεν πήγα κάτι με ιατρικές επιστήμες. Τι να κάνω; 1ο κ 4ο επιστημονικό πεδίο το απορρίπτω. Επίσης θα μου είναι δύσκολο αργότερα αν δώσω με μαθηματικά κ το μετανιώσω κ να αλλάξω να πάω με βιολογία; Επίσης αν δω ότι με βιολογία δεν τα πάω καλά μπορώ να κρατήσω τα μόρια των μαθηματικών τα περσινά;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 101954

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου πρότεινα να διαλέξεις το πεδίο με τις περισσότερες σχολές που σου αρέσουν. Επειδή έχω δώσει Βιολογία, στις Πανελλήνιες δεν ζητούν ακριβή αποστήθιση. Βέβαια είναι καλό, καθώς θα σε βοηθήσει να μην χάσεις χρόνο στις αιτιολογήσεις γιατί θα ξέρεις τι πρέπει να γράψεις. Αν διαβάζεις όλη τη χρονιά το βιβλίο, σίγουρα κάποια κεφάλαια θα τα έχεις μάθει απ' έξω. Όσον αφορά τα Μαθηματικά δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, ξέρω ότι είναι δύσκολα αλλά ,όντως ,και σχετικά χαμηλό βαθμό να γράψεις στις Πανελλήνιες, μπορείς να περάσεις σε πολύ καλή σχολή
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Παιδιά θέλω την γνώμη σας.. προετοιμαζομαι για 3η λυκείου. Πριν λίγους μήνες είχα το πρόβλημα με το πεδίο. Δεν ήξερα αν ήθελα με μαθηματικά ή βιολογία. Ας τα πάρουμε από την αρχή... Είχα τσακωθεί με τους γονείς μου για το πιο μάθημα να πάρω. Μου πρότειναν να πάω με μαθηματικά γιατί υπάρχει μικρότερος κίνδυνος να μείνω απ' έξω κ επίσης δεν κάνω τόσο καλό διάβασμα ώστε να μπω κάπου με βιολογία. Έτσι, αποφάσισα να γραφτώ μαθηματικά τελικά. Σήμερα , αφού έχω μισό μήνα που ξεκίνησα μαθηματικά προσανατολισμού δεν μπορώ να πω ότι με τρελαίνουν. Δεν τα έχω πάρει με καλό μάτι. Η χημεία από πρώτη επαφη, μου αρέσει αρκετά μπορώ να πω. Το μάθημα που με δυσκολεύει είναι η φυσική. Με την παπαγαλια δεν είχε τύχει να το δοκιμάσω αλλά πιστεύω θα μου είναι δύσκολο να αποστηθισω τοση υλη βιολογίας. Από μαθηματικά τα έχω κοιτάξει όλα κ τα πολυτεχνεία κλπ και δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε κάτι. Από μικρός ήθελα ιατρική, βέβαια μικροί λέμε ότι θέλουμε. Σιγά σιγά μου μπήκε στο μυαλό κ η φαρμακευτική ή η διαιτολογία... Όπως κ να χει σχολές με βιολογία. Τώρα έχω επιλέξει να πάω με μαθηματικά αλλά αισθάνομαι ότι θα το μετανιώσω κ θα το κουβαλάω μια ζωή ότι δεν πήγα κάτι με ιατρικές επιστήμες. Τι να κάνω; 1ο κ 4ο επιστημονικό πεδίο το απορρίπτω. Επίσης θα μου είναι δύσκολο αργότερα αν δώσω με μαθηματικά κ το μετανιώσω κ να αλλάξω να πάω με βιολογία; Επίσης αν δω ότι με βιολογία δεν τα πάω καλά μπορώ να κρατήσω τα μόρια των μαθηματικών τα περσινά;

Μην επιλέγεις κατευθύνσεις στην τύχη. Μπες δες οδηγούς σπουδών από τμήματα που σου αρέσουν και φτιάξε μια λίστα για να ξεκαθαρίσεις ποιοι είναι οι στόχοι σου. Μετά δες από ποια κατεύθυνση μπορείς να μπεις στην πλειοψηφία των σχολών της λίστας σου και κρίνε τι θα κάνεις.
Επίσης δεν μπορείς να ξέρεις την απόδοση σου σε ένα μάθημα εάν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με αυτό.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν σου αρέσουν τα Μαθηματικά, και λατρεύεις την Βιολογία, τότε φίλε μου επέλεξε Βιολογία και άμεσα. Οι γονείς σου σίγουρα θέλουν το καλό σου, αλλά εσύ κοίτα ποια ειναι η κλίση σου κ τι σου αρέσει.

