Με έχει φάει το άγχος με την επιλογή κατεύθυνσης.

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.
Εκεί που νομίζω οτι είμαι σίγουρος ξαφνικά χάνω την μπάλα. Γράφω αυτο το μήνυμα στις 4 το πρωί, εν ώρα καλοκαιρινών διακοπών, γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ.

Απο όταν ήμουν μικρός το όνειρο μου ήταν να πάω Ιατρική, αλλά βλέποντας τις πολύ υψηλές βάσεις και τις ελάχιστες σχολές στο 3ο πεδίο (σε σύγκριση με το 2ο) που με ενδιαφέρουν, αμφιβάλλω ΠΟΛΥ για τις ικανότητες μου.
Η αλήθεια είναι οτι με ενδιαφέρουν και τα 2 πεδία εξίσου, αλλά απο το 2ο νιώθω περίσσοτερη σιγουρία γιατί υπάρχουν σχολές χαμηλόβαθμες που με ενδιαφέρουν. Όσο πιο κοντά πλησιάζει ο Σεπτέμβρης για τα φροντιστήρια τόσο χειρότερα γίνεται η κατάσταση μου. Είμαι πολύ καλός στη βιολογία και με ενδιαφέρει πάρα πολύ, στα μαθηματικά είμαι μέτριος μαθητής αλλα και πάλι με ενδιαφέρουν. Δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σαν κάτι στο μέλλον, λογικά για αυτό και η αμήχανη θέση στην οποία έχω βρεθεί. Δεν γνωρίζω αν αυτό έχει σημασία αλλα πάλεψα και πήρα αριστείο για τη χρονιά 2022-2023 με γμο 18.4 που πραγματικά μου έδωσε θάρρος δεδομένου του οτι τελείωσα την γ γυμνασιου με γμο 15, η "χρυσή" εποχή μου ομως τωρα ειναι σκιασμένη απο το τρελό άγχος του "τι θα κανω; τι θα ακολουθησω; πως θα το ακολουθήσω;" Νιώθω οτι στο τέλος θα ρίξω ζάρια, δεν προσμένω τίποτα άλλο εκτός απο την αποτυχία :'(
Δηλαδή απο το άγχος έχω φτάσει σε σημείο να τραβαω τα χείλη μου και να είμαι μονίμως με ματωμένο στόμα ασυνείδητα ζαλίζομαι και πολυ πιο συχνά και έχω κάνει την νύχτα μέρα και κοιμάμαι 13 ώρες το λιγότερο.
 

manosz

Νεοφερμένος

Ο manosz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σου φιλε μου,

Αρχικα, το να κοιμασαι αρκετα σ' αυτη τη φαση ισως ειναι αυτο που χρειαζεσαι. Τωρα το αγχος ειναι κατι βαρυ για ολους τους ανθρωπους οποτε παμε να το καταπολεμησουμε.

Λοιπον, πρωτον, η χαμηλη αυτοπεποιθηση ηρθε η ωρα να αντικατασταθει απο το χειροπιαστο επιχειρημα οτι ανεβασες το μεσο ορο σου και ακολουθεις ανοδικη πορεια.

Λες οτι απο μικρος ονειρευοσουν την ιατρικη, αλλα λιγο παρακατω λες οτι δε μπορεις να φανταστεις τον εαυτο σου ως κατι στο μελλον. Τι απ' τα δυο ισχυει? Ειναι δικο σου ονειρο η ιατρικη?

Λες σε ενδιαφερουν και η βιολογια και τα μαθηματικα. Καθολου παραλογο, οι ανθρωποι δεν εχουν μονο ενα ενδιαφερον.

Τι απ το 2ο πεδιο σου κεντριζει το ενδιαφερον?

Σε καταλαβαινω γιατι προσωπικα ημουν σε παρομοια φαση στην 3η λυκειου, οποτε ολα εγιναν αυτοματοποιημενα και ξεκαθαρισαν πολυ αργοτερα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Εκεί που νομίζω οτι είμαι σίγουρος ξαφνικά χάνω την μπάλα. Γράφω αυτο το μήνυμα στις 4 το πρωί, εν ώρα καλοκαιρινών διακοπών, γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ.

