Μετονομασία σχολής: Παραμένει η ισχύς του πτυχίου;

Alphonse

Νεοφερμένος

Ο Alphonse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου λυθεί μία απορία όσον αφορά τις μετονομασίες τμημάτων..Όταν μετονομάζεται μία σχολή,αυτοί που βρίσκονται σε μεγαλύτερα έτη παίρνουν το πτυχίο με την νέα ονομασία?Παρακαλώ να απαντήσουν άτομα που γνωρίζουν το θεσμικό πλαίσιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου λυθεί μία απορία όσον αφορά τις μετονομασίες τμημάτων..Όταν μετονομάζεται μία σχολή,αυτοί που βρίσκονται σε μεγαλύτερα έτη παίρνουν το πτυχίο με την νέα ονομασία?Παρακαλώ να απαντήσουν άτομα που γνωρίζουν το θεσμικό πλαίσιο..
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου λυθεί μία απορία όσον αφορά τις μετονομασίες τμημάτων..Όταν μετονομάζεται μία σχολή,αυτοί που βρίσκονται σε μεγαλύτερα έτη παίρνουν το πτυχίο με την νέα ονομασία?Παρακαλώ να απαντήσουν άτομα που γνωρίζουν το θεσμικό πλαίσιο..

Εχω διαβασει οτι μπορεις να επιλέξεις την παλαια ή την νεα ονομασια της σχολης να αναγράφεται στο πτυχιο, δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο για ολες τις σχολες.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μπεις στο site της σχολης που σε ενδιαφερει και να το ψαξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ektor

Νεοφερμένος

Ο ektor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
στην σχολη μου μας λενε οτι θα βγουμε με 2 πτυχια(1 μηχανικου η/υ και ενα ημμυ)αλλοι παλι λενε οτι θα βγουμε με πτυχιο μηχανικου η/υ και με πιστοποιηση που να μασ δινει τα δικαιωματα του ημμυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Διαφοροποιείται από Τμήμα σε Τμήμα. Αν μιλάμε για απλή μετονομασία που δε διαφοροποιεί το γνωστικό αντικείμενο, λογικά θα παίρνεις το πτυχίο με τη νέα ονομασία, χωρίς κανένα πρόβλημα. Όταν μιλάμε για μια μετονομασία, απο μη-Μηχανικούς σε Μηχανικούς, υπάρχει κάποιο μεταβατικό στάδιο, κατά το οποίο οι προπτυχιακού θα επιλέγουν εάν θέλουν τα έξτρα μαθήματα και θα έχουν πενταετή φοίτηση, για να πάρουν το Δίπλωμα του Μηχανικού, ή θα μένουν με το αρχικό πρόγραμμα σπουδών, για να πάρουν και το πτυχίο με την αρχική ονομασία. Όταν μιλάμε για μετονομασία σε διαφορετικό γνωστικό αντικείμενο (Μηχανικοί Η/Υ, Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων -> Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών), προφανώς θα υπάρχει κάποιο μεταβατικό στάδιο, κατά το οποίο οι ήδη προπτυχικοί θα μπορούν να επιλέξουν τα κατάλληλα βασικά μαθήματα ενέργειας, για να πάρουν το Δίπλωμα ΗΜΜΥ, ή να μην τα επιλέξουν και να πάρουν Δίπλωμα ΜΗ/Υ. Δεν μπορεί ένας Μηχανικός Η/Υ να υπογράφει ενεργειακές μελέτες. Δεν είναι το αντικείμενό μας τέτοιο.

στην σχολη μου μας λενε οτι θα βγουμε με 2 πτυχια(1 μηχανικου η/υ και ενα ημμυ)αλλοι παλι λενε οτι θα βγουμε με πτυχιο μηχανικου η/υ και με πιστοποιηση που να μασ δινει τα δικαιωματα του ημμυ...

