Με γραντζούνισε αδέσποτο σκυλάκι, να πάω να κάνω αντιτετανικό και αντιλυσσικό;

Mernilopa

Νεοφερμένος

Η Mernilopa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Είμαι επαρχία και πάνω στην χαρά του με γραντζούνισε καταλάθος ένα αδέσποτο σκυλάκι με τα νύχια του.

Η γραντζουνιά είναι σχετικά μεγάλη αλλά όχι βαθιά, λίγο κόκκινο αλλά πολύ επιφανειακό, δεν έβγαλε δηλαδή αίμα.

Έχω ανησυχήσει λίγο με όλα αυτά που ακούω, κυρίως περί λύσσας.

Το κακό είναι ότι βρίσκομαι επαρχία στου διαόλου την μάνα, και αν θέλω να πάω σε νοσοκομείο πρέπει να περιμένω μέχρι αύριο το πρωί που θα έχει λεωφορείο.

Έπλυνα το σημείο με σαπούνι και νερό και έβαλα οινόπνευμα πάνω.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,954 μηνύματα.
Η λύσσα κυρίως μεταφέρεται από σάλιο. Σε δάγκωσε (και έσπασε το δέρμα); Το σκυλί που πάσχει από λύσσα έχει πολύ εμφανή συμπτώματα.

Παρόλα αυτά από τη στιγμή που το δέρμα σου δεν έσπασε (δεν έβγαλε αίμα δηλαδή) ιατρικά μιλώντας δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος γιατί δεν υπάρχει επαφή με την κυκλοφορία του αίματος. Για να καταλάβεις αν έσκισε το δέρμα σου, το καταλαβαίνεις με το αν ετσουξε έντονα το οινόπνευμα στο σημείο όταν το έβαλες.
Το ίδιο ισχύει για τον τέτανο.
Την γλύτωσες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,040 μηνύματα.
Αν μας δαγκώσει λυσσύποπτο ζώο πρέπει αμέσως να πλυθούμε πολύ καλά με νερό και σαπούνι για να αφαιρέσουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο φορτίο βάζοντας βάμμα ιωδίου ή κάτι αντίστοιχο στη συνέχεια

Το σκυλί που πάσχει από λύσσα έχει πολύ εμφανή συμπτώματα.
Ακόμα κι αν την κόλλησε πρόσφατα; Δεν μπορεί να είναι φορέας που δεν εκδήλωσε ακόμα συμπτώματα;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.