Απο όταν ήμουν μικρός το όνειρο μου ήταν να πάω Ιατρική, αλλά βλέποντας τις πολύ υψηλές βάσεις και τις ελάχιστες σχολές στο 3ο πεδίο (σε σύγκριση με το 2ο) που με ενδιαφέρουν, αμφιβάλλω ΠΟΛΥ για τις ικανότητες μου.
Η αλήθεια είναι οτι με ενδιαφέρουν και τα 2 πεδία εξίσου, αλλά απο το 2ο νιώθω περίσσοτερη σιγουρία γιατί υπάρχουν σχολές χαμηλόβαθμες που με ενδιαφέρουν. Όσο πιο κοντά πλησιάζει ο Σεπτέμβρης για τα φροντιστήρια τόσο χειρότερα γίνεται η κατάσταση μου. Είμαι πολύ καλός στη βιολογία και με ενδιαφέρει πάρα πολύ, στα μαθηματικά είμαι μέτριος μαθητής αλλα και πάλι με ενδιαφέρουν. Δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου σαν κάτι στο μέλλον, λογικά για αυτό και η αμήχανη θέση στην οποία έχω βρεθεί. Δεν γνωρίζω αν αυτό έχει σημασία αλλα πάλεψα και πήρα αριστείο για τη χρονιά 2022-2023 με γμο 18.4 που πραγματικά μου έδωσε θάρρος δεδομένου του οτι τελείωσα την γ γυμνασιου με γμο 15, η "χρυσή" εποχή μου ομως τωρα ειναι σκιασμένη απο το τρελό άγχος του "τι θα κανω; τι θα ακολουθησω; πως θα το ακολουθήσω;" Νιώθω οτι στο τέλος θα ρίξω ζάρια, δεν προσμένω τίποτα άλλο εκτός απο την αποτυχία :'(
Δηλαδή απο το άγχος έχω φτάσει σε σημείο να τραβαω τα χείλη μου και να είμαι μονίμως με ματωμένο στόμα ασυνείδητα ζαλίζομαι και πολυ πιο συχνά και έχω κάνει την νύχτα μέρα και κοιμάμαι 13 ώρες το λιγότερο.
Καταρχάς προσπάθησε να χαλαρώσεις με όποιον τρόπο έχεις βρει οτι δουλεύει για εσένα . Είναι κρίμα να ταλανίζεις τόσο τον εαυτό σου μέσα στο καλοκαίρι . Ήδη οι συνθήκες είναι ανυπόφορες με την ζέστη . Κατά δεύτερον , εφόσον ιατρική θες , το σοφότερο είναι να κινηθείς στο 3ο πεδίο . Εαν κάνεις την επιλογή με βάση την ανασφάλεια οτι δεν θα τα πας καλά , μετά θα το μετανιώσεις σχεδόν σίγουρα γιατί θα λες : "Ναι αλλά εαν το είχα προσπαθήσει ;" .

Εαν τώρα σου αρέσουν εξίσου τα δύο πεδία , προσπάθησε να λάβεις υπόψιν σου τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ των σχολών του 2ου και του 3ου για να αποφασίσεις . Συνήθως στου 3ου οι εξετάσεις εστιάζουν στην απομνημόνευση και είναι υπό την μορφή ανάπτυξης κειμένου , ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών και Σ ή Λ . Στις σχολές του 2ου σχεδόν πάντα αφορούν αποδείξεις και επίλυση προβλημάτων υπολογιστικού χαρακτήρα τα οποία ενδέχεται να ή να μην συνοδεύονται και απο ανάπτυξη κειμένου . Το διάβασμα είναι επίσης διαφορετικό . Στου 3ου πεδίου χτενίζεις όλο το βιβλίο και ο σκοπός είναι συνήθως να θυμάσαι την λεπτομέρεια της λεπτομέρειας για έναν καλό βαθμό . Στου 2ου εστιάζεις σε συγκεκριμένα μέρη και προσπαθείς να τα καταλάβεις όσο καλύτερα γίνεται αυτό που διαβάζεις ώστε να μπορείς να χρησιμοποιήσεις κριτική σκέψη για την επίλυση σχετικών προβλημάτων .