Αυτό δεν παίζει. Ένας Μηχανικός Η/Υ δεν μπορεί να έχει δικιαώματα Ηλεκτρολόγου. Δεν έχει καμία γνώση πάνω τον Ενεργειακό Τομέα. Το αντικείμενο σου θα είναι αυτό που αναγράφεται στο Δίπλωμα σου. Εαν συμπληρώσεις τα αντίστοιχα μαθήματα που απαιτούνται για να πάρεις Δίπλωμα ΗΜΜΥ, τότε θα πάρεις Δίπλωμα ΗΜΜΥ. Εαν δεν τα συμπληρώσεις, τότε πως θα μπορείς να έχεις δικαιώματα ΗΜΜΥ, όταν δεν μπορείς να βγάλεις ούτε ένα Ηλεκτρολογικό Σχέδιο? Αν είναι έτσι, πάρε και Δίκαιωματα και Πολιτικού/Χημικού/Μηχανολόγου Μηχανικού. Έτσι κι αλλιώς όση επαφή θα έχεις και με το αντικείμενο του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, θα έχει και με τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Αυτό δεν παίζει. Ένας Μηχανικός Η/Υ δεν μπορεί να έχει δικιαώματα Ηλεκτρολόγου. Δεν έχει καμία γνώση πάνω τον Ενεργειακό Τομέα. Το αντικείμενο σου θα είναι αυτό που αναγράφεται στο Δίπλωμα σου. Εαν συμπληρώσεις τα αντίστοιχα μαθήματα που απαιτούνται για να πάρεις Δίπλωμα ΗΜΜΥ, τότε θα πάρεις Δίπλωμα ΗΜΜΥ. Εαν δεν τα συμπληρώσεις, τότε πως θα μπορείς να έχεις δικαιώματα ΗΜΜΥ, όταν δεν μπορείς να βγάλεις ούτε ένα Ηλεκτρολογικό Σχέδιο? Αν είναι έτσι, πάρε και Δίκαιωματα και Πολιτικού/Χημικού/Μηχανολόγου Μηχανικού. Έτσι κι αλλιώς όση επαφή θα έχεις και με το αντικείμενο του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, θα έχει και με τα υπόλοιπα.

Είπαν ότι θα προστεθούν και 3 ή 4 μαθήματα Ενέργειας σε επόμενο έτος..Οπότε όποιος θέλει θα παίρνει αυτό το πιστοποιητικό αφού τελειώσει τη σχολή και έχει κάνει τα συγκεκριμένα μαθήματα..Εγώ αυτό κατάλαβα απ'ό,τι μας είπαν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Είπαν ότι θα προστεθούν και 3 ή 4 μαθήματα Ενέργειας σε επόμενο έτος..Οπότε όποιος θέλει θα παίρνει αυτό το πιστοποιητικό αφού τελειώσει τη σχολή και έχει κάνει τα συγκεκριμένα μαθήματα..Εγώ αυτό κατάλαβα απ'ό,τι μας είπαν..
Και γιατί να πάρει πιστοποιητικό και να μην πάρει Δίπλωμα ΗΜΜΥ? Που είναι η διαφορά? Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη λογική. Αν είναι να πάρεις δικαιώματα Ηλεκτρολόγου, γιατί να μην πάρεις και το Δίπλωμα το Ηλεκτρολόγου? Εξάλλου ΗΜΜΥ θα λέγεται και το Τμήμα. Και στο κάτω κάτω αν είναι με 3-4 ενεργειακά μαθήματα να παίρνεις πλήρη δικαιώματα στον Ενεργειακό Τομέα, τότε να κάνουμε και στο CEID τα 69->73 μαθήματα και να γίνουμε CEEID (Computer and Electrical Engineering and Informatics Department). Ρε παιδιά κοροϊδευόμαστε? Είναι δύνατον με 3-4 μαθήματα να μετατραπεί το Τμήμα σε ΗΜΜΥ? Έχετε δει ανάλογα προγράμματα σπουδών σε ήδη υπάρχοντα Τμήματα ΗΜΜΥ? Δε νομίζω ότι το Τμήμα σας απέχει μόνο 4 μαθήματα για τα δικαιώματα στην Ενέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Bασικά είστε σε διαφορετικές σχολές.:emm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Bασικά είστε σε διαφορετικές σχολές.:emm:
Αναφέρεσαι σε ποιες σχολές ακριβώς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εσύ είσαι από ότι είδα στους μηχανικούς Η/Υ ενώ η Ηλιάννα στο Τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογ. Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Εγώ είμαι στο Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής και η κοπέλα στο Μηχανικών Η/Υ, Τηλέπικοινωνιών και Δικτύων. Το γνωρίζω ότι δεν είμαστε στο ίδιο Τμήμα, όμως είμαστε και οι δύο Μηχανικοί Η/Υ, με ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα και ανήκουμε στην ίδια ειδικότητα του ΤΕΕ (Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί). Επί της ουσίας ίδιο Τμήμα είμαστε, με διαφορετική ονομασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Α οκ σόρρυ απλά και εγώ έχω ακούσει ότι το τμήμα της Ηλιάνας παίζει να γίνει ΗΜΜΥ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Α οκ σόρρυ απλά και εγώ έχω ακούσει ότι το τμήμα της Ηλιάνας παίζει να γίνει ΗΜΜΥ:)
Ναι θα γίνει ΗΜΜΥ. Αυτό λέω πιο πάνω. Ότι από ΜΗ/Υ δε γίνεσαι ΗΜΜΥ με 4 μαθήματα μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top