Ακόμα κι αν την κόλλησε πρόσφατα; Δεν μπορεί να είναι φορέας που δεν εκδήλωσε ακόμα συμπτώματα;
Θεωρητικά ναι. Αν θυμάμαι καλά μεσολαβεί ενα διάστημα 10-15 ημερών από τη στιγμή της μόλυνσης μέχρι την στιγμή της εκδήλωσης των συμπτωμάτων. Δεν είμαι βέβαια κτηνίατρος απλά είχε την τύχη ο αδερφός μου να τον δαγκώσει σκύλος. Ευτυχώς το σκυλί ήταν κατοικίδιο (που κάποιος θεώρησε σωστό να αφήσει λυμένο). Το κακό με την λύσσα είναι όταν εμφανιστούν τα συμπτώματα είναι πολύ αργά για τον φορέα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,040 μηνύματα.
Θεωρητικά ναι. Αν θυμάμαι καλά μεσολαβεί ενα διάστημα 10-15 ημερών από τη στιγμή της μόλυνσης μέχρι την στιγμή της εκδήλωσης των συμπτωμάτων. Δεν είμαι βέβαια κτηνίατρος απλά είχε την τύχη ο αδερφός μου να τον δαγκώσει σκύλος. Ευτυχώς το σκυλί ήταν κατοικίδιο (που κάποιος θεώρησε σωστό να αφήσει λυμένο). Το κακό με την λύσσα είναι όταν εμφανιστούν τα συμπτώματα είναι πολύ αργά για τον φορέα
Αναφερομουν σε σκυλι με λύσσα που δεν του έχουν εμφανιστεί (του σκυλιού) ακόμα τα συμπτώματα.
Κατά τα άλλα έχεις δίκιο.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Αναφερομουν σε σκυλι με λύσσα που δεν του έχουν εμφανιστεί (του σκυλιού) ακόμα τα συμπτώματα.
Κατά τα άλλα έχεις δίκιο.
Και εγώ στον σκύλο αναφέρουν, αλλά δεν το διευκρίνισα καλα. Αν και για τον άνθρωπο το ίδιο περίπου είναι. Ουσιαστικά σε περίπτωση δαγκώματος από σκύλο παρακολουθείται ο σκύλος για συμπτώματα. Αυτός θα τα εμφανίσει πρώτος οπότε υπάρχει χρόνος να γλιτώσει το θύμα του. Η παρακολούθηση όμως στα αδέσποτα είναι από δύσκολη έως αδύνατη.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ωστόσο να αναφέρω ότι χορήγηση αντιτετανικού ορού γίνεται και στα φαρμακεία για να αποφύγεις τον συνωστισμό του νοσοκομείου. Ελπίζω να μην χρειάζεσαι απλά το λέω.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,954 μηνύματα.
Ωστόσο να αναφέρω ότι χορήγηση αντιτετανικού ορού γίνεται και στα φαρμακεία για να αποφύγεις τον συνωστισμό του νοσοκομείου. Ελπίζω να μην χρειάζεσαι απλά το λέω.
Βεβαίως,
Πάντως συνφορουμιτες, αν δεν έχει σχιστεί το δέρμα, δεν μπορείς να πάθεις ούτε λύσσα ούτε μόλυνση από τέτανο, μη πανοκαβαλλουμε την γυναίκα τζάμπα.
Επίσης, ο αντιτετανικος ορός γίνεται συνήθως μαζί με αντιτετανικο εμβόλιο για να έχει μετά ο άνθρωπος προστασία για τα επόμενα 10 χρόνια. Οπότε αν θεματοθετρια έχεις ξανακάνει τα τελευταία δέκα χρόνια έχεις ακόμη προστασία.
Ένα σκυλί με λύσσα, δεν πρόκειται να παίξει μαζί σου. Ειναι τρομερά επιθετικό και δαγκώνει. Η λύσσα μεταφέρεται από το σάλιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν σε τρώει το άγχος πάντως, πήγαινε στο κοντινότερο φαρμακείο να τους δείξεις την γρατζουνιά να κρίνουν αν χρειάζεσαι όρο ή όχι. Όλα τα φαρμακεία στην επαρχία έχουν απόθεμα. Απλά για να ηρεμήσεις αν είσαι αγχωδης άτομο.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,622 μηνύματα.
Είμαι επαρχία και πάνω στην χαρά του με γραντζούνισε καταλάθος ένα αδέσποτο σκυλάκι με τα νύχια του.

Η γραντζουνιά είναι σχετικά μεγάλη αλλά όχι βαθιά, λίγο κόκκινο αλλά πολύ επιφανειακό, δεν έβγαλε δηλαδή αίμα.

Έχω ανησυχήσει λίγο με όλα αυτά που ακούω, κυρίως περί λύσσας.

Το κακό είναι ότι βρίσκομαι επαρχία στου διαόλου την μάνα, και αν θέλω να πάω σε νοσοκομείο πρέπει να περιμένω μέχρι αύριο το πρωί που θα έχει λεωφορείο.

Έπλυνα το σημείο με σαπούνι και νερό και έβαλα οινόπνευμα πάνω.
Τα νυχακια του σκυλου δεν ειναι απο σκουριασμενο σιδερο εξοχης οποτε γιατι να κανεις αντιτετανο?
Και σε γρατσουνισε γιατι κανατε χαρουλες ... αν ειχε λυσσα δεν θα σου εκανε θα σε δαγκωνε και θα σε σαλιωνε ,,οποτε τι?
Αμα δεν σε κολλησε κανενα τσιμπουρι ολα καλα
Τι λενε και οι κτηνιατρες εδω?
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Καλησπέρα, είχα παρόμοια εμπειρία πέρυσι. Με δάγκωσε αδέσποτο σκυλί στο Πέραμα, εγώ έκανα αντιτετανικό εκείνη την ημέρα. Να ξέρεις πως η λύσσα στην Ελλάδα έχει σχεδόν εξαφανιστεί με το τελευταίο ανθρώπινο θάνατο να ήταν το 1970.