Και τα δύο schemes έχουν τα + και τα - τους . Εν τέλει το τι ταιριάζει καλύτερα σε εσένα το ξέρεις μόνο εσυ . Εγώ σου τονίζω μόνο πως ο τρόπος που λειτουργείς στις μεν και στις δε σχολές απέχει τρομερά .
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.
Λες οτι απο μικρος ονειρευοσουν την ιατρικη, αλλα λιγο παρακατω λες οτι δε μπορεις να φανταστεις τον εαυτο σου ως κατι στο μελλον. Τι απ' τα δυο ισχυει? Ειναι δικο σου ονειρο η ιατρικη?
Έχω μια πάθηση και υπήρχε μονο μια μικρή πιθανότητα να βγώ ζωντανός απο ενα χειρουργείο σε ηλικία λιγότερο απο 1 έτους. Πάντα ήθελα να βοηθάω άτομα που πάσχουν και γενικά μου άρεσαν τα χειρουργεικόιατρικά, αλλά απλά δε μπορώ να με φανταστώ. Με φαντάζομαι σε ολες τις πιθανές επιλογές μου και ή μου αρέσουν όλες το ίδιο, η δεν μου αρεσει καμια, το ιδιο ακριβώς μου κανει δεν ξερω πως να το εξηγήσω.
Τι απ το 2ο πεδιο σου κεντριζει το ενδιαφερον?
Χημικών μηχανικών, φυσικό, αυτά τα δυο περισσότερο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μετά θα το μετανιώσεις σχεδόν σίγουρα γιατί θα λες : "Ναι αλλά εαν το είχα προσπαθήσει ;" .
Αυτό είναι κάτι σίγουρο. Νιώθω πως και αν παω 3ο πεδίο και δεν τα πάω καλά θα δώ τον βαθμό που έβγαλα και θα είμαι σε φάση: "Αν είχα αυτόν τον βαθμό στο 2ο πεδίο θα έμπαινα κάπου" και για αυτόν τον λόγο αμφιταλαντέυομαι πέρα δώθε

Και τα δύο schemes έχουν τα + και τα - τους . Εν τέλει το τι ταιριάζει καλύτερα σε εσένα το ξέρεις μόνο εσυ . Εγώ σου τονίζω μόνο πως ο τρόπος που λειτουργείς στις μεν και στις δε σχολές απέχει τρομερά .
Βρίσκω τον εαυτό μου να έχει πολύ περισσότερη ευκολία να απομνημονεύω πράγματα, δηλαδή βιολογία τετράμηνο έβγαλα 19 και 20, ενώ μαθηματικά 15 αλλα στρώθηκα και έβγαλα 19 στο τέλος. Συμφωνώ οτι και τα δύο έχουν τα θετικά και τα αρνητικά αλλα πιστεύω αν κάτσω και διαβάσω θα τα βγάλω με οποιοδήποτε σενάριο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Αυτό είναι κάτι σίγουρο. Νιώθω πως και αν παω 3ο πεδίο και δεν τα πάω καλά θα δώ τον βαθμό που έβγαλα και θα είμαι σε φάση: "Αν είχα αυτόν τον βαθμό στο 2ο πεδίο θα έμπαινα κάπου" και για αυτόν τον λόγο αμφιταλαντέυομαι πέρα δώθε
Σε όλα τα πεδία κάτι κερδίζεις , κάτι χάνεις . Στο 2ο είναι αλήθεια οτι μπαίνεις πιο εύκολα σε σχολή . Αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο να βγεις απο αυτή σε σχέση με του 3ου .
Βρίσκω τον εαυτό μου να έχει πολύ περισσότερη ευκολία να απομνημονεύω πράγματα, δηλαδή βιολογία τετράμηνο έβγαλα 19 και 20, ενώ μαθηματικά 15 αλλα στρώθηκα και έβγαλα 19 στο τέλος. Συμφωνώ οτι και τα δύο έχουν τα θετικά και τα αρνητικά αλλα πιστεύω αν κάτσω και διαβάσω θα τα βγάλω με οποιοδήποτε σενάριο
Το θέμα δεν είναι ο μ.ο. σου ή τι βαθμούς είχες στο κάθε μάθημα . Υπάρχουν παιδιά που είχαν άριστους βαθμούς και τα πήγαν μια χαρά στις πανελλήνιες . Υπάρχουν και παιδιά με άριστους βαθμούς που πάτωσαν . Ομοίως υπάρχουν παιδιά που είχαν πολύ μέτριες βαθμολογίες και αρίστευσαν . Δεν είναι ενδεικτική οπότε η βαθμολογία με κανέναν τρόπο . Αυτό που σίγουρα έχει μεγάλη σημασία είναι να βάλεις έναν στόχο και να έχεις κίνητρο . Οπότε μην το πας με βάση τι σου είναι πιο εύκολο αλλά τι σου αρέσει περισσότερο . Εαν τώρα το πιο εύκολο συμπέφτει με αυτό που σου αρέσει έχει καλώς .
 
Τελευταία επεξεργασία:

manosz

Νεοφερμένος

Ο manosz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Αν στρωθεις λες πως θα τα καταφερεις. Κρατο το αυτο και μην ασχολεισαι με ηττοπαθεις σκεψεις του τυπου "αν γινει το ενα, αν γινει το αλλο..."
Καθε επιλογη στη ζωη εχει ρισκο. Και ρισκο δεν ειναι μονο να μην περασεις σε μια σχολη, αλλα και να περασεις και στην πορεια να το μετανιωσεις.