Για την Φυσική αφιέρωσε χρόνο στις λύσεις των ασκήσεων, λύσε δλδ πολλές-πολλές ασκήσεις να εξοικειωθείς, γενικά θεωρείται ίσως το δυσκολότερο μάθημα, έχει πολλους τύπους, αλλά είναι όμορφη σαν επιστήμη. Διάβασε πολύ Φυσική λοιπόν...

Προσωπικά λατρεύω τα Μαθηματικά, Φυσικοχημεία και Βιολογία και σιχαίνομαι ΑΟΘ και ΑΕΠΠ(και Αρχαία).

Κάνε αυτό που σε ελκύει περισσότερο γιατί αυτό θα αποδώσει κιόλας.. αυτό προτείνω.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Όταν έδινα εγώ μπορούσες να πάρεις και τα δυο
Έχει αλλάξει το σύστημα ;
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Έχεις ούτε έναν μήνα που έχεις ξεκινήσει θερινή προετοιμασία, οπότε, όποια ύλη και να έχει γίνει, μπορείς να την καλύψεις. Αφού βλέπεις ότι όλες οι σχολές που σε τραβάνε είναι στην κατεύθυνση με τη βιολογία, μίλα με το φροντιστήριό σου και πες τους ότι θες να πας εκεί.

Να σου πω και την προσωπική μου εμπειρία, που έδωσα στο σύστημα με τα έξι μαθήματα, οπότε έδωσα και βιολογία και μαθηματικά - βέβαια, στη λέω ως τότε μαθητής, καθότι από βιολογία δεν έχω ιδέα πλέον. Η βιολογία, αν και είχε σχετικά μεγάλη ύλη, δε μου φάνηκε ιδιαίτερα δύσκολη. Ούτε να παπαγαλίσω κάτι χρειάστηκε ούτε τίποτα, απλώς είχε βρει ηχογραφημένα κάποια κεφάλαια και ηχογράφησα τα υπόλοιπα και τα άκουγα μέσα στη χρονιά. Ε, έλυσα και κάτι ασκήσεις και μια χαρά έγραψα βιολογία στο τέλος. Γενικά, η εντύπωση που αποκόμισα από το μάθημα είναι ότι, αν έχεις στρωθεί λίγο να καταλάβεις τι πραγματεύεται το αντικείμενο, δε θα χρειαστεί να παπαγαλίσεις και πολλά πράγματα.

Για τα μαθηματικά από την άλλη - εδώ μιλάω και ως μαθηματικός, πλέον - καμία σχέση. Αρκετά πιο ενδιαφέροντα - προσωπική άποψη - αλλά και πιο απαιτητικά - κρίνοντας από τις ώρες που αφιέρωνα στο διάβασμά τους. Ωστόσο, είναι και τελείως διαφορετικός ο τρόπος που διαβάζεις μαθηματικά, γενικά, μιας και δεν έχεις να μάθεις πολλή θεωρία «απ' έξω» - προσοχή! έχεις να μάθεις θεωρία, αλλά όχι πολλή - αλλά πρέπει, γενικά, να έχεις αρκετά καλή κατανόηση των εννοιών που πραγματεύεται το αντικείμενο για να πιάσεις υψηλούς βαθμούς.

Και πάλι, προσωπικά, νομίζω ότι το να δώσεις με βιολογία είναι μονόδρομος. Δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι για δεύτερη χρονιά πανελλαδικών ενώ έχεις 11+ μήνες για τις πρώτες. Άραξε, σκέψου ψύχραιμα και κάνε αυτό που σου αρέσει.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top