Η διαδικασία για εμβόλιο κατά της λύσσας είναι τρομαχτικά επώδυνη μιας και αν δεν κάνω λάθος χρειάζεσαι 5 εμβόλια στην κοιλιακή χώρα. Να φανταστείς εγώ επειδή ήμουνα full αγχωμένος είχα πάρει τηλέφωνο έναν οργανισμό (νομίζω ήταν αυτός για τις σπάνεις ασθένεις, αλλά θα σε γελάω) και μου είχαν πει πως μόνο και μόνο για να δωθεί άδεια για αυτό το εμβόλιο, πρέπει να πιαστεί το ζώο, να το παρατηρούν για κάποιο χρονικό διάστημα και εφόσον μόνο εμφανίσει συμπτώματα λύσσας μπορείς να κάνεις το αντιλυσσικό εμβόλιο.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Καθάρισε την γρατζουνιά με οινόπνευμα και πιστεύω ότι θα είσαι καλά. Η λύσσα μεταδίδεται κυρίως με το σάλιο και αν το ζώο είχε λύσσα δεν πιστεύω να σε άφηνε καν να το χαϊδέψεις. Για τέτανο δεν το κόβω επίσης
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.
Η λύσσα μεταδίδεται μέσω του σάλιου όταν ήδη είναι σε προχωρημένο στάδιο, δηλαδή έχει και οφθαλμοφανή συμπτώματα. Θεωρώ πως ο μέσος άνθρωπος μπορεί να καταλάβει πότε ένα ζώο συμπεριφέρεται φυσιολογικά και πότε όχι, και ας μην ξέρει ακριβώς την γλώσσα σώματος. Αν μιλάγαμε για δάγκωμα, that’s different, αλλά γρατζουνιά που προήλθε από πήδημα (λογικά) λόγω χαράς, αποκλείει σχεδόν σίγουρα το ενδεχόμενο τόσο να έχει το σκυλί λύσσα, όσο και να την μετέδωσε σε εσένα.

Αντιτετανικό τώρα… Εμένα το σκυλί μου όταν ήταν κουτάβι, ενώ έπαιζε με την μητέρα μου, της έσκισε το αυτί αφού γραπώθηκε πάνω του. Και παρόλο που ήταν πεντακάθαρο, τηρούσε τον κύκλο εμβολίων και ήταν σκυλί ΜΑΣ, το αντιτετανικό το έκανε η μάνα μου. Τα σκυλιά έχουν πάρα πολλά βακτήρια στο στόμα τους και γλείφουν τις πατούσες (και ως συνέπεια τα νύχια) τους. Φαντάσου λοιπόν τι παίζει με τα αδέσποτα.

Το αντιτετανικό συνήθως συνίσταται σε βαθιά τραύματα (όπως στην περίπτωση που προανέφερα) οπότε ίσως και να μην θεωρήσουν αναγκαίο να χορηγηθεί σε εσένα αλλά να γίνει καλός καθαρισμός της περιοχής.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,954 μηνύματα.
Αντιτετανικό τώρα… Εμένα το σκυλί μου όταν ήταν κουτάβι, ενώ έπαιζε με την μητέρα μου, της έσκισε το αυτί αφού γραπώθηκε πάνω του. Και παρόλο που ήταν πεντακάθαρο, τηρούσε τον κύκλο εμβολίων και ήταν σκυλί ΜΑΣ, το αντιτετανικό το έκανε η μάνα μου. Τα σκυλιά έχουν πάρα πολλά βακτήρια στο στόμα τους και γλείφουν τις πατούσες (και ως συνέπεια τα νύχια) τους. Φαντάσου λοιπόν τι παίζει με τα αδέσποτα.
Παρόμοια ιστορία και η μάνα μου.
Ο κανόνας είναι οποιοδήποτε τραύμα που σου κάνει ο σκύλος που βγάζει αίμα (όσο και λίγο να είναι αυτό) πρέπει να γίνει αντιτετανικο.
Μπροστά στην πάθηση ένα εμβόλιο &όρος (που το εμβόλιο σε προστατεύει για 10 χρόνια μετά) δεν είναι τίποτα.
Better safe than sorry (αν σχιστεί το δέρμα και βγάλει αίμα)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