Εχεις μπροστα σου διαβασμα. Προτιμας να διαβαζεις 10 ωρες τη μερα μαθηματικα ή βιολογια?

Αργοτερα ως φοιτητης, προτιμας να διαβαζεις 10 ωρες τη μερα για να περασεις μαθηματα ιατρικης, χημικων μηχανικων ή φυσικης?

Και ακομα αργοτερα ως εργαζομενος, προτιμας να δουλευεις 10 ωρες τη μερα ως γιατρος, ως χημικος μηχανικος ή ως φυσικος?

Προφανως ερωτηματα δυσκολα γιατι οι απαντησεις ερχονται με την εμπειρια αλλα αφου πρεπει να διαλεξεις, καντο για σενα. Τσεκαρε την υλη του διαβασματος μαθηματικων και βιολογιας για φετος και δες αν παλευονται. Τσεκαρε και τα μαθηματα στις 3 σχολες που σε ενδιαφερουν για τις σπουδες σου για να παρεις μια εικονα.
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.
Εχεις μπροστα σου διαβασμα. Προτιμας να διαβαζεις 10 ωρες τη μερα μαθηματικα ή βιολογια?
πιστεύω πως το ίδιο θα περνάω, παρακολουθώ κανάλια στο YouTube που κάνουν υψηλού επιπέδου μαθηματικά / βιολογία και εχω να πώ πως προτιμώ τα πιο προχωρημένα μαθηηματικά
Αργοτερα ως φοιτητης, προτιμας να διαβαζεις 10 ωρες τη μερα για να περασεις μαθηματα ιατρικης, χημικων μηχανικων ή φυσικης?
Απο συγγενή που είναι οδοντίατρος και έχει φίλους φυσικούς πιστεύω πως με ελκύουν πιο πολύ τα ιατρικά/χημικά. Χημικών μηχανικών δεν εχω δει ακόμα να πάρω γεύση αλλα απ' ότι είδα στον οδηγό σπουδών είναι κυριώς μαθηματικά και χημεία.
Και ακομα αργοτερα ως εργαζομενος, προτιμας να δουλευεις 10 ωρες τη μερα ως γιατρος, ως χημικος μηχανικος ή ως φυσικος?
Για αυτό δεν γνωρίζω απάντηση. Πάντως ξέρω πως θέλω να είμαι κυρίως σε γραφείο αλλα να δουλεύουν και κάτι τα χέρια μου, μέχρι εκεί.
Χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια σε όλους σας, πραγματικά <3
 

Verikoko17

Νεοφερμένος

Η Verikoko17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αρχικα να ξερεις οτι δεν εισαι μονος αλλα πολλα παιδια (αλλα και μεγαλυυεροι ανθρωποι σε ηλικια) βρισκονται σε παρομοια κατασταση, ειναι δυσκολο απτα 16 σου να επιλεξεις τι θες να κανεις και να μην φοβασαι για το μελλον. Σκεψου οτι εγω θα παω γ λυκειου και σκεφτομαι να αλλαξω τωρα κατευθυνση μετα απο ολη την προετοιμασια της β λυκειου και των θερινων και να παω οικονομικα αντι για θετικη που ημουν.
Πρωτα απο ολα θα σε συμβουλευα να προσπαθησεις να χαλαρωσεις να ασχοληθεις και με αλλα πραγματα τωρα το καλοκαιρι ωστε να δεις και τα πραγματα λιγο πιο αποστασιωποιημενα και με ψυχραιμια.
Θα σου προτεινα επισης να συμβουλευτεις καποιον συμβουλο επαγγελματικου προσανατολισμου και να κανεις καποιο τεστ (εμενα προσωπικα με βοηθησε αρκετα)
Εκτος απο αυτα εχω γνωστη μου που στη β λυκειου εκανε ταυτοχρονα βιολογια και μαθηματικα γιατι δεν ηταν σιγουρη ουτε αυτη στο τι να κανει τελικα οποτε υπαρχει και αυτη η προοπτικη

