Μετενσάρκωση: έχουμε γεννηθεί ξανά;

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο
Καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο
Το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.
Ευτύς ως γεννηθούμε,
αρχίζει και η επιστροφή
Ταυτόχρονα το ξεκίνημα και ο γυρισμός...

- Νίκος Καζαντζάκης, «Ασκητική»


Δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν αναρωτηθεί:
  • Έχω γεννηθεί ξανά;
  • Έχω ζήσει στο παρελθόν δεκάδες άλλες ζωές;
  • Ή είναι η ζωή μου μια μοναδική ευκαιρία ύπαρξης ανάμεσα στις αναρίθμητες ζωές άλλων ανθρώπων που έζησαν, ζουν και θα ζήσουν;
Τα δύο τρίτα του πληθυσμού της γης πιστεύουν (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο) ότι ο άνθρωπος δε ζει μόνο μία ζωή, αλλά πεθαίνει και γεννιέται ξανά σε μία συνεχή διαδικασία επαναγεννήσεων που χάνεται στο μακρινό παρελθόν. Είναι γεγονός ωστόσο, πως δεν μπορούμε να ξέρουμε εάν κάτι τέτοιο όντως ισχύει, εφόσον η σκοτεινή άβυσσος που προηγείται της γέννησής μας και που μας αγκαλιάζει με το θάνατό μας, αποτελεί μία άβυσσο μυστηρίου, μία μακρινή χώρα που κερνάει τους επισκέπτες της, το «νερό της λήθης».
Ο άνθρωπος όμως δεν μπορεί να δεχτεί ούτε καν αυτά τα όρια με τα οποία τον περιορίζει ο θάνατος. Θέτει ερωτήματα, ερευνά και προσπαθεί να ρίξει φως, ακόμα και στην απροσπέλαστη άβυσσο από την οποία προήλθε και η οποία τον περιμένει. Η θεωρία της μετενσάρκωσης αποτέλεσε αδιαμφισβήτητη πίστη για πολλούς πολιτισμούς στο παρελθόν και είναι ενσωματωμένη σε πολλά θρησκευτικά δόγματα του παρόντος.Ακόμα και για τους ανθρώπους που λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων, η μετενσάρκωση αποτελεί μία έντονα αμφισβητούμενη υπόθεση, υπάρχουν στοιχεία από έρευνες που θα μπορούσαν τουλάχιστον να τους προβληματίσουν για το αντίθετο.
(Απόσπασμα απο άρθρο του esoterica.gr)

Κάποια γεγονότα στη ζωή μας, μας κάνουν αν σκεπτόμαστε πως ίσως να έχουμε ξαναζήσει, ίσως πάλι να είναι και μια ανάμνηση του μακρινού παρελθόντος μας (Deja vu)...
Τι πιστεύεται για τις προηγούμενες ζωές; έχετε ποτέ αναλογιστεί ποιός ίσως να ήσασταν σε μια προηγούμενη ζωή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet ballerina

Νεοφερμένος

Η sweet ballerina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν ξέρω, ίσως. Πως όμως το γνωρίζουμε αυτό;
Η μετανσάρκωση θα μπορούσε να εξηγήσει πολλά πράγματα, όπως το deja vu και τυχόν ταλέντα και κλίσεις.
Αλλά αυτό δεν είναι και σύμφωνο με το Χριστιανισμό.

Παρ' όλα αυτά, έχω δει μια ιστοσελίδα: https://www.ouroborossociety.com/index.php
Υπάρχει και ένα σχετικό βιβλίο: Οι αιώνιοι
Λέτε να ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αεράτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αεράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Εγώ στην προηγούμενη ζωή μου ήμουνα Αζτέκος και στην επόμενη θα είμαι πρωταγωνιστής στον Πόλεμο των Άστρων... :stupid:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Τι πιστεύεται για τις προηγούμενες ζωές; έχετε ποτέ αναλογιστεί ποιός ίσως να ήσασταν σε μια προηγούμενη ζωή;[/FONT][/COLOR]

Ήμουν αυτός που σας έκανε όλους να πιστεύετε ότι υπάρχει η μετενσάρκωση

Η Φυσική και η Λογική μας δεν μας το επιτρέπουν να πιστέψουμε στην μετενσάρκωση, και εδώ που τα λέμε, είναι και λίγο βλακεία θεωρία..
Τα έμφυτα ταλέντα που έχουμε και το πως καμιά φορά "νιώθουμε" πράγματα σαν να τα έχουμε ξαναζήσει είναι οι αισθήσεις που έχουμε αναπτύξει (όπως π.χ ένας κυνηγός στο δάσος και ένας ταξιτζής σε μια μεγάλη πόλη), δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα έχουμε ξαναζήσει. Χτες άνοιξα την τηλεόραση να δω μια ταινία και όλα μου φαινόντουσαν πάρα πολύ γνώριμα, μια στιγμή έπαθα πλάκα αλλά μόλις θυμήθηκα ότι διάβασα την υπόθεση της στο ιντερνετ απλά γέλασα και σκέφτηκα "πόσο βλάκας είμαι"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ήμουν αυτός που σας έκανε όλους να πιστεύετε ότι υπάρχει η μετενσάρκωση

Η Φυσική και η Λογική μας δεν μας το επιτρέπουν να πιστέψουμε στην μετενσάρκωση, και εδώ που τα λέμε, είναι και λίγο βλακεία θεωρία..
Τα έμφυτα ταλέντα που έχουμε και το πως καμιά φορά "νιώθουμε" πράγματα σαν να τα έχουμε ξαναζήσει είναι οι αισθήσεις που έχουμε αναπτύξει (όπως π.χ ένας κυνηγός στο δάσος και ένας ταξιτζής σε μια μεγάλη πόλη), δεν σημαίνει απαραίτητα ότι τα έχουμε ξαναζήσει. Χτες άνοιξα την τηλεόραση να δω μια ταινία και όλα μου φαινόντουσαν πάρα πολύ γνώριμα, μια στιγμή έπαθα πλάκα αλλά μόλις θυμήθηκα ότι διάβασα την υπόθεση της στο ιντερνετ απλά γέλασα και σκέφτηκα "πόσο βλάκας είμαι"...

Η Φυσική και η Λογική μέχρι στιγμής, καθότι η ιστορία έχει επιβεβαιώσει πως η φυσική τείνει να αυτοαναιρείται. Ωραίο θα ήταν πάντως να υπάρχει μετενσάρκωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Η Φυσική και η Λογική μέχρι στιγμής, καθότι η ιστορία έχει επιβεβαιώσει πως η φυσική τείνει να αυτοαναιρείται. Ωραίο θα ήταν πάντως να υπάρχει μετενσάρκωση.

Δεν νομίζω η Φυσική να έχει αυτοαναιρεθεί ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top