χρειάζεσαι 5 εμβόλια στην κοιλιακή χώρα.
Και που να μάθεις ότι δεν είναι απλο εμβόλιο....είναι διάλυμα w/o (ελαιώδες διάλυμα) που περιμένεις ώρες στο νοσοκομείο μέχρι να τελειώσει όλο το μπουκάλι.
Είναι τρομερά επώδυνο οπότε για να στο κάνουν πρέπει να ακολουθήσει η διαδικασία που ανέφερες, ευτυχώς στην Ελλάδα η λύσσα στα σκυλιά και γατιά είναι σχεδόν ανύπαρκτη.
Δεν ισχύει το ίδιο για:
Αλεπούδες, νυχτερίδες, ρακουν (που δεν έχουμε στην Ελλάδα).
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 540 μηνύματα.
Παρόμοια ιστορία και η μάνα μου.
Ο κανόνας είναι οποιοδήποτε τραύμα που σου κάνει ο σκύλος που βγάζει αίμα (όσο και λίγο να είναι αυτό) πρέπει να γίνει αντιτετανικο.
Μπροστά στην πάθηση ένα εμβόλιο &όρος (που το εμβόλιο σε προστατεύει για 10 χρόνια μετά) δεν είναι τίποτα.
Better safe than sorry (αν σχιστεί το δέρμα και βγάλει αίμα)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Και που να μάθεις ότι δεν είναι απλο εμβόλιο....είναι διάλυμα w/o (ελαιώδες διάλυμα) που περιμένεις ώρες στο νοσοκομείο μέχρι να τελειώσει όλο το μπουκάλι.
Είναι τρομερά επώδυνο οπότε για να στο κάνουν πρέπει να ακολουθήσει η διαδικασία που ανέφερες, ευτυχώς στην Ελλάδα η λύσσα στα σκυλιά και γατιά είναι σχεδόν ανύπαρκτη.
Δεν ισχύει το ίδιο για:
Αλεπούδες, νυχτερίδες, ρακουν (που δεν έχουμε στην Ελλάδα).
Οι αλεπούδες και τα υπόλοιπα άγρια ζώα είναι κυρίως το θέμα. Μπορεί να έλθουν σε επαφή με οικόσιτα ή κατοικίδια ζώα, κυνηγετικά σκυλιά κλπ. Για αυτό γίνονται εναέριες ρίψεις δολωμάτων με αντιλυσσικό εμβόλιο για τα άγρια ζώα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,954 μηνύματα.
Οι αλεπούδες και τα υπόλοιπα άγρια ζώα είναι κυρίως το θέμα. Μπορεί να έλθουν σε επαφή με οικόσιτα ή κατοικίδια ζώα, κυνηγετικά σκυλιά κλπ. Για αυτό γίνονται εναέριες ρίψεις δολωμάτων με αντιλυσσικό εμβόλιο για τα άγρια ζώα.
Ακριβώς
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,937 μηνύματα.
Στην Ελλάδα έχει να εμφανισθεί κρούσμα λύσσας (rabies) από το 2014. Ακόμα το θυμάμαι, γυμνάσιο τότε, που στη πρωϊνή προσευχή μας έβγαλαν ανακοίνωση για την επανεμφάνιση της λύσσας στην Ελλάδα. Εκ τότε δεν έχει αναφερθεί κάτι και η χώρα θεωρείται rabies-free.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top