Αμα το ονειρο σου ειναι πας ιατρικη θα σου λεγα να το κυνηγησεις. Εξαλλου εχεις ολη τη β και γ λυκειου για να ριξεις αρκετο διαβασμα ωστε να γραψεις οσο χρειαζεται. Στην περιπτωση που δεν περασεις εχεις παντα την επιλογη να δωσεις 2η φορα η να περασεις σε καποια σχολη χημικο η βιολογια που αυτες υπαρχουν και στη θετικη κατευθυνση που λες πως σε ενδιαφερουν.
Στο τελος σημασια εχει να κανεις κατι που σαρεσει και σε ευχαριστει να αφιερωνεις χρονο σε αυτο οποτε να αποφασεις με γνωμονα αυτο. Ελπιζω και πιστευω οτι θα βρεις την ακρη στο διλλημα σου και ελπιζω να βοηθησα ❤️❤️❤️
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
πιστεύω πως το ίδιο θα περνάω, παρακολουθώ κανάλια στο YouTube που κάνουν υψηλού επιπέδου μαθηματικά / βιολογία και εχω να πώ πως προτιμώ τα πιο προχωρημένα μαθηηματικά

Απο συγγενή που είναι οδοντίατρος και έχει φίλους φυσικούς πιστεύω πως με ελκύουν πιο πολύ τα ιατρικά/χημικά. Χημικών μηχανικών δεν εχω δει ακόμα να πάρω γεύση αλλα απ' ότι είδα στον οδηγό σπουδών είναι κυριώς μαθηματικά και χημεία.

Για αυτό δεν γνωρίζω απάντηση. Πάντως ξέρω πως θέλω να είμαι κυρίως σε γραφείο αλλα να δουλεύουν και κάτι τα χέρια μου, μέχρι εκεί.
Χίλια ευχαριστώ για την βοήθεια σε όλους σας, πραγματικά <3
Άμα θέλεις να είσαι σε γραφείο, ξέχνα την ιατρική
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Φιλε καλησπέρα.
Εχε αυτα τα δυο στο νου:
Πρώτον, αν το βάλεις στόχο να βοηθήσεις κοσμο θα το καταφέρεις από οποιο επάγγελμα κανεις.
Δεύτερον δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Είναι πολύ θετικο ότι σου αρεσουν και τα δυο πολύ. Αυτό αποτελεί ένδειξη ότι θα προσαρμοστείς πολύ πρόθυμα σε ο,τι επιλογή κανεις!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.
Αδερφέ Β' Λυκείου θα πας σωστά; Υπολόγισε πως στις περισσότερες περιπτώσεις θα αλλάξεις ΠΟΛΛΕΣ φορές σχολή που θες μέχρι εν τέλει να παραδόσεις το μηχανογραφικό σου.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Στη β λυκείου αποφασίζεις ανάμεσα σε θετική και θεωρητική , στη γ θα διαλέξεις αν θες να πας στο 2ο ή 3ο ή 4ο πεδίο. Οποτε εχεις πολύ χρόνο μπροστά σου
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Στη β λυκείου αποφασίζεις ανάμεσα σε θετική και θεωρητική , στη γ θα διαλέξεις αν θες να πας στο 2ο ή 3ο ή 4ο πεδίο. Οποτε εχεις πολύ χρόνο μπροστά σου
Αν πρόκειται να ξεκινήσει φροντιστήριο η γενικά προετοιμασια για πανελληνιες από τώρα θα πρεπει να αποφασίσει είναι η αλήθεια
Αλλά και παλι δεν είναι τραγικό αν αλλάξεις γνώμη
Εγώ αποφάσισα στο τέλος της Β από το 3ο πεδιο να παω στο 2ο και μια χαρά τα πηγα
Οπότε μην τρελαινεσαι, σιγά σιγά θα ξεκαθαρισεις προς τα που κλείνεις
Επίσης κάτι ακόμη
Το άγχος είναι κακός συμβουλος και αν δεν το ελέγξεις στοιχίζει ακομα και στο τελος. Βρες τρόπους να το περιορισεις πλιζ γιατί θα βασανιζεσαι άσκοπα
Αυτό ως φιλική συμβουλή γιατί εγώ την πατησα και πιστεψε με δεν άξιζε
 
Τελευταία επεξεργασία:

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.
Αφού μίλησα με τους γονείς μου και με μέλη της οικογένειας που είχαν βρεθεί στην ίδια κατάσταση με εμένα, πιστεύω πως θα ήταν μια οκ σκεψη να δώσω πρώτα απο Υγείας μιας και ήταν το όνειρο μου απο μικρό και αν δεν είμαι ικανοποιημένος να προσπαθήσω να δώσω απο Θετική. Στην χειρότερη περίπτωση χάνω 1 χρονο της ζωής μου, στην καλύτερη εκπληρώνω το όνειρό μου και έχω και εναλλακτικές για αποτυχία. Fuck it, we ball
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top